EIIIVI1DEn-t1IEUW5 tN GESPREK MET.... JOEGOSLAVIË: U hebt een uitkering verandert er iets? 5% Afhaalkorting Byoux de Paris Kleinere bedrijven: dhr. P. Heerschap te Ouddorp Direkt uit voorraad leverbaar: Oorlog Een goede handelspartner De Raad keurt de strategie van de Commissie goed Tel. (01860) 153 49 Nieuw radioplaatsbepalings- systeem voor Deitawateren Restant partijen in allerlei prijzen, mooi en sierlijk verpakt 4e Blad VRUDAG 12 DECEMBER 1986 No. 5556 Zwaar hangt een dikke mist over het land van Ouddorp. Het anders zo vriendelijke dorp ligt in zichzelf besloten; ontoegankelijk voor het geruis der zee. Met deze woorden lijkt het haast wel of ik met dhr. Heerschap aan een nieuw gedicht wil beginnen; even voel ik me weer een middelbare scholier. Pau, zoals ik hem mag noemen, die urenlang over schrijvers en dichters kan praten heeft een gave om zijn leerlingen enthousiast te maken voor poëzie en uiteraard soms ook voor proza. Als leraar Nederlands weet hij de jongelui te bewegen om zelf poëzie te schrijven en de resultaten van zijn liefde voor het vak zijn neergelegd in ontroerend mooie gedichten zoals b.v. „Oorlog" van Hans Jurgen van Dijk. De nacht viel, als een ster uit de hemel. Maar hier geen vrede, het vechten; De eindeloze loopgraven, als een ondergronds web. De vliegtuigen, als stalen vogels jagend op hun prooi. De soldaat; als een schim in het duister. Bommen verscheuren de stilte. Maar vrede, kwam als een diefin de nacht. De overwinning. Het ochtendgloren. De nutteloze strijd, slechts één stap terug, één héél klein stukje tijd.... Zo kom ik op de vraag wie zijn favoriete schrijvers zijn. Zonder aarzelen noemt hij een paar eigentijdse schrij vers: Bob den Uyl, wiens reisverhalen hij zeer waardeert en Bernleff van wie hij „Hersenschimmen" erg goed vindt. „En een schrijver van vroeger?", wil ik weten. Werk van Couperus, Elsschoten Theo Thijssen lees ik erg graag", antwoordt hij. „Pau, je begrijpt zeker dat ik nieuwsgierig ben aan welke dichter Jij de voorkeur geeft?". De namen komen hem vlot over de lippen: „Ed Hoornik en Gerrit Achterberg", en hij voegt er nog aan toe: „ook Slauerhoff heeft mijn voorkeur wel". Alhoewel het Nederlands zijn eigen vak is, neemt het Ouddorps een heel aparte plaats bij hem in. Ik vraag me zelfs af voor welke van de twee talen hij de grootste liefde koestert.... In verband hiermee lijkt het mij vermeldens waard, (wellicht ten overvloede) dat het boek in voor bereiding over Goere en Overflakkee voor een groot deel van zijn hand zal zijn. Ik vraag hem wanneer het boek verschijnt. Het antwoord moet hij echter schuldig blijven. Hij heeft zoveel hobby's en interesses dat het script voor het boek steeds vaker terzijde geschoven wordt om plaats te maken voor een vel tekenpapier.... Vooral land schappen tekent en schildert hij graag. Wie kent niet de prachtige aquarel op de grammofoonplaat 'sEvenLuus- tere? Of de mooie tekeningen van landschappen in een onlangs verschenen Flakkeese gedichtenbundel? Tussen zijn vele boeken kunnen we er een aantal aantreffen over kunst, o.a. over de impressionistische schilderkunst. De Engelse schilders Constable, Turner en Beningfield spreken hem erg aan. Om zijn belangstelling voor de culturele schatten van het land van Goeree te onderstrepen, neemt hij me mee voor een bezoek aan het museum in Ouddorp, waarvan hij bestuurslid is. Vooral het knusse opkamertje vind ik leuk om te zien. Een man en vrouw in Ouddorpse kleder dracht lijken zojuist te hebben plaats genomen naast dé oude potkachel; op de ronde tafel ligt een Statenbijbel open geslagen. Pau laat me achter in deze Bijbel een indrukwekkende lijst met namen, in sierlijke letters geschreven, van zijn voorouders zien. Met een kinder hand is onder aan die lijst met potlood de naam Paulus Heerschap geschreven. „Dat heb ik gedaan toen ik klein was, want ik wilde er ook in staan", zegt hij. „Mijn ouders hebben het zo laten staan Ik werp nog een blik achter de bedsteedeurtjes en dan bekijken we de overige bezienswaardigheden: archeologische vondsten, de klom penmakerij op de zolder, waar ik