EHAüDEn-rilEUWS Vallende ouderen Melkbureaucratie ten nadele van boer en burger GELD: Beekse Bergen attractiever zonder super-attracties TRANSPORT: Nieuwe Vicon voerautomaat Romantiek in bekledingsstoffen voor 1987 Y.F.C.-KOFFIEBAR Betaalkaarten die overal in de EG geldig zijn Flinke veranderingen in overgenomen recreatiepark: Geef de fiets meer ruimte Praatbljeenkomst IVIellssant VRIJDAG 30 JANUARI 1987 No. 5568 Als het buiten koud en glad is, durven veel ouderen uit angst om te vallen de deur niet meer uit. De winterperiode brengt niet alleen ex tra risico's met zich mee vanwege de gladheid. Veel ouderen blijven na een val in hun onverwarmde slaap kamer te lang liggen en kunnen daarbij zeer sterk afkoelen als er niemand is die snel hulp kan bie den. De gevolgen van een val, in huis of daarbuiten, kunnen ernstig zijn. Bij negen op de tien dodelijke valpartijen is bijvoorbeeld iemand van 65 jaar of ouder het slachtoffer. Er zijn een aantal factoren die de kans op vallen vergroten. Bij het ouder worden zijn sommigen trager, strammer en onzeker der in de bewegingen. Anderen hebben vaker last van duizelingen of blackouts met alle risico's van dien als men te snel uit een warm bed of bad stapt. Ook kan het gezichtsvermogen of het evenwichtsor gaan minder goed functioneren. Hoe komt het dat ouderen als ze vallen vaker hun botten breken dan jongeren? Veel ouderen gaan krom lopen, doordat de ruggegraat iets inzakt. De rug wordt ook wat korter, terwijl de benen evenlang blijven. Dat wijst erop dat bij het ouder worden de hoeveelheid bot afneemt, waar door er gemakkelijker breuken zouden kunnen optreden. Er is de laatste tijd apparatuur beschik baar gekomen waarmee men zeer nauw keurig de bothoeveelheid kan meten. Door deze nieuwe techniek is de kennis over.de verandering van de hoeveelheid bot met sprongen vooruitgegaan. We we ten nu dat de bothoeveelheid na de groei nog enige tijd blijft toenemen tot het dertigste jaar; de botten groeien dan niet meer in, de lengte, maar in de breedte. Daarna overtreft de botafbraak de bot- aanmaak en neemt de bothoeveelheid af met '/i a 1% per jaar. Bij vrouwen gaat dit de eerste jaren na de menopauze een stuk sneller wanneer de aanmaak van het geslachtshormoon oes- trogeen vermindert. Geslachtshormonen spelen nl. een rol bij veel stofwisselings processen in het lichaam zoals o.a. het op peil houden van de botproduktie. Vrou wen die na de menopauze het risico lopen te veel bot te verliezen, adviseert men een hormoonkuur te volgen. De versnelde bot- afname houdt na ongeveer tien jaar weer op. Mannen kennen zo'n sterke afname van de aanmaak van geslachtshormonen niet. Je kunt daarom zeggen dat vrouwen na hun menopauze wat hun botten betreft tien jaar ouder zijn dan mannen. Het verschijnsel van een te groot verlies aan botweefsel noemt men osteoporose. Men denkt dat mensen die aan deze ziekte lijden, makkelijker hun botten breken. De overheid heeft veel belangstelling voor het onderzoek naar osteoporose, omdat de botbreuken die eraan worden toegeschre ven, hoge kosten voor de gezondheidszorg met zich meebrengen. De veroudering van de bevolking zal die kosten nog hoger maken, als men niets zou doen om osteo porose te voorkomen. De hoeveelheid bot van oudere mensen wordt bepaald door de aanmaak een af braak van botweefsel tijdens hun gehele leven. Van belang daarbij zijn lichaams beweging en goede voeding. Beweging die de botten belast, zoals wandelen of ten nissen, stimuleert de botaanmaak, waar voor kalk (calcium) nodig is. Calcium zit bijvoorbeeld in zuivelprodukten zoals melk en kaas. Genezing van osteoporose is op dit mo ment niet