EIIIVt1DEn-HIEUW5 David Hoogzand Sommelsdijk kijkt terug op z'n vakantie op Sint IVIaarten (II) 6e blad DINSDAG 30 DECEMBER 1986 No. 5560 De Grote Baai op uitnodiging van de familie V. M. W. Connor brachten mijn vrouw en ili een vakantiebezoelc op Sint Maarten. De heer Connor is Eiland-secretaris van Sint Maarten (Ned. gedeelte). Deze funktie valt het best te vergelyken met die van gemeentesecre taris in Nederland. Mevr. L. Connor-Mol is, naast huisvrouw, groepsleidster op het Zuster Basilia Centrum, een dagverblijf voor gehandicapten te Sint Maarten. De heer Connor was van 1972-1981 hoofd van de afdeling Soc. Zaken in de gemeente Oostflakkee, dientengevolge woonde hij met zijn vrouw en twee kinderen te Achthuizen. De kinderen Remco (12 jaar) en Tamara (10 jaar) zijn beiden te Achthuizen geboren. Het vertrek van de fam. Con nor uit Oostflakkee naar de Ned. Antillen werd destijds door heel veel mensen betreurd. Zoutland De Cariben noemden Sint Maarten „Salouiga" wat zoutland betekent, hetgeen betrekking heeft op de aanwezigheid van natuurlijke zoutpannen of vijvers welke op St. Maarten werden gevonden. De zoutwinning waarover ik reeds schreef, is ter ziele gegaan. Het eiland is later genoemd naar Saint Martin de Tours (geboortedag 11 nov.). Columbus zag op de 12enov. 1493 op zijn tweede reis het eiland en noemde meestal een nieuw ontdekt eiland naar een heilige. De Katholieke kerk van Philipsburg, Marigot en Grand Case (de drie woonplaatsen van St. Maarten) is toegewijd aan Saint Martin de Tours. Saint Martin leefde in de 4e eeuw en was bisschop van Tours in Frankrijk. Het verhaal gaat dat St. Maarten, toen nog soldaat in het leger van de Romeinse Keizer, zijn jas deelde met een bedelaar. Daarop verscheen Christus aan hem en plaatste het ont brekende stuk weer aan de jas. St. Maarten was de schutspatroon van Ouddorp. In mijn kinderjaren werd op Flakkee 11 november St. Maarten nog gevierd door op die avond te gruUen (pepemoten strooien). De dag dat het eiland ontdekt is, is echter onbekend. Ligging St. Maarten is half zo groot als Texel, 89 km^ en iets minder dan de helft, 37 km^ behoort tot de Ned. Antillen. Sinds 1919 is het de zetel van de Gezaghebber van de Bovenwindse eilanden. De grens tussen het Franse en het Nederlandse gedeelte bestaat soms uit een muurtje van gestapelde stenen, soms uit niets. Er bestaan geen grens- of douaneformaliteiten. Frans is de officiële taal van het eerste deel, Nederlands van het andere, maar de bevolking spreekt Engels. Het eiland is bijzonder fraai geaccidenteerd: de hoogste heuvel is Paradise-Hill (424 m) en ligt op het Franse gedeelte, mooie toppen op het Ned. deel zijn de Sentry Hill (341 m)en Waked Boy (296 m). De gemiddelde temp. is 26° C en doordat het veel regent is er veel vegetatie. In Nederland is de gemiddelde neerslag 75 cm per jaar en op St. Maarten is dat maar liefst 110 cm. per jaar! Het bestuur Het tegenwoordig bestuur van St. Maarten N.A. bestaat uit 7 raadsleden, 4 Democratische Partij, 2 St. Maarten Patrio- tische Partij en 1 Onafhankelijk. Zij worden om de 4 jaren gekozen. De Gezaghebber (zeg maar burgemeester) is voorzitter van de raad en tevens voorzitter en lid van het Bestuurs College, B.C. Het B.C. bestaat derhalve uit 3 leden; 2 gedeputeerden en de gezaghebber. De Gezaghebber wordt door de Ned. Kroon benoemd, thans is dat de heer R. Richardson. Van de gedeputeerden is 1 lid van de D.P. en 1 is geen raadslid (wat bij wet is toegestaan). Van toepassing is de z.g.n. Eilanden Regeling wat bij ons te vergelijken is met de Gemeentewet. Financiën De Ned. Antillen kennen geen Gemeentefonds van waaruit de gemeenten, zoals in Nederland, in hoofdzaak hun gelden