EIÜVt1DEt1-HIEUW5 I De (lichter Revius Het vredegerecht te Goedereede van 1811 - 1813 KARELS' ADVERTENTIES INSPIREREN I Damver. „Erst, Nut en Ontspanning '52" Nieuwe Tongs Oproer Oostflakkee niet de duurste flakkeese gemeente Trimwedloop „Het Westrak" 4e Blad DINSDAG 30 DECEMBER 1986 In november 1586, nu dus vierhonderd jaar geleden, werd in Deventer aan Rijck Reefsen, één van de burgemeesters van de stad, een zoon geboren. De kleine Jacob wiens naam later werd verlatiniseerd tot Jacobus Revius, zou echter in zijn geboortestad niet opgroeien. In januari 1587 viel Deventer door verraad in handen van de Spanjaarden. Burgemeester Reefsen was op dat moment in Den Haag om de Staten te waarschuwen voor het gevaar dat hij dreigen zag. Maar het was al te laat. Hij kon niet meer in Deventer terugkeren en vestigde zich met zijn gezin in Amster dam. Daar bracht Jacobus zijn jeugd en jonge jaren door. Ik zal u de verdere levensloop van Revius alhier onthouden. Ik wil uw aandacht vragen voor het dichtwerk van hem. U weet misschien dat Revius predikant is geweest; niet minder dan 27 jaar heeft hij de gemeente van Deventer gediend: van 1614 tot 1641. Revius was een energiek mens, staande mid den in de kerk en de cultuur van zijn dagen. Wij kunnen hem ook schetsen als een geleerd, maar bovenal als een godvruchtig man die van binnenuit, bevindelijk wist waarover hij schreef en preekte. Gods genade heeft hem gevormd tot wie hij was. In Deventer heeft hij zijn vele talenten en gaven ontplooid. Als pastor die er was voor zijn mensen, als vurig pleitbezorger van de Dordtsche leer, voorvechter van de zuivere gereformeerde religie, maar ook als beoefenaar van wetenschap en letteren, liefhebber van muziek en poëzie. Hij, de strenge calvinist, had tevens iets van de Renaissancemens, de alzijdige 'uomo universalis'. Bekend is ook dat Revius als revisor van het oude testament heeft medegewerkt aan de totstandkoming van de Statenvertaling van de bijbel, „dat indruk wekkend taalmonument van het zeventiende-eeuwse Nederlands" (Strengholt). Maar het is vooral in zijn dichtwerk dat Revius uitkomt als iemand die zijn taal uitstekend beheerste; het getuigt van een groot en gaaf dichterschap. Epos Revius' (enige) dichtbundel kwam in 1630 in Deventer uit onder de titel Over-Ysselsche Sangen en Dichten. Naast de historische zijn het daarin vooral de gods dienstige gedichten die de aandacht trekken. In zijn fraaie proefschrift geschreven met een dichterlijke toon! over Revius noemde dr. WAP Smit deze verzameling geestelijke liederen „een epos der Gods geschiedenis", bedoeld om God te verheerlijken. Het was de hoogste vervulling van zijn dichterlijk begeren dat hem als motto voor de eerste uitgave van zijn verzen deed kiezen: „lek wil den HEERE loven soo lange als ick leve, ende mijnen God lof-singen, dewijle ick hier ben". Hij heeft in de heils geschiedenis zelden oog voor het pittoresk verhaal en het kleurig detail. Voor hem is zij in de eerste plaats een voortdurende beschaming en onafgebro ken vermaning een spiegel der zonde. Niet het feit zelf maar de zin van het feit is hoofdzaak. Niet de kennis der Godshistorie maar de bezinning op die kennis. Het wordt een innig en fluisterend gesprek, waarbij ieder woord een belijdenis is, en het geweten tot het geweten spreekt. Revius' epos is een ootmoedige confessie en zijn confessie een predi king. In zijn vers is hij, in de edelste zin van het woord, predikant zoals hij dichter bleek, ook in zijn pastorale werk. (WAP Smit). Muzikaal In dit Revius-jaar verscheen een klein aantal bun deltjes, gewijd aan en gedeeltelijk gevuld met blijken van Revius' dichtkunst. Dat is zeer wel te waarderen. Al te veel verschijnen in protestant Nederland rijm- produkten veelal van goedbedoelende dichteressen die de naam van zuivere, waarachtige poëzie niet mag dragen. Kritiek wordt getracht te voorkomen door de vermelding op de omslag van de bundel dat het hier om eenvoudige, pretentieloze gedichten gaat. Het zou slechts om de 'pasforale boodschap' gaan, alsof de vorm er niet toe doet. Natuurlijk generaliseer ik. Maar het moest even gezegd. Overigens, ook