Radio ROGOS verzorgt Kerst- en Nieuwjaarsgroeten Een Oudelandse Dijk BON MEDISCHE DIENSTEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 12 DECEMBER 1985 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-N ieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. SnCN UIT DE IJSTIJD Hierbij enkele stukjes van hard gesteente, dat ik bij 't graven van een sleuf in Drente aantrof. Wat is dit voor soort steen Antwoord: Dat is gneis, een graniet achtig gesteente, dat onder hoge druk en bij flinke temperaturen diep in de aarde ontstaat. Het blok dat u aanstootte kan echterniet inDrente zijn gevormd, maar is afkomstig uit Skandinavië. In het pleis- toceen, een bekend ijstijdperk, verglet- scherde de noordelijke helft van ons land. De geleerden spreken van Saaie- of Riss- vergletschering. In die tijd werden door vooruitschuivende ijsmassa's uit het noor den allerlei zwerfstenen meegesleurd en voortgeduwd. Ook die enorme keien van onze hunebedden zijn op die wijze van de bergen in Noorwegen en Zweden hier heen getransporteerd. STJttMMING eesTneMD We krijgen bij het kaasmaken steeds vaker last, dat de gebruikte afgeroomde melk moeilijk stremt Wat kan daarvan de oorzaak zijn? Antwoord: U verdenkt het stremsel er van, maar dat is een gezuiverd extract uit de lebmaag van jonge kalveren. Het is echter denkbaar, dat uw leverancier dat verdunt, om er méér van te kunnen le veren. Het is ook mogelijk, dat u zelf teveel water toevoegt ter verlaging van de zuurgraad, of de hoeveelheid kaaskleursel door de jaren heen groter neemt, dan wel meer salpeter gebruikt om overmatige gasvorming (de heft) te voorkomen. En roomt u de melk nog met een gelijk percentage af als voorheen? U kunt pro beren, het stremmen te bevorderen door toevoeging van wat chloorcalcium aan de melk, vóór u die laat stremmen, maar dat mag natuurlijk maar héél weinig zijn! Ligt het vetgehalte van uw melk thans hoger, dan moet u naar verhouding ook meer stremsel gebruiken. Voorts kunt u de kuip beter afdekken, zodat de bovenlaag van de melk die juist op temperatuur is gebracht, niet te snel afkoelt. U schrijft helaas met geen woord over de bereide soort(en) kaas en de gebruikte hoeveelheden, maar juist bij het kaasmaken kunnen kleine ver schillen daarin erg belangrijk zijn. VCRMIST Of OVtRLCDeN? Als iemand bij een ramp is omgekomen, maar het lichaam werd niet terugge vonden, hoe lang moet de familie dan wachten op de erfenis? Antwoord: In zo'n geval moet de recht bank een verklaring van vermoedelijk over lijden afgeven. Deze beschikking moet in Den Haag worden ingeschreven bij de Burgerlijke Stand. Er hoeft geen stoffelijk overschot of deel daarvan voorhanden te zijn, maar de dood van betrokkene dient wel vast te staan, bijvoorbeeld door diens aanwezigheid aan boord van een schip dat verging, of vliegtuig dat is neergestort. Dat betreft dan Nederlanders of inwoners van ons land, van wie de dood vrijwel vast staat. Is het overlijden minder zeker, bij voorbeeld na een vermissing, dan geldt een periode van 5 jaar, en betreft 't een natuurramp of oorlogsomstandigheden, dan kan de wachttijd worden ingekort tot drie jaar. NIET HUPS MET DE RUPS! Onder het motto „Hups met de rups"gaf u mij op de vraag naar een milieu-vrien delijk middel om rupsen in de boerenkool te vangen, de raad om ze daar zelf met de hand uit te halen.... Maar de moeilijk heid is, dat ik niet permanent bij m'n rupsen woon, dus ik kan de kool niet regelmatig nalopen. Intussen is die kool zowat helemaal door de rupsen opge vreten. Wilt u me dus toch maar een pro fessioneel, of niet zo milieuvriendelijk middeltje noemen? Antwoord: Het professionele middel is een maagvergift, dat is dus een contact- insecticide voor ongedierte met kauwende monddelen en dat moet dan gemengd zijn met chemicaliën dat deze rupsen aanlokt om ervan te eten, anders blijft het on gebruikt op de bladeren liggen. Zo'n in secticide moet snel werken, omdat de beestjes al bezig zijn schade te veroor zaken als u het gaat toepassen. En dan kunt u kiezen uit merken die middelen in de handel brengen om te verstuiven, en andere fabrikanten die iets hebben om mee te spuiten. U moet er voorzorgen, dat er geen gif terecht komt