90ste jaarvergadering van K.S.V. „Schuttevaer" Politieberichten „Sic transit gloria mundi'\.., zo vergaat de glorie der wereld Vaarbewijzen blijven nodig Goed nieuws uit Middelhamis momj^MMi Bloeddonoren gevraagd Goedereede Plannen voor nieuwe jachthavens langs Oosterschelde 19 „Ijsberen" doken op 1 januari in de Noordzee 59e Jaargang DINSDAG 6 JANUARI 1987 No. 5561 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank; Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Traditie-getrouw kwam tussen kerst en nieuwjaar de afdeling Goe- ree-Overflakkee van de Koninklij ke Schippersvereniging „Schutte- vaer" in jaarvergadering bijeen. Op dinsdag 30 december 1986 waren 29 leden present in „Ons Dorps huis" te Nieuwe Tonge om de be langen van de scheepvaart onder de loupe te nemen. Vorig jaar was het aantal bezoekers hoger, nl. 38. Daar de voorzitter mr. L. J. den Hollander door ziekte verhinderd was de vergadering te leiden werd zijn taak waargenomen door schip per H. Visscher van de „Fabenja". Een goede vervanger die de scheep vaart op z'n duimpje kent. De heer Visscher sprak en kort welkomst woord op deze 90ste jaarvergadering en dit welkom richtte hij in het bijzonder tot het erelid, oud-schipper J. van Zetten en twee leden van de Watersportver. ,,Oude Tonge", Kees Volwerk en Harry Hillige- hekken. De notulen werden onveranderd vast gesteld. Verschillende ingekomen stuk ken werden door de secretaris, de heer J. M. van Zanten uit Oude Tonge voor gelezen en van een toelichting voorzien. Meer werk aan de winkel Van het hoofdbestuur kwam een bericht binnen over het werk op het hoofdkantoor dat een grote vlucht aanneemt, met het gevolg dat er een vaste extra kracht moet worden aangesteld. Deze benoeming zal dan op 1 januari 1988 ingaan en derhalve zal de contri butie om deze kosten te drukken met 20,- voor een A-lid en 10,- voor een B-lid omhoog gaan. A-leden zijn de va rende schippers-eigenaren, en B-leden de oud-schippers, gezinsleden en particulie ren. De vergadering vroeg enkele nadere in lichtingen. Sommige leden gaven als hun mening te kennen deze verhoging wel wat veel te vinden. Men was bang voor enig ledenverlies. Maar de noodzaak gaf de doorslag en derhalve hechtte de vergade ring in zijn totaal goedkeuring aan dit voorstel. Terneuzen vroeg steun, maar... Het voorstel van de afdeling Terneuzen, om per lid een eenmalige renteloze lening van 50,- te storten ter ondersteuning van de financiën van de landelijke K.S.V., kwam in discussie. Van de rente kan het hoofdbestuur meer werk verzetten; de 50,- blijft eigendom van de leden. Het zijnz.g.n. aandelen en volgens schipper P. A. Oomens van de „Nelly" is het geld beter belegd dan in de vaarbewijzen. De voorzitter verdedigde het voorstel van Terneuzen en gezien het vele werk dat door het hoofdbestuur wordt verricht is dit geld beslist op zijn plaats. De penningmeester, de heerH. J. Hartog zag weinig heil in dit voorstel en vond het beter om per lid een hoofdelijke omslag in te voeren. Dit zal aan het bestuur in over weging worden gegeven. De vergadering ging hiermede akkoord. Schipper Alb. ter Steege gaf een uit gebreid verslag van de Alg. Vergadering gehouden te Dordrecht op 1 en 2 mei 1986. Op zijn eigen humoristische wijze stelde hij de leden van Goeree-Over- flakkee van een en ander op de hoogte. De heer ter Steege werd door zijn kol- lega' s hartelijk bedankt in de vorm van een spontaan applaus. Goed geboerd De financiën van de afdeling zijn aan de positieve kant. Er is 59,60 meer ont vangen dan er is uitgegeven. Het kapitaal is 114,- achteruitgegaan, maar de be zittingen zijn aan de veilige kant. De penningmeester, de heerH. J. Hartog werd dank gezegd voor zijn werk. De boeken werden nagezien en in orde be vonden door de schippers J. de Korte, a/b „Krab" en J. v. d. Vliet, a/b „Ostrea". Voorstellen Na de pauze kwamen de