M^M karpetten Oproer in Nieuwe Tonge l Visser Grote en l(ieine zorgen in Diricsland gem. raad bij vaststeliing begroting 1987 DIRKSLAND Flakkee niet veilig! Garage KNÖPS B.V. 1899,- /|lol-i-t^ hudneéMse Afschaffing Pas 65 niet meer aan de orde Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen-Hesselink A. KOOL ZN. Botsing P.T.T.-bus Onze SHOWROOM 45 en 50 jaar getrouwd Sprool(je van Piggelmee OPEN JEUGDWERK ■•!ie§. N.V. ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE-OVERFLAKKEE MIDDELHARNIS Gelieve voor storingen buiten kantoortijd te bellen: 59e Jaargang VRUDAG 28 NOVEMBER 1986 No. 5552 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870-3392 no. 3420.01.108 Tel. (01870) 2629. Na Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Grote sortering Oostdijk 61SOMMELSDIJK Wat moet het onuitsprekelijk groot zijn om God eeuwig te mogen loven in het wereldwijde koor, als het al zo indrukwekkend is om met zoveel mensen in een overvolle kerk, onder het klokgelui, samen met koor dat de bovenstem zong trom petten en orgel het „Ik zal eeuwig zingen van Gods goedertierenheên" aan te heffen. Woensdag waren zeer velen ingegaan op de uitnodiging van de E.O. om getuige te zijn van de koor- en samenzangavond in de prachtig gerestaureerde Hervormde Kerk van Dirksland, waarin schijn werpers hun licht wierpen op het fraaie, kleurrijke orgel met daar bovenop die engelen met hun ba zuinen. Het middelpunt van deze avond vormde het Hervormde Kerkkoor „Jeduthun" uit Middelhamis met zijn dirigent Ab Vroeg- indewey, die ook de samenzang leidde. Hij gaf weer eens blijk het steeds groei ende koor voortreffelijk in handen te heb ben. Op gevoelvolle wijze klonk het „Hoog omhoog" en „Mijn Herder is de Heere God". Wat een volume als de diri gent zo nu en dan eens alle registers bij het koor opentrok. Het is ook telkens weer een genoegen om naar de prachtige, volle altstem van Re- nata Heemskerk te luisteren, die nu eens alleen, dan weer samen met het koor zong. De beide trompettisten Sjaak van Broek hoven en Hans Kom speelden op deze avond een (te) bescheiden, maar voor treffelijke rol. Arie Pronk begeleidde op het orgel het koor en de samenzang. Jammer, dat het orgel enigszins ontstemd was! Niettemin werden de vele psalmen en geestelijke liederen, al dan niet samen met het koor, uit volle borst gezongen. De voormalige Flakkeese predikant, ds. P. Vermaat uit Maassluis, mediteerde over Ps. 16 8 „Omdat Hij aan mijn rechterhand is, zal ik niet wankelen". De afsluiting van de Delta-werken, aldus ds., doet vermoeden, dat de zorg voor de veiligheid van ons land, dus ook van Flakkee, niet meer nodig is; dat het water geen bedreiging meer vormt; dat rampen, zoals die ons in 1943 en 1953 getroffen hebben, niet meer kunnen voorkomen. We zijn er evenwei al een paar keer aan herinnerd, dat niets minder waar is. De ene keer horen we, dat zand is weg gespoeld; de andere keer, dat gif vanuit Zwitserland en Duitsland ons water be dreigt Sommigen zeggen, dat Flakkee veilig was, toen het nog een eiland was; toen er binnen onze dijken nog mensen woonden met een warm kloppend hart, mensen met een geestelijk leven; mensen, die getuig den van de hoop, die in hen was en die nog met name bij velen van ons bekend zijn. Zodra de dam kwam, braken er op Flak kee ook andere dijken. Zoals het water steeds zoekt naar de zwakste plek, zo zoekt de satan jongeren en ouderen te overspoelen met zijn god deloosheid. In een tijd, dat we er telkens weer aan heritmerd worden, dat we niet veilig zijn; in een tijd, dat ethergolven bezig zijn over ons land heen te slaan om het Woord van God uit onze gezinnen weg te spoelen, zegt David, dat we veilig zijn, als we bij de Heere schuilen. Ps. 16 had een aparte plaats in Davids hart. Hij noemt hem: een gouden kleinood, omdat hij de liefde van God van birmenuit had leren verstaan. Je bent niet veilig, als je woont op een eiland, of als de dijken 3 a 4 meter ver hoogd zijn. Je bent wél veilig, als je mag weten, dat de Heere je rechterhand gevat heeft. Ds. Vermaat besloot zijn meditatie met een gedicht, dat een gebed was: Kom met Uw Geest en geef ons nieuwe krachten! Bij velen zal deze rijke