mogelijk, maar dankzij onder zoek naar de oorzaken en de preventie ervan weten we hoe een te sterke boter- afname voorkomen kan worden. Het on derzoek naar osteoporose is één van de vele voorbeelden van de studie van ver ouderingsprocessen. Meer informatie over de ontwikkelingen in het ouderdomsonderzoek is te vinden in het niewue cahier van de Stichting Bio- Wetenschappen en Maatschappij. Dit ca hier is te bestellen door 10,- over te maken op giro 2252162, tn.v. de Stich ting Bio-Wetenschappen en Maatschap pij te Leiden, o.v.v. „Ouderdom". Het Brussels recept om de melkplas te verminderen verdient geen schoonheidsprijs. Er z^jn andere methoden die de landbouwproduktie afremmen en toch ruim baan laten aan goede boeren. Consumenten en producenten in ons land zouden beter af zijn met een andere aanpak dan de Brusselse. Over één ding zijn vriend en vijand het wel eens: in enkele sectoren (zoals de melkveehouderij) produceren de boeren te veel. Het aanbod schiet ver uit boven de afzetmogelijkheden. Dat leidt via een Europees landbouwbeleid met garantie prijzen voor zuivel tot een ferme aanslag op de EG-schatkist. De overvolle pak huizen met boter en melkpoeder kosten miljarden aan opslag en aJFzet. Iedereen vindt dat het niet langer kan en dat de melkplas moet verminderen. De ham vraag blijft dan hoe dat moet gebeuren. Je mag alles en nog wat denken van het Europees landbouwbeleid maar één van de uitgangspunten is het specialisatie beginsel: produceer daar waar dit het best (dus het goedkoopst) kan. Keuze uit recepten Er zijn zeker wel twee manieren om de melkplas te reduceren. Laat de prijsbe- schermende elementen weg en lever de producenten dus over aan het vrije spel van vraag en aanbod. De melkprijs regu leert dan automatisch de melkproduktie. Natuurlijk mag zo'n liberaal systeem op gesierd worden met allerlei sociale rand- maatregelen, al was het alleen om vele boeren op een aanvaardbare, dus sociale manier te begeleiden. Een andere manier, nu door de beleids makers in Brussel gekozen, komt neer op een sturing van de melkproduktie. De producenten krijgen allemaal een nauw keurig produktievolume toegewezen. In feite wordt er geen rekening gehouden met goede, minder goede en slechte boeren. Zij worden door Brussel over één kam geschoren. Zelfs de nog niet zo lange praktijk van produktieregulering in de zui velsector laat zien dat regels nieuwe regels oproepen en onherroepelijk leiden tot een onoverzienbare bureaucratie die geen einde kent In de zuivelwereld is grote onduidelijkheid, onzekerheid en ook on vrede. Anti-specialisatie Het Brussels recept om de melkplas in de komende twee jaren met bijna 10% te verminderen doet oiu'echt aan het eerder genoemde specialisatiebeginsel. De be tere melkveehouders in Nederland heb ben ze altijd al een concurrentievoor- sprong gehad moeten evenveel in leveren als elders. Bovendien laat Brussel ruimte om nationale tegemoetkomingen te geven aan gedupeerde veehouders die het hardst mopperen of die in verkiezingstijd met hun stem wapperen. De brave Neder landse overheid is zeker in het nadeel en moet met lede ogen aanzien hoe het Europees specialisatiebeginsel wordt ver kracht en.... hoe de veehouders hun vak manschap moeten bedwingen. Het zorg vuldig op- en uitgebouwd nationale zuivel- apparaat dat sterk export-gericht is wordt via het Brussels recept van de melk quotering (door overheid gestuurde melk produktie!) verkwanseld en zelfs af gebroken. Operatie doet pijn Zou een zuiver marktgericht beleid (waarin de melkprijs als resultaat van de markt of het spel van vraag en aanbod functioneert) voor de Nederlandse vee houders niet