Moeder Op z'n flakkees gezeit: Ondernemers Vereniging Ouddorp Zaterdag 22 november Nóg een van Balt v. d. Weide in de Icoaie.... Vakantie-rechten Bouw ASSISTENT MN MEDISCHE DIENSTEN Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 21 NOVEMBER 1986 bij wijze van afscheid herinneren wij onsje wezen, zo zonnig al die tijd, Je onuitputtelijke zorg voor elk die van en om Je was. Je gaf ons 't leven door, soms deugde het gelijk of mogelijk later nog. Je goed eigenschappen sluimeren nu in ons, en al die andere, wel wie weet.. Je bent nu los van al die banden, we kijken er vandaag van op en zijn toch ook niet ver van daar Jouw vroegere verzen leken zwaar, nu na die vijfentachtig Jaar dansen ze onbezwaard en lichter dan mijn woordendrang. C. Stok, Lutjewinkel, 18 november 1986 Vlee weke haaiende ik de krangte uut te bus in daer zie 'k op het voorste blad, Gaarrit van Annekee van Joap Prins in mit t'n eigen oagopslag, een zeune van Balt van der Weide. Gaarrit of te wel Joep die haelende ik t'r nog wel uut, mar Han van Balt, nee.... mit te beste wil van de waerelt niét oor. Mar 't haelende wel 't éèn in oare biê m'n nae boven. 'k Zag 't nog voo m'n, Balt druk doende in z'n vaarverswiênkel om de kost te ver dienen voor Sanne in het héle krootje kinders in Sanne zelf oak hard in de weer om cal de kinders, netjes in schoan te houwen, in dan kwam d'r héél wat méér kiêke, het was toen in 1939 een waarke- loazen tiêd, net as noe, mar de inkomsten wazze toen niê soe rejoal, as téénwoorig. In vooral as je dan, eige baesje was, want tan kon je wel vaarve, mar de maansen hadde dan giên caanten, om de rekenienge te betaelen. In plokt tan mar 's veren van 'n kikker. In as je dan zuvvel mongden mó fulle, dan valt het nié mee, mar och, het was net as Joep zei, m'n wazze net zoé arm as 'n oare. In daer hieuw het tan mee op! Mar de kinders van Balt, je kon ze be- kiêke, mar om het oage te houwen, dat was haest giên doewe. Ze wennende op t'n Diêk an de kangte van de Nieuwestraete, dus ze konne niét in d'n tuün, want te grond die Balt had, dié hieuw op, biê de blompotten die mi granieums voor de raemen stonge. In je kon ze toch niét an de poat van d'n taefel binde, dus waer giénge ze heen.... nae d'n Diêk in die loapt éènmal uut op te Kaoie. In waeter heit oal z'n leven nog antrekkingskracht voor 'n kind gehad, dus Han giéng fanself nae 't waeter het trapje of, in.... je leit t'r in. Mar gelokkig: Han had 'n bewaerend iêngel. In dat docht 'k noe, toen 'k da stikje las, want tie woorden hao 'k niét van m'n eige, mar dat wazze woorden van Han z'n moeder, Sanne van de Kreeke. Ze zei dié woorden 's, tegen Jannes Tiele- man, dat was toentertiêd, de Chef fan Albert Heijn. In weet je noe, hoe of tat kwam, da se dat zei? Nee.... dat ka je oak niê wete, mar daerom za'k dat tan 's vertaale. Het was maendagochend in de Chef had oal z'n puppieren in orde, z'n kas op- gemaekt van de vorige weke in hiê brocht héél dié sangtemekraem nae 't poskun- toor, in dat giéng: te voet, een lekker loapje. Een maans mag toch wel 's een klein uüspattingtje doewe. Toen 'n z'n geld in puppieren ofgeleverd had giéng een weer vorm, hié maekende nog 'n praetje op te Koaie, d'r stonge toch nog al wat waarkeloazen in iederéén kon toen nog iederéén, dus wat let je. Mar daer ziet t'n inééns een kind, plat op z'n buük op te kangte van de kaoie hange, 't was hoag waeter in dat kind docht zeker, daer kan 'k wel bié, mar dat was nié soe, dus ta kind nog wat voarder rekke in wat mot je dan. Ze stonge d'r mi z'n vieren in ze zagge het al voor d'r, mar roepe kon je niét dus te Chef op z'n tenen d'r nae toe, het was net op 't leetje, want net toen het overhellende, pakte Jannes het kind z'n poatje. BruUe as een vaareke, mar d'r giéng wel een zucht van verlichting deiir de mannen die tegen 't hekje van Bom leunende. Hé, hé, net op tiêd, mar van wiê is het t'r één? Ooo....'kaa'talhezieëoor, zeideChefop z'n zéèuws, 