EIIIVt1DEI1-l1IEUW5 Het ging wat moeizaam, maar raad Oostfiai(i(ee steide begroting '87 ongewijzigd vast Rumptstad b.v. RUMPrsrAD Hans Groenendijk Üw Kerstkaart wordt niet weggegooid! is GESLOTEN Nog met geen tang... vanaf donderdag 25 december 1986 tot 5 januari 1987 BEANTWOORDING 5e Blad DINSDAG 23 DECEMBER 1986 No. 5559 Fietsenspecialist fe Sommelsdijk TeJ. 01870 - 2430 Niet om nou te muggenziften -, maar 't ging donderdagmiddag in Oostflakkee écht moeizaam toen daar, voor Oostflakkees' gemeente raad de vaststelling van de begroting 1987 aan de orde was. Met een post Onvoorziene van royaal 3,6 ton zag die er zo miserabel niet uit, maar de oppositievoerende WD heeft er wél zo'n gezicht bij getrokken. Zó reclacitrant jegens het College was de VVD nou ook weer niet om aan de gezamenlijke broodmaaltijd, ditmaal op 't Fort, te ontbreken: „nóu kan het nog, en 't is misschien de laatste keer". Opperde dhr. v.d. Ree, overigens genietend van de „wapenstilstand" na de eerste schermutseling met het College. Ter vergadering had dhr. v.d. Ree de door het College voorgestelde wijziging van de tarieven Onroerend Goed belas ting als een verhoging uitgelegd wat hij haaks plaatste op de toezegging in het Collegeprogram dat in de zittingsperiode van het College geen verhoging van plaat selijke belastingen te verwachten zou zijn; dhr. v.d. Ree kon de voorgestelde wijzi ging dan ook niet rijmen, hoezeer het College in de otelichting ook z'n best had gedaan duidelijk te maken dat bij een wijziging, met een voor de Gemeente gelijkblijvende opbrengst, niet van een verhoging mag worden gesproken. „Óns beleid is de belastingen gemiddeld voor de burgers niet te laten stijgen", zo liet het College volledigheidshalve weten. Echterzo wer daaraan toegevoegd „een eventuele daling menen wij ons óók niet te kunnen veroorloven", waarom het voorstel tot wijziging werd gedaan, bij wijzer van „preventieve maatregel" om dat de uitkomsten van de gepleegde her taxaties nog niet bekend zijn. Aanneme lijk is echter dat het totaalbedrag lager zal zijn wat bij ongewijzigd tarief voor de Gemeente een lagere opbrengst Onroe rend Goed Belasting tot gevolg zou heb ben, „en dat", zo had het College be weerd,.kunnen we ons niet permitteren" Om de totaalopbrengst van/1.342.000,- ook voor het nieuwe begrotingsjaar weer veilig te stellen dienden de tarieven te worden verhoogd van 4,- naar 6,40 en van 4,40 naar 7,04. De burger zal zo wordt verwacht gemiddeld niet meer betalen omdat de getaxeerde waarde van het Onroerend Goed een waarschijnlijk mindere zal zijn.... „Een zeer ongeloofwaardig verhaal", zo werd het voorstel in CDA-kring ontvan gen; „géén belastingverhoging en toch het tarief verhogen", weifelde dhr. M. D. de Wit. Met vuur en verve trok dhr. v.d. Ree ertegen ten strijde. Hij vond dat alle verhogingen uit het verleden tot aanzien lijke overschotten op de jaarrekeningen hebben geleid, zodat er ook over 1985 een overschot is te verwachten. Dhr. v.d. Ree trok daaruit de conclusie dat de burgers te zwaar belast zijn geweest en hij voelde dan ook niets voor een „veiligheidshalve" verhoging: „de burger zal er niks van begrijpen", meende dhr. v.d. Ree. Hij wilde een evt. mindere ontvangst Onroe rend Goed belasting uit de reserves aan vullen. Ook vanuit de SGP-fraktie kwam, bij monde van dhr. J. van Dam, er verzeke ring het voorgestelde „een duistere zaak" te vinden. Instemming kwam wel van de PvdA-fraktie waaraan deze vergade ring dhr. Bamhard ontbrak Wel stelde dhr. Van Renswoude dat er naar de bur gers toe „een afgewogen stuk voorlich ting" zou gaan. Weth. Poortvliet die het Collegevoorstel verdedigde hield vol dat er weliswaar van een „wijziging" -, maar niet van een verhoging sprake is, er is aldus dhr Poortvliet alleen sprake van inciden tele verschuivingen