EiüvnDEn-niEuws iNoespnei(M€t.... I I Overdenking uit de Heilige Schrift Stelle opent 1987 met tweede plaats dhr. Bram Fase te Oude Tonge fiWiiïinrWfy; Kruisvereniging Goeree-Overflal(l(ee Kruisverenigingen voeren avondzorg in Vereniging Borstvoeding Natuurlijk IS DE ZEE ONS LAND No. 5568 drukkerij kranse bv Als een gespeend kind... HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CZ] 01870-3477 m DD W VERVOLGVERHAAL G.F.CalleRbacliB.V.—Nijkerk 2e Blad VRIJDAG 30 JANUARI 1987 Luctor et Emergo: ik worstel en kom boven. Deze Zeeuwse wapenspreuk is Bram Fase op het lijf ge schreven. Niet alleen de stormramp van 1 februari 1953, a.s. zondag alweer 34 jaar geleden!, is hij te boven gekomen; ook in andere perioden van zijn leven heeft hij de dood vlak langs zich heen zien gaan. Bij het verzet tijdens de Tweede Wereldoorlog is hij nauw betrokken geweest. Hij zegt: ,,hoe vaak heb ik niet gedacht: nu ben ik aan de beurt". Dhr Fase is twaalf jaar geleden met het schrijven vanzijn Grijsoordse Schetsen begonnen, die regelmatig in E.N. gepubliceerd worden. A l bladerend in zijn albums, waar in hij zijn stukjes verzameld heeft, lees ik over de stormramp het volgende: Toe vaoder", zei-en, ,,bid weer es". 't Helpt toch nie", zei zijn vader, 't wordt steeds erger dat hoor je toch wel?" Ontzet zag de jongen naar zijn vader in z'n natte kleren, in het zwakke kaarslicht. Vaoder", zei-en, ,,Elia bad wel zeven keer eer d'r een wolkje als een mans hand an de locht kwam?" ,,Als gij niet wordt als een kind!", ging het door hem heen.... Zoals dhr. Fase vertelt zo schrijft hij: zeer levendig en boeiend. Zijn Grijsoordse Schetsen berusten alle op waarheid;heel af en toe komt er enige fantasie bij", geeft hij toe, ,,maar ze zijn allemaal uit het leven gegrepen Ik mag de albums mee naar huis nemen om de stukjes op mijn gemak te lezen. Sommige zitten vol humor, waarbij een groot gevoel voor heeft; andere zijn zeer bewogen en doorleefd geschreven, zoals b.v. het volgende citaat uit: ,,De Tranen der Verdrukten"(oorlogstijd):We zullen samen blijven, samen lijden. We zullen nu eerst bidden en psalmen zingen. De vrouwen knielden, ook de mannen. Franke zei: Ik zag de tranen der verdrukten die geen helper hadden; en aan de zijde van hun onderdmkkers was macht; zij daarentegen hadden geen vertrooster". Zo klinkt steeds weer aan het einde van zijn ernstig geschreven stukjes de overwinning door. Luctor et Emergo! Bram Fase is zijn leven lang boergeweest en hoewel hij de zeventig al gepasseerd is helpt hij nog volop mee op en rond de boerderij. Hij leeft heel dicht bij de natuur. In de keuken hangt een prachtige poster van zijn paard, dat die catastrofale rampdag ook het leven liet. Hij zegt:Wat was het een vechtlustig dier. Het heeft urenlang voor zijn leven gevochten tot het tenslotte de strijd tegen het water moest opgeven". Fase vertelt nog altijd zeer bewogen over hetgeen erin die rampdagen gebeurd is. Ik vraag hem hoe hij nu terug kijkt op die jaren na de ramp. Hij zegt:van alle beloften, die ik God gedaan heb, is niets terecht gekomen. Want dan denk je: als we gered worden dan zal I I voorstraat 13 3245 t>g sommelsdijk tel. 01870-2275 ik voortaan dit en dat gaan doen;jefaalt iedere keer weer maar daar zijn we mensen voor". Inmiddels heeft mevr Fase zich bij ons gevoegd. Bij de snorrende kachel praten we op deze wintermiddag over de dingen van het leven. Ieder mens heeft zijn eigen verhaal; ook wat betreft de ramp van 1953. Het uitzicht vanuit de kamer op het weidse polder- landschap is