EiuvnDEn-niEuws goed Uit de Historie Middelharnis ATTENTIE N DE ZEE IS ONS LAND HET "^KÏjkVENSTER (19) 2e Blad VRUDAG 21 NOVEMBER 1986 No. 5550 -*i. blik op kerk ~^')r en samenleving Lj - In staat van hereniging - Weinig tegenstemmers - Vrijblijvend? Wat ik vorige week als waarschijnlijkheid had gemeld is werkelijkheid geworden. Sinds vrijdag 14 november zijn de twee grootste protestantse kerken in ons land „in staat van hereniging". Nu was er ook weinig profetisch inzicht voor nodig om te voorspellen dat het zou gaan zoals het gegaan is. De toenadering tussen de Ne derlandse Hervormde en de Gerefor meerde Synoden was in een stadium ge komen waarin men moeilijk meer terug kon. Met opzet zeg ik: tussen de Synoden, want dat is nog iets anders dan tussen de beide kerken! Reeds vorige week merkte ik op dat de zaken op plaatselijk vlak héél anders liggen en dat daar de bereidheid tot samengaan aanmerkelijk minder groot is. Natuurlijk weet men dat „aan de top" ook wel. En voor zover men het niet wist heeft men het op de Combi-Synode van vorige week wel kunnen merken. Het verzet tegen Samen-op-Weg leeft althans binnen de Hervormde Kerk in veel bredere krin gen dan alleen in die van de Gerefor meerde Bond. Afgevaardigden van Classi cal Vergaderingen die zéker niet tot deze groepering kunnen worden gerekend maakten eveneens hun grote bezwaren tegen de voortgang van het proces ken baar. Zó zelfs dat we, toen de stemming nog moest plaats vinden, dachten dat een aantal van hen óók weleens tegen zouden kunnen stemmen.... Toch pakte dat anders üit Toen het zo ver was bleken toch slechts 12 van de 54 synodeleden tégen SoW te zijn, en dat waren uitger'ekend alleen de afgevaardig den die thuis horen in de sektor van de Gereformeerde Bond. Hoe is dat te verklaren, dat een aantal synodeleden die bezorgd zijn over de voortgang van het proces uiteindelijk toch hebben voorgestemd? Ik denk dat daar verschillende redenen voor zijn. In de eerste plaats doordat de confessionelen en midden-orthodoxen eerder geneigd zijn te slikken wat hen door het moderamen van de Synode wordt voorgezet. Ze kurmen hun bezwaren hebben en maken die ook wel kenbaar, maar ze stemmen toch niet tégen. Ten tweede zijn de voorstellen met enige zekeringen omgeven. Geen ge meente kan worden gedwongen tegen haar zin „Samen-op-Weg" te gaan. Met deze geruststelling in het achterhoofd hebben waarschijnlijk een aantal synodeleden de voortgang van SoW niet willen blokkeren. Bij de Gereformeerden was er nauwelijks tegenstand. Ook de mensen van het Con fessioneel Gereformeerd Beraad stem den, ondanks de bedenkingen tegen SoW, vóór. Als ik goed ben ingelicht was er slechts één Gereformeerde tégen het voor stel. Zo zijn de beide kerken van nu voortaan, honderd jaar na de breuk, Samen-ojv Weg. Ik herhaal wat ik vorige week schreef: in de praktijk zal daar niet zo veel van te merken zijn. Het moét nog niet, het mag wel. Hoe lang zal echter die vrijblijvendheid duren? Het kan immers niet, dat er tot in lengte van jaren drie mogelijkheden zijn: onder de Hervormde, onder de Gerefor meerde of onder de SoW-kerkorde.... Het is te vrezen dat SoW de verwarring in ons kerkelijk leven alleen maar groter zal maken. Waarnemer Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KLStNE PUCK Ik dacht vroeger, dat mijn voornaam Puck een afkorting was van Ukkepukkie of zoiets, maar nu hoorde ik mijn naam gebruiken in een