In Ouddorp lijkt het touwtrekken een volksvermaak te zijn geworden Uitbreiding Visafslag Goedereede voor drie miljoen j^^JU^ Politieberichten Naar een landbouw zonder geheimen 50 jaar „Concordia" Ouddorp Zendingsavond 30 bundel gedichten van Lanerta Andere dirigent Gem. koor „Apollo" Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten GOEDEREEDE Extra kerkdienst Y.F.C.-KOFFIEBAR ma mam^tmMif 59e Jaargang X DINSDAG 24 FEBRUARI 1987 No. 5575 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Biotechnologie, eigenlijk niet zo bij zonder en ook niet nieuw. Je moet er alleen aan wennen. De andbouw is toe aan een blikverruiming. Het leven op en rond de boerdery zal in de komende jaren zeker veranderen. Eigenlijk hebben de boeren nooit anders gedaan: zij proberen het levende materiaal naar hun hand te zetten. In feite houden zij de dieren en telen zij gewassen om te voorzien in maatschappelijke voedselbe- hoeften en om zelf een bestaan of inkomen te hebben. Boeren hebben altijd gestreefd naar het beste dier of gewas; de veredeling of de fokkerij zijn in boerenkringen steeds aangehangen of gepropageerd. Tot nu toe bleven echter vele geheimen van levende organismen bewaard of zelfs onbekend. De nieuwe technologie (bio-technologie) lijkt deze geheimen op te sporen en ook bloot te leggen. Biotechnologie komt neer op het manipuleren met bacteriën, schim mels, gisten, cellen en celdelen. Bij het vee kan de fokkerij gebruik maken van gene- tisce wetenschap: embryo's worden naar de hand gezet, gesplitst, geselecteerd en ingeplant. De koe is daarmee verworden tot een mobiele fabriek die melk en vlees produceert. Bij het varken en de kip is het al niet anders. De bio-technologie maakt het mogelijk dat de veehouderij op den duur beschikt over de allerbeste en meest produktieve veerassen. In de akkerbouw en tuinbouw streeft men naar gewassen die een maximale opbrengst hebben, die de minste aanslag plegen op de vrucht baarheid van de bodem, die weinig of geen onderhoud en zorg vragen, en die zich makkelijk aanpassen aan de plaatselijke teeltomstandigheden (bodemstruktuur, klimaat, temperatuur, vocht, enz.). Via allerlei manipulatietechnieken kurmen de gewassen ook de ziektegevoeligheid ver liezen en zelfs helemaal ziekte-resistent worden. Turbo-koeien Menige boer ziet de biotechnologie nog als een luchtkasteel of toekomstdroom. Hij probeert zich dan ook maar „gewoon" bezig te houden met de dieren en de planten. Toch zal deze boerenbehoudend- heid gaan verdwijnen. Als de boer niet zelf het voortouw neemt met de biotechnolo gie dan zullen andere het wel doen. Er zijn grote concerns, wetenschappelijke onder zoekinstituten en andere instanties die binnen hun (laboratorium) muren driftig experimenteren en super-dieren en super gewassen ontwikkelen. De voorbeelden worden talrijker: men praat en schrijft over turbo-koeien (dieren die de jaarlijkse melkproduktie met 20 a 30% opvoeren), over geïntegreerde specifieke en multi purpose gewassen. Men beïnvloedt in de fokkerij het geslacht of kan een keuze maken tussen mannelijk of vrouwelijke embryo's. Veehouders die nu gedwongen worden hun melkplas in te dammen (om dat er grote zuiveloverschotten zijn) zul len in de toekomst met veel minder koeien of wandelende melkfabrieken toe kunnen. Akkerbouwers dienen rekening te houden met hoogproduktieve gewassen die zelfs meermalen per jaar geoogst kun nen worden. Mogen en kunnen Biotechnologie legt ook een nieuwe ver- werkings- en afzetwereld open voor de boeren. Agrarische produkten vinden nieuwe bestemmingen als industiële grond stof. Bepaalde gewassen zullen ingezet of gebruikt worden bij de fabrikage van che mische en famaceutische eindprodukten. Al jarenlang spreekt men over groen ener gie maar het is slechts een kwestie van prijsverhoudingen (met de traditionele energiedragers als steenkool, aardgas en olie). De vrees dat de akkerbouw en de veehouder de afzetgrenzen hebben bereikt is niet juist, want die grenzen worden verlegd door de biotechnologische ont wikkelingen. De boer zal het traditionele denk-, produktie- en afzetpatroon gaan verlaten. Als hij dat niet wil, wordt hij ertoe gedwongen op straffe van uitsluiting. Een zeer wezenlijke vraag bij deze ont wikkelingen