Jeduthuns eerste optreden aan de overkant Twee nijvere boerenvrouwen Predikbeurten Baby op komst Oude en nieuwe vrienden Kreeftenvisserij in Zeeland wordt weer al(tueel Concert orgel-hobo te Middelharnis Nieuwbouw fysiotherapiepraktijk te Goedereede Bladz. 2 ,EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 30 JANUARI 1987 Ab Vroegindewey had de leiding over de meer dan 1200 mensen, die naar de Nieuwe Kerk te Middel burg waren gekomen om samen te zingen in het kader van het programma „Samen zingen met Arie Pronk" en te luisteren naar het Hervormde Zang koor van MiddelharnisJeduthun", waarvan hij de dirigent is. En gezongen werd er, daar in de schaduw van de Lange Jan, de 84 meter hoge toren van de Zeeuwse hoofdstad, die van alle kanten op vele kilometers afstand te zien is. Niet één keer behoefde een lied te worden overgezongen, behalve die ene keer, toen het licht uitviel, was dat het gevolg van het volume, waarmee gezongen werd? Wie het pro gramma van koor- en samenzang horen wil, kan het beluisteren op 10 en 24 maart a.s., 's avonds om 9 uur. Dan zal het door de Evangelische Omroep via de radio worden uitgezonden. Ds. P. Vermaat uit Maassluis hield de meditatie. Hij bepaalde zijn aandachtig gehoor bij Joel 2 27-32. Ds. betoogde, dat hij vanuit het Westen had meegeleefd met de bevolking van Walcheren in verband met een dreigende ontploffmg van de brandende Griekse tanker „Olympic Dream" voor de rede van Vlissingen. De eigenaars zullen het gebeuren meer als een nachtmerrie dan als een droom hebben ervaren. Smit-Tak wist een groot onheil te voorkomen, 't Lijkt wel of de milieurampen ons na Tsjemobil niet meer met rust laten. Je proeft bij veel mensen de angst. De kranten gaven één dezer dagen 3 vluchtwegen vanuit de Maasvlakte aan, in geval de tanks in het Rijnmondgebied tot ontploffing zouden komen. Wat moetje doen in tijden van angst en spanning? Als kind zeiden we: Zingen! Maar hoe harder we zongen, hoe banger we werden. Merkwaardig dat Joel al sprak over te kenen, die met de eindtijd en de eindstrijd te maken hebben, over bloed, vuur en rookdamp! We leven in een tijd, waarin op 50 plaat sen gevochten wordt. De wereld is één brandhaard. En zijn er ook onder ons geen brandhaarden: uit elkaar gerukte gezin nen, gebroken huwelijken, mensen, die het leven niet meer aankunnen? De Nederlandse Spoorwegen moeten ex tra mensen inzetten, omdat de wagen- voerders het niet meer kunnen verwerken, dat in 1986 maar liefst 278 mensen zich voor de trein wierpen. Meer dan 500 jonge mensen maakten een eind aan hun leven, omdat ze de brand in hun hart niet meer wisten te blussen. Maar het zal geschieden, zegt Joel, dat al wie de Naam des Heeren zal aanroepen, behouden zal worden. Hij heeft het hier over zonen en dochteren, die profeteren; over ouden, die dromen dromen; over mensen, die dingen zien, die je met een natuurlijk oog niet ziet. Het fraaie orgel in de Middelburgse Nieuwe Kerk. Gisteravond nog was ik getuige, aldus Ds., van het heengaan van een moeder van 2 kinderen, 43 jaar oud, die 4 maan den geleden het bericht had gekregen, dat ze een ongeneeslijke tumor had. Bij alles, wat deze vrouw in de afgelopen maanden al getuigd had, mochten we zien, dat het aanroepen van Zijn Naam een vrede geeft, die alle verstand te boven gaat; een vrede, die de wereld niet kent. Deze vrouw was klaar voor de reis, die gisteren voorgoed begon. We leven in een wereld, die brandende zal vergaan. Maar wie de Naam des Heeren zal aanroepen, zal zalig worden. Be houden, ook al is er dan geen enkele vluchtweg meer in deze wereld. Ds. riep op die Naam aan te roepen en om te roepen. Dat roept verzet op! We zien het om ons heen. Maar dat mag ons niet beletten het toch te doen. Soms krijg je even moed, als je hoort, dat een regering op het terrein van de eutha nasie een Bijbels geluid laat horen. De dag daarna evenwel lees je, dat apothekers „Maak nou van óns eens een foto!" riep een van de dames toen we gisteren, in hun omgeving een plaatje knipten. Misschien was het meer