kruider karpetten Oproer in Nieuwe Tonge Diepgevroren kool te velde WO-INFO '87 in Middelharnis Wat beweegt ons? Garage KNÖPS B.V. 44,95 ƒ69- VERWtfitatiWs fioniiSieinaH Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen- Hesselink Qe heer Van den Berg de Ned. Patiëntenver. met onze voiautomatisclie wasinricliting AUTO-SCHADE htnbredttse -^ Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Fout Klimaat Oostdijk 61SOMMELSDIJK Grote sortering TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Plannen uw huis te verkopen? Bel 01877- 1309 MUS Onroerend Goed De behandeling en begeleiding van patiënten met diabetes mellitus Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten K^ Electrische dekens Electr. kachels Nieuwe Tonge Onlangs deed zich te Nieuwe Tonge een buitengewoon merkwaardige situatie voor. Grote drommen mensen haastten zich met briesende spoed naarde Langeweg alwaar duidelijk iets gaande was. Bij nadere beschouwing bleken op he: terrein van Karels Autoschade enige schitterende automobielen te staan die kort tevoren nog flink „In de kreu kels" hadden gelegen. „Dat Is mijn wagen", riep Iemand uit de menigte. „Neen", brulde een ander, die Is van mij! En het scheelde weinig of er ont stond een fiks handgemeen, omdat niemand z'n eigen auto meer terug- kende. Een medewerker van Karels Autoschade kwam op het rumoer naar bulten en wist de mensen ge lukkig te bedaren. „Wij hebben alle beschadigde auto's zo mooi gerepa reerd, dat u ze niet meer herkent", sprak hij met kalme stem. „Maaróók de schadeformulleren zijn keurig In gevuld, zodat wij u moeiteloos uw el- gen auto kunnen terugbezorgen". Tevreden droop de menigte af. Al leen opa Bronwater bleef staan dra len. „Ik heb helemaal geen auto, Ik kwam voor die beroemde koffie van jullie". En met een uitnodigend ge baar loodste de man van Kareis z'n bejaarde stadgenoot de kantine binnen! KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30- Nieuwe Tonge Telefoon 01875 -1396 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vei1.C. Bakker, tel. 01877-1589 RENAULT-dealer Dirksland, 01877 - 1357 sprak voor de CPB Goeroe over ggaa»]»' WO-INFO "87 WO-INFO 87 Z8. OJNI-OM Z8. OdNI-OM Zaterdag oud papier-dag Ook op barre winterdagen ontdoen wij uw auto van alie vuil en pel^el unieke Hoge Druk Onderwasser hete was drogen shamponeren met schuim keuze uit zes wasprogramma's. maandag t/m zaterdag van 9.00 tot 22.00 uur Texaco Service Station JaC. ÖB GSSt 59e Jaargang VRUDAG 30 JANUARI 1987 No. 5568 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank; Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Het is soms opmerkelijk hoe het nieuws rond een bepaald onderwerp parallel loopt. Je hoort een poosje weinig of niets over een onderwerp en dan, ineens is het weer volop in de schijnwerpers. Zo ook met het verschijnsel euthanasie. Als we het woord verschijnsel dan maar niet lezen als: ook dat komt voor, we zullen er wel mee leren leven. Integendeel, na de abortus-provo- catus is de euthanasie het tweede terrein waar de vragen over het leven en de heer schappij over het leven worden uitge vochten. We kennen de problematiek. Zolang de geneeskunde wordt uitgeoefend is er ook de vraag geweest tot hoever een behande ling moest worden voortgezet. Ook in het verleden zijn beslissingen genomen, heb ben de geneesheren geworsteld op de grens van leven en dood. In dat geval werd wel eens gezegd, dat waar de majesteit van de dood dichterbij kwam de geneesheer terugtrad. Nu zou er over datmajesteit" nog heel wat te zeggen zijn, maar de vorige zin geeft wel aan dat het spanningsveld tussen behandeling en stervensproces er altijd geweest is. Nu noemen