EIIAtlDEn-niEUWS Raad Dirksland maakt zich geen al te grote zorgen voor komend begrotingsjaar Kerstconcert Gilden voor ouderen nu in heel Nederland VERKOPING ans Groenendijk! Verdiende overwinning Good Lud Geen belastingvoorstellen voor 1987 van Klaas Jan Mulder in de Singelkerk Senioren zetten kennis en ervaring in Oud papier en lorren voor het zendingswerk van de G.Z.B. S.C. „de Zwarte Pion DE ZEE IS ONS LAND No. 5553 Fietsenspecialist Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 Beantwoording door het College van de Alg. beschouwingen: Toegangsweg I Repliek Geen kerststukjesavond in 1986 maar kerststukjes-ochtend in tiet Dienstencentrum VERVOLGVERHAAL G. F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad DINSDAG 2 DECEMBER 1986 Onderstaand vervolgen we de verslaggeving over de begrotingsvergade ring van de raad van Dirksland, het domste gemeentebestuur van Nederland. Niet een kwaliflcatie van ons, maar een wat satirische vaststelling van burg. Oversier op het blijvend verzet van de WD fractie (en van weth. Kalle) tegen het proefprojekt met 6 windturbines nabij Herkingen. „Geen enkel gemeentebestuur in Zuid Holland, alleen het onze, heeft daar ja" op gezegd", Het dhr. van Nieuwenhuijzen weten waarop 's burgemeesters' logica volgde. Hij verzekerde andermaal dat de plaatsing van de turbines met de geëigende procedures vergezeld zal gaan zodat aan de bezwaarden alle recht zal worden gedaan. korte tijd de plannen besteksklaar. De jongste aktie van de Staatssecretaris be hoeft het doorgaan van de verbouw niet te hinderen, meende de voorzitter. Het enige manco is nog dat de benodigde gelden nog niet beschikbaar zijn gesteld. De beantwoording van de vele vragen werd door eik van de Collegeleden ge pleegd, ingezet door burg. Oversier. M.b.t. de vooral door de VVD geuite zorg over de hoogte van de perso neelskosten verzekerde de voorz. dat er inderdaad sprake is van vermeerdering van de personeelsbezetting, waaraan dan ook de herbezettingsgelden zijn besteed. Overigens gaat het om een marginale kostenverhoging waarvan thans sprake is; hooguit 20.000,- meer dan vorig jaar terwijl het werk met vrachten is toe genomen! De voorz. verklaarde het een beetje zat te zijn van de VVD zoveel kritiek te horen op de personeelsbezetting terwijl het personeel aan het eind van de beschouwing luide wordt gewaardeerd voor de betoonde inzet. Nog bonter maakt Gemeentebelangen het door te suggereren uit het personeel iemand met de voorlichting te belasten. De voorz. zou liever niet meedoen met de „waan van de dag". Het van de grond trekken van een goed voorlichtingsbeleid vraagt nogal wat van het personeel. Ove rigens is de voorlichtingstaak nu aan de voorz. die niet schroomde het boetekleed aan te trekken. ,,Ik heb er niet veel van ge maakt", moest hij erkennen, echter niet zonder te hebben gewezen op de grote werkdruk en de aarzeling de ambtenaren nog zwaarder te belasten. De waardering voor het uitblijven van belastingvoorstellen kon de voorz. onder strepen. Hij vond het niet getuigen van het slechte beleid nu de reserves in te zetten; „geen financieel gokspelletje", zoals Ge meentebelangen had vergeleken. Overi gens toonde de voorz. zich weinig onder de indruk van de verschuivingen die Ge meentebelangen voorstelde. Over de geraamde kosten voor het secre tariaat van het Overlegorgaan wees de voorz. erop dat het Overlegorgaan niet voornemens is beslissingen te nemen. Het voeren van overleg wordt evenwel van het grootste belang geacht. Het