die inherent zijn aan de uitkomst van de hertaxaties, en er zal, zo verdedigde dhr. Poortvliet, geen sprake zijn van een verzwaring van de belasting druk. De gewekte indruk als zou dat wél zo zijn wees dhr. Poortvliet dan ook met grote stelligheid van de hand. Richting dhr. v.d. Ree wees hij erop dat de ge noemde overschotten op de jaarrekenin gen niet anders konden ontstaan dan door de verschuiving van bepaalde kapitaals investeringen; de overschotten die er met terdaad zijn worden gebruikt om de bur gers geen belastingverhoging behoeven op te leggen. In de VVD-fraktie bleef de weerstand aanwezig: ,,Wij willen lieveer de spaarpot aanbreken dan de burger het gelag te laten betalen", liet dhr. v.d. Ree weten. Ook de SGP-fraktie deed de tegenzin gestand: „Hoe verkoop je zoiets nou?" vroeg dhr. C. Breeman zich af, met als gevolg dat bij de gehouden stemming zowel de beide VVD-, als de beide SGP- vertegenwoordigers zich tegen het voor stel uitspraken. Een viertal Algemene beschouwingen In de middagvergadering werden een viertal Algemene beschouwingen ten ge hore gebracht waarvan onderstaand een korte saiuenvaidng: CDA: „Grote voorzichtigheid" In de CDA-beschouwing, voorgedragen door dhr. M. D. de Wit, werd met ,,heel veel nadruk" gewezen op de noodzaak met grote voorzichtigheid om te gaan met de financiële middelen omdat anders de vrees moet bestaan dat er grote financiële tekorten zullen ontstaan met belasting verhoging voor de burgers als gevolg. Dhr. de Wit riep dan ook op te waken tegen overschrijdingen waarom hij het een goe de zaak vond een meerjarenplanning te hebben die de nog te plegen kapitaals- werken over meerdere jaren verdeelt. In die context ook de waarschuwing de uitvoering van de Recreatienota geen „geldverslindende zaak" te laten worden, temeer zo overwoog dhr. de Wit omdat de Oostflakkeese voorzieningen door relatief weinigen zullen worden ge bruikt omdat de grote trek van de recreant toch op het strand en de Grevelingen is gericht. Voorts werd in de beschouwing nadruk gelegd op de noodzaak van een zo spoedig mogelijke aanleg van Rijksweg 59 en gaf dhr. de Wit een insiders-kijk op het Maat schappelijk werk en het gecoördineerd Wanneer hij er zichzelf in betrok ken heeft, heeft de raadsnestor dhr. L. Hokke in zijn woordje namens de raad ten besluite van het bestuur lijke jaar heel wat zelfkennis neer gelegd. „We zijn met z'n allen ver warde mensen; d'n besten is nog niet om met een tang aan te pak ken!", stelde hij vast. Toch hoopte dhr. Hokke dat College en raad nu en in het volgend jaar iets zullen kunnen bijdragen aan het scheppen van een gemeente waarin het voor ieder goed is te wonen en te leven, zoals de oude Willem Drees dat al tientallen jaren geleden als ideaal heeft gezien. Aan dr. Drees werd dhr. Hokke herinnerd door een postzegel die van hem is versche nen, een andere hem gezonden nieuwjaarskaart, kennelijk van een van de leden van het College, droeg in 't geheel geen postzegel en was derhalve met strafport belast bejaardenwerk, waarvan hij de behoeften, met die van het flankerend ouderenbeleid etaleerde. „De CDA-fraktie vindt het gewoon een plicht de oudere mensen te helpen zodat ze zo lang mogelijk in eigen vertrouwde woonomgeving kunnen blij ven en hun sociale kontakten kunnen blijven behouden", gaf dhr. de Wit te kennen. Voorts liet spr. de aandacht gaan over het onderwijs en de onderwijsaccomodaties zowel als aan de woningbouw, het be treurend dat in Ooltgensplaat de vraag naar woningen zeer minimaal is, al kan, in het verloop van de vergadering, weth. C. L.'M. de Wit daarover een wat opwek kender bericht laten horen. Het zat dhr. M. D. de Wit duidelijk niet lekker dat van de woningen die in Oostflakkee worden gerealiseerd 60% in Oude Tonge wordt gebouwd. Een positieve