^^\U( In Dirksland geen belastingverhoging voor 1987 Poiitieberlcliten „Ome Jan" Krijgsman (75) sloeg 1 e paal voor nieuwe Vleeshandelvestiging Helaas tlomeêtemait Open jeugdwerk „Onder de Wiek Bloemenhuis „MARGRIET" Grote zorg over kwaliteit van de riolering MIDDELHARNIS GOEDEREEDE VAKANTIEBONNEN 59e Jaargang DINSDAG 25 NOVEMBER 1986 No. 5551 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEP£FORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Wanneer de gemeenteraad zich a.s. donderdagmorgen, al om half 9, zet aan de behandeling van de gemeentebegroting 1987 zal vrijwel zeker aller instemming worden betuigd met de mededeling van het college dat voor het komend begrotingsjaar de gem. belastingen en retributies niet be hoeven te worden verhoogd. Geen belastingmaatregelen derhalve als gevolg van het inzetten van reserves voor het doen van de nodige investeringen. De begroting sluit met een post Onvoorziene van 54.000,- en een financiële ruimte van 63.146,- voor het voeren van nieuw beleid. Er is van de reserves van 4,9 miljoen nog een portie van 1.456.150,- vrij aan wendbaar. Onderstaand enkele fragmen ten uit de aanbiedingsbrief van het Col lege waarvan de begroting vergezeld gaat: Het college is tevreden over de wijze waarop het vrijwillige brandweerkorps ftinktioneert. De inzet van de manschap pen is prima en de kontakten met hen laten niets te wensen over. In 1987 wordt aandacht besteed aan het 40-jarig bestaan van de vrijwillige brand weer te Melissant. In verband met dit jubileum zullen in deze kern een deel van de provinciale brandweerwedstrijden wor den georganiseerd. Voor dit doel is in de begroting een bedrag geraamd van 4.000,-. In de vorige aanbiedingsbrief werd reeds gesproken over de aanschaf van porto foons. Daar indertijd voorstellen te ver wachten waren op regionaal niveau wer den geen ramingen gedaan. Bij de 19e wijziging van 1986 werden u daarom voorstellen gedaan om de meidontvangers te vervangen en om portofoons aan te schaffen. Eén van de redenen om zelf meidontvangers aan te schaffen was de te hoge huurprijs van de P.T.T. Lettende op de plannen van de gemeente om zelf de apparatuur aan te schaffen heeft de P.T.T. besloten de huurprijzen drastisch te ver-_ lagen. De huur gaat nu 11.750,- be dragen in plaats van 31.700,-. Dit be tekent een verlaging van rond 20.000,-. Dit gegeven is aanleiding de meidont vangers te blijven huren van de P.T.T. en dus af te zien van aanschaf Vandaar dat in de nieuwe begroting alleen kapitaallasten zijn geraamd voor de portofoons. Met betrekking tot het onderhoud van de wegen merkt het College het volgende op: De gemeente Dirksland heeft in het verleden bij de aanleg en het onderhoud van wegen een (te) zuinig beleid gevoerd. Waar onder een klinkerbestrating een zandbed met een laagdikte van minimaal 50 cm nodig is werd in Dirkslandse be stekken 20 cm voorgeschreven. Waar het bij de aanleg van wegen met een bitumi neuze verharding nodig is een fundering van zogenaamd vorstvrij materiaal (zand, hoogovenslakken, enz.) ter dikte van 60 cm te maken, werd in Dirksland op be staande grindwegen slechts een laag grind verspreid en vervolgens met wegenteer gepenetreerd. D it alles heeft tot gevolg dat de wegen slechts door zeer veel onder houd in een redelijke toestand kunnen worden gehouden. Vooral na winters met afwisselende hoge en lage temperaturen is er veel schade aan de wegen. Hierbij merken wij op dat het afsluiten van de wegen de schade slechts zeer gedeeltelijk beperkt. Het zal duidelijk zijn dat aan deze pro blemen slechts een einde kan worden ge maakt door het aanbrengen van voldoen de fundering. Het zal evenzeer duidelijk zijn dat dit vrijwel onbetaalbaar is. In de toekomst zal bij het herbestraten van klinkerwegen aandacht geschonken wor den aan de fundering en zal deze zo nodig (waar mogelijk) worden aangepast. Omdat deze methode van werken bij bitumineuze verhardingen niet mogelijk is, is door de afdeling Weg- en Waterbouw gezocht naar