Boer dupe van mestbureaucratie ife Schoonheid betrapt op Flakkee Middelharnis' echtpaar KI. Groen-Aupperlee 65 jaar getrouwd Jacht op jachthuurovereenkomsten leidde in Ouddorp tot konflikt Rozijnenmikaktie huüfrethtse tfomeetenuui Garage KNÖPS B.V. pj Waarschuwing tegen het rijden onder invloed Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink Foto Blankers Video-recorders 1499 - 1379 - Onze SHOWROOM Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Mag het ietsje meer.... RENAULT-dealer Plannen UW huis te verkopen? Bel 01877 - 1309 MUS Onro*r«nd Qo«d Dirksland, 01877 - 1357 -^ PEUGEOT TALBOT AUTOIV VISSER lOBIELBEDRIJF Mestboekhouding Doolhof JVCHR-OnOE/1649,- KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - N ieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend Zitting politierechter te Sommelsdijk: Warwinkel 59e JaaPi VRUDAG 12 DECEMBER 1986 No. 5556 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Re<. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Grote deining en akties toen de zeugen werden vastgebonden in de stallen. Nauwelijks protest nu de varkenshouders zelf aan de ketting worden gelegd. Het heeft ook geen zin, want de wetgever heeft het huis arrest opgelegd. In de afgelopen jaren is de varkens- en pluimveehouderij hard gegroeid. De Euro pese consumenten wilden het Nederland se vlees wel. Weinig mensen bekommer den zich over het akelige neveneffekt van de veehouderij-explosie: Nederland stikt in de faecaliën bij alle varkens- en kippen- gedoe. De boeren keken wel op toen Landbouw minister Braks en zijn collega van Milieu hygiëne een stokje staken voor de uit- breidingsdrang van veehouders. In no vember 1984 werd een noodwetje uit de hoed getoverd: veehouders mochten de veestapel niet meer uitbreiden want er was al te veel mest in ons land. Jarenlang heeft men gezocht naar een deugdelijke wetgeving die de kwaUteit van bodem, water en lucht moet beschermen en garanderen. Over een halve maand start eindelijk een Wet voor de Bodem bescherming. Deze wet geeft via een apar te regelgeving ook de richting voor de vee houders aan. Het zogenaamde Meststof- fenbesluit probeert paal en perk te stellen aan de groeiende mesthoop in de vee houderij. Overal waar het woord „te" voorstaat klopt er iets niet Te veel mest betekent een aantasting, verpesting en destructie van bodem, water en lucht Vandaar dat nu de veehouders aan de ketting worden gelegd; Nederland mag niet wegstinken en vergaan aan zijn eigen mest. Dat klinkt uit de milieumond allemaal aardig, maar wat betekent het voor de on geveer 90.000 veehouders in ons land die hun boterham verdienen met hun dieren en veehouderij? Als je weet hoeveel een dier per dag schijt, kun je ook de hoeveel heid rnest berekenen. Tegelijkertijd is dan ook de fosfaathoe- veelheid aangegeven, en daarvan kan de bodem maar een beperkte hoeveelheid opnemen. Een overdosis aan fosfaten ver pest de bodemkwaliteit. Op mathema- ©■moUoJ». Ben. Zandpad 9A Middelhamis Tel. 01870-2461 Fotografie reportages totovakhandel voor t Verkoop Service 01871 - 1662 J 4 Verkoop na 17.00 uur: t C. Breen, 01878 - 2496 J ^lf.lf4.l^i^l^l^l^^l^l^lf.l^.l^J^l^lfl^l^l^^^t^l^J^lH winterstraat 14 - 3247 ZG Oirksland A- M M PeugeotTa Kastanjelat Middelharn Ibot dealer n 41-43 is-tel. 01870-3094 tische wijze valt dus te berekenen hoeveel dieren „met goed fatsoen" in ons land gehouden kunnen worden. Mag het ietsje meer? Ja, main" dan moeten de veehouders al die extra mest elders afzetten of expor teren. Als dat niet lukt worden ze beboet. Het mestprobleem is aangepakt via een ingewikkeld Meststoffenbesluit De mi nisters (van Landbouw en van Milieu hygiëne) hebben allereerst normen vast gesteld voor het gebruik van dierlijke meststoffen. Per hectare bouwland, gras land of maisland mag de boer een aan gegeven hoeveelheid mest geven (dat wordt uitgerekend in grammen fosfaat!). Tegen het eind van dit jaar wordt een grootscheepse dierentelling gehouden. Op basis daarvan kan dan worden bepaald hoeveel mest er beschikbaar is voor het vaderlandse