r ^Geen nieuwe smoes van Neelie Smit-Kroes' DONDERDAG 16 APRIL Politlebericiiten Oliebol bij Ouddorpse haven Het wonder van Brabant Gemiddeld ruim 4 meter bot Minister Smit-Kroes wil onderzoei( naar stormvJoedlcering Nieuwe Waterweg fS ^/|l^ Aktie op Tweede Pinksterdag Bijeenkomst gehandicaptenzorg Ger. Gemeenten Oostflakkee Koninklijk bezoek aan Dirksland Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten In verband met GOEDE VRIJDAG Met de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeenschap op reis Regionale Ledenvergadering HGJB Zuid-Hoiland Oud-inwoner overleden Gemeente Middelhamis Succes voor PTT-brandweer Bewoners van Kortgene tegen Surfcentrum - Vervanging OD 6 - 59e Jaargang DINSDAG 14 APRIL 1987 No. 5589 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Onder dit motto wil Oostflakkee op Tweede Pinksterdag aktie gaan voeren tegen de uitgestelde aanleg van rijksweg rond Oude Tonge. Met dat uitstel is de maat nu toch echt vol geraakt. Al jaren is er sprake van die aanleg. Dat deze rijksweg er moet komen is zeker. Al veel te lang ondervindt vooral Oude Tonge de overlast van het drukke verkeer op de provinciale weg. De meeste Neder landers kennen de Zeelandroute tussen het Hellegatsplein en Oude Tonge van de radio. De weg staat in de zomerperiode hoog genoteerd in de top tien van drukke wegen. De kern van Oude Tonge ondervindt de meeste last van de file's. Naar hun weg zoekende automobilisten, die de file pro beren te ontwijken, zijn lange tijd geen ongewoon gezicht in het dorpscentrum geweest. Met een omslachtig vergunnin genstelsel is hier grotendeels een einde aan gemaakt. Maar tochde file staat er nog steeds op zomerse dagen en dat blijft hinderlijk en gevaarlijk. Een file ontstaat wanneer teveel auto's op hetzelfde moment in dezelfde richting willen rijden. Maar een file ontstaat voor al wanneer het verkeer niet vlot kan door stromen. Dat laatste is op de provinciale weg zeker het geval. De rijbaanversmal ling en de verkeerslichten bij Oude Tonge en verder de hoogteverschillen in de weg en gelijkvloerse kruisingen zijn niet be vorderlijk voor een vlotte doorstroming van het verkeer. Ook het gevaar op de weg is groot. Er zijn in de afgelopen jaren veel ernstige ongevallen gebeurd en zo lang er niets veranderd, zal dat blijven gebeuren. Op de nieuwe rijksweg zijn slechts twee kruisingen gepland, maar wel beveiligd met verkeerslichten. Goed voor de door stroming en de verkeersveiligheid. De Minister van Verkeer en Waterstaat, mevrouw Smit-Kroes, had toegezegd, dat de weg er in 1990 zou komen. Tot ieders verbazing kwam de Minister ineens ver tellen, dat de weg pas in 1993 gereed zou zijn.Drie jaar later! En dat voor zo'n urgente zaak! Het klinkt bekend in de oren, maar andere wegen hebben een grotere priori teit en voor de N59 is gewoon geen geld, aldus de Minister. Via Tweede Kamerleden heeft het ge meentebestuur er bij de Minister op aan gedrongen zich aan de eerdere toezeg gingen te houden. Een ingediende motie legde de bewindsvrouwe naast zich neer. Via de politiek blijft het gemeentebestuur van Oostflakkee druk op de Minister uitoefenen. De rondweg moet er komen en wel binnen de gestelde termijn. Verder zijn er plaimen om op Tweede Pinksterdag, een topdag voor het verkeer meestal, akties te gaan voeren. Geen akties tegen de automobilisten, want die zijn ook gebaat bij een nieuwe rondweg. Nee, het moet een gezamenlijke aktie worden van de bewoners van Oostflakkee en de automobilisten. Het