bedrag wordt niet alleen besteed aan het secretariaat van de vergaderingen maar nu worden tal van brochures e.d. door de vier gemeenten bestudeerd, wat door het secretariaat veel gestroomlijnder zou kunnen. Juist als kleinste gemeente wil Dirksland daarin een inbreng hebben en dienten gevolge een bijdrage aan leveren. De voorz. verzekerde al het mogelijke te doen om tegelijk met de afgraving van het zanddepot een toegangsweg aan te leggen. De Grevelingen geeft weliswaar geen economisch opbrengst, maar de opper vlakte telt wel mee voor de jaarlijkse uitkering uit het gemeentefonds. De algemene en zelfs „roerende" zorg over de totstandkoming van het zieken huis kon de voorz. bevestigen. Wat de gemeente betreft staat er niets in de weg om met de bouw te beginnen, de bouw vergunning is verleend en het bestuur van het ziekenhuis heeft in onvoorstelbaar M.b.t. de recreatiedruk te Herkingen vond ook de voorz. conform het best. plan trouwens dat het bungalowpark dient te worden afgerond met een bos- partijAan uitbreiding wordt derhalve niet gedacht. Over de gaten in de straatwanden, zoals door de SGP aangevoerd, verklaarde de voorz. dat er geen middelen zijn een aktief beleid te voeren. Wel kunnen subsidies in het kader van de woningverbetering ver strekt en worden eigenaren aangeschre ven wanneer hun pand gevaar voor de omgeving doet ontstaan, 't Is overigens maar de vraag wat er verkieslijker is, een desolaat pand of een gat.... M.b.t. de expo „Dirksland in de markt" nam de voorz. graag de geuite waardering over. „Gebleken is datje alles watje maar in het leven nodig hebt in Dirksland kunt verkrijgen al bepaalt de zwakste schakel de sterkte van die bewering" vergeleek de voorz. Weinig perspectief zag de voorz. in de stichting van een bedrijfsverzamelgebouw te Dirksland. In de volksmond heet het dat daar belangstelling voor zou bestaan maar wanneer het oor echt te luisteren wordt gelegd is die belangstelling niet hard te maken. De raadsvergadering op toerbeurt in de drie dorpskernen te houden, zoals door Gemeentebelangen gewild, vond de voorz. een slecht idee omdat raadsvergaderingen gewoon in de raadzaal gehouden dienen te worden. Het zou ook niet bevorderlijk zijn voor de integratie van de dorpen tot één geheel waarvan de hoofdzetel zich in Dirksland bevindt. In de hoorzittingen in de diverse dorpskernen gelooft de voorz. niet meer nadat in Melissant op de 13 raadsleden 3 burgers aanwezig bleken te zijn. De raad kreeg de verzekering dat ter secretarie zo zuinig mogelijk tewerk wordt gegaan en hij vroeg de raad het „kruide- nieren" na te laten; er wordt geen gulden meer uitgegeven dan nodig is aan b.v. copieën e.a. Weth. H. H. Grootenboer kwam in zijn beantwoording o.a. terug op de zorg van de SGP fractie over de kosten van de voetbalsport. De bijdrage in de variabele kosten schatte dhr. Grootenboer op 18%; door een te constateren terugloop van spelers wordt de hoogte daarvan evenwel niet bevorderd. Het Soc. Cult. Werk op de kosten waarvan door de Overheid 45% wordt bezuinigd zal in de gemeente daar nog geen hinder van hebben omdat de gemeentelijke subsidiëring nog niet wordt gekort. Weth. Kalle sprak van een „bijzondere gewaarwording" nu van de andere kant van de tafel de beschouwingen aan te horen; „het was me een genoegen", ver zekerde hij. Spr. deed de mededeling dat er voor Goeree Overflakkee een verkeersveilig- heidsplan zal worden opgesteld; de kosten ervan zullen volledig worden gesubsi dieerd. De aanvrage moest voor een in middels