Wij zetten de beuk er in Bij FOTO HAMEETEMAN fJomiSiemaH Zielseenzame meditatiën 9.95 9MPeR Kettingzagen E. V. d. Bok Nieuwe bank... Oude leidingen. JaapTieleman Brooddrank-plus KASTELEIN Gewassen grinttegels TRAP tuinfrezen 7.98 1.98 T f 3,95 HOGCHEM platenspeler UW Combi Foto Vakman NU Olympus camera's voordeliger dan ooit 2 jaar garantie en 2 jaar verzekering werelddekking 0.25 Ledenvergadering Rode Kruis Fa. J. VAN DRONGELEN Zn. Ruilverkaveling Flakkee NU f 499- Boekbespreking: (I) Wereld Natuur Fonds houdt interessante avond in Hoekse Waard Kalm blijyen. Kraan sluiten. AVOL-man bellen. VRIJDAG 13 MAART 1987 „EILANDEN-NIEUWS" VIERDE BLAD Een klein greep uit ons enorm assortiment volautomatische kleinbeeld camera's: OLYMPUSTRIPAFvan/349- NU f 249- OLYMPUSTRIPAFMDvan/447-NU f 299- OLYMPUSTRIP AF 1 met tas, van/571 - OLYMPUSTRIP AX 3 met flitser, van/561,- NU f 399,— OLYMPUS automatisch spiegelreflexcamera OM 10 mg^fk met 1,8/50 mm lens, paraattas, zonnekap en halsriem..NU totaalprijs ^wSfj*" OLYMPUS OM 20 #700 met 1,8/50 mm, T 20 flitser, paraattas en camerariem..NU totaalprijs I /«fü,*'* OLYMPUS OM 30 met 35/70 autofocus lens, van/ 1475,-NU I DUO,- OLYMPUS OM 40 met originele 3,5/135 mm Olympuslens, van 1093,-NU f ClOp OLYMPUS OM 707 camera met 1,8 autofocuslensNU I «I«|U| Alle bovenstaande camera's incluis film en batterijen en als klap op de vuurpijl geheel gratis ^_w Aan de Wet gestorven te zijn, wil niet zeggen dat wij daardoor de Wet vernietigen, maar dat wij haar door de genade, naar de aard van het Evangelie, op het hoogste bevestigen en toestemmen dat zij goed is. Wij bevinden immers dat wij door de onmacht van ons vlees het niet langer, naar de heiligheid en geestelijkheid van de Wet, onder die Wet kunnen houden, terwijl de Wet nochtans vervuld moet zyn. Daarom is het nodig dat wij uit 't gezicht van onmacht en ellende door het geloof buiten onszelf gebracht worden, om alzo op vrije genade tot Christus over te gaan. Alleen zo kan het recht der Wet voor ons, door Hem, in onze plaats, aan Gods rechtvaardigheid alleen betaald worden en daaraan genoeg gedaan. Waardoor dan de verdere krachten die er van node zijn tot de gehoorzaamheid van de Wet, getrokken moeten zijn door het geloof in Hem tot heiligmaking. Ofschoon wy wel naar ons vleselijk deel bij onszelf dood zijn om der zonde, zo zü'n wij nochtans Gode levend in Christus Jezus. Een ieder nu die dit gelooft en dien het de Heere geestelijk in het hart gegeven heeft, heeft dan verzegeld dat God waarachtig is, omdat hij geloof gegeven heeft aan de waarheid van Gods getuigenis, namelük dat God uit vrije genade het recht ten eeuwigen leven voor de arme zondaar om-niet verzorgd heeft en in Zyn enige Zoon voor hem heeft besteld. Daarvoor behoort men het dan ook te houden! 1 kg MAGERE VARKENSLAPPEN OP OP 1 CURVER EMMER loitr OP OP 1 kg BELEGEN KAAS NU: OP OP Bij aankoop van/ 25,- 100 GRAM ZWAN Boterhamworst voor Is uw baby geboren in 1986 of 1987 dan moet u beslist een foto van uw baby bij ons inleveren vóór21 maart, vooreen KADEAU ^">SW(P5^ Weststraat 39 Ouddorp oa. HUSQVARNA ALPINA Ook voor reparaties en slijpen van de ketting kunt u bij ons terecht. Is uw ketting aan vervanging toe dan leveren wij die uit voorraad. Kettingzaag-olie tegen lage prijs. Tevens verhuur van elektrische en motorzagen. Hofdijksweg 29, OUDDORP Telefoon 01878 - 1564 Geesteloos In de tweede helft van de zeventiende eeuw woonde binnen de muren van de stad Hoorn een eenvoudig man die luis terde naar de naam Jan Willemsz. Es- wijler. Hij was als „binnenvader" ver bonden aan het