Zeer ernstig gewonde bij 4-voudige botsing Prijsuitreiking Prijswinnertj Foto Blankers es te gast bij Middelhamis Politieberichten SGP-politicus Van der Bok overleden VISSERIJ: Een strenger beleid Twee gewonden bij frontale botsing Nieuwe Tonge: Bevolkingsadministratie geautomatiseerd Geen Europese „topsnelheid" Oostflakkee Geen rondviskampioen Uitslagen Damvèreniging „Denk en Zet" Damclub E.N.E.O. '52 Duivententoonstelling Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 Vanmorgen om kwart over 7 heeft zich op de Provinciale weg tussen Nieuwe en Oude Tonge, ter hoogte van de boerderij die voorheen door de fam. Pollemans werd bewoond, een ernstige autobotsing voorgedaan. Eén van de daarbij betrokkenen, de 27-jarige uitvoerder J. M. C. A. M. Doggen uit Kruisland werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd. Het ongeluk werd ingezet toen een losse trekker van Visbeen in de berm vast kwam te zitten. De bestuurder had, komend uit de richting Nieuwe Tonge geconstateerd dat hij de oplegger was vergeten waarom hij via een parkeerstrook keerde. Toen de trekker in de berm vastzat en met een punt op de weg stond besloot Jos van Nimwegen uit Achthuizen even te wachten. De heer Doggen die daarachter naderde heeft die manoeuvre kermelijk te laat opgemerkt waardoor hij met hoge snelheid achter op de Ascona van dhr. van Nimwegen reed. Een tegemoetkomende Opel Kadett, bestuurd door dhr. F. de Voogd werd door de tollende Peugeot geraakt en kwam in de berm terecht. Dhr. de Voogd werd eveneens naar het ziekenhuis vervoerd. Het verkeer moest geruime tijd worden omgeleid. De totaal vernielde Peugeot 205 van dhr. Doggen. Even voorbij de kruising Schaapsweg, in de richting van Oude Tonge heeft maan dagmiddag een vrijwel frontale botsing plaats gehad tussen een PTT bestelbus en een personenwagen. De PTT bus, bestuurd door de 45-jarige B. de J. uit Middelhamis haalde in op het moment dat er een tegenligger naderde, dhr. W. uit Bergen op Zoom. Een botsing kon niet meer vermeden worden. De brandweer van Den Bommel ver leende hulpdienst. De beide bestuurders werden naar het ziekenhuis overgebracht. GOEDEREEDE Bij raadsbesluit dd. 17 oktober 1985 werd door de gemeenteraad een automa tiseringsnota vastgesteld. Deze nota ligt ten grondslag aan het plan tot automati sering van de gemeentelijke administratie. Besloten is voor dit doel over te gaan tot aanscahf van een IBM 36. Het plan tot automatisering wordt uit gevoerd in 3 fasen: per 1-1-1986 operationeel: de financiële administratie en administratie sociale zaken per 1-1-1987 operationeel: de bevolkings administratie per 1-1-1988: post- en archiefzaken en afdeling gemeentewerken. Voor het gehele projekt is door de raad een krediet gevoteerd van 444.000,-. Met het gereedkomen van de bevolkings administratie is een belangrijke stap in de automatisering gezet, omdat nu niet alleen de bevolking rechtstreeks te maken krijgt met een stuk automatisering, doch ook binnen de sekretarie kunnen de diverse administraties met elkaar geïntegreerd worden. Een integratie die het mogelijk maakt dat zowel de afdeling financiën als sociale zaken via hun beeldscherm ge bruik kunnen maken van de bevolkings gegevens, waardoor op die afdelingen een belangrijke arbeidsbesparing ontstaat. uiteindelijk zullen op het gemeentehuis in totaal 9 beeldschermen en 4 printers in gebruik zijn. Elk van