voorstellen voor de Alg. vergadering ter tafel. Schipper J. J. Slager, a/b ,,Haestinge" vroeg enkele tonnetjes in de bocht van Bath. ,,Een autosteiger te Hansweert zou ge wenst zijn", aldus B. J. Hameete van de „Tijdstroom". „Wordt aan gewerkt", zei de voorzitter. „Ieder uur een weerbericht via kanaal 18", was ook een wens van schipper Hameete. „Vragen aan de Krammersluis om het weerbericht, b.v. om de 2 uren uit te zenden", was een suggestie uit de ver gadering. Nu de Deltawerken (Oosterschelde) ten einde zijn is ook het uur-weerbericht ko men te vervallen wat begrijpelijk is. Een autosteiger aan de Noordkant van de Willemstad is de wens van schipper J. v. d. Vliet van >'e Ostrea". Te Bruinisse is een prachtige autosteiger, maar de boten van de waterstaat hebben daar ligplaats (Vluchthaven). Mogelijk kan hier een regeling worden getroffen om genoemde steiger ookjacht-vrij te houden. Door schipper Hameete werd hierop ge attendeerd. Dure telefoon Schpper C. Kik van de „Famlki" pleit te voor telefoon aan boord zonder extra hoge tarieven. We zijn toch ook burgers van Nederland en waarom moeten de schippers meer betalen dan de mensen aan de wal. „Ik loop wel naar een cel", aldus dhr. Kik, „en betaal dan liever het gewone tarief'. „Kunnen er niet wat palen bij de sluis van Engelen. Vooral in de weekenden duiken de schepen in de haven en dan is het één puinhoop", aldus schipper Ha meete. Hij kreeg bijval van de vergadering. ,,Te Sas van Gent is er een pracht van een kant maar niet afgewerkt. De wal is niet begaanbaar, hoofdzakelijk bij de C.S.M.", aldus schipper Jan de Korte. Onderzoek volgt. Vaarbewijs in discussie ,,Het vaarbewijs (de kleine) wil men afschaffen en iioe gaat het later met het groot-vaarbewijs?" aldus vroeg schipper C. Kik. Tegen die opheffmg moeten we protesteren", aldus de voorzitter. De voorzitter van de jachtvereniging, de heer C. Volwe 'k gaf ook zijn mening. Als jachtenschippe.' heeft het klein-vaarbewijs eigenlijk geen zm. Het vaardiploma is vol gens dhr. Volwerk van meer gewicht. Bezitters hiervan weten en kennen de nau tische voorsc.irjften en derhalve is een diploma van meer belang. De vergadering was evenwel van me ning dat het afschaffen niet door moet gaan. Wij moeten tegen deze plannen protesteren. Iets wat kortgeleden is in gevoerd moet niet zomaar van tafel worden geveegd, was de mening van de afdeling. urn Jaarwisseling verliep rustig De jaarwisseling 1986-1987 is op Goe- ree Overflakkee rustig verlopen. Voor een deel zal dat wellicht te danken zijn aan het nieuwe artikel in de Alg. Politie Verorde ningen dat verbiedt dat op 31 december en 1 januari brandbare materialen worden vervoerd. Alleen in Melissant zullen voor overtreding van dat artikel enkele proces sen verbaal worden opgemaakt terzake jongelui die brandbare materialen hadden aangesleept voor een vuur op de Voor straat; het werd door de brandweer ge blust. In Herkingen had de politie de nacht tevoren 120 banden onderschept. In Mid delhamis verliep de jaarwisseling rustig maar ze was wel langdurig zodat de politie er ca. 04.00 uur een eind aan maakte waarbij sommige jeugdigen een gevoelige tik kregen. Verspreid in het dorp vonden enkele brandjes plaats voor de blussing waarvan alleen de blusgroep van Middel- harnis behoefde uit te rukken. In Stad aan 't Haringvliet was tijdig een opslagplaats van oude autobanden ont dekt en ontruimd. In Oostflakkee evenmin problemen maar daar was het ook de burgemeester zelf diea in de Nieuwjaars nacht met de politie op pad ging en alle dreigende uitspattingen wist te bezweren. Het Rode Kruis afdeling Oude Tonge Op 14 januari a.s. organiseert de af deling Oude Tonge weer een bloeddonor- avond in de „Grutterswei", van 18.30 - 20.30 uur. Door de grote opkomst vanjuni 1985 is een tweede keer per jaar mogelijk geworden. Het slagen van de avond zal wel voornamelijk