't is t'r één van Balt van d'r Weide, dié kan 'k heliék oflevere in hiê op pad mit 't waeterdeurnatte kind dat mar brullende in om z'n moeder riep. Daer wazze ze gelokkig gaauw beland. Sanne kwam nae voren in zei: Hoe haa 'k het noe, is se d'r ingevalle? Jae dat is se net, in gerisselleveerd as 'n was zei 'n: Vrouw Balt jiê mó se 'n beetje bié je houwe, want ze is haest verzope. Die huüst loape oallemaele nae 't waeter, dat weetje toch.... In wa zei vrouw Balt? Och buurman, ik kan het oage d'r niét op houwe, mar ik diénke dan mar: Ze haawe oallemaele een bewaerende iêngel, je ziet, joê mos tat weer zieë, in je briéngt ze weer thuüs, in ik kanne ze niét bewaere. Be- dangt oor buurman. Of ta ze d'r voarder niét bié stille stong, dat weet 'k niét, mar Tieleman kon z'n eige verschoane want hié had dat kind tegen z'n lief gehouwe in hiê zei: Dat is toch verrekt makkelijk, as je d'r zoé over diénkt mar of ik noe dié 'n bewaerenden iêngel geweest binne, nee dat wil d' r biê miên niét in oor. Mar je heit oalderlei maansen, in as je voor zoé 'n huüsouwen mó zurrege, dan kan je daer oak niét t'n héélen dag biê stille staen, wasjoe. In as 'k tan noe leze, dat ze 92 jaer is, dan mod 'k oak zaage: Zou ze wel zoe oud geworre haa, as ze dat stangpunt niét gehuldigd had, want nog 's.... d'r kwam héél wat kiêke. r>i^k^r*i»e'>é^Mr»»r^M^k^r*i»e-^»t^k^ri^^ Aankomst Sint Nicolaas 's middags 2.30 uur aan de Ouddorpse haven, m.m.v. „De Trompetters", Manege „Ouddorp" en garage „Schlink". Tot ziens, namens O. V. O. van vrijdag 21 november 1986 t/m zondag 23 november 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijlt: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 01870 - 2121. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur hebben dienst de doktoren K. J. Huisman en T. v. d. Doel, tel.01877- 1412, b.g.g. 1752. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter G. C. A. M. van Hattem, tel. 01874 - 1259. Stad aan 't Haringvliet Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter A. J. Janssen, tel. 01871 - 1306. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoormummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Jansen, tel. 01870 - 2169 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud dorp, tel. 01878- 1538. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871- 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 - 1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875- 1390 Ooltgensplaat01873 - 1310 Ouddorp01878 - 1321 Oude Tonge01874- 1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00/ 13.00-17.00uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag X/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. Stichting voor Gezinsverzorging op Goeree-Overflakkee Voor gezinsverzorging in: Nieuwe Tonge Stad aan het Haringvliet en in de Gemeente Oostflakkee spreekuur iedere werkdag van 8.30 tot 9.30 uur. Tel. 01874 - 1044, Julianastraat 9, Oude Tonge. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 OPVANG van SLACHTOFFERS Bü MISDRUVEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. In ons gezinsmilieu heeft de eman cipatie nog geen bressen geslagen in het gegroeide rollenpatroon. Z^, Eva, voert niet alleen heerschappij over het keukengebeuren maar ver zorgt ook nog steeds met onverdro ten ijver de flora binnenshuis. Bei de vensterbanken staan soms tjok vol met door sierkunststoffen aan geklede bloempotten. Van bijvoor beeld een kaaps viooltje langs on dermeer een gatenplant naar een fors uit de potgrond ontsproten fl ens. Ze hangen zelfs aan het pla fond, exemplaren met guirlande achtige structuren. Micro-organismen Vandaag vinden we weggemoffeld achter brede bladeren een buikfles met smalle hals waaruit een viertal kale bloemsten- gels omhoog prikken. Dat zijn chrisant- dieven waarvan wordt verwacht dat ze in dat bekrompen natte stekje toch wortel zullen schieten. Als zulks dan weer lukt waard andermaal