beter gedijen? Een sterk internationaal georiënteerde produktie- sector, die meer dan de helft van zijn produkten afzet buiten de eigen lands grenzen, zal zich het meest kunnen vinden in een op de vrije markt gericht beleid. Natuurlijk zal de prijsdaling, die het ge volg is van een zuiveloverschot, voor de minder goede boeren pijn doen. Maar op de lange duur is de Nederlandse melk veehouderij het meest gediend bij een vrije marktsysteem en niet met de thans ge hanteerde bureaucratie. Ook de consu ment is gebaat bij een „natuurlijke" melk prijs en niet bij „kunstmatige" en veelal oimodig hoge prijzen. Roeren in de melkbrg Brussel heeft voorlopig gekozen voor de bureaucratie inde landbouw. Wanneer de beleidsmakers met hogere prijzen gaan strooien betekent dat een erkenning van produktieregulering voor langere tijd. Aan boeren wordt dan de worst van hogere melkprijzen voorgehouden om aldus de melkbureaucratie voor de toekomst te behouden. De erg kortzichtige politiek maakt misschien enkele boeren blij maar betekent voor de Nederlandse melkvee houders een afschaffing van de goede ilaam en voorsprong. Eigenlijk is het Brussels recept dus een lapmiddel. Je kunt dan beter een (pijn lijke) ingreep doen die op de lange duur het succes verzekert. In melkveehouderij kringen blijft voorlopig voldoende dis cussiestof en.... de consument zal de boerendiscussie niet zo maar links kunnen laten liggen. B. Schouwing NIEUWE TONGE Extra kerkdienst D.V. woens dag 4 februari hoopt om 19.30 uur, op uitnodiging M. V. „Petrus Datheen" in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan ds. W. Pieters uit Genemuiden. Zaterdag 31 december a.s. is er weer een kofïiebaravond en dit keer zal voor ons optreden Wim Bevelander met Reggea, pop- en folkachtige muziek. Iedereen is welkom om 20.00 uur. Toegang vrij!! Plaats: KofFiebarboot „Windekind", Oosthaven in Middelhamis. Youth for Christ Goeree-Overflakkee B innen een paar jaar heeft niemand meer geld bij zich. Zo luidt althans de voor spelling. De oorzaak is niet een algemene verpaupering maar het vervangen van klinkende munt en bankbiljet door een klein plastic kaartje, de betaalkaart. Eind 1985 waren er in de hele EG reeds meer dan 31 miljoen van die kaarten in omloop. Dat betekent ongeveer een kaart per tien inwoners, zuigelingen meege rekend. Behalve dat men met die kaarten zijn aankopen kan betalen kan men er ook via automaten geld mee opnemen of be talingen mee verrichten bijv. in waren huizen of aan benzinepompen. Nog steeds eind 1985 bedroeg het aantal van dit soort automaten reeds meer dan 100.000 en het net breidt zich nog steeds verder uit. Men denkt dat binnen jaar het aantal betaalkaarten de 80 miljoen be reikt zal; hebben en dat er dan zo'n 400.000 van die geld- en betaalautomaten zullen zijn. Het belang van deze kaarten voor de handel is dus duidelijk. Daarom heeft de Europese Commissie nu reeds maatregelen voorgesteld waardoor de kaarten in de hele Gemeenschap geldig zijn ongeacht waar ze zijn uitgegeven. Om dit te kunnen bereiken heeft men de medewerking nodig van de banken zowel als van de nationale regeringen en natuur lijk ook van het publiek, dat moet leren al zijn financiële transakties via de betaal kaart te doen. Dit vereist in de eerste plaats het aan elkaar aanpassen van ver schillende technische systemen. Sommige kaarten werken met een mag netisch veld andere met chips. Maar ook moet er via samenwerking tussen de ban ken een hecht beveiligingssysteem ko men waarbij oneerlijke praktijken, op- Uchting, vervalsing enz. tot een minimum worden beperkt. De Commissie wil hiertoe een soort Europese gedragscode uitwerken