U,^~ ]0^— Help de vogels de winter door... Zij rekenen op U Politieberichten Wat is Stress? Muziekvereniging „Vooruit" Oude Tonge liuldigde veteraan en jongeling Politieberichten WO-INFO '87 Onderhoud Elzemeet Open jeugdwerk „Onder de Wiek" Een advertentie in Eilanden-nieuws lieeft altijd succes..! Damclub E.N.E.O. '52 Wedstrijden E.H.B.O. in „'t Centrum" Uitvoering muzlel(vereniging Apollo Nieuwe Tonge Oostflakkee Goedereede Middelhamis Er is nog plaats hamêMUMi Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Brand in bovenverdieping „Konings-pleisterplaats" 59e Jaargang No. 5567 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief ijmni.jaii«' DINSDAG 27 JANUARI 1987 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN De winter heeft na lang wachten toch na nieuwjaar toegeslagen. Een winters beeld van sneeuw en vorst staat ons weer te wachten. Vele vogels die niet in onze tuin voorkomen zijn in groepen naar zuidelijke streken vertrokken of naar open water wat nog niet bevroren is. De vogels trekken van nature naar die plaatsen waar nog voedsel is te vinden. Er zijn vogels die niet wegtrekken en diegene die dat min of meer verleerd hebben, zoals de blauwe reiger. Vogels die het hele jaar in ons land aanwezig zijn verblijven vaak in onze tuinen. Zoals de merel, koolmees, en winter koning. Voedering in de tuin kan op de grond op sneeuwvrije plekken, wel op passen dat de vogels niet onverwacht door katten worden besprongen. Gewenst is ook wat struiken in de buurt te hebben, voor als ze belaagd worden door roof vogels. Men kan ook voeren op de voertafels. Een simpele plank van 40x60 cm met een opstaand randje is al voldoende, een paar gaatjes boren in de bodem voorkomt dat er water op blijft staan. Men kan ook een kant en klaar voerhuisje kopen. De aard van het voer hangt af van de vogelsoorten die men op bezoek krijgt. Brood (vooral bruin) wordt door vrijwel alle soorten vogels met graagte gegeten. Gekookte aardappelen en andere resten van de warme maaltijd, soepbenen enz. (mits niet te zout) vallen eveneens in de smaak, ongekookte havermout is voor de roodborstjes een ware delicatesse, ook voor merel en zanglijster. Rotte appels en klokhuizen worden met graagte gegeten. Aan snoeren geregen (liefst ongebrande) pinda's zijn een traktatie voor de mezen. In de handel zijn vetbollen (mezebollen) te koop. Voor zaadeters zoals mus, vink, keep en groenling kan men strooivoer kopen, ver krijgbaar in de dierenspeciaalzaak. In nauwe samenwerking met de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Vogels heeft Witte Molen een totaal nieuw strooivoer ontwikkeld namelijk: WINTERVOER VOOR TUINVO- GELS. Het is een melange van zaden. MELISSANT Uitslagen Ouddorp - E.N.E.O. '52: K. Tanis - J. Looy1-1 P. van Dam - A. 't Jonk2-0 G. Tanis - J. Non1-1 J. Moerkerk - B. Visbeen1-1 C. Mierop - Joh. Visbeen1-1 A. Meijer - C. Visbeen1-1 J. ten Hove - J. Doom2-0 C. Tanis - A. Visbeen1-1 A. van Huizen - S. W. Keijzer 1 - 1 M. Bruinsma-Th. Goedegebuur O - 2 C.Akershoek-H. vanHeukelen 1 - 1 K. Westhoeve - M. Wiegel2-0 K. Voogd-Tanis - Adr. VisbeenO - 2 H. Tanis - W. van Waasbergen2 - O OOLTGENSPLAAT De afdeling Goeree-Overflakkee van E.H.B.O. heeft voor zaterdag 31 januari a.s. een vriendschappelijke wedstrijd uit geschreven, waaraan 11 ploegen zullen deelnemen. De wedstrijden beginnen om 14.00 uur in het Verenigingsgebouw „'t Centrum", van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. De zaal gaat om 13.30 uur open. Alle belang stellenden zijn hartelijk welkom. De volgende ploegen hebben voor deze wedstrijd