EIIIVnDEI1-l1IEUW5 IN GESPREK M^T... BOUILLON, de basis voor alle soepen Calvijn, „...professor der Heilige letteren..." Afc=^ k Drainagespuit VERKOPING De Open Deur I I Urgent STEENBERGEN leden van de Houtsnijclub voor ouderen 0.1.V. dhr. W. G. Nouwen, Ooltgensplaat Opbrengst diabetes-kollekte n A MECHANISATIE 1 No. 5550 Zitting Herv. kerkvoogdij HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Nieuwe boeken: Dat was het wat mij bewoog mijn Institutie te schrijven: ten eerste om mijn broeders wier dood kostbaar is in de ogen des Heeren, tegen onrechtvaardige schimp te verdedigen. En vervolgens, omdat nog velen eenzelfde vervolging te wachten stond, voor hen het medeleven en de steun vanuit het buiten land in te roepen. Dat ik er geen ogenblik aan dacht daarmee roem te verwerven, moge duidelijk blijken uit het feit dat ik toen Bazel verliet, zelfs zonder dat toen iemand wist wie de schrijver van dat boekje was. Omdat door de oorlog de kortste weg naar Straatsburg versperd was, had ik me voorgenomen snel door Geneve te reizen en me niet langer dan één nacht in deze stad op te houden. (Evenwel,) Farel deed met alle macht alle moeite, gedreven door een ongelofelijke ijver voor de voortgang van het Evangelie waarvoor hij gewoonweg in vuur en vlam raakte, mij aldaar vast te houden. Toen hij nu hoorde dat ik me in stille privé-studie terug trekken wilde, en zag dat hij met smeken niet verder kwam, liet hij zich meetrekken in de vervloeking: God zou mij in mijn rust Zgn vloek over mij doen komen wanneer ik niet in zulk een grote nood bereid was hem te hel pen. Eén logies.... BMW 323i o _J 3 M c 1536 - 1986 NIEUWE UITVOERING 3e Blad VRUDAG 21 NOVEMBER 1986 HERKINGEN op de zaterdagen 22 en 29 november a.s. hopen de kerkvoogden van de Herv. gemeente zitting te houden tot betaling van erfpachten en zitplaatsen, telkens van 3 tot 5 en 7 tot 8 uur in het Herv. Verenigingsgebouw. -miaÉif**-' Rond een grote tafel zit een groepje mannen geconcen treerd te werken. „Kom er maar tussen zitten", nodigt één van hen, „dat is gezellig". „Kan dat geen kwaad", vraag ik, wijzend op zijn mes, „als uw hand soms uitschiet...." Doch dat gevaar lijkt uitgesloten. De sfeer is plezierig hier in het verenigingsgebouw. Hóe graag ze deze hobby beoefenen, wordt door een van de leden van de houtsnijgroep schitterend verwoord: ,,nou, ze mogen mij enige jaren in Veenhuizen stoppen, maar dan wel met een stapel hout en een mes erbij. Maarja, hoe kom ik daar....Er klinkt gelach. Zo te merken heeft iedereen het naar de zin. De kwink slagen vliegen over en weer. Helaas is één lid, dhr. van Gent, wegens een kleine operatie niet aanwezig. Hij had jaren lang de leiding van de groep maar vond de tijd gekomen om het leiderschap aan iemand anders over te dragen: dhr. Nouwen. Namens iedereen: van harte beter schap van Gent! Dhr. Nouwen vertelt me een en ander over de club en het houtsnijden. Het initiatiefkomt van de stichting Welzijns werk Oostflakkee. Eenmaal per week op donderdag middag komen de leden bij elkaar van half twee tot half vijf. Het streven is om met elkaar gezellig bezig te zijn. Voor mensen die over veel vrije tijd beschikken en goede handen hebben is dit een geweldiga leuke hobby. ,,Kan ik niet", willen ze hier niet horen. ,,Iedereen is binnen een maand zover dat hij of zij (ook vrouwen zijn van harte welkom) iets kan maken", garandeert dhr. Nouwen, belangrijk is dat iemand er echt graag aan wil beginnen en het zelf ook mooi vindt; de vaardigheid komt vanzelf'. Om iemand van A tot Z het vak te leren, wordt niet het aap-noot-mies plankje voor de dag gehaald maar een proefplankje. De kosten, verbonden aan deze hobby, zijn gering: houtaanschaf, mesje, potlood, een oude tanden borstel. „En veel geduld", vult iemand aan. Er worden prachtig bewerkte voorwerpen gemaakt: dien bladen, stoven, kistjes enz. Er was een tijd dat iedereen ineens elle-stokken ging