toneelstuk van de grote Shakespeare! Wat is de Engelse beteke nis? Antwoord: Puck stamt uit een myste rieus verleden en is ons overgeleverd als naam van een lieve kabouter. De kleine man heette misschien wel „Pug", want de kleine mopshond is overzee een „pug- dog". Dat is hier met pukhond vertaald, zodat onze voorouders pukkie en ukkepuk gingen zeggen, ook tegen kleine kinderen. De Britten gebruiken Puck als koos- naampje voor kleine rakker, boefje, lek kere schelm. Bij ons was Puck vroeger vaker roepnaam dan officiële voornaam, maar tegenwoordig zijn er meer mensen die werkelijk Puck heten. Ukkepukkie is bij Van Dale een verlengde vorm van „uk", dat dreumes betekent. GSKLSURD WATSÜMERK In één van onze nieuwe bankbiljetten zag ik een watermerk dat heel duidelijk ver schillende tinten vertoonde. Hoe kan dat? Ik dacht, dat het alleen maar lichter of wateriger dan het papier zelf kon zijn! Antwoord: Omdat de papierfabricage al dateert uit het begin van onze jaartelling (of eerder), is ook het watermerk erg oud en zijn er in de loop der eeuwen allerlei variaties in aangebracht. Bij handgeschept papier kan dat een figuur van metaaldraad zijn, die op de zeef is vastgenaaid, zodat ter plekke bij het scheppen minder papier- stof blijft liggen. Als dat papier gereed is, zie je dezelfde afbeelding in lichtere lijnen. Wordt er een langzeefmachine voor de produktie gebruikt, dan kunnen er (des gewenst afwisselend) bepaalde merken of afbeeldingen op de perswals(en) worden gesolteerd. Die modellen duwen daar de vezels van het natte papierblad uit elkaar, waardoor er een geringere vezeldichtheid ontstaat. Op de rondzeefmachines kan men ook figuren in reliëf toepassen en daarmee zijn tintnuanceringen mogelijk. Als dat papier gereed is, ziet men in het watermerk lijnen die lichter zijn en andere die donkerder ogen dan het papier zelf. Vooral bij de sterk gekleurde bankbiljetten krijgt men dan de indruk, dat zo'n fraai watermerk zelf gekleurd is. U begrijpt, dat het voor vervalsers telkens moeilijker wordt, zo'n watermerk na te bootsen. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling C3 01870-3477 m DD PRIJZCNPOeS Ik heb een kostbare angorakat gekocht, die afstamt van kampioenen in haar soort, dus ik wil er ook mee naar tentoon stellingen en keuringen. Wat is dan de beste voeding? Antwoord: Als u haar werkelijk het beste wilt geven, zonder naar de prijs te kijken, dan raden wij u aan deze kat dagelijks wat rauwe biefstuk te geven, afgewisseld met enige malen per week goed gekookte kabel jauw of wijting, die u mengt met ver kruimeld brood of een liga, met wat kook nat, zodat dit samen een portie vormt. Tweemaal per week kunt u een geklutst eitje geven, of door het eten doen. Zet dagelijks schoon water in een drinkbakje en geef weinig of nog beter geen melk. Een enkele keer een klein klontje halvarine en voor het gebit wat brokjes kattebrood. Nóóit gezouten vlees of etensresten van uw eigen dis toestoppen, dus ook geen vleeswaren, want die zijn véél te zout. Hoogstens ongezouten lever, maar dan van uw eigen slager en niet het ongekeurde goedkope vleesafval gebruiken, dat wel eens als katte- of hondevoer wordt aan geprezen! VHOUTSSAUS Bij een bepaald recept stond voorge schreven, dat ik er een ,,veloutesausje" bij kon geven, maar wat is dat voor saus en hoe maak je die? Antwoord: Sauce velouté is de Franse aanduiding van een fluweelachtige basis- saus, dat wil