afhangen van de op komst van de donoren. Dus komt zo mogelijk allen, want U weet hoe belang rijk dit werk is. Nieuwe leden zijn harte lijk welkom. Voor inlichtingen tel. 01874 - 1047, mevr. G. Hendriks. De volgende bloed donoravond is zoals gewoonlijk weer in juni a.s. Het bestuur Rode Kruis afd. Oude Tonge Vervuiling „Is er door de schippers en de schip persvereniging ook al eens geprotes teerd over de vervuiling van de Rijn en andere rivieren en kanalen", aldus eeti vraag van schipper C. Kik. „Hoe gaat het en moet het met ds schippers die zich onwel voelen door de stank en de gevolgen van dien? aldus ging spreker verder. Het bestuur gaat zich in deze zaak verdiepen. Goed bericht uit M'harnis In de rondvraag had havenmeester Joh. Boogaard een mededeling over de rijks- haven van Middelhamis. Het havengeld is op voorstel van de havenmeesters ver laagd naar een z.g.n. weekendtarief. Nor maal wordt 11 cent per dag per ton betaald, maar het z.g.n. weekendtarief is gebracht op 2 cent per ton per dag. Ligt men b.v. 10 dagen in deze haven dan zijn 2 dagen hiervan belast met 2 cent en 8 dagen dus met 11 cent. Een goede verbetering was de mening van de leden, die daarvoor veel waardering toonden. Zoals bekend is deze haven nu eigendom van de gemeente Middelhamis, maar wordt in de volks mond nog altijd de Rijkshaven genoemd. Naar de algemene vergadering te Zwolle werden afgevaardigd de heren H. Vis scher en Alb. ter Steege. De datum is 14 en 15 mei 1987. Twee leden van Schuttevaer" zijn 30 jaar lid, n.l. de heren Joh. Boogaard en H. Fortuin, die met de hartelijke geluk wensen van de voorzitter de bekende kop en schotel in ontvangst mochten nemen. Voor elk lid een vaantje De voorzitter van de afdeling Mr. L. J. den Hollander, die plotseling door ziekte verhinderd was, had het plan in een korte schets bij het 90-jarige bestaan van de afdeling stil te staan. De waarnemend voorzitter, de heer H. Visscher had zicJi hierop niet kunnen voorbereiden. Even wel had het bestuur toch een verrassing in petto. Voor elk lid was er een mooi vaantje als aandenken. Het embleem van „Schut- tevaer", een grote S, met een korte tekst: „90jaar afdeling Goeree-Overflakkee der K.S.V. „Schuttevaer" en een afbeeldinr^ van het eiland, gedpikt in He He'iirc.: oranje/geel op een witte ondergrond en omringd met franje, is een uitvoering die het heel goed doet. Beslist geschikt om dit cadeau niet op te bergen maar een goed zichtbaar plaatsje te geven op schip en in huis. Ook uw verslaggever werd met dit geschenk bedacht, wat door ons bijzonder werd gewaardeerd. „Je komt al zoveel jaren naar onze vergaderingen" zei de voorzitter schipper H. Visscher, „en dat deed het bestuur besluiten ook „Eilanden Nieuws" bij dit jubileum te betrekken". Nogmaals hartelijk dank. Aan het slot van deze geanimeerde sa menkomst wenste de voorzitter alle aan wezigen een goede jaarwisseling toe en een behouden vaart in 1987. - Diefstal „griffels" In Stellendam zijn twee inwoners van Haastrecht bekeurd omdat zij in de plant soenen van de gemeente „griffels" aan het snoeien waren. Dit kon gebeuren door een tip van een inwoner van Stellendam. De mannen hadden twee vuilniszakken bij zich die al voor de helft vol waren. - Oud-nieuw viering De oud-nieuw viering is in de gemeente Goedereede vrij goed verlopen. Vernie lingen werden niet gemeld. Ook was er deze keer geen ernstige bevuiling door het z.g. stoken. In de nacht van 3 januari waren er toch een viertal Ouddorpers (volgens de geboortedatum moeten ze als meerderjarig of bijna meerderjarig wor den aangemerkt) die om half twee 's nachts bij een boer enkele strobalen stalen en deze op de ring in Ouddorp in brand staken. Tegen demannen" wordt proces verbaal opgemaakt. - Inbraken opgelost Door de rijkspolitie van Middelhamis werd een inwoner uit die plaats aan gehouden die bekende te hebben inge broken