EIIIVI1DEI1-I1IEUW5 PUZZELRIT Kerstconcert te Dirksland Kom naar Mobil voor een gratis welkomstpakket. Overdenking Chili con carne J Kerstconcert Asaf in Ned. Herv. Kerk Oliebollenaktie uit de Heilige Schrift DE ZEE ONS LAND HET '^KUkVENSTER Garage Knöps BV. "De Ronde Boom" Sommelsdijk-Middelharnis. Weekendrecept: i^i^i^i^i^2^i<.i^i^i<^^i^^^^ 2e Blad VRUDAG 12 DECEMBER 1986 No. 5556 blik op kerk ~*"J/^ en samenleving tj - Het Remonstrantse besluit - Een voorbeeld ter navolging? - In strijd met de wet? De Remonstrantse Broederschap heeft besloten voortaan ook andere samenle vingsvormen dan het huwelijk kerkelijk in te zegenen. Dat wil zeggen dat twee mensen die gaan samenwonen, maar ook twee homofielen of twee lesbiennes, zul len worden behandeld als mensen die in het huwelijk treden. De Remonstrantse Broederschap is een betrekkelijk klein kerkgenootschap dat z'n ontstaan te danken heeft aan het konflikt dat in het begin van de 17 de eeuw uitbrak tussen Gomarus en Arminius. De aan hangers van laatstgenoemde, die op de Dordtse Synode (1619) werden veroor deeld en buiten de kerk kwamen te staan, verenigden zich in de Remonstrantse Broederschap. In de loop vande eeuwen is het een zéér vrijzinnige gemeenschap ge worden, ook in ethisch opzicht. Reeds vaker werd met de gedachte gespeeld niet- huwelijkse samenlevingsvormen te er kennen, maar thans heeft men met grote meerderheid bovenstaand besluit ge nomen. Het is begrijpelijk dat er in kerkelijk Nederland nogal wat te doen geweest is over deze beslissing. We zijn er al een beetje aan gewend geraakt dat het huwe lijk niet meer als de enige mogelijkheid wordt gezien, en ook de regering heeft andere samenlevingsvormen praktisch met het huwelijk gelijkgesteld. Maar dat die gewijzigde opvattingen door eej| kerk worden gesanctioneerd geeft toch nog wel een soort schokeffect. Het is ook wel een trieste zaak dat leefwijzen die door de Heilige Schrift als zondig worden ver oordeeld door een kerk worden inge zegend.... Geen wonder dat de vraag meteen op kwam of andere kerken misschien binnen kortere of langere tijd het voorbeeld van de Remonstranten zullen volgen. De praeses van de Hervormde Synode zei desge vraagd dat een dergelijk besluit in zijn kerk niet verwacht mag worden, daar een grote meerderheid in de Hervormde Kerk het huwelijk nog altijd ziet als een beeld van de verhouding tussen Christus en Zijn Gemeente. De Gereformeerde Synodepraeses ging verder en prees de moed van de Remon strantse Broederschap wegens het nemen van zo'n besluit! We moeten dus maar niet te gauw denken dat een dergelijke be slissing in de kerken van de Reformatie tot de onmogelijkheden behoort, zeker niet wanneer Samen-op-Weg meer gestalte krijgt. Intussen zijn er door de heer Schutte van het Gereformeerd Politiek Verbond in de Tweede Kamer vragen gesteld over de Remonstrantse beslissing. De kardinale vraag was of de Remonstrantse Broeder schap hierdoor neit in konflikt komt met de wetgeving. Het is immers momenteel zo, dat een predikant geen huwelijk mag bevestigen en inzegenen dat niet door de overheid gesloten is. Hij moet, alvorens tot de bevestiging over te gaan, inzage hebben gehad in het trouwboekje om zich ervan te vergewissen dat het paartje ook inderdaad „voor de wet" getrouwd is. De Remonstranten leggen met het nemen