als gemeenplaats bedoeld dan als een waargemeend verzoek, maar we vonden dat het tweetal best fotogeniek bezig was om aan de uitnodiging gevolg te geven. Daar staan ze dan, „twee hardwerkende boerenvrouwen", verklaarde de linkse mevr., mevr. Breen uit Ouddorp. De rechter mevr. is ons onbekend, maar aan haar agrarische kom-af hebben we enige twijfels. „Of ze ook in de krant kwamen", was een volgende vraag en wat doe je dan? bezig zijn een lijst van medicijnen samen te stellen om het mensen mogelijk te maken om.... te sterven! Laten we de Naam des Heeren aan roepen! Wat zou het groot zijn, als we eens mochten zingen, nu haast alle stemmen zwijgen vanwege kleine of grote zorgen. Zingen, niet omdat we bang zijn, maar in het geloof, wetende van de eeuwige toe komst, die er is voor diegenen, die de verschijning van de Heere Jezus lief kregen. De Nieuwe Kerk kent haar geschiedenis. Zij dateert uit 1240, werd daarna verlengd en verbreed, verbrandde in 1568. Na de herbouw ontving zij van de toenmalige Paus de waardigheid van kathedrale kerk, gewijd aan de heilige Nicolaas. In 1574 ging Middelburg naar de Prins van Oranje over en 3 jaar later werd de kerk opgemaakt, bekwaam om daarin Gods Woord te leren en de gereformeerde religie te exerceren!" Op 17 mei 1940 herhaalde zich wat in 1568 was gebeurd. De Duitsers dwongen de Zeeuwen tot overgave, door de binnen stad van Middelburg te bombarderen, waarbij 600 gebouwen, waaronder vele belangrijke monumenten door brand bommen werden verwoest. Ook de Nieu we Kerk. In april 1942 begon het herstel, slechts 1 jaar onderbroken. Dat was het geval toen Middelburg in 1944 tijdens de inundatie werd ingesnoerd door water. Op 11 oktober 1952 weerklonk van de toren opnieuw klokgelui, ten teken, dat de met zorg gerestaureerde kerk, gaver en rijker dan voor de brand, kon worden overgedragen aan de kerkelijke gemeente. Via de aangrenzende kapel, waar zich het praalgraf van de gebroeders Evertsen be vindt, de Zeeuwse admiraals, die in 1666 tegen Engeland sneuvelden, kwam „Jedu- thun" de kerk binnen. De banken waren in grote halve cirkels rond de preekstoel opgesteld. Een grote open ruimte vlak voor de preekstoel bood plaats aan het koor. Tegenover de preekstoel bevond zich een drieluik met de namen van meer dan 200 predikanten, die Middelburg vanaf 1574 hebben gediend. Onder hen de naam van de geschied schrijver 's Gravenzande en die van Ber- nardus Smytegelt. Maar ook de namen van hen, die wegens Remonstrantse ge voelens of sympathie voor de Doleantie uit het ambt werden gezet. Tenslotte wendden we onze blik op het door Arie Pronk zo enthousiaste bespeel de orgel. Achter een schitterend, uit het Rijksmuseum afkomstig oud front met engelenfiguren en luiken, waarop Bijbelse taferelen zijn afgebeeld, werd een orgel gebouwd, bestaande uit hoofdwerk, boven werk, rugpositief en pedaal. Het telt 40 stemmen en werd in 1954 in gebruik genomen. En nu de zang. Met drie grote bussen zijn ze gegaan, de koorleden, en ze hebben met volle over gave gezongen, de oude psalmen en be kende geestelijke liederen, nu eens hard, dan weer zacht, al naar gelang de dirigent het aangaf. „Dat mannetje belooft nog wat te worden", hoorde ik een Zeeuw met een prachtige bas, achter mij zeggen, doelend op de dirigent. De kwaliteit van het koor kwam pas ten volle tot uitdrukking als met de aan wezigen werd samengezongen. Zelfs dan nog waren de tegenstemmen duidelijk te horen. Enfin, luistert u zelf maar op 10 en 24 maart! Femmy van de Weg, die wegens ziekte afwezig was, werd vervangen door de bariton Klaas Lentink uit Kampen. Zijn Zondag 1 februari 1987 OUDDORP-Herv. Gem. 9.30 en 18.30 uur ds. W. J. op 't Hof, v.m. bediening Heilige Doop. Woensdag 4 februari: 19.00 uur ds. C. van den Berg, Leer broek - Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur dhr. J. Seele en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur dhr. v. d. Dool, Rotterdam. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00 en 10.45 uur ds. H. Westerhouten 18.30 uur ds. A. H. Veldhuizen. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. C. Kik, Strijen en 18.00 uur ds. A. Vos-Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge en 17.00 uur ds. C. J. V. d. Heiden. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr.; extra koUekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. Groen en 17.00 uur ds. Jonker- Ger. Gem .in Ned. 10.00 en 18.00 uur lezen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Kastelein, v.m. vie ring Heilig Avondmaal en nam. dank zegging Heilig Avondmaal; extra kol- lekte Werelddiakonaat - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. H. Veldhuizen en 18.00 uur ds. H. Westerhout; extra kollekte We relddiakonaat - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Gooijer, em. pred. te Putten; kollekte diakonie - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. Went- van der Vring. LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. J. T. Cazander; extra kollekteschuld- delging en 15.30 uur Samenzangdienst. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt; extra kollekte kerk -Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. J. G. Kooren, Rotterdam - Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P, den Butter-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. W. J. V. d. Hoek en 17.00 uur ds. P. Blokland - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur lezen en 14.00 uur ds. H. Geertsma. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. B. J. Zaal, Alphen aan de Rijn en 18.00 uur eerw. hr. B. Klootwijk, Alblasserdam; 1 e kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte vrije zitplaatsen. Woens dag 4 februari: 19.30 uur ds. W. Pieters, Genemuiden - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; extra kollekte kerk-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Joh. de Rijke en 18.00 uur kand. F. Verboom; extra maandelijkse kollekte - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen- Ger. Kerk 10.00 uur dhr. P. Bouten 18.00 uur ds. J. C. de Moor. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Vos, bediening Heilige Doop en 18.00 uur kand. W. Zuijder- duijn - Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur dhr. A. V. d. Schee, Spijkenisse. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 en lO.OOuurds. K. vanMeijeren, Heidelberger Catechismus zondag 8; extra kollekte Werelddiakonaat- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 930 en 18.00 uur kand. Venema, Haarlem. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. W. Groenenboom, Ca- pelle aan den IJssel. ZIERIKZEE - E vang. Lutherse Gem. 10.00 uur Pastor G. Kaai, Goede- rscde SINT MAARTENSDIJK- Herv. Gem. 9.30 en 14.30uurds. J. G. vanLoon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. In de rooms-katholieke kerk te Middel harnis verzorgen op zaterdag 31 januari a.s. op uitnodiging van de Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflakkee de organist Jan van Dijk en de hoboïste Marry Jongsma een concert. Het concert begint met een compositie voor orgel van Samuel Scheidt: - variaties over de hymne „Christe, qui lux est et dies", verder staat er op het programma voor orgel-solo: - 3 orgelkoralen van D. Buxtehude 1Ach Herr, mich armen Sunder, 2. Gott der Vader wohn uns bei, 3. Herr Christ, der enig Gottes Sohn; - en de Toccata, Adagio en Fuga in C (BWV 564) van J. S. Bach. Voor hobo en orgel staan geprogram meerd: - Sonate in d van Giovanni Paolo Cima, - Sonata in G van Giovanni Boni; - en de Sonate no. 3 in F. van G. F. Handel, met dit laatste werk wordt het concert besloten. De entreeprijs bedraagt/5,-(CJP, 65+ en scholieren betalen 3,-). De aanvang van het concert is 20.00 uur. OOLTGENSPLAAT Jaarvergadering Brandweer De Vrijwillige Brandweer van Ooltgens- plaat komt op vrijdag 6 februari a.s. in jaarvergadering bijeen in Hotel „Hobbel". Aanvang 20.00 uur. De agenda vermeld de gebruikelijke üaar) verslagen, de bespreking van de reis op 12 en 13 juni a.s. en een bestuursverkiezing. Aftredend is de heer