stil en vredig. In de verte staat een rij populieren Jler rechtop als vormen ze een scherm tegen water en wind. Daarachter weten wet het Grevelingen- meer: eens een open zee-arm, die de golven hoog en woedend deden slaan en verwoesting en ellende met zich meebracht. We schrijven nu anno 1987; het leven gaat verder. Dat schrijft ook dhr. Fase in zijn stukje: Terug blik op de ramp: ,,En het leven ging verder \'an alle kanten kwam hulp uit Amerika en Canada: landbouw- werktuigen uit Friesland, vee, technische hulp uil Haar lem met ploegen van mensen die flink uanpakien. H'ikhi- huizen verrezen in nieuwe straten". Op weg naar huis bedenk ik dal vanmiddag de iijd Unh even heeft stil gestaan, eventjes maar: ik denk dal mci mij veel mensen dit zo zullen ervaren.... I K. ,,Een liedHammaaloth van David. O Heere! mijn hart is niet verheven, en mijn ogen zijn niet hoog, ook heb ik niet gewandeld in dingen mij te groot en te wonderlijk. Zo ik mijne ziel niet heb gezet en stil gehouden, gelijk een gespeend kind bij zijne moeder! Mijne ziel is als een gespeend kind in mij. Israël hope op de Heere van nu aan tot in der eeuwigheid". (p^^i^ j^i) Om de vrede die David mag genieten nader te verklaren, gebruikt deze het beeld van het gespeende kind. „Zo ik mijne ziel niet heb gezet en stil gehouden, gelijk een gespeend kind bij zijne moeder! Mijne ziel is als een gespeend kind in mij". De beeldspraak die de psalmist hier tot tweemaal toe gebruikt om de gesteldheid van zijn ziel te beschrijven, is van ont roerende tederheid. Wat is een gespeend kind? Dat is een kind dat ontwend is aan de moedermelk. De berijming van psalm 131 heeft het over het ,,pas" gespeende kind, dat zich stil bij moeder zou be vinden. Maar dat is onjuist. Een pas gespeend kind is helemaal niet stil en rustig. Het schreit en krijg om wat het begeert en niet meer krijgt. Neen, het gaat De kruisverenigingen in het distrikt Zuid hollandse Eilanden hebben hun diensten uitgebreid met het verstrekken van avond- zorg. Dit om aan toenemende vraag van uit de bevolking te voldoen om thuis zo lang mogelijk verpleegd of verzorgd te worden. Bovendien wordt het in geval van op name in ziekenhuis of verpleeghuis door de avondzorg voor sommige patiënten mogelijk sneller naar huis te gaan. Voor dit doel zijn ,,avond"-wijkverpleegkundi- gen aangetrokken die alléén 's avonds werken. Zij werken 2 uur per avond en hun werktijden liggen tussen 21.00 en 23.00 uur. De wijkverpleegkundige, die overdag werkt, regelt de avondzorg. Bij een aanvraag voor hulp 's avonds, bekijkt zij samen met u wat voor hulp er nodig is en wat voor andere oplossingen er mogelijk zijn. Uitgangspunt is altijd om de omgeving zoveel mogelijk in te schakelen. Avondzorg: wanneer? Er zijn meerdere redenen om voor avond zorg in aanmerking te komen. Eén ervan is bijvoorbeeld als overbelasting dreigt van familie of omgeving bij langdurige of in tensieve verzorging van een patiënt. Ook patiënten in het laatste stadium van hun leven hebben vaak meer hulp nodig dan overdag alleen. Voor meer informatie over avondzorg kunt u zich wenden tot de wijkverpleeg kundige in uw woonplaats. Wie vraagt avondzorg aan? In de eerste plaats kunt u zelf of uw familie avondzorg vragen aan de wijk verpleegkundige. De aanvraag kan ook gedaan worden door de huisarts of andere hulpverleners. Hoe vraagt u avondzorg aan? Als de wijkverpleegkundige bij u thuis komt, kunt u dit met haar bespreken. De wijkverpleegkundige houdt dagelijks (maandag t/m vrijdag) tussen 13.00 en 14.00 uur spreekuur in