EIÜVtlDEtl-tllEUWS Het vroegere landschap langs Goeree-Overflakkee B en W Goedereede beantwoorden de Alg. beschouwingen; wellicht premiestelsel voor getrouwe vissers Orgelconcert Charles de Wolff Wie speelt er graag met licht in de doka? ZAAGBEUGEL KAD Met zorg en toewijding A. J. KIEVIT vanaf 5.7% Opleidingsvaartuig Rijn- en binnenvaart Bijzondere postzegel Verloren en gevonden voorwerpen Gewestelijke kleindierententoonstelling in de Vermaatliallen te Hellevoetsluis zingt gewijde kerstmuziek m 100 JARIGE SANDVIK VAKwfiSi^i PAKT UIT idSW f SANDVIK Dialezing: Hypotheekrente Koningswoud No. 5548 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling 1=1 01870-3477 m DD In de gisteravond gehouden ingelaste raadsvergadering lieeft Goerees' gemeenteraad gelegenheid gelcregen zich uit te spreiden over de (van het College ontvangen) schriftelijke beantwoording van de vragen die door de raadsleden in de Algemene beschouwingen waren gesteld. Van dat repliek hebben we geen kennis genomen maar uit de beantwoording hebben we de meest interessante informatie gelicht. Overlegorgaan Parkeren Goedereede Meer bushalte's Bibliotheek Zwembad Dam- en Schaakver. „Dirksland" DIRKSLANDS MANNJENKOOft FA. A. VAN DER VALK ZN. SANDVIK GEREEDSCHAP. VAKWERK UIT ZWEDEN Uitvaartverzorging Wij staan dag en nacht voor u klaar. Eigen koeling voor thuis opbaren. Emmalaan 4, 3247 AE Dirksland, Tel. 01 877 2666 50-jarig huweiijicsfeest prinses Juliana en prins Bernhard DIRKSLAND Tel. 01877 - 2365 3e Blad VRUDAG 14 NOVEMBER 1986 Op de vraag van dhr. J. van Gurp de mogelijkheid te willen onderzoeken om als gemeente daadwerkelijk te gaan parti ciperen in het visserijgebeuren antwoordt het College dat de/een gemeente een dergelijke aktie het administratiefin de vaart brengen van een vissersvaartuig met daaraan verbonden quota voor tong en schol niet moet ondernemen. Het gemeentebestuur zou dan zo vindt het College in oneigenlijke zin bezig zijn zich te voegen in de toepassing van de quoteringsmaatregelen, hetgeen dient te worden voorkomen. Waar dhr. van Gurp dacht over de constructie van een aanvoereis voor de Goereese vissers tekenen B W aan dat de vissers, gelet op het aanwezige voorzieningenpakket, het als een morele plicht zouden moeten ervaren om in Stellendam te mijnen. B W vinden de serviceverlening in de vismijn optimaal. Het toepassen van een reduktie op de mijnrechten, afhankelijk van getrouwheid van aanvoer, zou zo menen B W tot problemen leiden. Wel lijkt het B W mogelijk om ten einde de jaaromzet van de vismijn tot 100 alio miljoen op te voeren voor trouwe aanvoerders een premiestelsel in te voe ren. Wanneer de raad zich daar positief over uitspreekt en dat deed de raad gisteravond zal die regeling op korte termijn kunnen worden verwezenlijkt. Ver laging van de mijnrechten, zijnde 3% van de besomming, wordt echter niet voor gestaan. Op de suggestie van de PvdA fractie dat de rente op de reserve van de. gem. Vis- afslag misschien geheel of gedeeltelijk aan de Alg. dienst ten goede zou kunnen komen herinnert het College eraan dat deze stelling in het recente verleden meer malen aan de orde is geweest maar steeds werd afgewezen. De financiële positie van de gemeente maakt het ook niet nodig anders te beslissen. De problematiek in de bedrijfstak van de visserij en die van de bereikbaarheid van de haven maken het ongewenst gelden aan de gevormde re serve te onttrekken. In de Grote Kerk te Middelharnis ver zorgt op zaterdag 22 november a.s., op uitnodiging van de Stichting Kerkcon- certen Goeree-Overflakkee, de organist Charles de Wolff een concert op het grote drie-klaviers Leeflangorgel in deze kerk. Hij speelt werken