W. Raap, die her kiesbaar is. Met de echtgenote's, die ook deze avond aanwezig zijn, blijft men na het officiële gedeelte nog bijeen voor een fondue en verloting. In het stadje Goedereede is mevr. H. G. Lagendijk-Harkink op dit moment bezig met het bouwen van een nieuwe fysio therapiepraktijk. Mevr. Lagendijk-Harkink is reeds 6 jaar werkzaam binnen de gemeente Goe dereede d.w.z. in Stellendam en Ouddorp. Zij heeft de plaats Goedereede gekozen in overieg met het W.Z.E., daar er in die plaats nog geen fysiotherapiepraktijk ge vestigd is, en het centraal ligt voor de hele gemeente Goedereede, wat een aanwinst betekent voor de gezondheidszorg aldaar. Door de vlotte medewerking van de ge meente en de mensen die de nieuwbouw uitvoeren is het mogelijk om al op 6 februari de officiële opening te doen plaats vinden. Deze opening zal verricht worden door burgemeester G. van Velzen. Op 7 februari houdt mevr. Lagendijk- Harkink open huis voor alle belang stellenden. Extra l(erl(dienst Ger. Gemeenten OUDDORP - dinsdagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's-Graven- polder. Binnenkort starten we weer een gespreks groep voor a.s. moeders. Deze zal ge houden worden gedurende 5 avonden, te beginnen op 4 februari a.s. Tijdens deze bijeenkomsten komen on derwerpen ter sprake welke betrekking hebben op de zwangerschap, de bevalling en de eerste periode na de geboorte van de baby. De avond waarop de bevalling ter sprake komt zal een film vertoond worden, waar bij ook de a.s. vaders van harte welkom zijn. Een huisarts wordt hierbij uitgenodigd om enige uitleg te geven en uw vragen te beantwoorden. De leiding is in handen van N. Spuy en L. Termaaten, wijkverpleegkundigen van de K.ruisvereniging Goeree-Overflakkee. De aanstaande moeders uit Ouddorp, Goedereede, Stellendam en Melissant kunnen informatie vragen en zich opgeven bij de wijkverpleegkundige te Stellendam, op werkdagen tussen 13 en 14 uur, tel. 01879- 1296. De kosten bedragen in totaal 12,50 per persoon. Vooruitstrevende mossel en oester handelaren hebben altijd al ge zorgd om aan hun clientele aan wie ze oesters leverden, naast mosselen ook kreeften te kunnen offreren. Meer dan 100 jaar geleden han delde een handelaar in Bruinisse ook in Kreeften (P. Ockerse), maar hij importeerde die. Bij verrassing werd ontdekt (door oggen- vissers uit Texel) dat kreeften ook m Zee land zelf voorkwamen en dat ze zich uitstekend thuis voelden en zich vermenig vuldigden tussen de steenbestortingen die in Zeeland veelvuldig voorkomen, die die nen om de stroom te beletten, al te veel schade aan de dijken en de vooroever aan te richten, dus ter voorkoming van de beruchte oever en dijkvallen, die in de 18e en 19e eeuw zoveel schade aanrichtten. De kreeftenvisserij werd van 1910 tot 1940 voor haar beoefenaars (zij die een kreeftenperceel hadden gepacht meer of minder lucratief. Na de oorlog werd die kreeftenvisserij opnieuw ter hand genomen, onder meer ook door de firma Schot in Zierikzee, maar inde winter van 1962/1963 werd de kreeft naast andere waterbewoners, door de strenge winter zo goed als uitgerooid. Het is al lang bekend, dat duikers uit het Grevelingenmeer wel eens een kreeft mee naar boven brengen, wat er dus op duidt dat niet alle kreeften zijn doodgevroren, maar dat de sterkste exemplaren de winter hebben overleefd en dat de kreeft lang zamerhand het verioren terrein weer ver overt. Opnieuw hebben leden van het geslacht Schot het initiatief genomen om de kreeftenvisserij te hervatten. Drie Zeeuwse vissers hebben altijd hun gepachte kreeftenperceel aangehouden, de firma W. K. Schot, de firma Jac. Schot, beiden uit Zierikzee en de firma M. Schee- Ie uit Yerseke en ze hebben besloten samen de Vereniging De Zeeuwse Kreeft op te richten. Van deze vereniging werd B. D. Schot BWz. voorzitter. Samen met Directie Visserijen van het Ministerie van Landbouw en Visserij wil hij komen tot reglementering van de visserij. Zo mogelijk wil men de populatie be vorderen door de mogelijkheden van kunst matige kweek te