blijft de ethische haalbaar heid en verantwoordelijkheid. Kunnen manipulatie-technieken met dier en plant ongeremd plaatsvinden; belangrijker nog: mag zoiets? De techniek zal op zijn minst te raden moeten gaan bij de ethiek. De boer is tezeer begaan met het welzijn van dier en gewas om er allerlei technieken op los te laten. De ethische kant van de biotech nologie zal ir de komende jaren zorg vuldige aandacht moeten hebben. Maar zelfs als de etiiiek de kaders aangeeft, zal het boerenlev ;n en de landbouw een in grijpende verg adering ondergaan. B. Schouwing Op D.V. 5 maart a.s. is het 50 jaar geleden dat de Brass-band „Concordia" werd opgericht, ter gelegenheid hiervan zal op zaterdag 7 maart a.s. van 15.00 - 17.00 uur een receptie worden gehouden in het multi-functioneel gebouw „Dorps- tienden" te Ouddorp. Tevens zal 's avonds eveneens in de „Dorpstienden" een jubileumconcert wor den gegeven in samenwerking met de Ko ninklijke Fanfare „ApoUo" uit Goede- reede en het Fanfare-orkest „De Hoop" uit Stellendam. Aanvang 19.30 uur. De concert-programma's worden ver strekt in de zaal. MIDDELHARNIS Ongevallen varia Op 19 febr. deed een inwoner van Mid delhamis aangifte van het feit dat men schade had veroorzaakt aan zijn perso nenauto. Benadeelde had zijn auto gepar keerd op het parkeerterrein Kerkepad te Middelhamis. Bij temgkeer bleek er een deuk in zijn auto aanwezig. Degene die die schade veroorzaakte is niet bekend. Op 20 febr. botste te Herkingen de bestuurder van een bedrijfsauto tegen een hekwerk, staande voor de woning aan de Molendijk aldaar. De bestuurder van die auto moest ter plaatse plotseling uitwijken voor vier naast elkaar rijdende wielrijders. Het gevolg was aanzienlijke schade aan hek en auto. Op 21 febr. vond een aanrijdingplaats op de kmising Schoolstraat-Kerkepad te Middelhamis, waarbij twee personenwa gens waren betrokken. Eén der voertuigen werd zodanig beschadigd dat het vermoe delijk niet meer kan worden gerepareerd. De oorzaak van deze aanrijding was het niet juist toepassen van de voorrangs regeling. Diezelfde dag vond er op het parkeer terrein bij de Hema een aanrijding plaats tussen twee personenwagens. Beide voer tuigen hadden daar geparkeerd gestaan. De bestuurders van beide voertuigen re den gelijktijdig vanuit de parkeerstand achteruit weg en botsten hierdoor teger; elkaar. Bij dit ongeval viel de schade mee. Op de kmising Dorpsweg-Prinsesselaar te Sommelsdijk vond een aanrijdingplaats tussen twee personenwagens. Ook hier was de oorzaak van het ongeval vermoe delijk gelegen in het onjuist toepassen van de voorrangsregels. De bestuurder van een van die voertuigen reed na de aan rijding weg, doch kon later worden ge hoord. Deze verdachte was doorgereden omdat ze geen rijbewijs had. Er ontstond behoorlijk schade aan beide voertuigen. Op 22 febr. vond een aanrijdingplaats op de Westhavendijk te Dirksland tussei. twee personenwagens. De bestuurster vari een van die wagens reed over de West havendijk. Zij moest remmen en begon daardoor te glijden. Vervolgens botste zij tegen een ter plaatse staande personen wagen. Beide wagens werden vrijwel on herstelbaar beschadigd. Inbraken In het afgelopen weekend werd er inge broken in de sporthal en de kantine van de tennisvereniging aan de Sportlaan te Middelhamis. Er werd een klein bedrag en wat rookwaar ontvreemd. De politie heeft de zaak in onderzoek. Diefstal cheques e.d. Een inwoner van Middelhamis deed aangifte van diefstal van cheques en de In het multifunctionele gebouw „de Dorpstienden" zijn zaterdagmiddag heel wat klappen weggegeven, maar schrikt U niet. „Een klap geven" is één van de technieken die worden gebezigd blj de touwtrek-sport, een krachtsport die Ouddorp gaandeweg lijkt te veroveren, gezien de enorme deelname en publieke belangstelling die zaterdagmiddag bestond voor het toen georganiseerde touwtrektournooi. Ouddorp telt een vijftal vaste touwtrekploegen die van hun training - soms tweemaal per week anderhalfuur - een serieuze zaak maken. Regelmatig treden ze ook tegen elkaar in het strijdperk, waarbij de spieren zich als kabeltouwen spannen en na de wedstrijd de definitieve winnaar terecht wordt geprezen stand te hebben gehouden in de ware uitputtingsslag, ,,want", zo