een alternatief Sinds twee jaar wordt nu gebruik gemaakt van een ander soort asfalt (warm bereid koud asfalt) met tot op heden uitstekende resul taten. Wanneer volgendjaar blijkt dat ook dan de kwaliteit nog goed is en omdat totale rekonstruktie financieel helaas niet haalbaar is (zéér globaal geschat 7.000.000,-) zal dan bezien worden of alle bitumineuze verhardingen met dit asfalt hersteld kunnen worden. Een wijze van werken zo benadrukt het College die uit nood geboren is. De gedachten gaan daarbij uit naar het vervangen van bitumineuze verhardingen door klinkerbestrating. Deze klinkerbe- stratikng vergt weliswaar iets meer onderhoud, maar is iets goedkoper in aanleg en heeft da£irnaast het voordeel dat zich onder het wegdek bevindende kabels en leidingen makkelijker bereikbaar zijn, terwijl de groeiplaatsomstandigheden voor bomen veel beter zijn. Riolering De gemiddelde levensduur van een riool stelsel is 40 jaar. Een groot deel van de riolering in Dirksland is 47 jaar oud. De stelsels van Herkingen en Melissant zijn weliswaar iets jonger, doch naderen even eens de kritieke leeftijd. De kosten van algehele vervanging c.q. renovatie zijn gigantisch genoemd. Deze situatie baart het College grote zorg. Bij het normale onderhoud en reinigen van de rioleringen wordt door de afdeling Weg en Waterbouw zoveel mogelijk aandacht geschonken aan de kwaliteit van het stel sel. Om eventuele kalamiteiten zoveel mogelijk te voorkomen zal het in de toe komst echter nodig zijn vooral de oudere gedeelten regelmatig te inspekteren met T.V.-kamera's. Verhoging van het onder- houdskrediet voor riolering zal in de toe komst dan ook noodzakelijk zijn. Een soortgelijke situatie doet zich overigens voor in een groot aantal gemeenten in den lande. Van de Stichting Zwembad Dirksland is de begroting ontvangen voor het dienst jaar 1987. In die begroting wordt het exploitatietekort berekend op 235.891 ,- (in die begroting 1986 238.874,-). In zijn totaliteit een niet noemenswaardig verschil van 1986. Een verandering is opgetreden in de verdeling van het tekort. Ten laste van het zwembad komt /186.485,-(/217,894,-inl986)enten laste van de sporthal komt 49.406,- (f 20.980,- in 1986). In de begroting is het tarief voor ''86 aangehouden. De kosten de sportterreiticn zi'^i in de nieuwe begroting gedaald. Oorzaken zijn: lagere kapitaalslasten (rentekosten) en een lagere raming op de kostenplaats Gemeentewerken. Op de kostenplaats heeft een herverdeling van de specifieke kosten plaats gehad. Voor het onderhoud van het openbaar groen is een hoger bedrag geraamd dan in 1986. Dit houdt verband met het feit dat slechts één persoon ingevolge de G.S.W.- regeling te werk zal zijn gesteld. Gerekend is met de mogelijkheid de nodige werk zaamheden te doen uitvoeren door het „Binnenhof'. De Slikken De werkzaamheden aan het bestem mingsplan voor de buitendijkse gronden van de ,,Grevelingen" in casu de „Slikken van Flakkee" zijn zo ver gevorderd dat inmiddels een eerste concept is gemaakt. Bij ons college is evenwel de indruk ont staan dat in de toelichting geen evenwicht aanwezig is tussen de natuurbelangen en de toch al beperkte dagrekreatieve moge lijkheden, zodanig dat de natuurbelangen (te) zwaar worden geaccentueerd. Met de stedebouwkundige zal gewerkt worden aan een herziening van de toelichting, waarna het definitieve concept voor ad vies aan de commissie ruimtelijke orde ning zal worden aangeboden. Voor de inrichting van het afgegraven zanddepot zal door de rijksdienst voor de IJ sselmeer- polders een ontwerp-inrichtingsschets worden gemaakt die met ons College zal worden besproken. De resultaten daarvan zullen in het ontwerp-bestemmingsplan worden opgenomen. Investeringsplanning 1987-1991 Enkele voornemens uit de Investerings planning 1987 t/m 1991: Bebording buhenwegen De buitenwegen zijn niet voorzien van straatnaamborden. Dit in tegenstelling tot andere gemeenten. Er zal, om dit manco op te heffen een krediet van 50.000,- nodig