zeggen een zacht smakend sausje dat op zichzelf weinig voorstelt maar datje voor verschillende doeleinden kunt gebruiken, door er zelf een bepaalde smaak aan te geven, bijv. met mosterd, kerrie, mierikswortel, tomatenpuree, ci troensap enz. U maakt zo'n veloutésaus van een „roux" en dat is een mengsel van gelijke delen bloem en boter met bouillon. U kunt zo'n sausje zowel dun als ge bonden maken, dus precies zoals het u het beste lijkt. BMW 315 zwart, 1982, 15.500 km. A. J. VAN RUMPT STAD AAN 'T HARINGVLIET Terugblik op het Middelharnis anno 1911 (Een terugblik van Aai Boogerman) Voorjaar 1911: Daar ligt dan het toen nog kleine Middelharnis aan zgn prach tige haven. In de kleine huisjes bü deze haven en elders heerst een opgewekte stemming want de vloot is binnen. De echte grauwe armoede uit de vorige eeuw is dan voorbij al is het nog zeer zuinig aan. In de propere huisjes van de vissers liggen nu biezen matten waar over nog een mooi vloerkleed. Voor de schoorsteen staat een „angeklede juffrouw" (type kachel) waar naast een gegoten ijzeren bak waarin de stukkolen doornat worden gemaakt. Een mooie pe- troleumlamp aan de zolder en vaak een echte koperen doofpot in de hoek. Aan de schoorsteen ter weerszijde van de spiegel in ieder huisje de twee foto's van de baai (Lerwick). Eén met de dikke ronde vuurtoren en één met een uitlopende rots waar je onder door kan kijken. Daarboven het scelet van een grote geelbruine zeekrab. Op het schoorsteenblad o.m. een fles waarin een viermast bark. Die heeft vader tijdens de lange reizen uit houtjes ge sneden en kunstig door de nauwe flesse- hals naar binnen gewerkt. We volgen nu een visser vanuit zo'n huisje naar het Vingerling. Op de donkergroene deur wel ke hij achter zich dicht trekt is een vijftien centimeter grote witte ruit geschilderd. Dus, dan is deze visser een „baas". Reeds om de hoek van de straat klinkt ons het geratel van kruiwagens over de keien van de Vissersdijk tegen samen met het geroezemoes van vele stemmen. De aantrekkelijk geur, een mengsel van teer en verf waait ons nu tegen. De sloepen En daar liggen ze dan, de Menheerse sloepen. Met hun hoge stevens bonken zij tegen de zware boomstammen die met kettingen en beugels losjes om palen zijn bevestigd zodat ze met het getij op en neer kunnen. Het Vingerling is één en al leven. Er wordt gesjouwd met vaten, manden, kabels, zei len en ballast. Smeden komen met een ijsmolen aan sjouwen. Er lopen timmerlui, schilders, kuipers, zeilmakers. Oude vissers staan te kijken op het zon nige Vingerling. Men sleept met kettingen en ankers vanaf de ankerparken verborgen achter de huizen van de Vissersdijk. Van de wal naar de schepen en andersom schreeuwen de vissers elkander toe om boven de herrie uit te komen. De vloot wordt klaar gemaakt. De schepen zijn zwart of grijs geschilderd met gele randen. De houten schepen hebben de roman tische kleur van het eiken hout. RENAULT 18 GTL zilver, 1984, 26.000 km. RAMOCO h.