Vernieuwde Cl000 Voordeelmarkt te Ouddorp Schoonheid betrapt op Flakkee Garage KNÖPS B.V. 189 - ^^Zonder aanwijzingen zouden we niet aan verhoren beginnen" Wie de schoen past... 2jf=,\~JL\^ Citroen-Hesselink Tentoonstelling vrIjB-tijds-kunstenaars AUTO-SCHADE Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee No. 5572 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Beroep aangenomen in het „Diekhuus" te M'harnis Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Een geluids sensatie voor een pakkende prijs Grundig Party Center 500 Plannen UW huis te verkopen? Bel 01877- 1309 MUS Onroerend Goed RENAULT-dealer Nieuwe Tonge - Mooie Gerda de Wilde staat bekend om haar stevige rijstijl. Hoewel zij zich doorgaans houdt aan alle ge- en verboden, was het verleden week toch „Bingo". Gerda knalde op een handkardie zij in het voorbijgaan niet gezien had. Tranen-met-tuiten stroomden over haar verbogen sportstuur. Gelukkig reed de auto nog en dat bracht haar tot een wijs besluit: direkt naar Karels Autoschade. Daar lapte men haar op met veel krachtige koffie en troos tende woorden. Tegelijkertijd zorgde Karels voor de benodigde formali teiten. Toen onze Gerda weer wat op verhaal kwam, stond haarautoop de richtbank. Een week later was al les achter de ojg en toerde ze weer vrolijk rond. Tot een agent haar staande hield en informeerde waar de beschadigde auto was. „DIT is mijn auto", lachte Gerda. Binnen een week weer helemaal nieuwgemaakt door Karels Autoschade, fantasti sche jongens daar! Gelukkig kende de agent de werkwijze van dit scha- debedrijf en hij geloofde haar direkt. „Maar nu wel wat kalmer aan", ver maande hij toch, „want anders moe ten ze daarstraks alleen voor jou ex tra mensen in dienst nemen!". KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - N ieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 Eversdijk op verkiezingspad naar Ouddorp Waarheid spreken S9e Jaargang VRUDAG 13 FEBRUARI 1987 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank; Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Mevrouw Andrée van Es kan kernachtig formuleren. Zij is niet voor niets lid van de Tweede Kamer. Voor de PSP. Met een uitgesproken mening over onze samen leving. En het kwaad in die samenleving. In het Reformatorisch Dagblad gaf zij daar haar mening over. Je hoeft het er niet mee eens te zijn om er toch eens geducht over na te denken. Het ligt in de aard van het socialisme datgene wat niet deugd te wijten aan de structuren. Dat doet van Es ook. De mens is niet de wortel van het kwaad in de wereld. Zij ziet de oorzaak van alle el lende veeleer in de samenleving. Je moet zo zegt ze de mensen een toekomst bieden. Vandalisme, criminali teit enzovoorts zijn symptomen. Het is een reactie op gebrek aan perspectief. Wie geen toekomst heeft vergrijpt zich in (aan) het heden. Het gaat bij van Es dus om de kwaliteit van de samenleving. Die verbetert vanzelf als de materiële be staansvoorwaarden van met name achter standsgroepen worden verbeterd. Een oud recept: open de scholen, dan kun je de gevangenissen sluiten. Wie zo reageert neemt een ander niet serieus. Hoort ook de aanklacht niet die in zo'n interview doorklinkt. We zijn het fundamenteel oneens als het gaat over de wortel van het kwaad. Die ligt niet in de structuren. De profeet Nathan zei het wel heel direct: Gij zijt die man. David per soonlijk werd verantwoordelijk gesteld, niet de sociaal-maatschappelijke situatie van zijn tijd. Niet de mogelijkheden die hij kennelijk had om zich te ontdoen van de man van de vrouw die hij begeerde. Kwaad, zonde, moet bij de mens gezocht worden. Maar, en daarom namen we het voorbeeld van David: hij had zelf wel de macht om de dood van zijn rivaal te bewerkstelligen. Modern gezegd: hij kon de structuur daarvoor scheppen. Structuren zijn mensenwerk. Op een paar na. Het huwelijk wordt wel eens een paradijsbloem genoemd, van voor de zon deval. De overheid als Gods dienaresse is ook zo'n structuur, maar dan wel in het besef te regeren bij de gratie Gods. Een overheid die verantwoordelijkheid