avond, die door alle zangers en instrumenten besloten werd met het „Ere zij aan God, de Vader" nog lang in herinnering blijven. De Tweede Kamer heeft de begroting 1987 van het ministerie van WVC on langs goedgekeurd. Bezuinigingen die daarin zijn opgenomen, betreffen niet het bejaardenbeleid en dus ook niet Pas 65. Wat betreft het bezuinigingsbeleid op lan gere termijn heeft minister Brinkman geen plannen op tafel gelegd, hoewel daarover in de Kamer vragen zijn gesteld. Het plan van de minister om na 1987 afschaffing van Pas 65 voor te stellen, is een vroeg tijdige politieke dood gestorven. Niet al leen hebben alle bejaardenbonden en -verenigingen zich fel verzet tegen dit plan, ook de politieke partijen bleken er niets voor te voelen. Voorlopig is deze discussie dus van de baan. RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Bestuurder na botsing overleden De gecompliceerde botsing die in de vroege dinsdagmorgen plaats vond op de Provinciale weg tussen Nieuwe- en Oude Tonge, heeft toch een slachtoffer geëist. Een van de betrokkenen, de 27-jarige uitvoerder T, M. C. A. M. Doggen uit Kruisland (bij Steenbergen) is in de loop van dinsdagochtend in het ziekenhuis te Dirksland overleden. Dirksland, 01877 - 1357 ^Wffil.llJ^ii» KERSTPAKKETTEN EN RELATIEGESCHENKEN Groothandel (verbetering) Een onvoorziene samenloop van om standigheden was er oorzaak van dat in het nummer van j.l. dinsdag twee be richten stonden over het ongeluk dat een dag te voren de P.T.T.'er dhr. de Jager uit Middelhamis was overkomen. Helaas gaf één van de berichten een vertekend beeld van de toedracht, waar werd beweerd dat dhr. de Jager op dat kritieke moment zou hebben ingehaald. Dat zou op een on verantwoord rijgedrag hebben geduid. De oorzaak die ten grondslag lag aan het feit dat dhr. de Jager op de verkeerde rijbaan terecht kwam lag in een remmanoeuvre die hij moest uitvoeren toen verkeer vóór hem moest afremmen omdat zich een auto vanaf een parkeerstrook in het verkeer voegde. Excuses aan dhr. de Jager voor de dou blure waarvan er één zelfs een verkeerde indruk wekte. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS TOPKWALITEIT VOORDELIG GEPRIJSD 750 SW Adviesprijs 2249,- Nieuwe Tonge - Onlangs deed zich te Nieuwe Tonge een buitengewoon merkwaardige situatie voor. Grote drommen mensen haastten zich met briesende spoed naarde Langeweg alwaar duidelijk iets gaande was. Bij nadere beschouwing bleken op het terrein van Karels Autoschade enige schitterende automobielen te staan die kort tevoren nog flink „in de kreu kels" hadden gelegen. „Dat is mijn wagen", riep iemand uit de menigte. „Neen", brulde een ander, die is van mij! En het scheelde weinig of eront- stond een fiks handgemeen, omdat niemand z'n eigen auto meer terug- kende. Een medewerker van Karels Autoschade kwam op het rumoer naar bulten en wist de mensen ge lukkig te bedaren: ,,Wij hebben alle beschadigde auto's zo mooi gerepa reerd, dat u ze niet meer herkenf' sprakhij met kalme stem. „Maaróók de schadeformulieren zijn keurig in gevuld, zodat wij u moeiteloos uw ei gen auto kunnen terugbezorgen". Tevreden droop de menigte af. Al leen opa Bronwater bleef staan dra len. „Ik heb helemaal geen auto, ik kwam voor die beroemde koffie van jullie". En met een uitnodigend ge baar loodste de man van Karels z'n bejaarde stadgenoot de kantine binnen! KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30- Nieuwe Tonge Telefoon 01875 1396 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vei1.C. Bakker, tel. 01877-1589 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS Gisteren heeft Dirkslands ge meenteraad de hele lange dag ver gaderd teneinde van gedachten te wisselen over de teneur van de ge meentebegroting 1987 die sluitend kon worden gemaakt zonder dat daar enig belastingvoorstel aan te pas behoefde te komen. Instem ming alom, maar anderzijds werd er ook zorg kenbaar gemaakt om dat het onderhoud van straten en wegen en van het rioleringsnet is achtergebleven zodat fikse investe ringen niet achterwege zullen kun nen blijven. Ook kleine zorgjes wer den verwoord in de gehouden Al gemene Beschouwingen waaraan de raad zich volgaarne