verstreken datum zijn ingediend, reden waarom mede namens Dirksland de opdracht tot het opstellen van een plan werd verstrekt. De straten en wegen en het onderhoud daarvan was uitvoerig aandacht besteed. Wetend dat aan het hoofd van de ge meente de raad staat ging het z.i. niet aan een voormalige wethouder de schuld van de slechte staat van sommige bestratingen te geven. Spr. zou de herbestrating van de Juliana- weg best voorrang willen geven vóór de reservering van een gymzaal (te Her kingen) die er misschien nog wel, maar misschien ook nooit komt, „maar", wist de weth.,dan zal er een ommezwaai in de raad plaats moeten vinden". Gewerkt wordt aan een inventarisering van de riolering in het dorp Dirksland. Spr. had weinig illusies over het mee vallen van het prijskaartje; gehoopt wordt dan ook op een voldoende subsidiëring zodat uitvoering mogelijk wordt. Liever dan over demping van het Spui te spreken wilde dhr. Kalle over ontslui ting" van dat gebied, inclusief Kralingen spreken, evenwel zonder nog iets over het kostenplaatje te kunnen zeggen. De wensen van dhr. Eshuis m.b.t. het milieu kon dhr. Kalle billijken: ,,er heerst in het najaar dikwijls een degelijk platte- landsluchtje waarover zoveel klachten ko men dat de telefoon bij de weth. geen kans krijgt om af te koelen. De eerste klacht kwam trouwens van een agrariër. Spr. hoopt dat de per 1 april volgend jaar van kracht wordende Meststoffenwet en de stringente controle van de Inspectiedienst de zo verlangde verbetering zal brengen. In de middagvergadering werd de raad gelegenheid tot repliek gegeven. Dhr. A. C. van Rossum opende die met de gelukwens aan burg. Oversier met diens benoeming tot lid van de financiële commissie van de Ver. Ned. Gemeenten uit welk lidmaatschap weliswaar voor de gemeente Dirksland geen miljoenen voort zullen vloeien maar waaruit toch interes sante kontakten voort kunnen vloeien. Dhr. van Rossum sprak zich uit tegen de voorstelling van de PvdA het beleid tot het jaar 2000 vast te leggen omdat dat de genen die na deze raad aantreden zou hinderen een eigen beleid te voeren. De SGP fracüe zal de kosten van de sportvelden nog voor dit jaar accepteren maar zich niet bij voorbaat over de na volgende jaren uitspreken, daar er over de bijdragen van de Verenigingen eerst zal moeten worden overlegd. Namens de PvdA verklaarde dhr. Eshuis de bereidheid de gesuggereerde begro tingswijzigingen in te trekken waarvoor hij graag wat meer waardering had ge hoord als maar voldoende toezeg gingen worden gedaan dat er rekening wordt gehouden met de vergrijzing van de bevolking en de daaraan te relateren be hoeften en aanpassingen van o.a. de gem. gebouwen en aanpassing van het woning bouwbeleid waarin zich meer behoefte aan bejaardenwoningen voordoet. „B en W kunnen dat best invullen", vond dhr. Eshuis. Door dhr. Robijn werd een groot tekort aan woningen voor ouderen geconstateerd terwijl er een teveel aan gezinswoningen komt; graag hoorde hij meer over een beleid daaromtrent. Over de gesuggereerde woningbouw op de plaats van de voormalige school te Herkingen liet dhr. Robijn weten daar niet mee in te kunnen stemmen. Liever zag hij er in de „mondaine" recreatieplaats een andere voorziening als een casino bij voorbeeld. Dhr. Robijn zei dat overigens gekscherend, maar er wél mee duidelijk makend niet voor woningbouw aldaar te voelen. Van de zijde van het CDA werd nog eens benadrukt in principe niet tegen een secre tariaat voor het Overlegorgaan te zijn; wel bestaan er