het wijkgebouw in uw woonplaats. U kunt dan bij haar terecht voor vragen op het gebied van verpleging en verzorging, dus ook avond zorg, tevens kunt u haar bellen. Buiten het spreekuur is de wijkverpleging via een centraal nummer te bereiken. Dit nummer is ingesproken op het antwoord apparaat van het wijkgebouw. De tele foonnummers van de wijkgebouwen staan, behalve in de telefoongids, ook wekelijks in de regionale bladen vermeld. hier over een kind waarbij het ontwen ningsproces voorbij is. Het is langzamer hand aan de moedermelk ontwend. Vroe ger was de moedermelk hem het een en het al. Voor wat moeder was en voor het kind wilde zijn, had het nog geen begrip. Maar nu begeert het niet dwingend meer om die melk. Het is uit met het hartstochtelijke zoeken naar wat moeder geeft. Het is gespeend. Nu kan de liefde tot moeder ontkiemen. Het gaat nu niet meer om de gave maar om de geefster! Het ligt in de schoot van moeder, heel kalm en rustig zich koesterend in de liefde van moeder en haar glimlach met prille lach beantwoor dend. Welnu zegt David, als zulk een gespeend kind is mijn ziel in mij. Zoals zulk een kind tevreden bij zijn moeder is, al is het gespeend aan de moedermelk, zo mag de ziel van David nederig en geduldig zijn. Zonder onrustig en ontevreden begeren, mag hij rustig en kalm bij God verkeren. Hij heeft strijd gekend met zijn hoog moedige natuur. Denk aan het „zich zet ten", zich „stil houden".... „effenen". Soms was hij daarin gelijk aan de on rustige zuigeling die woelt en schreit bij zijn moeder. Maar dat is nu voorbij. Hij mag nu rusten in God. Zijn ziel is stil tot God. Het mocht komen tot het: „maar 't is mij goed, mijn zaligst lot, nabij te wezen bij mijn God". Tot die hoge geestelijke stand mocht David komen. Het gaat hem niet meer om Gods gaven, hoe onmisbaar ook, het gaat hem om God zelf! Alles wat hij nodig heeft vindt hij in God en buiten Hem heeft hij niets meer nodig. Het is als bij Asaf: ,,Wien heb ik nevens U in de hemel, nevens U lust mij ook niets op de aarde". „Israël hope op de Heere van nu aan tot in dereeuwigheid. „Genade is altijd een gunnende genade. De verootmoedigde David blijft niet bij zich zelf maar gaat uit tot anderen. Hij denkt aan anderen omdat hij hun de heerlijkheid van het nabij God te zijn van harte gunt. Hij roept tot Sion Gods toe op God te hopen tot in der eeuwigheid. Zielerust.... welk een begeerlijk goed. Hoe heerlijk zingt David ervan in deze psalm. Kent ge er iets van in eigen leven? Hebt ook gij uw ziel stil gezet en u verloochend naar Gods wet? Onze natuur leert ons dit niet. Alleen genade brengt ons tot die stilte en rust. Vraag dan de Heere om die genade. In Jezus Christus betoont Hij zijn welbehagen aan hen die nederig naar Hem vragen. Bidt Hem om hartvemieuwende genade. Hij kan door zijn Geest het ver heven hart herscheppen in een nederig hart. Dan wordt ge ontdekt aan uw hoog moed. Ze wordt u tot schuld. Maar in die ontdekking aan de zonde ligt de weg open naar de ootmoed. Dan weet ge van zielestrijd, maar dan zult ge ook zielerust mogen kennen, naar het woord van de Heere Jezus Zelf:,Leer van Mij, dat Ik zachtmoedig ben en nede rig van hart en gij zult rust vinden voor uw zielen". ,,Dat Isrel op de Heer' vertrouw, Zijn hoop op Gods ontferming bouw En stil berust' in Zijn beleid Van nu tot in all' eeuwigheid. B. H.H. Steeds meer vrouwen die in verwachting zijn willen hun baby graag borstvoeding gaan geven. Je zou denken dat dat de natuurlijkste zaak van de wereld is. Toch gebeurt het vaak dat het