omzet in macht kent haar taak niet. IC topkwaliteit, goede se n voordalige prijzan: FOTO FILM-REPORTAGE-VIDEO-COMPUTER l!jm.11.'aii« E=3 CS CSBMHHMUmA^ Watatntt 35 - Mohnweg 4 Ouddarp Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiêtl Renttse - Printsttop - Hogeioom 172 - Telefoon 01116-2400 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Peugeot Talbot dealer Kastanjela^n 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 Mensen maken structuren. Daarom was het interview zo interessant. Om de voor beelden. „Je kunt bij kansarmen geen normbesef verv, achten zolang kleine cri minaliteit bij de nette burgerij maatschap pelijk is geaccepteerd, ja, zelfs handig wordt gevonden". Nou even los van de vraag of de kansarmen zo recht wordt gedaan: herken/ien we dit? Of gaat ons belastingformul' -r geheel naar waarheid ingevuld de de uit? Verhuren wij de zomerhuisjes vcr t en verantwoorde prijs? Rijden we nooit door rood licht? Wordt er geen zwart werk verricht? Zomaar wat vragen. Als voorbeeld genoemd. Maar als wij stelselmatig aan die dingen meedoen en er is vee! meer te noemen dan bouwen wij mee aan een maatschappij waar het normbesef vervaagt. Waarvan de grondstructuren radicaal verkeerd zijn. Mede omdat de christelijke gemeente geen licht meer was op de handelaar. ,,Gij geheel anders" roept niet op tot revolutie wel tot reformatie en dat is zichtbaar. Nog zo'n opmerking om over na te denken. „Natuurlijk zit er fundamenteel iets scheefs met de kapitalistische consump tiemaatschappij waarin wij leven. Respect voor materiaal ontbreekt. Alles gaat bin nen korte termijn kapot. Dat zit inge bakken in het produktieproces". Alweer uitspraken waar verhandelingen over te schrijven zijn. We halen er een zin uit: respect voor materiaal ontbreekt. Dat valt door te trekken. Respect voor leven ont breekt. Weer een voorbeeld. Wie kal veren spuit met een hormoon wat schade lijk is, alleen om het gewin, heeft geen respect voor het leven. De stap naar het verhezen van het respect voor menselijk leven is dan niet groot. En die voorbeel den vult de leze zelf maar in. Inderdaad, je meet mensen een toekomst bieden. Dat kan ,ias echt als je de mensen hun verleden Uert kennen. Als ze de schuld bij zichz! 'f en de genade bij God leren zoeken. Dm is er perspectief. Wie het daarbij kritie Joos uithoudt in de struc turen, maatscha /pelijk en sociaal, die de zondige mens zi( h schiep, faalt. Persoon lijke bekering gi;,g in Oude Testamenti- sche tijden altij' gepaard met staatkun dige hervorming II. Óp die twee aspektSn moet met namr^;bristelijke politiek ge toetst worden. Andrée van Es formuleert kernachtig. 7J.\ stemt tot nadenken en zet aan tot het zoeken van betere oplossingen. Stad aan 't Haringvliet Melissant Kand. P. Rosenboom te Sleeuwijk, welke door de Ger. Kerken van Stad aan 't Haringvliet en Melissant werd beroepen, heeft dit beroep aangenomen. Gisteravond vond de officiële opening plaats van de tentoonstelling Vrije-Tijds- Kunstenaars. De opening werd verricht door dhr. J. van Dijk, lid van de Pro vinciale Staten van Zuid Holland. Op deze tentoonstelling laten 12 ama teur-kunstenaars uit de regio hun werk zien. Er zijn vele soorten werkstukken te bekijken: wandkleden, poppen, keramiek, houtwerk enz. De deelnemers zijn van alle leeftijden. Deze tentoonstelling is een vervolg op de geslaagde tentoonstelling met amateur- schilders in het afgelopen najaar. Ook nu weer wordt door de organise rende werkgroep gestreefd naar een pro fessionele aanpak; inrichtingen sfeer wor den goed verzorgd. De tentoonstelling is open vanaf vrijdag 13 februari, op doordeweekse dagen (niet maandag) van 14.00 - 16.00 uur en van 19.00 - 21.00 uur; op zaterdag is de tentoonstelling geopend van 11.00-16.00 uur. Zij duurt t/m 28 februari. De deelnemers zijn: E. Blokland, Melis sant; C. Koster, Axel; Janny Kramer- Tanis, Ouddorp; Bep Broere-Schellevis, Middelharnis; Ina Groenendijk, Nieuwe Tonge; Mei Dale, Stad aan 't Haringvliet; Basti Troost, Nieuwe Tonge; Petra de Vette, Nieuwe Tonge; Conny van Rumpt- van Pelt, Zwartewaal; J. J. de Beer, Sommelsdijk; Cora More, Melissant; Young Wild Dogs p/a J. ter Horst, Oude Tonge. De organisatie is in handen van de werkgroep kulturele aktiviteiten, Diek huus, Middelhamis. LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS l>•••••••i Luxe compo stereoset met 4 golf bereiken, afneembare luidsprekers, voor 220 V en batterijen Adviesprys 359,- Zolang de voorraad strekt. Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Wie nu de C1000 Voordeelmarkt in Ouddorp bezoekt, zal het zeker niet ontgaan dat deze zaak in een totaal nieuwe jas gestoken is! J.l. dinsdagmorgen namen we een kijkje in deze moderne zaak toen iedereen nog volop bezig was met schappen vullen, dozen uitpakken, soppen enz. Ondanks al die bedrijvigheid vonden we de beheerder, dhr. P. Grinwis, bereid een en ander toe te lichten. Wat het meest opvalt, is het nieuwe plafond. Het is verlaagd en er is een moderne verlichting in aangebracht. We noemen verder: een nieuwe tegelvloer; nieuwe schappen, die een andere, praktischer indeling hebben gekregen; aanschaf van grotere boodschappenkarren waarvoor ook ruimere paden gecreëerd zijn; twee nieuwe kassa's waardoor het totale aantal op zeven komt. Zeker in het drukke zomerseizoen zal dit een betere doorstroming geven. Op rustige dagen is het mogelijk om door een verplaatsbare afscheiding enkele kassa's af te sluiten. Dhr. Grinwis vertelt dat er bij de meeste afdelingen van de zaak weinig veranderd is. De groente-afdeling heeft een ruimer assortiment gekregen o.a. tropische vruchten. Eveneens is de afd. Huishoudelijke Artikelen uitgebreid en meer bij de winkel betrokken. „Apart en toch erbij", zegt een van de personeelsleden. We feliciteren de Voordeelmarkt met zijn vernieuwing! OUDDORP „Het is niet de bedoeling dat de individuele visser het slachtoffer wordt van het onderzoek van de kamerkommissie. We zijn tijdens het vooronderzoek op het ministerie van landbouw en vissery op heel interessante literatuur gestuit. Wanneer we niet voldoende aan wijzingen voor een rol van het ministerie in deze zaak hadden gehad, waren we nooit met het onderzoek verder gegaan". Voorzitter Huib Eversdijk zat vorige week vrgdag in Ouddorp, waar hij in het kader van de Statenverkiezingen de plaatselijke CDA-kring bezocht. De vissers en visserijbestuurders uit Ouddorp, Goedereede en Stellendam kregen de kans hun hart even te luchten. „De wet overtreden is nooit goed te praten, maar ik heb er wel begrip voor", aldus Eversdijk. De aanwezige vissers en hun bestuurders plaatsten vrijdag met name hun vraag tekens bij het onderzoek naar de passieve of aktieve medewerking van het ministerie bij een onvolledige vangstregistratie. Teun van Dam uit Goedereede vroeg zich af of het nietjuist de regionale overheid en de vissers zijn die opnieuw als schuldige uit de bus zullen komen. ,,Hoe kan een overheid die geen beleid voert nu schuldig worden bevonden? De vissers krijgen geen enkel houvast vanuit Den Haag. Om een voorbeeld te geven: het is nu eind januari en we zitten nog steeds op een serieuze stilligregeling te wachten", aldus Van Dam. Hij vond met z'n klacht gehoor bij Evers dijk, die toegaf dat door het onderzoek op het departement een verlamming is op getreden. „In het belang van het visserij beleid 1987 moet het onderzoek zo snel mogelijk worden afgerond". De onder zoekscommissie hoopt haar aanbevelin gen en konklusies over enkele maanden te kunnen presenteren. Als het aan de com missie ligt nog vóór de Statenverkiezingen van 18 maart. Bang voor een besmet blazoen van de uitgenodigde (CDA)-be- windslieden is Eversdijk niet. ,,De Tweede Kamer was het er unaniem over eens dat het onderzoek er moest komen. Wie tegen stemt, zou de verden king op zich kunnen laden. Dat is echter niet gebeurt. Er is geen sprake van rege ringsvertegenwoordigers de hand boven het hoofd houden". De onderzoekscommissie, die eind vorig jaar uit visserijspecialisten van diverse partijen werd samengesteld, zal met in gang van 10 februari 48 mensen oproepen en verhoren. Onder de mensen die een brief zullen