overgaf. Op merkelijk maar zeer te bena drukken vonden we de klacht uit de PvdA fractie over de stank die de verspreiding van gier veroorzaakt. Zo'n klacht stempelt Dirksland weer eens tot ware plattelandsge meente. Desalniettemin is de PvdA fractie het behoorlijk zat, die geur van kippemest en andere bio-uit- werpselen waar je soms tegenaan kunt leunen.... Ter illustratie bij het verslag de naïve tekening waarmee Gemeentebelangen de kaft van zijn beschouwing sierde.... Om de burger meer zicht te geven op de verworvenheden van de democratische rechtstaat, daar ligt voor de overheid een belangrijke taak en daar ook voelt dhr. L. van Prooijen, enig vertegenwoordiger van Gemeentebelangen zich toe geroepen, waarom het hem zeer verdriet dat de gemeentelijke voorlichting „niets" voor stelt. Hij stelt het College dan ook voor voor gemeentelijke mededelingen een vaste plaats in de lokale bladen te reserveren. Dhr. van Prooijen vindt trouwens dat de burgers van Herkingen en Melissant ten opzichte van de bewoners van het dorp Dirksland wat achtergesteld zijn waarom hij de suggestie doet eenmaal per week een ambtenaar (van de Burg. Stand) zitting te laten houden in Herkingen en Melissant en.... de raadsvergaderingen op toerbeurt in elk van de drie kernen te beleggen. „Praktische zaken die zonder kosten te realiseren zijn terwijl je de burger er een grote dienst mee bewijst!" zo legt dhr. van Prooijen het College voor. Weinig goeds vervolgens over de af- schuif-operaties van de Overheid op de gemeenten en bij dhr. van Prooijen bestaat dan ook de vrees dat de gemeenten de bezuinigingsadem van de Overheid nog lang in hun nek zullen voelen nu de Over heid er zelfs maar steeds niet in slaagt de eigen ombuigingsdoelstellingen te ver wezenlijken. Plannen UW huis te verkopen? Bel 01877- 1309 MUS Onroerend Goed OOLTGENSPLAAT Donderdag 27 november j.l. was het echtpaar Klaas van Ree en Willemtje van Ree-Hagens, Irenestraat 8, alhier, 45 jaar getrouwd. Zaterdag 2 9 november is er van 15.00 tot 18.00 uur in het Verenigings gebouw „Elthato" gelegenheid de familie te feliciteren. Maandag 1 december a.s. herdenkt het echtpaar C. Poortvliet en J. PoortvUet- Witvliet, Meidoomstraat 5, alhier, zijn 50-jarige echtvereniging. Zaterdag 29 no vember is er van 15.30 tot 18.00 uur in Restaurant „'t Anker", Kaai 27 te Dirks land gelegenheid de famiUe te feliciteren. Van deze plaats beide echtparen ook onze hartelijke gelukwensen. De instelling van een eilandelijk overleg orgaan wil dhr. van Prooijen niet frus treren al vraagt hij zich wel af of er ooit vruchten van zullen worden geplukt. Hij ziet evenwel geen taak voor een full-time medewerker waarom hij zou willen vol staan met een part-time invulling van 50%. Het gemeentelijk personeelsbeleid heeft sprekers' instemming, waarbij hij met name de benoeming van de nieuwe secretaris ziet als een bevestiging dat een en ander in gunstige zin verandert, daar mee doelend op beider politieke voorkeur. De begrotingshoofdstukken door lopend doet dhr. van Prooijen zijn zorg kennen ta.v. de personeelssterkte van de Rijks politie, zich afvragend hoe lang het nog duren moet voordat ze in Den Haag doorkrijgen dat er een onhoudbare toe stand wordt gecreëerd. De stijgende kos ten van de brandweer noemt hij ver volgens „chronisch" waarom hij een voor stel doet op kleding en uitrusting voor 3000,- te bezuinigen. Het opknappen van het wegenbestand verleent dhr. van Prooijen de hoogste prioriteit, vooral omdat „kwetsbare groe peringen" als kinderen en ouderen nogal Dhr. van Nieuwenhuijzen (WD) heeft zijn mede-raadsleden verrast met de voorlezing van het sprookje van Piggelmee; de kabouter die zijn wensen (aan het visje in de zee) steeds hoger stelde toen hij eenmaal z'n keulse pot had kunnen verwisse len voor een echt huisje met een deurtje. Het tovervisje keerde zich echter tégen Piggelmee toen diens eisen te buitensporig werden en Piggelmee werd weer naar z'n keul se pot terugverwezen. Dhr. van Nieuwenhuijzen, die inde raadsleden aandachtige toehoor ders vond, gebruikte de moraal van dat sprookje om eraan te herinneren dat in de loop der zeventiger jaren aan de Overheid ook steeds meer