op andere planten, resp. levensmiddelen, oppervlaktewater enz. Voorts moeten de giften eerst uit gewerkt zijn voor u van de kool kunt eten. Die moet dan tevoren grondig gewassen worden. Restanten gif goed wegsluiten, zodat kinderen en onbevoegden er niet bij kunnen. In winkels voor zaden, tuinbe- nodigdheden, bij coöperaties e.d. kunt u uitzoeken wat u het beste lijkt. Volg de gebruiksaanwijzing precies op, en let ook op de aanbevolen periode wanneer het middel gebruikt kan of moet worden. Ook dit jaar wil RADIO ROGOS, de omroep voor het verzorgingshuis „De Goede Ree", de bejaardenhuisvesting „Het Oudeland" en verpleeghuis „De Sa maritaan", de bevolking van het eiland Goeree-Overflakkee in de gelegenheid stel len een kerst- of nieuwjaarswens aan te bieden. Het is gebleken dat een warm en mee levend gebaar d.m.v. een grammofoonplaat of een wens door onze bewoners bijzonder wordt gewaardeerd. Het is prettig te weten dat ook anderen om ons heen aan onze bewoners denken. Ook kerst- en nieuwjaarswensen voor het personeel zijn van harte welkom. Door onderstaande bon in te vullen en op te sturen naar het verpleeghuis en/of af te geven aan de beide recepties respektievelijk „De Goede Ree" of „De Samaritaan" doet u ook mee aan het welslagen van een fijne radio-uitzending speciaal bestemd voor onze bewoners. Naam: Adres: Woonplaats: vraagt een plaat aan voor: De plaat is bestemd voor kerst oud en nieuw uitzendingen, e.v.t. kerstwens/nieuwjaarswens Ie keus: 2e keus: Ook kunt u telefonisch opgeven: Tel. 01870 - 2500 toestel 192; 01870 - 3620 STOTTERAARSHULP We tobben met een stotterend kind en de huisarts weet er ook geen oplossing voor. Tot wie kunnen wij ons het beste wenden? Antwoord: Er bestaan verscheidene in stanties, die hulp en informatie willen bie den. Bijvoorbeeld het Bureau Voorlich ting en begeleiding van Stotteraars, Post bus 96.050, 1006 EB Amsterdam, tele foon 020-19.47.68. Dan de Stichting tot Voorlichting over Stotteren, Postbus 119, 3500 AC Utrecht. En dan is er de Neder landse Stottervereniging Demosthenes, secretaris is dhr. P. Bruggema, Turkoois- laan 14, 3253 GM Utrecht, tel. 030 - 88.69.73. Deze vereniging wil de be langen behartigen van de stotteraars, maar ook van hun ouders en evt. partners. Tenslotte bestaat er nog een Stichting Stottertherapie Doetinchemse Methode p/a Bosstraat 4, 6921 MB Duiven, tel. 08367 - 1852 (tussen 8.30 en'12 uur). TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen beëdigd taxateur 01870-3477 M DD ACCU WARM HOUDEN Hoe voorkom ik slecht starten in de winter? Antwoord: Door o.a. gebruik van een iets dunnere motorolie en het op spanning houden en warm inpakken in kranten of dgl. van de accu als de vorst invalt en uw auto buiten moet overnachten. TRAM HUREN Wat kost het om in Rotterdam een oude tram te huren? Antwoord: Dat kost u 200,- per uur, inclusief de bestuurder. ZWART-WIT IN HET KARPET Hierbij 2 zwarte insekten en een wit wormpje, die we in het wollen karpet van onze zomerwoning vonden. Het is geen klerenmot, zo te zien. Wat is het wel? Antwoord: Omdat u het ongedierte zo goed in een blikken doosje verpakte, kon de PTT het niet platstempelen en kon onze insektenkenner de beestjes nauw keurig bekijken. Het waren een larve en enkele cocons van de bontmot, en die komt in onze huishoudens gelukkig niet zo vaak voor. Bovendien hebt u al met insec ticide gespoten en zult u voorlopig wel goed blijven stofzuigen, dus zal de schade beperkt blijven. Zuig vooral ook in alle hoeken en kieren, en ook ónder resp. achter moeilijk verplaatsbare meubelen, als piano of orgel, kasten en dgl., want daar kunnen ook eitjes en cocons terecht gelcomen zijn. Mottenlarven ruiken name lijk precies, waar de lekkerste hapjes te vinden zijn en hebben een voorliefde voor ongeverfde wol, de vette randen van een kraag, kleding met vlekken, bontmantels en gebruikte dekens. Als u in die zomer woning gedragen kleding wilt laten hangen, of gebruikte dekens laat overwinteren, zorg er dan voor ze eerst te wassen of te laten stomen. Berg kleding op in een zg. mottenkast en doe de dekens voor alle zekerheid in een goed sluitende dekenkist. ZOEKEND NAAR CISKE Kunt u mij ook vertellen, wanneer de