ontvangen. Wel kent men het eigen belastinggebied: Zo hanteert men Inkomstenbelasting, Loonbelasting, Motorrij tuigenbelasting, Havengelden, Luchthavengelden, Container- gelden en Vergunningrechten voor Casino's. Het 8e Casino is bijna voltooid.... Sint Maarten ontvangt geen gelden uit het Ned. Gem. Fonds. In 1964 werden de Ned. Antillen geassocieerd lid van de E.E.G. zodat ook ontwikkelingshulp voor de Antillen be schikbaar kwam. Honderden miljoenen guldens zijn gemoeid geweest met de plannen tot verdere (moderne) ontwikkeling van de eilanden. St. Maarten ontvangt zijn deel daarvan. Tal van projekten zijn daarmee gefinancierd. Te noemen zijn o.a. havenaanleg, bruggenbouw, uitbreiding van het vliegveld Juliana Airport, (met een prachtige up to date accomodatie), elektriciteits- en drinkwatervoorziening én uiteraard zijn er gelden besteed aan onderwijsvoorzieningen (L.T.S., M.T.S., M.A.V.O., H.A.V.O. en gelukkig ook B.L. O.). Thans bestaan er plannen voor een Atheneum. St. Maarten ontving hiervoor tussen 1966 en 1978 een bedragvan nietminder dan/40.146.656,- De Antilliaanse gulden (NA is gekoppeld aan de Ameri kaanse dollar, de NA staat op het ogenblik op 1,25, vorig jaar nog tot 2,-!! Bevolking De ontwikkeling van de bevolking op Nederlands Sint Maarten is als volgt: 1951:1.458 inwoners 1961:2.928 inwoners 1972:9.006 inwoners 1977:11.371 inwoners 1978:12.207 inwoners 1982:17.000 inwoners 1986:22.000 inwoners Dat laatste aantal inwoners staat geregistreerd. Naar schat ting staan er ook nog zo'n 2500 niet geregistreerd. Zo nu en dan worden mensen zonder verblijfsvergunning terug ge stuurd, maar men komt meestal later weer naar St. Maarten. Er is duidelijk sprake van een bepaalde trek naar St Maarten afkomstig van de andere eilanden. Het is een kwestie van „werk zoeken". Het aantal Nederlanders bedraagt ongeveer 500 van wie de fam. Connor en de fam. C. Pieterse afkomstig zijn uit de gemeente Oostflakkee. Kerkelijke gezindte Per 1981 gelden de volgende cijfers op de Bovenwindse Eilanden: R.K41% Methodisten26% Protestanten16% Overige13% Zonder4% Woningbouw Typerend zijn de tweelaagse woonhuizen met schilddak. Beneden opgetrokken met lokale natuursteenblokken, de wanden van hout, het dak gedekt met houten shingels (houtspaanders) en galerijen langs de voorzijde. Ook kwam het houten éénlaagshuis op lage stenen onderbouw veel voor en verder het zeer eenvoudige houten huis, rondom bekleed met shingels. In de Backstreet te Philipsburg hebben we er nog enkele zien staan. In de hoofdstad Philipsburg (genoemd naar Gouver neur John Philips, 1733) liggen o.a. de Frontstreet (Voor straat) en de paralel lopende Backstreet (Achterstraat). Het Court House van 1793 met torentje is meermalen vernieuwd. Twee kerkjes, de R.K. St. Martin van 1844 en de Methodistenkerk van 1851 werden in 1952 vernieuwd. De Voorstraat is thans een zeer drukke winkelstraat (Ameri kaanse toeristen). Moderne architectuur De invoering van nieuwe bouwmaterialen en bouwmethoden, zoals betonmetselblokken, beton- en staalbouw, geeft een heel andere aanblik op de gebouwen. In de jaren '60 begint zelfs hier een stormachtige ontwikkeling van het toerisme, gepaard gaande met een aanzienlijke toeneming van bouw activiteiten. Trouwens nu nog, vooral rondom het gebied van Mullet Bay en Pelican Hill. Aan de Franse zijde bezochten we een daags tevoren geopend nieuw hotel. Werkelijk een juweeltje van klassieke stijl in moderne uitvoering, dit alles te Marcel Cove. Bij verscheidene overheidsgebouwen zijn pogingen tot archi tectuur zichtbaar. Ze zijn ondernomen door jonge Antil liaanse architecten. Woningbouw wordt particulier aangepakt. Project-ontwikke laars zijn met