Erewacht Verwondering over resultaat vernieuwing Chr. Openbare bibliotheek Dirksland i|t5HAt^ Garage KNÖPS B.V. VERWERS auto's ds, M. V. d. Linden verrichtte de officiële heropening Open Jeugdwerk „Onder de Wiek" Groepstentoonstelling in Galerie Potteriet H H A. KOOL ZN. Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee KIEVIT WARMTE AUTO-SCHADE Voorlichtingsavond over mogelijkheden Voortgezet Onderwijs Video-recorders 1499 - ƒ1379,- huibvecMse Bijeenkomst van de Ned. M.S. Stichting nm No. 5554 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Afscheid uit gemeentedienst Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 KERSTPAKKETTEN EN RELATIEGESCHENKEN Groothandel Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De opening Sprekers Plannen uw huis te verkopen? Bel 01877-1309 MIJS Onro«r«nd Go*cl fT''-^'ii^«i'«| 59e Jaargang VRUDAG 5 DECEMBER 1986 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijlc Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Vroeger trok een leger op onder trom geroffel en trompetgeschal. De soldaten leerden erop marcheren, maar het ojv zwepende ritme had ook een funktie in de strijd. De muziekkorpsen hebben die funk tie verloren. Zij zijn wel blijven bestaan. Zij hebben een meer representerende funk tie verkregen. Zeker in Nederland weten we echter dat zij dan wel een mooie kant van het leger laten zien, maar zeker niet de werkelijke zijde. Nu zijn wij een vrede- Uevend volk en dikwijls ook een princi pieel. Daarom worden zelfs uitvoeringen van dergelijke korpsen soms afgeschaft of verboden. Lang niet elke plaats zal bijvoorbeeld een militaire taptoe (meer) toelaten. Wij zijn niet gebrand op uiterlijk vertoon van een maatschappelijk noodzakelijk kwaad. Daar is overigens best wat voor te zeggen, als de argumentatie dan maar zuiver bUjft. Er zijn gedragsonderzoekers die de funk tie van een parade, al dan niet met muziek- kropsen anders verklaren. Het zou een soort rituele ombuiging van agressie zijn. De parade is een vertoon van macht, niet om te gebruiken, maar wel om op deze wijze gevoelens van onlust tegenover an deren te kanalyseren. Inplaats erop los te slaan wordt de agressie omgebogen naar te voorspellen gedragspatronen. In die visie is het onderhandelingsproces een volgende stap in de richting van het uit vechten van konflikten op een vreedzame wijze. Onder andere vanuit deze op vattingen is het vertrouwen wat men had in de Volkenbond, maar ook in de Ver enigde Naties te verklaren. De parade of erewacht kan echter ook gebruikt worden als intimidatie of waarschuwing. Dat kan dan gelden voor de potentiële vijand, maar net zo goed voor het eigen volk. Denk erom, ons leger is machtig. Natuurlijk kan het ook een middel van eerbetoon zijn, maar dan nog is het tevens het verbeelden van eigen waardigheid. Wat zou een krant zonder foto's zijn? En dan denken we aan funktionele afbeel dingen. Die onderstrepen de tekst. Soms is het meer: de foto is een verhaal op zich. Zo is er een foto van de laatste week, die in het geheugen is blijven hangen. Een per- fekte erewacht van uitgelezen soldaten, getraind voor het paradewerk. Een muur. En daartegenover drie burgers. Onze Minister-President en zijn minister van Buitenlandse Zaken, een pas daar achter diens Russische ambtgenoot. Een historisch moment. Voor het eerst in de geschiedenis een officieel bezoek van een nederlands regeringsleider aan Rusland. Bondskanselier Kohl heeft het verbruid, de wederzijdse bezoeken tussen zijn land en Sovjet-Rusland worden afgezegd. Te gelijkertijd eerbetoon voor premier Lub bers. Maar wie de foto bekijkt ziet meer. Hier zijn we en tonen bij voorbaat onze macht U treft geen zwakke onderhande lingspartner aan, maar een zelfbewust volk. Het bezoek is alweer geweest. Het heeft niet veel nieuws opgeleverd. Het heeft wel zaken duidelijker gemaakt. Allereerst