EIIAIIDEfl-rHEUWS Nederlanders winnen zilveren medaille met sparen Nieuwe gedichtenbundel van Teunie Knöps in 't flakkees dialect Stelle wint competitie Raadhuisconcert Verlies Ie micro-wedstrijd Good-Luck 1 ,Hans Groenendijk Goede opbrengst bietenteelt De Hoop behaalt concourssucces DE ZEE IS ONS LAND Concert in Den Bommel Voorlichtingsavond over alcoliol-gebruil( en misbruil( No. 5551 Kulturele Kring „de Welle" te Middelharnis Sok, bank of verzekeraar? 8i*r: i«'ïki^^raN«'ï^4^l^r«i0t^^ Soms Fietsenspecialist fe w-iai^b^r^ie-ïiid&iïrMiö-ïi»*:^^ HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling I==l 01870-3477 m DD VERVOLGVERHAAL G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk 2e Blad DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 „Wie spaart heeft wat" dacht de mier toen zij gedurende de zomer hard aan het werk was. Zoals iedereen weet, dacht de krekel daar anders over.... Toen de winter begon moest de krekel met hangende pootjes aankloppen bij de mier. Bij dieren is sparen een heel normaal verschijnsel. Het begint met het sparen van voedsel voor de winter. Dat gebeurt op heel wat manieren. De eekhoorn legt een voorraad voor de winter aan; de slang en de egel eten zich vol. Wie ook een mooie manier om te sparen heeft is de kameel; zijn bulten zitten vol met gespaard voedsel. Het gezegde „uit de mond gespaard" is dan echt wel van toepassing. De hamster „hamstert", en wel via zijn wangzakken. De pelikaan werkt volgens hetzelfde systeem, maar het werkwoord „pelikanen" moet nog worden uit gevonden. Hoe dan ook, wat deze dieren allemaal gemeen hebben is dat zij vergaren, be waren en dus ook sparen. Dat doen ze niet zo maar, het is een zaak van leven en dood. De mens heeft voor sparen tegenwoordig een wat ander motief. Mensen sparen niet alleen maar om iets te bewaren. Bij de mens staat met sparen geld centraal. Zo trachten wij met sparen ons kapitaal te vermeerderen. In de Middeleeuwen was dit niet zo gemakkelijk; de Christenen bijvoorbeeld hadden een verbod op het uitlenen van geld tegen rente. Iets dat in de wereld van de Islam trouwens nog steeds zo is. Sparen is ook niet altijd even effectief geweest. Tijdens de crisisjaren werd in Duitsland het geld soms per uur minder waard, 's Ochtends kon je nog voor DM 10,- een brood kopen, 's middags be taalde je er al DM. 500,- voor. Tegenwoordig is het financiële klimaat een stuk rustiger geworden en kan men met een gerust hart sparen. Dat doen Nederlanders dan ook, en in niet geringe mate. Vrijdag 28 november 1986, aanvang kwart over acht des avonds. Medewerkenden aan dit concert: Joost van Berkel - klarinet Eija Sorjonen - altviool Hans Dorst - piano Programma: Trio voor klarinet, altvioolMaxBruch en piano. Opus 83. - Allegro con brio - Allegro agitata - Rumanische melodie - Allegro vivace ma non troppo Sonate voor klarinet Paul Hindemith en piano Zo maakte het Centraal Bureau voor Statistiek onlangs bekend dat het totale spaartegoed in ons land eind augustus ƒ154 miljard bedroeg (ofwel een 154 met 9 nullen!). Per Nederlander betekent dit een spaar rekening van een kleine 11.000,-. Ne derland wint hiermee een zilveren me daille, \yant alleen Japarmers sparen nog beter. Er zijn in Nederland veel mogelijkheden om te sparen. De van oudsher bekende sok blijkt meer mensen aan te spreken dan u misschien zou vermoeden. Heel wat modemer zijn natuurlijk de talrijke spaar- vormen bij de bank. Steeds meer Neder landers ontdekken echter datje voor spa ren ook prima bij verzekeringsmaat schappijen terecht kunt. Deze bieden veel spaarvormen