de twaalf lidstaten van de Euro pese Gemeenschap heeft zijn eigen regels voor snelheidsbeperking. Het ziet ernaar uit dat deze situatie nog wel een tijdje zal duren. Dit kan men afleiden uit het debat dat het Europees Parlement vorige maand aan deze kwestie heeft gewijd. Omdat er geen duidelijk standpunt noch in het Par lement noch bij de nationale regeringen is, bereidt de Europese Commissie een mede deling over dit probleem voor aan de Ministerraad. Dankzij het rapport van de Nederlandse Europarlementariër Ben Visser heeft het debat in het Parlement er het zijne toe bijgedragen de ingewikkeldheid van het probleem te meten. Het rapport toont aan welke invloed de snelheid op de veiligheid op de weg en de luchtvervuiling heeft. Het rapport herinnert eraan dat het risico van ongelukken en de ernst ervan toe nemen naarmate de snelheid stijgt Het bevestigt evenwel dat tussen een snelheid van 100 km pe ruur en een van 120 km p.u. de veiligheidsgraad slechts heel weinig varieert. In ieder geval beschouwt de heer Visser de autosnelwegen als een geval apart aangezien verhoudingsgewijs het aantal ongelukken daar veel lager ligt dan op de gewone wegen. In de meeste lidstaten schommelt de maximumsnelheid op de autowegen zo rond de 120-130 km p.u. Maar in Neder land en Denemarken ligt het maximum op 100 km p.u. en in Ierland op 97 km terwijl er in Duitsland geen enkele beperking bestaat. Volgens het rapport overschrijden vele bestuurders de maximum snelheid; bijna 65% in Nederland, 30% in Denemarken, 40% in het Verenigd Koninkrijk, 29% in Italië en 24% in Frankrijk. De heer Visser concludeert hieruit dat een snelheidsbeperking die slecht wordt nageleefd verhoogd dient te worden om zodoende meer doeltreffend te zijn. Zo zegt hij dat slechts 15% van de Neder landers sneller rijdt dan 120 km p.u. Maar daar staat tegenover dat de bescherming van het milieu beter gediend zou zijn met lagere maximumsnelheden. Volgens een in Nederland gedaan onder zoek is bij een optrekken van O tot 106 km p.u. een versnelling met 10 km p.u. gelijk aan een verhoging van 26% uitstoot van kooloxyde en 13% stikstofoxyde, twee van de ergste luchtvervuilers. Een verlaging van de snelheid met 10 km vermindert de uitstoot van de giftige stof fen in vergelijkbare proporties. Een an dere studie, die in Duitsland werd uit gevoerd, geeft een stijging van de uitstoot van dezelfde stoffen van 10 tot 15% bij een snelheid gaande van 100 tot 130 km p.u. jubiieumvlucht P.V. „de Reisduif" IVIiddelharnis-Sommelsdiji( op vrijdag 14 november vond in de aula van de L.T.S. in Middel- harnis de prijsuitreiking van de ju biieumvlucht vanuit Chantilly plaats. Vanwege het vijftigjarig be staan werd op 5 juli een jubileum concours georganiseerd waaraan werd deelgenomen door alle leden van het samenspel Zuid-West. Het samenspel Zuid-West bestaat uit dertien verenigingen op Flakkee, Voorne en Putten en in de Hoekse Waard. Deze verenigingen zijn allen aangeslo ten bij de Nederlandse Bond van Zater- dagvliegers. De avond werd geopend door dhr. J. van Alphen, voorzitter van de jubileumcommissie. In zijn openings woord bracht hij naar voren dat er in de duivensport iets ontbreekt wat in andere takken van sport wel wordt uitgereikt aan personen die zich daar op de een of andere manier verdienstelijk voor maken. Dit gemis had hem aan het denken gezet en in navolging van de uitreiking