van Karg-Elert, J. S. Bach en Liszt. De organist en dirigent Charles de Wolff (1932) studeerde bij o.a. Willem Mudde, George Stam en Anton v. d. Horst. In 1954 behaalde hij de Prijs van Uitne mendheid, waarna hij studeerde bij de beroemde Franse organiste Jeanne De- messieux. Dirigeerde achtereenvolgens bij de dirigentencursussen van de omroep, het Toonkunstkoor Enschede, het Noord hollands Philharmonisch Orkest en de Nederlandse Bachvereniging. Hij ver zorgde premières van werken van o.a. L. Andriessen, Van Baaren, v. d. Horst en Raxach. Het concert opent met de Introductie, Passacaglia, Variaties en Fuga over BACH van de Duitse componist Siegfried In meerdere beschouwingen was kritiek geuit op het funktioneren van het Overleg orgaan Goeree Overflakkee en de door het College voorgestane permanente amb telijke bijstand. In het Overlegorgaan voe ren de Colleges van B W van de eilan- delijke gemeenten gezamenlijk overleg. De bedoeling van het Orgaan is „een heid van beleid" in de afzonderlijke ge meente te bevorderen, waarbij het geens zins zo is zo weerleggen B W de daaromtrent gehoorde kritiek dat het Overlegorgaan zelfstandig beslissingen neemt. De integratie van diverse gemeen schappelijke regelingen en de steeds gro ter wordende omvang van gemeenschap pelijke werkzaamheden hebben in het Overlegorgaan aanleiding gegeven te plei ten voor de installatie van een permanent secretariaat zoals dat ook in de Hoekse Waard funktioneert. Een en ander moet nog verder worden uitgewerkt maar het lijkt het College juist om in de begroting 1987, vooruitlopend op een beslissing, een krediet op te nemen. De parkeermoeilijkheden die vooral in de weekends in het stadje Goedereede de kop op steken worden in meerdere be schouwingen aan de orde gesteld. Het probleem is het College bekend. Al meerdere malen is getracht een perceel buiten het stadje aan te kopen teneinde dat als parkeerplaats in te richten maar steeds kon de aankoop geen doorgang vinden. Het College zegt toe attent te blijven. Achter de nieuw te bouwen woningen in de Pieterstraat zal een parkeerplaatsje worden aangelegd ten gerieve van de Pieterstraat-bewoners die nu op grote af stand van hun woningen moeten parkeren. Het CDA lijkt op z'n wenken te zullen worden bediend waar het de vraag om meer halteplaatsen betreft in de buslijn Rotterdam-Vlissingen. Karg-Elert (1877 - 1933). Karg-Elert doceerde aan hetConservatorium te Leip>- zig piano, theorie en compositie en was een vermaard harmoniumvirtuoos, die voor ,,zijn" instrument veel muziek heeft geschreven (w.o. enkele methodes en stu- diewerken). Daarnaast schreef Karg- Elert kamermuziek, enkele orkestwerken en orgelwerken, w.o. 66 Choralimpro- visationen en deze „BACH". Vervolgens drie koraalvoorspelen van J. S. Bach.Nunkomm' der Heiden Heiland, Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ en O Mensch, bewein dein Sünden gross. Charles de Wolff besluit het concert met de Grosse Phantasie über: Ad nos ad salutarem undam, een van de grote orgel transcripties van Franz Liszt, van wie dit jaar zijn 175e geboortedag en 100e sterf jaar wordt herdacht. Liszt schreef niet minder dan zo'n 350 transcripties, para frases, arrangementen enz. van in die tijd bekende en „grote" werken der muziek en bedoelde niets anders dan die werken „toegankelijk" te maken voor een breed publiek. Het thema „Ad nos...." komt uit de opera „De Profeet" van Meyerbeer. Het concert begint om 20.00 uur (kerk open 19.30 uur). Toegang, incl. pro gramma bedraagd 5,- (scholieren, CJP en 65+ betalen 3,-). Verwacht wordt dat die lijn in oktober 1987 operationeel zal zijn. In Ouddorp zal de route dan lopen via de Oosterweg, de