maken; „elle-ziekte", stelt één van de leden vast. Het werkt aanstekelijk als er één iets moois gemaakt heeft! Welke houtsoort is het meest geschikt om te bewerken vraag ik. „Meestal lindehout, dat is zachter en compacter dan ander hout. Voor de gevorderden gebruiken we mahonie- of eikehout" en dhr. Nouwen voegt er nog aan toe: ,,we worden altijd geweldig geholpen door een timmerman, die voor ons ook het hout zaagt enz. en dat is natuurlijk erg fijn". Het lijkt me heerlijk om op deze manier met hout bezig te zijn.Je gaat anders naar hout kijken", vertelt iemand, „voor je iets weggooit kijkje eerst of je b.v. nog iets kunt doen met een oude klomp of een kistje. Alles wordt onder de loupe genomen". Vaak wordt er van de gemaakte kunstwerken moeilijk afstand gedaan. Een enkeling heeft daar géén moeite mee: „ik vind het bewerken op zich het leukst of zelf een ontwerp maken. Als het af is kan ik het gemakkelijk weg doen". En ik denk dat bij deze woorden het hart van een kunstenaar spreekt. Af en toe geeft de houtsnijgroep demonstraties. Hout snijden is een heel oud ambacht. Officieel wordt hier op de club het Friese houtsnijwerk bedreven. Ismen het vak goed meester, kan men een stapje verder gaan: met beiteltjes werken ofwel het gutsen. Er zijn niet zoveel boekjes over geschreven, aldus de leden, maar één boekje kunnen ze u aanbevelen:Gutsen en Snijden in hout", door Walter Sach. Ik wens de club nog veel plezierige uren toe en ik hoop dat velen, ook vrouwen, zich als lid bij dhr. Nouwen zullen aanmelden! (tel 01873- 1415). T.K. WEEKEND Soep is een van de oudste gerechten ter wereld, nauw verwant aan de stoofpot. De nationale keuken van erg veel landen komen vaak tot uitdrukking in hun soepen. Een basissoep (of bouillon) kan vaak zeer lang worden bewaard en gebruikt voor veel variaties. Er zijn maaltijdsoepen, heldere soepen (consommes) en gebon den soepen. Runderschenkel wordt van het dijbeen van het rund gesneden. Het bestaat uit been, vlees en merg. Het vlees bevat veel smaakstoffen, maar is niet mals. Runder schenkel kan worden gestoofd en levert dan uitstekende gerechten waarbij de smaakstoffen een heel duidelijke rol spe len. In ons land wordt schenkel bijna uitsluitend gebruikt om er bouillon van te trekken. Bouillon getrokken van runder schenkel is altijd pittig van smaak. Het schenkelvlees kan daarna in de soep of in ragouts en stoofschotels worden verwerkt. Voor dit gerecht hebben we nodig: schenkel met been, 1 winterwortel, 1 ui, 1 stengel prei, peterselie, selderij, een lau rierblaadje en eventueel wat kervel. Was het stukje schenkel goed af. Opzetten met voldoende water, zodat het vlees ruim onder staat. Als het kookt, vuur lager draaien en afschuimen net zolang totdat er nog meer iets boven komt drijven. Dan pas de winterpeen, hele ui, enkele takjes peterselie, selderij en eventueel wat kervel toevoegen. Alles tegen de kook aanhouden, zodat het nèt niet borrelt. Uren laten trekken. Voor een vlugger resultaat is een drukpan aan te raden. De bouillon met zout op smaak brengen. STELLENDAM De opbrengst van de koUekte „Geef 's voor diabetes" bedroeg dit jaar in onze gemeente/ 1109,40. Het geld is bestemd voor wetenschap pelijk onderzoek op het gebied van suiker ziekte. De landelijke aktie wordt jaarlijks georganiseerd door het Diabetes Fonds Nederland. Diabetes is nog altijd een ongeneeslijke ziekte, waaraan naar schatting 240.000 Nederlanders lijden. De ziekte openbaart zich dikwijls op oudere leeftijd, maar er lijden ook veel kinderen aan diabetes. In Nederland is veel onderzoek gaande naar de mogelijke oorzaken van diabetes. Ook zijn de afgelopen jaren veel nieuwe behandelingstechnieken ontwikkeld. In 1982 vond voor de eerste maal de nationale diabetesweek plaats. Het Dia betes Fonds Nederland heeft nu in vijf akties enkele miljoenen guldens opge haald, zodat het wetenschappelijk onder zoek rond suikerziekte nieuwe impulsen kan krijgen. Het bestuur van het Diabetes Fonds Nederland wil graag alle gevers hartelijk bedanken. Wie geen kóllektant heeft ge zien en toch nog de aktie wil steunen, kan een bijdrage overmaken op girorekening 5766 van het DEN te Amersfoort. PREDIKBEURTEN ZEELAND SINT ANNALAND -Ned. Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk; 18.00 uur ds. D. Scheepmaker uit Dinteloord - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur ds. A. F. Honkoop uit Zwijndrecht - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Calvijn getekend door een student Hier is Johannes Calvijn aan het woord en wel in de inleiding op zijn Psalmen commentaar. Dit heel bekende fragment vertelt ons iets over zijn persoonlijk leven en met name over de uitzonderlijke wijze waarop de Heere hem door middel van de Geneefse prediker Farel daar plaatste als dienaar van het Goddelijke Woord. In 1557 schreef Calvijn deze woorden neer. Hij blikte daarmee 21 jaar terug. Het was namelijk in het jaar 1536 nu dus op de kop af 450 jaar geleden dat de eerste druk van de Institutie verscheen (destijds nog een handboekje van geringe omvang, later uitgebreid tot het bekende vierdelige werk). Het verhaal van C alvijns komst in Geneve in datzelfde jaar is bekend. Hij arriveerde er kort na het midden van juli 1536, zoals we hiervoor zagen, op doorreis naar Straatsburg, met het vaste voornemen er slechts één logies te benutten. Het werden enkele tientallen jaren.... Farel bezwoer hem bij de naam des Heeren kerk en stad te hulp te komen in de nood waarin ze zich bevonden. ,,Welk woord", zo getuigt Calvijn, ,,mij zozeer ontstelde en schokte, dat ik afstand deed van de reis die ik ondernomen had, even wel zodanig dat ik, mijn verlegenheid en schuchterheid gevoelende, mij niet wilde verplichten om een bepaald ambt te aan vaarden". Dat laatste heeft echter niet lang gegolden. Al spoedig noemt men hem „professor der Heilige Letteren". En dat was hij.... Nog één toevoeging uit het Psalmen commentaar. Terwijl Calvijn in 1557 terugblikt wordt hij kennelijk getroffen door de overeenkomst tussen Davids teven en dat van hemzelf. We lezen: „Bij het overwegen van heel de loop van het leven van David scheen het mij toe dat hij mij bij iedere stap die ik deed, de weg wees en dat dit voor mij een wonderlijke vertroosting is geweest". Zó spreekt Calvijn dus over zijn komst naar en zijn verblijf in Geneve. Hij zag er de leiding groen, 1979,101.000 km. A. J. VAN RUMPT STAD AAN 'T HARINGVLIET OUDDORP De zendingskrans ,JZ)raagt elkanders las ten" der Geref Gemeente te Ouddorp hooptD.V. donderdag 27 november 1986 haar verkoping te houden van de ge maakte goederen. De gehele opbrengst komt ten goede van de zending. U bent de hele dag hartelijk welkom van 's morgens 9.30 uur tot 's avonds 8.00 uur in het Verenigingsgebouw „Eben-Haëzer" aan de Preefiiillaan. Het bestuur Goedereede s^" ----------------- r— A D.V. zaterdag 22 november gaan de deuren van de Ark weer open voor jon geren van 16 jaar en ouder. Deze avond houden we alles gewoon open! Voor elk wat wils: zingen, ping-pongen, biljarten, praten, luisteren enz. Kortom we maken er met z'n allen weer een gezellige Open Deur-avond van. van zijn God in en hij voegde zich gewillig naar die kennelijke opdracht 1536 was dus een belangrijk jaar in Cal- vijns leven. Hij kwam op een kruispunt en volgde de weg die hem werd gewezen. Daarmee werd 1536 eveneens een ge wichtig jaar in de historie van de kerk. Direct nadat Calvijn zich metterwoon in de stad Geneve had gevestigd, vatte hij er zijn reformatorische werk aan niet alleen in de uitlegging van de Schriften, als prediker en professor, maar tevens in de daadwerkelijke reformatie van kerk en stad. Calvijn nam deel aan het pastoraat, hij was ook betrokken bij het oefenen van opzicht en tucht. Nog in hetzelfde jaar 1536 stelde hij de „Artikelen betref fende de organisatie en de eredienst te