EiiAriDEn-riiEuws Uit de Historie Middelharnis TAMBOER DOETMÉÉR IN 1987. Prettige Kerstdagen en 'n Gelukkig Nieuwjaar I DD makelaarskantoor tamboer b.v. Openstelling Streekmuseum Goeree-Overflakkee tussen kerst en nieuwjaar (24) postbus 22 - iindenJaanS - 3240 aa middelharnis telefoon 01870-3477 - privé 01870 - 3816 4e Blad DINSDAG 23 DECEMBER 1986 No. 5559 Uit de notulen van het in 1810 gestichte Departement van het „Nut van 't Alge meen", waarover het in de vorige afle vering ging, blijkt, dat de leden elkaar vragen voorlegden. Zo vroeg in 1812 een lied: „Waaraan moet men toeschrijven, dat in een schrikkeljaar de paarden- en roomse bonen gekeerd in de peulen lig gen?" Er waren leden, die bevestigden dat dit zo was!! Gelooft niemand het meer? Men sprak over de betekenis van spreek woorden: Men koopt niet gaarne een kat in de zak. Spijkers op laag water zoeken. Als men een scharensliep ziet, zal het rege nen! (Dat hoort men nu nog!). Andere vragen hebben betrekking op het zedelijk en godsdienstig leven. Bijvoor beeld: „Waarom is men doorgaans meer tegen het kaartspel dan tegen andere spe len? Waarom ontdekte men zich bij de Hervormden ondqr het lezen der wet en de geloofsartikelen en bij de bediening van de Doop, maar niet bij het lezen van de Schrift, noch bij de bediening van het Avondmaal?" Hieruit moeten we dus afleiden, dat de mannen vroeger in de kerk hun pet of hoed op 't hoofd hielden. Weet een heel oude eilander daar nog van, 't zij persoonlijk of van horen zeggen? Dat men ook in andere opzichten werk zaam was, bleek uit het ijveren van het Nut om opheffing te verkrijgen van een overheidsmaatregel uit de Franse tijd om de lijken der overledenen zo gauw moge lijk te begraven. Het blijkt, dat men direct na het uitblazen van de adem de doden kistte en begroef, nog voor het lijk ver stijfde, waardoor wel eens schijndoden begraven werden. In 1815 ontmaskerde een commissie uit het Nut de toverijen van een smid uit Hekelingen. Hoevelen op het Eiland zou den ook nu nog aan toverij geloven? Ik zou ze niet graag de kost geven. Hoe vooruitstrevend het Nut ook meen de te zijn, er werden geen dames toege laten bij lezingen en redevoeringen, ten minste de eerste 10 jaren niet. Ook de joden kregen geen toegang. Pas in 1868 en dan nog niet zonder verzet werd de heer Bodding als eerste Israëliet toegelaten. Voor het onderwijs heeft het Nut nog al wat gedaan. Zo werd een avondschool gesticht, waar 20 kinderen uit Middel harnis en 15 uit Sommelsdijk gedurende twee uur 's avonds les zouden krijgen in spellen, lezen, schrijven en rekenen (10 juni 1810), maar de animo bleek op de duur te gering, zodat men de school in 1818 moest opheffen. Tal van plarmen werden gemaakt, maar konden niet tot uitvoering komen door gebrek aan belang stelling van hét publiek, bijv. het plan tot oprichting van een tekenschool in 1821. Eerst in 1853 had het Departement suc ces met een cursus in bouwkundig teke nen, waar ambachtslieden kosteloos on derwijs kregen. Velen hebben ervan geno ten, maar in 1862 moest men er mee ophouden. Een cursus in huisarbeid in de tachtiger jaren duurde ook maar kort. Hoe goed de bedoelingen der heren ook waren, zij stuitten af op de lauwheid der eilanders Ook pogingen om te komen tot zang onderwijs hadden weinig of geen succes. Op 20 januari 1905 werd een zangcursus opgericht voor jongens van 10 tot 14 en meisjes van 10 tot 16 jaar onder leiding van de heer Van Nes en later van de heer P. de Mooy. Pogingen om te komen tot openluchtspelen werden verijdeld door het gebrek aan een doelmatig sportterrein, ook van een zwemschool kon niets komen. Over de bemoeiingen om tot een Am- bachtsschool te komen, zie men wat we over de Ambachtsschool vertelden. Uit eerder genoemd gedenkschrift geef ik nog 't volgende door: „Hier predikte Jan (Ds. Jan Nieuwen- huijzen) vijfjaren lang het evangelie aan enkele arbeiders, hun vrouwen en kinderen. Eén boer Leendert Vink, heemraad, die de geldmiddelen be heerde, kon lezen en schrijven en be hoorde tot de Middelhamisser plite." Hij leerde de „kleine luyden" kennen van aangezicht tot aangezicht en van hart tot hart. De jaren door hem te Middelharnis door gebracht zijn