niet allemaal meteen van een leien dakje gaat. Een moeder moet meestal leren hoe ze borst voeding moet geven. Vroeger leerde je dat van je eigen moeder of van een buur vrouw of vriendin. De kunst van hetzelf- voeden werd van moeder op dochter door gegeven. Maar die tijd is voorbij. En bij wie kun je nu met je vragen terecht? Een groep enthousiaste moeders richtte in 1978 de ,,Vereniging Borstvoeding Na tuurlijk" op. Het werk binnen de vereni ging wordt door vrijwilligers gedaan. Op verschillende manieren wordt voorzien in de behoefte aan informatie over borst voeding. Zo zijn er b.v. in het hele land verspreid moedergroepen. Hier komen aanstaande en voedende moeders bij elkaar om over borstvoeding te praten. De avonden wor den geleid door moeders die zelf hun kin deren gevoed hebben. Zij hebben boven dien bij de vereniging een cursus hiervoor gevolgd. Ook in Ouddorp bestaat een moedergroep. Verder is er een telefonische hulp dienst. Als Je problemen hebt kun je het Voor hun eerste zwemwedstrijd in het nieuwe jaar togen de leden van Z.C. ,,de Stelle" naar Rijswijk voor de tweede wed strijd in de 3-kamp tussen de Biesbosch- zwemmers uit Werkendam, den Doorn uit Almkerk-Nieuwendijk en de Stelle uit Stellendam. De eerste wedstrijd dateerde van 7 juni 1986. Daarin had de Stelle een ruime voorsprong van 59 punten op den Doom opgebouwd. De Biesboschzwem- mers stonden al op 75 punten van de landelijk telefoonnummer 03435 - 76626 bellen. Het is fijn om een telefoonnummer bij de hand te hebben als er geen moeder- groep bij je in de buurt is. Door het versprieden van folders pro beert de vereniging zoveel mogelijk ge- interesseerden, zowel moeders als wer kers in de gezondheidszorg, bewust te maken van de verschillende aspekten van borstvoeding. De vereniging geeft ook d.m.v. lezingen informatie aan artsen, verloskundigen, wijkverpleegkundigen, kraamverzorgsters en natuurlijk aan ouders. Je kunt bij de vereniging ook Icolven huren of kopen. Na ruim een halfjaar stilte wil ik op de eerste donderdag in februari graag weer opnieuw starten met de moedergroep in Ouddorp. Er wordt op deze eerste avond gesproken over: Waarom borstvoeding geven. Het verschil tussen borst- en flesvoeding en hoe kan men zich tijdens de zwangerschap al voorbereiden op het geven van borstvoeding. Ook is er gelegenheid tot het uitwisse len van ervaringen en het stellen van allerlei vragen over borstvoeding. Alle (aanstaande) moeders die belangstel ling hebben om te komen op donderdag 5 februari graag even telefonisch op geven bij Lianne Steenhof, 01878 - 2511. Stelle. Het was dan ook logisch dat de Stelle met een gerust hart aan deze tweede wedstrijd begon. De wedstrijd leek weer goed uit te pak ken voor de Stellendammers, toen ze met overmacht de eerste estafette wonnen. Helaas bleken de regels voor overname enigszins gewijzigd te zijn zonder dat de ploegleiding van de Stelle op de hoogte was. Dit leidde tot diskwalificatie van de estafetteploeg. Toch lieten de Stellen dammers het hoofd niet hangen en zwom men zich netjes terug in de race voor de dagoverwinning. Spannend was dat zeker. Iedereen had verwacht dat thuisploeg den Doom wel wat zou laten zien. Maar uit gerekend de Biesboschzwemmers kwamen na een kwart van de wedstrijd samen met de Stelle op kop in het tussenklassement. Beide verenigingen gaven elkaar weinig terrein prijs. Er werd zeer snel gezwom men, hetgeen wel blijkt uit de vele per soonlijke records aan Stellendamse zijde. Maar ook de Biesboschzwemmers wisten van wanten, zodat halverwege