Waterschap Goeree Overflakkee ziet voor volgend jaar nog af van verhoging van lie omsiag De tentoonstelling van „Nut en Genoegen" Ouddorp was groot sukses Politiebericliten Poiltieberlciiten Jaarvergadering Z.C. „de Stelle fionuSieinaH IVIet een Mercedes aan de haal Drinkwatertarief niet omhoog Kerstviering CPB Goeree Schaken in Stellendam Goedereede Middelharnis Oude Tonge S9e Jaargang DINSDAG 16 DECEMBER 1986 No. 5557 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRUS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Er zit noodzakelijkerwijs voor de jaren na 1987 w een verhoging van de omslag aan te komen-, maar het College van dijkgraaf en heemraden van het Waterschap Goeree Overflakkee heeft die verhoging voor volgend jaar nog niét nodig geacht, met als gevolg dat de Ver. Vergadering, vrijdag middag in „de Grutterswei" te Oude Tonge in vergadering bijeen, werd voorgesteld de Waterschapsomslag op het bestaande tarief te handhaven. De Vergadering deelde graag in „de vreugde" waarvan het College in de aanbiedingsbrief bij de begroting 1987 had blijk gegeven, zij het ook dat de eerlijkheid gebood daarin ook op te nemen dat in de navolgende jaren de omslagtarieven „wel degelijk" omhoog zullen moeten. Aan het flakkeese gebied zal voor 1987 opnieuw een omslag van 173,-perhain rekening worden gebracht, voor het Goe- reese gebied (i.v.m. een tot 1990 geldende reglementaire korting) 148,- en voor een klein gebied met o.a. de Zuiderdiep- polder 63,- per ha. Dijkgraaf van Kam penhout tekende daarbij aan dat bij de omringende Waterschappen wel degelijk van een verhoging sprake is, in het Water schap de Grote Waard met zelfs 17,-, terwijl „Schouwen Duiveland" een ver hoging van 6,- toepast. Met een omslag van 173,-wordt de magische grens van 200,- die men niet graag zou overschrij den, nog op redelijke afstand gehouden. Uit die zorg komt ook de wens voort dat de Overheid tot een „alleszins verant woorde wetgeving" zal komen waar het de toekenning van de thans nog gebruike lijke onderhoudssubsidie voor waterke ringen betreft. In zijn openingswoord maakte dijkgraaf van Kampenhout gewag van mogelijke wijziging daarin waimeer geëffectueerd zou worden dat de Water schappen de totale zorg voor de water keringen voor hun rekening zullen moeten nemen. „Het Rijk vindt met de uitvoering van de Deltawet al genoeg te hebben be taald", zo verwoordde de dijkgraaf de argumentatie daartoe. In die nieuwe con text zou er alleen van subsidie sprake kunnen zijn wanneer er sprake is van de aanwezigheid van een nationaal belang. Onderhoud van de Deltadammen wordt overigens buiten beschouwing gehouden. De Uniecommissie Waterkeringen houdt nauwlettend de ontwikkelingen in het oog. Ontkend wordt daarom ook 's Rijks be wering als zou met het gereedkomen van de Oosterscheldedam ons land nu veilig zijn: „Ons land zal nooit „af zijn. In feite zullen we in het jaar 2000 de toestand uit de Romeinse tijd hebben teruggekregen", verklaarde de dijkgraaf: „....toen namelijk kenden we een gesloten kust, maar we weten dat het land blijft zakken, de zee blijft stijgen, de kusterosie doorgaat en de dijken slijten". In zijn openingswoord wilde dhr. van Kampenhout ook nadrukkelijk de kenne lijke schijn wegnemen als zou in het Jaar verslag zijn geïnsinueerd dat de ruilver kaveling „zonder enige zorg maar raak doet!" Spr. hechtte eraan publiekelijk te weerspreken; het kontakt met de Land inrichtingscommissie is zeer intensief en is een andere dan de gewraakte tekst zou doen vermoeden. Alg. beschouwingen In de algemene beschouwingen die aan de begroting 1987 werden gewijd klonk ook de wens door dat het „kustbeleid- probleem", zo dat al als gevolg van de Wet op de Waterkeringen op de Water schappen afkomt, „budgettair-neutraal zal verlopen. Dhr. G. Robijn verklaarde met instemming kennis te hebben ge nomen dat niet tot een verhoging van de omslag behoeft te worden overgegaan en hij tekende ook aan dat nog steeds de onjuiste gedachte bestaat dat het Water schap uitsluitend een „boerenbelang" zou