van de grootste betekenis geweest voor zijn vorming, omdat hij hier zijn tijd vlijtig heeft besteed aan god geleerde en historische studie. Maar nog méér van betekenis waren deze jaren, omdat hij hier heeft verkeerd met die kleine luyden, wier noden en behoeften in later tijd hem zouden dringen tot het uitdenken van zijn Maatschappij. Is zijn plan ontstaan in de pastorie te Monniken dam en is het Nut gesticht op 16 november 1784 in een vriendenkring in Edam, hier te Middelharnis heeft hij kennis gekregen van deerlijke onkunde en bittere armoede; hier zijn in zijn hoofd enhart de eerste denkbeelden gerezen die verwezenlijkt zouden worden, zodra hij in een daartoe geschikte omgeving zich bevond. Niemand verwonderde zich, dat het 25 jaar zou duren eer ook te Middelharnis een departement werd gesticht. Immers daar wist men beter dan elders, dat de stichter van het Nut een Doopsgezinde was. Ook stonden velen der Nutsvrienden in de reuk van patriotten te zijn. En nu wilde het geval, dat Middelharnis niet alleen overwegend Oranjegezind was, maar ook dat een der voornaamste pa- triotte op 't eiland, de Doopsgezinde le raar Abraham Tersier, verre van de ach ting der notabele burgers genoot. Met lede ogen moeten zij hebben aangezien, ho ehet Menniste kerkje diende voor exer citieoefeningen van de burgerwacht. Hier moest eerst de partijstrijd onder de druk der tijden een einde nemen, moesten oude veten zijn vergeten éér men zich aaneen sloot tot een departement. het tijdstip van oprichting 22 januari 1810 is zeker wel bij uitstek gunstig geweest: een half jaar vóór de inlijving van ons land bij Frankrijk. Nauwelijks was het departement gesticht, of een elftal notabelen uit het naburige Sommelsdijk begeerde het lidmaatschap. De naam van het departement werd ver anderd in: Middelharnis-Sommelsdijk. Ter nauwernood was het departement opgericht of een nieuw aantal leden meld de zich aan, en gedurende de Franse tijd had voortdurende aanwas van leden plaats. Wij hebben hier te doen met zuivere belangstelling in het doel der Maatschap pij- Van de titels van lezingen noem ik slechts: „Het ongegronde en ongepaste van het gevoelen, dat de ons overkomende rampen steeds blijken zouden zijn van Goddelijke toom" (Nijgh). „Apotheker Nijgh durft het te zeggen; hij oordeelt een eeuw geleden als een vrijzinnige over rampen en een hedendaags Gereformeer de zou schrikken van zulk een ketterij" (pag. 13). De enige lezing, waaruit blijkt, dat ook op sociale toestanden de aandacht viel, was: „Het nut en de noodzakelijkheid van welingerichte werkhuizen" door Paulus Bosch. We kunnen bespeuren, dat het departe ment gevestigd is in een vissersplaats. Immers bij de bespreking van de beschrij- vingsbrief voor de algemene vergadering in 1811 bleek het algemeen gevoelen, dat de vervaardiging van een „handboek voor visserslieden" gewenst was. In 1815 verspreidt het departement 200 vlugschriftjes over het nut der koepok inenting, uitgegeven door het hoofdbe stuur. (De ontdekking van Jenner was van 1798). Het besluit der afwijzing van subsidie voor de Ambachtsschool was niet gericht tegen de school, maar tegen het Nut. Het gevolg was, dat wilde men voor de school zowel Rijks- als provinciale subsidie, een afzonderlijke vereniging moest worden gesticht, op welker statuten de koninklijke goedkeuring moest worden verkregen. Een nieuwe vereniging werd gesticht, maar in de statuten werd de bepaling opgenomen, dat van de zeven bestuurs leden drie door het Nutsdepartement moesten aangewezen worden. Daardoor is de school niet meer een inrichting van het departement, maar doordat het de school heeft gesticht en door financiële en persoonlijke banden eraan verbonden is, mag toch ook in de verre toekomst de Ambachtsschool beschouwd worden als een Nutszaak. De 10e september 1810 werd besloten een leesbibliotheek op te richten. De 17e juni 1818 zond de Algemene Secretaris der Maatschappij een missive, waarin Koning Willem I zijn verlangen kenbaar maakte, dat de departementen hun invloed zouden aanwenden tot het oprichten van Spaarbanken. Een spaar bank van het Departement Middelharnis- Sommelsdijk der Mij. Tot Nut van 't Algemeen (een Nutsspaarbank) kwam