in een garage in Ouddorp, een garage, een kantine en een school in Stel lendam. - Onder invloed Tegen A. M. uit Ouddorp wordt proces verbaal opgemaakt omdat hij onder in vloed van alcohol met een auto reed. - Snelkraak Bij een fotozaak in Ouddorp werd weer een snelkraak gepleegd. In de late uren van 3 januari werd een ruit ingegooid en werden diverse voorwerpen uit de etalage ontvreemd. De schade loopt in de dui zenden guldens. De daders waren ver moedelijk met een donkerbruine of zwarte Citroen GS. Het waren ongeveer 4 per sonen. Wanneer zich ooit de wetenschap dat ,,de glorie der wereld" vergaat zich aan je opdringt, dan is dat bij het zien van Gemeentewerklui die, slechts enkele dagen na Kerst, de afgedankte kerstbomen door de machine duwen om ze aldus totaal te versplinteren. De bomen, over wier „wonderschone takken" nog met Kerst devoot gezongen werd, gaan direct na die met romantiek overladen dagen ontdaan van alle glitter een roemloos en eenzaam einde tegemoet. De gemeente Middelhamis maakte van de opruiming van de kerstbomen dit jaar extra werk om te voorkomen dat de jeugd dé weggegooide bomen in zou pikken om er een vreugdevuur mse te stoken. STELLENDAM Ophalen oud papier Op zaterdag 10 januari wordt door de financiële commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opgehaald. Wij beginnen om 8.30 uur op Molenkade en om 9.00 uur zowel in de Nieuweweg als Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig gebundeld gereed? De plannen van de gemeente Wissen- kerke en de recreatie-ondememing ROOMPOT b.v., om van de Sophia- haven, de voormalige werkhaven op Noord Beveland, die gebmikt werd bij de aanleg van de stormvloedkering, tot een jachthaven te maken, met bungalowbouw in de omtrek is volgens de Zeeuwse Mi lieufederatie een ernstige verstoring van het milieu. Vlak bij de voormalige werkhaven ligt de Anna Friso-inlaag en in deze inlaag broe den jaarlijks honderden vogels, waar onder zeldzaam in deze streken voor komende soorten en exemplaren. Het broedseizoen valt gedeeltelijk sa men met het toeristenseizoen en vooral een camping en een jachthaven zijn pro- jekten, waar het rumoerig is, zodat dit gebied zijn funktie als broedgebied zal verliezen. Er blijken bij veel gemeenten in het Oosterscheldegebied plannen te bestaan om na 1990, als het beleidsplan voor de Oosterschelde afloopt, een poging te wa gen de recreatieve bestemmingen te ver stevigen of nieuwe recreatieve jachtha vens aan te leggen. Goes verleent medewerking aan de aan leg van een jachthaven voor 300 jachten bij het Goese Sas en ook Wemeldinge wil in een deel van de oude sluizen, die ver vallen omdat het Kanaal door Zuid Beve land een nieuwe uitmonding krijgt even eens reserveren voor jachten. In Sint Annaland wordt de bestaande haven vergroot, zodat 70 jachten meer een ligplaats zullen vinden. Westerschouwen wil ligplaatsen voor pleziervaartuigen in de voormalige werkhaven Schelphoek, terwijl natuurlijk ook Neeltje Jans wordt genoemd als een mogelijkheid om plezier vaartuigen aan een prima ligplaats te hel pen, want ook Neeltje Jans heeft daarvoor de mimte die als ligplaats voor schepen van de Deltadienst geen dienst meer doet. Maar al deze plannen verstoren het ge bied als fourageerplaats voor de honderd duizenden vogels, trekkers en blijvers, die jaarlijks hier voedsel vinden en de mooie plannen om van de Oosterschelde een mooi natuurgebied te maken worden om zeep geholpen. Gouden liuweliil(s-iubileum 1937 - 1987 Juliana vond een Prins, Dat vernam men hier en ginds, 't Vorstenhuis bleef dan in stand. Vreugde was er in het Land! Dan, Juliana droeg een naam Van een zeer verheven faam: Naam eens van Prins Willem's Moeder, De Moeder van deez Lands-behoeder! Naam ook die wel gram opwekte. Omdat men vèrre-af ontdekte In Neèrland leeft Historie nog. Nog niet gevoegd in vréémd kiel-zog! Doch, het is ons