via een levensverzekering, en vaak met heel interessante renteper centages. Zo kwam OHRA Verzeke ringen onlangs met een spaarvorm op de markt, waarbij 9,5% rente over een loop tijd van 12 of 16 jaar wordt gegarandeerd. Dit is aanzienlijk hoger dan de huidige bankrentes. Bovendien zijn er nog moge lijkheden om de ,,spaarpremies" fiscaal af te trekken. Er wordt wel gezegd regeren is vooruit zien Getuige de spaartegoeden vinden veel Nederlanders blijkbaar ook dat spa ren vooruit zien is. Heel verstandig, want als je dat niet doet eindigje misschien wel als de krekel en niet als de mier. Daarbij: sparen doe je ook voor je kinderen om hen later nog betere kansen te geven. Kortom: meer dan genoeg redenen om te sparen. In Nederland spaart men de gulden maar wist u dat in Nigeria de ,,kip" gespaard wordt? Ook een manier natuurlijk. Zeker als je er plotseling achterkomt dat je de gelukkige bezitter bent van de kip met het gouden ei.... - Masig bewegt - Lebhaft - Sehr langsam - Kleiner Rondo Pauze Sonate voor pianoW. A. Mozart in as groot Fantasie voorJoachim Hummel altviool en piano Trio voor klarinet,W. A. Mozart altviool en piano K.V.: 448, het ,,Tigolstadttrio". - Andante - Menuet - Rondo N.B. Vrijdag 16 januari 1987 houdt Mr. P. W. Schilham een lezing met geluids band over ,,Achter de schermen van het Residen tie-Orkest Zaterdag 22 november speelde k.v. Good-Luck zijn eerste zaalwedstrijden in de sporthal in Middelharnis. Het eerste team verloor in de laatste minuten door twee strafworpen. Het speelde tegen Al batros 4 uit Dordrecht. Het spel verliep snel en het was Albatros die na 5 minuten de score opende, 0-1, d.m.v. een straf- worp. De aanval van Good-Luck besloot hieraan iets te doen en maakte direct 1-1. Het publiek moest enige tijd wachten op een doelpunt maar in de 20e minuut waren het Bert Kos, die van afstand schoot, en Bennie Vis, via een benutte strafworp, die de stand op 3-1 brachten. Voor rust wist Albatros de stand nog terug te brengen naar 3-2. Na deze korte adempauze werden er bij Good-Luck 2 wissels toegepast, Bert Kos en Danielle Vermeulen verlieten het veld voor Leo van derMade en Margie Bakker. Nadat de stand tot 3-3 was teruggebracht was het Heleen Melissant die een mooie vrij gespeelde vrije bal 4-3 aantekende. Door wat verdedigingsfoutjes aan de kant van Good-Luck kwam de Stand op 4-5. Echter was het Jan van Oudenaren die 5-5 maakte door een schot van verre afstand. Over en weer ging het spel en het was Albatros die weer voorkwam tot 5-6. Door goed en hard werk van de thuisclub was het Leo van der Made die van grote afstand de stand weer gelijk kon maken, 6-6. Met nog slechts enkele minuten te spelen kreeg Good-Luck 2 strafworpen tegen waar niet iedereen het over eens was. Albatros maakte deze en kon door een eindoverwinning van 6-8 met 2 pun ten naar huis. Een ietwat teleurstellend resultaat voor het niet slecht spelende Good-Luck. Overige uitslagen: Good-Luck 2 won met 6-4 van Ventura Sport; Good-Luck 3 verloor van SNEL met 4-7; Het 4de team speelde gelijktegen Dreischor, 5-5; De junioren verloren met 2-5 van SNEL; en de adspiranten ver loren met 0-7 van ADO; Het pupillen team van Good-Luck won met 3-0 van Korvo. Afgelopen zaterdag organiseerde de Geul (Papendrecht) de vierde en laatste zwemwedstrijd in de 4-kampcompetitie tussen de Kempvis (Spijkenisse), WVH (Hellevoetsluis), de Stelle (Stellendam) en de Geul. Voor de eindoverwinning waren alleen nog de Kempvis en de Stelle in de race. De Stelle begon aan deze wed strijd met 3 punten voorsprong op de Kempvis. Het kon