kijk gaf dhr. de Wit op de economische aktiviteit in de gemeente Oostflakkee door de verwachting uit te spreken dat de komende jaren nog vele percelen bouwgrond op het industrieter rein zullen worden verkocht wat mee zal brengen dat er meer aktiviteit en meer werk zal komen. Spreker besloot met alle bij het gemeen tebestuur betrokkenen voor het komend begrotingsjaar kracht van God en leiding door Zijn Geest toe te wensen. WD: Uitsluitend getalsmatig... Het moest VVD-vertegenwoordiger dhr. Bax van het hart dat het College in de nieuwe samenstelling van PvdA en CDA „uitsluitend op getalsmatige basis naar besluitvorming werkt", waarin dhr. Bax het verwijt neerlegde dat het College geen enkele moeite doet om recht te doen aan de mening van alle partijen in de raad, „terwijl", zo vond dhr. Bax, ,,in feite toch gezamenlijk gewerkt moet worden aan de toekomst om de gemeenschap die kansen te geven waarop zij recht heeft." Van groei van de Oostflakkeese econo mie lijkt dhr. Bax volgend jaar sprake te zullen zijn: weliswaar verwacht het Col lege dat de werkloosheid met een derde zal afnemen, waartegenover dhr. Bax stelde dat de werkloosheid onder zelfstandigen een stijging van 25% ondervindt, waaraan dhr. Bax ook nog de „alarmerende be richten" uit de agrarische sector voegde met de vraag de zo belangrijke pijler van het economische gebeuren de helpende hand te bieden voorzover dat in het ge meentelijke vermogen ligt. Spreker constateerde dat de geldstroom die bepalend is voor het welvaren van Oostflakkee niet een zodanige groei laat zien vQor het welvaren van de gemeente om het optimisme van het College als het gaat om de bestedingen in de komende vier jaren te kunnen delen. Dhr. Bax wees erop dat de partikuliere bestedingsruimte steeds kleiner wordt. „Dat zou voor het College aanleiding moeten zijn omzichti ger te zijn en de lasten voor burgers en bedrijfsleven te verlichten". „Enigszins verontrust" toonde de VVD-fraktie zich dan ook over de konstatering van het College dat er in de begroting amper nog rek zit. Voorts maakte dhr.Bax zijn bedenkingen kenbaar de kennelijke voorrang die aan Oude Tonge gegeven wordt in de uitvoe ring van stads- en dorpsvernieuwing ter wijl het toch het voornemen moet zijn het voorzieningeimiveau in alle kernen te handhaven. Uitvoerig ging dhr. Bax in op onderwijszaken, met name de gebouwen situatie die hij voor het basisonderwijs in Achthuizen, Den Bommel en Oolt gensplaat bedroevend achtte te zijn en een noodkreet lanceerde hij over het stilligen van de bouw van de MEAO-school. Motie Dhr. Bax diende aan het eind van zijn beschouwing een motie in waarin het verzoek aan de Staatssecretaris van Onderwijs en Wetenschappen om m.b.t. de huisvesting van de MEAO eerder gedane toezeggingen op korte termijn na te komen. De motie kreeg de steun van de gehele raad. PvdA: Goede beeldvorming noodzakelijk In de PvdA-beschouwing, gelezen door dhr. van Renswoude, werd een kat uitge deeld aan de VVD-fraktei waarvan dhr. v.d. Ree, toenmalig wethouder, het kenne lijk werd aangerekend dat in de achter liggende periode veel overhoop is gehaald maar weinig tot een volledige afwikkeling is gekomen. Later, in de beantwoording zou weth. Poortvliet, op de man af ge vraagd de verantwoordelijkheid daarvoor niet alleen op de toenmalige wethouder, maar op het gehele College, leggen. Een prima indruk had dhr. van Rens woude gekregen van de begrotingsstukken maar over de inhoud ervan toonde hij zich wat minder optimistisch met name nu blijkt dat de financiële situatie van de gemeente in de komende jaren zal ver slechteren. Spreker stelde dan ook vast niet gedwongen te willen worden de lasten voor de burgers te verhogen waarom het inkomsten- en uitgavenpeil nauwgezet in de gaten zal moeten worden gehouden. Een goede