stedelijke Burgerwees huis. Maar het was niet die funktie die hem nog in later eeuwen bekendheid gaf. Jo hannes Eswijler werd de man wiens naam onafscheidelijk aan een boek verbonden was. Overigens geen wereldvermaard heid kreeg hij. Ook de heersende theologie heeft hem nimmer als vader erkend. Toch was hij de man van een boek, een stichte lijk boek, een boek dat de auteur doet kennen als een steil en recht, maar meer nog dan dat, een godvruchtig en „innig" man, een mens met een binnenkamer, iemand die de kunst van de heilige medi tatie kende en beoefende. Eswijler pubHceerde zijn boek in 1685. Naar de mode van die dagen gaf hij het een wijdlopige titel: „Ziels-eenzame Medi tatiën. Over de voornaamste Waar heden des Evangeliums, vertonende hoedanig een Ziele op vrye genade, door den geloove op den Heere Jezus zal leven". Het is aannemelijk dat hij in dit zijn boek weergaf wat destijds op de gezelschappen in Hoorn werd besproken. Bekend is namelijk dat Eswijler „oefe naar"' was. Wellicht is hij het centrum geweest van een zogenaamd conventikel in zijn woonplaats, waar een aantal men sen, verontrust als zij waren over de koers van de kerk, op gezette tijden bijeen kwamen om nader en dieper te spreken over de bevinding van de waarheid in het persoonlijk leven. Hoewel hij het niet met zoveel woorden zegt, blijkt in Eswijlers boekje toch wel dat hij verontrust was over kerk en prediking van zijn dagen. In de geesteloosheid die zich toen ook al! openbaarde, zag hij een oordeel over volk en kerk. De leraren hadden daaraan de meeste schuld. Im mers het oordeel begint bij het huis Gods. En is de nood van de kerk niet de nood van de prediking? Het kerkvolk beleed welis waar de waarheid met de mond, maar de bevinding van de zaken vond men niet of nauwelijks. Het zal vanuit deze kritiek, dit verdriet, zijn geweest dat Eswijler zijn boek schreef. Schibboleth Over hoe dit destijds werd ontvangen, is niet veel bekend. We mogen wel aan nemen dat zijn boekje hier en daar werd gewaardeerd. Niet zozeer door de predi kanten die zich wisten aangesproken dat laat zich verstaan. Wel door de veelal eenvoudige gemeenteleden, die in de ge zelschappen samenkwamen. We vinden ze vooral onder de Voetianen. Grote moeilijkheden zijn er niet ontstaan naar aanleiding van de eerste druk van Eswijlers boekje. Maar dat werd anders toen het bijna vijftig jaar later werd her drukt. In 1734 bezorgde J. Boutkamp, drukker te Rotterdam, een herdruk, mèt de vereiste approbatie van de classis Schie- land. Hij had het boek iets verkort en in de vorm van een samenspraak overgezet. Het omgewerkte boek heette nu: „Nuttige Samenspraak van een Heilbegerigen en een Evangelist, By wyze van Vrage en antwort opgestelt uit voorafgegane Ziels-eenzame Meditatiën". De inhoud is wezenlijk gelijk gebleven. Nu trok het wel de aandacht. De tweede tot en met de vierde druk volgden elkaar op binnen enkele maanden. De vijfde druk van 1739 was weer gelijk aan de eerste van 1685. Maar met de aandacht riep het boekje ook tegenstand op. Heel felle tegenstand zelfs. Het werd het mikpunt van vele aanvallen op de „fijnen" Bijna de hele gevestigde predikantenstand viel over het boekje heen. Velen han teerden de meest scherpe bewoordingen om de inhoud als zijnde schadelijk en verderfelijk uit de gemeenten te weren. De Leidse hoogleraar Joan van den Honert durfde de Zielseenzame Meditatiën zelfs te bestempelen als een „God en gods dienst onterend boek". Het boek werd een splijtzwam in de kerk. Nog in 1765, dus 30 jaar na de tweede druk, bleek de twist levensgroot aanwezig. Een zekere