EIIAt1DEI1-niEUW5 Raad Oostflakkee kwam moeizaam met twee ton extra voor nieuw Gemeentekantoor over de brug Klaas Jan Mulder geeft Paasconcert In Laurenskerk NIEUWS uit de Kerken MAN TE ROER ans Groenendijk Afscheid dhr. van Renswoude Minister geeft toestemming voor busiijn over stormvioedl(ering 2e Blad DINSDAG 14 APRIL 1987 No. 5589 Bloemenhuis Korteweg altijd tot Uw dienst Het was bepaald géén opwekkend voorstel waarmee Oostflakkees' College in de vergadering van j.l. donderdagavond de raad confronteerde. Voor het eerst sinds vorig jaar november, was blijkens de vaststelling van raadsvoorz. burg. de Vos het raadscollege weer op volle „oorlogs sterkte" en een béétje oorlog zou het worden. Aanleiding tot dat konflikt was het voorstel een extra krediet van 200.000,- te verstrekken tb.v. de bouw van het nieuwe Gemeentekantoor te Oude Tonge. Zelfs was er van een overschrijding van 391.647,48 sprake, maar door op o.a. meubilair en inrichting te bezuinigen kon met een extra van twee ton worden volstaan.... Bij de gehouden aanbesteding, op 20 maart, zou blijken dat to. v. de raming het bouwkundig gedeelte met 9,5% zou wor den overschreden, maar het werktuig bouwkundige- en electrische gedeelte zelfs met 32%, mede tengevolge van „en kele toegevoegde wensen". B en W had den door de bijna 4 ton grote overschrij ding nog eens de stofkam gehaald en be sparingen op meubilair en inrichting toe gepast zodat met een extra van twee ton kon worden volstaan; het eindtotaal be reikt daarmee de 4.700.000,- B en W verzekerden de raad geen grotere be zuiniging toe te hebben kunnen passen zonder de essentie van het gebouw aan te tasten, terwijl het toch al een sober ge bouw zal worden. „Het wordt geen ka pitaal-, maar een uitdrukkelijk sober ge bouw dat niet de allure heeft van wat wel meer in deze sfeer wordt gebouwd; we treden er als gemeentebestuur bepaald niet uitdrukkelijk mee naar buiten!" ver zekerde voorz. drs. de Vos tegenover nogal wat geleverde kritiek. Vooral werd die kritiek gespuid door dhr. S. Moerenhout (CDA) die de reeks van overschrijdingen helemaal beu bleek te zijn. Hij baalde evenzeer van eerder ge hoorde uitspraken van collega raadsleden dat al bij eerdere overschrijdingen voor hen écht de grens was bereikt. „Wat voor nut hebben zulke uitspraken als ze tóch niet worden nageleefd?" vroeg dhr. Moe renhout de raad af; „'t is zo troebel als wat!" mopperde hij teleurgesteld over het kennelijke feit dat de twee ton extra op nieuw zou worden genomen. Dhr. Moe renhout daarentegen vond het in een tijd van matiging en bezuiniging onver antwoord in een gemeente als Oostflakkee een zo kapitaal gebouw neer te zetten, een kwalificatie die door de voorz. overigens zou worden ontkend. Ook verklaarde de voorz. zich wat te stoten aan het verwijt van dhr. Moeren hout dat het hele verhaal wat troebel zou zijn, terwijl het, in de optiek van het College juist zo helder als glas is omdat er van CoUegewege niets voor de raad achter gehouden is. Dat mocht dan waar zijn, ook vanuit het overig deel van de CDA fractie werd, bij monde van dhr. M. D. de Wit, nogal wat bezorgdheid uitgesproken, waarbij dhr. de Wit eraan herinnerde dat voor zijn fractie al in een eerder stadium de grens was be reikt Opnieuw liet dhr. de Wit de vraag gelden of het dees' keer nu écht de laatste keer zou zijn, maar de gevraagde garantie zou hem niet worden verleend. Wél zei de voorz. toen dat alles in het werk gesteld zal worden om binnen het nu gestelde krediet te blijven; de kans daarop werd door de voorz. „zeer groot" geacht De meeste kosten zijn nu definitief vast gesteld en de voorz. vroeg de raad om vertrouwen in het College en de werk groep. Dat vertrouwen moest de raad ook maar hebben waar het de dekking van de meer kosten betreft Door wijziging van de fy sieke structuur" van de gemeente (het feit dat door de aanleg van de Philipsdam