de interieurverzorgster onderzoekend rond of er ergens nog een plekje kan worden vrijgemaakt voor bloempot num- mero zoveel. Nu ontfermen wij ons over dat kweek- glas. Sinds er met een eenvoudige micros coop de jacht op het pantoffeldiertje is geopend, is er geen bloemvaas meer voor ons veilig. Boven op een klein knus kamertje schui ven we eerst de gordijnen dicht. Koud kunstlicht tekent scherpere contouren dan veelal omfloerste zonneschijn. Althans volgens onze waarneming. Het lukt weer op het kleinst mogelijk druppeltje scherp te stellen. Maar zo'n spatje van enkele milimeters wordt onder het spiedend oog van het kijktoestel een grote witte plas van tenminste de omvang van een ouderwetse lampekap. Er komen drie stippen netjes op rij links het beeld inzwemmen. Opeens gaat de benjamin van het drietal in een hogere versnelling en exerceert daarmee uit de pas. Bovendien krijgt dat puntje ook nog een staart. Het wordt een komma. Is dat nu een zweepdiertje of een zweepwiertje? Een plant of een dier? Net sta je op het punt iets te ontdekken en dan tuimelt de verschijning over de rand van het gezichts veld. Een vlekje in de boonvorm. Het roeit schuin omhoog. Staat plotseling stil. Draait een kwartslag naar links en rept zich dan ook naar de horizon". Weg is 't ie. Schuiven dan het observatie-object een fractie naar boven. Dat gaat niet zonder beroering wat voor dit minuscule water wereldje een ware zeebeving oplevert. De bedoeling is onze vluchtige vriend weer in het vizier te krijgen maar hij is kennelijk ondergedoken. Kan dat in een druppel. Jazeker. Je ziet duidelijk heldere organis men aan de oppervlakte en zwakkere afspiegelingen dieper in die paar kubieke milimeter bloemwater. Laten we maar aannemen dat het een vorm van etage- bewoning is. Pantoffeldier Dan meldt zich onmiskenbaar Parama- cium caudatum, het pantoffeldiertje. Er is een lichte ritmische beweging duidelijk waarneembaar. Trilharen kunnen we niet onderscheiden maar wel een fibrerende cadans aan de periferie van het wezentje. P. caudatum is door de verfijnste appa ratuur bestudeerd. Daarbij zijn vijfen twintighonderd trilharen geteld op een lichaam, als je daarvan mag spreken, van 0.05 tot 0.33 milimeter. Al die wimper haartjes werken eendrachtig samen. Op één trekt zijn baantje iets vroeger dan die achter hem in de rij. Er gaat er niet eentje voor of na zijn beurt. Daarom zwemt het beestje nogal regelmatig. Maar er komt een obstakel in zijn vaar water. Dat kan een voor hem hard voor werp zijn of een chemische concentratie dat door zijn afweermechanisme wordt ontraden. Gevaar dus. Dan gaan al die roeispaantjes ineens de andere kant uit slaan. Vluchtreaktie heet dat waarbij het diertje achteruit vaart. Weg van de hin dernis. Is hij nu ver genoeg van die onheils- plek verwijderd, draait hij een halve slag waarna de voortstuwing weer normaal gaat funktioneren. Op de oude voet verder naar zijn bestemming. Nu hebben niet alle tegenliggers kwade bedoelingen met onze vaasbewoner. .Bij aanraken van een zacht voorwerp blijft hij stilletjes liggen. Neemt een afwachtende houding aan. Met wieren en plantedelen moet hij in contact blijven. Die herbergen soms massa's bacteriën waar zijn ganse geslacht verzot op is. Als dat kostje is gevonden komen de wimpers van de mond- bocht in aktie. Ze malen of hun leven ervan afhangt en dat is ook zo. Er ontstaat een waterstroom waarmee de voedsel- deeltjes worden aangevoerd. Vermenigvuldigen De microbeestjes in dit glas hebben hun bestaan te danken aan de wortelschie- tende chrysanten. Die zijn bezig met een ongeslachtelijke vermeerderingsmethode zoals het in de plantkunde wordt uit gedrukt. Pantoffeldiertjes planten zich ook ongeslachtelijk voort. Toch is er een wezenlijk verschil. Ze vermenigvuldigen zich door celdeling. De twee kernen gaan splitsen en het diertje snoert zich in. Deelt zich in tweeën. Er ontstaan dan twee individuen die volkomen aan