beeldvorming van de gemeen te, in de meest uitgebreide betekenis, achtte dhr. van Renswoude gewenst en er volgden een reeks waarnemingen op ve lerlei gebieden; op het terrein van o.a. het onderwijs waarbij werd ingehaakt op de suggestie dat op de basisscholen bij be paalde reparaties ouders zouden kunnen worden ingezet om daarmee geld te be sparen. Ook over standoverlast van de be- gierde akkers werd gesproken, waarbij werd vastgesteld dat de toelaatbare gren zen van wat zou kunnen al ver over schreden zijn. Zorg verwoordde dhr. van Renswoude over ontwikkelingen op het gebied van de huisvesting. Op het terrein van de nieuw bouw zal het contingent woningwetbouw steeds kleiner worden en wellicht ver vallen om te worden vervangen door wo ningen in de premiesfeer waarvan de ge volgen kunnen zijn een leegstand van duurdere woningen. Het zou zo leek het dhr. van Renswoude een goede zaak zijn te komen tot koppeling tussen verhuurbouw en verkoopbouw. ^^•^'t Is wel een leuke traditie familie en vrienden rond de feestdagen een wenskaart te zenden. Wel jammer dat al die tientallen miljoenen kaarten in het prille nieuwe jaar in de vuilniszak verdwijnen. Voor gedrukte wenskaarten hebben, hoe mooi ze ook zijn, een erg kort leven. Er is eigenlijk maar één soort kaart dat nooit wordt weggegooid, en dat is de fotowens kaart; een echte foto. En foto's van familie en vrien den zijn een heel persoonlijk bezit, niemand gooit zul ke foto's weg. Ook kunt zo'n fotowenskaart (laten) maken. Uit de foto's of dia's die u dit jaar hebt gemaakt kiest u een erg geslaagde opname, bijvoorbeeld een zonnige va kantiefoto, een foto van de kinderen of van een huis dier. Natuurlijk kunt u speciaal voor deze gelegenheid een foto maken waarbij u de goede wensen voor 1987 op een originele manier in beeld brengt. Het negatief van de gekozen foto of dia brengt u naar uw fotovak man. Geef hem wel de hele negatiefstrook en knip dus niet dat ene negatief er uit. Een dia moet bij voor keur gemonteerd in een glasloos raampje worden aangeboden. U kunt kant-en-klare wenskaarten be stellen; hierbij is de foto al in de kaart verwerkt, en is ook de wens al ingedrukt. Maar u kunt ook losse foto's bestellen en deze zelf opplakken op bijpassend kar ton. Schrijf er een tekst bij, of laat de kinderen de kaart versieren. De prijs van deze fotowenskaarten is onge veer even hoog als die van een goed-uitgevoerde voorgedrukte kaart. Het verschil in waardering is bij zonder groot, dat merkt u wel als u uw fotowenskaar ten hebt verzonden. Veel ontvangers zullen reageren, en de kaart in hun foto-album plakken. Uw fotowens zal in komende jaren nog vaak worden bekeken! Lieve Vrouwepoldersedgk la Stad aan 't Haringvliet Telefoon 01871 - 1202 Oude Tonge - Middelharnis In zijn later gevolgde beantwoording bevestigde de raadsvoorz. burg. de Vos veler voorkeur voor het wonen in Oude Tonge, in welke voorkeur het gemeente bestuur geen wijziging zal kunnen bren gen. De voorz. achtte het trouwens moge lijk dat de voorkeur nog meer naar Mid delharnis zal worden verlegd vooral waar het gezinnen met opgroeiende kinderen betreft, die vervolgonderwijs in Middel harnis willen volgen; reiskosten kunnen van worden uitgespaard. SGP: Wél een weg terug Tegenover de wat fatalistische mening dat er geen weg terug zou zijn, wees dhr. J. van Dam die mogelijkheid met nadruk wél aan in de terugkeer tot God en Zijn inzettingen, „dat zou voor Overheid en onderdanen een gelukkige weg terug zijn! verzekerde dhr. van Dam, die zijn be schouwingen begonnen was met een be spiegeling op de grootste beleidsfout die wordt gemaakt en de gevolgen d'aarvan God niet in erkentenis te houden. Daarbij wees dhr. van Dam o.a. op de gruwel dat de mens in zijn hoogste arrogantie beslist over leven en dood. Spreker wees erop dat