Oostflakkeese motie tegen uitblijven aanleg RW 59 „Lotelingen NIEUWS uit de Kerken Predikbeurten Concert door mannen-alt, clavecinist en gambist Nog iets over: Een advertentie in Eilanden-nieuws heeft altijd succes..! Bijeenkomst stichting „In de Rechte Straat" te Middelharnis Schaken in Stellendam Ton de Jong op verkiezingsbijeenkomst RPF te Middeliiarnis Oranjevereniging Ooitgensplaat Abonneert U op Eilanden-Nieuws Weg over Oesterdam is halverwege 1988 klaar Reactie op aangetroffen „zeehond?" Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 13 MAART 1987 Zo er ooit eenstemmigheid in Oostflak- kees' gemeenteraad heeft geheerst, dan is dat gisteravond het geval geweest. Vol strekt één was de raad in haar opvatting dat de aanleg van Rijksweg 59 niet langer uitstel kan dulden. Alle frakties hadden aan het adres van de Minister van Verkeer en Waterstaat een motie ondertekend waarin dit werd beklemtoond. Aanleiding tot de indiening van deze motie was de deze week van de Minister gehoorde mededeling dat aan een ver vroegde aanleg niet te denken walt, omdat de middelen daarvoor aan andere uit te voeren werken zouden moeten worden onttrokken. Eind vorig jaar ondersteude de meerderheid van de Tweede Kamer de motie die SGP-vertegenwoordiger v.d. Berg had ingediend. Bij de Minister werd daarop op een versnelde aanleg van het stuk Rijksweg (Haringvlietbrug - Oude Tonge) aangedrongen. Teleurstelling alom over het afwijzend antwoord van de Mi nister, vooral gisteravond in Oostflakkee: „De raad van Oostflakkee zo werd in de motie betoogd spreekt haar grote teleurstelling uit over het feit, dat de Minister van Verkeer en Waterstaat, dit in tegenstelling tot de motie met betrekking tot de rijksweg 59 in de Tweede Kamer met grote meerderheid aangenomen en haar eerdere toezeg ging met betrekking tot de prioriteits stelling voor diezelfde rijksweg 59, niet „We willen wel, maar we kunnen niet". Met deze regels van het lied dat Jules de Corte destijds zong, illustreerde de lijsttreklcer het vaak onmachtige bezig zijn van de Zuid hollandse staten. Vergaderen, com missies plannen kilo's informatie. De „carnavalsoptocht der plan procedures" noemt hij soms het Staten werk. Ook de steeds verdergaande individua lisering en het tot in de finesses door voeren van de democratie kosten handen vol geld. Ter illustratie het voorbeeld van de WD-er die om 8000,- kwam vragen om een videocursus te starten voor vrou wen in de overgang, omdat hij, bewoner van een kraakpand, vond dat deze dames anders niets te doen hadden en 's morgens zo lang op bed lagen. ,,Zo gaat er ieder jaar 114 miljoen aan subsidies weg. De politieke partijen zijn te veel partij politiek gebonden bezig en zo ontaardt het geheel in belangendiscussies. We moeten de belangen van het geheel in het oog houden en niet alleen die van onze eigen partij. De RPF voert zo een politiek waarbij de Bijbelse normen centraal staan en niet zoals de CDA-er Plateel zei: „Je hoeft je principe er niet altijd bij te halen, daarmee frustreer je de mensen". Onze politiek is wel praktisch gericht. En dan moetje compromissen sluiten". Daar mee herinnerend aan het openingswoord van de voorzitter dhr. C. J. Hameeteman n.a.v. een gedeelte uit Jeremia 1. „Compromissen moeten echter een ba sis, een wortel hebben en dat is voor mij Gods Woord". 99 Ingezonden: Voor 'n heel klein ventje scheen het wel 'n onwerkelijk gebeuren, geheel in strijd met de vreedzame rust van 't kleine dorpje Stad. Met open mond stond hij te kijken en te luisteren. Wat zag hij dan? 