dat de Partijsecretaris Gorbatsjov een ge ducht tegenstander is. Een dynamisch man, met talent om zaken voor het voet licht te brengen. Hij koppeft een koele analyse aan een lichte ironie en voert een levendig gesprek. Hij is uit op vernieu wingen. Dat is het oordeel van Minister President Lubbers. En hij kan het weten. Het is over hem ook wel eens gezegd. Daarbij komt dat Gorbatsjov weet hoe hij op een haast westerse manier de media moet bespelen, temninste als de bood schap voor het westen van belang is. Naar binnen is hij minder scheutig. Zo werd in de Pravda geen melding gemaakt van het aansnijden van de mogelijkheden voor emigratie van Joden uit de Sovjet Unie. Premier Lubbers had dat toch zeer drin gend gedaan. Verder is ook duidelijk dat ontwapenings onderhandelingen vooralsnog het werk van de supermachten is. Dat dradenweb moest maar niet ontrold worden. Natuur lijk is West Europa daarbij van belang, maar er kan niet gepraat worden zonder concessies van Amerikaanse zijde ten aanzien van het SDI-projekt, het verde- digingsschild in de ruimte. Overigens werd dezelfde dag bekend dat de Russen weleens minstens zover met zo'n systeem kunnen zijn als de Amerikanen. Maar dat komt weer uit de westerse pers. Tot slot werd ook duidelijk dat men in Rusland wel goed door heeft dat er econo misch wel wat in te halen is. Dat overeen komsten met Nederland op het gebied van technologie, maar ook op agrarisch ge bied daarbij op prijs gesteld worden is een erkenning van de belangrijke rol die ons land op die gebieden heeft. En daarmee wordt een hisioi is'clie traditie ten opzichte van Rusland voortgezet. Zo vinden volken hun bestemming, zo zoeken overheden nieuwe wegen. Het is daarbij goed het verleden niet te vergeten. Het is daarbij beter de uitgangspunten steeds te toetsen op veranderingen en ver beteringen. Misschien is het het beste inplaats van veel woorden een foto voor ogen te houden. Drie mannen tegenover een erewacht. LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS l»»»»»»»»*»#»»»»»»»»»»»»#»»»»**»»*»»»»»»»»»41 o M u o i 1 Orri rond de winterse feestdagen een breed aanbod van beeldende kunsten te kunnen presenteren is in de Galerie te Middelharnis een open groepstentoon stelling samengesteld die loopt van 1 de cember t/m 31 januari 1987. De expositie wordt „open" genoemd omdat niet van te voren al het gehele programma bekend is. De mogelijkheid bestaat dat nog enkele kunstenaars tijdens de loop van de expo sitie gekontrakteerd worden om alsnog de tentoonstelling met recent werk uit te breiden. In verband met de feestdagen wordt ook qua prijsstelling een zo breed mogelijk scala geoffreerd. Kunst-, sier- en gebruiksvoorwerpen van verschillend nivo worden aangeboden die uitblinken door uniciteit en beursvriende- lijkheid. De Galerie is er in de eerste plaats om te laten zien wat er op kunstzinnig gebied te koop is. Loop gerust eens binnen zonder geld op zak. Kijk en geniet en probeer de visie van de maker te doorgronden. Wat is er zoal te zien in decemben Op alfabetische volgorde: Aquarellen: An Diemer, Lou Giesen. Batiks: Siem van Nieuwaal. Bronzen: Gemma van den Brink, Karel van den Braak. Etsen: Armelies Mijs. Fotografie: Joep Luyckx Keramiek: Klaashenk Blonk, Riet Verbeeck. Moderne sieraden: Margret v. d. Braak, r^ Brigitte Lilië. Openingstijden: WO t/m za van 10 tot 16 uur en de koopavonden tot 21 uur. OOSTFLAKKEE Het Gemeentebestuur van Oostflakkee organiseert op dinsdag 9 december een voorlichtingsavond in het verenigingsge bouw „De Grutterswei" te Oude Tonge. Deze voorlichtingsavond is bedoeld om informatie te verschaffen aan de ouders waarvan de kinderen straks naar het voort gezet onderwijs gaan. Op deze voorlichtingsavond zullen alle scholen voor voortgezet onderwijs van Goeree-Overflakkee en tevens enige scho len voor voortgezet onderwijs van buiten Goeree-Overflakkee