we dat passieve euthanasie. We spreken ervan als een behandeling niet verder wordt voortgezet, omdat het niet meer kan en mag. Die twee woorden, kan en mag roepen echter weer vragen op. Wie maakt dat uit, welke criteria worden gehanteerd? Zeker in een tijd dat de apparatuur die levensverlenging (wat is dat?) mogelijk maakt is de beslissing die genomen moet worden uiterst moeilijk. Dat was ze al in een klimaat waarin de Bijbel direct, dan- wel op sociaal-maatschappelijk terrein een rol speelde. Dat is ze des temeer in een tijd dat de geëmancipeerde mens zelf wel uit zal maken wie er leeft en wie er zorgt. Met dat al is er eigenlijk een grote fout gemaakt door mee te doen aan het woord gebruik passieve euthanasie. Daarmee is het begrip zachte dood ingeburgerd. We weten niet beter of het woord hoort erbij, terwijl de gevoelswaarde duidelijk ge dachten oproept van de tegenhanger, de aktieve euthanasie. Eigenlijk haalt het jongste voornemen van het kabinet deze twee begrippen gelukkig weer uit elkaar. Van de aktieve euthanasie wordt dan gezegd dat er zorgvuldigheidseisen moe ten worden opgesteld die als criterium voor de rechter zullen dienen bij de beoor deling van het beroep op overmacht wat een beklaagde kan doen, na het plegen van handelingen die aktieve euthanasie in houden. Het blijft verboden, maar er zijn gevallen dat.... Uitspraak over zoveel we ken. Op zich mogen we blij zijn dat dit kabinet uiteindelijk met deze opstelling komt. Welke verkiezingen er ook gehouden wor den, het is goed te bedenken dat dit soort zaken altijd op de achtergrond meespelen. Tegelijkertijd moet ook gezegd worden dat het denken over de vrijwillige levens beëindiging door euthanasie natuurlijk geen halt is toegeroepen. We weten ook dat de wetgeving gericht is op het maat schappelijk welbevinden, op de maat schappelijke draagkracht. Men zal om hervormingen blijven vragen, of de tegen standers stapje voor stapje het terrein bevechten. Dat mogen we niet toelaten. Principieel niet. Leven en dood, schep ping en herschepping, goed en kwaad, zonde en genade zijn direct te koppelen aan dit probleem. Zouden wij dan uit maken hoelang onze genadetijd is? We moeten cnze ogen niet sluiten voor het geestelijk kinnaat. Ofzegt het ons niets dat in dezelfde week waarin het regerings- voomemen werd gepubliceerd bekend werd dat verpleegkundigen van het zieken huis van de VU aktieve euthanasie toe pasten, voorzover we het nu weten op eigen initiatief? Ongetwijfeld hebben ook op „Het Eiland" de busjes gestaan voor diezelfde Vrije Universiteit, hebben onze (voor)ouders boven vermogen gegeven. En nu? Wie zou niet huiveren? Moet het voorbeeld dan juist vanuit een christelijk ziekenhuis komen? Het voorbeeld ten kwade? Wie zou niet bidden? Om weder keer, om een medische ethiek gegrond op Gods Woonl, om een werkelijke worste ling rond d£ problemen? Tegelijkertijd wordt er van apothekers- zijde een lijst gepubliceerd met middelen die de artseu kunnen gebruiken bij het toepassen van aktieve euthanasie. Een technische lijst welteverstaan. Er mag geen rommei verkocht worden. Hoe kan men zo naïef zijn dat die lijst neutraal is. Alsof zij niet suggereert dat het verschijn sel zo algemeen wordt dat het toch hoog tijd wordt dat men weet wat de juiste middelen zijn. Het geestelijk khmaat is zo tolerant, het proces gaat heus wel door. Wat dat aangaat heeft de rechter er een moeilijke taak bijgekregen. Soms laait de discussie op rond het aan trekken van verplegend. Mag je eisen stellen? Identiteitsinstellingen hebben dat vroeger misschien weleens teveel gedaan als een formaliteit. De vragen werden gesteld de benoeming kan doorgaan. Juist in de