zijn. Inventaris „De Schakel" te Dirksland Voor het doen van vervangingsinveste ringen en het representatief houden van het interieur van het verenigingsgebouw „De Schakef" wordt een investering van 30.000,- in 1988 noodzakelijk geacht. Uitbreiding begraafplaats te Herkingen Gelet op de kapaciteit van de huidige begraafplaats te Herkingen wordt ver wacht dat in 1989 een investering van 125.000,- noodzakelijk zal zijn voor uitbreiding van de begraafplaats. Bodemsanering terrein voormalige gasfabriek Volgens de planning van de provincie is de bodemsanering van het bovengenoemd terrein in het programma opgenomen voor 1987. Verwacht wordt dat, gelet op de prioriteit, uitvoering eerst in 1988 zal geschieden. De totale kosten van de sanering, inklu- sief de grondwaterverwerking, worden ge raamd op 1.156.200,-waarvan 10% op ƒ115.000,- ten laste van de gemeente zal worden gebracht. Daarnaast zal de ge meente gekonfronteerd worden, ver moedelijk vanaf 1989, met een aandel van eveneens 10% in de jaarlijkse exploitatie kosten of 5.000,- per jaar voor het grondwateronderzoek. Dit bedrag is op genomen op de exploitatieplanning. Dempen Spui te Dirksland Hoge prioriteit wordt gesteld aan de verbetering van de bereikbaarheid van het achter de haven liggende industrieterrein. De raming van 150.000,- voor het dempen van het Spui, opgenomen in de vorige planning, blijkt te optimistisch te zijn geweest. In eerste instantie werd gedacht het Spui zonder meer dicht te storten met zand. Nu is dit uitgebroeid tot een veel groter plan. Onder meer moeten buizen aangebracht worden, voorzieningen moeten getroffen worden aan de brug, damwand moet wor den aangebracht, voorzieningen moeten getroffen worden aan de wachtgelegen- heid en extra verhardingen moetenworden aangebracht. Voorfinanciering omleidingsweg Geldersedijk Het belang van een versnelde uitvoering van de aanleg van de omleidingsweg ter ontlasting van de Geldersedijk te Dirks land is bij de provincie bepleit, hetgeen mede tot gevolg heeft gehad dat in 1987 met de uitvoering zal worden begonnen. De amovering van de panden Korte- weegje 2 en 4 heeft reeds plaats gehad. Verwacht wordt dat de rente met betrek king tot de vóórfinanciering beperkt zal kunnen blijven tot 50.000,-. Infrastruktuur ziekenhuis Eind dit jaar/begin volgendjaar zal een aanvang gemaakt worden met de feitelijke werkzaamheden inzake de uitbreiding van het ziekenhuis. Voor een goede bereik baarheid van de bouwplaats overweegt het ziekenhuisbestuur als tijdelijke maat regel een gedeelte van de Boezem te dempen. In opdracht van genoemd be stuur is dè Grontmij belast met het op stellen van een plan terzake. Vanwege het gemeentelijk belang voor de inrichting van het terrein rondom h^ ziekenhuis en in verband met de nood zaak om de ?;ogenaamde witte" brug te verbeteren c.q. te verbreden, alsmede de wens om het busverkeer te weren uit de Winterstraat/Stationsweg, hecht ons col lege eraan dat het dempen van een ge deelte van de Boezem op een zodanige wijze gebeurt dat een basis wordt gelegd voor een definitieve voorziening. Een bijdrage in de kosten wordt thans geraamd op 120.000,- voor 1987. Voor 1989 wordt een bedrag geraamd van 200.000,-. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten STAD aan 't HARINGVLIET - donder dag 15.00 en 19.30 uur (dankdag) ds. J. Koster van Scherpenzeel. - Inbraak in kantine Op 21 november werd er ingebroken in de kantine van een voetbalvereniging te Nieuwe Tonge. Uit de kantine werd een telefoontoestel ontvreemd. Men kwam het pand binnen via het openbreken van een deur. - Diefstal cv. ketels Tussen 14 en 19 november werden twee c.v.