eerste fïlm over Ciske de rat is uitge bracht? En hoe was de echte naam van Ciske? En was in die eerste fïlm Kees Brusse zijn voogd? Antwoord: De bedoelde film „Ciske de rat" kwam in 1955 in de Nederlandse bioscopen. Voor Ciske speelde destijds Dick v. d. Velde en inderdaad kwam ook Kees Brusse in de rolverdeling voor. NIEUWJAAR IN 'T OOSTEN Ik heb wel gehoord van nieuwjaarsvie ringen in China, en bijvoorbeeld Ame rika, maar nooit over dgl. feesten in het Nabije Oosten. Hoe gaat het daar toe op Oudejaarsavond? Antwoord: Onze bijgelovige germaanse voorouders meenden, dat bij het korten der dagen de boze geesten de overhand kregen. Daar tegen moest fel geprotes teerd worden en vandaar de joeltijd" en het ,Joelfeest". Om die boze geesten de toegang tot het nieuwe jaar te beletten, moest er ,,een heidens kabaal" gemaakt worden. Vandaar, dat onze latere voor vaderen zo dankbaar gebruik gingen ma ken van het luid knallende Chinese vuur werk, öok al kost dat ons nóg ogen, vin gers en andere lichaamsdelen. Maar in andere kuituren is die herrie helemaal niet nodig en soms is van „vieren" nauwelijks sprake. De Joden vieren hun Rosj Ha- sjana La-ilanot Nieuwjaarsfeest der Bomen) op de 15de dag van de maand Sjewat, dat is ongeveer eind januari. Dan gaan sommige bladverliezende soorten in het Nabije Oosten weer uitbotten en dat maakt op hen veel meer indruk dan de eerste dag van de maand Tischri die volgens de Joodse kalender de 1ste dag van een nieuw Israëlietisch jaar is. De Grieks-orthodoxen vieren nieuwjaar op de eerste september en de Kopten houden vast aan 1 augustus. Rond 16 juli valt de Nieuwjaarsdag van de Mohammedanen, maar door hun schuivende maanden komt die soms in Ramadan terecht en dan is vasten de boodschap. In Iran en Jordanië bijvoorbeeld wordt op genoemde dag heel officieel feest gevierd, maar in andere landen in 't nabije oosten doet men er soms veel minder aan. Het Corps diplo- matieque past zich daarbij aan. Toch zijn er bijv. in Egypte en Indonesië ook rond ons oud en nieuw feestelijkheden en ont vangsten. van vr^dag 12 december 1986 ^m zondag 14 december 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdük: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 01870 - 2121. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter R. J. Lassing, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 unr en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kuimen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Buth, tel. 01877 - 1183 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud- dorp, tel. 01878- 1538. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 -1234 Middelharnis/Sommelsd 01870 - 2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878 -1321 Oude Tonge01874 -1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein I, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. Stichting voor Gezinsverzorging op Goeree-Overflakkee Voor gezinsverzorging in: Nieuwe Tonge Stad aan het Haringvliet en in de Gemeente Oostflakkee spreekuur iedere werkdag van 8.30 tot 9.30 uur. Tel. 01874 - 1044, Juliahastraat 9, Oude Tonge. GEZINSVERZORGING „Middelharnis-Sommelsdijk" Werkgebied: Middelharnis en Sommelsdijk. Spreekuur: dagelijks van maandag t/m vrijdag van 8.30 - 9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00-17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 OPVANG van SLACHTOFFERS BU MISDRUVEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879 - 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. Natuurfragment De laagstaande zon spreidt een heldere gloed over efen geschoonde sloot. De rimpeloze waterfilm breekt de lichtbundels en zendt een stralenkrans in onze richting. Dan zien we het silhouet van deze energiebron langzaam wegzakken in de schaduwrand van de graskant Zomaar een impressie vanaf een Oudelandsedijk. Maar welke? Rondtoerend over ons fraaie eiland kom je er nog al eens een tegen. Even voorbij de Bommelse Schaapsweg gaat er een Oudelandsedijk tussen Achthuizen en Ooltgensplaat naar de Galathesedijk. Een van Middelharnis voert wat bochtend naar de Noordlandsedijk bij Nieuwe Tonge. Die draait dan op zijn beurt met een sieriijken bocht naar, alweer, een