een studie bezig om rijtjeshuizen en of fiatbouw te gaan toepassen. Er is een enorm gebrek aan woningen, zeker in de lagere- en middenklasse. Toch hebben we langs de hellingen van de groene heuvels veel woningbouw ter hand zien nemen. Dat geeft uiteraard heel wat werkgelegenheid. Elektriciteit De jongste ontwikkeling geeft het volgende beeld te zien. Vanaf 1965 kent men er de N. V. Gemeenschappelijk Elektri citeitsbedrijf Bovenwindse Eilanden (GEBE). Men verkreeg in 1961 een 50-jarige concessie. In 1977 kwamen alle aandelen in handen van de Antilliaanse over heid. Bijna alle leidingen zijn bovengronds. Ook de telefoon verbindingen. Aardig is nog te vermelden dat het gebouw van de GEBE voor het Kerstfeest op kunstige wijze was versierd en verlicht. Gas Op St. Maarten opereren drie verschillende gasleveranciers, te wetende Shell Antilles, de Tropical Gas Corporation en de Protane Company. Levering aan de klant geschiedt in gascylinders. Water Regenwater wordt op de Bovenwindse Eilanden (St. Maarten, St. Eustatius en Saba) opgevangen in zowel bovengronds als ondergronds gebouwde regenbakken, cisterns genaamd. Op Flakkee werden onze vroegere trassen ondergronds gebouwd. Op St. Maarten kon de aanleg van waterleidingen niet achterwege blijven. De laatste jaren is de waterbehoefte dermate gestegen dat het aanvullende drinkwater met een tanker uit Dominique en Guadeloupe moet worden aangevoerd. In 1970 werd de eerste zeewaterontziltingsinstallatie ge plaatst. Het betrof een meertrapsontspanningsverdamper met een capaciteit van 500 m^ per etmaal. De leidingen liggen grotendeels bovengronds en langs de straat ziet men, open en bloot, de watermeters opgesteld. Binnen afzienbare tijd wordt op St. Eustatius de bouw van de eerste waterfabriek verwacht, die drinkwater uit zeewater zal produceren. De Caribische Zee schijnt ons daarvoor voldoende helder en rein toe.... Televisie op St. Maarten wordt sinds 1982 met een zendvergunning van de Antilliaanse overheid een commercieel TV-station geëxploiteerd onder de naam „Leward Broadcasting Com pany". Wat er van te zien viel waren hoofdzakelijk Ameri kaanse en lokale programma's welke om de haverklap onderbroken werden door commercials van plaatselijke zaak voerders. Verder treft men opvallend veel schotel-antennes aan, waardoor men uiteraard meer (Amerikaanse) TV- stations kan ontvangen. De natuur St. Maarten telt maar liefst 38 baaien, waarvan de meeste over schitterende zandstranden beschikken. Dagelijks wor den ze door de zon beschenen en de temperatuur in nov.-dec. schommelt er rond de 27° C. Komende uit ons koude landje, was het een verrukking zo heerlijk te kunnen zwemmen, zonder kippevel of spierkramp te krijgen. Langs de meeste stranden groeit landinwaarts de veel scha duw gevende boomsoort, genaamd Zeedruif (Dreifi). Deze boomsoort kan vanaf het strand tot vorming van een waar kustbos geraken! We hebben nogal veel gewandeld van Saunders naar Philips burg en ook over geitepaadjes dwars door de ongeschonden natuur o.a. naar Marigot... Wat de plantegroei betreft komen er opvallend veel vlinder- bloemigen voor, maar ook windesoorten, composieten, nacht schade-achtigen, malva's en wolfsmelkachtigen. Aanvanke lijk was St. Maarten het domein van een dicht subtropisch woud. De Spanjaarden ontgonnen het Gaiac hout voor oude zeilschepen. De Fransen ontbosten sterk om suikerriet en katoen te verbouwen. Thans bestaat het woud nog op de bovenhellingen en de kruinen van steile bergtoppen. Wij waren nogal onder de indruk van de metershoge cac tussen die er als rechte kaarsen tussen het groen staan en verder bewonderden we de Witte Egelcactus met kleine, paarse bloempjes bij Oyster