van de gouden schoen, gouden griffel e.d. gebeurde het dat deze avond het bestuur van de vereni ging „de gouden schrapper" kreeg over handigd (Voor niet ingewijden: dit is een hulpmiddel voor het schoonmaken van de hokken). Hoogst waarschijnlijk is dit een landelijke primeur. Hoogst waarschijnlijk is dit een lande lijke primeur. Hierna hield voorzitter J. Vis van Heemst een toespraak waarin hij terugblikt) op het wel en wee van de P.V. ,,de Reisduif" in de afgelopen vijftig jaar. Hij was dan ook blij de enige nog in leven zijnde oprichter Aren Sarelse te mogen begroeten. Namens de de Nederlandse Bond van Zaterdagvliegers kwam dhr. G. de Pee deze avond de jubilerende vereniging en kele prijzen aanbieden om te vervliegen. Ook mocht hij vier jubilarissen de N.B.v.Z. speldjes overhandigen: J. Vis van Heemst, A. de Gans en C. Looij voor 25 jaar; C. Vroegindewey voor 40 jaar lidmaatschap. Nu was het de beurt aan de winnaars van de jubiieumvlucht om in het zonnetje gezet te worden. De grote overwinnaars hiervan waren de Gebr. Kieviet uit Sommelsdijk. Ze won nen o.a. een duivenklok, duivenmand, delfts blauw bord en een beker met hun 1548736 die op deze vlucht ook de eerste won in de afd. West. J. C. van de Kemp uit Pernis won melde derde prijs een beker voor de vroegste duif in de C .CRijnmond en Comb. J. den Haan en Zn. uit Strijen met de vijfde prijs een beker voor de snelste duif in de Federatie Zuidhollandse Eilanden. Verder werden nog vijfentwin tig gratis prijzen uitgereikt. Deze avond werd eveneens benut om de kampioenen van het samenspel Zuid- West te huldigen. Dit werd gedaan door de voorzitter hiervan dhr. J. den Haan. Hij begon met de uitreiking van de dames- prijzen, waama hij de kampioenen naar voren haalde: J. Hulzer jr. Rhoon eerste generaal, eerste jonge duiven. Comb. Mo- ret-Besseling Strijen eerste midfond, A. P. van de Bom Geervliet eerste fond en eerste fondclub. In de loop van de avond werden er ver lotingen gehouden waar vele, mooie prij zen mee te winnen waren. Ook de bonnen verkoop met bonnen van A. Griekspoor, P. v. d. Zwet, H. en C. Bosua, C. Dub- beld, P. v. d. Merwe, A. P. v. d. Bom, P. v. d. Geest, J. den Haan en Zn., J. Huizer jr. en J. de Ridder bracht een mooi bedrag op om de kosten van deze avond te dekken. De schenkers van de bonnen en de gratis ereprijzen worden via deze weg van harte bedankt. Samengevat kunnen de leden van P.V. de Reisduif terugzien op een zeer geslaagde avond. P. v. d. B. In de nieuwe zaak van foto Blankers aan de Lijnbaanpromenade te Middelhamis had zater dagmorgen de uitreiking plaats van de prijzen die de jeugdigen hadden ge wonnen in de wedstrijd die dhr. Blankers t.g.v. de opening van zijn nieu we bedrijf had uitge schreven. De jeugd kon uit een bouwplaat een Kodak bestelauto con strueren en vervolgens inkleuren; er werden zo'n 300 prachtig ge bouwde en gekleurde auto's ter beoordeling terugontvangen. Twee winnaartjes gin gen zaterdagmorgen op de kiek, Bastiaan de Ja ger die in de hoogste leeftijdscategorie de eer ste prijs, een fraai hor loge, won en het meisje Nelis uit Sommelsdijk die in de middelste cate gorie de eerste prijs weg haalde. In de jongste ca tegorie werden zelfs alle deelnemertjes met een prijs beloond. - Dierenmishandeling Maandag 17 november werd bij de politie aangifte gedaan dat een kat in de om geving van de Wilhelminastraat in