buitenwater binnenwater wordt), zal er een hogere uitkering uit het Gemeente fonds worden ontvangen. Weth. Poort - vliet noemde dat geen waarschijnlijkheid, maar zelfs een zekerheid. In de raads- commentaren werd, o.a. door dhr. Bax ook nog herinnerd aan de eerder gestelde „essentiële voorwaarde" voor het door gaan van de nieuwbouw dat het huidige Gemeentekantoor in Ooltgensplaat zou zijn verkocht. Dat heugelijke nieuws, van verkoop van dat gebouw, kon helaas nog niet worden geboden. De raad kan echter besluitvor ming omtrent de toekomst van dit gebouw en van het gemeentehuis op heel korte ter mijn tegemoet zien, zo werd toegezegd. Het was weinig tot genoegen van dhr. Breeman (SGP), die ertegen waarschuw de de huid al te hebben verkocht voor de beer geschoten is en nóg minder was het tot tevredenheid van SGP fractiegenoot dhr. J. van Dam die verklaarde zelfs „droeflieid in het hart" te hebben wanneer hij bedacht wat de toekomst zal zijn van o.a. het historische Gemeentehuis. „Mooi gemeentehuis, wat gaat er met je ge beuren", mijmerde dhr. van Dam boven de folder van de plaatselijke recreatie- bedrijven op de kaft waarvan het Ge meentehuis staat afgebeeld. „Het doet me van alle kanten pijn!" verklaarde dhr. van Dam en hij hoefde nauwelijks nog te zeggen tegen de verlening van het extra krediet te zijn. Alternatief Voor dhr. Bamhard (PvdA) was het evenmin plezierig maar hij trok uit de overschrijdingen een andere consequentie. ,,Onze ambtenaren zitten nu in een vroe gere badkamer en zelfs in een politiecel", overwoog hij en dhr. Bamhard vond dat werkomstandigheden die echt niet meer kunnen. Alhoewel spr. een overschrijding van 10% van zijn eigen budget al ramp zalig zou vinden, probeerde hij toch te leven met de door het College voor geschotelde overschrijding van 32%, „want", vroeg dhr. Barnhard met name in de richting van de bezwaarden: „wie heeft er een alternatief?" Inderdaad bleef het daaraan mankeren, waarom de raadsmeerderheid dan ook in stemde met het gevraagde extra krediet. Alleen de heren van Dam en Moerenhout verkalarden zich tegen. Over de voor gestelde toegevoegde wensen" kreeg de raad uitleg van CoUegezijde. O.a. houden die in, de mogelijkheid om in de avond uren alleen die vertrekken te verwarmen waarin die avond nog vergaderd zal wor den. Dhr. Moerenhout deelde nog mee eerder varianten te hebben aangevoerd waarin de ambtenaren ook best een goede door hem graag gegunde werkplek zouden hebben en dhr. Bax sputterde nog wat tegen om het feit dat niet wat is afgenomen van de post decoratieve aan kleding. Volgens de voorz. bleef die on aangetast omdat het sobere gebouw die aankleding écht zal behoeven. Ook werd de bezuiniging niet in de meerjarenbe- groting gevonden omdat dat zo ver dedigde weth. Poortvliet onrecht zou doen aan het eerder uitgestippelde beleid. Dhr. Poortvliet was ook weinig ingeno men met het van dhr. Moerenhout gehoorde verwijt over steeds nieuwe over schrijdingen: „dit extra krediet vragen we juist om niet achteraf bij u om geld be hoeven te komen". Schuurtje Het beroepschrift van dhr. W. Brink man, Pieter Biggestraat 44 te Ooltgens plaat, tegen de weigering hem bouwver gunning te verlenen voor een schuurtje, werd ongegrond verklaard. Ook in de vorige raadsvergadering was het uitvoerig aan de orde geweest maar het voorstel tot gegrondverklaring werd toen door het College teruggenomen omdat de raad er nadrukkelijk prijs op stelde bekend te worden gemaakt met de kriteria die door de Welstandscommissie worden gehan teerd. Deze commissie had bezwaar ge maakt tegen het te gebruiken materiaal en opnieuw werd vastgesteld dat het schuur tje niet aan de redelijke eisen van Wel stand zou voldoen. Dhr. L. Hokke had daarover zijn zéér grote twijfels, zeker nadat hij op een ver kenning achter de woning aan de P. Bigge straat een „onoogelijke slordige troep met allerlei