'n Hele rij kerels, gearmd, met wapperende veel kleurige lintjes aan hun petten. En dan send hadden ze de hele straatbreedte nodig. En hij hoorde 'n keihard geblaas op toeters. En zingen dat ze deden! Traditiegetrouw klonk 't: Wij zijn jongens, die de Koning moeten dienen, Falderalderiere, falderalderiere, falderaldera". Later begreep dat jongetje, dat hier spra ke was van 'n anachronisme, d.w.z. „in strijd met de tijdrekening", want de Ko ning, die bedoeld werd, was Koning Wil lem III, die reeds in 1890 stierf en nu was 't omstreeks 1910. 't Versje moet dus reeds gezongen zijn door lotelingen, ge boren in de 2de helft van de vorige eeuw. Maar dat mocht de Stadse lotelingen „de pet niet drukken". En even vrolijk zongen ze óók: Wij zijn d'r i....n, wij zijn d'r i....n. Wij zijn de jongens van de Koningin!" En dat was hun eigen Koningin Wilhel- mina. En als ze 'n „rondje" door Stad gedaan hadden, gingen ze, nog steeds gearmd en hossend, 'n café binnen. Nadat ze daar wat „geproefd" hadden, volgde 'n nieuwe omgang en vanzelf daarna weer 'n nieuwe herberg, 't Zingen en toeteren bereikte dan 'n climax, 't Ventje voelde zich nog kleiner worden bij wat hij zag en hoorde. Eindelijk keerden op stad de stilte en de rust weer, óók voor de door-het-lawaai-wakkerge schrokken kleuters in bed. En 't Vader land kon öök gerust zijn met zulke dappere soldaten-in-spé. bereid is deze prioriteitsstelling te hand haven, waardoor de ryksweg 59 in een later stadium zal worden uitgevoerd; verzoekt het College van Burgemeester en Wethouders dringend alle nodige stappen te ondernemen om toch binnen de eerstgestelde termijn tot realisering van rijksweg 59 te geraken; en gaat over tot de orde van de dag." Sommigen uit de raad omlijstten de motie nog meteen persoonlijk, wat bitter, commentaar. De raadsvoorzitter drs. de Vos bleef daarin niet achter: „Het ge reedkomen van deze weg is al van 1990 naar 1993 verschoven", stelde hij wat gram vast: „we zullen behoorlijk vast houdend moeten zijn om de weg vóór 1993 gereed te hebben." Dhr. de Vos wees op het belang dat niet alleen de gemeente Oostflakkee, maar de hele regio heeft bij de aanleg van dit noodzakelijke stuk weg. Uit de raad kwam de suggestie de ver antwoordelijke Minister Smit-Kroes uitte nodigen persoonlijk kermis te komen nemen van de enorme drukte die de weg straks weer te wachten staat, vooral tij dens de pieken van Pasen en Pinksteren. De motie kreeg aller bijval; B en W zullen zorgdragen voor de verzending er van naar die personen en instanties die van de Oostflakkeese zorg op de hoogte dienen te worden gesteld. Het bestuur van de Oranjevereniging nodigt geïnteresseerden uit tot het bij wonen van de algemene ledenvergadering, welke gehouden zal worden op vrijdag 20 maart 1987 om 20.00 uur in 't Centrum. O.m. zal het programma voor de a.s. Koninginnedag worden besproken. Ge tracht zal ook worden de drie vakante bestuursplaatsen te vervullen. Een van de onderwerpen waar Ton de Jong de laatste tijd zich nog al intensief mee heeft moeten bezig houden is de ener gievoorziening en alles wat daarmee sa men hangt. Om duidelijk te maken dat ook in de provinciale vergaderzalen vaak langs elkaar heen wordt gewerkt noemde hij het voorbeeld van de gedeputeerde die, zoekend naar energiemogelijkheden en voorlichting, niet eens wist dat het Minis terie van Economische Zaken daarvoor al in 3 verschillende provincies projekten had opgestart. Dhr. Joppe vroeg of er meer subsidie voor de thuishulp voor gehandicapten beschikbaar gesteld kon worden. Dat er, nie top dat terrein, maar wel op vele andere bezuinigd zal moeten worden blijkt wel uit het feit dat op de begroting van 1 miljard, 25 miljoen moet worden geschrapt Dhr. van Gurp van de RPF Goedereede bedankte de spreker en sloot de ver gadering. In Middelharnis gingen de lotelingen later per fiets door 't dorp, eveneens luid zingend en toeterend. Er waren ook nog andere soldatenliedjes, b.v.: Wie z'n vader heeft vermoord. En z 'n moeder heeft vergeven. Die is nog veel te goed. Voor het soldatenleven!" en dit: ^^Rats, kuch en bonen Dat is 'n soldatendiner". 