\. Renault-dealer STAD AAN 'T HARINGVLIET Wij verzonden aan de abonnees die hun abonnementsgeld nog niet vol deden, een acceptgirokaart. Momenteel missen we echter nog enkele betalingen. Wij verzoeken de betreffende abon nees het nog verschuldigde abonne mentsgeld middels de toegezonden acceptgirokaart te willen voldoen. Wij zeggen u bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. Adm. Eilanden Nieuws bv De laatste hand Enkele schilders zijn nog bezig aan de sierlijke krullen die de namen op de achter stevens omlijsten. Aan de gieken hangen als een rij kleurige lampions de breels vers geschilderd (denk maar aan enorme vis- dobbers). Elders wordt onder begeleidend gezang een onwezenlijk groot zeil ge hesen. In de brede bocht van het Vingerling zit te midden van al die herrie met stoïcijnse kalmte de zeilmaker Brinkman een fok te repareren. Hij is gekleed in een wit zeil- doeks pak. Op de heup aan een riem een koehoorn gevuld met vet. Daarin steekt hij telkens de grote naald. Om de hand een riem waaraan een ijzeren geruite plaat waar mee hij op de naald mept. Elders in een pakhuis doet Aren Put hetzelfde voor Kolff. Van Leeuwen de kuiper vist nu met een haak een bos verse hoepels uit de kaai. Ik houd nu maar op met details. Ik zou iedereen duidelijk willen maken hoe onwaarschijnlijk mooi het is ge weest als deze vloot grote zeilschepen voorde wal lag en hoe vol van leven dit deel van Middelharnis dan was. Maar daar is een heel boek voor nodig. Een brok folklore, onvoorstelbaar voor degenen die het niet hebben mee gemaakt. Hoewel er nog nergens sprake was van een vrije zaterdagmiddag leggen de vissers nu het werk neer, ze zijn immers zo weinig thuis. Het wordt dan geleidelijk stiller op het Vingerhng en in de visserswoningen wordt het eten opgeschept. Het blijft dan een paar uren stil op straat maar dan komen ze te voorschijn. „Aangekleed" De groene zeep en de Sunlight zijn er aan te pas geweest en nu zijn zeaangekleed". Ze hebben nu zwarte pantoffels aan, een lange broek van blauw fries laken, een dikke donkerblauwe of zwarte trui of een blauw gestreept „kezjak". Aan de truien (vrok) echte zilveren Zeeuwsche knopen. Een blauwe lakense pet met glimmend leren klep. Een zeer lange zilveren ketting om de hals, twee lussen voor de borst, achter de trui heen naar beneden en dan net van onder de rand de zilveren signetten en een enorme horlogesleutel hangende aan die ketting. Koperen rin getjes in hun oren. Tegen half drie loopt dan de Westdijk vol met van die blauwe vissers: Pracht typen zijn er bij. Ze zijn allemaal op weg naar Café Hanson, hun trefpunt (waar nu slijterij v. d. Weide is). Andere trefpunten waren Job Bom (nu privé woning Jacobi),Bennemeer (nu Jac. Smit), V. d. Sluijs (nu woning G. A. Wijnhoff en café Schippers (nu hotel- café-restaurant Bellevue). RectiHcatie In ons vorig stuk stond abusievelijk K. Broen, in plaats van K. Groen, als schrij ver over de visserij. drukkerij kranse bv Deze Hanson, Jehan, voor de vissers heeft niets gemeen met het begrip kroeg baas, integendeel. Hij is de vertrouwensman van de vissers en staat hen met raad en daad bij in de problemen van de wal waar ze soms zo onhandig voor staan. Zijn zaak loopt nu stampvol. Voor 5 cent een stenen kruikje bier. Nu zijn ze „uit". Ze praten opgewekt en zien er gelukkig uit. Ze hebben zo weinig in hun leven. Sommigen hebben hun kleine jongens meegebracht. Die worden in de serre gezet waar de pleegzoon van Jehan speelt met een grote bus Engelse pepermunt, een geschenk van een der vissers. (Deze bussen zeer fijne pepermunt brachten ze allemaal mee uit de baai). De jonge vissers wanen zich nu miljonair en trakteren de kinderen op grenadine. Het wordt steeds voller en rumoeriger, maar als er één „uit zijn roer" dreigt te lopen is een klein schouderklopje van deze eminente kastelein voldoende om de zaak te klaren. Zo