tot mijn verrassing ook een prachtig zandstrand aantref: een zogenaamd dio rama. Op de achtergrond is een mooie, blauwe zee geschilderd. „Die heb ik heel goedkoop kunnen schil deren: gewoon met simpele schoolverf uit van die knijp- flessen", aldus Heerschap. Kon ik aan het begin van mijn bezoek het geruis van de zee niet tot mijn verbeelding door laten dringen, hier op zolder lukt dat maar al te goed! Nadat hij me de oude koffergrammofoon nog heeft gedemonstreerd, moeten we afscheid nemen. Eenmaal buiten merken we dat de mist nog dikker is geworden en even moet ik aan een paar regels uit het liedje „Mist" denken: in as je noe niet beter wist, dan liep je nèrges hene.... 1. 2. Het is niet erg waarschijnlijk dat be drijven die op zoek zijn naar investeringen of handelsbetrekkingen in eerste instantie aan Joegoslavië denken. Maar in een zojuist uitgekomen investeringsgids wor den er drie belangrijke redenen genoemd waarom zij dat wel zouden moeten doen. En die zijn: Joegoslavië is vastbesloten economisch een succes te worden. als vestigingsplaats biedt het grote voordelen; en 3. het biedt goede handelsmogelijkheden vanwege zijn bindingen met markten in de ontwikkelingslanden. De 160 pagina's tellende gids werd ge publiceerd door de Europese Commissie en is in het Engels, Frans, Duits of Italiaans verkrijgbaar bij het Bureau voor officiële publikaties van de Europese Ge meenschappen te Luxemburg (tel. 499281). De gids, die werd samengesteld door industriële adviseurs, is een van de vele aktiviteiten die de Europese Com missie heeft ondernomen om Europese bedrijven aan te moedigen tot zakelijke transakties met Joegoslavische bedrijven. Industriële samenwerking was een van de hoofdthema's van het, uit 1983 daterende, samenwerkingsakkoord tussen de EG en Joegoslavië. Vele Europese firma's voe len er echter weinig voor om langlopende kontrakten met de Joegoslaven af te slui ten omdat ze bang zijn met ambtenaren te doen te hebben in plaats van met zaken mensen. De gids probeert deze vrees weg te nemen. Daarnaast krijgen toekomstige investeerders alle mogelijke inlichtingen omtrent de organisatie van de Joegosla vische industrie, de wetgeving met be trekking tot associaties met buitenlandse ondernemingen en de praktischea aspek- ten van het onderhandelen over licentie overeenkomsten en joint ventures. De commissie hoopt dat vooral kleinere fir ma's de gids zullen gebruiken om zakelijke mogelijÜieden in Joegoslavië te onder zoeken. Klein mag dan fijn zijn, maar het is ook doeltreffender als het er om gaat banen te scheppen. De ministers van industrie van de Europese Gemeenschap hebben in gezien welk een belangrijke rol kleine bedrijven kunnen spelen bij het scheppen van werkgelegenheid. Tijdens hun laatste vergadering keurde de ministers de hoofd punten goed van de strategie die de Com missie had voorgesteld om kleine be drijven aan te moedigen. Ook verzocht de Raad de Commissie hierover specifieke voorstellen te doen. Per 1 januari 1987 verandert er veel in ons stelsel van sociale zekerheid. Deze wijzigingen gelden voor velen die vanaf die datum een uitkering gaan krijgen. Voor de mensen die nu al een uitkering krijgen zit de zaak als volgt in elkaar. Iedereen die voor 1 januari 1987 een uitkering heeft, krijgt bericht van de bedrijfsvereniging of sociale dienst over wat er met zijn of haar uitkering gebeurt. Veel uitkeringsgerechtigden zullen merken dat het bedrag dat zij per maand ontvangen, over het algemeen even hoog blijft. Ook de periode waarover men recht heeft, blijft vaak gelijk. Er zijn ook mensen voor wie er wel wat verandert. Mensen die op 31 december een WW- of een WWV-uitkering hebben zullen in de meeste gevallen weinig merken van de stelselherziening. De uitkering blijft even hoog en duurt even lang. Waren zij op het moment van werkloos worden 57,5 jaar of ouder, dan wordt hun uitkering per 1 januari omgezet in een NWW-uitkering (Nieuwe Werk- loosheidsweg). Deze ontvangen zij van de bedrijfsvereniging. Wat er na de WW of WWV gebeurt, hangt er van af. Wie op 31 december in de WW of WWV zit en op het