van dit besluit deze bepaling naast zich neer. Bovendien hebben ze nu al toegezegd dat jonge mensen die bij hun eigen kerk tever geefs hebben aangeklopt voor een inzege ning zich tot hen kunnen wenden. Eén en ander zal natuurlijk de chaos, zowel bur gerlijk als kerkelijk, kompleet maken! Waarnemer PUTTERSHOEK Op zaterdag 20 december geeft de Chr. Gem. zangver. Asaf een kerstconcert in de Ned. Herv. Kerk van Puttershoek. Aan dit concert werken diverse solisten mee, die afkom stig zijn uit Puttershoek. Zo zal mede werking verleend worden door Nelleke Arendse, sopraan, Annemarie en Connie van Oudheusden, dwarsfluit en de vaste organist van de Ned. Herv. Kerk: Henk Kwakemaat. De muzikale leiding is uiter aard weer in vertrouwde handen van Adri Poortvliet. Programma: Het programma is gevarieerd te noemen. Naast diverse bekende kerstUederen, zul len er dit jaar ook een aantal „nieuwe" kerstliederen worden uitgevoerd. Om al vast een indruk te geven wat verwacht kan worden noemen we hierbij al wat num mers uit het programma: Heerlijk klonk het lied der eng'len 't Was nacht in Beth- lehems dreven Gloria in excelsis deo en/ Eeuwen geleden Samen met de sopraan Nelleke Arendse zingt Asaf het bekende „O Holy Night" en „Son of Mary". Ook is de sopraan solistisch te beluisteren in het nummer „Op U mijn Heiland blijf ik hopen" en in een aria uit „The Messiah". De organist Henk Kwakernaat speelt een improvisatie over het kerstlied „Mid den in de winternacht". Annemarie en Connie van Oudheusden zorgen op dwars fluit voor de begeleiding van de koorzang. Verder vermeldt het programma ook di verse malen samenzang. Het concert wordt afgesloten met het „Ere zij God" waarbij het koor voor de tegenzang zorgt. NIEUWE TONGE Ook dit jaar ver zorgt het L.J.C, weer haar gezelligheids- puzzelrit voor personenauto's, de zgn. „Winteravondrit", en wel op vrijdag 19 december. Deze puzzelrit staat open voor zowel leden als niet-leden; iedereen is van harte welkom! Inschrijving vanaf 19.00 uur in Café „de Smultstop" aan de Provincialeweg te Nieuwe Tonge. Start vanaf 19.30 uur. Wij hopen op uw komst! drukkerij kranse bv GRATIS TOEGANG. In tegenstelling tot voorgaande Asaf- concerten is de toegang tot dit kerst concert gratis. Wel wordt geadviseerd om tijdig aanwezig te zijn om verzekerd te zijn van een goede plaats. De kerk is open vanaf 19.15 uur en de toegang is om 20.00 uur. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling 1=1 01870-3477 m DD Op woensdag 17 december a.s. organi seren de muziekverenigingAniicitia" en het Gemengd Koor „Excelsior" uitDirks- land weer een gezamenlijk kerstconcert in het verenigingsgebouw „de Schakel". Medewerking aan dit kerstconcert ver lenen het Gemengd Koor „Excelsior" o.l.v. dhr. L. M. Gebben; de Muziekver eniging Amicitia" o.l.v. dhr. P. de Rooij en het Kinderkoor „de Lenteklokjes" uit Melissant o.l.v. Jaap Zuidgeest. De kerstdeklamatie wordt voorgelezen door dhr. Ton Waldekker uit Oude Tonge. De avond begint om half acht en de zaal is open om zeven uur; de toegang is vrij. Er wordt een afwisselend programma gepresenteerd van zang, muziek en samen zang. Gezien de reakties van vorig jaar, re kenen we ook nu weer op een volle zaal. Hulpbehoevenden en bejaarden kunnen voor „gratis vervoer" bellen met de voor zitters van de beide verenigingen (01877 - 2038 of 1658). Scouting Goedereede Zaterdag 13 december wordt door de Scouting Goedereede weer de traditionele oliebollenaktie gehouden binnen de woon kernen Ouddorp, Goedereede en Stellen- dam. De opbrengst is geheel ten bate van de verbouwing van het clubhuis. Zijn er onder u, die belangstelling in dit jeugdwerk stellen en als leiding willen fungeren (oud-padvinders of vindsters) of diegenen, die zich met de doelstellingen van Scouting kunnen verenigingen, dan bent u van harte welkom op zaterdag middagen in ons clubhuis aan de binnen haven aan de Meester Snijderweg te Stel- lendam. U kunt ook bellen voor infor matie: A. A. van Assendelft, Breihoek- straat 25, Hellevoetsluis, tel. 01883 - 13524. Oud papier-aktie Dirksland A.s. zaterdag wordt het oud papier en karton weer bij u opgehaald. Wij ver zoeken u dit voor 9 uur buiten te plaatsen. De vrijwilligers zijn u daar zeer dankbaar voor, met dank voor uw medewerking. Namens de vrijwilligers van de Neder lands Hervormde Gemeente van Dirks land, L. J. Verwijs, tel. 01877 - 3380. y^ j^ y^ y^- y^ y^ y^ Mobil deelt uit! En dat gaan we doen met dubbele MC-punten bij elke 5 liter brandstof. Heeft u 50 MC-punten gespaard, dan ontvangt u een schitterend welkomstpakket: luxe portefeuille, koffer- label, notitieblok en uw MC-card. De voordeelkaart die u recht geeft op exklu- sieve aanbiedingen, fikse kortingen, gratis spaar- artikelen en 4x per jaar het onvolprezen MC-Magazine. Bent u al MC-cardhouder, ook dan krijgt u t/m 31 december a.s, het dubbele aantal MC-punten om dubbel snel te sparen.Tot ziens op ons station. M©bil „En morgen dan zult gij des Heeren heerlijkheid zien....(Ex. 16 7a) Waar staat onze tekst? Vlakbij Ex. 20. Het hoofdstuk van de wetgeving, op de Sinaï. Schrikt u daarvan? Het witte licht flitst op, de donder weerkaatst tegen de bergwanden, de aarde beeft. Daar is de heerlijkheid van God. Hij spreekt. Wee de mens die in de nabijheid van de heerlijke God komt. Die laat z'n leven. Waar God Zijn heerlijkheid openbaart, heeft geen mens een plaats. Jesaja zag er een glimp van en hij stamelde: „wee mij...." Daar komt een mens om in schuld en onreinheid. „Morgen, dan...." Maar tot wie worden die woorden ge sproken? Tot de Israëlieten in de woestijn. De Heere heeft ze als op arendsvleugelen gedragen. Maar zij zijn ondankbaar. Ze murmureren. Ze trekken, in de verblin ding van de zonde, héél de zaak scheef Egypte, daar waren vleespotten. Maar hier in de woestijn.... Mozes en Aaron moeten het ontgelden. En God krijgt de schuld. Verwondert die reaktie u? Of ziet u de strijd in uw leven er in weerspiegeld? Wat mij verwondert is de uitwerking van de tekstwoorden. Morgen, de heerlijkheid des Heeren zien!! Dat wordt gezegd tegen dat klagende volk! Dan zou je toch je hart vasthouden. Dan moeten de vonken er wel afspatten. Maar dat staat er niet. Dat verwondert mij. De Heere heeft geduld. Met klagers, afdwalers. Paulus zegt (Rom. 5) met vij anden, met goddelozen. Met u en mij. Of horen wij in dat rijtje niet thuis? God zet ons erbij. Wie zich daartegen blijft ver zetten is ver van het Koninkrijk Gods. Wat is de weg van de Heere toch wonder lijk. Soms slaat Hij zware slagen die hun sporen trekken in een mensenleven. Dan weer is Hij onbegrijpelijk lankmoedig, om door Zijn goedertierenheid tot