wat twijfels. Dhr. van Nieuwenhuijzen kwam nog eens terug op het windmolenprojekt te Herkingen. Alle gemeentebesturen in de Prov. wezen zo'n park af, zo niet de gemeente Dirksland zodat die instemming gretig door het Prov. bestuur is aan gegrepen. Over de inwerkingtreding van de mest stoffenwet meende dhr. J. L. Poortvliet dat dat voor ons gebied juist een ver zwaring zal geven. ,,Als we niet oppassen worden we de vuilnisbak van het hele land", waarschuwde dhr. J. L. Poortvliet. In de Meststoffenwet worden weliswaar normen gesteld maar die kuimen in één keer voor vier jaar worden opgebruikt. Het leek dhr. Poortvliet dat de APV eraan te pas zal moeten komen. „Aan de normen die in de meststoffen wet worden gesteld zijn we hier nog lang niet toe; we hebben er hier nog maar een fractie van", verklaarde dhr. Poortvliet. Positief zou kunnen zijn dat de mest banken de mest indrogen zodat er geen stankoverlast meer zal zijn. Om milieuredenen verklaarde dhr. Poort vliet zich ook tegen de gesuggereerde manier van demping van de Spui waarbij de mogelijkheid wordt ontworpen via aan te brengen buizen het Spui door te spoelen zodat veronti-einigd havenwater in de pol der zou kunnen komen. Het Zuiveringsschap heeft als eis gesteld dat de Boomvliet doorspoelbaar is, liet weth. Kalle in zijn dupliek weten. Een en ander zal 60 a 70.000 gulden kosten terwijl de voorziening niet noodzakelijk wordt geacht. De begroting werd vastgestld met in aanmerking genomen de bezwaren van de SGP fractie tegen enkele subsidies en het „tegen" van de VVD fractie tegen het secretariaat van het Overlegorgaan. Dhr. van Nieuwenhuijzen (VVD) had het glorieuze moment van de vaststelling nét niet meegemaakt wegens een korte afwezigheid om sanitaire redenen. „Ik wist niet dat juule al zo snel uut- geleuterd warte", was zijn nuchtere com mentaar bij terugkomst in de raadzaal. De kuif van dhr. van Nieuwenhuijzen had de hele vergaderdag al wat weerbarstig ge staan: ,,dat hoa 'k altied als ik de PvdA an mot hoare", gaf hij ter speelse verklaring. RIDDERKERK Jaadijks komt hij terug, Nederlands meest gevraagde orga nist Klaas Jan Mulder. In de Singelkerk te Ridderkerk wacht dan een zeer groot publiek op zijn komst. Het doel is om met begeleiding van deze organist massal ad- vents-en kerstliederen te zingen en te luisteren naar machtige orgelimprovisa ties en bekende orgelmuziek. Een beleve nis die de vele trouwe bezoekers niet graag missen. Zaterdag 13 december is Klaas Mulder er weer. 's Avonds om acht uur begint het concert en de toegang is gratis! Er is wel een koUekte voor de onkosten. Op het prachtige orgelprogramma staat het volgende: Het kerstlied „Midden in de winternacht" van Balbastre; De Koraal suite over Psalm 47, de Lofzang van Maria en Psalm 146 van Cor Kee; Ca rillon van Samuel de Lange; Marche i Triumphale van Bram Bruin; „O heilige nacht" van S. Adams; „Stille nacht" en „Halleluja, looft nu den Heer" van Jan Zwart. Verder zijn er maar liefst 5 pro grammapunten gevuld met improvisaties en aansluitende samenzang. Voor de liefhebbers van zingen en be kende orgelmuziek wordt dit een onmis bare avond. Na afloop is er in de consistorie van de kerk gelegenheid om nog wat gezellig na te praten. Er is daar ook een uitgebreide kollektie grammofoonplaten te bewon deren. Het Gilde heeft zich als een olie vlek over Nederland verspreid. In bijna alle provincies van het land kunnen ouderen kennis en ervaring inzetten om anderen een helpende hand toe te steken. Het in oktober 1984 