't Jongetje behoorde later tot: „lichting 1921". Wanneer voor herhalingsoefe ningen die lichting werd opgeroepen, was hij voor Stad de alleenvertegenwoordiger. Wel waren er 10 a 12 ingeloot, maar de rest viel af, door broederdienst, afgekeurd en óók, omdat er na W.O. I met z'n lang durige mobilisatie, veel minder bij ons leger nodig geacht werden. En: wie gaat er, moederziel alléén, voor „loteling" spelen? Hij kwam terecht bij de „Grenadiers" en hoefde maar 5Vi maand te „dienen", gelegerd in barakken in Waalsdorp bij Den Haag. Op mars zong hij óók dapper mee: 's Morgens vroeg dan gaat de bel en dan weet 'n ieder wel: dan is 't tijd, om op te staan en aan de wandeling te gaan. Met je ransel op je rug keer je dan vermoeid terug; en dan zingen wij zo blij, blij, blij Waalsdorp is 'n grote negorij! Dan is er nog zo'n stuk sergeant. Die is daad'lijk bij de hand. Mert z'n bavianen-snuit, Loopt hij de barakken in-en-uit. Treft hij dan soldaatjes aan. Die niet in de houding staan. En, dan roept die vent, zo boos, boos, boos, Stop die sujferd maar in de provoost) ("n militair straflokaal) Elke avond lopend naar Den Haag, naar het „Chr. Militair Tehuis". Daar was 't heel fijn bij „Vader Siimema". J. Koppenaal A.zn. De Knobbe 13 8141 WJ Heino Op D.V. woensdag 1 april 1987 hoopt het regionale comité Goeree-Overflakkee een bijeenkomst te beleggen in het kerk gebouw van de Chr. Ger. Kerk te Middel harnis. Aanvang 19.30 uur. In deze bijeenkomst hoopt de Vlaamse ex-priester T. Vanhuysse te spreken over „Gods genade verheerlijkt in het leven van een Vlaamse priester". Br. Van huysse wil een getuigenis afleggen hoe hij door alle onmogelijWieden heen Christus mocht gewinnen. Nadere mededelingen over de te be leggen samenkomst volgen nog. Houdt u alvast de datum van woensdag 1 april 1987 vrij?! Het regionale comité In Groep IA leed koploper W. Breeuwer een verrassende nederlaag tegen de laag geklasseerde R. van Dongen, waarmee de spanning in de competitie weer is terug gekeerd. De voornaamste titelkandidaten zijn: W. Breeuwer, H. van Oostenbrugge, A. BoUeman en als oudsider de regerend kampioen K. Hameeteman. Uitslagen d.d. 17 februari: Groep IA: W. Breeuwer - R. van Dongen.O - 1 A. Roon - L. Koese1-0 K. Hameeteman - T. Draperafg. A. BoUeman - H. van Oostenbrugge0-1 C. van Ast - W. van Rossum0-1 In Groep IB leed koploper K. Tanis een verrassende nederlaag tegen outsider J. Gottschal. Ondanks dat ziet het er wel naar uit dat K. Tanis de nieuwe kampioen in deze groep zal worden, daar zijn groot ste concurrent G. J. Zonneveld een punt achterstaat en een zwaarder programma heeft. Groep IB: K. Tanis - J. Gottschal0-1 A. van Gosliga-W. van Huizen..Vi-Vi E. Lips - R. LeydensO - 1 R. Leydens - M. Leydens (afg. partij)O - 1 Uitslagen d.d. 24 februari: Groep IA: T. Draper - K. van den Nieuwendijk^A-^A Groep IB: J. vanGosliga-G. Sellathurai .Vi-Vi P. van Rhee - R. Leydens1-0 M. Leydens - H. van Meenen 1 - O W. van Huizen - J. Gottschal .Vi-Vi Het eerste achttal van SV Stellendam speelde voor de RSB-competitie thuis tegen SV De Pionier 1 uit Hellevoetsluis en leed een grote nederlaag, namelijk Vi-lVi. Uitslagen d.d. 3 maart: Groep IA: W. Breeuwer - T. Draper (afg. partij)Vi-Vi W. V. Rossum-K. Hameeteman 1 - O R van Dongen - K. van den NieuwendijkVi-Vi L, Koese - A. BoUeman (afg. partij)0-1 Groep IB: M. Leydens - G. J. Zonneveld (afg. partij)0-1 P. van Rhee - W. van Huizen1-0 J. Gottschal - A. van Gosliga1-0 Uitslagen d.d. 10 maart: Groep IA: H. van Oostenbrugge-A. Roon .Vi-Vi K. Hameeteman - K. van den Nieuwendijkafg. W. van Rossum-W.B reeuwerVi-Vi L. Koese - C. van Ast0-1 Groep IB: M. Leydens - W. van Huizen0-1 K. Tanis - E. Lips1-0 H. van Meenen - J. Gottschalafg. E. Lips - G. J. Zonneveld0-1 NED. HERV. KERK Beroepen te: Papendrecht A. van de Meer te Wierden. Bedankt voor Streefkerk D. C. Floor te Rouveen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te: Hoogvliet drs. D. Deuze- man te Anjum; Pessen drs. B. Heslinga, kand. aldaar, die dit beroep heeft aan genomen. Aangenomen naar: Amsterdam-Cen trum drs. R. Roukema te Oppenhuizen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) B eroepen te: B erkum Ade Ruiter te Ten Post en Garrelsweer; Nieuwegein en te Grijpskerk in combinatie met Niezijl drs. J. R. Visser, kand. te Dronten; Enschede- West A. de Snoo te Harderwijk; Broek op Langedijk, De Lier, in combinatie met Maassluis en te Loppersum in combinatie met Westeremden J. Wesseling, kand. te Arnhem. B edanlct voor. Rotterdam-Delfshaven E Heres te Surhuisterveen-Opende; Bun schoten-West H. Jagersma te Bergent- heim. Zondag 15 maart 1987 Derde Lijdenszondag OUDDORP- Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 18.30 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. van Westenbrugge en 17.00 uur ds. A. J. Krol - Doops gezinde Gem. 9.30 uur dhr. W. Tanis. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. A. Vos en 18.30 uur ds. H. Westerhout. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur kand. J. de Jong, Uitwijk en 18.00 uur kand. D. Breure, Heiningen. Vrij dag 20 maart: 15.15 uur ds. H. Wes terhout, huwelijksbevestiging A. den Eerzamen en W. C. Redert - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. Krol en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra koUekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. T. Wever, Meer kerk - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lezen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 18.00 uur ds. I. Hoornaar; extra kollekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. H. Veldhuizen, v.m. bediening Heilige Doop; extra kollekte quotum - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. L. Kruijmer; extra kollekte kerkvoogdij - Lukaskapel HDG 10.15 uur ds. J. T. Cazander; extra kollekte schulddelging - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. G. Berveling -Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. H. J. V. d. Steen, Rotterdam. MIDDELHARNIS-Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal; extra kollekte kerk - Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. den Butter- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 uur kand. mevr. A. H. van Osnabrugge en 17.00 uur ds. J. W. Bruning - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.30 en 15.00 uur ds. H. W. Noord- man. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. Belder; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte Kweek school Gouda- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. nabetrachting Heilig Avondmaal; avondmaalskoUekte: In de Rechte Straat en extra kollekte HDG - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. - 'Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke, v.m. voorbereiding Heilig Avondmaal; kollekte diakonie en zit plaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. Hartkamp en 18.00 uur drs. S. T. v. d. Hauw. