EIIAI1DEn-t1IEUW3 Wonen onze zorg Herfstroos T Ruim 48 fotografen streden om een plaatsje op de Novlb kalender TAALPRAATJE Unieke kans voor Sinterklaas Demonstratie van o.a. Airbrush-techniek Geld verdienen met de energie-wijzers De Gooye in de Jeugdkompetitie o Receptie voor 60-jarige „Advendo" „Een nieuwe bijbel voor een vrij volk" 2e Blad DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 No. 5549 Betrek vrouw meer bij de bouw Bijna alle vrouwen weten het. Ramen zemen is in veel woningen niet anders mogelijk dan met halsbrekende toeren. En of je nu van normale lengte bent als huis vrouw of wat kleiner, dat maakt niet veel uit. De meeste keukenkastjes zitten zo hoog, datje er zonder een hulpmiddel niet bij kan. Waarom zitten stopcontacten op de meest vreemde plaatsen? Dan zijn er nog de deuren die de verkeerde kant opdraaien. En buitenshuis is er ook wel iets dat te wensen over laat en dat net even anders veel beter was geweest. Een voor beeld: bosjes aan twee kanten van een on verlicht fietspad, onveilige kruispunten in de buurt of een oversteekplaats waar je heel goed moet opletten. Initiatief De al jaren in verschillende grote en kleinere steden gevestigde Vrouwen Ad vies Commissie voor de Woningbouw heeft het initiatief genomen de werkgroep „Wonen, Onze Zorg" op te richten. In welke steden precies, kan bij de afdeling voorlichting van het Gemeentebestuur worden geïnformeerd. Emancipatiemede werksters, vertegenwoordigsters van wo ningcorporaties en van de georganiseerde vrouwenverenigingen maken deel uit van de werkgroep. Thetnabijeenkomsten Het is de bedoeling in themabijeen komsten vrouwen, die belangstelling heb ben, te informeren over verschillende as- pekten, die met bouwen en wonen te maken hebben. Zo raken vrouwen meer betrokken bij alles wat met bouwen en wonen te maken heeft. Ook de overheid vraagt speciale aandacht de betrokken heid van vrouwen bij bouwen en wonen te vergroten. Met de Regeling Jaarlijkse Bij drage ten behoeve van Woonconsumen ten beoogt de overheid bewoners meer bij hun woon- en leefmilieu te betrekken. Dus ook vrouwen! Het dringt door dat mannen wel een erg zwaar stempel op de gang van zaken bij het ontwerpen en bouwen hebben, terwijl het nog steeds zo is dat de vrouw het meest met de woning en de omgeving heeft te maken. Praktisch Het zijn de vrouwen, die stuiten op onpraktische dingen, zowel binnen als buitenshuis en die ook door ervaring de meestal simpele verbeteringen kunnen voorstellen. De werkgroep „Wonen, Onze Zorg" houdt bijeenkomsten waar de vrouwen worden geïnformeerd over de verschil lende aspekten van bouwen en wonen. Orii een voorbeeld te noemen, in Furme- rend is de werkgroep van start gegaan na overleg met diverse betrokken organi saties en instellingen. Onderwerpen als stad en buurt en de stedelijke ontwikkeling kwamen aan bod. Hierbij ging het over de toekomstplan nen van de stad en over plannen en vorm geving van de nieuwste wijken. Andere onderwerpen kunnen zijn: Hoe komt een woning, een buurt tot stand? Medewerksters van de Vrouwen Advies Commissie kunnen vertellen over haar werk en de resultaten die behaald zijn. Een bewonerscommissie en een woonlas- tencomité kunnen vertellen hoe te han delen bij problemen, die zijn ontstaan. Ook veiligheid op straat is een