is een geza menlijk belang! Door een opgericht aktiecomité wordt gedacht aan een handtekeningenaktie. Handtekeningen van de bevolking van Oostflakkee. Maar ook handtekeningen van de passerende automobilisten. Die krijgen op het moment, dat zij stil in de file staan een tasje uitgereikt. Het tasje heeft als inhoud wat promotiemateriaal, maar ook een ansichtkaart. Deze kaart moet ondertekend worden opgestuurd naar het gemeentehuis. Alle binnengekomen kaar ten zullen t.z.t. bij de Minister worden aangeboden. De aktie, waarbij de ver keersveiligheid voor iedereen bovenaan staat, zal een ludieke aktie moeten wor den. Met veel publiek, muziekverenigin gen enz. De aktie zal ook aandacht moe ten trekken van de landelijke pers. De verenigingen van Oostflakkee zullen ook bij de aktie betrokken worden. Een eerste bespreking heeft irmiiddels plaats gevon den, een andere zal binnenkort volgen.. De aktie, die zal doorklinken tot in parlementair Den Haag!!!! wordt de KOOPAVOND verplaatst naar Middenstandsvereniging „Middelhamis" De Spaanse taal leren en deze in de praktijk beoefenen. Dat alles kan bij de Zeeuwse Dag- en Avondscholengemeen schap voor volwassenen. 38 enthousiaste leerlingen, variërend van leeftijd tussen de 20 en 70 jaar, vertrokken per bus vanuit de scholen Zierikzee, Vlissingen, Middel burg en Goes met hun lerares voor een 5- daagse studiereis naar Barcelona. Spanje het land waar zovelen van de zomer weer naar toetrekken voor hun vakantie. Kennis van de Spaanse taal maakt, dat een bezoek aan dit land dat zo nauw aan onze geschiedenis is verbonden en gelukkig nog zo rijk is aan oude kunst schatten, veel intenser wordt beleefd. De groep leerlingen bestond uit eerste jaarsstudenten, die schoorvoetend alle moeite deden om zich verstaanbaar te maken, maar ook uit leerlingen die al enkele jaren met Spaans bezig zijn en aan wie men bij wijze van spreken geen knol len voor citroenen hoefden te verkopen en vrolijk in het Spaans voor zich uit bab belden. Als standplaats in Barcelona, een stad van ruim 3 miljoen inwoners, werd ge kozen een hotel in het centrum van de oude stad, op de Ramblas, een straat bruisend van leven met zijn bloemen-, vogels- en boekenstalletjes, zijn oude en sfeervolle winkels. De studiereis heeft vele hoogtepunten gekend, te noemen zijn het bezoek aan het Picasso museum, de musea van Joan Miro en Salvador Dali, het nationaal historisch museum, de musea van Joan Miro en Salvador Dali, het nationaal historisch museum met zijn oude Cata laanse kunst, de rondvaart door de haven met daarin de Santa Maria, de boot waar mee Columbus indertijd naar Amerika voer. De architectonische scheppingen van de beroemde kunstenaar Antonio Gaudi, die door de gehele stad staan verspreid, heb ben bij velen een onvergetelijke indruk achtergelaten. De in ons blad van vrijdag j.l. aangekon digde speciale kerkdienst op D.V. zater dag 18 april a. s. waarin hoopt voor te gaan ds. J. de Pater van Krabbendijke, wordt niet gehouden in het kerkgebouw van de Ger. Gem. te Middelhamis, maar in de kerk van de Ger. Gemeente te Dirksland, Geldersedyk 1. Aanvang 's middags om 3 uur. Op D.V. woensdag 6 mei houdt het Regionaal Centrum van de Hervormd Gereformeerde Jeugdbond haar Regio nale Ledenvergadering. Deze leden vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in de aula van de Willem de Zwggerschool te Schoonhoven. Het Üiema is: „Begrypt u het?" Leden en belangstellenden worden van harte uitgenodigd deze avond bij te wonen. Naast