Geneve" samen. Op 16 januari 1537 werden ze de raad van de stad aan geboden. Deze artikellen gelden als proto type van de gereformeerde kerkorde, waar van we de sporen nóg steeds terugvinden binnen het gereformeerde protestantisme. Dan is er nog een aspect dat Calvijn al direct in 1536 heeft behartigd. Hij zag het grote belang van de catechese. Hij ont wierp daartoe een catechismus die in het begin van het volgende jaar het licht zag. De kerk was er niet mee klaar de kinderen van de gemeente slechts te dopen. Ze moesten, de waarheid kennen en onder scheiden en zo tot bewuste en gewillige aanvaarding van hun verantwoordelijk heid komen. Zo heeft Calvijn binnen het kleine halve jaar dat hem in 1536 in Geneve resteerde een structuur van een gereformeerde kerk uiteengezet, die bepalend is geweest ge durende vele eeuwen na hem en in vele landen. Hij was „overtuigd dat hij met zijn voorstellen gehoorzaam was aan wat de Schrift vroeg ter zake van een welingerichte kerk. Hij verzocht de over heid dit wel in het oog te houden. En wat God eist in zijn Woord zou in de weg van de gehoorzaamheid welvaart en voorspoed brengen voor heel de samen leving"; Nu, 450 jaar later, kan het geen kwaad om een en ander uit het belangrijke jaar 1536 nog weer eens in herinnering te roepen. Dat is onlangs ook gebeurd door de uit gave van een boekje over Calvijn, „Die Fransman....", dat speciaal de gebeurte nissen in dat jaar beschrijft. Professor W. van 't Spüker stelde het samen. In het voorgaande ontleende ik een aantal ge gevens aan dit informatieve werkje. Uitg. Kok te Kampen. Paperback. Geïll 98pag. Prijs f 15.90. Er verscheen de afgelopen weken nog meer over Calvijn. De heer P. Kuijt, voormalig directeur van de Pedagogische Akademie De Driestar te Gouda, is een serie van 14 deeltjes gestart die aandacht vraagt voor de brieven van Calvijn. Dit eerste boekje behandelt de periode van 1536 tot 1541. Helaas is sprake van een indirecte vertaling. Uitg. De Banier, Utrecht, Paperback. 97pag. Prijs f 14,75. B ij inteken ing op alle delen f 12,75. Bijzondere aandacht vraag ik voor de her druk van het respectabele werk van E. Doumergue over Calvijn, in de vertaling van W. F. A. Winckel. Drie delen: Calvyns jeugd; Calvin In het strijdperk; Calvijn en Geneve. Uit gegeven door De Groot Goudriaan te Kampen, met literatuuropgave, registers en rijk geïllustreerd. Aantal pagina's resp. 494, 527 en 494 pag. Prijs 225,-. Wie in ons taalgebied een uitvoerige en historiegetrouwe levens beschrijving van Calvijn wil bezitten moet Doumergue aanschaffen. Hoewel het oor spronkelijke boek in 1899 verscheen, is het vrijwel nog onovertroffen. De be schrijving is dat laat zich verstaan heel gedetailleerd, maar zeker niet dor en louter opsommend. Wie het kan opbren gen zich in dit werk in te graven, diens moeite zal beloond worden met een grote kennis van Calvijn, zijn leven, zijn stre ven, zijn tijd, zijn strijd.... Zeer aan bevolen. Tot slot een trilogie met een drietal epi soden uit het leven van Calvijn, beschre ven voor de jeugd. P. de Zeeuw JG.zn. schreef ,,De wijnboer van St. Victor", „De tuinman van Ferrara" en ,,De hor logemaker van Geneve". De Banier te Utrecht gaf ze uit. Goede en leerzame lectuur. De boekjes tellen elk plusminus 90 pagina's en kosten per stuk 11,75. J. K. met twee tiydromotoren voor afzonderlijk in- en uit voeren der slang. Hydraulische afstandbediening van de aandrijfrol; traploos regelbare invoersnelheid, DESGEWENST GEHELE BEDIENING VANUIT TREKKERKABINE. KRACHTIGE 4-cilinder membraanpomp KAPACITEIT tot 110 Itr/min en 50 bar. Speciaal gefiarde, stalen spuitkop (tweedelig-demontabel) met beduidend lagere vloeistof weerstand. BEL VOOR MEER INLICHTINGEN EN PRIJZEN DE REGIONAAL DEALER: Postbus 7011 - 3286 ZG Klaaswaal - Tel 01864-1000 SERVICE VANUIT: Sommelsdijk - Klaaswaal - Oudenhoorn - Dubbeldam.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9