belangrijk onderdeel. De inrichting van de woon omgeving kan daarvoor bepalend zijn. En je eigen buurt is inderdaad heel erg belang rijk. Wie weet voor verbetering vatbaar. Met resultaat, doordat meer vrouwen we ten „Wonen, Onze Zorg". CITROEN GSA x3 wit, 1982, 98.000 km. RAMOCO b.V. Renault-dealer STAD AAN 'T HARINGVLIET A.s. vrijdag 21 november zullen er bij „van der Kamp" in Middelhamis een aantal demonstraties gehouden worden van verschillende handvaardigheidstech- nieken. Ie Airbrush Een techniek, welke op het ogenblik erg in opkomst is, waarbij met behulp van een „mini-verfspuit" getekend en geschilderd kan worden. 2e Glasgraveren Een techniek waarbij machinaal of met de hand glazen en glasplaatjes gegraveerd worden. U kunt deze glazen kopen met eigen naam of ander opschrift; leuk voor een kadootje. 3e Kralen rygen Een speciale techniek voor het rijgen van kralensnoeren. 4e Kralen breien Een oude techniek die terug komt; het breien met kraaltjes vanbeursjes en tasjes. 5e Gipsgieten Een eenvoudige techniek voor het maken van beeldjes en wandreliëfs m.b.v. matten. 6e Mallen maken Een techniek voor iemand die meer wil; meer beeldjes van een origineel. De demonstraties zijn te zien bij „van der Kamp" in de winkel, Westdijk 8, vrijdag 21 november 's middags van 2 uur tot half zes en 's avonds van half 7 tot 9 uur. U bent van harte welkom. BMW 528i A groen, 1982, 74.000 km. A. J. VAN RUMPT STAD AAN 'T HARINGVLIET Wanneer u een koelkast, diepvriezer, wasmachine of vaatwasmachine gaat ko pen, kunt u kiezen uit een enorm aanbod. Ze zijn er tegenwoordig in allerlei kleuren, maten en modellen en natuurlijk in ver schillende prijsklassen. Maar het is van groot belang niet alleen daarnaar te kijken, maar ook te letten op het stroomverbruik. Want: bij aankoop van een groot huishoudelijk apparaat haalt u een trouwe stroomverbruiker in huis. Zo'n apparaat gaat al gauw een jaar of vijftien mee en dat betekent vijftien jaar lang elektriciteit. Minder stroomverbruik, lagere kosten Kies daarom een apparaat dat de beste prestatie levert voor de minste stroom. Allereerst betekent dit, dat u een apparaat van de juiste grootte moet kiezen. Afge stemd op uw huishouden. Want grotere apparaten gebruiken in het algemeen meer elektriciteit. U moet dus de apparatendie te koop zijn in de voor u juiste maat, goed met elkaar vergelijken. Niet alleen kijken naar het verbruik per dag of per keer, maar daarbij rekening houden met de geleverde prestatie. Maar omdat dat nogal wat cijferwerk vraagt, hebben de elektriciteitsbedrijven dat voor u gedaan. Bespaar met de energie-wijzers Haal daarom éérst voordat u tot aan schaf van een koelkast, afwasmachine, diepvriezer of wasmachine overgaat, de gratis energie-wijzers bij uw elektriciteits bedrijf. In deze folders kunt u in één oog opslag zien welk apparaat het laagste stroomverbruik heeft. Met de energie wijzers kunt u dus gemakkelijk zien hoe u kunt besparen op uw energierekening. Een bezoekje aan uw elektriciteitsbedrijf voordat u naar de winkel gaat kan u dus aardig wat geld besparen! Een rode roos stond heel alleen te bloeien Ontredderd lag de tuin, ontdaan van alle sier. De herfstwind bleef met tak' en blaad'ren stoeien Het leek als had hij nooit zoveel plezier. Hij rukte aan de roos, je zag