bekering te brengen. Hier vindt u dat laatste. De Heere straft niet. Sterker nog; Hij raapt de handschoen op die zij Hem toewierpen. Zo groot is de Heere. Calvijn zegt: „God gaat hen nu door Zijn vrijgevigheid tot gehoorzaamheid brengen". Zo mag u dat toepassen: de Heere komt in Zijn Woord voor ons staan en zegt: „spreek u eens uit, waar schort het aan?" Is mijn genade niet bij machte uw ongeloof te breken? Of is ze te karig om van te leven? Is die wirwar in uw leven nodig? Ben Ik dan onbetrouw baar? Wat antwoordt u dan? Komt de schuld niet naar ons toe? Breekt het uw hart niet? Zo komt er duidelijkheid tegen over God. Dat is allereerst nodig. Maar de Heere doet meer! Hij komt Zelf. „de heerlijkheid des Heeren verscheen in de wolk". Dan valt het manna. Dat zet de Heere tegenover die klagers! En vandaag? Hét Brood uit de hemel. Voor zulken! Dat is Advent. Morgen. Hij komt! En nu in het Woord. Dat verootmoedigt zeer. Die zou moeten straffen, biedt Zijn genade. Om ons erdoor te verbreken en tot Christus te drijven. „Morgen, dan zult gij des Heeren heerlijk heid zien". Nu komt de tekst pas op volle sterkte. Die heerlijkheid is.... vol genade! U zegt: „hoe kan dat?" Het werd Kerst! De heerlijkheid des Heeren omscheen de herders en ze bestierven het niet. De heerlijkheid is in Christus niet ten dode maar ten leven. Dit is het: wie in eigen kracht komt, die komt in die majesteit en Uchtglans om vanwege z'n zonden; maar wie in Christus komt, zal leven. Ondertussen wat is die heerlijkheid ver borgen. Omwikkeld in de wolk; gewikkeld in wat doeken. Verborgen heerlijkheid. Van nature zien we er niets in. Het geloof opent de ogen. Daar haasten arme her ders zich door de nacht om in Hem die daar zonder luister ligt, Gods heerlijkheid te ontmoeten. We leven naar het Kerst feest. Let u erop dat Hij zich daar laat ontmoeten. Het Kind in de kribbe en de Man aan het kruis. Midden in ónze zonde en in ónze schuld. Wij zoeken Hem vaak te ver. Hij is vlakbij. Wendt u in uw armoede tot Hem. Advent. Morgen.... Is er trekking naar Hem? Vreugde en verlangen bij alle ver- brokenheid vanwege de zonde? Dat is een teken van genade. Het schijngeloof kan altijd geloven. Morgen dan zult gij.... Was het maar morgen. Daar verlangt het geloof naar. Hoe aanvankelijk het ook is. Het geloof dringt naar diepere kennis van God. Naar Zijn genadige heerlijkheid in Christus. „Toon mij Uw heerlijkheid". Zegt de Heere het zelf niet: „heb Ik u niet gezegd dat indien gij in Mij gelooft, gij de heerlijk heid Gods zou zien?" Lokt het u niet? Morgen.... hoe zal ik U ontvangen.En toch mijn hart dorst naar U. Morgen! Morgen al? Ja haast u. „De goddeloze verlate zijn weg.en hij bekere zich tot de Heere!" Begint u maar bij de dagelijkse dingen. Daar deugt het al niet. En waar dat u al bij de handen afbreekt, houdt u er een gebroken hart aan over. Morgen al! U klaagt. U zegt: „ik wil wel". Maar u wilt er niets voor loslaten? Met geen zonde breken. U bedriegt uzelf. U zoekt uzelf te behouden. Morgen is dicht bij. Morgen. Maakt het uw verwachting gaan de? Morgen; zo naar het Kerstfeest toe leven. En dan, de grote morgen. Advent; Hij komt. Om Hem te zien gelijk Hij is; in des Heeren heerlijkheid. Giessendam-N.Hard. G. C. Klok Het fijngemalen varkensvlees dat voor gehakt wordt bestemd is meestal vrij vet. Het