volgend jaar op de rassenlijst Verpakking nodig? Verwarming en isolatie: keus genoeg, maar wat te kiezen? OVENSPRAY, doe er meer mee Gelijkspel Heren 1 Intermezzo a. het voormalige schoolgebouw b. de voormalige onderwijzerswoning wü staan gereed om U daarby te helpen! PAPIERWOL, CELLOFAANWOL en CELLOFAANROLLEN BIVIW315 I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I BIJ INSCHRIJVING TE KOOP Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 21 NOVEMBER 1986 Het aardappelras Prior is voor 1987 op de Nederlandse Rassen- lijst geplaatst. De Wageningse commissie voor de samenstelling van de Rassenlijst, onder voorzitterschap van prof. dr. ir. J. A. Parlevliet, heeft deze beslissing op 6 november 1986 genomen. Het gevolg daarvan is, dat er in 1987, het eerste oogstjaar waarin de Prior wordt toegelaten tot de Rassenlijst, in Neder land al 460 hectare aan poot- en con- sumptie-aardappelen zullen staan uit- geplant, goed voor minimaal achttien duizend ton aardappelen, zomer 1987. De Prior is een kweekprodukt van het 250 hectare grote veredelingsbedrijf Dr. R J. Mansholt in Ulrum (Noord-Gro- ningen), dat onder leiding staat van ir. Ubbo Mansholt. Het eigentijdse kweekwerk werd verricht door de heer AM. Bakker, die daar reeds 40 jaar met het aardappelveredelingswerk is belast. In de veertig jaar kweekte Bak ker in totaal acht nieuwe rassen, waarvan er tot nu toe vier op de Nederlandse Rassenlijst werden geplaatst Hoewel het nieuwe ras is ontstaan uit de kruising Primura en Profita, zou men aan de hand van de eigenschappen ervan eer der denken aan een kruising tussen Bintje en Eersteling. Het is namelijk even vroeg als de Eerste ling en kent dezelfde hoge opbrengsten per hectare met dezelfde mooie lange knol- vorm. Daarnaast heeft het alle excellente bak-, kook- en consumptie-eigenschappen van de Bintje. Verder bezit de Prior alle eigenschappen die van een modem ras verwacht mogen worden, zoals resistentie tegen aardappel moeheid en wratziekte en geringe ge voeligheid voor phytophtora, schurft en virusziekten. Bovendien is hij weinig ge voelig voor rooibeschadiging en stoot- blauw, terwijl de knollen zeer los aan de plant zitten. In de praktijk zijn deze laatste eigenschappen van groot belang gebleken bij het zeer vroege machinale rooien. In de praktijk Het is niet gebruikelijk, dat een ras met zoveel gunstige eigenschappen in de prak tijk al bekend is en verbouwd wordt, voordat het goed en wel op de Rassenlijst is geplaatst. Maar in dit geval hebben de mensen uit de praktijk duidelijk niet kunnen wachten op de zes jaar durende proeven van rijks wege en intussen bezit genomen van het ras. Het is niet verwonderlijk, dat zoveel haast wordt gemaakt met het in gebruik nemen van het nieuwe ras. De vroege oogstbaarheid ervan kan voor velen de oplossing betekenen van een reeds lang bestaand probleem, dat ontstaat door het te laat beschikbaar komen van de Bintje. De Bintje is de superieure kwaliteits aardappel, zowel voor de kook als voor de bereiding van patat frites. Van de Neder landse huisvrouwen geeft 55% de voor- Twee succesvolle veredelaars, na 15 jaar „monnikenwerk", Albertus Bakker (links) en Ir. Ubbo Mansholt, bij een partij Prior die klaar staat om te worden afgeleverd aan de frites-industrie. keur aan Bintje, terwijl ook frites-indus trie en ambachtelijke fritesbakkers uit sluitend voor dit ras kiezen. Van het totale aardappelareaal in Nederland, België en Frankrijk wordt dan ook 70% in beslag genomen door dit ras. Hoe voortreffelijk die tachtig