in andere expressievormen, b.v. de toonkunst, bestaat zoiets.... Hoe het zij wie goede poëzie wenst te lezen, en ik beveel ze u bijzonder aan, kieze Revius eens. WAP Smit schreef van hem: „Deze brandende beziehng uit zicha in verzen, die ons telkens treffen door hun grote muzikaliteit. Met dit woord raken we aan de kern van Revius' dichterschap, want die muzikaliteit is het geheim van zijn volstrekt eigen geluid....". En de inhoud laat die voor zich spreken. Bijbelgetrouw is ze zeker. Elk die zich aan Reformatie en Nadere Reformatie verwant weet, voelt zich bij Revius thuis. Dat kan ook niet van elke echte dichter(es) worden gezegd. Twee recent verschenen bundeltjes ontving de redactie van deze krant ter bespreking. U merkt een echte bespreking wordt het niet. Laat het voorgaande u desondanks aanmoedigen 'Revius' ter hand te nemen. Tot lering en stichting. Vroomheid Hiernaast is afgedrukt „Spruyte Davids", een kerst vers van Revius. De dichter laat zich hier kennen als een diep-bewogen mens. Hij zoekt naar woorden en symbolen, maar (aldus Smit) „zijn verrukking ach terhaalt zijn verbeelding. Hier vloeit alles dooreen tot een mystieke en tegelijk naïeve eenheid". Dit is de dichter Revius. Kennis van en ijver voor de waarheid gaan samen met, of beter: staan in dienst van een hartelijk?, bevindelijke betrokkenheid tot Hem die Een spruytgen heeft de Heer geplant Te Bethlehem int Jootsche lant Wt Davids stam gesproten Vol Conincklijcke loten. Sijn twijgen staen wijt wt-gebreyt Met bloemen cierlijck overspreyt Als met een peirlen crone. Geen schoonheyt is soo schone. In s'Heeren lusthof sal hy staen Vol vruchten die de siel versaen. Sijn loof geneest de crancken Wijt boven alle drancken. Gods waerheyt sal sijn wortel zijn. Gods heete liefd' sijn sonne-schijn, Den groten Geest een reyne En levende fonteyne. O Vader goet, geeft dat wy ras Dit over-costelijck gewas Met herten vreugd' genieten; Geen cruys sal ons verdrieten. hij wenst te dienen. Of zoals zijn beroemde tijdgenoot, professor Gisbertus Voetius, het zei: Wetenschap moet met vroomheid gepaard gaan. Immers, ten diepste gaat het slechts om de ere Gods. Versekeret dat Hy die eeuwichlijcken leeft Mijn tong tot sijnen roem alleen geschapen heeft. N.a.v. Aanschouwende het nieuw Jeruzalem. Een bloemlezing uit de gedichten vanjac. Revius, samen gesteld en ingeleid door Kees Bezemer. Uitgeverij De Groot Goudriaan te Kampen. Paperback. 48 pag. Prijs f 10,90. Een bundel, vooral geschikt ter eerste kennismaking. Het Hoghe Liedt Salomons, door Jac. Revius. Een nieuwe uitgave van zijn Hoogliedberijming uit 1621. Ingeleid en toegelicht door prof. dr. L. Streng holt. Met fragmenten uit Udemans' vertaling en verklaring over het Hooglied. Uitgeverij Den Hertog te Houten. Paperback. 114 pag. Prijs f 18,75. j tt MELISSANT Uitslagen van maandag 22-12-1986. Afdeling 1: A. Visbeen - B. Visbeen1-1 J. Looy - C. Visbeen2-0 J.Non-A. 't Jonk0-2 B. Grootenboer-Doorn2-0 PREDIKBEURTEN ZEELAND Woensdag 31 december 1986 SINT (Oudejaarsavond) De advertenties die Karels' Autoschade regelmatig op de voorpagina plaatst onder de suggestieve koppen als „Ongevaarlijke straling in Ouddorp", „Schoonheid be trapt op F lakkee'en „Agent verdacht van inbraak", blijken goed gelezen te worden en de lezers zelfs te inspireren tot het dichten van een antwoord. Best leuk, dachten we, om zo'n pennevrucht eens een plaatsje te geven. Dat bizonderheden nog bestaan vermeld ik hier onderaan. Drommen mensen toegesneld. Honderden, vlug geteld. Met briesende spoed richting Langeweg, Wat is daar toch gaande zeg! Op terrein van Karels Autoschade wat, geef ik u te rade. Bij nadere beschouwing zonder enige berouwing stonden daar prachtige auto's. Daarvoor bijna totaal loss. Vakkundig opgeknapt door Karels; echt, ik vertel geen fabels. Uit de menigte, die dreigend werd, Da's mijn auto, riep ome Gert. Nee de mijne, gilde Dagobert. Gelukkig kon Karels ze bedaren, en zei: de kalmte bewaren. Uw auto's zijn zo gerepareerd, dat er niets meer aan mankeerd. Vandaar dat u uw auto niet herkend, daar bent u zo aan gewend. Uw schadeformulieren zijn oké; die neemt u dan