ingeschreven: Achthuizen (2 ploegen); Dirksland; Middelhamis; Oolt gensplaat; Ouddorp (2 ploegen); Oude Tonge; Sommeisdijk (2 ploegen); Stellen- dam. granen, bessen, gepelde pinda's en wilde zaden voor zowel zaadetende als zacht- voeretende vogels en duiven. Naast dit wintervoer brengen Vogelbescherming en Witte Molen een doosje met 6 stuks mezebollen uit. De verpakkingen van wintervoer en me zebollen zijn versierd met vogels door natuurillustrator Arie Stolk uit Zuidland, en zijn voorzien van een bon. Deze bon kan opgestuurd worden naar VOGEL BESCHERMING. De inzender ont vangt enige fraaie stickers van vogels. Eveneens wordt onder de inzenders een aantal Swift vogelkijkers verloot. De win naars van deze kijkers krijgen bericht thuis, maar worden ook bekend gemaakt in het tijdschrift voor vogelbescherming „VOGELS". Watervogels, zoals wilde eend, meer koet, waterhoe i en knobbelzwaan, kan men bijvoeren met vooral brood, gekookte aardappelen en granen. Het voeren moet welk elke dag gebeuren. De vogels zijn dan aan die vooerplaatsen gewend ge raakt, bij aanlioudende dooi kan men stoppen met voeren. Zwanen die op het ijs liggen hebben in de regel de poten in de veren gestoken en lopen geen gevaar te bevriezen. Water vogels moet men niet onnodig veront rusten, omdat door het vliegen ze energie verspillen. En energie kost voedsel.... Men zij uiterst voorzichtig met reigers, roerdompen en fiiten, want deze hebben de neiging naar onze ogen te pikken. Het Hefst voeren we 's morgens, of vroeg in de middag. Zodat de vogels voldoende tijd hebben om het voedsel te vergaren. Drinkwater kan men geven op een ondiep schoteltje, een schep suiker in het water verlaagt het vriespunt. Bij een aanhoudende strenge vorst sa men met sneeuw is het mogelijk dat u vogels tegenkomt die zo verzwakt zijn dat ze niet meer opvliegen. U kunt ze op pakken en '1) ,_^en doos doen met wat luchtgaten. De verzorging geeft toch vaak problemen, van welk voedsel, en een ge schikte mimte. Daarom is het raadzaam om ze naar een Vogelasiel te brengen. Hier voor Voome en Putten, en Goeree Overflakkee is er een vogelasiel aan de Natersedijk 4 in Rockanje. Vogels zijn beschermd en vallen daarom onder de vogelwet. Deze wet geeft alleen ontheffing aan erkende vogelasiels. De doelstelling van een vogelasiel is: de vo gels zover op te knappen dat ze weer terug kunnen in de natuur, daar waar ze thuis horen. Mocht u het asiel willen steunen voor onze vogels dan kan dat op giro: 5350101 VOGELASIEL VOORNE Natersedijk 4, 3253 KP Rockanje. Heeft u geen gelegenheid of vervoer dan zijn er een aantal kontaktadressen in de regio, deze zijn bij het vogelasiel aan te vragen. Telefoon 01814 - 2474. Vrijdag 30 januari a.s. geeft muziek vereniging Apollo haar jaarlijkse uitvoe ring. Een avondvullend programma waarin alle leden in de verschillende sectie's hun prestaties aan het publiek zullen tonen. Onder leiding van dirigent Jaap Dekker zal de harmonie de avond beginnen met een tiental werken van o.a. Henk van Lijnschooten. Een aantal solisten krijgen de gelegenheid hun muzikale kunnen te presenteren met o.a.: Klarinetten Konzert van Stamitz en een door de dirigent ge componeerd Midwintemight waarin een solo voor midwinterhoorn is verwerkt. In het zogenaamde populaire gedeelte zullen bekende werken zoals: New York, New York; Sugar Blues; Herb Alpert Selection no. 1 en Love Story ten gehore worden gebracht. Onder leiding van instmktrice Nella v. d. Nieuwendijk zullen op thema's van Wien bleibt wien en How the west was won, de majorettes hun kunnen tonen. Ook bij