-ketels ontvreemd vanuit in aanbouw zijnde woningwetwoningen in plan Staver te Sommelsdijk. Ook verdwenen een aan tal gaskranen en een radiator. Er is niet bekend hoe men in de woningen is geko men. - Vernieling sunroofdak In de nacht van 21 op-22 november hebben onbekenden een sunroofdak ver nield van een personenauto, die gepar keerd stond nabij het bioscooptheater aan de Vissersdijk te Middelhamis. Eigenaar van de auto was een inwoner uit Middel- harnis. De schade aan zijn auto bedraagt ongeveer 500 gulden. - Inbraak in woning In de nacht van 22 op 23 november werd er ingebroken in een woning te Sommels dijk. Via een raam aan de achterkant van het pand is men de woning binnengeko men. Er wordt vooralsnog niets uit de woning vermist. - Inbraak in dancing Op 23 november werd er ingebroken in een dancing te Middelhamis. Via de deur aan de achterzijde is men vermoedelijk dat pand binnengekomen. Er werd drank, geld en sigaretten ontvreemd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. - Met teveel alkohol achter het stuur In het afgelopen weekend werd tegen vier bestuurders van personenwagens proces verbaal opgemaakt omdat zij met teveel alkohol achter het stuur van hun auto werden aangetroffen. Van alle bestuur ders werd een bloedproef afgenomen en kregen een korter of langer rijverbod. Op gezag van Hans Krijgsman, directeur van Vleeshandel J. Krijgs man b.v. te Middelhamis geven we door dat Nederland meer varkens dan mensen telt...! Van dhr. Krijgs man trouwens géén bewering met een dubbele bodem maar, naar zijn verzekering, de echte waarheid ter illustratie hoe het met het hollandse krulstaartenbestanda gesteld is. In het bedrijf van dhr. Krijgsman wordt wekelijks een flinke portie van hen tot smakelijke karbonades en zoveel meer verwerkt waarvoor een voldoende grote en meest hy giënische ruimte nodig is; vandaar vrijdagmiddag de eerste paal voor de nieuwbouw op het Industrie terrein „Oostplaat" te Middelhar- nis. Het bedrijf is sinds 16 jaar gevestigd aan de Langeweg te Middelhamis maar, met een bestand van 35 medewerkers is het daar uit z'n jas gegroeid terwijl er ook andere omstandigheden waren die het raadzamer maakten het bedrijf naar elders te verplaatsen. Dat „elders" lag bijna in België waar Krijgsman b.v. ook een be drijf heeft, maar door de inspanning van directeur Hans de Wit en dhr. Alexander den Hollander is het gelukt het bedrijf hier, in de plaats van vestiging, Middel hamis te houden. De vlaggen die vrijdag middag op de bouwplaats wapperden wa ren dan ook geen Belgische-, maar exem plaren van de hollandse driekleur, geteis terd weliswaar door een straffe wind en een neergutsende regen, maar geen pro bleem, ook niet voor „ome Jan", de 75- jarige oud-varkenshandelaar Jan Krijgs man bij wie Hans Krijgsman voor een deel is grootgegroeid. Het was daarom dat de keus op „ome Jan" viel toen een „paal- slaander" werd gezocht. Jan Krijgsman had samen met wijlen de vader van dhr. Hans Krijgsman, Willem genaamd, een veehandel gedreven, 't Was derhalve voor Krijgsman Sr. een gedenkwaardig -mo ment daadwerkelijk aan de stichting van het nieuwe bedrijf een bijdrage te kunnen leveren....! Het gezelschap genodigden zocht graag beschutting in restaurant „Bellevue" en het was daar dat Hans Krijgsman de genodigden een blik gaf in zijn zaak en zakelijk succes, binnen Neerlands gren zen, maar ook al met export naar Nice, Monaco en Parijs. Het betekent aller minst dat de mogelijkheden daarmee zijn uitgeput: er zijn nog mogelijkheden genoeg, zéker nu de grootste kmidenier - Dirksland Op 23 november werd er een brandmel ding ontvangen in een woning te Dirks land. Ter plaatse bleek dat het een schoor steenbrand betrof De brandweer was snel ter plaatse. Ter plaatse bleek voorts dat er een allesbrander was gemonteerd. Er be vond zich hout te dicht bij die brander met het gevolg dat dat hout in brand vloog. Regelmatig worden klachten ontvangen van vrouwen die via de telefoon worden lastig gevallen. De opbeller, een man, stelt soms vervelende vragen. Mocht u met soortgelijke telefoontjes zijn benaderd en heeft u daar de politie niet van in kennis gesteld, dan wordt u verzocht dat alsnog te doen. - Bereikbaarheid politiebureau Door tewerkstelling in een ander deel van het land, door ziekte en andere oorzaken is de rijkspolitie in de gemeente Goedereede