Boeren in de suikerfuik ATTENTIE Politiebericltten 4-iarige Jan Joost Kroon sloeg de eerste paal voor 1 e flakk. leerlingenbouwplaats JlfS\--l^o^^ Damvereniging fioniiSiemaii Sint Nicolaas komt naar Goedereede Wie wordt er „rondvis" kampioen? Uitslagen Damvereniging „Denl( en Zet" Aanzandingen bij ingang van Eendraclit Middelharnis Goedereede Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten S9e Jaargang DINSDAG 18 NOVEMBER 1986 No. 5549 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Het wordt allemaal veel te zoet, er is te veel suiker. En toch doen de akkerbouwers er nog een extra schep bovenop. Zoals bij melk, vlees en wijn lopen de boeren in Europa nu ook in de fuik van de suiker. Bietentelers spelen gevaarlijk spel. Het verhaal van de landbouwoverschot ten wordt saai en vervelend. Na de melk en wijnplassen, de graan- en vleesbergen is er ook een suikeroverschot. Eigenlijk is deze suikerberg niet nieuw. Het wordt wel echt dramatisch als de boeren zich niets aantrekken van die berg en tegen de klippen verder produceren. Om nu maar in ons kleine landje te blijven: het suiker bietenareaal heeft de laatste jaren ge schommeld rond 130.000 ha. Er waren uitschieters naar boven en naar beneden. Europa heeft aan ons land een gegaran deerde suikerproduktie van 872.000 ton toegewezen. De boeren mogen daar bin nen een beperkte marge overheen zonder al te veel in te boeten op de prijs. Produ ceert men toch meer suiker, dan moet deze zogenaamde C-suiker maar verkocht wor den buiten Europa. Deze afzet brengt niet veel op, maar dat moeten de boeren dan maar zelf accepteren. Teveel is niet goed Tot nu toe hebben de bietentelers in ons land zich netjes gedragen. Zij produceer den jaarlijks een suikerhoeveelheid die rond 900.000 a 950.000 ton schommelde. Verleden jaar kregen ze daar een beste prijs voor: zo ongeveer 125 gulden per afgeleverde ton suikerbieten. Het is de akkerbouwers blijkbaar een beetje in de bol geschoten want ze hebben het bieten- areaal opvallend uitgebreid. De nu lopen de oogst belooft een goede bietenop brengst. Met bijna 140.000 ha bieten zal meer dan één miljoen ton suiker worden geproduceerd. Weten de boeren dan niet dat er al te veel suiker is en dat de mensheid van al die zoetigheid ziek wordt? Boeren die zich vergapen op de komen ditmaal bedrogen uit. Zij bederven de suikermarkt en lopen met open ogen in een suikerfuik waar geen boterham wordt verdiend. Produktiehoeveelheden Er is een uitgekiend uitbetalingssysteem voor de telers van suikerbieten. Elk Europees land mag een bepaalde hoe veelheid suiker tegen een vastgestelde Europese prijs produceren (het A-quotum); een eveneens vastgestelde extra hoeveel heid suiker is mogelijk mits daarvoor maar een boete of produktieheffing wordt be taald door de boeren (B-quotum). Alle extra suiker die boven de A- en B-hoe- veelheden uitgaat heet C-suiker en is alleen maar goed voor de wereldmarkt en de daar geldende (veel lagere) prijs. Tot vier jaar geleden kende men in ons land een contractstelsel waarbij elke boer een A-quotum kreeg toebedeeld: Hij wist dan precies hoever zijn polsstok op het bieten- land reikte. Maar boeren zijn ook slim en ontdekten dat ze landelijk beter af waren met een mengprijs. Zij gooiden alle op brengsten van de A-, B- en C-suiker bij elkaar, deelden de opbrengst door het aantal tonnen aan bieten en beurden, aldus een vriendelijke mengprijs. Met dit systeem had de individuele boer wat meer speelruimte en kon de goede akkerbouwer zijn lusten wat beter botvieren zonder direkt financieel te worden afgestraft. Het mengprijssysteem heeft goed gewerkt, maar dreigt nu door de bietenexplosie op dood spoor te gerakeri. De produktie- uitbreiding zal de mengprijs erg drukken en dat doet voor menig bietenteler erg veel pijn. Fraai uitbetalingssysteem