zijn, terwijl de vertegenwoordiging van gebouwd en ongebouwd bijna evenredig is. Ook dhr. H. A. Mijs gaf van zijn in stemming met het niet verhogen van de omslag blijk, vooral nu de inkomens in de landbouw sterk onder druk staan. „Waar mogelijk blijft bezuinigen geboden!" raad de dhr. Mijs aan, er overigens wel op wijzend dat de polderwegen in goede conditie dienen te worden gehouden. Nu het wegenbeheer niet naar de gemeenten gaat zei dhr. Mijs: Een gemeente zal ook Hever terwille van de politieke good will in een zwembad-, dan in polderwegen investeren. Instemming met de niet verhoging (mede als gevolg van lagere rente en energie kosten) ook bij dhr. Breure die in zijn beschouwing het verlangen naar zoet wa ter voor de polders in Oostflakkee aan de orde stelde. Datzelfde deed dhr. M. Witte voor het gebied Ouddorp West voor 't welk de beschikbaarheid van zoet water ook van het grootste belang moet worden geacht. Uit de beantwoording door het College bleek dat er zelfs een AROB procedure is aangespannen om Ouddorp West van zoet water te kunnen voorzien. Ook het beschikbaar krijgen van zoet water in de Oostflakkeese polders is niet eenvoudig omdat de bodem van het Haringvliet meer en meer vervuild raakt en m.b.t. het Zoom meer voor een langzame verzoeting is gekozen. Het Waterschap heeft met dat laatste ingestemd onder voorwaarde dat het Rijk de voorzieningen betaalt die no dig zijn om vanuit het Haringvliet water in te laten. In de beschouwingen en de bespreking daarna kwam ook de gesteldheid van het wegdek van de Westhavendijk ter sprake, waarop de nieuwe heemraad D.A.H, van Dis tot zijn spijt vast moest stellen dat in de begroting geen post ter verbetering is opgenomen. Wanneer de verbetering als prioriteit zou vorden gesteld zou als ge volg daarvan esn omslagverhoging dienen te worden aaivaard. De begroting zou overigens zone er hoofdelijke stemming en zonder wijzigi ig worden vastgesteld. Dirkslandse Sas In de Rond/raag werd door dhr. L. Visser teruggekomen op de in een eerdere vergadering gedane suggestie van de ge bouwen bij hiDirkslandse Sas een ge legenheid als l .v. een museum te maken. Uit de beantwoording van dhr. van Kam penhout bleek dat de huidige bestemming niet zal veranüeren zolang de woning door de v.m. sluiswachtersfamilie wordt be woond. Binnen de Provincie is een dis cussie op gang gekomen over de oude monumenten van de Waterschappen waarbij de relevante kriteria zijn genoemd. Eerder dan de gebouwen bij Dirkslands Sas zal het gemaal in de molen te Dirks- land voor behoud als monument in aan merking komen, maar wellicht zou de oprichting van een Stichting tot behoud van het Dirkslandse Sas denkbaar zijn, zo overwoog de dijkgraaf Desgevraagd werd verklaard dat het nieu we gemaal te Dirksland op 23 januari a.s. zal worden opgeleverd waarna het op 19 mei officieel in gebruik zal worden ge steld. Aan het eind van de vergadering werd afscheid genomen van de hoofdingelan den J. H. Braber en M. Zweerus, een en ander in verband met het bereiken van de 65-jarige leeftijd. Ook van dhr. L. Visser zou afscheid worden genomen maar dhr. Visser verliet voortijdig de vergadering. Door dijkgraaf van Kampenhout werd dhr. Braber „een uitstekende staat van dienst als Waterschapper" toegekend, 35 jaar lang trouw in het vervullen van het bestuurslidmaatschap en zich, in de be tekenis van menslievend, steeds een zeer humaan mens tonend. W. P. uit Haamstede had voor de ver koop van een fraaie Mercedes perso nenwagen een afspraak met A. van der P. uit Rotterdam gemaakt, en men hield een proefritje in de nabijheid van Bruinisse, Van der P. vroeg daar even achter hei stuur te mogen zitten. Toen P. uitstapte bood dat v. d. P. gelegenheid een plaatsje op te schuiven, hij gaf gas en P. had het nakijken, want de auto die hij voor 70.000,- zou verkopen was spoedig uit het gezicht. Het verzoek van de gewaarschuwde po litie om de brug over de Grevelingensluis open te zetten kwam te laat. Van der P. was die al gepasseerd, maar de arm van de politie reikt