die de betrekkingen tussen de banken die de kaarten uitgeven en al degenen die elek tronische betalingen aanvaarden, regelt. Een aantal van de grondregels van de code zou zijn: één enkel eindstation per kassa die in staat is alle kaarten te verwerken, het niet ongedaan kunnen maken van betalingen, de bescherming van gegevens die aan het geheugen van het systeem zijn toevertrouwd, inachtneming van de con currentieregels en de mogelijkheid van toegang tot het systeem. De volledige vrijmaking van het kapitaal verkeer alsmede de financiële en mone taire integratie, beide voorzien voor 1 januari 1992, maken de veralgemening van de betaalkaart een noodzakelijkheid. Recreatiepark Beekse Bergen is met ingang van 1 januari jongstleden overgenomen door Libéma Vrijetijdsparken BV. Door deze overname het recreatiepark is nu geprivatiseerd zullen er veel zaken ingrijpend veranderen op Beekse Bergen. Veranderingen die zowel het recreatiepark als het safaripark betreffen. De werkzaamheden zijn irmiiddels in volle gang en na verwezenlijking ervan kent Beekse Bergen drie onderdelen, te weten een strandpark, een camping/ bungalowpark en het safaripark. Alle wijzigingen, veranderingen en aanpassingen hebben tot doel de mogelijkheden tot recreëren flink uit te breiden. Dagrecreanten zal het aan niets ontbreken, het voorzieningen pakket is nog groter dan voorheen en voomameüjk gesitueerd rondom de grote waterplas. Voortaan biedt Beekse Bergende bezoekers meer en dat alles voor minder geld. Het hele complex wordt sfeervoller, beter afgestemd op het publiek dat traditioneel voor het grootste deel bestaat uit ouders met kinderen. Nieuw m het strandpark is het scheppen van verblijfs- accommodatie. D it wil zeggen dat personen die een weekend, midweek of zelfs langer ergens willen vertoeven met ingang van het nieuwe seizoen (15 mei aanstaande) voor een meerdaags verblijf ook op Beekse Bergen kunnen rekenen. Terwijl de grote Europese debat ten over transport vooral gaan over supersnelle treinen en de tunnel onder het Kanaal heeft het Euro pees Parlement zojuist aan de Euro pese Commissie en de regeringen van de lidstaten gevraagd meer aan dacht te schenken aan de.... flets. In een verslag dat door de Neder landse Europarlementariër Florus Wijsenbeek werd opgesteld legt de transportcommissie de nadruk op het feit dat de fiets een goedkoop vervoermiddel is zonder gevaar voor het milieu, dat fletsen gezond is en dat men al fietsende energie bespaart. In zijn verslag constateert de heer Wij senbeek dat de fiets niet alleen voor ont spanning en sport gebruikt wordt maar dat het steeds meer een transportmiddel wordt In 1985 werden er in Duitsland meer dan 2,2 miljoen nieuwe fietsen verkocht, in Frankrijk waren dat er meer dan 2 mil joen, in het Verenigd Koninkrijk 1,5 mil joen, meer dan een miljoen in Italië en 872.000 in Nederland. Anders gezegd komt dit erop neer dat in een jaar tijd 6% van de Nederlanders en bijna 4% van de Fransen en de Duitsers een nieuwe fiets heeft gekocht. Voor het Verenigd Koninkrijk en Italië is dat res pectievelijk 2,7% en 1,8%. Bij de vermelding in de krant van j.l. vrijdag van een aantal Praatbijeen- komsten door de Ver. voor Bedrijfsvoor lichting, is bij de laatstgenoemde, te hou den op 4 februari in Melissant een fout aanvangsuur genoemd. De bijeenkomst begint om 13.30 uur (half twee) in „Melishof'. ROTTERDAM In combinatie met de Meubel Trade Mart Utrecht de perma nente meubelexpositie met een opper vlakte van 14000 m^ vinden van 9 tot en met 11 februari a.s. de ,,Meubelin- koopdagen" plaats in de Utrechtse jaar beurshallen Juliana en Margriet I en II. De