de wed strijd het verschil nog steeds zeer klein was. De Biesboschzwemmers stonden 1 punten voor! Den Doorn was inmiddels op grote achterstand geraakt en mocht als uitgeschakeld worden beschouwd. De strijd om de eerste plaats ging on verminderd door. Toch leek het erop dat de Biesboschzwemmers wat meer de over hand kregen. Met nog 4 programmanum- mers te gaan moest de Stelle een achter stand van 8 punten zien weg te poetsen. In plaats van terug te komen, moest de Stelle steeds meer terrein prijs geven. Aan het eind van de wedstrijd haalde de Bies boschzwemmers nog een keer ontzettend hard uit, waardoor ze met maar liefst 24 punten verschil van de Stelle won! En dat terwijl de Biesboschzwemmers in de eer ste wedstrijd totaal niets in te brengen hadden! De uitslag van deze wedstrijd luidt 1. de Biesboschzwemmers 179 punten 2. de Stelle155 punten 3. den Doorn117 punten Het verlies lijkt groot voor de Stelle, maar de schade voor het klassement in de 3-kampcompetitie is beperkt gebleven ge tuige de stand met nog één wedstrijd te gaan: 1de Stelle347 punten. 2. de Biesboschzwemmers 296 punten 3. den Doorn250 punten ^'^^!t■*'^*'^^^*'^l^'^^4■4■i^l^'^>^'^'^'^'^4■¥¥¥'^¥'^¥¥******¥¥*¥¥■¥*¥¥¥■>^4■¥*¥■¥****¥¥***4■¥*¥■**¥**'^* Door Fenand van den Oever - 54 - ....We ebben ons best gedaan. We ebben als kemp'anen soms tegenover elkaar gestaan. We zijne betere mak kers geworden.... Arend-Michiel, de zegen en gezond heid.... Ik eb gezegd.... De burgemeester. Pier Pmis, spreekt ook. Die kan het. Dan moet Arend-Michiel. Het is de eerste, waarschijnlijk ook de laatste openbare toespraak die hij houdt. Hij moet spreken, hij wil spreken en zijn woorden zwellen aan tot een belijdenis. ....Hier staan we nou op het nieuwe schip. Ik aanvaard het van de bouwer, van mijn vriend Izak Figee. Ik neem het over. Het is goed. Met dit schip wil ik een boodschap doen. Het zal de VL 141 zijn. Op de VL 141 maakte mijn grootvader Arend-Michiel van der Velden nimmer een misse reis. Het is waard aldus te heten.... Hij wacht even. De werfvlag wordt gestreken. Dan gaat meteen de naamwimpel in top en valt het doek voor de brug weg. Men kijkt. Rood-geel-blauw, de Vlaardingse kleuren, zwarte letters. Men spelt. Men leest. ....N.e.e.l.t.j.e A.l.b.e.r.ti.e.n. Het is stil. Hij herneemt het woord. Er trilt iets in zijn stem. Dit schip heet naar die twee, omdat het door die twee er kwam. Neeltje van der Velden, moeder, had je dit mogen beleven. Hij wachtte even. Albertien Stmis, vrouw.... Toen was hij weer zichzelf. Hij wees naar Willem. Dit schip is straks voor hem, omdat hij naar ik hoop het bedrijf eens zal overnemen en voortzetten. Het schip is duur, groot, sterk een waardig huis voor de visserman. Ik haat de arme visser. Met dit schip moet brood te verdienen zijn. Ik geloof het. Met dit schip is tweeënvijftig weken per jaar te varen en te vissen. Met Gods zegen moet het brood geven, brood uit het water. Laten we nooit twijfelen aan de zee, aan de visserij. Er komen hier steeds meer fabrieken. Er is mimte voor. De plaats ligt aan een gouden rivier. Laten we niet mokken, niet tegen willen houden wat komen moet. De tijd is niet tegen te houden, de tijd bijhouden is al zo'n kunst. Onze plaats wordt groter het wordt een stad in de rij van steden. Maar de Visserij gaf haar Naam, gaf haar Klank, gaf haar Kleur. Waar werd de eerste Nederlandse zeillogger gebouwd? Hier, in achttien zesenzestig! Waar werd de eerste stalen sloep gebouwd? Hier, in achttien eenennegentig! Waar werd de eerste stoomlogger gebouwd? Hier, in