obstakels en kleuren" had gezien. Bovendien had dhr. Hokke geconstateerd dat op slechts 300 meter afstand van het verboden schuurtje precies in de proce duretijd precies zo'n schuurtje was ge bouwd en van hem mocht ook dhr. Brink man aan de slag: „....een kilo Cetabever van de Hema erop en je ziet niks meer van de kleur", was zijn advies. „Al m'n stop pen slaan door en m'n lichtje gaat uit als ik dan precies zo'n schuurtje zie als dat wat verboden wordt", verbaasde zich dhr. Hokke. Het zou volgens weth. de Wit kunnen liggen aan de ligging van de bouwplaats, al kon spr. niet verklaren of er voor de bouw van het door dhr. Hokke genoemde schuur tje wel bouwvergunning is verleend. Ove rigens kon dhr. de Wit geen ander excuus bedenken dan dat de regelen van de Wel stand discutabel zijn, tot staving waarvan hij aanvoerde dat de schilder van Gogh in zijn leven geen schilderij wist te slijten terwijl er nu gigantische bedragen voor worden betaald. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van dhr. J. van Renswoude die AVi jaar zitting heeft gehad voor de PvdA. „Het zijn erg intensieve jaren geweest waarop u met genoegen terug zult kunnen zien", zo veronderstelde burg. de Vos in zijn afscheids woord, wetend met hoeveel inzet en plezier dhr. van Renswoude zijn raadslidmaatschap heeft vervuld. Met de aanbieding van de aller beste wensen voor de toekomst ver vatte dhr. de Vos de dank van het gemeentebestuur in de aanbieding van een fraaie ets van het Ge meentehuis. De gepleegde optimale inzet vond dhr. van Renswoude geen ver dienste, maar een vanzelfsprekend heid. Graag had hij die inzet ge geven, overigens in de wetenschap zeker ook fouten te hebben ge maakt Spr. dankte College en col legaraadsleden voor de ervaren col legialiteit Graag had dhr. van Rens woude nog met hen opgetrokken maar hij heeft gemeend zich geheel aan zijn funktie als directeur van de MAVO te wijden, daar zijn pri maire verantwoordelijkheid wetend. Voor de toekomst werd de raad gezondheid en alle wijsheid toe gewenst. Tweede Paasdag 20 april hoopt Neêrlands meest ge vraagde concertorganist Klaas Jan Mulder („KaJeM") een Paasconcert te geven op het grootste orgel van ons land, in de Grote of Sint Laurenskerk te Rotterdam. Klaas Jan Mulder heeft voor dit concert een zeer gevarieerd programma samengesteld met zowel bekende als minder bekende orgelwerken en samenzang. Hij zal composities ten gehore brengen van o.a. Georg Frie- drich Handel, Wolfgang Amadeus Mozart, Enrico Bossi, Berthold Tours en voor velen wellicht als hoogtepunt van het concert de virtuoze Toccata/Finale uit de zesde Symphonic van Charles-Marie Widor. Het vakmanschap van Klaas Jan Mulder en het unieke Laurenskerk-orgel beloven een muzikaal zinvolle avond, die orgelliefhebbers zeker niet mogen missen. In tegenstelling tot eerdere berichten, begint het concert Tweede Paasdag om 20.15 uur en NIET om 20.45 uur. In verband met de verwachte grote belangstelling is de kerk al geopend vanaf 19.15 uur. De toegangsprijs incl. programma is 6,-; t/m 12 jaar ƒ4,-. Sterk bleef de roep om meer duidelijk heid omtrent de kriteria en dhr. v. d. Ree riep de raad op in het accepteren daarvan nie tlijdzaam te zijn. De raad kan zélf een aantal richüijnen aan de Welstandcom missie geven, een Instituut dat niet anders dan op commerciële basis zijn diensten aan het Gemeentebestuur aanbiedt. Het gesprek daarover komt er alsnog. Gestruikeld over grint... Was in het Investeringsplan al een kre diet van totaal 50.000,- opgevoerd voor het onderhoud van de openbare en de bij zondere basisschool te Den Bommel, thans werd de raad een krediet van nog eens 100.000,- gevraagd voor het ple gen van technisch onderhoud aan deze scholen. Nadere inspectie heeft n.l. ge leerd dat er nogal wat mankeert aan de dakbedekking, de dakranden en het gevel timmerwerk waarvan lekkages en tocht verschijnselen