zC' •5'"-tor in brede zin des woords zal het nodig worden zeer bewust de iden titeitsvraag te hanteren. Principieel, maar ook om vertrouwen uit te stralen. Tole rantie op het gebied van leven en dood kan in het menselijk vlak maar al te snel ontaarden in onzekerheid en dat is weer een zusje van de angst. Praten over eutha nasie is praten over de maatschappij van morgen. Het zal diepgaande keuzen tot gevolg hebben, ook op het maatschappe lijk vlak. Het is de vraag of dit soort dis cussies de tijd van offervaardigheid als in de dagen van de VU-busjes niet snel dichterbij brengen. In ieder geval is de christelijke „zuil" geen vanzelfsprekend heid meer, laat staan het ideaal van de christelijke staat. Heeft u al partij getrok ken in die discussie? ■N Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 MIddelharnIs - tel. 01870-3094 Winterstraat 14 - 3247 ZG Dlrksland op dinsdag 3 februari 1987 zalmw. zr. J. J. de Visser op uitnodiging van EHBO- RKK een lezing houden over boven genoemd onderwerp. Zij is werkzaam in het Sophia kinder ziekenhuis waar zij belast is met de be geleiding van de ouders met kinderen die diabetus mellitus hebben. De lezing wordt gehouden in het m.f.g. „Dorpstienden" te Ouddorp, aanvang 20.00 uur. iVfocht u geïnteresseerd zijn, dan nodigen wij alle belangstellenden, ook van buiten Ouddorp graag uit deze lezing bij te wonen. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS o I u 't Is het wintertje wel! Met een goede kachel en electr. deken vergeet men dit snel. vanaf vanaf voortJie zékefhad VINGERLING 1-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2S18 stad aan 't Haringvliet Tet01871 - 1553 n^^■l^'^l^.^.l^.l^l^l^.l^4.^.l^4.4.^:^l^>^.l^^.l^.^.l^^ voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: J 5 C. Breen, 01878 - 2496 De duizenden witte en rode kolen die we nog op een Ouddorpse akker troffen zijn daar kennelijk door de vorst overrompeld en in te velde staande diepvrieskolen getransformeerd. Niet meer geschikt voor consumptie, naar het lijkt, maar, wat verfomfaaid in 't gelid zorgden de glazige bollen toch nog voor een wat ongebruikelijke winter-sfeer-foto. De heer G. van den Berg, directeur van de Ned. Patiëntenvereniging, hield op donderdag 22 januari 1987 onder grote belangstelling een zeer interessante le zing voor de Christelijke Plattelands vrouwenbond ,,Goeree". Hij begon zijn lezing met het vragen van belangstelling voor de zieke en hulpbe hoevende mens. Dat is een Bijbelse norm die in de tachtiger jaren nogal eens op de tocht stond. De Ned. Patiëntenvereniging wil opkomen voor allen die zich bewust zijn van de waarde van de individuele mens. De vereniging stelt zich ten doel het bevorderen van de onvoorwaardelijke be scherming van het leven van de mens zulks binnen het kader van de gezond heidszorg in de ruimste zin. Wat doet de N.P.V. daaraan? Zij wil zich gaan inzetten om meer inspraak te verkrijgen in beslissingen inzake de ge zondheidszorg. Inspraak in het vestigings beleid van nieuwe artsen. Het bevorderen van een goede medische ethiek, gebaseerd op de eerbied voor het leven, ook in be trekking tot opleiding van artsen, ver pleegkundigen en andere werkers in de gezondheidszorg. Het bevorderen via de decanen van de scholen voor voortgezet onderwijs om meer belangstelling te wekken bij de jeugd voor het beroep van verpleegkundige. Het is nu zelfs noodzakelijk verpleeg kundigen vanuit het buitenland aan te trekken. De heer van den Berg wees er op, dat Groen van Prinsterer zijn tijd ver vooruit was en na een zeker verval de zorg voor de naaste weer opvijzelde en de zorg voor de zieke centraal stelde. Thans blijkt dat door de steeds maar verdergaande