de huishoudelijke zaken, zoals jaar een financieel verslag en bestuursverkie- zing is er een beziiming op de wereld waarin wij jongeren en ouderen leven. Levensvisies en -houdingen hebben hun achtergronden, vandaar het thema: .be grijpt u het?" Wilt u meer informatie? Bel dan naar het Regionaal Centrum van de HGJB in Zuid-Holland: tel. 01823 - 3990. Dank zij de.voortreffelijke leiding en uit stekende organisatie is deze reis er een geweest, die bij allen het verlangen deed ontstaan het niet bij dit ene uitstapje te laten, maar volgend jaar gezamenlijk naar Madrid te gaan. OOLTGENSPLAAT Vrijdag 10 april j.l. overleed plotseling op de leeftijd van 77 jaar mevrouw Su- zanna A. Spierings, sinds 1966 weduwe van de heer C. Kleijn. Mevrouw Kleijn overleed in haar woning Willem Ruijs- plein 13, 3333 BX Zwijndrecht. De be grafenis zal plaats vinden woensdag 15 april om 3 uur nam. vanuit de aula op de Algemene Begraafplaats aan de Jeroen Boschlaan te Zwijndrecht. De vader van de overledene was vroeger Rijkspolitie te Ooltgensplaat. Daardoor had zij nog een sterke binding aan deze plaats en kwam daar veel op bezoek bij vrienden en bekenden. In het kader van de opening van het gemeentehuis zijn het gemeentebestuur diverse geschenken aangeboden. Door het bestuur van de Rabobank Middel- harnis werd een geschenk in het vooruit zicht gesteld. Vanwege de aard van het geschenk van meet af aan is door het bestuur gedacht aan kunst is onderling overleg gevoerd over de vorm waarin het een en ander gestalte zou moeten krijgen. Mede op advies van de Stichting Kunst en Bedrijf te Amsterdam is uiteindelijk ge kozen voor de aankoop van een aantal grafische werken die qua stijl nauw aan sluiten bij de geometrische vormgeving van de kunstwerken in de raadszaal en aap op het plein. De officiële overdracht van de kunst werken zal plaatsvinden op donderdag 16 april aanstaande om 16.00 uur. - Gestolen auto Donderdag 9 april 1987 kwam omstreeks 07.30 uur bij de politie de melding binnen dat er een auto bij het gemaal aan de Oudelandsedijk in Oude Tonge lag. Daa. alles erop wees dat het voertuig een Mercedes doelbewust te water was gereden, werd een onderzoek ingesteld waarbij bleek dat het voertuig die nacht in Colijnsplaat was weggenomen en gebruikt was bij een inbraak in Goes. Het voertuig is geborgen en t.g.v. het onderzoek in Zeeland in beslag genomen. - Snelheidscontroles Door de verkeersgroep Dordrecht werd in de maand maart 7 maal gecontroleerd op overschrijding van de maximum snelheid waarbij in totaal 800 voertuigen werden gecontroleerd en 83 automobilisten wer den geverbaliseerd. De snelste automobi list was ditmaal een personenauto op 11 maart 1987 op de Schaapsweg, met 131 km/u. Konden wij u twee weken geleden al melden dat er goed gevangen werd in de wateren in de omgeving van Oude Tonge. Zaterdag 11 april j.l. werd er nog meer vis gevangen. Het gemiddelde aantal ge vangen centimeters vis lag ruim boven de 4 meter per visser. Zeker met zulke resul taten moet het toch mogelijk zijn meer leden van de hengelaarsvereniging Kram mer tijdens de wedstrijden naar de water kant toe te krijgen. Zo'n vangst namelijk is voor iedere visser een ware sensatie. De uitslag: 1. C. van Poortvliet707 cm. 2. A. Kromdijk622 cm. 3. C. van der Jagt610 cm. 4. W. van Welie590 cm. 5. T. van der Poel531 cm. Zaterdag 18 april a.s. is er weer een witviswedstrijd te Middelhamis. Inschrij ven kan men van 07.30 - 08.00 uur en gevist wordt er van 09.00-12.00 uur. Na