wèl geraden. En dat vanwege Godes daden, 't Verleen in 't harte te bewaren. Anders zal ons God niet sparen! Zij 't gedenken van dien aard. De Koning is die hulde waard! Gedenke dit óók 't gouden bruidspaar. Familie, vrienden, allegaar! Dan zal hebben dit festijn Waarachtig wezen, méér dan schijn! Woerden ds. A. van der Kooij In december hebben weer vele kursisten examen gedaan voor het wettelijk voor geschreven Klein Vaarbewijs". Het re sultaat was weer prima, namelijk bijna 90% geslaagd!! Het rumoer om het wel of niet invoeren van het Vaarbewijs heeft de laatste tijd de gemoederen nog al bezig gehouden. Dit was het gevolg van een „plan" van het DG SM om het aantal ambtenaren te verminderen. Politieke lobby heeft er voor gezorgd dat dit „plan" niet wordt omgezet in een „beleidsvoornemen". Het lijkt dus een storm in een glas water. Kennelijk bedoeld om de meteorologische kennis van de kandidaten te testen. De Vaarschool Voome gaat nu weer met nieuw elan verder op de reeds ingeslagen weg en start binnenkort weer met de vol gende kursussen: 1. Klein Vaarbewijs I - start 15 januari 2. Klein Vaarbewijs Ia - start 13 januari 3. Marifoonbediening- start 17 maart Diegenen, die hier aan willen deelnemen hoeven slechts het telefoonnummer 01810 - 16764 te draaien voor verdere informatie en inschrijven. Het is al weer voor de vijfde keer in successie dat de Ouddorpse Reddings brigade haar inmiddels traditioneel ge worden nieuwjaarsloop organiseerde. Met zo'n nieuwjaarsloop is het de be doeling dat men een frisse duik in het „koele" Noordzeewater neemt en daar bij geheel kopje onder gaat om zodoende het nieuwe jaar fris en monter te beginnen. Op nieuwjaarsdag vertrok om 14.00 uur het record aantal deelnemers (19 in to taal) vanaf de post van de Ouddorpse Reddingsbrigade voor de traditionele duik in het Noordzeewater (5° C). Van deze 19 waren er slechts 2 die aan alle nieuw- jaarslopen hadden meegedaan. Dat waren Lizette Koese en Jan Snoey. Vier deel nemers hadden eenjaar gemist, nl. Marco Binnendijk, Lijdie Breen, Gert Koese en Bram Boeter. Dat de nieuwjaarsloop van Ouddorp ook landelijk steeds meer bekendheid geniet blijkt wel uit het voor de tweede keer deelnemen van „ijsberen" uit Capelle a/d IJssel. Er kwamen dit keer zelfs deel nemers uit Harderwijk, nl. Harm Peeter- sen en Jacco Peetersen. De oudste ijs beer" kwam trouwens uit Capelle a/d IJssel. Met zijn 53 jaar was dat dhr. A. Franken. De ajongste deelnemers waren net als vorig jaar André en Patrick Ale- man (9 jaar). Na afloop van de frisse duik in het zilte nat stond er op de post dampende snert en warme koffie te wachten voor zowel deel nemers als toeschouwers. Tenslotte volgt hier de komplete lijst van „ijsberen" die het jaar met een duik in de Noordzee openden: Harm Peetersen en Jacco Peetersen (beiden uit Harderwijk), Maarten Franken, jhr. M. Franken en dhr. A. Franken (allen uit Capelle a/d IJssel), dhr. K. Mastenbroek (Dirksland), dhr. J. Bruning (Sommelsdijk), Lijdie Breen, Marco Binnendijk, JanBoeter,BramBoe- ter, André Alleman, Patrick Aleman, Rex Hobbel en Bianca van Splunder (allen uit Ouddorp), Gert Koese, Liezette Koese, Marleen Grootenboer en Jan Snoey (al len uit Stellendam). Nieuwjaarsconcert Ooitgensplaat Door de muziekvereniging U.D.I. zal, in samenwerking met de zangvereniging ,,Advendo", a.s. vrijdagavond in het ver enigingsgebouw „'t Centrum" een Nieuw jaarsconcert worden gegeven. Ieder wordt hartelijk uitgenodigd dat gratis bij te wonen. De zaal gaat open om half acht; het concert begint om acht uur. Voor topk*alileit, goeda voordelig' prijten- FOTO FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER lü'JIB.IIJaiia' MssBtraat 35 Molenweg 4 Ouddorp - Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiëal Renetse Prinatiop Hogezoom 172 Telefoon 01116 2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1