gestarte Gilde-projekt in Am sterdam heeft in tientallen andere steden en dorpen in het land na volging gekregen. In veel gevallen zijn de voorbereidingen al in een ver gevorderd stadium. De Gilde-medewerkers in de hoofdstad kregen zeer veel verzoeken om informatie over het opzetten van de vrijwilligers- projekten. Om ze te ontlasten is het ver strekken van de nodige gegevens over genomen door de Nederlandse Federatie voor het Bejaardenbeleid (NFB). Toch hebben diverse Gilden dankbaar gebruik gemaakt van de diensten van de Amster damse collega's. Samenwerking Dat blijkt onder meer uit de Nieuwsbrief die de NFB uitgeeft voor medewerkers aan Gilde-projekten. De samenwerking met Rotterdam blijkt voortvarend te ver lopen, zo valt uit een verslag uit de haven stad op te maken. „We moeten vermelden dat we tijdens de hele opzet van het Gilde Rotterdam dankbaar gebruik hebben ge maakt van de informatie en adviezen die we verkregen uit Amsterdam. Ook waar deren we het zeer dat Rotterdam vaak vermeld wordt in kranten en op de radio". Uit een in Amsterdam gehouden onder zoek blijkt dat de meeste ouderen die zich bij het Gilde hebben gemeld om kennis en ervaring aan te bieden, tevreden zijn. Met veel plezier geven ze cursussen, knappen karweitjes voor verenigingen en scholen op, vertellen over reizen of voeding, leren anderen een muziekinstrument te bespe len enz. De ouderen schrijven zich niet alleen voor het overbrengen van kennis en er varing in bij het Gilde. Ook het aktief bezig blijven zijn en de kontakten met andere mensen spelen een belangrijke rol. Evenals het gratis hulp verstrekken aan anderen. Want dat is een belangrijke voorwaarde. Het gaat niet om betaalde baantjes, maar om vrijwilligerswerk. Wel wordt soms een vergoeding voor mate- riaalkosten gevraagd. Informatie over Gilde-projekten is ver krijgbaar bij de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbeleid, 070 - 544902. (uit Pas 65 krant) OUDDORP D.V. zaterdag 6 december hopen wij weer oud papier en lorren op te halen en tevens de kleding die u op wilt ruimen. Zet u alles wat u hebt opgespaard voor half negen aan de weg? Wie ons wil helpen met ophalen is van harte welkom om half negen aan de Duinkerkerweg 6. Opbrengst november is als volgt: Oud papier645,- Lorren100,- Giften70,- Samen815,- Spaarders, gevers en ophalers onze har telijke dank voor het mooie bedrag van deze maand. De zendingscommissie DIRKSLAND De Ned. Herv. handwerkkring hoopt op D.V. donderdag 4 decembera.s. een extra verkoping te houden in Onder de Wiek" (nieuwe ingang). De verkoopuren zijn van 2-5 uur. Er zijn flinke kortingen. Komt allen. De uitslagen van de onderlinge compe titie van de 10e en 1 Ie ronde waren: van Bracht - Ad. VisserVi-Vi Kruik - V. d. Does1-0 Lesuis - MarkwatVi-Vi Noordijk - GroenendijkVi-Vi Peeman - Ant. Visser1-0 Smit - van ProoijenVi-Vi Verbeek - de Jager0-1 Verolme - v. d. Waal1-0 Vis - du Pree0-1 Boeter - de Jager0-1 Groenendijk - Ad. Visser1-0 Kruik - PoortvlietVi-Vi Lesuis - Noordijk1-0 Peeman - Verbeek1-0 du Pree - v. d. Waal1-0 van Prooijen - Hollander0-1 Vis - Verolme0-1 Ant. Visser - SmitVi-Vi MIDDELHARNIS Zoals gebruikelijk organiseerde de stich ting bejaardenwerk jaarlijks een avond waarop ouder en jonger samen hun kerst stukje maakten o.l.v. een deskundig bloemsierder. Voor 1986 wijken wij hiervan af en houden deze aktiviteitop dinsdagmorgen 16 december 1986, vanaf 09.30 uur. Er waren nogal wat ouderen die het prettiger vonden als wij dat overdag lieten plaats