wordt heel vaak gemengd met rundergehakt en dan als „half-om- half verkocht. Het is een goede combi natie, die behalve voor-het maken van gehaktballen ook kan worden gebruikt voor vullingen en als basis voor een paté. Voor 4 personen heeft u voor dit recept nodig: 500 gram gehakt, 2 grote blikjes to- matenpuree, een kopje sterkgeconcen- treerde bouillon, 3 uien, 4 teentjes knoflook, 2 lepels uitgebakken spek- vet, chilipoeder, 1 laurierblad, half theelepeltje oregano, een paar komijn- zaadjes of iets gemalen komijn en een blik bruine bonen. y^ y^ y^ y^ Sudder de fijngehakte uien glazig in het spekvet. Voeg het gehakt toe en blijf er in roeren zodat het kruimelig blijft en toch lichtbruin van kleur wordt. Roer er dan de tomatenpuree door, de ge perste teentjes knoflook en de bouillon. Breng het geheel op smaak met alle kruiderijen (voorzichtig in het begin met chilipoeder, er kan altijd nog iets meer bij gedaan worden!) en laat dit vleesmengsel een half uurtje zachtjes pruttelen. Laat intussen de bonen goed uitlekken en roer ze door het vlees heen. Proef alles nogmaals op smaak af en doe het in een vuurvaste schaal. In de oven door en door warm laten worden. De Mexicanen eten hier droge witte rijst bij. Door de pittige smaak is een glas bier hierbij de uitgelezen drank. VERVOLGVERHAAL Hij wil graag even gaan spreken. Hij gaat al. Arend-Michiel weet, dat het een hoog bedrag is. Maar Andries zal hij terugzien. Hij twijfelt nu niet meer. Goud voor oud bieden ze. Andries moet er wel rekening mee houden, dat hij er vanmiddag niet is. Dat zal hij.... Door Fenand van den Oever - 42 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Die middag gaat Arend-Michiel naar d'n heer. Met hem wila hij spreken. Hoewel hij de baas is ruim drie kwart van de aandelen is in zijn bezit wil hij de beslissing niet buiten d'n heer om nemen. En hij wil meer. Nog altijd denkt hij over het aanbod van d'n heer na. Zijn laatste aandelen wilde d'n heer wel verkopen. Voor een zacht prijsje nog wel. Hij mag nu niet ja zeggen en over een paar dagen d'n heer laten horen, dat twee schepen peperduur verkocht zijn. Hij denkt er niet aan. Misschien is het onzakelijk, dan is het maar onzakelijk. D'n heer ontvangt hem. Hij vertelt alles. D'n heer is eerst net als hij: ze kunnen zo moeilijk van een schip scheiden. Hij vertelt waarom hij het wil doen, dan kan hij, als d'n heer nog wil, ook de rest der aandelen kopen en hij komt dichter bij dat andere schip, dat grote. Ja, ja, d'n heer begrijpt hem best. Die jongen wil los, hij wil zich helemaal vrij maken. Hij is in zijn ogen natuurlijk een krabbend anker voor zijn plannen. Dat wil hij niet zijn. Hoewel hij het altijd zo goed bedoeld heeft. Hij zegt 't Is mij te groot, Van Roon, watje allemaal wilt. Maar ik zal je niet tegenhouden. En de aandelen, meneer? Die kun je krijgen. Voor hoeveel? Je kent toch mijn prijs? Ja, maar als deze verkoop doorgaat... D'n heer begrijpt wat hij bedoelt. Maar hij is een eervolle koopman, dat weet iedereen; aan zijn woord tornde hij nooit Mijn prijs is mijn prijs. Van Roon. Och, wat betekent het voor hem op deze leeftijd wat meer geld? Hij zegt alleen: Ik mag dan niet meedoen, laat mij op deze wijze dan een beetje helpen. Arend-Michiel is er stil van. D'n heer, zijn meneer, heeft hij hem dan misschien te