hebben ze dan een fijne zaterdag middag. De avond wordt gebruikt om te gaan gendagzeggen. Dit was een vaste ceremonie maar het is onmogelijk op alles dieper in te gaan. Men ging dan heel de familie af alvorens te varen). Bij het afscheid was het altijd: „Goeie reis en gezondheid". Zo, nu morgen met zijn allen nog naar dominé Bruining en dan volgende week weer varen. Het lot Dat was dan voorjaar 1911. Vond u het mooi? Ja? Dat was het ook. Maar; van het vrolijke gezelschap hier boven omschreven zullen in december 1911 onder Toon den Braber met de „Anna" 12 mannen uitvaren om nooit meer terug te keren. Voor het koffie- kokertje stond in dit geval onder het ,,in memoriam" in de kranten „knaapje uit Vlaardingen". Inderdaad, Nico van Os was zijn naam. En in januari 1910 was Willem van den Hoek met zijn „Luctor et Emergo" in een storm vergaan, 13 mensen. Bittere ironie. „Luctor et Emergo" immers betekent: „Ik worstel en kom boven". En aan dit alles, het goede en het kwade willen wij straks denken als wij op kunnen kijken naar onze bronzen vissersjongen. A. B. Gezicht op het vroegere Vingerling te Middelharnis. Potloodtekening van A. Boogerman. VERVOLGVERHAAL Door Fenand van den Oever - 36 - G.F.CallenbachB.V. Nijkerk Arend-Michiel vond Jacobs voorstel opperbest. Hij kon gerust gemist worden. Voor het veranderen van de vleten had hij een paar vertrouwde mannetjes. Hij had alles voorgedaan en de maatlat erbij gegeven. Ze snapten nauwelijks wat ze deden, maar ze deden het goed. En van de trawl kon hij leren. En hij van hem. Ja, want Arend-baas was wel wijs, maar niet eigenwijs. Wie dat zei, kende hem nieten dat waren er heel wat. Tussen die kerst en nieuwjaar, toen alles geregeld was, nam hij zich voor er eens met Albertien over te praten. Tijd had ze nauwelijks maar ze moest het er maar even van nemen. Ze wou zo graag voor nieuwjaarsdag de voorlopige cijfers van de handel laten zien. Op een avond thuis begon hij erover. Hij was veel minder gesloten dan de vorige keer. Och, wat d'n heer en Wijnand en jonge Jacob wisten, mocht zij toch ook wel weten. ....Hij wou er eens uit Hij wou elders poolshoogte gaan nemen. De Duitse kust langs. Dat haringtrekken lokte hem zo. Vooral in de schrale weken van de teelt... Albertien luisterde goed. Zij, verknocht aan de handel, kon niet alles ervan beoordelen. Maar ze had een ongeschokt vertrouwen in hem. Ze gaf hem gelijk. Het kon nou best Meer zei ze niet Het leek wel een telegram, zoals ze sprak. Ze boog zich alweer over de papieren. In diezelfde dagen kwam bovenmeester Van der Schaar eens aanstappen. Over Willem wilde hij een ogenblik praten. De jongen werd de kamer uitgestuurd. Met een blos op de wangen vertrok hij. Ja, 'twas niet zo erg, maar een gesprek zonder hem over hem was nu toch beter. Meester Van der Schaar ging even verzitten. Er hing iets van spanning in het vertrek. Willem zou volgendjaar examen doen en, naar de mens gesproken, zeker slagen met prachtige cijfers. Hij was een der schrandersten van de klas een beste kop stond erop. Wat of ze verder methem wilden? Daar kon dan rekening mee worden gehouden bij de verdere opleiding. Arend-Michiel schrok ervan. Wat ze verder met hem wilden? Was dat dan hier een vraag? Al de vrees voor de visserij en de jongen en het verloren gaan van hem ervoor stapelde zfch op. Als de jongen eens wat anders koos. Van zijn schrik liet hij echter niets merken. Hij vroeg kalm: Wat zou hij kunnen halen, meester? Nou, wel wat, dokter of dominee of ingenieur, denk ik Arend-Michiel zweeg. Hij dacht diep na. 