verwachting is, dat voor de M.I.D. een levendige interesse zal bestaan. Het expositieprogramma omvat namelijk de meest uiteenlopende modellen meubelen, matrassen en kussens, benevens actuele meubelbekleding in diverse soorten en kwaliteiten. Wat de stoffen betreft, zet de trend naar romantiek door, getuige de vele nieuwe romantisch gedessineerde gobelins en cre tonnes in het toch al omvangrijke leve ringspakket van Dehnert Jansen (Deja). Deze eerste voorjaars-meubelmanifes- tatie in het nieuwe jaar is dagelijks ge opend van 09.00 -18.00 uur. De toegang is echter voorbehouden aan de vakhandel. De heer Wijsenbeek schat dat er in 1985 in de Gemeenschap zo'n 10 miljoen fiet sen zijn gemaakt. Onder de lidstaten is Duitsland de grootste fietsenfabrikant met een jaarproduktie van bijna 2,9 miljoen, gevolgd door Italië (2,4 miljoen), Frank rijk 1,6 miljoen) en het Verenigd Konin krijk (1,2 miljoen). De transportcommissie van het Euro pees Parlement geeft toe dat de fiets vooral het vervoermiddel is voor korte afstanden die vaak onder de tien km liggen. Zij meent echter dat de Europese Gemeenschap zou kunnen bijdragen tot de verbetering van de veiligheid van fiet sers door een net van rijwielpaden te ont wikkelen en dat ze het fietstoerisme zou kunnen aanmoedigen. Verder vraagt het verslag om een stan daardisatie op Europese schaal van alle veiligheidsnormen voor fietsen en onder delen van fietsen. Tevens wenst het ver slag dat bij de huidige „Europeanisering" van de nationale wegcodes rekening wordt gehouden met de behoeften van de fietser. De Europarlementariërs hopen ook dat met de regionale hulpverlening van de Gemeenschap de nationale fietspaden- netten op elkaar aangesloten kuimen wor den. Tenslotte vragen zij dat de nationale transportorganisaties het vervoer van fiet^ sen per trein en per boot vergemakke lijken. „Met de Vicon voerautomaat lopen de voerkosten u niet meer uit de hand". Hier begint de folder mee van de Vicon VA 500 voerautomaat. Bij de ontwikkeling is erg veel rekening gehouden met het bedienen en pro grammeren. Dit kan erg gemakkelijk en is zeer overzichtelijk. Het is namelijk wel gebleken dat de veehouders niet zo graag een ingewikkeld knoppen systeem bedienen. Dit systeem, dat is uitgevoerd met tip-toetsen kan door iedereen gemakkelijk worden bediend. Alle voerfunkties zijn in uitgebreide vorm aanwezig. Het op- en afbouwprogramma is standaard in de automaat opgenomen. Nieuwe manier van aanschaf Het is Vicon gelukt een gunstige manier van aanschaf te vinden. Via het lidmaatschap van de Vico VA 500 gebruikersclub, kan met tegen betaling van een maandelijkse vergoeding direkt over de voerautomaat beschikken. Voordelen hiervan zijn: - geen zorgen over veroudering - precies weten waar men aan toe is - de kosten worden direkt ruimschoots terug verdiend - geen hoge investering noodzakelijk - volledige service, inklusief gratis onderhoud en onderdelen - inklusief verzekering - grote mate van flexibiliteit - regelmatig informatie over de nieuwste ontwikkelingen van de automatisering 4e Blad Osteoporose van wervellichamen in het begin (linies) en in een vergevorderd stadium (rechts). Een van de nieuwe attracties is het zogeheten Holland-eiland" en deze benaming wordt meteen duidelijk wanneer men er vanuit de kabelbaan van oudsher een grote trekpleister van Beekse Bergen een blik op werpt. In de plas is namelijk een eiland aangelegd in de vorm van Nederland. Eenmaal gereed en aangekleed wordt dit Holland-eiland een spannend wandelgebied waarvan de wandelpaden zich op de bestaande provinciegrenzen bevinden.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 13