Pond. Van de bomen moet zeker de Divi-diviboom genoemd worden. Als er ooit een boom karakteristiek mag worden genoemd, dan moet het de Divi- divi wel zijn! Ze groeit n.l. met de N.O. passaatwind mee, doch komt op de Beneden Windse eilanden meer voor. Veel plantensoorten konden helaas niet zó gauw worden gedetermineerd. Men moet wel onderscheid weten te maken tussen inheemse plantensoorten en de later aangevoerde. Dat is niet gemakkelijk want planten kunnen verwilderen of terug gaan naar de vrije natuur. In de volkstuintjes om de woningen treft men vooral de Hibiscus aan in vrijwel alle kleuren. Bananen groeien van huisje tot deur. Bougainvillea met hun kleine witte bloempjes te midden van de fel gekleurde steunblaadjes zijn zeer algemeen en sieren woningen en tuinmuren. De Amandella is een schitterende struik met grote, gele of rose bloemen met zachte geur als echte Antilliaan tussen de aangevoerde soorten uit andere gebieden. Daarom verdient ze werkelijk een ereplaats in dit verhaal. Vogels Een eiland midden in de zee heeft natuurlijk zijn eigen vogel- populatie. Van het vliegveld naar het huis van de fam. Connor zagen we reeds de Pelikanen en Fregatvogels. Goed en wel „thuis" zagena we op onze eerste wandeling in de buurt, iets onvergetelijks, een Kolibrie, zich staande houdend in de lucht om van uit de bloemen van de Papaya de nectar te kunnen peuren. Een unieke waarneming van slechts 1 meter afstand, als ware het een demonstratie. Het was de Blauwkeelkolibrie, groen met glanzende blauwe vlek op de borst en met een lange naar beneden gebogen snavel. Later zagen we de Kruifkolibrie. Deze beide vogeltjes heb ik wél kunnen determineren en ze worden, hoe kan het ook anders, bij de wet beschermd. Zo het Goudhaantje in Europa het kleinste vogeltje is, is de Kolibrie hier het kleinste vogeltje van de wereld. In grootte een hommel gelijk. Eén keer hebben we nog een kolibrietje geplet op straat zien Uggen; een verkeersslachtoffertje.... Verder zagen we zwaluwtjes, visdieQes en niet te vergeten de Het nieuwe gemeentehuis van St. Maarten, in de hoofdstad Philipsburg. Yellow Breast Het is één van de meest talrijke en geliefde zangvogeltjes van de Ned. Antillen. De Nederlanders hebben het vogeltje omgedoopt tot suikerdiefje; het wordt vaak zo mak dat het tot in huis toe, uit de suikerpot komt snoepen. Er zijn op St Maarten wel meer vogelsoorten aanwezig. Dit is slechts een keuze. Vlinders Alleen de Monarch heb ik kunnen determineren. Overigens troffen we heel wat soorten aan die soms in de wonder baarlijkste kleuren om ons heen fladderden. In grootte en kleur vallen ze niet te vergelijken. Literatuur over inheemse flora en fauna was helaas mondjesmaat te verkrijgen. Vissen Het C aribisch gebied staat bekend om zijn kleurrijke visstand. Denk maar aan de Koraalvissen! Door ontwikkeling van de duiktechniek is in de afgelopen jaren veel vordering gemaakt met de kennis van het geheimzinnige vissenleven. Een opsomming van de vissoorten die we (ook bij het normale zwemmen zonder hulpmiddelen) hebben gezien laat ik achter wege. Voor de vliegende vissen uiteraard een uitzondering. Op een dagtocht per boot naar het eiland Saba hebben we honderden vliegende vissen al glanzend zien zweven over de nogal woeste golven van de Caribische Zee. Een werkelijk betoverend gezicht Er zijn gelukkig reeds tal van onderwaterfihns opgenomen die regelmatig door de TV worden uitgezonden. Het grote probleem van de overbevissing komt echter ook in dit deel van de wereld om de hoek kijken.... Kreeft en schildpadden zijn in de Ned. Antillen voorbeelden van overbeviste diersoorten. Toch staan deze soorten nog volop op de spijskaarten van de hotels en