De boeren hebben weer iets aardigs bedacht. Als uitbetalingssysteem kiezen ze voor een bij gestelde mengprij sMen wil de mengprijs handhaven voor een suiker produktie die afgegrendeld is naar hoe veelheid. Een overschrijding van het na tionale produktieplafond leidt tot prijs kortingen. Waarom nu dit bewaakte meng prijssysteem voor de bietentelers? Zij wil len aldus voorrang geven aan de boeren die tot nu toe op een constante wijze bieten hebben geteeld: de zogenaamde regelma tige telers. Boeren die aangelokt door de vriendelijke bietenprijs van verleden jaar en die met andere teelten vastlopen (denk aan de graanvermindering!) extra bieten telen (dat zijn gelegenheidstelers) worden dor het bewaakte mengprijsstelsel op af stand gehouden. De nieuwe uitbetalings- mptbode is .•=p'-,J'-aaie vondst, maar doet niets af aan het miserabele probleem van de suikeroverschotten. Het zijn de inko- mensmotieven voor de boeren die voor rang krijgen op de aanpak om een uit balans geraakte suikermarkt in evenwicht te krijgen. En merkwaardit genoeg is hier sprake van een schijnbare tegenstelling, want op de lange duur heeft de bietenteler het meeste profijt van een evenwichtige suikermarkt. Het hemd mag weliswaar nader dan de rok zijn, maar het is toch de hele kleding die de man maakt. B. Schouwing Op woensdag 26 november a.s. zal Sin terklaas een bezoek bregen aan onze stad Goedereede. Omstreeks 3 uur zal Sint op de markt verschijnen. Vanaf 2 uur zal vrolijke muziek vast voor een gepaste stemming zorgen. Bovendien zullen de nodige zwarte Pieten bijdragen aan de pret. Natuurlijk zal Sinterklaas ook audiëntie houden. Waar dat zal zijn, zal hij ons zelf vertellen. Bovendien volgt er nog een geweldig (gratis toegankelijk!) programma voor de jeugd: de poppentheatervoorstelling „Ge luk", verzorgd door Wim Noordegraaf CS. (ook bekend als oom Ben, jeugdgoog in Dubbellisjes en hoofdredakteur van Schuurpapier) van 4 tot 5 uur. Als je wilt weten, waar dat gaat plaats vinden, zorg dan dat je om 3 uur op de Markt bent en volg Sinterklaas! De ont vangst van Sinterklaas en het middagpro gramma worden dit keer verzorgd door de Ondernemersvereniging Goedereede. Zaterdag 22 november a.s. wordt de jaarlijkse rondviswedstrijd gevist. Dit vindt plaats op het strand te Ouddorp. Deze ene wedstrijd beslist wie er tijdens de bekeruitreiking later dit seizoen, met de rondvis-beker naar huis mag gaan. Alleen met name genoemde rondvis telt mee voor deze bokaal. ErwordtdiedaggevistvanlLOO-15.00 uur. Inschrijven vindt plaats in café Bonte Koe te Ouddorp van 09.30 - 10.00 uur. Alle leden van HV Krammer kunnen zich in laten schrijven voor deze wedstrijd. Uitslag van de op 8 november geviste witviswedstryd: 1. C. van Poortvliet145 cm. 2. J. Volwerk99 cm. 3. W. van Welie69 cm. 4. C. van de Welle63 cm. 5. A. Bruinsma55 cm. SOMMELSDIJK - MIDDELHARNIS d.d. 17 november 1986 Afdeling I J. van Hoorn - I. Koese2-0 B. Vis - A. Knape2-0 H. Koese - C. Spee1-1 Afdeling II J. Dekker - M. van Lente1-1 M. Klink - C. v. d. Groef0-2 A. Krijgsman - S. Hoogzand0-2 W. Vroegindeweij-J. van Hoorn 1 - 1 Afdeling III N. Kievit - F. Noordijk1-1 T. van Brussel - J. Lodder0-2 L. van Erkel - J. Kamp1-1 Afdeling IV J. Groenendijk - J. de Bruin2-0 H. Noordijk - J. Holleman 1 - i R. Jacobs - G. Zaaijer..0-2 J. Gebuis - P. van Groningen0-2 Wij verzonden aan de abonnees die hun abonnementsgeld nog niet vol deden, een acceptgirokaart. Momenteel missen we echter nog enkele betalingen. Wij verzoeken de betreffende abon nees het nog verschuldigde abonne mentsgeld middels de toegezonden acceptgirokaart te willen voldoen. Wij zeggen u bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. Adm. Eilanden Nieuws bv Op het eerste gezicht lijkt het dat er niet veel vis is gevangen, doch het zij vermeld dat elke vis