gelijk mee. Voldaan ging een ieder heen. Opa Bronwater bleef staan, alleen. Hij had 't op de koffie gemunt; 't werd hem van harte gegund. Zo kwam alles toch nog goed. Bij Karels uitdenken, die weet hoe 't moet. L. v. H. Afdeling 2: S. W. Keijzer - Adr. Visbeen 2 - O T. Goedegebuur-W. v. Waasbergen 1 - 1 J. Roozemond - M. WiegelO 2 Afdeling 3: L. Taal - S. Reigerberg2-0 R. Moerkerke - M. Arrias0-2 J. Schans - P. Janssen2-0 ANNALAND - Herv. Gem. 19.00 uur (zeven uur) ds. A. van Herk - Ger. Geni. 19.00 uur (zeven uur) leesdienst-Ger. Gem. in Ned. 19.15 uur (kwart over zeven) leesdienst. Donderdag 1 januari 1987 (Nieuwjaarsmorgen) SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk-Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45 uur leesdienst. Op zaterdag 3 januari 1987 organiseert Tennisvereniging „Het Westrak" te Oude Tonge, wederom een Trimwedloop. Er kan ingeschreven worden op de volgende afstanden: 4,5 km - Dames, meisjes en jongens, 7,5 km - Heren Halve marathon - Alle cat. Inschrijven in het clubhuis van ,,Het Westrak" vanaf 12.30 uur. De starttijd van de halve marathon is 13.00 uur. De starttijd van 4,5 km is 13.15 uur en van de 7,5 km om 13.30 uur. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50 voor junioren t/m 13 jaar; ƒ5.- voor ouderen. Het parcours is ook geschikt voor rol stoelatleten. SPORTERS, RECREANTEN, KOMT ALLEN! Voor iedereen is een vaantje beschikbaar en natuurlijk heeft u weer kans op een mooie prijs bij de gratis verloting. T.g.v. de vorige week gehouden behan deling van de gemeentebegroting hebben de Oostflakkeese ambtenaren een pas send antwoord gegeven op de in de pers veronderstelde duurte van Oostflakkee, waar het de belasting van de burgers betreft. Zij achten de eerdere publiciteit, waaruit Oostflakkee als de duurste ge meente naar voren kwam omjuist en zelfs zeer misleidend. Het vergelijk ging bo vendien niet op omdat Oostflakkee als enige van de vier eilandelijke geen riool belasting/rioolrecht heft. Daarom zo zegt de Oostflakkese afd. Financiën kunnen de vier gemeenten alleen vergeleken worden vanuit het totaal pakket onroerend goedbelasting plus rei- nigginsrechten plus rioolrecht. Uiteraard is het niet verwonderlijk dat in de ge meente Oostflakkee de eerste twee belas tingen hoger zijn dan bij de andere. Een overige verstorende factor in de eerdere publiciteit is dat de opbrengsten van de overige belastingen ook zeer ver schillend is (bijvoorbeeld in Goedereede veel woonforensen- en toeristenbelasting opbrengsten). De afdeling overlegde een overzichtsstaatje wat een en ander ver duidelijkt. Essentieel in dit overzicht is A. het bedrag per inwoner van het pakket o.g.b. reinr. rioolr.; B. het bedrag per inwoner over alle belastingen, ook buiten hoofdfunktie 9. Oostflakkee A. 199,48 B. 229,38 Middelhamis A. 225,49 B. 261,32 Dirksland A. 207,01 B. 236,79 Goedereede A. 143,02 B. 204,57 Gemiddeld A. 193,75 B. 233,02 „De gemeente Oostflakkee is bepaald niet het duurst De belastingen zyn middelmatig, respectieveiyk conform het gemiddelde. Middelharnis is duide lijk duurder, Dirksland iets duurder", zo luidt dan ook de conclusie. De bewoners van het eiland Goeree-Overflakkee zullen ongetwijfeld bekend zijn met het functioneren van het kantongerecht te Sommelsdijk. Velen zullen met de „figuur" kantonrechter bekend hebben in civiele en/of strafrechtelijke zaken, variërend van het trachten hard te maken van een vordering op iemand, tot het laten voorkomen van parkeer- overtredingen. Minder bekendheid geniet de voorganger van de kantonrechter, te weten de vrede rechter. Dit is ook niet zo verwonderlijk, daar deze rechtsfiguur in ons rechterlijk bestel heeft bestaan van 1811-1838 en is geïntroduceerd bij de inlijving bij Frankrijk. Het aldus ingestelde laagste rechtelijke orgaan is ook aan dit eiland niet ongemerkt voorbijgegaan, door de instelling van een tweetal vredegerechten, namelijk te Sommels dijk en Goedereede. De Vakgroep Rechtshistorie ca. van de Juridische Faculteit van de Erasmus Universiteit te Rotterdam is momenteel bezig met een onderzoek naar het functioneren van de vredegerechten in het