deze groep solistisch optreden. Onder lei ding van instmkteur Sjaak Mulder en tamboermaitre Job Mackloet zal het tam boer en lyra korps hun optreden verzorgen met o.a.: SimpUcity en Walzing Mills van Egberts en Smits. Do-Re-Mi uit The Sound of Music en When the saint come marching in van Harold Walters. Ook voor deze sectie schreef dhr. Dek ker een werk met als titel Viva Espagne. Vervolgens de leerlingengroep der har monie, waarin leerlingen op hout en koper instrumenten hun eerste prestaties zullen tonen. Een iimiiddels uitgebreide saxo- foongroep onder leiding van Piet Egger- mont, zorgt weer voor een swingende afwisseling. Het geheel wordt besloten met een op treden van de Alpen Kapel met diverse aangename momenten c.q. verrassingen. Kapelmeester is dhr. Hans Kom. Deze uitvoering wordt gehouden in Ons Dorpshuis en vangt aan om 19.30 uur. Zaterdag a.s. begint de vereniging voor Natuur en Landschapsbescherming Goe ree-Overflakkee aan de derde fase van het wegwerken van het achterstallig onder houd in het z.g. Bunkerbos te Ouddorp. Met groot enthousiasme en inzet is er op dit Elzemeetperceel de laatste twee jaar door vrijwilligers een berg werk verzet. En de resultaten hiervan zijn hier goed zicht baar. Het is de bedoeling dat zaterdag een singel van doorgeschoten Elzen, Wilgen en Abelen wordt afgezet. Na uitloop en herplant zal deze singel na enkele jaren weer in zijn oorspronkelijke vorm te be wonderen zijn. Om deze werkzaamheden uit te kunnen voeren zoekt de vereniging vrijwilligers om hen daarbij te helpen. De aktie begint om 8.30 uur en duurt totl 13.00 uur. Handgereedschap is in geringe mate aan wezig, wie in bezit is van goed hand gereedschap en of motorzaag wordt ver zocht deze mee te brengen. Ook werk- handschoenen zullen door de aanwezig heid van braam en prikkeldraad nuttig zijn. Wij wijzen een ieder erop dat in verband met de verzekering er alleen met de motorzaag gewerkt mag worden als men aan de veiligheidseisen voldoet!! Dit zijn een veiligheidspak en laarzen. Wan neer men dit niet zelfheeft is dit misschien wel voor een dag te leen. De vereniging heeft dit niet!! Zoals gebruikelijk zal het afkomende hout na afloop onder de helpers worden verdeeld en verkocht voor 15,- m^ Het Elzemeetperceel is te bereiken via de provinciale weg richting Ouddorp, af slag stranden" volgen en de eerste weg rechts. Dit is de Hofdijksweg, het perceel bevindt zich na I 500 m aan de linker kant. De ingang staat d.m.v. een bord aangegeven. Verdere inlichtingen 01870 - 5566 en 01870-4156. - Loslopend schaap veroorzaakte kettingbotsing Doordat j.l. zondag een schap los liep op Rijksweg 18, rijvak richting Hellegats- plein, ontstond een kettingbotsing waarbij drie personenauto's betrokken waren. Het schaap verloor bij de aanrijding het leven terwijl de personenauto's zware schade opliepen. - Schuur in brand Omstreeks 22.00 uur zaterdagavond kwam er bij de politie Rotterdam een melding binnen dat een schuur aan de Bosweg in Ooltgensplaat in brand stond. Hoewel de brandweer ook vrij spoedig ter plaatse was kon deze weinig meer uit richten. De schuur brandde geheel uit. Een onderzoek naar mogelijke brand stichting wordt ingesteld. - Verplaatsing opperwachtmeester A. C. Werry Met ingang van 1 febmari 1987 is de opperwachtmeester A. C. Werrij, tot dan rayoncommandant van de rijkspolitie te Ooltgensplaat, verplaatst naar Renesse onder benoeming tot rayoncommandant aldaar. De opperwachtmeester Werrij heeft gedurende mim 5 jaren te Ooltgens plaat zijn funktie uitgeoefend. OUDDORP Op donderdag 12 februari 1987 organiseert