dus heel spannend worden. De Kempvis begon goed door het eerste nummer (estafette) net voor de Stelle te winnen. Maar de Stellendammers voch ten zich goed terug. Na een kwart van de wedstrijd hadden ze de Kempvis op lichte achterstand gezet (2 punten). Maar de Geul bleef goed bij en stond dan ook gelijk met de Stelle. Het werd voor de Kempvis uitermate moeilijk, want ze moesten nu niet alleen de 3 punten van de derde wedstrijd in halen, maar ook de nu opgelopen 2 pun ten. De oudere leden zwommen voor wat ze waard waren, maar konden niets van de achterstand afknabbelen. De Geul werd van deze krachtsexplosie het kind van de rekening en stond halverwege de wedstrijd 5 punten achter op de Stelle. In het tweede deel van de wedstrijd kwam de Geul sterk terug en naderde de Stelle tot op 1 punt. De Stellendammers hadden daar echter niet zoveel oog voor. Ze hielden veel meer naaste concurrent de Kempvis in de gaten. Maar de furie uit Spijkenisse leek uitgebrand te zijn en de Stelle had de voorsprong uitgebreid tot 4 punten met nog een kwart wedstrijd te gaan. De Kempvis probeerde nog een keer uit allemacht de achterstand weg te werken. Maar opnieuw weerden de oudere leden van de Stelle zich uitstekend, zodat de voorsprong gehandhaafd bleef. De Kemp vis verdrong nog wel op het allerlaatste moment de Geul van de tweede plaats. Zaterdag j.L is in galerie „Mandala/ei" te Nieuwe Tonge de nieuwe gedichtenbundel van de in Oud Beijerland wonende Teunie Knöps ten doop gehouden. Het is de tweede pennevrucht van deze dichteres wier talent zich vooral de laatste jaren sterk heeft ontwikkeld. De tweede bundel heeft dan ook een hogere literaire kwaliteit dan de eerste die in 1982 verscheen; bovendien is de nieuwe bundel in het flakkeese dialect geschreven, want ook de liefde tot haar geboortegrond en haar moedertaal heeft zich in de voorbije jaren in het leven van Teunie Knöps onverwacht sterk gemanifesteerd. Ze leerde in een verscheidenheid van levenservaringen de hogere kunst van het dichten verstaan en via de dichtregels geeft ze nu waardevolle indrukken door aan oud, zowel als aan jong. Ook-, en misschien vooral zij wie het aan de juiste woorden ontbreekt om hun diepere ge voelens verbaal tot uitdrukking te brengen zullen in meerdere van de gedichten (en gedachten) zichzelf herkennen. Van de gedichten uit haar eerste bundel kon Teunie nog zeggen dat ze daarin ,,van zich af schreef' en in sommige van de gedichten was dat duidelijk voelbaar; nu zijn haar geesteskinderen meer een pro- dukt van een literair en grammaticaal kreatief bezig zijn met de taal, in dit geval de flakkeese „taele" die zij, ook na 24 jaar aan de overkant te wonen nooit heeft verloochend. In mevr. D. Soldaat-Poort- vliet die zo complimenteert Teunie haar in haar voorwoord ,,op haar eigen bekende wijze de flakkeese taal als erf goed voortreffelijk heeft beheerd", heeft ze een goede vriendin gevonden. Het was op de reünie t.g.v. het 50-jarig bestaan van het Ziekenhuis dat de oud- verpleegkundige Teunie Knöps mevr. Soldaat-Poortvliet ontmoette en met haar in gesprek kwam.... Over het dichten natuurlijk, waarin ook mevr. Soldaat haar sporen heeft verdiend. Zij bracht Teunie op de idee in 't flakkees' te gaan schrijven en moeiteloos over tuigde ze haar van de schoonheid van de eigen taal die het daarom zo waard is onvervalst behouden te worden! Paul Heerschap uit Ouddorp zorgde ervoor dat ze geen taalkundige uitglijders maakte en hij zorgde bovendien voor de fraaie illus traties. soms, as een gerdien van regen over het eiland leit langs dieken