onderzoeken en toe te passen. De Zeeuwse kreeft opnieuw terug, na een afwezigheid van 25 jaar. Gezamenlijke lijst RPF en GPV De kiesverenigingen van de RPF en het GPV in Zuid-Holland hebben zich on langs uitgesproken vóór het voortzetten van de politieke samenwerking, die sinds de verkiezing van Provinciale Staten in 1982 in Zuid-Holland bestaat. Op 18 maart a.s. zullen RPF en GPV aan de Staten-verkiezingen meedoen met een gezamenlijke lijst „RPF en GPV". De huidige statenleden Dr. J. Blokland (GPV) en drs. A. H. de Jongh (RPF) zullen op de gezamenlijke lijst respec tievelijk de plaatsen 1 en 2 bezetten. mooie, zuivere stem kwam in deze 21 meter hoge kerk wel wat zwak over. Ontroerend klonk het slotlied „U zij de glorie", dat staande door allen werd ge zongen. Een prachtige avond, zei Arie Pronk, die ik nog even sprak. En zo had ook ik Uw verslaggever deze avond ervaren! Grijsoordse schetsen: Er werd mij gevraagd: straks is het weer 1 februari, een dag om nooit te vergeten; ook vooru, want u verloor ook uw moeder. Waar denkt u dan aan; wat komt er bij u na zoveel jaren het meest terug in uw herinnering? Dan denk ik terug aan m 'n vele vrienden die met hun hele gezin; na een bange worsteling in de golven omkwamen. En er gebeurden ook wonderen; mensen die 3 dagen kletsnat en door en door ijskoud waren, kregen geen longontsteking. Een gezin dreef naar 't dorp op een stuk van het dak, half onder water, de kinderen lieten hun wonden zien, de ratten hadden zich vast gebeten aan hun benen om ook gered te worden, maar de kinderen waren niet ziek geworden! „In de nood leert men z'n vrienden kennen", bleek toen een waar gezegde. Van alle landen: Amerika, Canada, Zweden, kwam er hulp. Uit eigen land kwam Friesland naar voren, honderden stuks vee werden door de Friese boeren geschonken aan hun collega's in Zeeland. De schets van mijn koe wees aan wie de schenker was: Johannis Plantinga in Parrega. Na hen bedankt te hebben schreef ik: altijd welkom. Zij kwamen en wij gingen. Maar die taal! We kregen dit wandbord: Awat menjowt oanfé en Idn, krijg men werom mei mijlde han. Tjits de zoon liet ons Friesland zien: Grote Pier met z'n ploeg Kouter: Daar woont hij en hier staat hij; en in 't Fries: Frijsland Boppe; Holland in Groppe. Ik wou ook graag de mummies zien, de kerkmeester had de sleutel en Tjits zei: We gaan eerst om een bakje bij hen, ze hebben 2 aardige dochters daar kun je beter naar kijken! 't Viel inderdaad tegen een mooie vrouw van 20, of één die al honderd jaar dood is. 's Avonds was er een bruiloft en de Zeeuw moest ook wat zeggen: „Hartelijk dank; namens al mijn collega 's natuurlijk; en voorde vriendelijke ontvangst, 'k Ben met wat ongerust hart naar jullie toegekomen. Want ik heb al op school geleerd in de jaartallen: 754. Bonefasius bij Dokkum door de Friezen vermoord en ik was bang dat er later bij zou komen: 1954 Bramfasius in Dokkum door de Friezen vermoord". Na al die jaren is deze nieuwe vriendschap gebleven. Want de Friezen zijn trouw, aan hun tradities, aan hun taal en hun God. De dorpen zijn klein, 700 a 800 inwoners maar ze onderhouden hun kerk en hun dominee en leven eenvoudig. Men draagt de overledene, op de schouders drie maal rond de kerk; naar de zegen van Aaron: In de Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes. En ze leren al een aardig Zeeuws dialect: „Wiele Zeeuwen binne zunig Wij hebben nog enkele vragen? Goed u zegt: ik heb liever geen foto in de krant; hoe denkt u hier over: Was de ramp een oordeel of straf van boven? „Ja dat is een moeilijke vraag, 'k Lees nogal eens de geschiedenis van Job. Op een gegeven moment stond ook hij alleen op de wereld, z 'n vrouw zegt zelfs, „Zegen God en sterf'. Maar Job beleed: Ik ben legering; Hem te antwoorden; ik leg mijn hand op mijn mond. De Heere heeft gegeven en genomen, in dit alles zondigde Job met z 'n lippen niet. Maar ik vermoed; dat het wel in z 'n binnenste gestormd zal hebben, zoals bij mij op 1 februari 1953.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 2