onder de 15 cm slechts telt voor 1 cm. Nummer 1 had dan ook 19 stuks vis. Tot zaterdag en succes! Voor inUchtingen telefoon 01857-1009. De problemen, waarmee then in Zeeland al eeuwen worstelt, de veranderingen in het stroompatroon van de vaarwegen, waardoor zandbanken ontstaan en op andere plaatsen weer geulen verdiepen en zandbanken in die geulen verdwijnen (oeveryallen), doet zich nu ook voor in de Schelde-Rijnverbinding. Direkt na het sluiten van de oesterdam waren er de problemen van de ontgron- dingen, de snelle stroom schuurde het profiel en de zijkanten uit en tastten de dijken aan, zodat steenstortingen moesten plaatsvinden. Maar het door de stroom meegenomen zand komt altijd weer ergens terecht en dat blijkt nu in dit geval weer juist op een plaats te zijn, waar men het allerminst kan gebruiken: bij de dam van de noordelijke inloop van het Kanaal is in één week tijd, een laag zand afgezet, die op sommige plaatsen 2'/2 meter dik is, over een opper vlakte van 100 X 400 meter. Bij het inlopen van het Schelde-Rijnkanaal op dit plaats ondervindt men daarvan hinder, het gaat om een hoeveelheid van in totaal ruim 100.000 m^. Een verondiepingvanö meterminN.A.P.naar4a5 meter N.A.P. Een zandzuiger zal worden ingezet om de zanddrempel weer te verwijderen. Kennismakingsbijeenkomst met directeur visafslag Op zaterdag 29 november a.s. wordt in het verenigingsgebouw Oostdam" te Goedereede een kennismakingsbijeen komst gehouden met de directeur vis afslag, de heer C. Noorthoek. Deze bijeenkomst, die uitsluitend be stemd is voor genodigden, begint om 10.30 uur. - Diefstal benzine uit auto Een inwoner uit Hellevoetsluis deed op 14 november aangifte van diefstal van benzine uit een personenauto. De auto stond geparkeerd op het parkeerterrein van een verpleeginrichting in Sommels dijk. De dader verbrak het afdekplaatje bij de benzinedop. De afsluitbare benzine dop was verdwenen. Er kon niet precies worden vastgesteld hoeveel benzine er uit de auto werd gestolen. - Inbraak in leegstaande fabriek In de periode tussen 4 en 12 november werd er ingebroken in de voormalige fa briek van Van Hessen aan de Dorpsweg te Sommelsdijk. Men kwam het pand birmen door een aantal planken te verwijderen. Voor zover thans kon worden nagegaan wordt een geijser vermist. Deze bleek te zijn losgeschroefd van de muur. - Inbraak in school In de nacht van 14 op 15 november bleek men ingebroken te hebben in een land bouwschool aan de Langeweg te Middel harnis. Men kwam het pand bitmen door het vernielen van een raam en het open duwen van een roldeur. Voor zover thans bekend is wordt er een zeer klein bedrag aan geld vermist. Kennelijk in de nacht van zaterdag op zondag werd ingebroken in de Olympia Sporthal. De dief kwam binnen door een dak-lichtkoepel te ver breken. De schade is aanzienlijk, de buit slechts 50,- en 2 sloffen sigaretten. -Inbraken in schepen en bouwkeet In de nacht van 14 op 15 november werden op het terrein van een jachtwerf te Middelhamis acht pleziervaartuigen opengebroken. Uit een aantal boten wer den goederen ontvreemd, w.o. verrekij kers en noodseinen. Uit een bij de werf staande bouwkeet werd een koevoet ont vreemd. Met dat gereedschap heeft men kennelijk de luiken van de schepen open gebroken. - Diefstal schrikapparaat Vanuit een perceel weiland, gelegen in de polder onder Herkingen, bleek een schrik apparaat te zijn gestolen. Een dergelijk toestel wordt gebruik om een perceel weiland middels een schrikdraadinstal latie, voor vee af te bakenen. Het ver dwenen toestel stond met een pen in de grond en was verbonden met de draden. De draden zijn ter plaatse losgetrokken. - Autobrand Op 15 november bleek er brand te zijn uitgebroken in een personenauto, staande op de Wilgenlaan te Middelhamis. De auto was eigendom van een inwoonster uit 's-Gravenhage. Zij had de auto in Middel hamis gekocht, en na aflevering is men de werking van de auto gaan bekijken. Daar bij is geconstateerd dat er rook uit de ventilatie-opening van het dashboard kwam. Ondanks dat men vrij snel een blusser had kon men niet voorkomen dat er grote schade aan de auto ontstond. Nou eens niet een hoge ome-, maar een pracht kereltje van 4, Jan Joost Kroon, was het dat vrydagmiddag in Den Bommel de eerste (pssst.., de 43e) paal sloeg voor een komplex van 10 premiewoningen aan de Bommelse Nassaustraat. 