het Groe ne Kruis Ouddorp een avond over „Wat is Stress?" Een zekere mate van spanning is gezond en veel al nodig om naar behoren te kunnen ftinktioneren. Geheel anders wordt het als wij niet meer tegen die spanning zijn opgewassen, omdat deze ons leven dreigt te beheersen. Wij raken dan ge spannen, voelen ons nerveus en opgejaagd. Bij iemand, die gebukt gaat onder stress, doen zich allerlei onaangename reacties voor, zowel lichamelijk als geestelijk. Voorbeelden te over: hoge bloeddmk, hyperventilatie, angst, maagzweer, hart infarct en zelfs dat we overspannen wor den. Reden genoeg om te proberen in een zo vroeg stadium leren met stress om te gaan. Het smalle grensgebied tussen ziek en gezond is immers snel overschreden. Twee medewerkers van het Riagg, dhr. P. Coppoolse en dhr. G. Franssen en dr. Bron uit Ouddorp zullen op deze avond ingaan op de oorzaken, de herkenning, de begeleiding en het omgaan met Stress. U bent van harte welkom in het wijk- gebouw van het Groene Kmis, Dirk- doensweg 33 te Ouddorp. We begirmen om 8.00 uur 's avonds. De toegang evenals de koffie tijdens de pauze is gratis. Tot ziens op de 12e februari! Aan het begin van de j.l. vrijdag gehouden winteruitvoering heeft het bestuur van de muziekvereni ging „Vooruit" tijd ingeruimd om stil te staan by een aantal jubileums waarvan er twee, van 55 en van 60 jaar, zelfs indrukwekkend mochten heten! Het betrof het 60-jarig jubileum van dhr. Jaap Knops en het 55-jarig van Leen Boogerman. Dhr. Kleinjan, secr. van de afd. Zuid Holland van de KNP en burg. de Vos hadden niet geaarzeld deze avond aanwezig te zijn en beiden spraken de jubilarissen dan ook bijzonder waarde rend toe, een waardering die ze zeker ook lieten gelden voor de overige jubilarissen die weliswaar op minder dienstjaren" kunnen bogen maar met een evengrote inzet als de veteranen gesierd zijn. Dhr. Knops tot wie burg. de Vos zich met name richtte kwam in 1927 bij ,,Voomit" dat toen nauwelijks twee jaar bestond. Dhr. de Vos kon vermoeden dat zelfs de toenmalige contributie a 0,10 per maand voor de jonge Knops bezwaar lijk was, in de wetenschap dat de crisis jaren voor de deur stonden en de jonge muzikant stamde uit een gezin met 15 kinderen („een heel muziekkorps...." stemde dhr. Knops in toen op de veelheid van kinderen werd gezinspeeld). Om de waardering van het gemeentebestuur tot uitdmkking te brengen voor het feit dat dhr. Knops de Vereniging zo langdurig tot stuwende kracht was geweest bood dhr. de Vos de diamanten jubilaris (al eerder 4 gesierda met meerdere onderscheidingen, j inclusief de Koninklijke) een bedrag van I 60,- en een stropdas met het gemeente- wapen aan. Een speld van de KNF werd dhr. Knops opgespeld door dhr. Kleinjan, waarna de voorz. van de Ver., dhr. Braber jegens dhr. Knops de dank van de Vereniging ver tolkte. Dhr. Braber verklaarde de trots van de Vereniging op iemand als dhr. Knops wie werd toegewenst de Vereni ging nog meerdere jaren te mogen dienen. Voor de tot dusver betoonde inzet en be geleiding kreeg dhr. Knops een prachtig, speciaal voor hem vervaardigd herinne ringsbord aangeboden. - Aanrijding Op de Eendrachtsdijk te Stellendam rem de de afgelopen week een bestuurder van een personenauto voor een plotseling over stekende kat. Door dit remmen geraakte de auto in de slip en reed de auto van de dijk. De bestuurder kwam met de schrik vrij, de kat eveneens. - Deel III Met ingang van 1 februari is het kenteken bewijs deel III over 1987 verplicht. ledere auto moet dan ook op de voormit zijn voorzien van dit nieuwe kentekenbewijs. Mocht