jaar oude Bintje echter ook is, hij heeft nogal wat slechte eigenschappen. Vatbaarheid voor aardappelmoeheid, phytophtora, virus- en andere ziekten zijn daarvan niet eens de belangrijkste. Deze kunnen immers wor den bestreden. Late oogst Het grote probleem voor handel en ver werkende industrie is de late oogstbaar heid. De Bintje heeft de maand augustus Het verschilin bruikbaarheid voorde verwerking tot patates-frites tussen het lange ras Prior en een van de drie andere ,,bakwaardige" vroege rassen die uitsluitend met ronde knollen groeien. Van de lange knol snijdt men veel lange frites-staajjes met weinig afval aan kantverlies. Bij de ronde knol lukt dit veel minder. GESCHENKDOZEN - diverse maten en kwaliteiten op voorraad. Uiteraard ook weer St Nicolaas en Kerstdozen Een passend stukje PAKPAPIER Keuze uit een groot assortiment apparaatrollen. Poly- of cellofaan STAAFZAKKEN FRUITSCHALEN rond en ovaal En daarbij behoort een feestelijk ETIKET met lintverpakking Dit is slechts een kleine greep. Kom uzelf overtuigen of neem kontakt met ons op. Het is beslist de moeite waard. Papierwarenbedrijf Gebr. de Waal-Sommeisdük Haveneind 1, Telefoon 01870 - 2324 of 2729 Sprays, je hebt ze in ontzaglijk veel soorten en maten. Mondspray voor een frisse adem, impregneerspray voor een waterdichte jas en haarspray om je kapsel in de plooi te houden. De naam geeft doorgaans duidelijk het gebruik aan. Bij ovenspray zou men terecht denken: iets om de oven een goede beurt te geven. Klopt.... maar dit schoonmaakmiddel blijkt echter méér mogelijkheden te heb ben dan alleen het reinigen van de oven. Elektrische- en gasfomuizen hebben veel met vet aangeslagen onderdelen, die zich uitstekend lenen voor een behandeling met deze spray. Maar ook bijvoorbeeld de in de keuken geplaatste centrale verwar ming knapt op door deze ontvettende rei niger. Niet zo voor de hand liggend en toch heel goed toepasbaar: de vuil geworden onderkant van een strijkijzer. De ovenspray is dus eigenlijk een multi- reiniger. Door z'n vele gebruiksmogelijk heden biedt het een goede oplossing voor het schoonmaken van allerlei voorwerpen. (CONSU) BMW 320i groen, 1984, 53.000 km. A. J. VAN RUMPT STAD AAN 'T HARINGVLIET nog nodig om te groeien en kan pas in september worden geoogst Door deze late oogst ontstaat er ieder jaar opnieuw weer een tekort aan goed bakkende aardappelen op het moment waarop de oude oogst is geruimd of „ver sleten" en de nieuwe nog vele weken op zich laat wachten. Ook de beste manier van bewaren kan niet verhinderen, dat de knollen aan het einde van de bewaarperiode hun frisheid en goecle bak- en kookeigenschappen ver liezen. Juist in de vakantiemaanden, juli en augustus, waarin de afzet van patat frites tot het jaarlijkse hoogtepunt komt, is er zodoeride gebrek aan verse, goed bak kende aardappelen met lange en mooie knollen. Weliswaar zijn er in deze periode twee andere vroege rassen met redelijke eigen schappen voor de frites, maar die missen de lange knolvorm. En één van de eisen die aan een goede zak frites worden ge steld, is het aanwezig zijn van een zo groot mogelijk aantal staaQes die langer zijn dan zeven centimeter. „Vroege Bintje" Het kweekwerk op Dr. R. J. Mansholts Veredelingsbedrijf was er daarom op ge richt dit hiaat te vullen. Zes jaar praktijk ervaring met de Prior heeft de gebruiks waarde van het ras intussen al enigszins bewezen. In de komende jaren zal echter moeten blijken in hoeverre de Prior, die in het zuiden reeds de bijnaam vroege Bintje" heeft gekregen, aan