afloop krijgt iedere deelnemende wed strijdvisser een leuke paasverrassing. Bij de Ouddorpse Haven is door de gemeente een oliecontainer geplaatst. Deze is bedoeld om de bezoekers van dit haventje in de gelegenheid te stellen hun afgewerkte olie op een voor het milieu verantwoorde manier kwijt te kunnen raken. Op deze wijze hoopt Goedereede een bijdrage te kunnen leveren aan een schoner milieu, waarbij ook van belang is een schoon waterwingebied. De container heeft een capaciteit van 600 liter en is voorzien van een automatische brandblusser. Duivensport: Sommige liefliebbers beweren dat men jaren moet bouwen aan een duivenras om tot de besten te gaan behoren. Misschien gaat dat voor een groot aantal duiven- mannen wel op, maar het tegendeel werd bewezen door een liefhebber uit het West brabantse Lepelstraat. Hij houdt nu vijf jaar lang duiven, is al driejaar kampioen in eigen vereniging en dat wil wat zeggen want Lepelstraat heeft twee zeer sterke verenigingen, maar bovendien boekt hij al twee jaar de allergrootste successen op bonds- en nationale vluchten. In 1985 was de in 1982 met een op- vanger en een duif van de buurman be gonnen J. L. M. van Ekeren al de schrik van Westbrabant. In drie jaar tijds dus aan de top. In 1987 werd het helemaal een onvergetelijk jaar. In goudenringenver- band in de Fondclub Zuid Nederland met 6000 leden won hij er de eerste op natio- naalDa(in totaal nationaal verband 5e en 10e prijs) met een rechtstreekse Sprenkels- duif en oip het ZNB concours Moulins eveneens de eerste gouden ring, die in beide gevallen zonder poulage voor hem al duizend gulden meebrachten. Daaren boven werd één van zijn jonge duiven nog de gouden bondscrack op hetzelfde aantal liefhebbers. Bij de prijsuitreiking van de grote Fondclub zuid Nederland waren hij en zijn echtgenote niet van het podium te houden. De leerzame vraag is, wat te doen om van Ekeren te evenaren. Dit is zijn verhaal en visie op de duivensport. „Toen ik in 1982 afgekeurd werd en naar een hdbby zocht naast mijn ambitie om beelden te vervaardigen, adviseerde de buurman mij om met duiven te beginnen. Hij had er wel wat teveel en ik had er wel een hokje voor. Van stonde af aan begon het geluk. Een duif van de buurman en een op- vanger van Beimy Nijdam uit Hengelo, Minister Smit-Kroes wil de mogelijkheid laten onderzoeken in de Rotterdamse Wa terweg een stormvloedkering te bouwen in plaats van verdere dijkversterkingen langs de benedenrivieren in Zuid-Holland. Deze stormvloedkering zou geen hinder voor de scheepvaart mogen opleveren. Dit heeft de minister 3 april j.l. meegedeeld in een brief aan het parlement en lagere over heden in de regio. Het uitvoeren van dijkversterkingsplan- nen in het kader van de Deltawet langs de vele waterwegen in Zuid-Holland wordt steeds meer een probleem. Een aantal projekten leverde geen moeilijkheden op, maar er zijn dijktracé's waarbij dit wel het geval is, zoals inDordrecht, Rotterdam en bij Sliedrecht. In Rotterdam moeten bovendien water keringen die al versterkt waren nogmaals worden verhoogd omdat enige tijd geleden bekend werd dat daar hogere stormvloed- standen kunnen optreden dan volgens berekeningen uit het verleden voor moge lijk werd gehouden. later bleek dat soort Janssen-de Wolff- Pepermans, vormden een onverwacht fan tastisch koppel. Zij brachten de kam pioenen voort. Toen enige tijd later ge meentesecretaris Elzakker uit Halsteren zijn duiven weg moest doen kocht ik een vijftal en ook dat bleek een