Oudelandsedijk. Dat punt vindt u achter die paar bomen naast de watergang. En een paar honderd meter verder een huisje met een tuintje en een plekje tussen de bomen om een wijle te pauzeren. Blad en worm De bomen hebben dan besloten hun bladeren af te schudden. Ze moeten zich gaan voorbereiden op de winter. Er zijn al bladeren verkleurd door uitwisselmg van stoffen. E entje is er al helemaal klaar en daarvan gaat de stengel zich insnoeren. D an komt er een zacht briesje die het laatste duwtje geeft. Zwevend en zwierend dwarrelt het naar beneden precies op de ingang van een wormenwoning. Lumbticus terrestris, die hier domicilie heeft gekozen, vindt dat best. In de punt van dat blad zitten smakelijke stoffen. Heb je als worm daarvan genoeg gesnoept dan kun je de rest van dat blad gebruiken om je kamer te stofferen. Dus moet die aardbewoner omzien naar een methode om die buit in huis te krijgen. Als hij slim is pakt hij dat blad bij de punt beet. Overdwars krijgt hij het nooit van z'n leven binnen. Daarom zie je wel eens in je tuin een blad rechtop in de grond staan. Onze ondergrondse buurman heeft dan vannacht zijn karwei niet kunnen klaren en zal, als het weer donker wordt, de pogingen hervatten. Omdat wormen het daglicht niet best kunnen verdragen moeten zij hun boodschappen buiten de deur in het donker doen. Maar deze heeft aanvankelijk pech. De firma Mol heeft alle strijdbare manschappen opgeroepen om de winterkost bij elkaar te graven. Hoofdmenu is wormen en die worden bij bosjes gevangen. Ook L.s. wordt gearresteerd. Vervolgens een paar segmenten van het kopgedeelte geamputeerd. Ziezo, denkt Monfer, die graaft niet meer. En met andere lotgenoten in een knoop gedraaid verdwijnt L.s. in de voorraadkamer. Meeuw en mol In de polder doet een traktor zijn best een drie-schaar wentel door de vruchtbare klei te trekken. Erachter een langgerekte zwerm druk fladderende meeuwen. Die hebben het natuurlijk op de blootgewoelde wormen en insekten voorzien. Voor het ploeggerij vormt zich steeds weer opnieuw een rij wachtenden. Misschien dat ze op die manier even uitblazen want het zal best een zwaar werk zijn om die kronkelende wormen in een duikvlucht even weg te snappen. Toch vertonen de vogels een ordelijk gedrag. Geen geduw en gepik. De buit wordt echt in vrede gedeeld. Ze waren met z'n allen druk bezig de grond te verbeteren. Al gravende eten de wonnen zich door de fijnste gronddeeltjes heen. In darm- en maagkanaal ondergaat die hap een scheikundige behandeling. De voedingsstoffen worden eruit gehaald en de restanten uitgescheiden aan de oppervlakte. Daarin zitten dan nog allerlei nuttige stoffen voor planten. Zo wordt er dus veel losse aarde van beneden naar boven getransporteerd. Maar hier neemt hun nuttige arbeid een einde. Hun laatste goede daad is voedsel zijn voor anderen. Voor meeuwen en mollen. Kringloop Talpa europea, mooie naam voor mol, heeft er dus ook zijn provisiekast mee gevuld. Laten we nu eens aannemen dat hij vooriopig nog voldoende voedsel vindt met fourageren. Dan blijven die gevangen wormen daar een tijd liggen wachten op hun executie. Totdat vanzelf de nood zich aandient door klimaatomstandigheden. Dan spoeden ze zich met z'n allen naar de voorraadschuur om hun graafpoten op een lege plek te slaan. Al die gehavende arrestanten zijn weer aan- en volgegroeid en toen ontsnapt. Weet de familie Mol veel van een regeneratie-vermogen. Terrestris weet er het fijne van. Die heeft zich weer allang geschaard bij het leger grondwerkers. Tesamen met insekten en schimmels zijn ze in het kader van de jaariijkse opruimingsdienst aan de slag gegaan om het afgevallen boomblad terug te brengen in de cyclus. Ook déze aflevering moet weer worden omgewerkt tot vruchtbare humus waarvan dan in het volgende seizoen ook de bomen weer kunnen profiteren m een altijd durende kringloop van ook dit firagmentje natuur aan één van onze Oudelandse dijken. J. v. P. Een bloemstuk of kerststuk bestellen? Pak de telefoon of kom even langs. Diverse modellen staan klaar. ik.' «ir Bas en Anke Minnaar - Westdijk 54 - Middelharnis bloemstukken boeketten bruidswerk 01870-5340

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10