de verwach tingen voldoet of dat hij zich meer zal ontwikkelen in de richting van een resis tente Eersteling". Ook in Noord-Holland heeft men al veel ervaring opgedaan. In het komende sei zoen zullen heel wat velden zijn uit- geplant met de Prior als vervanger van de Eersteling, het in deze omgeving favoriete ras. De Prior zal in de Rassenlijst worden geplaatst onder de rubrieken: geschikt voor binnenlands consumptie" en ge schikt voor de bereiding van frites". Het zelfde gebruiksdoel als de Bintje. rood, 1983, 62.000 km. A. J. VAN RUMPT STAD AAN 'T HARINGVLIET SINT ANNALAND Vernieling auto's 12 mille Het aantal auto's dat door de vier gebroeders J. uit Bergen op Zoom is vernield, is inmiddels opgelopen tot 26. De totale schade wordt geraamd op 12.000 gulden. De daders bleken in Bergen op Zoom nog ruiten ingegooid te hebben bij een bedrijf en een woning. Op het politiebureau lig gen nog twee windvangers, waarvan de herkomst nog niet duidelijk is. Wie deze attributen mist, kan zich op het bureau melden. Daar liggen bovendien ook nog stukken van een mistlamp en ruitenwis sers. Afgelopen zaterdag was het dan zo ver. De beide koplopers uit de tweede klasse moesten tegen elkaar in het strijdperk treden. Intermezzo en Ekspalvo kwamen na een zeer spannende en gelijkopgaande strijd tot een gelijkspel. In de eerste set ging het in het begin goed gelijk op, maar toen raakte Intermezzo even het spoor bijster. Er werd fout ge stopt en de Heren van Intermezzo kwa men niet tot een eigen aanval. Hiervan profiteerde Ekspalvo gretig en besliste de set in hun voordeel met de setstand 15-6. In de tweede set kwam Intermezzo weer terug in het spel en overblufte Ekspalvo ruimschoots. Er werd goed gespeeld en Intermezzo wist keer op keer punten te maken met goed gevarieerde aanvallen en een goede service. In de derde set kwam Intermezo er niet meer aan te pas, want al snel stond het achter met 7-0. Even later zelfs met 12-2. Maar na een mentale oppeping wist Inter mezzo zich toch nog goed te verdedigen en wist het Ekspalvo knap moeilijk te maken. In deze derde set wist toch uiteindelijk Ekspalvo aan het langste eind te trekken door deze set met 15-12 te winnen. In de vierde set bleek dat Ekspalvo te veel van zichzelf geëist had in de derde set. Het zat conditioneel kapot en daar profi teerde Intermezzo maar al te graag van. Intermezzo wist deze set met 15-4 te winnen en daarmee was de wedstrijd in een 2-2 gelijkspel geëindigd. Nu staat Intermezo weer gelijk met Ek spalvo en ook Rowido is bij deze twee gekomen. Het beloofd dus zeer spannend te worden in de tweede klasse. De overige uitslagen zijn: Kangoeroes - Meisjes Mini2-1 Meisjes C - Kangoeroes0-3 Meisjes B2 - Drieslag1-3 Meisjes A2 - Hollemare2-2 Meisjes Al - Spivo3-0 Jongens C2 - Vovero0-3 Jongens Cl- Kangoeroes2-2 Jongens B - Kangoeroes1-3 Jongens A - sv Kwiek1-3 Dames 4 - Kangoeroes1-3 Dames 2 - Geervliet3-0 Heren 3 - Kangoeroes 23-0 Heren 2 - Mevo 22-2 Dames 1 - Kalinko3-1 Volgende week worden er alleen uit wedstrijden gespeeld. Goed verwarmen of isoleren hoeft tegenwoordig beslist geen kapitalen meer te kosten. En dankzij de moderne techniek is er voor elk type woning het juiste verwarmings- en isolatiesysteem voorhanden. Eigenlijk is er nog maar één echt probleem: hoe een verantwoorde keuze te maken uit het enorme aanbod. De onlangs verschenen WELKE gids over verwarming en isolatie kan daarbij wellicht helpen. Vanzelfsprekend veel aandacht in de gids voor verwanning. Opvallend in het hoofdstuk over centrale verwarming