Oude Tonge dood was aangetroffen. Uit een nader onderzoek bleken er in die om geving nog twee dode katten te zijn, waar uit welhaast zeker blijkt dat er een dieren hater aktief is. Sektie zal uit moeten wijzen welke methode die mens ge bruikt. Katten-eigenaren wordt aangera den om zoveel mogelijk hun katten in de gaten te houden. - Frontale aanrijding Omstreeks 12.10 uur vond gisteren een frontale aanrijding plaats op de Prov.weg 47, nabij de kruising met de Schaapsweg, tussen een bestelauto en een personen auto. De bestelauto, die kwam uit de rich ting van Rotterdam, bestuurd door de 45- jarige B. de J. uit Middelhamis, raakte door onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft en kwam aldaar in botsing met de tegemoetkomende Opel personenauto, bestuurd door een inwoner uit Bergen op Zoom. Beide bestuurders raakten ge wond en werden overgebracht naar het Streekziekenhuis Dirksland. De brand weer van Den Bommel moest de bestuur der van de Opel uit het wrak zagen. Beide voertuigen raakten totall-loss. Zaterdag j.l. werd de jaarlijkse rondvis- wedstrijd gehouden op het strand nabij de vuurtoren van Ouddorp. Na vier uur vis sen bleek dat geen enkele rondvis ge vangen was. Dus dit jaar blijft de rondvis- beker in de kast bij de vereniging, jammer voor de aanwezige vissers. Wel werd er platvis gevangen, zoals schol, bot en schar. De dagprijzen werden daarom uitgereikt aan diegenen die de meeste platviscenti- meters wisten te verzamelen. 1. P. Belder135 cm. 2. Arno Kromdijk.126 cm. 3. C. V. d. Welle103 cm. 4. A. Kromdijk102 cm. 5. L. Koppenaal94 cm. Zaterdag 29 november wordt er weer gevist, n.l. een dijkwedstrijd bij Oude Tonge. Inschrijven kan men van 10.30 - 11.00 uur bij café de Geit te Oude Tonge en gevist wordt er van 12.00 - 15.00 uur. Inlichtingen 01857 - 1009. SOMMELSDIJK - MIDDELHARNIS d.d. 27 november 1986 Afdeling I A. Verolme - I. Koese1-1 C. Spee - I. Mackloet Afdeling II M. Klink - A. Krijgsman1-1 Joh. van Hoorn - M. van Lente1 - 1 S.Hoogzand-W. Vroegindeweij.1 - 1 H. Verolme - C. v. d. Groef2-0 Afdeling III T. van Bmssel - F. Noordijk1-1 J. Kamp - A. v. d. Sluijs1-1 H. Schellevis - J. Lodder0-2 L. van Erkel - J. Verbiest1-1 Afdeling IV H. Noordijk - J. Gebuis2-0 G. Zaaijer - J. v. d. Kooij1-1 J. HoUeman - R. Jacobs0-2 DEN HELDER - De heer J. van der Bok is gisteren (dinsdag 18 november) op 62-jarige leeftijd overleden. In de plaatselijke politiek deed hij by de ge meenteraadsverkiezingen als lijsttrek ker van de Staatkundig Gereformeerde Party (SGP) een gooi naar een raads- zetel. Maar zün groepering kreeg tel kens onvoldoende stemmen voor een plaatsje in de gemeenteraad. De heer Van der Bok was een sociaal bewogen mens op wie zelden tevergeefs een beroep werd gedaan. In het dagelijkse leven was hij een gewaardeerd personeels lid van het Marine Bewakingskorps. In het verenigingsleven genoot hij bekendheid in de kleindiersport. Hij trad bij tal van kleindiertentoonstellingen op als keur meester van konijnen. (Helderse Courant) MELISSANT Vriendschappelijke wedstrijd E.N.E.O. '52 - Ouddorp dd. 24 november 1986. J. Looy - J. Visbeen1-1 H. Visbeen - K. Tanis0-2 B. Visbeen - P. v. Dam1-1 J. Non - G. Tanis0-2 A. 