haar fel bewegen Op hoge stengel zweefde heen en weer de trotse bloemenkroon. De hagels vielen om haar heen en grote druppels regen Fier in de branding stond de roos en bloeide wonderschoon. Hoe kon die tere roos de ruwe herfst trotseren? Wat gaf haar kracht, het weer was bar en boos. Ze stond daar heel alleen, ze kon zich niet verweren Vaak stond ik voor het raam te kijken naar die roos. Ze maakte mij beschaamd, ik laat het hoofd vaak hangen. Mistroostig, moedeloos als alles tegenliep. Waarom kan ik niet dapper staan in het geloof en enkel maar verlangen, te bloeien voor mijn Maker, Schepper die mij schiep? LANERTA BMW 316 4deurs rood, 1985, 36.000 km. A. J. VAN RUMPT STAD AAN 'T HARINGVLIET SOMMELSDIJK Inleveren vakantiebonnen De inwisseling vakantiegeld RBS voor de a.s. feestdagen voor de Bouwvakkers 500,- - 375,- - 240,-) vindt plaats dinsdag 25 november a.s. van 6 tot 9 uur nam. bij M. Driesse, Prinsesselaan 5, 3245 XN Sommelsdijk, tel. 01870- 3065. OOLTGENSPLAAT Op 16 november 1926 werd te Oolt- gensplaat de Gemengde Zangvereniging „Advendo" (Aangenaam Door Vriend schap En Nuttig Door Oefening) opge richt. Ongetwijfeld staat bij de lezers het grote Jubileum-Zangconcours op 7 juni j.l. nog vers in het geheugen. Niet minder dan 27 koren namen hieraan deel, met rond 1100 gasten. Dit geslaagde concours werd in de Sporthal „D'n Boagert" ge houden. Naast dit evenement heeft het bestuur gemeend de officiële datum toch niet on gemerkt te laten voorbij gaan. Op zaterdag 22 november 1986 wordt het feit nog eenmaal herdacht met een receptie in het Verenigingsgebouw „'t Centrum" aan de Van Weelstraat te Oolt- gensplaat. Van 16.00 tot 18.00 uur kan men bestuur en leden met dit jubileum complimenteren. Van het koor is thans de heer Cor C. van den Heuvel al 19 jaar dirigent. In die 60 jaar zijn al veel leden verhuisd of door de dood weggenomen. Van trouwe leden die in de laatste jaren zijn overleden noemen we de heren Gerrit van Dam, Hen Don kersloot, Jan van Nieuwaal, Koos van der Maden en de dames Jans Overbeeke- Troost en W. M. Birkhoff-van Ree. Zij en nog meer anderen worden ter nagedachte nis met ere genoemd. DIRKSLAND Afgelopen zaterdag heeft zwemclub „de Gooye" de 2e wed strijd in de landelijke jeugdkompetitie 5 e divisie gezwommen. „De Gooye", die in deze afdeling lande lijk de 2e plaats bezet, ging er van meet af aan flink tegenaan en er werd door de hele ploeg prima gepresteerd, zodat ze deze 2e plaats waarschijnlijk wel kunnen be houden. In het bomvolle zwembad „de Duck- dalfte Brielle nam „de Gooye" al snel afstand van zijn tegenstanders, want nadat de estafette-ploeg 4x50 m wisselslag j.l. 14 jr. met gering verschil 3e was ge worden, was er bij de nummers die hierna gezwommen werden altijd wel iemand van „de Gooye" die in de prijzen viel. Op vallend was de score van Katja Nederlof, zij zwom zich bij de meisjes onder 12 jr. 3x in de prijzen. Bij de meisjes onder 14 jr. waren er zelfs 2 dubbele overwinningen, Wanda Jongejan zwom 3x naar het goud en verbeterde het club-record op de 50 m schoolslag dames in de tijd van 39.0 sec. terwijl Petra van Doom, die nog maar een halfjaar deel uitmaakt van de selectie, met de keurige tijd van 39,6 sec. 2e werd. Bij de jongens onder 16 jr. wist Menno Kiela ooic 3x beslag te