hebben, en aangezien wij in eerste instantie voor hen werken, gaven wij hier aan gehoor. Mensen die deze ochtend willen be zoeken, moeten zich wel even opgeven op het kantoor van de stichting. (3366). Dit i.v.m. het inkopen van materiaal. Afgelopen zaterdag trad Good Luck 1 aan tegen gastheer Oranje Zwart. Beide ploegen hadden hun eerste wedstrijd ver loren. Onder een tropische temperatuur werd er vanaf het begin flink op tempo gespeeld. De eerste minuten kreeg vooral het af standsschot de voorkeur, wat resulteerde in een 0-1 voorsprong voor Good Luck, gemaakt door de sterk spelende Carolien Vroegindeweij. Het antwoord liet niet lang op zich wachten. Met een doorloper werd de stand gelijkgetrokken. Na wisseling van aanvalsvak kreeg Good Luck meer overwicht. De thuisclub raakte daardoor steeds meer in de ver drukking, waardoor Jan van Oudenaren na een klutsbal van dichtbij de gelijke stand omzette in een voorsprong. Enkele minuten later verdedigde Oranje Zwart de bal verkeerd uit, waarna de Good Luck-aanval er 1-3 van maakte. Met deze stand ging men de rust in. Na rust werd er vooral in het begin teveel op de doorbraak gespeeld. Het tempo lag nu ook lager dan in het begin. Beide trai ners probeerden dit euvel nog wel te ver helpen door wissels toe te passen. Maar afgezien van enkele kansen werd er niet meer gescoord. Andere uitslagen: Ventura Sportj. 1 - Good Luckj. 19 - 4 Oranje Zwartj.2-Good Luckj.2 O - 1 ^.lf.^.)^^.>^^.l^^.^.^.^.l^l^l^l^l^^.^.^.l^^.^.l^l^^.l^l^^.^.l^l^l^lf.^.^.l^^.l^^.^.^.l^^.^.l^^.^.^.^.^.>^>^.)^^.^.l^l^^ Door Fenand van den Oever - 39 - Ze zijn hier gewend aan gezouten goed, dat steekt doorgaans niet op een dag. Deze verse moet meteen de deur uit. Twee dingen heeft hij nodig: een schip dat dit werk aankan en een markt voor die vette verse haring. Vele keren praten ze er samen over, Albertien en hij. Albertien zei eens naar klanten ervoor uitkijken. Hij heeft zijn handen nu nog voller met het andere: het schip! Het schip waarmee het wél kan. Jacob van Leeningen doet daarna met de vleet een paar prachtige gauwe reizen. Hij roemt het want. Zie-je- nou-wel, wordt gezegd. Ook de anderen halen mooie schepen haring van de zee. Het Zand en de Engelse Wal vergeten zijn vloot niet. Het oude verhaal doet weer overal opgeld: hij vangt altijd. D'n heer, die met geen woord over de misse trekkerij sprak, zei alleen: ik hield het maar bij de vleet, als ikjou was. Ja, ja. Wacht maar. D'n heer is hij niet, hij is d'n heer niet. Aan het eind van de teelt, als de speerrepen op zolder liggen, komen de cijfers. De schepen hebben best gevist vergeet die twee reizen van jonge Jacob van Leeningen maar. Dat doet hij juist niet De drie hoogste besommers van Vlaardingen zijn David van Santen, Aai Poot en jonge Jacob van Leeningen, alle drie van zijn kantoor! Albertien dreef voorspoedig handel. Vooral aan de overkant. Die meid verdient niet in de eerste plaats met verkopen, maar met /«kopen, 't Is een prachtig jaar geworden. Hij gaat naar d'n heer. Als naar gewoonte. Met een doel. Eerst de afrekening. Jonge, sjonge, d'n heer komt nauwelijks op de cijfers uitgekeken. Heugt hij zich ooit zo'n teelt uit zijn eigen tijd? Dat is in orde. Maar Arend-Michiel heeft nog wat. Hij tekende op nieuw, weer anders. Hij gooit een stuk papier op tafel, met lijnen, met een schip. Izak Figee, de scheeps bouwer van 's Lands Welvaren, ried hem, in groot vertrouwen. Hij rekende grofweg wat het zal kosten. D'n heer bekijkt aandachtig de tekening van het schip, ook