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur dsHWesterhout enlS.OOuurds. A. Vos; extra kollekte kerk- Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. J. Swierts, Maassluis en 18.00 uur drs. T. MoU, Fijnaart. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. J. Kommers, Groot Ammers; extra kollekte onder grondse kerk - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. Baks, Haamstede en 18.00 uur dhr. van Lambalgen, Rotterdam. LANGSTRAAT-Herv. Gem. 10.00 en 14.30 uur ds. K. van Meijeren, v.m. bediening Heilig Avondmaal en nam. dankzegging Heilig Avondmaal. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Postema, Middelburg. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. J. G. vanLoon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Amsterdam-Noord H. R. Weij, kand. te Kampen. Tweetal te: Zaamslag A. van Heteren te Werkendam en D. Slagboom te Katwijk aan Zee; Hengelo M. C. Mulder, kand. te Apeldoorn en H. J. Selderhuis, kand. te Enschede. Bedankt voor: Apeldoorn-Centrum, Broek op Langedijk-Alkmaar, Huizen en Veenendaal (Bethelkerk) J. Plantinga te Leeuwarden. Beroepbaar: J. Wessels te Apeldoorn, v/h Oudelandsedijk te Middelharnis. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Stolwijk R. Boogaard te Leiden; 's-Gravenzande J. J. van Ecke- veld te Zeist; Puttershoek J. Mijnders te Veenendaal; EindhovenB. v. d. Heiden te Woerden. Bedankt voor: Krimpen a.d. IJssel L. Blok te Nunspeet; Bameveld, Dirksland, Kruiningen en Wageningen A. Moer kerken te Nieuw-Beijerland; Boskoop en Klaaswaal J. Mijnders te Veenendaal; Fort-MacLeod L. Blok te Nunspeet; Haarlem, Kortgene en Westkapelle A. Bac te Bodegraven. Aangenomen naar: Gouda A. Moer kerken te Nieuw-Beijerland. GER. GEM. IN NED. Beroepen te: Leerdam F. Mallan te Al- blasserdam. Op zaterdag 21 maart a.s. hopen Wouter van den Braak, Hein Hof en Jan Goorissen een concert te geven in de Rooms Katholieke Kerk te Oude Tonge, aanvang 20.00 uur. De organi satie is in handen van de Stichting Kerk- concerten Goeree-Overflakkee. Het bijzondere aan dit concert is dat het vocale aandeel wordt verzorgd door een mannen-alt of counter-tenor. Deze mannenstem maakt bij het zmgen uitsluitend gebruik van het falset-register. Bij de twee andere belangrijke registers het borst en kopregister werkt de gehele stemspleet; wanneer iemand met falsetstem zingt (zijn stem a.h.w. laat „overslaan") werkt alleen het midden van de stemspleet de einden blijven gesloten doordat daar de stemlippen stevig tegen elkaar worden geklemd. Dit zingen was vanaf de 15e eeuw zeer gebruikelijk en kwam in Engeland tot hoge bloei in de I6e en 17e eeuw. Helaas verdw^een het geheel uit de muzikale en artistieke belangstelling in de tweede helft van de 18e eeuw. Gelukkig wordt het nu weer volop beoefend, waarbij mensen als Alfred Deller, James Bowman en Paul Esswood een voortrekkersrol hebben gespeeld. Een prachtig programma is voor dit concert samengesteld. Voor solo-alt en begeleiding worden werken ten gehore gebracht van Purcell, Monteverdi en Buxtehude. Van deze laatste komponist (350 jaar geleden geboren) noemen we u de Solo-kantate „Jubilate Domino". Voor viola da gamba en obligaat clavecimbel wordt de Sonate in G van J. S. Bach gespeeld, terwijl op het clavecimbel solo een tweetal Preludiums en Fuga's uit „Das Wohltemperierte Klavier" eveneens van Bach, ten gehore zullen worden gebracht. Wouter van den Braak studeert sinds 1980 aan het conservatorium te