restaurants. Merkwaardig genoeg zijn op St Maarten geen z.g.n. vis- stalletjes. Een gat in de markt? Het voedsel De maaltijd van een land is verweven met de geschiedenis van dat land en het ideaalste is waimeer verleden en heden in de recepten gecombineerd kunnen worden, zodat het traditior nele van de, in dit geval Antilliaanse, maaltijd, niet verloren gaat onder de grote berg van blikjes en pakjes waarmee de mensen ook hier heden ten dage overstroomd worden. De produkten van eigen land mogen toch niet geheel ver drongen worden door de convenience foods.... Voedselproduktie heeft op St. Maarten niet erg veel te betekenen. Men spreekt op St. Maarten dan wel van Con- tainerlandbouw, d.w.z. dat verreweg de meeste produkten in containers worden aangevoerd, vooral uit de Ver. Staten en Frankrijk. Het laat zich verstaan dat men voor het Dagelijks Brood op verschillende broodsoorten is aangewezen en die zijn over vloedig te koop. Verder is rijst wel het hoofdvoedsel en wat met rijst bereid kan worden is bijna onbeperkt. Van de vlees soorten zijn rund- en varkensvlees, geite- en schapevlees wel de belangrijkste. Voorts wordt veel kip gegeten. Aardappelen en cassave's worden eveneens geconsumeerd. West-Indië heeft daarnaast aan kruiden ok veel te bieden. En fruit? De bananen groeien, zoals vermeld, in vrijwel ieders tuintje, dan is het niet moeilijk daaruit een conclusie te trekken. Bakbananen worden veel verhandeld. Een bonte mengeling aan fruit ligt elke zaterdag uitgestald op de markt langs de haven van Marigot (Frans gedeelte). Mango's, papaya's, cocosnoten, citroenen, (groene) sinaas appelen, ananassen, langwerpige tomaten enz. Overigens wordt veel fruit aangevoerd. Algemeen Tenslotte nog een aantal opmerkingen. Dé wegen zijn niet overal even goed. Men heeft op St. Maarten dagelijks te maken met filevorming. De wegen hebben deze „winter" veel te lijden gehad door abnormale regenval. In de nacht van 25 nov. j.l. viel er volgens officiële berichten 180 mm regen. Dat is echt geen schrijffout. Met grote kracht stroomde toen het water in massa's van de heuvels naar beneden en sleurde los liggend materiaal mee, stenen niet uitgezonderd. Voor de wegen is imniddels een herstelprogramma opgesteld. De weggebruiker komt soms onverwacht een paar los lopendekoeien of geiten tegen en die kennen de verkeers regels niet zo best Dat is voor de toerist wel interessant, maar niet ongevaarlijk. Openbaar vervoer geschiedt door particulieren met kleine busjes voor max. 15 personen. Daar is een vergunning voor vereist. Op de nummerborden van particuliere auto's staat een korte tekst; St Maarten N.A., Friendly Island. De mensen gaan goed gekleed, zijn goed gevoed en zijn vrijwel allemaal vriendelijk tegenover elkaar en tegenover vreemden! Uitzonderingen zullen er wel zijn. Leerplicht kent men niet, maar ik kon geen gegevens verkrijgen op het effect daarvan voor de onverschilligen. Wel is er bijzonder weinig verzuim bij de schoolbezoekers. Het toerisme is hoofdzakelijk gericht op Amerika. ledere keer weer wordt het aantal bezoekers vergroot Zij komen per vliegtuig of cruiseschip. De Ned. Antillen mogen best eens wat meer door Neder landers worden bezocht De regering zou hiervoor faciliteiten kunnen bedenken. Dit past zeker in het kader van ontwikkelingshulp maar dan naar beide zijden toegerekend! Rest nog te vermelden dat Koningin Beatrix en Prins Claus in februari a.s. een bezoek zullen brengen aan de Ned. Antillen. Een bezoek aan St Maarten staat eveneens op het pro gramma. Zij zullen zeker bijzonder „welkom" worden ge heten! Met veel dank aan de Redaktie. Sommelsdijk D. Hoogzand y

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 21