in langs slóóten 't groen gêên kleure heit 't verre weg dichtbie is tastbaer in z 'n êênzaemheid, tin ik zelf een eiland in m 'n eige opgeslote. Niet alleen de titel, „tussen gorzen in slikken", doet een sterke binding met de natuur vermoeden, ook de gedichten ge tuigen daarvan. Zo geeft ze jeugdherinne ringen weer waarin wind en water een hoofdrol spelen, maar evenzeer denkt ze terug, en dicht ze over „mien voaders- handen" en over de „psalmodische" ma nier waarop haar moeder uut d'n Biebel las. Prachtige gedachten verwoordt ze over de slikken van Flakkee, over haar ge boortegrond, een ontroerend gedichtje voor en over haar dochter die het huis uit gaat en welke Nieuwe Tongse zou niet dichten over ,,de Hoagte"? Een welverzorgde gedichtenbundel is het geworden voor 11,50 in de boek handel te koop en interessant voor ieder die enige verwantschap met ons goede Flakkee heeft. Gelukkig zijn dat er velen! Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 In de nog niet beëindigde suikerbieten campagne is de gemiddelde opbrengst ad 56 ton per ha. op Schouwen Duiveland zeker niet ongunstig en ongeveer gelijk aan het algemeen gemiddelde. Op Goeree Overflakkee is de wortelop- brengst nog iets gunstiger, namelijk 5 8 ton per ha. Toch blijken de eilanden achter bij de oogst in de nieuwe polders. In de Wie- ringermeer noteert men 64 ton, in Ooste lijk Flevoland 74.80 ton, in de Noord oostpolder 66.50, met Zuidelijk Flevo land als absolute topper 79.50 ton per ha. De wereld voorraden van suiker zullen als gevolg van de droogte in Brazilië wel- ücht met een miljoen ton dalen en op het einde van het seizoen 1986/1987 nog 35 miljoen 872.000 ton bedragen, dat is plm. 35.2 van de consumptiebedragen. Rond 26% van de suiker van de nu draaiende oogst zal uit C suiker bestaan en worden vergoed tegen de wereldmarkt prijs, die in de buurt ligt van 32,-per ton. De uitslag van deze wedstrijd luidt: 1de Stelle61 punten 2. de Kempvis57 punten 3. de Geul56 punten 4. WVH38 punten Door deze overwinning van de Stelle (de derde van de vier wedstrijden!) mochten de Stellendammers definitief de eerste prijs in ontvangst nemen. De eindstand van deze competitie werd: 1de Stelle243 punten 2. de Kempvis 236 punten 3. de Geul208 punten 4. WVH158 punten STELLENDAM Zaterdag 22 novem ber j.l. heeft Fanfare-Orkest De Hoop o.l.v. Arie Stolk deelgenomen aan het KNF-concours te Bladel. Zij behaalden daar ^24'/2 punten, een Ie prijs mét onderscheiding van de jury! Met dit prachtige resultaat heeft De Hoop zich, evenals in 1986, rechtstreeks ge plaatst voor het topconcours 1987 in Arnhem. Voor het verplichte werk The Land of the long White Cloud, van Philip Sparke werden 162'/2 punten toegekend. Het keuzewerk Resurgam van E. Ball kreeg 162 punten. De jury werd gevormd door de heren J. J. Koops, voorzitter, R. Rats en L. van Diepen. Enkele opmerkingen uit hun jury rapporten: technisch knap en ritmisch uit gevoerd, fraaie dynamische contrasten, zeer muzikale en boeiende vertolking, briljant slot, met genoegen geluisterd. Het gemeentebestuur van Bladel had een extra prijs beschikbaar gesteld voor de hoogstgeklasseerde van deze concours- dag. De Wethouder van Kunstzaken reik te ook deze prijs uit aan De Hoop. Op vrijdag 28 november a.s. wordt er in „de Bommelstee" in Den Bommel een concert gegeven door muziekvereniging „Vooruit" uit Oude Tonge, zangvereni ging „Advendo" uit Ooltgensplaat en mu ziekvereniging E.M.M." uit Den Bom mel. Dit concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. OUDDORP Op donderdag 11 de cember 1986 organiseert