aanwezig zijn. Het is de bedoeling, dat een onafhanke lijk persoon een objectieve voorlichting geeft en de diverse mogelijkheden zal toe lichten. Uiteraard is het mogelijk vragen te stellen. De aanvang van deze avond is om 19.30 uur. De zaal is open om 19.15 uur. Ook de leerlingen van groep 8 zijn van harte welkom. De wethouder van Onderwijs hoopt dat alle belanghebbenden van deze gelegen heid gebruik zullen maken. STAD AAN 'T HARINGVLIET Gebruik makend van de VUT-regeling heeft C. F. Saarloos te Stad aan 't Haring vliet na 20 jaar trouwe dienst bij de gemeente officieel afscheid te nemen op 11 december 1986 in het zaaltje boven de Brandweerkazerne te Middelhamis. Aanvang 3 uur. BELANGRUK: zorgeloos, topkwaliteit, eenvoudige bediening MEEGENOMEN: de lage prijs JVC HR-D 170 E 1649,- [j^l^g^mg f^n"- -,.«- _^j^Wi=li^,y.-I.^-^- 1 II Philips VR 6462/1650,- 3 JAAR volledige GARANTIE vooraOe zelierheid? VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 üt ^onckM OpCilUk stiooiiu t ikclon Bezoek onze showroom of bel voor informatie: Joos Jansestraat 35, Sommelsdijlc (Goeree-Overflakkee). Tel. 01870 - 2690 voor J Verkoop Service 01871 - 1662 J nreen, via ia - xtyo *- Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 w 1 m Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 Alleen al de merkwaardige con structie van de naam „Christelijke Openbare" bibliotheek roept ver wondering op, maar zeker geldt die ook over de her-geboorte van deze Dirkslandse bibliotheek, zoals die woensdagmiddag werd beleefd. Toen werd onder veler belangstel ling het gerenoveerde bibliotheek gebouw in de Kapoenstraat in ge bruik genomen en dat had door de bestuurders van de Stichting als een vorm van zelfbevestiging kunnen worden uitgelegd. Bestuursvoorz. H. Bestman liet evenwel de dank baarheid praevaleren waarom hij dit historische punt in de bestaans- geschiedenis van de bibliotheek met het „Eben Haëzer" markeerde. Het was een interessante terugblik die voorz. Bestman in zijn openingswoord weefde, na in „Onder de Wielc" met gebed te hebben geopend en Ps. 127 te hebben gelezen waarin het „tevergeefs" over het huis wordt uitgeroepen als het niet de Heere is Die bouwde en dat de wachters tevergeefs zullen waken als het niet de Heere is Die de stad bewaart. Met diepe dankbaarheid stelde dhr. Bestman vast dat in wat tot stand kon worden gebracht de zegen van Hem zichtbaar geworden is. „Ondanks de sombere geluiden als zou een bibliotheek met een christelijke iden titeit niet haalbaar zijn gaan wij met ver trouwen de toekomst tegemoet", zo wekte hij zijn medebestuurders op. De bibliotheek bleek in 1930 te zijn opgericht op initiatief van de toenmalige Herv. predikant ds. C. v. d. Wal, bedoeld om in die tijd van grote werkloosheid de jeugd van 12-20 jaar zinvol bezig te hou den. De Ger. Gemeente (ds. de Blois) stemde daar geheel mee in en samen werd besloten de Ver. voor een Chr. Openbare leeszaal en bibliotheek op te richten, met o.a. als doelstelling ,,het bevorderen van de geestelijke en culturele ontwikkeling en de recreatie van de ingezetenen van de gemeente Dirksland, uitgaande van een Chr. levensvisie". In 1947, toen de bibliotheek al vanuit het PTT-kantoor naar het oude mannenhuis in de Kapoenstraat was verhuisd, werd de Ver., onvermogend als ze o.a. door de oorlogsmalaise geworden was, opgeheven. Het deel van de Ger. Gem. werd door de Ds. V. d. Linden (m) verricht de opening, geassisteerd door (r) voorz. H. Bestman en (l) dhr. Matsinger Herv. Gemeente overgenomen om op 17 januari 1948 weer te beginnen, met 51 ,- in kas, met als bibliothecarissen dhr. en mevr. Matsinger die zich pas vorig jaar terugtrokken voor welk besluit overigens na zoveel jaar alle begrip bestond. Op initiatief van de Herv. predikant ds. M. V. d. Linden werd op 25 juni 1975 de huidige Stichting opgericht met alle plaat