verder. Onder Barendrecht werd de autodief klem gereden. Men ging rechtsomkeert naar Zierikzee waar van der P. werd ingesloten. De tarieven voor levering van drink water in Zuid West Nederland (voorna melijk Zeeland en Goeree Overflakkee) zullen in 1987 niet worden verhoogd. De laatste verhoging dateert van 1 januari 1984. De Watermaatschappij Zuid West Nederland verwacht in de begroting 1987 een wint van 448.000,- Gerekend wordt op een waterafzet van plm. 54 miljoen m^ Het gemiddelde waterverbruik voor een abonnement kleinverbruikers wordt ge schat op 110 m^ De afdeling „Goeree" van de Christe lijke Plattelandsvrouwenbond hoopt mor gen, woensdag, haar kerstviering te hou den in „Dorpstienden". De avond begint om 8 uur. Uitslagen d.d. 9 december: Groep la: C. van Ast - W. Breeuwer0-1 T. Draper - W. van RossumVi - Vi H. van Oostenbrugge - A. BoliemanVi- Vi L. Koese-K. v. d. Nieuwendijk .Vi- Vi Groep Ib: J. van Gosliga - R. Leydens1-0 G. J. Zonneveld - H. van MeenenVi -Vi E. Lips - J. Gottschal0-1 W. van Huizen - G. Sellathurai.1 - O R. van Rhee - A. van Gosliga .Vi- Vi ^TO-*"-'*"» Ook dhr. Zweerus werd ervoor bedankt het Waterschap op zijn eigen kenmer kende manier te hebben gediend; „de democraat Zweerus heeft zijn funktie op een verdienstelijke manier vervuld!" zo werd dhr. Zweerus door de dijkgraaf ge waardeerd. Beiden kregen de traditionele kristallen karaf en bloemen aangeboden. 99 Zwemclub „de Stelle" uit Stellendam heeft op vrijdagavond 12 december j.l. in een vol clubhuis, haar jaarlijkse leden vergadering gehouden. Een van de belangrijkste punten op de agenda was de financiële positie in de komende jaren. Voor wat het a.s. jaar betreft, waren er weinig problemen. De financiële positie bleek goed te zijn, zodat een contributieverhoging niet nodig bleek. Wél maakte men zich ernstig zorgen over het jaar daarna. Want in 1986. zal de zwemclub overgaan van het openlucht bad naar het nieuw te bouwen, overdekte bad. Hiervoor zal een aanmerkelijke ho gere huur betaald moeten worden, hetgeen de leden van „de Stelle" op moeten bren gen. De contributie zal dan ook flink om hoog móéten gaan, aldus de voorzitter dhr. W. Hansen. Daartegenover staat: dat de kosten wel ke in de winter gemaakt worden om elders te trainen, weg vallen. Thans betaalt men in Dirksland 112,- per trainingsuur. De adviseur van de vereniging, dhr. M. A. Snoey, was van mening, dat men het niet té donker moest inzien. Hij begreep de bezorgdheid wel, maar vond dat de contri butie bij de nieuwe situatie, niet hoger behoefde te zijn dan bij andere vereni gingen. Hij dacht dat de vereniging tot nog toe met prijzen van het pad, verwend was geweest. Dat gold ook voor de normale toegangsprijzen, aldus spreker. Waar kan men tegenwoordig nog dage lijks, 21 weken lang, van een verwarmd zwembad gebruik maken voor een abonne mentsprijs van 36,50? De toegangsprij zen zullen derhalve bij een nieuw zwem bad óók omhoog gaan. Daar staat tegen over, dat er héél wat meer op zwembad gebied geboden gaat worden, dan thans het geval is. Oók t.a.v. zwembaden uit de omliggende gemeenten. De aanwezige le den (óók ouders) toonden begrip voor de nieuwe situatie, welke over ruim een jaar zal ontstaan en waren verheugd, dat er in de directe toekomst in Stellendam een overdekt bad komt. Op deze vergadering werd dhr. W. Han sen met algemene stemmen weer her- kozen(9ejaar) als voorzitter van Z.C. „de Stelle". Voorts bestaat het bestuur uit: mevr. M. Hansen, mevr. M. van Seters, dhr. R. Grootenboer, dhr. G. Koese en dhr. C. A. van Seters. Het jeugdbestuur: mej. P. Troost, mej. M. Grootenboer, dhr. M. Troost en mej. W. Heerschap. Advi seur blijft dhr. M. A. Snoey en tech. com. en clubblad o.l.v. dhr. J. A. Snoey. Het beheer van het clubhuis blijft in handen van mevr. en dhr. van Seters. Op deze avond werden ook aanmoedi gingsprijzen uitgedeeld. Dit is een me daille voor een meisje en een jongen, welke trouw aan trainingen en wedstrijden mee doen, maar nooit voor een ereplaats in aanmerking komen. Dat waren dit jaar