Rotterdam. Na het volgen van de opleidingen tot koordirigent en kerkmusicus heeft hij zich geheel aan het zingen toegewijd. Naast zijn studie bij Margreet Honig heeft Wouter van den B raak al veel ervaring kunnen opdoen als solist bij vele concerten. Zo zong hij o.l.v. Barend Schuurman, Jan Kleinbussink, Ruud van der Meer, Frans Schouten en vele anderen. Hein Hof studeerde orgel, clavecimbel en muziekwetenschap en is als docent muziekgeschiedenis, clavecimbel en continuospel verbonden aan het Hilversums Conservatorium. Tevens is hij organist van de Omroepparochie van de KRO aan 't Zand in Amersfoort en treedt regelmatig op, vooral als begeleider. Jan Goorissen studeerde blokfluit bij Pieter van Veen en Kees Boeke en viola da gamba bij Margriet Tindemans en Heiner Spieker (Keulen). Hij is lid van het ensemble voor middeleeuwse muziek „Studio Laren" en speelde daarmee een breed scala van programma's, variërend van experimenteel theater tot P.C. Hooft- prijsuitreikingen. Ook speelde hij als gambist in verscheidene theaterprodukties, waaronder de onlangs in première gegane kinder-operea „Tarantella". De entreepr'Os voor het concert bedraagt 6,- (CJP, 65 en scholieren betalen ƒ4,-). SINT ANNALAND Gunstige financiële positie!! De eerste auto kan in juni of juli 1988 over de Osterdam naar Tholen of naar Zuid-Beveland rijden. Het verkeer zal wel tot het derde kwartaal van 1989 gebruik moeten maken van de nog te verbreden Veerweg bij het stadje Thokn. De noor delijke aansluiting kan pas ^ht gebruikt worden als de oprit naar de Zeedijk, een landbouwtunneltje en een fietsbrug klaar zullen zijn. Dat kan pas in het laatste kwartaal van 1989 zijn of in het eerste kwartaal van 1990. Dit zei gedeputeerde J. D. de Voogd van verkeer en waterstaat in Tholen tijdens het ondertekenen van de akten ter afronding van de vrijwillige ka velruil. Met zijn toezeggingen maakte De Voogd een einde aan allerlei speculaties over tijdstippen waarop het verkeer de Oesterdamweg zou mogen passeren. Tot voor kort werd altijd uitgegaan van inge bruikname van de weg over de Oesterdam in 1990. Als argument werd daarbij ge hanteerd, dat de financiële positie van de provincie een versnelde aanleg van de weg in de weg stond. Ongeveer drie jaar gele den werd duidelijk dat de financiële mo gelijkheden van de provincie zich veel gunstiger ontwikkelden dan eigenlijk ver wacht werd. De Voogd droeg daarvoor tijdens de in Tholen gehouden bijeen komst drie redenen aan: de daling van de olieprijs, de rente en een hogere uitkering van het rijk uit het wegenfonds. De Voogd refereerde verder aan alle voors en tegens die uiteindelijk hebben geleid tot het nieuwe tracé. Zo werd bij het door de streek aangedragen alternatief uitdrukke lijk verzocht om compensatie van de voor de weg nodige grond. Nog geen tweee weken na de Thoolse voorlichtingsdag in Tholen werd bekend dat twaalf hectare grond zou worden geveild. Door snel ingrijpen van de provincie en de provin ciale waterstaat kon een aantal percelen (in totaal 26 hectare) worden aangekocht, die vervolgens werden gebruikt bij de verkaveling. Rond 1 oktober vorig jaar was een nieuw plan gereed en was bepaald welke gronden precies nodig zouden zijn voor de wegaanleg. Kavelruil Commissievergaderingen uit de provin ciale staten hadden inmiddels gepleit voro een vrijwillige kavelruil. Door de weg aanleg zou namelijk een sterke versnip pering optreden en ernstige vormschade ontstaan bij een fiks aantal percelen. Bij de vrijwillige kavelruil waren 17 belangheb benden betrokken. De Voogd: „Dat een vrijwillige kavelruil met een zo groot aantal