't Jonk - J. Moerkerk1-1 C. Visbeen -C. Mierop0-2 J. Doorn - A. Meyer0-2 A. Visbeen - J. ten Hove1 - 1 B. v.d. Spaan - C. Tanis1-1 S. W. Keijzer - L. Moerkerk0-2 C. Koppenaal - M. Bminsma2-0 T.Goedegebuur-A.v. Huizen2-0 H. V. Heukelen - C. Akershoek.O- 2 Adr. Visbeen-K. Voogd-Tanis0-2 W. V. Waas - H. Tanis0-2 De EG-ministers van landbouw en visse rij zijn het begin van deze maand eens geworden over een aantal controle- en strafmaatregelen inzake de zeevisserij. Gehoopt wordt dat als gevolg van deze maatregelen de vissers de bestaande ver bodsbepalingen beter in acht zullen ne men. Indien we willen dat onze kinderen en kleinkinderen over dertig of vijftigjaar nog vis kunnen eten dan dienen wij van nu af aan de vangstactiviteiten te beperken ten einde bepaalde vissoorten die wij nu nog eten voor het nageslacht te bewaren. Daar om heeft de Europese Gemeenschap reeds in 1983 een speciale regeling in gevoerd. Hierbij worden elk jaar door de Ministerraad voor elke vissoort en voor elk visgebied de maximale hcfeveelheden vastgesteld die gevangen mogen worden. Elke lidstaat krijgt vervolgens een vang- quota dat niet overschreden mag worden. In theorie klopt dat allemaal als een bus. In de praktijk hapert er nog wel wat aan en blijkt dat vissers veel meer dan hun quota vangen. Nu bestaat er wel een controle maar die wordt uitgeoefend door de land genoten van de „arme visser". En aan gezien het hemd nader is dan de rok kan verondersteld worden dat die landgenoten nog wel eens een oogje dicht doen. Al lang eist de Europese Commissie meer bevoegdheden zodat haar inspec teurs ter plaatse kunnen gaan controleren of men zich inderdaad aan de quota's houdt Zonder aan alle eisen van de Com- Dam- en Schaakver. „Dirksland" Uitslagen van maandag 24-11-1986 Dammen; afdeling 1: C. van Welie - B. Roetman1-1 K. de Munck - K. de Jong0-2 H. Koppelman-M. van'tGeloofO - 2 Afdeling 2: H. de Munck - C. v. d. Kroon2-0 A. Stolk - W. Nieuwland2-0 P. V. d. Groef - J. Knops2-0 Schaken: J. C. de Jong - A. v. d. Vliet1-0 L. V. d. Kroon - A. Nobel0-1 A. Tuinstra - W. Stolkafgebr. H. Bal - A. Kraak0-1 Beker: J. van 't Geloof- H. Zorge1-0 D. Wolfert - F. van Ast1-0 W. Zorge - D. Nooteboom1-0 missie te voldoen hebben de ministers er dan toch mee ingestemd haar de controle ter plaatse te laten verrichten, tot te vredenheid van de Commissie die vindt dat het voornaamste element van haar voorstellen werd aanvaard. Het nieuwe controlesysteem, waarover het Europese Parlement nog zijn oordeel moet uitspreken, geeft de Conunissie even eens het recht de vangst op een bepaalde vissoort geheel te verbieden wanneer de globale quota is bereikt, pok al is de natio nale quota nog niet gehaald. In zo'n geval zullen de landen waarvan de vissers de quota niet hebben gerespec teerd, gestraft worden. Ze krijgen dan het volgende jaar lagere quota' s. Maar de lan den waarvan de vissers hun vangsten hebben moeten staken als een gevolg van het „overvissen" van hun collega's krijgen het volgend jaar een hogere quota. De ministers hebben niet gewacht totdat iedereen het met het voorstel eens is, zoals zij dat zo vaak doen, maar hebben hun besluit met meerderheid van stemmen ge nomen. Daarbij heeft Denemarken tegen gestemd. OUDDORP P.V. „de Trekvogels" organiseert op vrijdag 28 november en zaterdag 29 no vember a.s. een grote duivententoonstel ling en tevens een zaalvoetbaltoernooi in verenigingsgebouw de „Dorpstiênden". Openingstijden: 28 november: vanaf 19.00 uur. 29 november: van 14.00 tot 22.00 uur.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2