het Groene Kruis, een avond over Alcohol. Voor de meeste mensen is Alcohol geen probleem. Wie zijn gebruik kan beperken tot één of twee glaasjes per dag hoeft er geen last mee te krijgen. De kans op problemen wordt groter bij mensen, die veel en regelmatig drinken. Vroeg of laat leidt onmatig drankgebruik tot ziekte en andere ongemakken, dat staat vast. Het is de vraag of we van Alcohol, het gebruik en de mogelijke gevolgen, wel voldoende weten. De praktijk bevestigt het tegendeel. De bijeenkomst zal worden ingeleid door dokter Bron uit Ouddorp. Daarna zal dhr. C. A. Meijers, medewerker van de Bou- manstichting verder ingaan op de gevaren van Alcoholgebruik, de Alcoholversla ving en de behandeling. Iedereen is welkom. Zowel mensen die van Alcohol een probleem maken, als mensen die hier meer over willen weten, dit geldt zeker ook voor de hulpverleners. Plaats: Wijkgebouw Groene Kruis, Dirkdoensweg 33, Ouddorp. Tijd: 20.00 uur. .^.:^^.^.^^.^.^.^.>^;f.^.>^^.^^.^.^^^^^.>^>^>^*^'^^.>^^.^.>^^.^.^■>^>^>^'^^■^■^■^>^^.^■^■^.^.•^^^.^.^^^ Door I^enand van den Oever - 37 - Hij moestieren reizen, hoe eerder hoe liever, de wereld zou straks zijn gebied worden. Hij moest zo gauw mogelijk overal inkomen. En ze vertrokken. Niemand van de buitenwacht wist waarheen. Willem had op school al wat Duits geleerd. Hij mocht, vanwege het goede rapport, ook een plaats kiezen waar hij voor zichzelf heen wilde. Hij koos Keulen. Nou, dat viel mee, het was wel een beetje op de route. Maar erg veel tijd voor snoepreisjes hadden ze anders niet Van spelevaren rookte geen enkele schoorsteen.... Willem wou naar de Keulse Dom. Daarvan had hij al zoveel gehoord. Ze gingen er natuurlijk heen. Het deed Arend-Michiel niet veel. Willem wel. Willem was toch anders dan hij. Willem had geduld, de jongen nam overal de tijd voor. Arend-Michiel had maar voor één ding tijd. In Keulen was de jongen in Keulen, hij was in Keulen en Bremerhaven. Arend-Michiel liep door de kerk. Gehaast, zeg maar oppervlakkig, nam hij van een en ander kennis, 't Was wel mooi, daar niet van. Maar waar dat kind die lust en rust vandaan haalde, verzuchtte hij. Overal stond de jongen bij stil. Toen Arend-Michiel al twee keer rond was geweest, was Willem nog niet op de helft De jongen was opgewonden van hetgeen hij aanschouwde. Vader, kijk eens! Wat mooi en dat...., er lag in zijn ogen een dronkenschap van schoonheid. Dat ging Arend-Michiel veel te ver. Hij zei, om hem maar meteen goed wakker te schudden: Willem, hou op over de kunst Jó, zal ik us wat zeggen? Wat zouwe hier de maatjes lekker koud legge.... De jongen wist niet wat hij vernam, 't Was nu echt of hij het in Keulen hoorde donderen. Ze waren vader en zoon, ze hadden veel gemeen, echter niet alles. Och, ze konden Arend-Michiel in kerken brengen, in paleizen, in parken vroeg men hem achteraf wat heb je gezien, hij zou het nauwelijks weten. Hij zag alleen en overal: loggers, want, vaten.Hij wilde ook niets liever zien. In Hamburg en Bremerhaven voelde hij zich thuis. Aan de haven. Hij voelde zich er ook klein worden. Wat een vloot, wat een bedrijf. Mensen, dan was het in Holland maar een snoepwinkeltje. Wat een schepen. Hij daalt in de machinekamers af. Om bang van te worden, wat een kracht Dan kreeg de Ongedurigheid nog maar een koffiemolentje. Was-ie nou toch nog te Vlaardings- zuinig geweest? Wel een stap gedaan, maar net niet groot genoeg? En Frank Nieuwstraten was al zo trots op zijn tachtig-paarden-karretje in de 42. Nauwelijks genoeg om het schip in de wind naar de visgronden te duwen en er