moment dat hij werkloos werd 47,5 jaar of ouder was, komt na afloop van de NWW- of WWV-uitkering in de lOAW. Ook mensen die op 31 december al een verlengde WWV-uitkering voor 50-plus- sers hebben, komen per 1 januari in de lOAW. De lOAW vult aan tot het sociale mini mum. Daarbij spelen uw eigen inkomsten en die van uw (eventuele) partner een rol. Er wordt geen rekening gehouden met eigen vermogen (huis of spaargeld). Behalve de werkloosheids wetgeving wor den ook de arbeidsongeschiktheidswetten gewijzigd. Voor iedereen die op 1 januari 1987 al 35 jaar of ouder is, blijft de uitkering zoals hij was. Bent u jonger dan 35, dan wordt u her keurd. Voor het gedeelte dat u niet arbeids ongeschikt bent, wordt u werkloos. U krijgt dan maximaal 5 jaar een werkloos heidsuitkering als u aan een aantal voor waarden voldoet. Zijn de gedeeltelijke WAO- en de gedeeltelijke NWW-uitke ring samen lager dan het sociaal minimum dat voor u geldt, dan kunt u bij de bedrijfs vereniging een toeslag aanvragen. Heeft u geen recht meer op een gedeelte lijke werkloosheidsuitkering, dan kunt u in aanmerking komen voor een aanvullende lOAW-uitkering, als het inkomen van u en uw (eventuele) partner samen beneden het sociaal minimum ligt. Mensen met een AA W-uitkering gaan er in principe niet op achteruit. Wel is het zo, dat de AAW voor iedereen even hoog wordt. Bij volledige afkeuring ligt dit be drag rond de 1.050,-. Komt u met dit bedrag beneden het sociale minimum voor uw leefsituatie, dan heeft u recht op een aanvulling van de Toeslagenwet. U moet de toeslag zelf aanvragen bij de bedrijfs vereniging. Tot slot van dit overzicht van de over gangsbepalingen de Algemene Ouder domswet (AOW). Na invoering van de stelselherziening zal er geen onderscheid meer gemaakt wor den tussen gehuwden en samenwonenden. Voor mensen van 65 jaar en ouder heeft deze wijziging geen gevolgen; alleen als men al voor 1 januari 1987 samen woonde met een partner onder de 65 jaar, kan er wat veranderen. Maatregelen die reeds door de Com missie werden genomen zijn erop gericht het zakenklimaat te verbeteren door het verminderen van administratieve en juri dische rompslomp voor kleine bedrijven. De ministers juichten dit toe en vroegen de Commissie regelmatige uitwisseling van informatie te organiseren over maatre gelen die de lidstaten en de Commissie nemen inzake de verbetering van het za kenklimaat. Pr. Irenestraat 25 AP Oud-Beijerland Uw adres voor: - Relatiegeschenken, premiums - Sportprijzen, Clubartikelen - Bingo en Fancy-fairprijzen - Textieldruk, Stickers - Pentekeningen, Kalenders Voor inlichtingen en offerte Deze groep AOW-ers kan kiezen of zij als gehuwd dan wel als ongehuwd be schouwd wil worden. Dat kan financiële gevolgen met zich mee brengen. Als men gelijkgesteld wenst te worden met een echtpaar, krijgt de oudere partner vanaf 1 januari een gehuwdenpensioen (50% van het minimumloon) plus een toeslag voor de partner. Deze toeslag bedraagt even eens 50% van het minimumloon. Samen is dat 100%. Wil men niet gelijk gesteld worden met een echtpaar en wil men de huidige si tuatie handhaven, dan blijft de 65-plus- ser 70% van het minimumloon ontvan gen. Er wordt in dat geval dus geen toe slag verstrekt voor de jongere partner. Pas wanneer de partner 65 jaar wordt, krijgt deze het gehuwdenpensioen van 50% van het minimumloon. Samen wordt dat 120% van het minimumloon. U moet uw keuze zo snel mogelijk aan de Raad van Arbeid of de Sociale Verzekeringsbank laten weten. Hieronder kunt u nog eens nakijken, wat er precies voor u verandert. Ook kunt u de blauwe informatiegids Herziening stel sel van sociale zekerheid" raadplegen. Wanneer u na het ontvangen van het be richt over de verandering van uw uitkering nog vragen heeft, kunt u ze richten aan de bedrijfsvereniging of de sociale dienst/ gemeente afdeling sociale zaken. De Directie Zeeland van Rijkswater staat heeft met Radio Holland een kon- trakt gesloten voor de huur van een radio- plaatsbepalingssysteem voor de wateren in Zuidwest-Nederland. Dit systeem, Sy- ledis genaamd, van Franse makelij zal onder