elkaar gelijk zijn. Je kan niet praten van een ouder- kind-relatie. Het oorspronkelijke leven zet zich in twee organismen voort En dan gaan die twee ook weer aan de slag. Dat worden er vier. Enzovoort, enzovoort. Woodruff, een amerikaanse onderzoeker turfde in ruim vijfjaar drieduizend de lingen. Komt de vraag of er zo geen degeneratieverschillen kunnen gaan op treden. De bezorgde mens gaat dat netjes onderzoeken en komt dan tot de slotsom dat deze eencelligen dat probleem allang hebben opgelost. Als dat zich voordoet kruipen ze gewoon bij elkaar om langs geslachtelijke weg die plooi glad te strijken. Een vruchtbaar volkje dat overwegend het levenslicht ziet om andere organismen tot voedsel te dienen. Maar deze hier worden straks toever trouwd aan het gemeentelijk riool als hun gastplant mooi mag wezen tussen haar gezelschap op de vensterbank. J. v. P. Montagefoto van een illustratie uitGeheimen der Dierenwereld" van Lecturama. In werkelijkheid een wezentje wiens grootte wordt uitgedrukt in mikrons. Toch alles erop en erin om te bestaan en te vermenigvuldigen. 99 Alle bouwvakkers kunnen vakantiegeld opnemen voor de a.s. feestdagen bij de volgende P.V.-ers van S.F.B, in: OUDE TONGE - bij J. Both, Emma- straat 3 7, op dinsdag 25 november van 6 tot 8 uur nam. ACHTHUIZEN - bij W. Buijs, Bom- melsedijk 74, op dinsdag 25 november van 7 tot 9 uur nam. OOLTGENSPLAAT- bij C. v. d. Welle, Boomgaardpad 12, op zaterdag 29 november van 2 tot 5 uur nam. MELISSANT - bij J. P. Breen, Pieter straat 29, op maandag 24 november van 7 tot 8 uur nam. DIRKSLAND - bij J. v. d. Groef, Deur- loo 5, op zaterdag 22 november van 3.30 tot 6 uur nam. OUDDORP - bij H. van Splunder, Die- pendorst 11, op donderdag 27 no vember van 7.30 tot 9.30 uur nam. MIDDELHARNIS - bij A. Tuns, Bea- trixlaan 24, op dinsdag 25 november van 7 tot 9 uur nam. NIEUWE TONGE - bij H. Hoogstrate, Kerkstraat 20, op dinsdag 25 no vember van 7 tot 8 uur nam. STELLENDAM - bij P. Hoekman, W. de Jagerstraat 6, op donderdag 27 no vember van 7 tot 9 uur nam. '.<^<^M^^'.^^i.^t^^<.tfT<^^'^^<^^'^^<^^'-^'><^'"-^^'^»'-^>^"^^<^^'-^^>^^"^^"^^<«^^V^»"-^« De Zaanse Menhéérsenaer A Gasten op de vensterbani( 99 In de CENTRALE KEUKEN van ons verpleeghuis hebben wij plaatsingsmogelijkheid voor een De Stichting Hervormd Diakoriale Gezondheids zorg Goeree Overflakkee beheert een verzorgings tehuis, een verpleeghuis en een bejaardenhuis- vesting. Aan het samen bouwen aan een goede sfeer van vronen en werken ligt in onze Stichting een christelijke levensover tuiging ten grondslag. Er wordt in kleine multi disciplinaire teams ge werkt, waarbij ruimte is voor een eigen inbreng. Een prettige werksfeer staat hiervoor garant. In de nabije omgeving zijn rekreatieve mogelijk heden, terwijl Rotterdam eveneens nabij gelegen is. Bij het zoeken naar woonruimte wordt alle hulp geboden. die hoofdzakelijk zal worden ingezet voor het schoon houden van het keukenkomplex. Daarnaast zal hij/zij eventueel assisteren aan de voedselverdeelband in de brood-, groente- en afwaskeuken. Het betreft een deel-" tijdbaan van 50%. Onze gedachten gaan daarbij uit naar iemand die, bij voorkeur, 30 jaar of ouder is. De werkzaamheden zijn van dien aard, dat zij bij toer beurt ook in het weekend dienen te worden uitgevoerd. Van belangstellenden worden goede omgangsvormen en een positief christelijke levensovertuiging verwacht. Salariëring en secundaire arbeidsvoorwaarden zijn over eenkomstig de C.A.O. voor het Ziekenhuiswezen. Eventuele inlichtingen worden gaarne verstrekt door de chef-kok, de heer B. van der Graaft, toestel 118. Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht, binnen 1 week na verschijnen van dit blad, aan onderstaand adres. "De Samaritaan" Onderdeel van de Stichting Hervormd Diakonale GezondlieidszorgKoningin Julianaweg 59, 3245 KA Sommelsdijk (Middelharnis), Tel. 01870 - 2500.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10