leggen op de gouden medaille. Als afsluiting van de wedstrijd werd de estafette 4x50 m vrije slag meisjes tot 16 jr. gezwommen, „de Gooye" won deze estafette met ruim verschil en Hellen Sol daat, Lenie Groenendijk, Ciska Nieboer en Wanda Jongejan zwommen een nieuw record onder 16 jr. in 2.05.4. Verder werden er deze middag 32 pers. records verbeterd en 18 medailles gewonnen. De medaille-winnaars waren: 50 m vlinderj.o. 12jr. StefanLangbroek0.40.3 2e; 100 m vlinder j.o. 16 jr. Menno Kiela 1.11.2 Ie; 100 m rug m.o. 16 jr. Hellen Soldaat 1.21.5 2e; 50 m vrij j.o. 10 jr. Dennis Peeman 0.37.9 2e; 100 m wissel m.o. 14 jr. Wanda Jongejan 1.11.6 Ie; lOOmvrijj.l. 12jr.FrankFranzen 1.16.6 3e; 100 m schoolslag m.o. 12 jr. Katja Nederlof 1.39.3 3e; 50 m vrij j.o. 16 jr. Menno Kiela 0.25.8 Ie; 50 m schoolslag m.o. 14 jr. Wanda Jongejan 0.39.0 Ie en Petra van Doom 0.39.6 2e; 100 m wissel j.o. 12 jr. Stefan Langbroek 1.26.0 3e; 100 m rug m.o. 12 jr. Katja Nederlof 1.28.4 3e; 100 m wissel j.l. 16 jr. Menno Kiela 1.06.6 Ie; 50 m vrij m.o. 14 jr. Wanda Jongejan 0.28.8 Ie en Sandra Mijnders 0.32.6 2e; 50 vlinder m.o. lOjr. Bemadette Visbeen 0.48.0 Ie; 50 m vlin der j.o. 10 jr. Eelco van Lenten 0.47.9 2e en Robert van Lenten 0.48.7 3e. Dit jaar hebben 48 fotografen uit binnen- en buitenland gestreden om een plaats op de Novib/Gast aan Tafel-kalender 1987. Slechts 12 fotografen kunnen doordringen tot de kalender zelf. 13 jaar, 9 landen, 6 talen - Voor het 13de jaar in successie verschijnt nu de Novib/Gast aan Tafel-kalender en de belangstelling groeit nog altijd. Niet alleen in Nederland is deze unieke kalender verkrijgbaar, maar ook in Engeland, Duitsland, Zwitserland, België, Noorwegen, Verenigde Staten, Canada, Australië wordt de kalender verkocht. In totaal telt de oplage meer dan 250.000 exemplaren. Nieuwe bestelwijze, 24 uur per dag - Nieuw dit jaar is de bestelwijze: zoals in de Derde Wereld de zon nooit onder gaat, zo kan de kalender bij Novib het klokje rond worden besteld: 24 uur per dag zitten er mensen paraat achter de telefoon: de Novib-Telelijn slaapt nooit: 013-633355. Probeert u het gerust: ook midden in de nacht staat men u persoonlijk te woord. Kwaliteit - Deze nieuwe service van bestellen is van dezelfde hoge kwaliteit als de kalender zelf: daarvoor ontving de Novib al eens de eerste prijs van het vakblad Graficus. Dezelfde hoge kwaliteit kenmerkt ook dit jaar weer de kalender: 's lands drukker van het geld, Joh. Enschedé en Zn. te Haarlem, tekende voor de perfekte druk. Achterkant - Achterop de kalender vindt men wederom nuttige en overzichtelijke informatie over Novib/Gast aan Tafel en over thema's als bevolking, voedsel, wonen (1987 is het VN Habitat jaar), religie, mijnbouw, bewapening, aangepaste technologie, moederschap en de vrouw als voedselproducent. Prijs en bestellen -De prijs van de kalender is dit jaar 33,50 (excl. verzendkosten) en bestellen kan via de Novib- Telelijn: 013-633355, die 24 uur per dag bereikbaar is. HEN Zoals men iemand die van de huur van huizenbezit leeft een huisjesmelker noemt, zo duidde men vroeger een kippenboer aan met ,,kippenmelker". Daarvan is de uitdrukking ,,de hen betasten" afkomstig. Men bevoelde daarbij de hen of ze nog eieren legde. Was dat niet het geval, dan eindigde zij haar