daarentegen op het onderhouden van Gods geboden groot loon en rijke zegen is te verwachten. Vaststellend dat er in de begroting voor de gewone dienst geen enkele rek meer zit wees dhr. van Dam op de „enorme be dragen" die de sportvoorzieningen vra gen. Hi jvond dan ook een „pas op de plaats" zeer gewenst en pleitte voor aan passing van de eigen bijdragen van de verenigingen, en ook een eind te maken aan de verkapte subsidies aan de sport verenigingen door hen gratis of tegen een lage vergoeding gemeente-eigendommen in gebruik te geven. Ook deed dhr. van Dam een dringend beroep om ongewenste ontwikkelingen in de sportkantines terug te dringen. M.b.t. dorps- en stadsvernieuwing vroeg hij ook aandacht voor de andere kernen dan Oude Tonge, waarna hij zijn blik over veel gebieden van het gemeentelijk erf liet gaan, om zich bij de grondexploitatie af te vragen of de gemeente op dat terrein toch niet in een dood getij is aangeland? Een paar bankjes op de route Ebbe en Vloed - centrum Oude Tonge waren eigen lijk de belangrijkste materiële verlangens van de SGP-fraktie, zowel als aanpassing van straten en pleinen aan rolstoelgebrui kers. Spr. besloot met Gods zegen toe te wensen op het werk dat in het komende begrotingsjaar wacht. Was de mniddagvergadering besteed aan het afwerken van een deel van de agenda en het houden van de Alg. be schouwingen, in de avondvergadering werd begonnen met de beantwoording daarvan, geopend door burg. De Vos: Met spijt reageerde de voorz. op de veronderstelling van de VVD-fraktie dat het College de raad vanuit een machts denken benadert; uitgangspunt is en zal blijven dat de raad als collectief aan het hoofd van de gemeente staat en het Col lege streeft ernaar de raad aldus te laten fiinktioneren. Voor de mate evenwel waarin binnen de raad meningsverschillen bestaan kan het College niet ter verant woording worden geroepen. Elk van de raadsleden heeft recht op eenzelfde bena dering, zo verklaarde de voorz. zijn over tuiging. „Het personeelsbeleid heeft voortdurend de aandacht van het College", zo ver zekerde de voorz. al wordt ertegen ge waakt zich al te veel met de details bezig te houden; „het ambtelijk apparaat moet niet de hete adem in de nek worden gegeven om geen spanningen op te roepen of die aan te wakkeren. Door gesprekken met de staf wordt gezicht naar wegen om tot verbetering te komen." De stand van zaken m.b.t. de nieuwbouw van een gemeentekantoor is dat zo gauw mogelijk tot een definitieve besluitvor ming m.b.t. de aanbesteding gekomen zal kunen worden; er zal tot openbare aan besteding, met voorselectie, worden over gegaan. Het gemeentekantoor op de Voor straat zal zo mogelijk worden verkocht; helaas lijkt de belangstelling wat weg geëbd, maar niettemin wordt doorgegaan er een bestemming voor te vinden. Een „Werkgroep v.d. Ree" onderzoekt moge lijke bestemmingen voor het oude ge meentehuis op de Kaai. Met grote belang stelling wordt de rapportage van de werk groep die een halfjaar respijt heeft gevraagd tegemoet gezien. Dat er zoals het CDA voorzag volgend jaar „vele percelen industriegrond verkocht zullen worden" durfde de voorz. het hoofd niet al te hoog in de wolken te steken; tevreden zal het College al zijn als er regelmatig grond kan worden verkocht waartoe het plegen van promotie-aktivi- teiten onmisbaar zal blijken te zijn. Gevraagd naar het tonen van belang stelling voor de agrarische sector moest de voorz. spijtig vaststellen dat daartoe meer weinig mogelijkheden zijn. Spr. ontkende allerminst de problemen in de agrarische sector maar er zijn ook andere groepen die het bijzonder moeilijk hebben. Ongewenste ontwikkelingen in en door sportkantines, zoals door de SGP gesig naleerd zullen zo mogelijk worden tegen gegaan. De gemeente zullen meer mid delen in handen