achttien zevenennegentig! Waar liepen op één middag zes loggers van stapel? Hier, in achttien zeventig. Voor de visserij was hier plaats, is hier plaats, moet hier altijd plaats zijn. Want: de zee zal er blijven. De Almachtige verordi- neerde, dat ze als deel van Zijn schepping op haar wijze zou worden bebouwd. De zee is ons land. Het is Gods enige akker, die we niet behoeven te ploegen, waarin we niet behoeven te zaaien, waarin we niet behoeven te wieden, het is Gods enige akker waarop we enkel mogen oogsten. Met verstand natuurlijk. Haring is er altijd geweest. Haring zal er altijd blijven. Waarom zullen wij die ook niet vangen? Als wij het niet doen, zullen anderen het doen. Gedaan zal het worden. Drie kwart van deze aarde is met water bedekt. Wie weet wat daarin al sedert de grondlegging voor slui merende krachten zweven en zwerven. Eens zal alles aan het licht komen. Vlaardingen, ons land, de ganse wereld, kan de bron nen van de zee niet missen. Wie met zijn mg naar de zee gaat staan, staat met zijn mg naar het Leven.... Ineens zweeg hij. Hij kon niet verder. Hij had niets op papier gezet, hij had er wel dagen emstig over nagedacht, maar het was zo maar wild omhoog gewoeld. De storm was uitgeraasd. Hij keek naar het schip, hij keek naar Willem, hij keek naar Albertien. De drie. Toen sprong zij naar voren. Het was voor het eerst van haar leven, dat zij ongevraagd naar voren trad. Ze sprak: Beste Arend-Michiel, ik dank je. Ik dank je namens je moeder. Ze was zo trots op je. Ze hield zoveel vanje. Ze heeft zoveel van je verwacht. Ze is niet teleurgesteld. Ik dank je, dat het schip naar haar en mij mag heten. Je hebt gelijk, Arend-Michiel, je hebt helemaal gelijk, de zee is ons land, je hebt gelijk, de zee is zo rijk, je hebt gelijk, de zee is onze voedster. Hij keek haar aan. Net Wil, even vurig, even harts tochtelijk. Ze hijgde. Ja, je hebt gelijk. De zee is zo rijk. Maar het leven met jou is nog veel rijker. Toen sloeg ze haar arm om hem heen en kuste hem. Ze kwamen hem feliciteren. D'n heernatuurlijk was hij aan boord was de eerste die hem de hand dmkte. De Voorzienigheid zegene je, zei hij weer. Wijnand was de laatste. Hij bleef bescheiden achter aan. Arend-Michiel ging zelf naar hem toe. Hoe vind je het, Wijn? Wijnand keek hem aan. Spreken kon hij nauwelijks. Schor stiet hij uit: Wat ben jij gelukkig. Arend-baas, voor jou is de zee wijd open, voor mijn is ze nou voor eeuwig potdicht. Hij zei zacht, opdat niemand het zou horen: Wijnand, beste Wijn, jij bent de knapste visserman die ik ooit ontmoet heb. Jij hebt je naam van Kabel jauwkoning toch met ere verworven. Wijnand knikte. Er zat wel zoet en troost in die woorden van Arend-baas. Maar zijn smart bleef. Hij ging in zijn eentje aan bakboord staan staren in de verte, over de zee, naar de horizon waar hemel en aarde elkaar schijnen te Ontmoeten. Hij besefte, dat het wel eens de laatste keer zou kunnen zijn, dat hij dit zag. Voor hem was de zee immers voor eeuwig potdicht. Met Albertien en Willem stond Arend-Michiel op het voorschp bij het kluisgat. Ze genoten van de prachtige vaart. Het schip sneed door de zee. Hij keek naar Albertien, hij keek ook naar Willem. Van de bmg af werd geroepen, dat ze nog niet eens volle kracht draaiende mim tien knopen staande hielden en dat het schip misschien wel vijf mijlen zou halen met het trawlnet achter zich. 't Kon Arend-Michiel op dat ogenblik niet veel schelen. Zijn geluk was zo groot, zó groot... EINDE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 5