het gevolg zijn. De dak bedekking en de dakranden zullen worden vernieuwd en aan ramen en kozijnen zul len reparaties worden verricht. Had dhr. P. v. d. Ree enkele weken geleden in de toen gehouden Commissie vergadering al enkele kritische vragen gesteld, nu herhaalde hij die richting weth. C. L. M. de Wit. Simpele vragen naar het leek, maar dhr. de Wit moest er het ant woord op schuldig blijven, terwijl de voorz. niet toestand dat er hulp van de, op de tribune aanwezige, ambtenaren werd in geroepen. Graag wilde dhr. v. d. Ree weten hoe het kan bestaan dat op de werkbegroting een post is opgenomen voor het verwijderen van de grint en eveneens een post is genoteerd voor de aanschaf van grint: „Grint verslijt toch niet?" verbaasde zich dhr. v. d. Ree. De vraag bleek een te moeilijke te zijn, de vergadering werd geschorst en het voor stel terug genomen. „Inhoudelijke discussie'' Opnieuw, zoals ook in de vorige ver gadering, werd gesproken over de brief van dhr. A. Swart m.b.t. de door hem ge claimde kostenvergoeding van de ge voerde procedure na weigering van een bouwvergunning aan dhr. R. Visscher te Den Bommel. B en W stelden voor de brief d.d. 5 maart ter afwikkeling in han den van het College te stellen, maar daar bleek de raad niets voorte voelen. Erkomt een inhoudelijke discussie over wat dhr. Bamhard noemde „deze onverkwikke lijke zaak". Hij diende daartoe een voor stel in dat met ruime meerderheid werd aanvaard, de beide wethouders waren overigens tegen. NED. HERV. KERK Beroepen te: Elburg L. Westland, pred. voor buitengew. werkzaamheden wonen de te Amersfoort; Ede D. C. Floor te Rouveen; Dordrecht W. Arkeraats te Giessendam-Nederhardinxveld; Putten A. W. van der Plas te Bergambacht (toez.). Bedankt voon FortMacleod(Reformed Church of America) A. de Lange te Wekerom; Scherpenzeel A. van de Meer te Wierden. GER. KERKEN IN NED. Beroepen te: Dokkum drs. L. A. Burg- graaffte Gauw-Terzool; Urk R. J. Visser te Uithuizen; Ommoord-Zevenkamp in combinatie met hervormde wijkgemeente Rotterdam drs. J. Korf te Maassluis, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor: St Pancras L. A. Burg- graaff te Gauw-Terzool. Aangenomen naan Drachten Z. Rama ker te Sneek; GeldermalsenA. G. Bosma, wonende te Den Helder; Klundert Jac. Griffioen te Herwijnen; Nijverdal drs. S. Poetaian te Damwoude. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Waddinxveen A. de Snoo te Harderwijk; Grootegast H. Pathuis te Mildam in combinatie met Nijega-Op- einden. Aangenomen naan de Vrije Geref. Ker ken te Pretoria (Zuid-Afrika) wijk noord west F. J. Bijzet te Drachten-Zuidoost; Urk drs. J. R Visser, kand. te Dronten; De Lier drs. J. Wesseling, kand. te Arn hem. Bedankt voon Bodegraven/Woerden, Broek op Langedijk, Langerak i.c.m. Gor- kum, Loppersum in comb, met Wester- emden, Lisse i.c.m. Oegstgeest en Zuid- wolde drs. J. Wesseling, kand. te Arnhem; Mariënberg en Spakenburg-Zuid H. J. Siegers te Leek-Roden, Grijpskerk en Niezijl, Hooghalen i.c.m. Beilen, Nieuwe gein, Pijnacker i.c.m. Rijswijk, Zuidwolde i.c.m. Ruinerwolde-Koekange drs. J. R. Visser, kand. te Dronten. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Urk(Maranatha) C. Bos te Aldergrove (Canada); Dordrecht-C A. v. d. Meer te Urk; Hamilton (Canada) Free Reformerd Church P. den Butter te Mid- delhamis. Aangenomen naan Amsterdam-Noord H. R. Weij, kand. te Kampen. Minister Smit-Kroes (Verkeer en Water staat) heeft aan de directie van het streek- vervoerbedrijf Zuid West-Nederland (ZWN) toestemming verleend om vanaf oktober 1987 een buslijn vanaf Voome- Putten via de Brouwersdam en de Storm vloedkering naar Walcheren in exploitatie te nemen. ZWN is van plan de huidige buslijn 104 van Spijkenisse naar Ouddorp hiertoe te verlengen naar Middelburg/Vlissingen. Met deze lijn wordt een goede en snelle verbinding tussen Zeeland en Zuid-Hol land gerealiseerd en worden de recreatie gebieden in de Zeeuwse regio ontsloten. ZWN hoopt op een kostendekkende ex ploitatie. Om inzicht te krijgen in het eventuele verloop van treinreizigers in de relatie Walcheren-Rotterdam naar de kustlijn wordt de lijn geëvalueerd. Uiterlijk begin 1989 dient deze studie te zijn afgerond. Fiets enspecia list Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 Bedankt voor: Harderwijk-Zeewolde R. van Beek te Veenendaal (Pniëlkerk). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepbaan per 15 mei 1987 C. G. Vreugdenhil, missionair predikant in In donesië voor de gemeente Zoetermeer. Beroepen te: Hoogeveen R. Boogaard te Leiden; Rotterdam-Alexanderpolder B. V. d. Heiden te Woerden; Rhenen J. C. Westrate te 's-Gravenpolder. Bedanktvoor: Clifton(USA)B.vander Heiden te Woerden; Middelburg-C, Slik kerveer J. J. van Eckeveld te Zeist; Zoe termeer L. Blok te Nunspeet; Beekbergen J. C. Westrate te 's-Gravenpolder; Eind hoven B. V. d. Heiden te Woerden; Meeu wen, Randburg (Z.-Afr.) L. Blok te Nun speet; Puttershoek J. Mijnders te Veenen daal. .u GER. GEM. IN NED. Bedankt voor: Leerdam F. Mallan te Alblasserdam. Men is niet alleen op de zeilen aangewezen. Het kan kwam ook zonder een verklaring van Naerebout vrij. ook door roeien vooruitkomen en het is veel sneller dan Toen een thuiskomende Oostinjevaarder het bericht andere schepen. Teunis luistert met bewondering naar meebracht dat de jonge Barwell het kistje met de VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz 21 G.F.CallenbachB.V. Nijkerk zijn broer. Teeuw let meer op de officieren, die op de brug met zijn vader staan te praten. Ze dragen kuit broeken en schoenen met glimmende gespen. Eén van hen heeft een wijde mantel om zijn schouders hangen en een pluim op zijn hoed. Teeuw ziet zijn vader ook liever in de kleren, die hij draagt als hij op loodsvaart gaat, dan in zijn naar vis en teer ruikende kiel. De loodspenning op zijn borst is duidelijk te zien. Teeuw maakt een beweging naar zijn eigen borst, als verwacht hij dat daar ook een penning zal zijn. Langzaam maakt het fregat zich los van de kade. De wimpels wapperen en de zeilen beginnen wind te vangen. Teunis en Maarten wuiven met hun mutsen en dansen in het rond tussen het uitbundige jonge volk in, dat altijd vertier komt maken als er een buitenlands schip afvaart. Alleen Teeuw staat nog met zijn hand op zijn borst zonder iets te horen of te zien, dan het meisje met de lange krullen en het blauwe jurkje, dat langs hem wandelt. Groter dan ze in zijn droom bestaat. Het blauwe jurkje heeft ze niet aan, maar een groen fluwelen mantel, en op de krullen, die in de wind bewegen, staat een groen hoedje met strikken. Teeuws ogen gaan wijd open en zonder dat hij weet wat hij doet, loopt hij achter haar aan. Pieter Braams ziet de kleine vissersjong^ niet Hij vertelt zijn dochtertje over het fregat en over wat er verder aan de haven te zien is. Eigenlijk is hij alleen om Naerebout naar hier gekomen. Hij heeft een zwak voor de visser, die zich niet liet omkopen. De scheepsdokter van de Woestduin kostbaarheden niet mee aan boord had genomen. Braams kan nog altijd met genoegen terugdenken aan het gesprek, dat hij met de visser had. En het doet hem plezier dat Naerebout nu op de brug van het fregat staat. Meer dan eens heeft hij overwogen om een zo kundig loods aan de Compagnie voor te stellen. De man verdient om daar in vaste dienst te komen. Teeuw verstaat niet wat de koopman en het meisje zeggen. Hij ziet dat ze lacht. En dat ze laarsjes draagt met parelmoeren knoopjes eraan. Net als de binnen kant van de schelpen, die zijn vader van een koop- vaardijkapitein gekregen heeft Schelpen uit de Oost. Teeuw weet dat de wereld groter is dan Vlissingen en de zee daar rondom. Hij heeft de gesprekken van de grote mannen afgeluisterd. Die wereld moet mooi zijn. Kan het