krijgen om het drank misbruik tegen te gaan. Op zich ontbreekt het op dit moment de gemeenten aan handzame instrumenten er iets tegen te doen. Anderzijds zijn sportkantines de huiskamer van de sportverenigingen „waar nog eens een pilsje wordt gedronken"; de voorz. meende dat daar dan ook begrip voor moet bestaan. De vraag wat er met de recreatienota zal gebeuren werd door de voorzbeantwoord met de constatering dat eerst de havens zullen dienen te worden aangepakt; de mogelijkheid tot ontsluiting en de vraag naar de economische haalbaarheid dienen zich daarbij aan. De verwachting als zou het gors bij Den Bommel volgend jaar al door de bevolking zal mogen worden gebruikt werd door de voorz. wat getemperd. Staatsbosbeheer heeft onder voorwaarden, in principe toe stemming gegeven maar over die voor waarden zal de gemeente nog met Staats bosbeheer eens moeten worden. M.b.t. de haven van Oude Tonge \yees de voorz. op het gevaar van „enorme zand- verplaatsingen", volgend jaar bij de slui ting van de Philipsdam. Er wordt vanuit gegaan dat Rijkswaterstaat er voor zal zorgen dat de haven van Oude Tonge bereikbaar blijft. Over de bouw van de nieuwe MEAO- school móest de voorz. met grote spijt vaststellen dat de aangevangen bouw is stopgezet. „Een beetje goede hoop" ver klaarde de voorz. dat het enigszins de goede kant opgaat; het bestuur heeft rechtskundige hulp ingeroepen. De aanleg van de A59 is in het kader van de bezuiniging op het Rijkswegenfonds getemporiseerd tot 1993. Richting Tweede Kamer zijn diverse gesprekken gevoerd. Door SGP-kamerlid v.d. Berg is een mo tie ingediend die dinsdag in zeer grote meerderheid is aangenomen. De minister moet nog beslissen de motie al of niet in te voeren; in januari zal bekend zijn of de motie metterdaad zal worden uitgevoerd. De vraag of er in het soc. cultureel centrum „de Grutterswei" te Oude Tonge een stukje cultuur zal worden gebracht, herinnerde de heer Poortvliet de raad eraan dat het beheer aan het Stichtings bestuur is gegeven; het bestuur zal ge vraagd worden om culturele aktiviteiten te initiëren. De „te grote kosten aan de sportver enigingen", zoals door dhr. van Dam gekonstateerd, werden door weth. Poort vliet kermelijk bevestigd; er staat slechts een dekking van 7% tegenover de tonnen die jaarlijks worden utigegeven. Het ware te overwegen dat percentage op te trekken wat niet persé tot uitdrukking behoeft te worden gebracht in een hogere huur, maar wellicht in een grotere zel^erkzaainheid. Over de financiële positie van de ge meente zei dhr. Poortvliet het „met z.n allen niet slechter te veronderstellen" dan het is. Het is niet waar dat de gemeente Oostflakkee qua belastingheffing de duur ste zou zijn van het eiland. „We zijn een goede derde maar tegen een gemeente met een vismijn kunnen we niet op", zo berustte dhr. Poortvliet. „De belastingen zijn niet opgetrokken omdat de meerdere baten daarvan niet echt nodig zijn. „Het spaarpotje hoeft niet te groot te zijn; het staat het College voor een gezond financieel beleid te voeren en via een meerjarenbegroting op 1991 toch nog een reserve van 5,7 miljoen over te hebben", liet weth. Poortvliet weten; „met dit fi nancieringsbeleid moet de komende pe riode kunnen worden doorgekomen. La ten we elkaar niet te veel financieel pes simisme aanpraten", meende dhr. Poort vliet aan het voorgaande te mogen ont lenen. Ook weth. CL. M. de Wit nam een deel van de beantwoording voor zijn rekening. De klok wees half tien, toen de raad gelegenheid kreeg op de beantwoording door het College te reageren, waarna het College de raad weer van repliek diende. De begroting, zowel als de meerjaren- begroting werden zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld. FOTOSTRIPVERHAAL

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 17