U nog niet in het bezit zijn van dit nieuwe deel III dan doet U er goed aan om kontakt op te nemen met het postkantoor zodat alsnog tijdig een deel III kan worden afgegeven. - Aanhouding vier verdachten Zondagmorgen rond 8 uur werden te Middelhamis vier verdachten, allen in woner van Rotterdam, aangehouden. Zij reden met een te Rotterdam gestolen personenauto, een Mercedes Benz, door de gemeente. Toen zij de politie zagen gingen ze er met grote snelheid vandoor. Zij pleegden daarbij een groot aantal verkeersovertredingen. Zo raceden ze in de verboden rijrichting door de Nieuw straat maar, gekomen op de Voorstraat, was de snelheid te hoog om af te slaan zodat ze rechtdoor tegen een boom bot sten. De auto werd daarbij behoorlijk be schadigd. De verdachten zijn overge bracht naar de gemeente politie te Rotter dam. - Poging inbraak Op 23 januari 1987 hebben onbekenden getracht in te breken in een landbouw- loods aan de Langeweg te Middelhamis. Het slot van de loods werd verbroken. Kennelijk heeft men niets van een even tuele gading aangetroffen. Er werd niets vermist De jubilarissen; v.l.n.r. B. Couwenberg (25 jaar), L. Boogerman (55 jaar), dirigent H. Verweij (llVijaar) en J. Boom (llVijaar). Vooraan twee meisjes die elk 5 jaar lid zijn van de majoretten. Dhr Knops ontvangt het bord uit handen van dhr. Braber Voor jou om mee te gaan naar Hellevoet- sluis met ons. Zoals je misschien al weet gaan we daar gezellig bowlen. Je kunt je hiervoor telefonisch opgeven bij André Wolfert (01877 - 1405). Zorg dat je er snel bij bent, want er zijn niet zo erg veel plaatsen meer vrij. Zaterdagavond a.s. hopen we om kwart over 7 met de bus van „Onder de Wiek" vandaan te vertrekken. Bij de tweede afslag naar Melissant en bij de bushalte in Stellendam kun je ook opstappen. Het belooft een fijne avond te worden! Tot ziens! het OJW-team FOTO FILM-REPORTAGE VIDEO - COMPUTER Westsiraat 35 - Molenweg 1 Ouddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 filiaal Renesse Prmreftop Hoijezoörn 72 TeMaon OtU6-2400 DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Baayens van Aagtekerke. OUDE TONGE- heden(dinsdag)avond 7.30 uur ds. B. v. d. Heiden van Woer den. STAD aan 't HARINGVLIET - heden (dinsdag)avond 7.30 uur ds. J. C. West- strate van 's-Gravenpolder. OOLTGENSPLAAT- donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop, Zwijn- drecht. MELISSANT Ophalen oud papier Morgenavond (woensdag) wordt weer oud papier opgehaald. Graag tijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p. GOEDEREEDE Een passerend automobilist heeft in de vroege maandagmorgen, tegen half zes, alarm geslagen toen hij een uitslaande brand ontdekte in de bovenste verdieping van het restaurant van het motelKonings pleisterplaats" te Goedereede. Hij meld de de brand aan dhr. Tom, bewoner van een van de appartementen. De vlammen sloegen op dat moment al uit het dak. De technische recherche heeft gisteren getracht de oorzaak van de brand te achterhalen. Die woedde op de bovenste etage van het restaurantgedeelte. Op dat moment was daar niemand aanwezig; op de bovenste verdieping bevinden zich en kele kamers waarin restaurantpersoneel evt. kan ovemachten. Twee kamers zijn volledig uitgebrand, ook werd een deel van het dakbeschot vemield. De brandvertragende houtwol- cementplaten hebben de brand aanzienlijk vertraagd, maar de schade ligt desalniette min tussen de één en anderhalve ton. De brandweer van Goedereede heeft de brand geblust; half negen maandagmor gen kon weer worden ingemkL

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1