selijke kerken als participanten. Een sub- sidieverzoek aan het gemeentebestuur werd aanvankelijk afgewezen maar in 1985 besloot de raad een renteloze lening van 250.000,- te verstrekken. Nu de bibliotheek een nieuw gezicht gekregen heeft bestaat de hoop dat zich uit de gemeente nog meer lezers aan zullen dienen. Met ds. v. d. Wal kon dhr. Best man hen in de beschikbare boeken „voed sel" in plaats van versnaperingen" aan bieden. De vernieuwde bibliotheek, meteen rijke keus aan verantwoorde boeken werd door ds. V. d. Linden (thans te Lage Vuurse) geopend door het weghalen van een pa pieren deur. „Hoe bestaat het, zó'n gedaanteveran dering!" zo zou ds. v. d. Linden later, terug in „Onder de Wiek" zijn verbazing laten horen. Terugblikkend in de geschiedenis en de naam van de Stichting ontledend bezag ds. dat de bibliotheek vanaf het begin het stempel van het kerkewerk heeft ge dragen, ook al kenden de kerken het risico zich vuile handen te maken in een zorg vuldige afweging van verantwoorde boe ken. Apellerend aan de inhoud van Ps. 127 wees ds. v. d. Linden het bestuur erop dat met de ingebruikname van de ver nieuwde bibliotheek de taak niet af is: „het zal noodzakelijk blijven als wachters op de muren te staan", hield hij de bestuur ders voor, wijzend op de noodzaak dat het de Heere zal zijn Die de stad bewaart. Alzo kan de bibliotheek tot opbouw van de gemeente en gemeenschap dienen en ds. hoopte dat het aldus zijn zal. Mevr. Sari van Dongen bood daarop, namens de vrijwillige krachten die de bibliotheek runnen, met de hartelijke ge lukwensen, een nieuwe kaartenbak aan. Namens de Rabobank was het dhr. R. van Putten die een prachtig standaard werk over de Deltawerken aanbood en het prachtige boek ,,de Ark van Noach" werd ontvangen uit handen van mevr. Boven berg, namens het Ned. Bibliotheek- en lectuurcentrum. In haar gelukwens ver vatte mevr. Bovenberg haar hoge waar dering voor het onontbeerlijke werk van de vrijwillige krachten wier doorzettings vermogen ze ook in Dirksland aanwezig wist. Ten besluite van de bijeenkomst werden de vrijwilligers door het bestuur met een bloemenhulde bedankt voor alle tot dus ver ervaren hulp en medewerking. De genodigden in de bibliotheek. Op dinsdag 9 december 1986 zal om 14.00 uur alweer de laatste bijeenkomst van 1986 worden gehouden. Het programma staat in het teken van de Kerst en oud en nieuw. Hierbij zal een beroep gedaan worden op de eigen crea tiviteit. Het doel is een gezellig samenzijn aan het eind van het jaar. De middag zal weer gehouden worden in „de Samaritaan" te Sommelsdijk. Mede namens allen, die de middagen bezoeken wil ik het altijd behulpzame personeel en de directie en het bestuur gezegende Kerst dagen toewensen en een voorspoedig 1987. Deze wensen wil ik ook doen toe komen aan de mensen met M.S. en aan allen, die op welke wijze ook, mensen met M.S. behulpzaam zijn geweest. Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland Voor topkwaliteit, gotda m p i/aofdelige erijifo FOTO - PILM - REPORTAGE VIDEO COMPUTER Icn C3 C3 Cl n ■■■■■■as&feh W»intnat35 Molenv,eg4 Ouódorp Telefoon 0IB78-J612en 2120 fiüMl Renesse PriniUiop Hogêzoom 172 Telefoon 0111S 2400 Sanitair- Centr. verwarming 01870-2609 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Pffff.... Inspanning en ontspanning levert ons team je morgen, zaterdag 6 december in de sporthal te Dirksland.... hijg! Geef je dus zo snel mogelijk op, want dat mag je niet missen! Het opgeven is telefo nisch mogelijk bij Wim en Karin van Gro ningen (01877 - 3284). Zoals je weet zijn de sporthal en het zwembad beide beschikbaar voor deze zeskamp. Het is verplicht sportschoenen in de sporthal te dragen. Om kwart over zeven zijn de kleed kamers open, om half acht hopen we van start te gaan. We rekenen op jullie! Het OJW-team

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1