betrokkenen lukt, moet als zeer bijzonder worden beschouwd. Bedacht moet wor den dat niemand daartoe kan worden verplicht. Geruchten zeggen dat acht deelnemers wel het maximum is om een succesvolle poging te wagen en dat bij iedere deelnemer meer de kans op succes de helft kleiner is." De Voogd stelde dat naast het eigen belang ook de wil heeft meegespeeld om voor de collega's een zo werkbaar moge lijke situatie te scheppen. Voorzitter M. C. J. Kosten van de distriktsraad Tholen en Sint-Philipsland van het Landbouw schap roemde de voortvarendheid van alle mensen die hebben meegewerkt aan de totstandkoming van de ruilverkaveling. Vooral voor andere instanties die hebben aangedrongen op een snelle aanleg van de Ingezonden: Redactie; het dier dat stond afgebeeld in de krant van dinsdag, aangetroffen bij Ooitgensplaat is waarschijnlijk een Zadel rob of Groenlandse zeehond geweest. Die leven het hele jaar in zee en zijn trekkers. Mannetjes behalen een lengte tot 220 cm; vrouwtjes tot 185 cm. De bovenzijde is grijs tot geelachtig, de onderzijde zilvergrijs en ze hebben een zadelachtige tekening op de rug, en een langgerekte hondekop. De zadelrob zwemt het best van alle zeehonden. Hij leeft in grote kudden, ze duiken gelijktijdig onder en komen gelijktijdig weer boven. Duikt tot ruim een halfuur tot wel ongeveer 250 m. Maakt zo nodig ademgaten in het ijs in de tijd dat de jongen nog klein zijn. Beweegt zich relatief goed voort op het land. Op de trek blijven ze aan de rand van het drijfijs, dit trekken gebeurt in het voorjaar in enorme kudden, ze werpen hun jongen op het ijs. Er zijn drie populaties en wel een weste lijke zogenaamde baaikudde die de St. Laurensbaai (Canada) opzoekt. Dan een frontkudde die naar de kusten van Labra dor en Newfoundland trekt. De middelste populatie de zogenaamde Groenland kudde trekt naar het zeegebied ten noor den van Jan Mayen. De oostelijke kudde die de rest van het jaar in de wateren rond Spitsbergen, Franz-Josephland en Nova Zwembla leeft, trekt om te werpen naar de Witte Zee. Dieren van de ene populatie mengen zich niet met die van beide andere populaties, in lichaamsbouw zijn ze eender. In de eerste helft van februari verschijnen ze op de werpplaatsen, als eerste de wijfjes met halfwas jongen, de oude mannetjes het laatst. Bij de geboorte zijn de jongen 90 cm lang. Begin mei trekt de hele kudde weer weg, achter hun prooi dieren aan, o.a. kabeljauwen, haringen en vooral lodden die in de kustwateren in grote aan tallen voorkomen. Dwaalgasten komen aan de Engelse kust ook wel eens voor, ook N. Frankrijk tot aan de Elbe éénmaal. P.S. Lodden zijn vissen die tot de Spierings behoren. noordelijke aansluiting, zoals de Kamer van Koophandel, is de snelheid waarmee de kavelruil nu een feit is, een goede zaak, aldus Kosten. „Verder mag niet onver meld blijven dat ook aan de verlangens van de Zeeuwse Milieu Federatie en de Natuurvereniging Tholen tegemoet geko men is door ongeveer vier hectare karre- veld te compenseren." Hoewel ook Kosten zich tevreden toon de met het resultaat, nam hij toch de gelegenheid te baat om aan te dringen bij De Voogd op een ongelijkvloerse kniising voor de nieuwe weg en de rondweg van Tholen. „Als dat niet mogelijk is, dan willen wij toch gaarne pleiten voor een met verkeerslichten beveiligde kruising. Wij denken namelijk dat de verkeersintensiteit zal toenemen." Ir. A. Lievense, medewerker van de provinciale waterstaat, kon daarop ant woorden, dat gekozen zal worden voor een kruising, beveiligd met verkeerslich ten. 4: 4s H: He 4:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 2