Hen- ricus Ravesteyn schreef: „Ook is mij niet onbekent, wat droevige Verdeeldheden men onder zommige Broederen, ter ge- legentheid van het onderzoek van het schadelyk Boekje van Eswijler over wei nig jaren in mijn Vaderlijke Stad Rotter dam bespeurt heeft, en och dat men daar van de bittere gevolgen onder zommige leraren en Ledematen ten eene-malen mogt zien weggenomen". Genade Maar Eswijler kreeg ook verdedigers. In 1739 verscheen een wel 2000 pagina's werk onder de titel „De Oude Orthodoxe leer der ware Gereformeerde Kerke vertoont en voorgestelt in verscheidene Brieven, In welke het berugte boekje van J. Eswijler, genaamt Ziels-eenzame Meditatiën, als volkomen Regtzinnig verklaart en verdedigt wordt". Vrijwel vast staat dat niemand minder dan de predikant van Kralingen Theodorus van der Groe de schrijver was. En in de 19e eeuw was het Jean Louis Bemhardi, een van Kohlbrugge's Utrechtse volgelingen, die met instemming aandacht gaf aan Es wijlers gedachten. Hij verzorgde ook in 1864 de negende druk van diens boek. De uitgave van Bemhardi is gedurende meer dan een eeuw de laatste druk ge bleven. Critici uit de 18e eeuw schreven al: „Uit hoofde van den schadelijken invloed, welken dit werkje gehad heeft op de harten van vele godsdienstigen, mag men zich intusschen verblijden, dat het zelve zoo zelden of geheel niet meer wordt aangetroffen". Welnu, dat laatste hoeft sinds kort niet meer zo te zijn. Uitgeverij Van den Berg te Zwijndrecht verzorgde vorig jaar een nieuwe, de tiende druk. Uitgaande van de uitgaaf van 1737 heeft de heer H. Kortenhoff te Werkendam het boek nauwkeurig herzien en bewerkt in de huidige spelling. Moeten we een herdruk van zo'n om streden boek wenselijk achten? Ik meen van wel. Toegegeven: het is een boek met gebreken. Het is geen systematisch op gezette verhandeling, het bevat geen en kele hoofdstukindeling, het mist een orde lijke rangschikking. De stijl is niet helder, eerder langdradig en af en toe wat duister in de bedoeling. Inhoudelijk is het in ieder geval eenzijdig en onevenwichtig. Het zij allemaal zo. En desondanks mag het er zijn. Het is meer dan een weergave van de persoonlijke bevindelijke ervaring van de schrijver. Het boek bevat een pleidooi voor de erkenning van de overmacht van Gods genade, bewezen aan goddelozen. Het benadrukt het zo ftindamentele onder scheid tussen Wet en Evangelie, dat is: het verschil tussen de eisende èn de schen kende gerechtigheid Gods. Eswijlers boek zou ondanks alle kritiek, ook recht matige, die er tegen in gebracht kan wor den getypeerd kunnen worden met het adagium van Kohlbrugge (ook hem werd OOLTGENSPLAAT e.o. De afdeling Ooltgensplaat e.o., omvat tende de dorpen Achthuizen, Den Bom mel en Ooltgensplaat van het Ned. Rode Kruis is voornemens op dinsdag 17 maart a.s. de Algemene Ledenvergadering te houden in het Verenigingsgebouw „'t Cen trum", van Weelstraat 10 te Ooltgens plaat. Aanvang 19.30 uur. Het eerste agendapunt is een voorstel tot wijziging van de statuten en het huis houdelijk reglement, vervolgens de jaar verslagen en een bestuursverkiezing. Pe riodiek aftredend en herkiesbaar zijn: me vrouw S. Bakker-Goes te Den Bommel en de heren K. Birkhoff en B. Bakelaar te Ooltgensplaat. Aan een aantal personen zal de Landsteinerpenning worden uit gereikt. Na de pauze zal er een Rode Kruis film worden vertoond, getiteld: „De hulpver lening in Armero", het gebied in Zuid- Amerika waarvoor ook binnen onze af deling een aktie is gevoerd. Vanaf 19.00 uur is er gelegenheid Welfare-artikelen te bezichtigen en te kopen. Zie voor verdere