Vrijheidsweg, de West Nieuwlandse zeedijk en eht binnentalud van de Brou- wersdam. De Oosterschelde zal via de weg over de Stormvloedkering worden overgestoken. In Ouddorp zijn haltes geprojekteerd ter hoogte van de Bemhardweg, nabij het verkeerslicht op de Vrijheidsweg, nabij de ingang van ,,de Klepperstee" en bij de Punt bij het viadukt en het paviljoen. Vanuit de VVD fractie was gewezen op het ontbreken in de gemeente van een permanente bibliotheek. B W herinneren eraan dat al bij de bouw van het multifunktionele gebouw „Dorpstienden" in Ouddorp aanhetdaar- in vestigen van een bibliotheek is gedacht B W echter menen dat realisering van een bibliotheek binnen de huidige finan ciële mogelijkheden niet verantwoord is. Het rijksbeleid daaromtrent is ook alles behalve bemoedigend te noemen, gelet op het feitelijk buiten werking stellen van de bibliotheekwet. De gemeenteraad heeft trouwens in maart 1984 besloten voor de planperiode t/m 1988 te volstaan met mobiele voorzieningen. Via de mobiele voorziening wordt overigens in voldoende mate voorzien in de lektuurverspreiding in de gemeente, vinden B W. B W zeggen m.b.t. de stichting van een overdekt zwembad in Stellendam toe dat de raad een uitgebalanceerd plan tege moet kan zien waarin de deskundigen meer dan voldoende inspraak hebben ge had met daaraan gekoppeld een vol gens deze deskundigen verantwoorde en niet opgeschroefde exploitatie begro ting. DIRKSLAND Verlorenvoorwerpen: - Polshorloge, merk Casio. - li. blauWe kinderfiets. - zwaard surfzeil, merk Mistral. - Polshorloge, merk Pontiac. - Ring met sleutels. - Bruine kinderfiets, merk Batavus. - Portemonnee met inhoud. - Wieldop, merk Peugeot. - Groene sleutelhanger met 2 sleutels. - Bril in bruin etui. - Blauw glimmend trainingspak. - Zwarte wieldop, merk VW. - li. bruine portemonnee met inhoud. - Zonnebril, merk Rayban, - Dameshorloge, merk Lorus. - Blauw kokertje met inhoud. - Zwarte portefeuille met inhoud. - Polshorloge. - Bruine portemonnee met contactlenzen. - Bedelarmband (zilver). - Bruine portemonnee met inhoud. - Sleutelbos (2x). - li. blauwe dameshandtas met inhoud - Witte damesschoenen. - Ring met sleutels. - Wit kinderschoentje. - do. blauw nylon regenpak. - Zwart etui met sleutels. - Plastic doosje met medicijnen. - Bos sleutels. - Rood regenpak. - Rode paraplu met wit handvat. - Horloge, merk Pontiac. Gevonden voorwerpen: - 1 b.b. van 10,- - Sleutelbos (2x). - Blauw regenpak. - Tennisracket (speelgoed). - Gebreide portemonnee met inhoud. - 2 helmen oranje/wit. - Kater zwart/wit. - Oranje sleutelhanger met 2 sleutels. Kleindierensportvereniging „Fauna Sport" organiseert op 20, 21 en 22 no vember weer een grote kleindierenten toonstelling in de Vermaathallen aan de provincialeweg te Hellevoetsluis. De tentoonstelling wordt donderdag 20 november om 19.00 uur geopend door burgemeester van der Jagt van Hellevoet sluis. Op de tentoonstelling zijn dieren aan wezig van fokkers uit Hellevoetsluis en omstreken die allen hun best gedaan heb ben om hier hun mooiste dieren te showen, zoals konijnen, cavia's, hamsters, hoen ders, sierduiven, siervogels en water vogels. Alle dieren zijn door een des kundige jury van een beoordeling en pre dikaat voorzien, en de winnaars zullen dan ook met mooie prijzen naar huis keren. Ook zal op deze tentoonstelling het RAD VAN AVONTUUR draaien daar mee mooie prijzen zijn te winnen. Voor de kinderen is de caviabak aanwezig waar mee zij leuke prijsjes kunnen winnen. En om het geheel kompleet te maken is er ook een hapje en een drankje verkrijgbaar. Degene die geïnteresseerd zijn in de Kleindierensport, de mooiste vorm van vrijetijdsbesteding voor vele, kimnen