gedwongen om het bureau in Ouddorp op diverse tijden te sluiten. Zo zal het bureau meestal tussen 12.00 en 13.00 uur ge sloten zijn. Soms kan het ook voorkomen dat er na 17.00 uur 's middags niemand meer aanwezig is. Een heel enkele keer kan het voorkomen dat er ook 's morgens niemand is. Door deze maatregel kunnen de surveillances zoveel mogelijk doorgang vinden. De politie blijft echter wel bereik baar. Als u het bureau belt (01878-1244) krijgt u altijd gehoor. Hetzij van iemand die op het bureau is of u wordt auto matisch doorgeschakeld met de meld kamer. - Slaapzakken De eigenaar van een schuur in Ouddorp keek vreemd op, toen hij in zijn schuur een paar opgevouwen slaapzakken en een fles karnemelk vond. Hij liet ze liggen. Toen hij een tijdje later weer ging kijken, was hij nog verbaasder. De zakken en de kame- melk waren verdwenen. De schone sla pers zijn niet bekend geworden. - Diefstallen Vanuit de Mr. Iman Caustraat in Stellen- dam is een okergele aanhangwagen gesto- Hans Krijgsman (r) met ome Jan voor het bord van Nederland zegt dat het hollandse rundvlees niet zo best is", verklaarde dhr. Krijgsman, verzekerd als hij is van de prima kwaliteit van het door hem op de markt gebrachte vlees, waarvan het meren deel uit varkensvlees bestaat. Hij waardeerde bovendien de inzet van zijn medewerkers wie hij wist prima ge motiveerd te zijn; „nog 8 a 9 maanden en je zult zien hoezeer jullie inspanning in een te kleine mimte wordt beloond!" zo stelde hij hen het gereedkomen van de nieuw bouw in het vooraitzicht. De nieuwe vesti ging zal viermaal de ruimte bieden die het huidige pand thans geeft; het is dan ook de bedoeling dat het personeel in de vestiging MELISSANT A.s. donderdag 27 november is er ge legenheid tot het verzilveren van vakantie rechten van 6-7 uur bij J. du Pree, Bern- hardstraat 31 te Melissant. dat de komst van de nieuwe vestiging vermeldt. Middelhamis een aanzienlijke uitbreiding zal ondergaan. Burg. van Welsenis had ook regen en wind getrotseerd, samen met de wet houders Kievit en Jacobs trouwens, om er zich^van te vergewissen dat de bouw in Middelhamis nu écht doorging. ,,Ik ben er oprecht blij meeverzekerde hij voor de microfoon, waarbij dhr. van Welsenis zijn waardering uitsprak over de manier waar op de eerder genoemde heren de Wit en den Hollander „het varkentje gewassen" hadden en behalve de vestiging in Middel hamis, ook nog een prima strategische plek op het industrieterrein hadden uit gezocht! len. Op de aanhangwagen zat tijdens de diefstal het kenteken PZ-70-HV. In de nacht van 21 op 22 november werd ingebroken in de Openbare Basisschool in Stellendam. Vanuit de school werd wat geld meegenomen. De schade die men heeft toegebracht om op diverse plaatsen te kunnen komen, is hoger. Oproep aan sportieve jongeren! Zaterdagavond 6 december zal er in de sporthal te Dirksland een zeskamp ge organiseerd worden. Zowel het zwembad als de sporthal zijn daarvoor beschikbaar gesteld. Ben jij snel, moedig en vooral sportief, schroom niet om je individueel of met een groep op te geven? Dat kun je telefonisch doen bij Wim en Karin van Groningen (01877 - 3284). We zouden het fijn vinden als je dat zo snel mogelijk doet. Verdere informatie over deze avond zal nog worden bekend gemaakt. We hopen er een fijne en spor tieve avond van te maken! Daarvoor hebben we jullie nodig, dus maak deze avond vrij en kom! Het OJW-team zijn op de uitnodigingen van de Bloemenhuis „Margriet" kerstgeschenkenshow de openingstijden niet vermeld. Deze zijn als volgt: vrijdagavond van 19.00 - 22.00 uur zaterdagmiddag van 14.00 - 21.30 uur Dus tot ziens op a.s. vrijdag en zaterdag in het MFG „De Dorpstienden". Raadhuisstraat 6a 3253 AN Ouddorp Vaor topkwalksh. goede service en voordelige priizen FOTO FILM REPORTAGE - VIDEO COMPUTER E3 C3 c^ CJ CJ 1^ Wt^rslraalJS Molenweg 1 Ouddorp Telefoon 0I87B-16U en 2120 Filiaal Renene PnnUhop Hogeioom 172 -. Telefoon OU IS-2400 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1