leven als soepkip. Fi guurlijk: nagaan of er nog voordeel te verwachten is. Eveneens: de hennen mel ken. Dat betekende: een tastbare, duide lijke dwaasheid begaan. In tegenstelling tot ,,met de hennen gaan slapen", voor vroeg naar bed gaan (ver gelijk: met de kippen op stok gaan) zei men ook ,,voor henne en hane opstaan". Dat was erg vroeg opstaan, want de kippen, vooral de haan, zijn vroeg ,,uit de veren", om in stijl te blijven. Er zijn zelfs dorpen waar hanegekraai in de vroege ochtend per verordening ver boden is. De zegswijze „Je moet niet alle eieren onder één hen (kloek) leggen" betekende, men moet niet alles van één kans af hankelijk maken. Later werd dat „alles op één kaart zetten". Het komt vaak voor dat jonge mensen het niet eens zijn met de gedachtengang van ouderen, zekerde laatste jaren, en dat niet onder stoelen of banken steken. Daar is op zichzelf niets op tegen als men eikaars standpunt respecteert. Vroeger duldde men niet dat een jong persoon een oudere tegensprak. Vandaar de oude wijsheid: Het ei wil wijzer zijn dan de hen. Ongedurig heen en weer lopen, ijsberen om er een ander dier bij te halen, duidde men aan met het gezegde: lopen als een hen (of kip) die zijn ei niet kwijt kan raken. „Voor zich uit kijken als een hen op een streep" werd gezegd van iemand die straks voor zich uit zat te kijken, zonder echt wat te zien. Dikwijls gaat het leggen van een ei ge paard met luid gekakel. Soms gebeurt dat niet. Daarom zegt men in Vlaanderen: Zwijgen lijk een henne, die verloren legt. Overdrachtelijk heeft dat betrekking op personen, die zich zeer bescheiden ge dragen. We vervolgen met de oude zegswijze: Iemand doen leggen gelijk eene hen. Dat betekende, iemand flink laten afschuiven; veel laten betalen. De uitdmkking „het lijkt naar kip noch hen" wilde zeggen, het lijkt nergens naar, hoe kun je zo iets doen. Afkomstig van de oudere zegswijze „het lijkt naar hen noch koekeloer". De laatste jaren was de quiz „zo vader, zo zoon" een populair televisie-programma. Soms vervangen door „zo moeder, zo dochter". Vroeger gebruikte men om zo moeder, zo dochter aan te duiden de zegs wijze „de hen is als haar ven" (ook wen). Dat ven of wen is waarschijnlijk afgeleid van het werkwoord wennen. Zo de doch ter gewend was dat haar moeder deed, zo gedroeg zij zich ook. Bij vergelijking wordt met hen een vrouw aangeduid. Een oud spreekwoord luidde „Die hen is hier voogd". Betekenis: de vrouw is hier de baas in huis. Vandaar: het is een Jan Hen. Een keukenpiet. Iemand die thuis op de hoenders past. Later een sul, een goedzak. Daarentegen noemde men gesprekken tus sen vrouwen: hennepraat. Dat zou in deze tijd van emancipatie een gevaarlijke oi>- merking zijn. Het gezegde „een wijze hen legt weleens een ei in de netelen" betekent: iedereen maakt weleens een vergissing. Met ne telen worden brandnetels bedoeld. Ver gelijk: het beste paard struikelt weleens. Vroeger bestond er een uithangbord met de volgende tekst: „Een predikant: ik bid voor u, een advocaat: ik pleit voor u, een soldaat: ik vecht voor u. Toen zei de kip: en of jij bidt of vecht, ofpleit, ik ben de hen die d'eieren leit". Daarvan is waarschijnlijk afkomstig: Dat is de hen, die de eieren legt. De betekenis is: dat is de man (wat paradoxaal bij hen) die de