ontvangen bevinden zich on der andere (oud)bewindslieden Van der Stee, Ploeg en Braks. Verder zullen ver tegenwoordigers van de Direktie Visse rijen, de AID, Europarlementariërs, vis- afslagen, het Centraal Bureau voor de Statistiek, het openbaar ministerie en het RIVO worden uitgenodigd. Vertegen woordigers van visserijorganisaties staan voorlopig niet op het lijstje, maar wellicht zullen die op een later tijdstip aan bod komen. ,,Ook in deze zaal zitten mensen die een brief kunnen verwachten", zei Eversdijk in de Ouddorper sporthal, waar behalve een veertigtal vissers ook afslagdirekteur C. Noorthoek en de burgemeester en wet houders van Goedereede aanwezig waren. De commissie kan niemand dwingen om te komen, omdat ze niet gekozen heeft voor een parlementaire enquête. Boven dien hoeven de ondervraagden geen eed af te leggen, waardoor ze niet beloven de waarheid te spreken. Een parlementaire enquête komt volgens Eversdijk niet ter sprake, omdat het onder zoek snel en zonder al te veel negatieve publiciteit naar buiten toe moet worden uitgevoerd. Door middel van een goede voorbereiding en de juiste vragen zal de kommissie trachten de feiten naar voren te halen. Wanneer er tijdens het onderzoek strafbare feiten boven water komen, zal de kommissie daar aangifte van doen. In middels heeft de „fraudezaak", zoals het onderzoek door diverse landelijke dag bladen wordt genoemd, diverse buiten landse kranten en vakbladen bereikt. In de Engelse, Belgische en Deense visserij vakbladen worden regelmatig artikelen over de tweede markt in de Nederlandse afslagen en de voortgang van het onder zoek geplaatst. Een slechte zaak, meent ook voorzitter Eversdijk. „Wij Nederlanders zijn ge neigd onze zaakjes perfekt te regelen. Een echte kruideniersmentaliteit dus. Uit het rapport over kontrole in EG-landen is ge bleken dat de meeste landen boter op hun hoofd hebben en uitblinken in onvolledig heid en onduidelijkheid in de vangstgege- vens. Wij zijn de dupe geworden van ons eigen perfekt georganiseerde kontrole- stelsel. Bovendien gaat publiciteit altijd haar eigen weg. Als commissie hebben we gekozen voor maximale openheid inzake de voortgang van het onderzoek, omdat we bang waren voor speculatieve en on juiste berichtgeving. Toch verschijnen er berichten over ,,visfraude" en .zwarte markt" in de pers". In 1993 ontstaat de mogelijkheid de verdeelsleutel van de EG-kwota te wij zigen. Een unieke kans, die Nederland niet mag verspelen, aldus Eversdijk. „We proberen als visserijcommissie al twee jaar lang de regering te bewegen die her verdeling goed in het oog te houden en nu al te onderhandelen met bijvoorbeeld En geland en België. In die gesprekken hoeft het niet alleen te gaan over het uitruilen van vis; er kunnen andere dingen in be trokken worden waarin landen elkaar no dig hebben. De Nederlandse visserij moet dan echter wel in de gaten houden dat ze op lange termijn de dupe wordt van de verkoop van schepen aan het buitenland. De overige EG-landen zullen hun uiterste best doen om aan te tonen dat ze h et huidige portie kwota hard nodig hebben. Ze kunnen dat door te laten zien dat de visserijcapaciteit door de aankoop van tweedehands schepen is toegenomen". Eversdijk, die eens flink ziek is geweest van het eten van besmette garnalen bracht in Ouddorp een genuanceerde visie op het thuispellen naar voren. ,,De problemen zijn niet het gevolg van de thuispellerij alleen. Het is een slechte zaak als de garnalenhandel op deze manier in een slecht daglicht wordt gesteld. De gamalen- pelmachine beschouw ik niet als een alter natief voor het handpellen. Zolang er nog garnalen van diverse grootte bestaan, zd het automatisch pellen geen gemakkelijke zaak zijn". (Uit: Visserijnieuws) PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 15 februari 1987 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk, v.m. bediening Heilig Avondmaal eiï nam. dankzegging Heilig Avondmaal- Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45 14.15 en 18.15 uur leesdienst.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1