medisch-technische ont wikkelingen binnen de gezondheidszorg veel mensen met vragen blijven zitten. De afstand tussen arts-specialist-patiënt is dikwijls zo groot, dat vele vragen on beantwoord blijven. Als er dan kontakt met de NPV wordt opgenomen proberen zij hulp te bieden en de vraagstellers door te verwijzen naar een adres uit het grote adressenbestand van de NPV. Indien er konflikten zijn gerezen dan zijn zij bereid om te bemiddelen. Door de inkrimping binnen de gezond heidszorg zal de thuiszorg steeds meer een grotere plaats gaan innemen aldus de heer van den Berg in zijn boeiend betoog. Via de oprichting van regionale en plaat selijke verenigingen ook binnen de gemeente Goedereede is een afdeling wil de NPV ook gaan meewerken aan de eerste lijnszorg. Via deze plaatselijke af delingen kan ook aan vorming worden gedaan, bijv. hoe gaat men om met thuis- verplegenden. De heer van den Berg zei ook dat er nauwe kontakten zijn met de Sociale Aka- Klinkerlandseweg 9 3244 BD NieuwèTong Tel. 01875-2235 Het betrouwiiare adres voor uw 2e hanils auto! FOTO-FILM-REPORTAGE VIDEO COMPUTER CD CZ3 cj O g WKtstratt 3S - Molenweg 4 Ouddorp Teh/oon OI878>6t2 irn 2120 Filiaal Raneisa Prmahap Hogeloom ]72 - Telefoon 01J16 2400 demie „De Vijverberg" te Ede, waar ook verpleegkundigen worden opgeleid en met „De Schuilplaats" te Apeldoorn. Tal van andere zaken werden nog door de heer van den Berg belicht, zoals pijn bestrijding in Nederland, wat is eigenlijk passieve en aktieve euthanasie, het prijs beleid birmen de ziekenfondsen, bijspijker programma's voor verpleegkundigen die lang uit het vak zijn. Na deze lezing, die met grote aandacht werd gevolgd, volgde nog een levendige discussie. De Christelijke Plattelandsvrouwenbond kon dan ook op een geslaagde avond terugzien. De volgende bijeenkomst wordt gehou den op 12 februari 1987 in het gebouw Westvoom aan de Margrietweg 23 te Ouddorp. Mr. Hendriks te Oostvoome zal dan een lezing houden over Kind en strafrecht. Heeft U belangstelling voor deze avond, kom dan eens langs of neem kontakt op met mevr. E. Visser-Abma, tel. 01879 - 1233 (presidente) of met mevr. J. Soete- man-den Eerzamen, tel. 01878 - 1593 (secretaresse). Morgen, zaterdag 31 januari 1987 vindt in Middelhamis WO-INFO '87 plaats, een informatiedag over wonen anno 1987. WO-INFO '87 is een gezamenlijk initia tief van vijf flakkeese ondernemingen, welke alle nauw betrokken zijn bij dies wat met wonen te maken heeft. Voor aanleg van tuinen en tuinadviezen kunt u terecht bij Graka Hoveniers, de Flakkee Expresse zal u graag informeren over goed verhuizen, keukencentrum Tiele- man adviseert u graag met betrekking tot de aankoop van een keuken, al dan niet met bijbehorende apparatuur, architekten- buro Vroegindeweij verstrekt u gaame in formatie over woning-ontwerpen en archi- tektuur, en makelaarskantoor Tamboer is aanwezig voor het verstrekken van infor matie over bestaande woningen, premie A-, B-, en C-woningen alsmede vrije sek- tor huizen. WO-INFO '87 vindt plaats op het adres Oosthavendijk 46 te Middelhamis, en is geopend vanaf 's morgens half tien. De toegang is uiteraard gratis. Ruime par keergelegenheid is aanwezig. Indien u goed en volledig geïnformeerd wilt wor den over wonen en alles wat daarmee te maken heeft, bezoek dan WO-INFO '87. OOLTGENSPLAAT Voor de zending van de Geref Ge meente zal heden zaterdag 31 januari weer oud papier worden opgehaald. De ploeg starts morgens om 9 uur en u wordt vriendelijk verzocht alles (liefst gebun deld) op tijd gereed te zetten. Met dank namens de Zendingscommissie van de Geref Gemeente te Ooltgensplaat.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1