't Was deze middag allemaalJong goed" om wie 't begonnen was, zéker om Jan Joost, maar ook om een aantal knapen met LTS diploma die op dit bouwwerk de broodnodige praktische ervaring gaan opdoen, waarom het werk bestempeld wordt als een leerlingen bouwplaats; flakkees' eerste nog wel. Voor bouwbedrijf Kroon, en alle overige flakkeese bouwbedrijven alle aanleiding om daar wat uitvoeriger bij stil te staan. Je zou het niet vermoeden, maar een leerlingen-bouwplaats (waarvan er lande lijk wel zo'n tweeduizend zijn) gaat alle 25 flakkeese bouwbedrijven aan die verenigd zijn in de afd. Goeree Overflakkee van de NVOB. In samenwerkingsverband ma ken ze uitvoering van een leerlingenbouw plaats mogelijk; voor de betreffende 20 jongelui, van wie er 5 in Den Bommel zullen werken, een tweejarige garantie op werk en loon en dat biedt een aantrekkelijk perspectief voor de knapen die anders' zonder werk zouden zijn. Aantrekkelijk evenzeer voor de werkgevers die sinds een aantal jaren tot hun schrik vast moesten stellen dat steeds minder jongelui voor een bouwopleiding kiezen, zó duidelijk zelfs dat de Technische School te Middelharnis volgend jaar slechts 5 jongeren met een bouwopleiding af zal kunnen leveren. Tijdens de bijeenkomst, na het heien, in „Bommelstee" verklaarde de afdelings- voorz. dhr. Joost Boeter zich dan ook bijzonder gelukkig met het van de grond komen van de eerste leerlingenbouw plaats en het speet hem allerminst een aantal jaren geleden, toen het werk-, en daarmee de animo in de bouw terugliep een samenwerkingsverband te hebben ge sticht. Elk van de aannemers partici peerde daarin zodat de jeugdigen onder- „Ernst Nut en Ontspanning'52" te IVIellssant Uitslagen van maandag 17 nov. 1986 Bekerronde: Adr. Visbeen - J. Non2-0 B. Visbeen - K. Koppenaal0-2 S. W. Keijzer - P. Janssen0-2 C. Visbeen - H. Visbeen2-0 A. 't Jonk - A. Visbeen0-2 J. Looy - B. Grootenboer2-0 A. Brooshoofd - B. v. d. Spaan O - 2 M. Wiegel - J. Doom2-0 - Vernielingen De afgelopen week werden er in de be bouwde kom van Ouddorp weer enkele vemielingen aangericht. Een bloemen- bak werd weggenomen, nadat men de inhoud gedeeltelijk over de straat had gegooid. Een buitenspiegel van een perso nenauto werd afgebroken. Stmiken en planten werden uit tuinen gehaald en over straat gegooid en een vuilcontainer werd op straat leeggegooid. Tevens werd een fietsenrek vernield. - Diefstal Uit de garderobe in het M.F.G. „Dorps- tienden" te Ouddorp werd een nerts- mantel ter waarde van 1000,- ont vreemd. Bij de 4=6 winkel te Stellendam werd de afgelopen week een geldbedrag van 400,- uit de kassa ontvreemd. 2 mannen waren na sluitingstijd de winkel binnen gegaan met het verzoek om geld te wis selen. Toen aan dit verzoek was voldaan namen de mannen ook nog de 400,- mee. In een zomerwoning op het „Prinsenhof' te Ouddorp werd ingebroken. Ontvreemd werden een kleuren televisie en een video. De toegang tot de woning werd verkregen door een mit in te slaan. Eveneens bezochten onbevoegden het strandpaviljoen „De Punt" te Ouddorp. Ook hier werd een ruit vemield, waarna men naar binnen ging. Hier werd echter niets ontvreemd. De afgelopen zaterdagavond werd er in een woning aan de Dorpsweg te Ouddorp ingebroken. Hierbij werd de achterdeur van de woning