geslaagde aanwinst. De jonge gouden crack is een meeuw die afkomstig is uit" een .op de verkoping van Van den Hoek gekochte meeuwduif uit zijn Czaar gezet tegen de eerder genoemde opvanger. Die aanko pen deed ik na veel uisteren naar lief hebbers en langzamerhand kreeg ik daar over mijn eigen ideeën. Zo voer ik mijn weduwnaars begin van de week met de lepel zuiveringsmengeling dus zeer schraal. Jonge duiven speel ik alle van de eerste tot de laatste vlucht, zowel doffers als duivinnen gaan tot en met Bourges mee. De jaarlingendoffers doen het jaar daarop de eendagsfondvluchten, de duivinnen spaar ik als jaarling om ze als tweejarige volledig in te zetten voor de ovemacht- vluchten. Het hok is licht en luchtig, dank zij een puntdak en lichtkoepels. Stand zuid-oost. Voor diegenen die denken dat jonge duiven geen Bourges kunnen maken. Mijn jonge prijswiimaar 4e Bourges werd het jaar daarop een topper op Dax". Tot zover van Ekeren aan wie het gelukt is om in vijfjaar tijds tot de grote vedetten te behoren, dank zij de kunst van het naar goede raad luisteren en verder veel geluk en niet te vergeten een niet te versmaden stukje feeling om met de duiven om te gaan. MIDDELHARNIS Bij de zaterdag j.l. gehouden brandweer wedstrijden Klasse II is de PTT-brand weer als eerste geëindigd. Tweede werd Suikerfabriek Puttershoek en derde Maas dam. Door dit resultaat is de ploeg gerechtigd om deel te nemen aan de selectie-wed strijden op 13 juni te Melissant of Middel burg. De minister wil in een studie de tech nische haalbaarheid en financiële conse quenties grondig laten nagaan waarbij in begrepen de onderhouds- en exploitatie kosten van een stormvloedkering. Ook zal in deze studie een afweging moeten worden gemaakt van de bouw van een stormvloedkering tegenover de kosten en tijdsonzekerheden van de uitvoering van het dijkversterkingsprogramma en de daaruit voortvloeiende maatschappelijke onrust Zij heeft deze studie opgedragen aan een onafhankelijke commissie van deskundi gen onder voorzitterschap van de heer A M. Schreuders. De commissie is gevraagd de minister binnen een half jaar te adviseren met gebruikmaking van de kennis en gegevens waarover Rijkswaterstaat ten aanzien van dit rivierengebied beschikt. Op basis van de concrete resultaten van de studie zal de minister beslissen over de bouw van een stormvloedkering danwei de voortgang van het dijkversterkingspro gramma. De Commissie voor de Ruimtelijke Or dening in de Gemeente Kortgene in zijn geheel en de gemeenteraad in meerder heid, waarvan verondersteld mag worden dat ze de bevolking vertegenwoordigen in hun opvatting, is tegen vestiging van een surf-centrum in de nabijheid van de ge meente c.q. het dorp Kortgene. Sterker: met enig afgrijzen kijkt men naar de over kant waar in de nabijheid van het dorp Wolphaartsdijk zo'n centrum aan het Veerse Meer en andere recreatieve voor zieningen gevestigd zijn. We zouden het laatste rustige plekje in de buurt van het dorp prijs geven. Dat wil eigenlijk niemand, alleen de Middenstand kijkt met een scheef oog naar het recrea tieve gebeuren en hoopt er een graantje van mee te pikken als er veel mensen komen om van zee en zon te genieten. Vroeger kon je teimiinste rustig langs het Veerse Meer lopen met je meisje, was de verzuchting van een der Raadsleden. Zwaar tilde men ook aan de adviezen van de Schippersvereniging Schuttevaer, die gewaarschuwd heeft voor de gevaren van een surfcentrum voor de binnenvaart, die dikwijls niet kan constateren