veel keren fout be oordeeld? Hij bedankt d'n heer. De koop is gesloten. Het bedrag zal, zodra het vrij is, worden overgemaakt. In nog geen tien minuten is alles beklonken. D'n heer schrikt er een beetje van. Dan is alles dus weg en voorbij, realiseert hij zich. Hij kijkt hem ernstig aan: Dan vaar je van nou af helemaal voor eigen rekening en risico, Van Roon, zegt hij. Voor Arend-Michiel weggaat, herhaalt hij dat nog twee keer. Voor eigen rekening en risico.... Dat doet hij niet voor niks. HÜ mag die Van Roon zo graag. Ridder-te-voet mag hij nooit worden. Hij zal hem ook nooit in de steek laten. Dat meent hij oprecht. Maar wat heeft deze jonge vent aan die ouwe man? overweegt d'n heer weemoedig. Hij gaat „af, deze man stormt „op". Wie kan hem bijhouden? Begrijpen doet men hem niet eens. Als d'n heer hem uitlaat blijft hij hem nakijken tot hij om de hoek verdwijnt Diezelfde avond zoekt Andries vap der Vlis Arend- Michiel nog op. Voor het laatst naar zijn zeggen. De heren zijn het erover eens, dat het een zware prijs is. Ze gaan akkoord met de vraagprijs, maar alleen voor de Zorg en Vlijt en de Wil-Willem. Neen, die verkoop ik nooit -O. Andries beseft meteen: daar valt niet over te praten. Dan mijn laatste bod, geen vijftien-, maar tien duizend meer voor de Jonge Dirk en de Goede Ver wachting samen. Ineens zegt hij: 't Is goed. Meer niet. Ze zijn allebei opgewonden. Andries om zijn succes. Hij is op schepen van Arend-Michiel van Roon uit gestuurd, hij komt met schepen van Arend-Michiel van Roon terug. Hij acht het wel een verantwoorde koop. Of men uiteindelijk gewin dan wel veriies van de koop zal hebben, zal de tijd leren, dat behoeft hem niet te deren, hij werkt in commissie. Arend-Michiel is rood van opwinding. Wie had dit ooit gedacht? Wat bezielde de mensen om schepen die hun tijd gehad hebben, met zoveel te betalen? De naam zijn faam van altijd en overal te vangen. Men ziet het nog niet, hij ziet het wel. Is hij daarom altijd zo onrustig? Maar de schepen die hij verkocht zijn prima dat wel, dat wel. De voorlopige papieren worden klaargemaakt Andries is geschoeid op pad gegaan. Geld voor de eerste betaling telt hij neer. Dan blijkt dat Andries voor de rederij Regt door Zee had geboden. Regt door Zee, in de volksmond Bid-en- Werk genoemd, van de twee vrijgezellen Gerrit en Klaas Bruggeman. Zo, waren die zo gek. Waren die twee in de leer loodzware kerels dan zo bijgelovig? Ze kerkten altijd achter de Nieuwe Tuinen, enkel Schrift en bevinding. Er werd wel eens spottend gezegd, dat Gerrit altijd bad en Klaas altijd werkte. Op de vloot gold, dat je voor biddende Gerrit het meest moest uitkijken. Met zijn ogen dicht zag hij nog alles, zei men. Maar ja, er wordt zoveel gezegd. Als Arend-Michiel 's avonds heel laat thuis een kop thee van Albertien krijgt heft hij bijna onverschillig het hoofd. Albertien? Ja! Hij kijkt haar aan. De Jonge Dirk en de Goede Verwachting zijn verkocht. Voor een zeldzame prijs. Gefeliciteerd. Hij wacht even. Nog wat, Albertien, ik ben bij d'n heer geweest. De zaak is van mij, Albertien. (wordt vervolgd) 4: 4: sa voorstraat 13 -^^ 3245 bg sommelsdijk tel. 01870-2275 Oe MC-punten die per 5 liter brandstof worden verstrekt kunnen ook verzilverd worden, 25 MC-punten i 2,50

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5