opengebroken. De daders namen sieraden en munten weg. - Honden doden kippen en konijnen In de nacht van zaterdag op zondag wer den er in Ouddorp op meerdere plaatsen in totaal 11 kippen, 2 hanen, 1 fazant, 1 duif en een aantal konijnen doodgebeten door een drietal loslopende honden. Gelukkig konden de honden worden achterhaald. Daar deze honden al eerder meerdere kippen hadden doodgebeten werd beslo ten om de honden te laten inslapen. ling konden rouleren. Ze werden dan ook niet door de particuliere werkgevers-, maar door het samenwerkingsverband in dienst genomen. Dhr. Boeter waardeerde het bijzonder in de heren Kroon de leer lingenbouwplaats te hebben geaccepteerd en hij hoopte dat er een goed samenspel tussen de leermeesters en de leerlingen uit geboren zal worden. De jongelui werken 4 dagen in de praktijk en volgen één dag per week een theoretische opleiding in Rotter dam. De jongelui zijn vanaf het allereerste begin, het uitzetten, bij de bouw van de woningen betrokken. Het worden 8 pre mie A en 2 premie C woningen waarvan er al 6 zijn verkocht. De verkoop bemst bij Jongerius Onroerend Goed; de architec tuur is van architectenburo Ad Gestel te Middelhamis. De oplevering wordt ge pland voor de bouwvakvakanties volgend jaar. De jongelui die aan de bouw zullen hebben meegewerkt krijgen, mits goed ge werkt uiteraard, volgend jaar een diploma. Met dat bewijs van praktijkervaring op zak zullen ze gemakkelijker een baan kunnen krijgen. Aan vakbekwame metse laars en timmerlui zal een steeds grotere behoefte ontstaan. Jan Joost wordt er stellig een van; van opa kreeg hij alvast een prachtige speelgoed kraan met de firma naam Kroon erop! Ook dhr. Romijn, dist. hoofd van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf was daar stellig van overtuigd. Te weinig leer lingen uit het lager beroepsonderwijs kie zen voor een toekomst in de bouw waar door er een vergrijzing onder het vakman schap ontstaat. De ouderen van nu zullen er te eniger tijd mee stoppen wat het dringend gewenst maakt dat er voldoende aanwas van jongeren is; de bouwwereld zal trachten die keus krachtig te stimu leren. Het was een voornemen dat door dhr. Mackloet, voorz. van de pi. op leidingscommissie van harte werd onder streept. De leerlingenbouwplaats kan er toe leiden dat er weer meer vaklui zullen komen en die zijn nodig; was ook zijn verwachting. „Er mag veel gemechaniseerd zijn in de bouw, maar stenen zullen altijd met de hand moeten worden weggelegd!" ver klaarde een ervaren bouwer die maar niet Opa Kroon helpt je nog wel over de loopplank; maarin de cabine stajed'r mooi alleen voor.... kon begrijpen dat de jongelui een zo prachtig vak als dat van metselaar en timmerman steeds minder ambiëren, ter wijl ze in de bouw toch een prima salaris kunnen verdienen. - Snelheidscontrole De afgelopen week werd er een snelheids controle gehouden op de Eendrachtsdijk te Stellendam. In 2 uur tijd werden er 15 personen bekeurd terzake het te hard rijden binnen de bebouwde kom. In belang van de verkeersveiligheid zal deze con trole meerdere malen worden herhaald. OUDDORP-donderdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Zwijndrecht. DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. J. Baayens van Aagtekerke. MIDDELHARNIS - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. OOLTGENSPLAAT - heden (dinsdag) avond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. mor^ip Ki^t^nnrito \mn Act ^7/>^-''~.^ ryr\nc^ -------------- -----'r'"j'' .-*. «w -----v.Jwj50t Voor tookyaliteltgoede s n voordelige pnjten: FOTO FILM REPORTAGE VIDEO -COMPUTEH l^-flJMUaif' CJ CZ3 Cj C3 trj WesKtraat 35 Molenweg 4 Ouddorp - Telefoon 0W78 1612 en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hogezoom 172 Telefoon 01116-3400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1