Bianca van Splunder en Peter Roon. Na afloop van de vergadering was er nog een optreden van een play-backgroep van „de Stelle", welke op de goed bezochte vergadering, veel succes oogste. Tot slot bleef men nog geruime tijd gezellig samen. De prijswinnaars zaterdagavond op het podium. V.l.n.r.: dhr. Witte, dhr. Dekker, v. d. Bok, Klink, voorz. de Vos, dhr. van Seters en geheel rechts Dim Luime. Op de voorgrond de drie knaapjes van ,,de Jonge knagers". De club-tentoonstelling van de Ouddorpse konijnen en pluimveefokkersvereniging „Nut en Genoegen" uit Ouddorp steekt met hoofd en schouders boven zelfs regionale en gewestelijke tentoonstellingen uit, zo is vorige week gebleken. Met ruim 600 dieren is de tentoonstelling zoals die jaarlijks in Ouddorp gehouden wordt, één van de grootste clubtentoonstellingen van Nederland en de bijna enige met een zó grote verscheidenheid aan rassen en kleurslagen, 123 zelfs! „Nut en Genoegen" is een van de weinige verenigingen die kan steunen op een zo groot aantal jeugdleden, die aan de top meedraaien. Een van de verenigingen die ook van de zijde van de plaatselijke bevolking kunnen rekenen op een uitzonderlijke grote belangstelling; tenminste 3000 bezoekers hebben deze tentoonstelling in het nieuwe verenigingsgebouw dan ook bezocht. Zaterdagavond om 21.00 uur was het gebeurd met deze fraai met bloemen aangeklede tentoonstelling; wat nog restte was de prijsuitreiking. Het vroege uur van sluiting was noodzakelijk omdat de vereniging de goede gewoonte hanteert dat alles voor de zondag gedaan moet zijn, een van de wensen die dhr. Jan van der Bok drie jaar geleden tijdens het 50-jarig jubileum ook uitte, „hou het zo", zei hij. Nu is hij niet meer, kort geleden is hij op 62-jarige leeftijd overleden. Een man op wie dierlievend Nederland en ook .^Nut en Genoegen" kon steunen, zijn raad, inzet, eerlijkheid en sportiviteit vormen nog steeds de grondslag van de nu uit de kluiten gewassen „Nut en Genoegen". Voorzitter de Vos memoreerde in zijn sluitingswoord de capaciteiten van de overledene tot wiens nagedachtenis enkele ogenblikken stilte werden betracht. De uitslag van de tentoonstellingskampioenen is als volgt: bij de KONIJNEN F. Witte met een Thuringer. bij de GROTE HOENDERS A. Dekker met een Lakenvelder. bij de KRIELHOENDERS Jeugdlid VM Dim Luime met een Langsham. bij de SIERDUIVEN (kropper rassen) A. J. Klink met een Steigerkropper. bij de SIERDUIVEN (niet kropperrassen) B. van Seters met een Nederlandse Schoonheidspostduif. bij de CAVIA'S J. C. v. d. Bok met een Buff. bij de POSTDUIVEN B. van Seters met een Oude Duivin. Vis De heer van Seters behaalde in alle 4 de klassen tevens de Ie prijs. - Alcohol in het verkeer Ook de afgelopen week werden er 2 bestuurders van een personenauto aan gehouden terzake het rijden onder invloed van alcohol. Een bestuurder werd tijdens een controle aangehouden en de andere bestuurder kon worden aangehouden na dat hij op de Provincialeweg tussen Goe dereede en Ouddorp tegen een hekwerk was aangereden. - Diefstal auto's en banden De afgelopen week werden er in Rotter dam twee bestelauto's en een groot aantal autobanden ontvreemd. Een van deze auto's werd donderdagmorgen in Stellen dam aangetroffen, echter zonder de ont vreemde banden. Bij onderzoek werd de volgende dag in een loods aan de Park haven te Stellendam een grote hoeveel heid banden aangetroffen. Tevens werd de 51-jarige E. T. uit Stellendam terzake heling van deze banden aangehouden. - Aanhouding inbreker Door de gemeentepolitie Hellevoetsluis werd de afgelopen week een man aan gehouden die diverse woninginbraken be kende. O.m. bekende hij in augustus van dit jaar in een woning te Stellendam te hebben ingebroken. - Aanrijding met paard Afgelopen donderdag vond op de Provin ciale weg te Goedereede een aanrijding plaats tussen een vrachtauto en een paard. De berijdster was van het paard afge worpen, waarna het paard de Provinciale weg was opgegaan. Het paard brak bij de aanrijding beide voorbenen en moest door de dierenarts worden