op deze tentoonstelling alle informatie krij gen. De tentoonstelling is geopend op donder dag 20 november van 19.00 tot 22.00 uur, op vrijdag 21 november van 10.00 tot 22.00 uur en zaterdag 22 november van 10.00 tot 17.00 uur. De toegang is GRATIS. Komt allen. Uitslagen van maandag 10-11-1986 Dammen; afdeling 1: J. Stolk - H. Grootenboer2-0 Beker: W. Nieuwland-A. vanRossum0-2 H. de Munck - K. de Jong0-2 K. de Munck-Joh. Koppelman 2 - O CA. van Welie-C. v. d. Kroon2-0 B. Roetman - P. v. d. Groef2-0 Schaken: A. Nobel - A. KraakO - 1 A. Tuinstra - L. v. d. Kroon1-0 D. Wolfert - J. C. de JongI - O J. van'tGeloof-D. Nooteboom1-0 T. Wolfert - H. Zorge0-1 H. Bal - W. van Veen0-1 Onlangs heeft het Dirkslands Mannen koor een kerstopname gemaakt in de Evan gelisch Lutherse Kerk te 's-Gravenhage. Deze opname is uitgebracht op cassette en bestaat uit vele bekende kerstliederen, zoals Stille Nacht, Nu daagt het in het oosten. Lofzang van Simeon, Psalm 98, 't Was nacht in Bethlems dreven. Gloria, Psalm 150, enz. enz. Het koor staat onder leiding van dirigent Dinant Struik, en het schitterende Batz- orgel wordt bespeeld door organist Martin Mans. De cassettebandjes zijn af te halen en/of te bestellen bij onderstaande koorleden: Voor Dirksland: W. V. d. Veer, Poldersweegje 9. J. Poortvliet, Emmalaan 23. Voor Middelharnis/Sommelsdük: P. Blok, Voorstraat 5, Sommelsdijk. Voor Nieuwe Tonge: P. van Moort, Korteweegje 26. Voor Herkingen: R. Ras, Scharloodijk 16. Voor Melissant' M. Weststrate, Fabiusstraat 53. Voor Stellendam: J. de Waal, Schoolstraat 36. Voor Ouddorp: A. Klyn, Spreeuwenstein 13. /JS FOTOSTRIPVERHAAL nS' Er zijn mensen die als vanzelf een hobby gaan beoefenen. Omdat collega's van de zaak er enthou siast over zijn. Omdat ze een artikel hebben gelezen over het maken van een modelspoor of het kweken van fuchsia's. Of omdat ze zien hoe vrienden of fami lieleden leuke foto's maken en verhalen vertellen over hoe je in de donkere kamer een geslaagde foto nóg mooier kunt maken. Wie fotografeert kan het vol le filmpje natuurlijk bij de fotovakman brengen die daar dan een serie mooie afdrukken van levert. Je kunt dat filmpje ook zélf ontwikkelen en van de film vergrotingen maken. Veel zwart/wit-fotografen doen dat bijvoorbeeld. Ze maken gebruik van een bepaalde papiergradatie om contrasten te versterken (foto 1) of licht 'door te drukken' zodat er een mooi sfeertje ont staat (2). Door te 'farmeren' worden de lichte partijen extra wit (3). En ook in kleur zijn er tegenwoordig in een doka veel avonturen te beleven met dia-afdruk ken en filters, met de solarisatie-techniek, met kleur- verschuiving en contourfilm. Hoe meer je ervan weet, hoe meer plezier je er in krijgt. Vooral ook omdat kleurvergroten steeds gemakkelijker wordt. Met be hulp van moderne apparatuur kun je al na één proef- belichting de juiste kleurbalans bereiken in een twee bad- en zelfs een eenbadsysteem. Wilt u ook graag met licht spelen in de doka? Praat dan eens met uw foto-adviseur. Hij kan u vertellen hoe u, in kleur of in zwart/wit, in uw eigen doka alles uit uw negatieven kunt halen wat er in zit. ln.,|,M,i|, Bij aankoop van een handzaag type 297-20 of 2000-22, een vijlen-set type 154 of een steekbeitel-set type 424-80, ontvangt U een Sandvik zaag- beugel kado ter waarde van f. 9,30 ^MSm 23S IJZERWAREN - GEREEDSCHAPPEN Schoolstraat 36 3241 CT Middelharnis Tel. 01870- 2294 Op het eiland Goeree-Overflakkee heb ben zich door de deltawerken grote ver anderingen voorgedaan. Dat was te voor zien en we hebben er verder mee te leven. Wat natuur en landschap betreft, zijn vooral de buitendijkse gebieden enorm gewijzigd. Vroeger werden gorzen