bijzonderheden de huis-aan-huis versprei de uitnodiging. Het bestuur rekent graag op uw tegenwoordigheid. Het Comité Zuid-Hollandse Eilanden van het Wereld Natuur Fonds organiseert een boeiende lezing op donderdag 19 maart a.s. De heer H. F. van der Lee geeft een dia-presentatie en houdt een lezing over de Galapagos-eilanden, voor dona teurs en andere belangstellenden. Deze lezing heeft plaats in het Natuur Educatief Centrum van de Stichting Na tuurbehoud Hoekse Waard, Rijkshaven, Numansdorp. Tijdens de pauze is er verkoop van WNF artikelen in het Panda-winkeltje. De toe gang is gratis! Aanvang 20.00 uur. Iedereen is van harte welkom. eenzijdigheid verweten): „Hoe kunt gij in God alleen uw heil stellen in leven en in sterven? Ik weet het uit de Schrift en uit de ervaring: 1) dat ik een mens en niets meer; 2) dat God God is; 3) dat Hij Zijn beloften ook aan mü vervult". Dit is de belijdenis van het overblijfsel, een arm en ellendig volk, dat nochtans op de Naam des HEEREN betrouwt. Uit voorraad leverbaar bij: Komplete Woninginrichting Voorstraat 25 OOLTGENSPLAAT Tel. 01873 - 1437 Beneden Zandpad 9 MIDDELHARNIS Telefoon 01870-4661 NIEUW!! Heirler Op basis van melkwei (rechtsdraaiend melkzuur); bevat meer mineralen en is minder zuur dan Kanne's Brooddrank. Deze week: per fles 0,7 liter Keuze uit beide soorten Natuurvoeding - Reform - Drogist Voorstraat 41 Sommelsdük 40/60 vanaf/3,70 VLECHTSCHERMEN 1.80 X 1.80/25,30 OVERLAPCSHERMEN 1.80 X 1.80/31,50 Pootaardappelen in 8 soorten Diverse soorten kunstmest Grote sortering groente- en bloemenzaden 3 baal tuinaarde voor 10,- Vroonweg 23 Dirksland Tel. 01877 - 1354 - 1390 Voldoet aan de nieuwste eisen van de nederlandse warenwet! Bomen van geprofileerd staal; treden en plateau van geprofileerd aluminium. Stahoogte 112 cm. Beugel 60 cm boven plateau De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkave ling Flakkee maakt bekend, dat in verband met de reconstructie van de Kruis- of Vroonweg, deze weg in het kader van de uitvoering voor alle doorgaande verkeer zal zijn afgesloten. Dit betreft het tijdvak van 9 maart tot 17 april 1987, of zoveel langer als voor het werk noodzakelijk is. De Landinrichtingscommissie voor de ruilverkaveling Flakkee, P. C. H. Noordermeer, voorzitter. Mevr. T. M. Draper-de Graaf, secretaris. Met 4 treden van 69,- nu 45.90 Zie voor verdere aanbiedingen onze etalage! J. w. Mastenbroek b.v. W. Achterweg 59-61 Sommelsdük Tel. 01870-2652 TE KOOP met 2 boxen; nieuw Tel. 01870-5332 Voor al uw PIKAART OUDDORP Tel. 01878 - 1721 Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER Weststraat 35 - Molenweg 4 Ouddorp - Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Renesse - Printshop - Hogezoom 172 i Telefoon 01116-2400 N.a.v. J. Eswijler, Ziels-eenzame meditatiën. Uitgeverij Van den Berg te Zwijndrecht. Gebonden. 230 pag. Prijs f 39,75. J. K. optimaal beveiligd energiezuinig massief eiken Blijf vooral kalm bij deze en alle soortgelijke rampen of onvoorzien optredende huishoudelijke ongemakken. Als de nood hoog is, is er altijd een AVOL-man nabij! De bij AVOL aangesloten loodgieter/instal lateur is een veelzijdig vakspecialist. Van het dak tot de kelder en van de keuken tot de badkamer uv/ betrouwbare steun en toeverlaat. Hij repareert, installeert en adviseert en heeft daarvoor de erkenning van de openbare Nutsbedrijven. Als u zekerheid zoekt bel ons dan, wij zijn zo'n erkende AVOL-installateur die er voor staat om uw probleem snel en goed op fp Tl ERKEND AVOL te lossen IL JJ rNSTALLATEUR

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 14