gemakkelijk mee de vleet te schieten en lekker op het zeetje te houden. Maar nietom te trekken. Hoewel.... ze hadden de Jonge Dirk ermee van het strand gehaald. Hij kon ten slotte toch geen kwaad over een van zijn schepen horen, zelfs niet uit zijn eigen mond. Hij bekeek de boetzolders, de nettenbreierijen. Ze deden niet geheimzinnig. Ze hadden van de Hollanders indertijd ook een hoop geleerd. Kom maar binnen! Hij mocht alles zien. Ze legden het haringtrawlnet voor hen op de vloer uit precies een puntzak aan lijnen en met scheerborden aan beide kanten om het net open te houden. Hij nam het in zijn hand. Dat was wat anders. Daar kwam hij niet over uitgedacht. Uren sprak hij er met Willem over. Geweldig, niet? De jongen vond het mooi in Keulen was het ook mooi, vader. Je praat er met niemand over, wel? Ja, hij zou gek zijn. Maar hij mocht toch wel in de klas zeggen hoe prachtig die kerk was? Ja, jó! 't Klonk bijna bits. In ieder geval, hij wist als hij van de zomer in de zaak kwam, overal van. Gelukkig, d'n heer en Wijnand waren één in hun neen, maar hij en jonge Jacob van Leeningen en Willem, zij waren één in hun ja! In Bremerhaven kocht hij twee haringtrawlnetten. Zo gauw mogelijk moesten ze in Vlaardingen zijn. Het kwam voor elkaar. Samen, Willem en hij, legden ze het want op hun zolders uit. Toen er niemand anders bij was. Pas als het ligt of het voor een tentoonstelling is, willen ze, dat het gezien zal worden. D an roepen ze Albertien. Ze komt, ze kijkt ....Dat is wat anders dan ze gewend zijn. Ja, als het nou hard waait hoeft-ie 's nachts niet bevreesd in bed tegen z'n eigen te zeggen: mensen, wat zal die bries een netten vreten, als ik vannacht maar geen vleet verspeel. Een vleet is toch altijd gauw vijf-, zesduizend gulden, nou, dat kost zo'n net lang niet. Wat kost het dan wel? Hij noemt de prijs. Albertien vindt het niet zo goedkoop. Ze betast het want Waar zit dat geld in? Ze gaat, zonder te zeggen waarom, naar beneden om wat later met een stuk papier en een maatlat terug te komen. Ze tekent en meet Het eerste grof, het tweede precies, 's Avonds zegt ze, alles eens uitgerekend te hebben: loon en boetgaren; zo'n net kuimen ze na een beetje oefening op de schuur goedkoper breien. Die zuinige Albertien. Wijnand komt natuurlijk ook op de zolder. Hij kijkt ernaar, verachtelijk minachtend trekt hij de neus op. Daar haring mee trekken? Da's de dood voor de vleet. Mensen, da's toch niet meer een gekregen visje. Da's dalijk gestolen van de zee. En wie de zee besteelt besteelt z'n eigen, wat hij zegt De beug is al bekant kapotgemaakt Wijnand kijkt erger dan gramstorig. Z'n gezicht staat op veertien dagen rauw weer. De plannen worden overal langs de kant bekend. Van Koon gaat van de zomer haringtrekken. Net als de Duitsers en trolders van IJmuie. Zo iets is niet lang geheim te houden. Daarvoor moet te veel aan het schip veranderd worden. Wijnands oordeel is Vlaardings oordeel. Het moeste verboden worden. Zo'n brutaal sleepnet zal het jonge haringbroed verwoesten en van de zee een kerkhof maken. Met zo'n net visje niet, je harkt ermee over de zeebodem. Alles wat los en vast zit gaat kapot. Die Arend-baas geeft een haring nergens de tijd voor, zeggen ze op de schuur. Zelfs de boetsters begrijpen dat Het wordt jonge Jacob van Leeningen hoogst kwalijk genomen, dat hij niet afkerig heeft gedaan. Je moet die drieste vent nog maar steunen ook. Of het bedrijf kapotgaat, kan hem niet schelen, als hij zijn zin maar krijgt, wordt beweerd en nog veel erger. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5