zijn de eigentijds vormgegeven radiatoren die door een aantal fabrikanten op de markt worden gebracht. Niet die gewone witte dingen tegen de muur, maar nu vaak in felle kleuren, verticaal en te gebruiken als wandafscheiding, kapstok, en in de badkamer handdoekenrek. Hoewel uit de tabellen met produktinformatie valt op te maken dat de tegen woordige CV-systemen vaak zeer energiezuinig zijn, kan volgens WELKE lokaal verwarmen met gevelkachels soms een goedkopere oplossing zijn. Dit is onder meer afhankelijk van de grootte van het huis. Echt voordelig stook je natuurlijk pas in een goed geïsoleerd huis. WELKE geeft in de betreffende hoofdstukken over dit onderwerp veel nuttige informatie. Daarbij is steeds het rendement als uitgangspositie gekozen. Zo is vrij eenvoudig ruwweg vast te stellen wat in de eigen situatie de beste aanpak is. WELKE waarschuwt echter wel voor te onbesuist isoleren, want als een huis domweg potdicht wordt geïsoleerd, ontstaat er een bedompte sfeer: de bewoners voelen zich ongemakkelijk. Het vocht dat zich in elk huis bevindt, kan niet weg en tast langzaam vloer- en wandbekleding aan. De oplossing is simpel: zorg altijd voor een goede ventilatie. In deze WELKE-gids Verwarming en Isolatie verder artikelen over geiser en boiler, subsidie en hoe die te verkrijgen, en een uitgebreid overzicht van vrijwel alle importeurs en leveranciers die produkten leveren op de verwarmings-, warmwater en isolatie-markt. De gids kost 4,95 en is verkrijgbaar bij de tijdschriftenwinkels. RENAULT 4 GTL groen, 1984, 45.000 km. RAMOCO b.V. Renault-dealer STAD AAN 'T HARINGVLIET SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 18 novem ber 1986Uien, maat veertig/opwaarts, klasse twee N.L.: 21,70. Uienprijs per 100 kg. Aanvoer 25 ton. Notarissen Mr. G. E. H. ter Braak te Dirksland en Mr. C. N. Schuring te Middelhamis zijn voomemens ten verzoeke van de eigenaresse bij in schrijving te verkopen: met berging en verdere aanhorigheden en plein, staande en gelegen te Sommelsdijk, gemeente Middelhamis, aan de Jacob Banestraat 8, uitmakende een ter plaatse kennelyk aangegeven gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Sommelsdijk, sectie B nummer 2387, ter grootte van ongeveer 12.30 aren; met verdere aanhorigheden en tuin en pad, staande en gelegen te Sommelsdyk, gemeente Middelhamis, aan de Jacob Banestraat 6, uitmakende een ter plaatse kennelük aangegeven gedeelte van het perceel kadastraal bekend gemeente Sommelsdyk, sectie B nummers 2387 en 2320, ter grootte van ongeveer 3.50 aren. De zakelijke lasten en belastingen komen voor rekening van koper vanaf 1 januari 1987. De oplevering geschiedt vrij van huur en gebraiksrechten per de datum van betaling der koopsom. De gunning wordt voorbehouden. Het perceel heeft thans een bestemming ten behoeve van openbare doeleinden. De koper dient voor eigen rekening en risico wijziging van het bestemmings plan aan te vragen. Inschrijfbiljetten te verkrijgen en in te leveren ten kantore van genoemde notarissen, West-Achterweg 34, Middelhamis, tel. 01870 - 4900 (postadres: Postbus 107, 3240 AC Middelhamis) uiteriijk 10 december 1986 in een gesloten enveloppe, vermeldende: Inschrijving CSS. Opening der inschrijfbiljetten ten genoemde notariskantore op 11 december 1986 des morgens om 10.00 uur. Nadere informatie te verkrijgen en bezichtigingen te regelen via Jongerius Onroerend Goed B.V., Voorstraat 20, Sommelsdijk, tel. 01870 - 4844. Aardappelras Prior

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 14