weten de deelnemers: touwtrekken is een zwaare sport!" Een explosie van kracht, maar ook het beheersen van de techniek en het betrachten van eenheid in de club zijn een aantal onmisbare voorwaarden om zich in de touwtreksport te laten gelden. De vijf ploegen die tot dusver aktief waren, zijn ploegen van Hotel Akershoek, Cafetaria 't Hoekje, Hotel Duinzicht, de De Brinkers in aktie; de hele week op zee en dan zaterdagsmiddags nóg eens in de touwen. L.V.R.O. en de bemanning van de kotters van de Gebr. Brinkman, „de Brinkers" geheten. Zaterdag evenwel waren er 13 ploegen aktief, dankzij de organisatie van een toumooi door Hotel Akershoek. Akershoek's touwtrekploeg had Ouddorpse Verenigingen en bedrijven aangezocht om mee te doen en die oproep bleef niet onbeantwoord. De Reddingsbrigade, slagerij Wagenaar, „de Klepperstee", het Rode Kruis, de „Groene Lantaam", „Let's dance" en de Fa. van Dam-Witte brachten elk een team in het veld en met zóveel deelname werd het toumooi een waar volksgebeuren! Het was al avond toen de winnaar bekend kon worden gemaakt. Het bleek de ploeg van hotel „Duinzicht", 2e werd die van „Hotel Akershoek", 3e de Brinkers, 4e die van Cafetaria 't Hoekje en 5e de Club van Let's dance, die ook een extra prijs kreeg omdat ze van de nieuwe ploegen het best eindigde. De bekers werden beschikbaar gesteld door Garage Schlink te Ouddorp. Perspectieftekening van de te bouwen verdieping; de opdracht tot het opstellen van het plan werd verstrekt aan architectenbureau den Hollander b.v. te Ouddorp en architectenbureau Vroegindeweij b.v. te Middelhamis. In de donderdagavond te houden raadsvergadering zal Goerees' gemeenteraad worden voorgesteld een krediet van 3 miljoen te voteren voor de uitbreiding van het visafslaggebouw aan de buitenhaven. Bedoeling is in het midden van het gebouw een verdieping aan te brengen waarin de zich thans op de begane grond bevindende administratie met nevenruimten en de directeurskamer zullen kunnen worden ondergebracht, waardoor wordt bereikt dat de vloeroppervlakte van de gehele hal voor het eigenlijke doel, de verkoop van vis zal kunnen worden gebruikt. De 3 miljoen zal niet aan de visafslag-reserve worden onttrokken; wel zullen de lasten van de aan te gane lening teii laste komen aan de exploitatiebegroting van de visafslag. Het voorstel aan de raad gaat vergezeld van een berekening die aantoont dat de investering „alleszins verantwoord" is, gelet op de omzet van de afslag die over de jaren '85 en '86 zelfs tot 80 miljoen opliep. Ook doen Ben W. een voorstel over de wijze van aanbesteding. Aanbevolen wordt één aannemer uit te nodigen die op basis van een open begroting zal kunnen inschrijven. „Ondanks de mogelijke voordelen die in financieel opzicht verbonden zouden kunnen zijn aan het houden van een cpe^ibare aanbesteding, moet toch worden bevorderd dat in bouwtechnisch opzicht een alleszins verantwoorde gang van zaken ontstaat met gunstige resultaten voor de uitvoering van de betreffende werken", zo argumenteren B. en W. hun voorkeur voor de voorgestelde wijze van aanbesteden. daarbij behorende pas. Benadeelde had aanvankelijk de vermissing niet opge merkt. Toen zijn pas in Rotterdam werd gevonden bleek pas de diefstal. Verkeerscontrole De afgelopen week werd een verkeers controle gehouden waarbij in hoofdzaak werd gecontroleerd of de autogordel werd gedragen. Vier bestuurders kregen een proces verbaal voor het niet dragen van de gordel. Tevens werden er weer twee be stuurders bekeurd daar de auto niet tijdig APK-gekeurd was. Vechtpartij Afgelopen weekend vond in een disco theek te Ouddorp een vechtpartij plaats tussen enkele jongens uit Melissant en uit Rotterdam-Schiedam. Tijdens deze vecht partij kwam één van de jongens op de grond terecht en viel hij vermoedelijk in een stuk glas waardoor een snee in de linkeronderzijde van zijn buik ontstond. De gewonde, de 17-jarige J. J. B. uit Schiedam moest zich onder doktersbe handeling stellen, waarbij bleek dat de wond wel mee viel. De juiste oorzaak van de vechtpartij is nog niet achterhaald. Wel wordt door de politie een nader onderzoek ingesteld. GOEDEREEDE D.V. woensdagavond 25 febmari hoopt op uitnodiging van de Mannen- vereniging in een Dienst