eisen in materiële zin werden ge steld, eisen die bijna alle werden ingewilligd. Het bleek toch niet te kunnen lijden en ter waarschu wing legde dhr. van Nieuwen huijzen de raad de vraag voor of ze, net als Piggelmee, dan ook terug wil naar de keulse pot, vergelijkbaar met de omstandigheden in de jaren vijftig en zestig. „Ondanks alle bezuinigingen van de Rijksoverheid zijn we daar nog lang niet aan toe en als we ver standig blijven opereren hoeven we daar ook niet aan toe te komen", aldus dhr. van Nieuwenhuijzen: „te veel willen kan echter wel eens fout aflopen!" luidde zijn waarschuwing. Het Piggelmeeboekje heette irmiid- dels wat zeldzaam te zijn: „mar ik hoa 't op de greep legge", zou later in een koffiepauze dhr. Leijdens meedelen: „dat hei je as je klein- kinders heit". eens ten achter worden gesteld ten op zichte van het snelverkeer. Vooral voor „Kralingen" vraagt hij de aandacht, ver gezeld van de suggestie dat dorpsdeel voortaan maar Dirlcsland-Oost te gaan noemen zodat het ieder duidelijk zal zijn dat dat ook bij de gemeente Dirksland behoort.... In groter verband verzoekt dhr. van Prooijen het College zoveel mogelijk druk uit te oefenen op „Den Haag" tot realise ring van een vierbaans weg tussen Oude Tonge en het Hellegatsplein gezien de vele ongelukken en de lange files die zich daar voordoen; het een zowel als het ander onaanvaardbaar. Na een kijk op de paragraaf Onderwijs tekent spr. bij „Cul tuur en recreatie" aan de participatie met 2- per inwoner in het Recreatieschap ,,GreveUngen" slechtte kunnen verteren, temeer omdat de gemeente Dirksland nauwelijks meetelt in de strijd om de verschillende belangen, waarbij hij wijst op het nog steeds onvervulde recht van de inwoners op een goede toegangsweg naar de Slikken. Kwalijk vindt dhr. van Prooijen het ook dat kennelijk de gem. vertegen woordiger in het Overlegorgaan van de 4 gemeenten, in zijn wijsheid heeft besloten dat kabeltelevisie voor de gemeente Dirks land niet interessant of gewenst zou zijn. Spr. benadrukt dat een dergelijk besluit door de gemeenteraad na gehouden enquête onder de bevolking dient te worden genomen. In dat opzicht wil hij dan ook zo snel mogelijk aktie. Aan het eind van zijn beschouwing gooit dhr. van Prooijen er zelfs een wijziging van de meerjarenbegroting tegenaan, temeer om dat hij vindt dat de ruimte op de begroting van 63.000,- voor het voeren van nieuw beleid wel erg schril afsteekt tegen de verbeteringsplannen voor 1987 met een totaal aan lasten van ruim 1 miljoen gulden. Op de gem. begroting wil hij een bezuiniging toepassen van ruim 54.000,- welk bedrag hij zou willen toevoegen aan een post voor herstel klinkerbestrating Kralingen. MIDDELHARNIS A.s. zaterdagavond 29 november staat de jaarlijkse Bingo-avond op het pro gramma. Uiteraard zijn er veel leuke prijzen te winnen. Ook deze avond be loofd weer een succesvoUe-happening te worden, waarop we weer vele bekende en nieuwe gasten hopen te begroeten. We gaan omstreeks 20.00 uur met het eerste rondje beginnen, wil je wat later komen, geen nood we gaan tot 22.00 uur door. Op deze avond kun je je tevens opgeven voor de kerstavond te houden op 13 december a.s. Het thema van deze avond zal zijn: Op leven en dood". Ook ditjaar hoort hier een broodmaaltijd bij. Nadere gegevens zullen op de bingo-avond be kend worden gemaakt. Tot ziens. Olo70 ~2Z12 afdeling Elektriciteit. ülo/ü XJ03 afdeling Gas. De Directie N. V. EMGO 4- l^l^*'^'^■•^*'^■4■>^l^4■'^'^■'^>^■*'^■'^■'^'^*■1•'^'^* >r topkwëliteit, goeöei en voordelige priizen FOTO - FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER Wetattaat 35 - Mohnweg 4 Ouddorp Telefoon 01S78 1612 en 2120 Filiaal Renesse Printihop Hogetoom U2 Talefoan 01116-2400 (mot of zonder oiKiriik. ook zgn. Bezoek onze showroom of bel voor informatie: Joos Jansestraat 35, Sommelsdijk (Goeree-Overflakkee). Tel, 01870 - 2690 voor tOle i/étethetdl VINGERLING 3-M!D0£LHARNlS-TEL 01870-2618 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Kastanjelaan 41-43 Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland (vervolg op binnenzijde van dit blad; Ie kolom

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1