cultuurareaal. Bovendien kan de Minister zien wie en hoever vee houders nog uitbreiden met hun dieren- houderij. Als die uitbreiding uitgaat boven de aangegeven fosfaatnorm voor het eigen land wordt de betreffende veehouder be boet Hij moet dan een ,,mest-belasting" betalen. De mestwetgeving heeft nog meer aar digheidjes" voor de veehouders in petto. Zij moeten vanaf 1 april 1987 nauw keurig bijhouden hoeveel mest op hun bedrijf wordi geproduceerd, hoeveel grond zij bemesten en hoeveel mest er resteert als de grond in voldoende mate is voorzien van dierlijke mest. Een ver fijnde mestboekhouding is verplicht; dat kost de boer of boerin veel tijd en moeite. Ook is er een landelijke mestbank, een instituut dat de overtollige mest van de veehouders overneemt. De bank betaalt daarvoor geen prijs maar ontvangt van de veehouders een afgiftepremie. De mest bank moet met de mesthoop toveren: ofwel exportesen, vervoeren naar mest- tekortgebieden (die zijn er ook nog in ons land!ofwel ve rwerken tot een kwalitatief hoogwaardig e ndprodukt (denk aan ge droogde mest 1poedervorm). De minis ters van Lp tjoiiw en Milieuhygie-ne hebben ook bepaald dat boeren in be paalde perioden geen mest op het land mogen brengen. Zij vrezen dat een mest- gift op bevroren of besneeuwde gronden geen effect of nut heeft en dat een fosfaat- uitspoeling (met aantasting van het water) het gevolg is. Het pakket van mestregels is uit een oogpunt van milieubehoud verdedigbaar. Ook de boeren erkennen de noodzaak van een beheerste veehouderij. Toch kunnen alle veehouders door die mestbomen het dierenbos niet meer zien. Boeren worden figuurlijk aan de ketting gelegd en weten nauwelijks wat ze mogen en moeten. De regelgeving is té ingewikkeld. Wie in dat regel-land de weg zoekt moet uren, dagen en weken studeren en tasten. Voor subsi- diologen, voorlichters en adviseurs bre ken gouden tijden aan. Veehouders kun nen voortaan alleen nog leven bij de gratie van die zesde macht". B. Schouwing MIDDELHARNIS Volgende week dinsdag en woensdag 16 en 17 december is weer de jaarlijkse rozijnen mikaktie van de Koninklijke Fanfare ,,Sem- pre Crescendo" te Middelhamis-Sommels dijk. De leden van Sempre zullen trachten in twee avonden geheel Middelharnis en Som melsdijk te bezoeken om zodoende de bevol king de rozijnenmikken te kunnen aanbieden. De aktie wordt zoals gewoonlijk daadwerke lijk ondersteund door Bakkerij Wesdijk. Deze aktie is de eerste van een reeks die de komende jaren zal plaats vinden. In 1989 hoopt „Sempre Crescendo" het 100-jarig bestaan te vieren. Vele kosten zijn hieraan verbonden. Een wens van Sempre is zich tijdens dit jubileum in nieuwe uniformen te kunnen presenteren. Verder dient het huidige in strumentarium te worden uitgebreid. Om dit alles te kunnen realiseren zal men ver schillende malen een beroep doen op de bevolking van Middelhamis en Sommels dijk. Een jubileumcommissie en een aktiecomité zijn in voorbereiding. Dit om de nodige aktie kracht bij te zetten. De speciaal voor het jubileum geopende rekening is 34.20.90.100 tn.v. Sempre Crescendo te Middelhamis. BELANGRUK: zorgeloos, topkwaliteit, eenvoudige bediening MEEGENOMEN: de lage prijs M' I s_[\^t Philips VR 6462 1650,- 3 JAAR volledige GARANTIE DOoroOe zefcerffieid! VINGERLING 3-MlDOELHARr.JIS-TEL 01870-JB18 Nieuwe Tonge - Mooie Gerda de Wilde staat bekend om haar stevige rijstijl. Hoewel zij zich doorgaans houdt aan alle ge- en verboden, was ^lc;t vèrieuéii ïVCoi\ tUói i „uiiiiju Gerda knalde op een handkar die zij in het voorbijgaan niet gezien had. Tranen-met-tuiten stroomden over haar verbogen sportstuur. Gelukkig reed de auto nog en dat bracht haar tot een wijs besluit: direkt naar Karels Autoschade. Daar lapte men haar op met veel krachtige koffie en troos tende woorden. Tegelijkertijd zorgde Karels voor de benodigde formali teiten. Toen onze Gerda weer wat op verhaal kwam, stond haar auto op de richtbank. Een week later was al les achter de rug en toerde ze weer vrolijk rond. Tot een agent haar staande hield en informeerde waar de beschadigde auto