dat een onvoorzichtige of onkundige surfer voor de boeg komt, met alle mogelijke gevaren en het risico van ongelukken voor de surfer zelf Zij doorkruisen daarmee wel de plaimen van het Veerse Meerschap, dat drie plank- zeilconcentraties wil ter bevordering van de dagrecreatie, een bij Amemuiden, een bij Wissenkerke en een bij Kortgene. Amemuiden en Wissenkerke gaven al toe, Kortgene ligt dwars. „We hebben geen behoefte aan dagrecreatie", aldus de Commissieleden en burgemeester me vrouw Hoogendijk kon haar mederaads leden, of mede commissieleden ondanks haar pleidooi niet tot andere gedachten brengen. ^ti^i^^c^i^c^i^c^c^i^i^c^ Op woensdag 22 april 1987 wordt het eerste exemplaar van het nieuwe boek van Rien Poortvliet, getiteld „Langs het tuin pad van mijn vaderen" aan Zijne Konin klijke Hoogheid Prins Bemhard aange boden. Z.K.H, zal rond 16.00 uur bij de Ned. Herv. Kerk aankomen. In de kerk vangt om 16.00 uur een orgelbespeling aan. Deze orgelbespeiing zal worden verzorgd door de bekende organist Teke Bijlsma. Voor de genodigden zijn een aantal plaatsen in de kerk gereserveerd. De ove rige plaatsen zijn vrij. De belangstellenden die de orgelbespe- hng willen bijwonen worden verzocht een kwartier voor de aanvang aanwezig te zijn zodat geen stagnatie zal ontstaan in het programma. Direkt na de aankomst van de prins zal het concert namelijk aan vangen en zullen de kerkdeuren worden gesloten zodat geen hinderlijk geloop ont staat. Na de samenkomst in de kerk vindt de presentatie van het boek plaats in het gebouw „Onder de Wiek". In verband met de plaats ruimte in dat gebouw kun nen hier alleen genodigden worden toe gelaten. Aldaar vindt ook de officiële opening plaats van de tentoonstelling welke is in gericht in het gemeentehuis. De originele tekeningen en schilderijen die in het nieu we boek zijn gebruikt zijn daar opge hangen en zullen gedurende een maand te bezichtigen zijn. De tentoonstelling is geopend voor het publiek vanaf 23 april a.s.: iedere werkdag van 9.00 tot 11.30 uur en van 13.00 tot 16.30 uur, tevens op woens dagavonden van 19.00 tot 21.00 uur en op zaterdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur; op Koninginnedag van 14.00 tot 17.00 uur. In het gemeentehuis zal een stand wor den ingericht waar inzage verkregen kan worden van alle boeken van Rien Poort vliet. De inwoners van Dirksland worden ver zocht om op 22 april, 's middags, de vlag uit te steken, dit ter ere van het koninklijk bezoek. De huidige OD 6 Zelden Rust, van de rederij Visserij Bedrijf P. Sperling en Zoon te Ouddorp zal door een nieuw schip vervangen worden en Padmos Bruinisse zal het nieuwe schip leveren. Het wordt uitgerust met een acht cylinder FG 240 Stork Werkspoor Dieselmotor. STELLENDAM Casco K.W. Bij Maaskant Stellen- dam trekt het forse casco van de K.W. dat daar aan de afbouwkade ligt de aandacht, een schip dat nog maar enkele weken daar te zien zal zijn, want het zal binnenkort worden afgeleverd aan de eigenaar schip per M. van Duyn uit Katwijk. OUDDORP- donderdagavond 7.30 uur (Goede Vrijdag-dienst) ds. J. de Pater van Krabbendijke. MIDDELHARNIS - heden (dinsdag)- avond 7.30 uur (H.D.) ds. J. de Pater van Krabbendijke. Voor topkwaliteit, goede i n voordelige prijzenr FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER ^-|-I..I.IU«]i«| C3 C3 ^^■■■■■■USA^ Weiststraat 35 - Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Reneae - Print^op Hogezoom 172: Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1