't Was allemaal geweldig, een jongen van hem naar de hoge school. Als Wil dit eens had mogen beleven. Een jongen van hen dominee. Mooi zou het wel zijn. Maar ze verspeelden hem dan voor de visserij. Hij overlegde: als de jongen er nou zelf lust in heeft, mag ik hem dan tegenhouden? Was dat dan geen opofferen aan eigen eerzucht? Het bleef stil. Er werd bijna hoorbaar gedacht Toen sprak Albertien, die eigenlijk tot nu toe de opleiding had bedisseld. Ze hakte de knoop door. k Als Willem eerst zelf eens sprak! Ze stelde het maar voor. Arend-Michiel keek haar aan. Wat een mooie ogen had die meid toch. Ja, dat was niet gek. Spreek jij dan maar, Albertien, zei Arend-Michiel. Hij voelde, dat hij daarvoor niet de man was. Hij zou het nooit objectief kunnen voorstellen. Willem, die met zijn grootvader zat te praten, werd geroepen. Hij kwam meteen. Albertien deed het verhaal. Op haar manier, bijna neutraal. ....Meneer Van der Schaar was hier. Als hij zijn best deed, zou hij volgendjaar denkelijk wel slagen. Maar wat dan verder?.... De jongen zei speels: Daar heb ik nog nooit over nagedacht De bovenmeester wel, zei Albertien. O. Ze wilde niets verzwijgen. Als je heel erg je best deed, zou je misschien wel dokter of dominee of ingenieur kunnen worden. Ze zagen hem schrikken. Wat wilden ze met hem? Het fiere, dat hem anders tekende, zakte weg. Hij keek een beetje hulpeloos de kamer rond. Hij zag zijn vader aan en liep op hem af. Als een kleine jongen leunde hij tegen hem aan, als zocht hij beschutting. Ineens lei hij zijn hand om de hals van Arend-Michiel en smeekte bijna: Vader, vader, ik mag toch in de rederij? Geen ding of woord had Arend-Michiel deze dag rijker kunnen maken. De beslissing was gevallen. Iedereen besefte, dat hier geen woord meer nodig was. In de gang had meester Van der Schaar gezegd: Erg vind ik het niet, het bedrijf kan zo'n vent wel gebruiken. Van Koon. De visserij is hier anders niet meer wat het geweest is. Wie voelt er nog wat voor, zoals vroeger. De bovenmeester had gelijk, maar deren deed het Arend-Michiel op dit ogenblik niet „Vader, ik mag toch in de rederij?" had zijn jongen gevraagd, 't Was de heerlijkste muziek voor hem, die er te maken viel. Mag ik, vader? Ja, natuurlijk, graag! Toen Willem naar bed was, zei Albertien: Wel gefeliciteerd, Arend-Michiel. Hij zei: Jij ook. Zij had het leren geregeld. Ze had het goed gedaan. De jongen was niet zoals velen hier van de visserij af geleerd. Ze waren allebei zo blij met Willems beslissing. We zijn toch wel erg gelukkig, Arend-Michiel. Vind je, Albertien? vroeg hij nadrukkelijk. Ze begrepen wat bedoeld werd. En ze zwegen. XIII u nam Arend-Michiel het er zeker helemaal van. En er was toch vakantie Willem mocht mee. (wordt vervolgd) verhuizen van west naar oost en omgekeerd van hoog naar laag en omgekeerd van klein naar groot en omgekeerd van dorp naar stad en omgekeerd van binnen naar buiten en omgekeerd met flakkee expresse kunt u alle kanten op flakkee expresse 01870-2188 middelharnis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee sss. ^^k voorstraat 13 3245 bg sommelsdilk tel, 01870-2275 l^l^l^l^^^l^l^>^l^^.4.l^^^l^44■'^**'^>^>^4■>ff***'^**'^'^*¥¥****'^*4■¥*>^*¥********'^**'^***¥**4■**^■*****^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5