was. „DIT is mijn auto", lachte Gerda. Binnen een week weer helemaal nieuw gemaakt door Karels Autoschade, fantasti sche jongens daar! Gelukkig kende de agent de werkwijze van dit scha- debedrijf en hij geloofde haar direkt „Maar nu wel wat kalmer aan", ver maande hij toch, „want anders moe ten ze daar straks alleen voor jou ex tra mensen in dienst nemen!". r» en voordelige prijien: FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER CS C3 C3 C= CDlMiAÉlBUSUZ miBtrttl 35 Molenwfg4- Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiëal Renene - Prmtshop Hogazoom 172 Telefoon 01116-2400 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS In hun geriefelijke bejaarden woning aan de Verlengde Hof- laan in Middelharnis, het dorp waar ze resp. 87 en 86 jaar ge leden het levenslicht zagen, ho pen Klaas Groen en zijn vrouw Johanna Aupperlee volgende week dinsdag de diamanten hu- welijksverbindtenis te vieren. Een gebeurtenis die hen en hun 8 kinderen tot grote dankbaarheid stemt. Echte, onvervalste oud-Middelhar- nissers zijn ze, de twee bejaarde echtelieden en je zou al hun woor den in 't dialect weer moeten geven. Hoe „doadaerm dat ze warre" toen ze 65 jaar geleden gingen trouwen, Klaas met een op de visserij ver diend „kaptaol" van zestig gulden en zij met helemaal niks, maar haar kapitaal waren twee nijvere handen en zo zijn ze er gekomen, in geloof, in hoop en in liefde: „waer binne m'n deurgekommeü" vragen ze zich nu achteromkijkend af: „azze m'n daer naer kieke binnen m'n noe riek!'- laten ze beiden weten, al moet Klaas vaststellen dat het een mens aan ware dankbaarheid ontbreekt. Och ja, als oude mensjes wilden ze nog wel op de foto, als de kinders dat zo graag wilden, maar een lang ver haal, nee dat hoefde niet meer. Het huwelijk van een vissersjongen en een landarbeidersmeisje, werd gezegend met 8 kinderen en inmiddels zijn er 128 klein- en achterkleinkinderen. „D'r zitte hele knappe koppen tussen mar dat hoa ze niet van mien!wil mevr. Groen best weten: „ik was alleen mar goed om bie d'n boer melkbussen te schuren", zo ziet ze op haar jeugd terug. Vroeger bleef hun wereldje beperkt tot Middelhamis en voor Klaas tot de visserij, maar hun nazaten zijn al uitgezwermd tot in Japan en Israël. In Middelhamis moeten ze wezen om opa en oma Groen geluk te wensen. Meerdere flakkeeërs hebben woensdag, tijdens de zitting van de politie rechter in het kantongerechtsgebouw te Sommelsdijk, wat onzacht kennis gemaakt met de strafTende hand van politierechter mr. W. Vermaas en de Officier van Justitie mevr. mr. A. Kaptein. 't Was ook niet niks wat er op Flakkee weer was uitgespookt, zoals het plegen van diefstal, het rijden onder invloed en het plegen van valsheid in geschrifte, al bleek dat een wel wat beladen term voor de handelingen van de Ouddorpse jager G. T. die op zijne wijze een poging van anderen hem zijn jachtgebied te ontnemen („te ontfutselen", zo formuleerde de politierechter) had verijdeld.... De 72-jarige verdachte werd ten laste gelegd van 2 januari 1985 tot april 1985 een of meer verzamelstaten van jachthuur overeenkomsten „valstelijk te hebben op gemaakt", als ingangsdatum stond 1 ja nuari genoteerd-, terwijl meerdere van de overeenkomsten soms weken-, zelfs maan den maanden later waren opgemaakt. Dat laatste, het opmaken van de overeen komst na 1 januari 1985) werd door verd. allermisnt ontkend, maar met het plaatsen van de vroegere datum meende hij geen enkel kwaad te hebben gedaan; duidelijk moest zijns inziens in elk geval zijn dat daar voor niemand enig nadeel uit was voortgevloeid. Verd. meende gewoon goed te hebben gehandeld omdat de huurtermijn voor een periode van zes jaar geldt en waarom dan niet vanaf het begin van het kalenderjaar, maar er zat meer achter...., veronder stelde de verd., lucht gevend aan zijn overtuiging dat twee Ouddorpers M. en M. tegen hem hebben samengespannen, waarbij zelfs de bemiddeUng van een politieman niet vreemd zou zijn. Hoe anders zouden de twee M'en precies ge weten hebben voor welke perceeltjes verd. T. geen jachtrecht