mooier dan zijn droom? Zonder dat ze het bemerken volgt hij het meisje en haar vader tot in de Walstraat. Pieter Braams gaat de stoep van zijn huis op. Een knecht heeft de deur al opengezet en vergeet om die dadelijk weer dicht te doen als zijn sinjeur hem iets vraagt. Hij loopt mee naar binnen. Teeuw kan de leeuwekop aan de trapleuning zien. En dan is hij weer in de grote kamer, waar de vergulde stoel staat en de wanden met satijn bespannen zijn. Alles ziet hij weer voor zich en hij volgt zijn droom. Teeuw, die te verlegen is om een kannetje soep naar vrouw Pod te brengen. Hij klimt de stoep op en staat midden in de gang als de knecht terugkomt. Wat jij hier, straat jong? Teeuw stribbelt niet tegen. Zijn ogen blinken, maar dat ziet de knecht niet Met een smak wordt hij buitengezet en als hij niet gauw opschiet, krijgt hij zo'n harde duw, dat hij alle stoeptreden tegelijk afvliegt en op de bultige keien van de kade terechtkomt Het doet fel pijn, maar hij huilt niet als hij overeind komt en langzaam, telkens omkijkend, weggaat. Wat mankeert die jongen toch? Nu is het de oude Matheus, die dat vraagt als Teeuw thuiskomt en met een gezicht of hij van de wereld af is bij de tafel gaat zitten. Zijn ene elleboog kan hij niet goed bewegen. Het is dan of erin gestoken wordt en in zijn nek voelt hij nog de grote hand van de knecht. Saartje ziet ook dat er iets met hem is. Waar was je? Heb je vader zien wegvaren? Hij maakt een vage beweging met z'n hoofd. Is vader weg? Nou, bromt Matheus. Dat is toch niet gewoon meer, Saar. De jongen heeft een slag op zijn hoofd gehad. Bezorgd strijkt Saartje het haar uit zijn ogen. Zijn kleren zitten vol zand en straatvuil. Waar was je? vraagt ze dringend en tilt zijn hoofd in haar hand. Hij heeft zulke lichte blijde ogen. Dezelfde ogen als zijn vader. Hetzelfde gezicht Hij lijkt op zijn vader, zegt ze hardop. De oude Matheus trekt een lelijk gezicht. Zijn vader is altijd een gezonde knaap geweest, Saar. Maar naar deze moet je eens laten kijken. Ze heeft niet veel tijd om op Teeuw te letten. Na die vreemde thuiskomst is er ook niets bijzonders meer aan hem. Hij leert en doet boodschappen. En als er lichte karweitjes zijn, helpt hij Teunis. Met alle zorgen en het vele werk om hen groeien de kinderen toch snel op, vindt Saartje. Teeuw past op zijn zusjes als zij er een hele dag uitgaat om in het een of andere herenhuis te werken. Dat geeft wat inkomsten en 's avonds een mand met etensresten. Zacht wit brood, gesneden vlees en fijne groenten. De oude Matheus wil daar nooit iets van hebben. 'k Heb heel m'n leven roggemik gegeten, knort hij. En dan nu nog het overschot van een herentafel? Hij heeft er minachting voor, al lacht hij om de kleintjes, die ervan peuzelen. Hij leeft zijn eigen stille leven. Nog minder spraakzaam dan voordien. Saartje is er niet zeker van of hij wel altijd weet waar hij is. Het enige wat hem niet ontgaat is de thuiskomst van de schepen. Ook als Frans terug verwacht wordt, is hij meestal op de kade. Het is nu goed dat Maarten zo vroeg volwassen is, want Frans komt hoe langer hoe minder op de eigen schuit. Met al zijn liefde voor de zee en de vaart is hij loods. En het is hem een geluk om met zijn kunde en zijn zeker weten dat de Man te roer hem nooit in de steek zal laten, zijn medemensen te dienen. Na een reis van enkele weken, waarin hij vlak voor de rede van het ene schip op het andere moest over stappen zonder naar huis te kunnen, komt hij met de loodsgaljoot binnen. Matheus zit op een harington te wachten. Maar voor Frans bij hem is, komt slore Kee aan. We moeten eens praten, Naerebout Moet dat hier, Kee? Hij wil naar huis en bovendien heeft hij geen zin om met Kee over de straat te lopen. Al ziet ze er anders uit dan gewoonlijk. Of ze bang of verschrikt is voor iets. (wordt vervolgd) H:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 5