kost verdient. Ook: dat is de per soon waar het op aan komt. In Vlaanderen kent men nog de uit dmkking: de hennen die het meest ka kelen, leggen de meeste eieren niet. Die de meeste praatjes hebben, leveren vaak niet het beste werk. Vergelijk: veel geschreeuw, maar weinig wol. We besluiten met het Russische spreek woord: Een slapende vos telt hennen (kippen) in zijn dromen. Ter gelegenheid van het feit dat het in 1987 350 jaar geleden is dat de Staten vertaling verscheen, publiceert het Neder lands Bijbelgenootschap volgend voorjaar een boekje over het ontstaan, de geschie denis en de invloed van deze vertaling. Het is geschreven door drs. Gert. J. Peelen. De titel luidt: „Een nieuwe bijbel voor een vrij volk". Het boekje dat ongeveer 12,50 kost bevat vier hoofdstukken: De Statenverta ling en de strijd tussen kerk en staat; Voorgeschiedenis en ontstaan; De in vloed op de Nederlandse cultuur en De tegenwoordige betekenis van de Staten vertaling. De Statenvertaling wordt nog altijd in sommige kerken gebmikt. De laatste jaren is de belangstelling voor deze vertaling ook buiten de kring van de traditionele ge- bmikers weer toegenomen. Het is de enige idiolecte of formeelgelijkwaardige ver taling in het Nederlands van de volledige bijbel en daardoor zeer geschikt voor bijbelstudie. Per jaar worden van deze Statenvertaling nog altijd enkele tien duizenden exemplaren verkocht. Belangstellenden kunnen het boekje nu reeds bestellen bij het Nederlands Bijbel genootschap, Postbus 620, 2003 RP Haarlem, of bij de plaatselijke boek handel. Dirksland, 15 november 1986 Rond i3.i5.uur, zaterdagmiddag, begroette hij de „Geldershof' de jeugd van vroeger samen met de jeugd van nü Sint Nicolaas met zes van zijn Pieten. Vandaar vertrok de Sint, voorafgegaan door muziekvereniging „Amicitia", naar het gemeentehuis op de Voorstraat waar hij welkom werd geheten door Burgemeester Oversier. De Burgemeester was nieuws gierig waarom „Zijne Eminentie" dit jaar per jeep was aangekomen. Hierop antwoordde de Sint dat het hem vanwege de Deltawerken onmogelijk was geworden per boot de haven van Dirksland te bereiken. In overleg met zijn Denkpieten besloot Sint ook zijn schimmel aan boord achter te laten om het brave dier de lange rit naar Dirksland te besparen. Sint zei erg blij te zijn dat hij ook dit jaar weer een uitnodiging van de ondernemersvereniging had ontvangen om een bezoek aan Dirksland te brengen. Op de' vraag of hij van plan is zijn inkopen bij de plaatselijke winkeliers te doen, antwoordde de Sint spontaan: „Ja, natuurlijk! Bij elke vijf gulden een lot, dat is mooi meegenomen. Misschien win ik nog wel een weekendje Spanje. Kansen genoeg!" (Hierbij doelde de Sint op de Sinterklaas-aktie die georganiseerd is door de ondernemersvereniging). Uit bovenstaande blijkt dat Sinterklaas zich opperbest thuis voelt in Dirksland. Uit volle borst zongen de kinderen, met begeleiding van „Amicitia" en Pieten, de Sint toe. Na een rondrit door het dorp ging het weer terug naar „Geldershof waar Sint wat rustte in gezelschap van een aantal leeftijd genoten. Vandaar vertrok het illustere gezelschap richting Melissant waar het intochtsfeest werd voortgezet. Gemengde Znng vereniging AaVEIMO 'oi-TOErjar>LAAT

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5