andere worden gebruikt voor zeer nauwkeurige plaats bepaling van de be tonning en controle op de scheepvaart in dit gebied. Ook kan met behulp van dit systeem controle worden uitgeoefend op de zandwirming en baggerwerkzaamhe- den en onderzoek worden gedaan naar de positie van wrakken in de Westerschelde voor de veiligheid van de scheepvaart. Het district Scheldemond van het Direc toraat-Generaal Scheepvaart en Mari tieme Zaken van Verkeer en Waterstaat zal het plaatsbepalingssysteem gebruiken om hydrografische opnemingen uit te voe ren in drukke scheepvaartroutes in het Deltagebied. Omdat de ontwikkeling op het gebied van plaatsbepalingssystemen erg snel gaat en een opzet is gestart van een wereldomvattend plaatsbepalingssys teem op basis van sateliet-waamemingen, wil Rijkswaterstaat de mogelijkheid open houden in een later stadium op dat nieuwe systeem over te gaan. De Antwerpse zeediensten en de Bel gische Dienst der kust zijn betrokken ge weest bij het overleg over wederzijds gebruik van het Syledissysteem voor de Westerschelde. De uitbesteding van onderhoud en be heer van dit systeem wordt binnen Rijks waterstaat gezien als een nieuwe stap in de richting van privatisering. Leeftijd toen u werkloos werd UITKERING OP 31 DECEMBER 1986 WERKLOOSHEIDSWET 57,5 jaar of ouder 47,5 - 57,5 jaar jonger dan 47,5 jaar Er verandert weinig. Uw uitkering loopt gewoon door en blijft even hoog. U kunt in totaal maximaal 2,5 jaar 70% van uw laatst verdiende loon ontvangen. Daarna kunt u in aanmerking komen voor lOAW. Deze is afhankelijk van verdere inkomsten van u of uw partner. Na een halfjaar 70% van het laatst verdiende loon (WW) krijgt u, afhankelijk van uw leeftijd en de periode dat u gewerkt heeft, een NWW-uitkering van 70% van het laatst verdiende loon. Deze uitkeringsperiode varieert van nul tot twee jaar. Na afloop kunt u in aaimierking komen voor een bijstands uitkering. WET WERKLOOSHEIDSVOORZIENING U blijft 70% van uw laatstverdiende loon behouden tot uw 65e jaar. Tot de maximale termijn van twee jaar (WWV) is bereikt behoudt u 70% van uw laatst verdiende loon. Na afloop kunt u in aanmerking komen voor de lOAW. Heeft u op 31 december een verlengde WWV-uitkering voor 50-plussers dan komt u per 1 januari in de lOAW. De lOAW is in tegenstelling tot de WWV afhankelijk van verdere inkomsten van uw partner. U houdt uw WWV-uitkering voor uw leeftijd. De uitkeringsduur varieert van een half tot twee jaar. Na afloop kunt u in aaimierking komen voor een RWW- uitkering. BIJSTANDSUITKERING De bijstands- of RW W-uitkering blijft ongewijzigd. Deze ligt op het niveau van het sociaal minimum. 57,5 jaar en ouder 47,5 - 57,5 jaar jonger dan 47,5 jaar WAO/AA W-UITKERING 35 jaar of ouder of vanaf 18 jaar AA W jonger dan 35 jaar De uitkering blijft gewoon doorlopen. Uw AAW/WAO-uitkering kan veranderen. Binnen twee jaar wordt u herkeurd. Voor het gedeelte dat u niet arbeidsongeschikt bent, wordt u als werkloos be schouwd. Heeft u het jaar, voordat u arbeidsongeschikt werd een halfjaar gewerkt, dan ontvangt u naast uw gedeeltelijke arbeidsongeschiktheidsuitkering een gedeeltelijke werkloos heidsuitkering. Samen is dat 70% van het laatst verdiende loon. Het hangt van uw leeftijd af hoe lang u een gedeeltelijke werkloosheidsuitkering krijgt. De periode varieert van een tot drie jaar. Heeft u op 1 januari vijf jaar of langer een AAW/WAO-uitkering, dan krijgtu vijf jaar een gedeeltelijke werkloosheidsuitkering, ongeacht uw leeftijd. Wanneer uw totale uitkering lager is dan het sociaal mini mum, dan kunt u bij de bedrijfsvereniging een toeslag aan vragen. Na afloop van de WW-uitkering kimt u ongeacht uw leeftijd een lOAW-uitkering aanvragen. Westhavendijk 43a, 3247 LL Dirksland, Tel. 01877-1 968-2409 Westdijk 31, Middelharnis, Tel. 01870-6185 voor modieuze sieraden Westdijk 17-19, Middelharnis Telefoon 01870 - 3665 w Juwmilmr VOOR AL UW REPARATIES Hsllavosttlula - StruytM Hoeck 88 Tel. 01883-18566 MIddsIhamIs - Waaldijk 13-15 Tel. 01870-3665 Kerstpakketten en relatiegeschenken

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13