afgemaakt. - Inbraak personenauto Het afgelopen weekend werd er een per sonenauto van dhr. R. uit Leiden open gebroken en werd er uit de auto een radio cassette-recorder met boxen en een leren jasje ontvreemd. De auto stond op een parkeerplaats bij een camping te Oud dorp. De auto werd opengebroken door het stukslaan van een zijruit. - Diefstal liguster Zaterdagmiddag werden 3 personen be trapt bij het snoeien van liguster op de Brouwersdam te Ouddorp. De mannen, allen afkomstig uit Zeeland, wilden de liguster verkopen t.b.v. het opmaken van kerststukjes. Nu werd de liguster inbeslag- genomen en ontvingen zij een proces verbaal. - Onder invloed achter het stuur Het afgelopen weekend werd te Middel harnis tot tweemaal toe geconstateerd dat de bestuurder van een personenauto te veel alcoholica genuttigd had. Van beide bestuurders werd een bloedproef afge nomen en zij kregen een tijdelijk rijverbod opgelegd. Met de feestdagen in zicht wil de politie er op wijzen dat alcoholgebruik gecombineerd met het autorijden niet is te tolereren. Laat een ieder dat voor ogen houden. - Diefstal wieldoppen Een inwoner van Stad aan 't Haringvliet deed aargifte van diefstal van vier wiel doppen van zijn personenauto. Hij had zijn auto geparkeerd op een parkeerplaats bij een verenigingsgebouw in die woon kern. De volgende morgen ontdekte hij dat de wieldoppen van zijn auto waren ver dwenen. De benadeelde liep hier een schadepost van ruün 400 gulden door op. - Poging diefstal Op 13 december 1986 trof een onder wijzeres een jongeman aan bij een school in Nieuwe Tonge. Op daartoe gestelde vragen deelde de jongeman mee dat hij daar niets deed. Vervolgens rende hij weg. Daarna bleek dat men getracht had in de school in te breken. Vermoedelijk is men dus gestoord door de komst van de leer kracht. Er werd niets vermist uit de school. - Vuurwerk Naar aanleiding van ontvangen klachten over het afsteken van vuurwerk werd door de politie op meerdere plaatsen in Middel hamis een onderzoek ingesteld. Bij drie inwoners werd vuurwerk, zogenaamde strijkers, aangetroffen. Dat vuurwerk werd in beslag genomen. Nogmaals wordt - Aanhouding snelkrakers In de morgen van j.l. donderdag viel het een politieman op, dat twee personen, zittende in een personenauto bijzondere aandacht hadden voor een juwelierszaak te Oude Tonge. Kennelijk voelden de mannen zich ook betrapt, want zij zouden spoorslags vertrekken in de richting Rot terdam. Door de politie werd een achter volging ingesteld, waarop beiden met as sistentie van collega's uit Numansdorp op de Rijksweg, midden in de Hoekse Waard werden aangehouden. In de koffer van hun auto werd een antieke klok en een kande laar totale waarde ongeveer 3.000,- (volgens de nog aanwezige prijskaartjes!) aangetroffen. De gebroeders L. uit Zierik zee bleken deze goederen de nacht te voren bij een juwelier te Zierikzee ont vreemd te hebben. Het onderzoek werd te Zierikzee voortgezet, waar ondermeer bleek dat zij enkele weken daarvoor te Oude Tonge een fiets wegnamen en ook met het plan rondliepen om een kraak te plegen bij die juwelier te Oude Tonge. - Inbraak woning Afgelopen nacht blijkt er ingebroken te zijn in een woning aan de Vroonweg te Achthuizen. Ontvreemd werd een hard houten buitendeur en een kachel. Tijdens het gebeuren waren de bewoners niet aan wezig. Totale schade tenminste 2.500,-. er op gewezen dat het afsteken van vuur werk niet is toegestaan voor de jaar wisseling. - Dirksland Op 14 december werd geconstateerd dat er in meerdere pleziervaartuigen, liggende in de jachthaven van Herkingen, was in gebroken. Voor zover voorlopig kon wor den nagegaan, was het ongewenst bezoek in vier bootjes geweest. Wat er precies werd weggenomen kon nog niet worden vastgesteld. De benadeelden zullen door de politie worden benaderd. Voor topkwalneii, goede service en voordelige pn/zen- FOTO FILM REPORTAGE VIDEO -COMPUTER CZa CU C3 o CD Wesmraaf 35 Molenweg 4 Ouddorp Filiaal Renesse Printshop Hogeioon

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1