des Woords voor te gaan ds. H. Stoutjesdijk van Oud Beijerland. Aanvang half 8. DIERENBESCHERMING VERMIST - klein, lichtgrijs met donker grijs gestreept poesje, Lizzy. Graag in lichtingen Petra Nagtegaal, Marijkelaan 51, Melissant, tel. 01877-3542. Zaterdag 28 febmari a.s. zal er weer een kofïiebaravond zijn. Hier zal de film: „Niets om je voor te schamen", worden gedraaid. Iedereen is hartelijk welkom, de toegang is vrij!! Datum: 28 febmari. Plaats: Oosthavendijk, Middelhamis, op boot „Windekind". Tijd: 20.00 uur. Y.F.C. Goeree Overfïakkee MELISSANT D.V. woensdag 25 febmari a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk te Melissant een zen dingsavond gehouden worden. Aanvang 19.30 uur. Medewerking verlenen ds. C. Oorschot uit Dordrecht en het schoolkoor van de s.g. „Prins Maurits" uit Middel hamis. EHBO-wedstrijd te Nieuwe Tonge Op zaterdag 28 februari a.s. hoopt de EHBO kring Flakkee haar jaarlijkse se lectiewedstrijd te houden, inOns Dorps huis", Korteweegje 16 te Nieuwe Tonge. Aanvang 13.45 uur. Graag willen we EHBO-ers en belangstellenden uitnodi gen om deze middag bij te wonen. Nog voor moederdag hoopt Uitgeverij/ Boekhandel van Koppen uit Ouddorp een 3e bundel gedichten van Lanerta te laten verschijnen. Het zijn eerder gepubliceerde gedichten uit het Eilanden Nieuws, „De vriend van oud en jong" en kalender „Ho- ningdroppels". Er zullen 50 gedichten worden opgenomen over de jaargetijden lente, zomer, herfst, winter en enkele over Pasen, Pinksteren en Kerst, onder de titel „Alles wat adem heeft...." Het boekje zal geïllustreerd worden door dhr. A. K. Vogelaar uit Middelhamis en het wordt gedmkt bij dmkkerij Kranse uit Sommelsdijk. U kunt nu reeds bestellen bij de uitgeverij of bij uw plaatselijke boekhandel. STELLENDAM Deur van schutsluis aangevaren Tengevolge van een mechanisatiestoring waardoor het schip niet reageerde toen de schipperde voorwaartse vaart wilde stop pen, heeft de Noordzeekotter Th 43 vrij dagmiddag rond 6 uur een deur (de eb- deur) van de schutsluis aangevaren. De deur en het mechanische gedeelte in de kelder raakten daardoor beschadigd. Overigens kan er gewoon worden ge schut omdat er twee kolken zijn. Alleen bij een groot aanbod van te schutten schepen zou er vertraging optreden, maar zolang daar geen sprake van is zal de scheepvaart van het defect geen hinder ondervinden. De deur zal, ter reparatie, door een bok moeten worden gelicht. NIEUWE TONGE In verband met zijn dmkke werkzaam heden gaat de huidige dirigent van Apollo, de heer Jaap Dekker het koor verlaten. In verband hiermee is als nieuwe dirigent benoemd mevr. McColl uit Stad aan 't Haringvliet. Zij is ook de dirigent van het bejaardenkoor Avondklanken uit Middel hamis. En is een van de solisten van het bekende ensemble Drieklank onder lei ding van de heer van Dijk. Mede daardoor moet het koor nu naar een andere repetitieavond en dat wordt nu op donderdagavond op dezelfde plaats en dezelfde uren. Dus in de bovenzaal van Ons Dorpshuis en van 20.00 tot 22.00 uur. Wij brengen dit eens onder de aandacht van velen en hopen dat we er een aantal leden hierdoor bij kunnen krijgen, want dat is erg noodzakelijk. Wil het nog een kans van voortbestaan bewaren dan zou den er zeker een aantal heren en jongere dames bij moeten komen. Wij doen dan ook een dringend beroep op degenen die wel kunnen zingen en nog steeds niet aan een koor zijn, komt u eens kijken op die donderdagavond. De eerste donderdag van de maand, 5 maart, begint de nieuwe dirigent met de leiding van ApoUo. K!am:miiai OOLTGENSPLAAT Oud papier A.s. donderdagavond zal door de leden van de dmmband, vanaf 7.00 uur, weer oud papier worden opgehaald. HERKINGEN - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's-Gravenpolder. MIDDELHARNIS - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. Koster van Scherpenzeel. MELISSANT - donderdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. «.'■Il Voor topkwaliteit, goede s ■n voordelige pri/zsn: FOTO FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER Weitstraat 35 - Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878I6J2 en 2130 Filiaal Renesse Prinntiop Hoge^oom 172 - Telefoon Q1116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1