had..?, zo vroeg verd. zich af. Precies op die adressen hadden de twee M's zich vervoegd met het verhaal dat verd. T. zou gaan stoppen met de jacht en het verzoek aan die eigenaren hen het jachtrecht over te dragen. Meerderen had den dat geloofd en hadden hun handteke ning gezet.... De aktie van de heren M. had de reactie van T. opgeroepen. Hij was dezelfde adressen langsgegaan om duidelijk te ma ken dat het niet waar was dat hij met de jacht ging stoppen en meerderen hadden toen, ten gunste van verd. T. opnieuw getekend. Het betrof vnl. kleine stukjes die weliswaar in het jachtgebied van T. lagen, maar verd. had het niet zo nodig geacht dat hij ook de handtekeningen van de bezitters daarvan zou hebben; hij had het er trou wens de laatste keer toen de kontrakten werden opgemaakt nog te druk voor ge had. ,,'t Is een hele puzzel met al die kleine stukjes", lichtte verdachte toe, kenbaar makend dat ze ook bij herhaling van eigenaar wisselen. Mr. Vermaas maakte verd. duidelijk dat achter elk van de handtekeningen de da tum vermeld had moeten worden, maar verdachte had dat zo niet begrepen en ze allemaal op 1 januari gedateerd, temeer omdat het onmogelijk zou zijn geweest alle 150 handtekeningen op 1 januari te verzamelen, de dag, zo vond hij, waarop het kontrakt moest ingaan. In de terminilogie van de Officier heette het evenwel dat verd. de verzamelstaten had teruggedateerd. WeUswaar zou de overeenkomst nog een jaar gelden maar met de nieuwe handtekeningen had verd. zijn voor sommige perceeltjes verlopen rechten weer willen herstellen en dat legde de Off. weer uit als het behalen van voor deel. Haar eis was conform de eerder aan dhr. T. aangeboden transaktie, een geld boete van 600,-. Verdachtes Raadsman mr. H. vroeg evenwel vrijspraak voor de verdachte, nadat hij eraan herinnerd had wat het voor verd. moet hebben betekend te horen dat anderen (Moerkerke en Mastenbroek) handtekeningen verzamelden onder het mom dat verd. met de jacht ging stoppen. Ook was er voor niemand enig nadeel uit de aktie van zijn cliënt voortgevloeid. Verd. zelf voegde daaraan toe beslist niets onwettigs te hebben willen doen. Verd. kon de handelwijze van een van de M's, die zelfs familie van hem is in 't geheel niet begrijpen: „'tis onbenullig dat ik er met m'n hersens niet bij kan!" liet verd. weten. De politierechter besloot verd. schuldig te verklaren maar geen straf toe te passen, de omstandigheden in acht genomen. Verd. zal tegen die uitspraak toch in hoger beroep gaan. Een Haagse verdachte, V. maakte een hele warwinkel van de antwoorden die hij zowel aan de Off. als de politierechter gaf, waarbij verd. zijn onbekendheid op Flak kee probeerde uit te spelen. Samen met N. v. L. uit Dirksland zou hij een partij gecreosoteerde palen hebben ontvreemd van een aannemingsmaatschappij die ruil- verkavelingswerk uitvoerde. De palen lagen langs de Kraaijensteijnse- dijk te Sommelsdijk, maar de verdachten, al kort na de diefstal met hun bestelbus aangehouden, wendden voor dat ze de palen in Rotterdam hadden gekocht. „Waar in Rotterdam?" probeerde de politierechter te achterhalen. „In Kraayensteijn?" twijfelde verdachte die toegaf dat het de Spaanse Polder eigenlijk ook wel geweest kon zijn. De route naar Zierikzee die ze vervolgens zouden hebben afgelegd wilde verdachte niet meer zo duidelijk voor de geest ko men: „over het Haringvliet, ja, over de brug", wilde het hem wel voorkomen. Conclusie van zowel politierechter als de Off. was dat de palen helemaal niet in Rotterdam waren geladen maar dat ze van de Sommelsdijkse Kraayensteijnsedijk waren weggenomen, bandensporen en het profiel van hun schoenzolen wezen er trouwens op dat de verdachten daar aan wezig waren geweest De eis tegen verd. V. luidde een geld boete van 500,- en 3 weken hechtenis voorwaardelijk, uitspraak conform. Tegen de niet verschenen verd. v. L. werd een geldboete van 500,- en een hechtenisstraf van 4 weken uitgesproken waarvan 1 week voorwaardelijk. (vervolg binnenzyde van dit blad)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1