toenmalige DepartementMonden van de Maas" hetgeen een gebied omvatte hetwelk ongeveer gelijk was aan het huidige Zuid-Holland. Schrijver dezes heeft zich gericht op een onderzoek naar het functioneren van het vredegerecht te Goedereede. De zaken die aan een vredegerecht werden voorgelegd, waren van dusdanige aard, dat het zondermeer verantwoord is de uitkomsten van de onderzoeken een bredere bekendheid te geven en niet te laten rusten in de stoffige studeerkamers. Wat is er nu voor zoveel bijzonders aan die vrederechter en de door hem behandelde zaken? Dit is niet in één of twee woorden te vertellen, maar moet blijken uit een aantal aspekten rond het gebeuren bij een vredegerecht, waaraan in het navolgende aandacht zal worden besteed. We gaan daarvoor terug naar de franse tijd en eigenlijk tot voor 1800, naar de franse revolutie. Daarbij is het ancien regime omvergeworpen en is uiteindelijk gekomen tot een onafhankelijk rechtelijk systeem. Dat systeem is nog steeds neergelegd in ons huidige recht en alleen daarom reeds van groot belang. Getracht is destijds de rechtspraak terug te brengen naar de burger, uit welk voornemen het systeem van de vredegerechten is geboren. Een belangrijke taak van de vrederechter was en de naam zegt het ook al, om partijen tot elkaar te brengen en alsnog een overeenkomst tot stand te brengen. De functionarissen waren mensen uit het volk. De kandidaat-vrederechters werden gekozen door de kantonsvergadering en ter benoeming voorgedragen bij de Keizer Napoleon. Veelal waren de benoemde vrederechters dan ook plaatselijk bekende figuren. Zij behoefden niet juridisch geschoold te zijn en in het begin was het zelfs verboden voor advocaten om te pleiten bij een vredegerecht onder het motto dat de eenvoudige burger niet het slachtoffer mocht worden van juridische spitsvondigheden. Van een schriftelijke procedure was geen sprake. Alle zaken werden mondeling behandeld, waarbij de-stellingen van partijen in een proces-verbaal werden neergelegd. De schikkende taak, dus om te trachten alsnog overeenstemming te bereiken stond voorop. Zonder die poging om te schikken ten overstaan van de vrederechter was het voor de partijen niet mogelijk naar de rechtbank te stappen om aldaar een geschil te laten beslechten. Voorts kende de vrederechter nog een aantal andere niet specifiek juridische taken, waaraan een groot gedeelte van de tijd werd besteed. Hierbij moet met name gedacht worden aan voogdij-beschikkingen, verzegelingen bij overlijden, ontzegelingen, aktes met betrekking tot eigendomsverklaringen, hand- lichtingen e.d. De uitgebreide behandeling van al dit soort zaken maakt het aandacht vestigen op de gegevens van deze vredegerechten zo interessant. Gesteld kan worden, dat de stukken van deze gerechten zoals deze nog zijn aan te treffen in het Rijksarchief te 's-Gravenhage voer zijn voor juristen, economen en sociologen om een beeld te krijgen van het leven in die tijd. Hoe zit dit nu met betrekking tot het vredegerecht te Goedereede? Vrederechters in die tijd waren: - Comelis Anemaet van 4 januari 1811 - 12 juni 1811; - David Goekoop van 12 juni 1811 - 5 maart 1812; en - Johannis Plaat vanaf 5 maart 1812. Plaatsvervangers waren: - David van Weel vanaf 4 januari 1811; - Comelis Kievit van 4 januari 1811- 17 juli 1813; en - David Goekoop vanaf 17 juh 1813. Griffiers waren: - David Goekoop van 4 januari 1811 - 12 juni 1811; en - Bartinus Jacobus Rumph vanaf 12 juni 1811. Duidelijk moge zijn, dat David Goekoop een centrale figuur is geweest bij dit vredegerecht, de latere notaris van Goedereede, die ook in het bestuurlijk gebeuren een belangrijke rol heeft gespeeld. In een volgend artikel zal worden ingegaan op vorenvermelde personen en naderhand aan de behandelde zaken door deze personen. Ten aanzien van dit laatste punt moet worden opgemerkt ten aanzien van de genealogen onder ons, dat met name de voogdij beschikkingen, die tot stand kwamen na het horen van een familieraad perspectieven bieden voor het verkrijgen van nadere informaties. '^ffh,\^^K^>\%^^U Jacobus Revius (1586-1658)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13