de bouwsom. Als hij het bedrag gezien heeft, stelt Arend-Michiel zijn vraag. Hij wil hom of kuit. Wat of d'n heer ervan dacht. Gek, dat hij het nog vraagt Hij weet het oordeel toch al lang. Het is aanvankelijk geen half neen, maar nog veel minder een heel ja. Na wat er gebeurd is met die trekkerij lijkt d'n heer wel kopschuw. Hij zegt: Een goeie teelt mag een mens niet overmoedig maken. Van Roon. Vlieg jij niet te hoog? Arend-Michiel antwoordt, direct en zeker: Neen, meneer! Ga jij niet kapotmaken, wat jaren voldaan heeft? Misschien wel, maar voor beter. Het zal op den duur niet meer voldoen. Ik kan geen ei bakken zonder het eerst te breken. Die taal is d'n heer te driest. Hij zwijgt. Dat zwijgen is veelzeggend. Arend-Michiel ziet hem denken. Dat gaat hem allemaal te woest Hij doet beslist niet mee. Hij verzucht dat hij maar liever helemaal wil terugtreden. Hij is toch stokoud. Hij wil van de rest der aandelen ook wel af. Hij is nog wel een tikkeltje ondernemend, maar groot risico zal hij tot zijn dood schuwen. Dit werd te groot. Arend-Michiel begrijpt dat hij op d'n heer niet behoeft te rekenen. Hoe heeft hij het kunnen denken? D'n heer heeft hem nu toch wel genoeg keren laten proeven, dat hij er helemaal uit wil. Hij stoot ineens door. Wat moet de rest kosten, meneer? Hij hoort de prijs. D'n heer blijft heel billijk. Opdringen doet hij ook niet Hij mag er gerust nog eens over nadenken. Op z'n gemak kan hij afbetalen. Hij zit niet op het geld te wachten. Rustig nadenken, op z'n gemak afbetalen, zei d'n heer.... D'n heer zei ook eens: luister alleen maar naar me. Van Roon. Doch zonder zijn ja loopt hij vroeg of laat vast Hij wil los, hij wil helemaal vrij zijn. XIV Er was een wonderlijke legende langs de kant gegroeid. Langzaam, ongemerkt aanvankelijk, maar thans levensgroot Het was begonnen met de schampere opmerking zo van: dat zijn schepen de haring roken, dat hij magneten aan zijn want deed, om van honing niet te spreken.... Alleen maar om te lachen en te spotten, eerst dan. Maar het was nu al lang geen spot meer. Zijn stuurlui waren in trek. Verscheidenen kregen aanbiedingen om elders schipper te worden. En wat voor aanbiedingen. Fooien van honderd gulden. En keus van het schip! Het was gewoon „billen waar wil je leggen". Vlak dat toch niet uit Zelfs voor zijn oud touwwerk wil men veel geld betalen. Hij doet of hij het nauwelijks merkt. Albert de Jong, de scheepsbouwer van de oude haven nabij het Buizengat werd bij meneer Louis IJzermans geroepen. De IJzermaimen rederen hier langer dan menigeen heugen kan. Het zijn schrandere kooplui, met veel hart voor de visserman. Meneer Louis zei, met neef Frans naast zich: De Jong, je kunt twee loggers voor ons bouwen, maar, in vertrouwen, ze moeten precies eender zijn als de Wil-Willem van Van Roon. Die vent is toch zo vangerig. Nou, Albert de Jong, een wijs en liberaal man, moest van biimen lachen om zoveel bijgeloof. Van buiten zag evenwel niemand wat. Daartegen was toch niet te praten. Waarom die Van Roon dan zoveel ving, kwam niet eens ter sprake. En dit is nu maar één schetsje, drie, vier verhalen van gelijke aard of nog doller zijn te vertellen. Op een morgen in het Afslaglokaal stapt Andries van der Vlis op Albertien af. Andries doet van alles met en rond de vis. Laat hem maar schieten. Het liefst makelt hij. Waar het naar haring ruikt kennen ze Andries. Albertien en Andries kennen elkaar ook best, al van de schoolbanken af. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5