tot stand. Het Departement werkte ook op het Ook dit jaar zijn we in de kerstvakantie weer twee middagen open. Een mooie gelegenheid om (opnieuw) kennis te maken met de geschiedenis van uw eigen streek. Voor uzelf, uw kinderen, uw gasten een gelegenheid een onvergetelijke middag te organiseren. In 19 afdelingen doorloopt u vanaf de Ie eeuw gebruiksvoorwerpen gevonden tijdens opgravingen uit de Romeinse periode via opgravingen uit de Middeleeuwen, tot en met de 19e eeuw de geschiedenis van Goeree-Overflakkee. En het zijn niet alleen opgravingen, maar ook het Flakkeese huisje, de visserij van Middelharnis, een kruidenierswinkeltje, de landbouw, vlaggen, vaandels, een schoolklas, foto's en attributen van de R.T.M., kaarten van de groei van het eiland, foto's van de ramp in 1953, wapens van de 13 vroegere en 4 hedendaagse gemeenten, de schutterij, klederdrachten, beroepsvaart, sme derij, zeilmakerij, wagenmaker, molenmakerij, klompenmakerij, winkeltje van ,,ellegoed", stenegoedwinkel, brandweer, kaasmakerij en ga zo maar door. Wanneer u het vlug wilt doen, reken dan op een bezoek van één uur. Bent u erg geïnteresseerd dan bent u in één middag niet uitgekeken. Daarom zijn we ook twee middagen open: zaterdag 27 december van 2 tot 5 uur en dinsdag 30 december van 2 tot 5 uur. Entree volwassenen 1,50; kinderen 1,-. Leden vrij toegang, evenals bedrijven, donateurs en houders van C.J.P.-paspoort. Graag verwachten wij u, want het museum is er voor uü terrein der liefdadigheid, zowel buiten als binnen Middelharnis en Sommelsdijk. Bewogenheid met allerlei ellende blijkt zeer duidelijk en ze leidde tot in die tijd passende daden, die wij in 1986 niet mogen beoordelen naar onze hedendaag se methoden van hulpverlening. Opmerkingen: I In de Wetten van het Departement stond: Ieder Lid zal aan deze algemene oogmerken moeten beantwoorden, en niets behandelen, dat op Burgerlijke of Godsdienstige geschillen betrekking heeft. II Elk, van wat Staat of Christengezind- heid hij zij, zal tot het Lidmaatschap van dit Departement toegelaten worden, zegt artikel 1 dezer Wetten. De vermelding der C/!rw?engezindheid maakte het moeilijk Joden als lid toe te laten. Zou een Jood zich thuis gevoeld hebben bij de behan deling van: „De ware grootheid van ziel eens christens" door ds. Slotemaker. Zou een Jood zich er mee hebben kunnen verenigingen, dat Van der Palms kinder bijbel door de Leesbibliotheek werd uit geleend? We hebben in het Nut te Middelharnis- Sommelsdijk wel te maken met een Chris tendom boven geloofsverdeeldheid. Een pastoor kon lid zijn en de vrijzinnige ds. Ham (hij schreef catechisatieboekjes in vrijzinnige geest) eveneens. Een voor dracht van Ds. Hooijkaas: „Het nut der Bijbellezing" („Gods Woord is het aan genaamste voedsel voor de geest"; 1847) laat ons iets van het Christelijke beginsel zien. III flet is verblijdend dat in 1824 door dhr. Plaat een voordracht werd gehouden: Gods grootheid in de schepping en Zijn wijsheid in de orde der natuur. IV Door het departement zijn, vooral in het begin van zijn bestaan, herhaaldelijk beloningen uitgereikt wegens het redden van mensenlevens - hetzij van drenke lingen, hetzij van schipbreukelingen. Het merendeel van deze redding van drenkelingen, bestond in hulp aan kin deren, die in de haven van de kade waren gevallen. In 1848 redde Jan M. v.d. Rovaart Gzn. twee drenkelingen. Belo ning ieder 2,50. (Was deze Van de Rovaart nog familie van J. v.d. Rovaart, ouderling te Middelharnis, óf dezelfde als die?). (wordt vervolgd) J. L. Struik Tamboer bemiddelde bij aan- en verkoop van méér bestaande woningen (110) Tamboer verkoclit méér nieuwe woningen (51) Tamboer adviseerde voor méér hypotheken (86 stuks) Tamboer verrichtte méér taxaties (210 maal riep men onze dienst in) Tamboer gaf méér eigen kranten uit: 10x per jaar méér dan 16.500 exemplaren! Tamboer sloot méér verzekeringen af: 427 opstal-, inboedel-, auto-, ziektekosten- en levensverzekeringen Er staan weer héél wat plannen op stapel voor nóg betere en snellere service! Maar eerst wensen alle medewerkers van kantoor Tamboer u.... TAMBOER DEED MEER IN 1986

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13