en slik ken bij elk hoogwater overspoeld door zout of brak water. Zij hadden daardoor een heel karakteristieke flora en fauna en vormden een heel apart landschap. Doordat rond 1970 als gevolg van de aanleg van de Haringvliet- en Brouwers- dam de getijbeweging wegviel, zijn zij ver anderd in droge vlakten met volkomen andere zoete") planten en ook struiken. Een begin van een lange ontwikkeling tot nieuwe landschappen. Overigens heel boeiend. Hoe deze gebieden er in hun originele staat uitzagen, zal worden getoond op een komende dia-avond van de Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree-Overflakkee. Daarbij gaat het dus om de „goede oude tijd" (wat natuur en landschap betreft, klopt deze uitdrukking wel). In de zestiger jaren heeft Jan Kooien uit Dordrecht veel langs de kusten van het eiland gezworven, met de bedoeling die buitendijkse gebieden zo goed mogelijk te verkennen en te fotograferen. Dit met het oog op.de komende afsluitingen (rond 1970), waardoor dit typische landschap zo sterk zou gaan veranderen. Het leek hem zeer de moeite waard om de oude situatie voor het nageslacht vast te leggen. Niet alleen voor het plezier of voor de nof^t^l'^ie vs^ de '^il^-'^.^bewoners en an dere geïnteresseerden, maar ook voor de genen die nu, op het eiland met al zijn nieuwe landschappen, bezig zijn met na- tuurbeschermingsaktiviteiten, zoals ge noemde vereniging. Bij zulke werkzaamheden is het heel goed om natuur en landschap uit het verleden te kennen, want daaruit is het heden tenslotte voortgekomen. Uit de vele dia's die destijds gemaakt zijn, zal een keus worden gemaakt die een indruk geeft van de vroegere landschap- f)en en alles wat daar aan planten en vogels te vinden was. Het zal daarbij vooral gaan om de duinen en Het Gors bij de Punt van Goeree, om de Slikken van Flakkee nabij de Woutrinapolder, om het oude Hellegatsplein en om nog enkele gebieden. Nu zijn nog maar een paar gebieden in de originele staat over. Aan de ene kant de slikken bij Oude Tonge en Ooltgensplaat. Deze zullen in het voorjaar van 1987 achter de Philipsdam komen te liggen, waardoor zij net zo zullen gaan ver anderen als de Slikken van Flakkee. Aan de andere kant de Kwade Hoek, het natuurreservaat dat hopelijk nog tot in lengte van jaren mooi en interessant zal blijven. Dat mag dan ook wel, want het is het laatste gebied met het vroegere karak ter dat over blijft. Het bekijken en vastieggen van die vroe gere terreinen deed Jan Kooien als hobby. Hij is in dienst van Rijkswaterstaat. J e zou kunnen zeggen dat zijn collega's bij de Deltadienst hard werkten aan de afslui tingen, die de oorzaak werden van zijn vrijetijdsbesteding. Wat hij daarbij mee maakte wil hij graag komen vertellen en laten zien op donderdag 27 november a.s. om 19.30 uur in de aula van de Lagere Land- en Tuinbouwschool, Langeweg 107 te Sommelsdijk. Een ieder is van harte welkom. De toegang is gratis. Tevens zijn deze bandjes te koop op de zangavond die zaterdag a.s. gehouden staat te worden in de kerk van de Gerefor meerde Gemeente te Middelharnis. De prijs van dit bijzonder mooie cassette bandje is 17,50. De opbrengst is geheel bestemd voor de Gehandicaptenzorg. Op woensdag 26 november 1986 zal het m.s. „Prinses Christina", opleidings vaartuig voor de Rijn- en binnenvaart, ligplaats nemen aan de Loswal Vierlings- weg) te Bergen op Zoom. Aan boord van de „Prinses Christina" wordt instructie gegeven in het kader van de opleiding voor de Rijn- en binnen vaart. De leerlingen die aan boord ver blijven zijn afkomstig van de opleidings scholen gevestigd in Amsterdam (prot. chr.), Delfzijl (neutr.), Harlingen (neutr.), Mook (kath.) en Rotterdam (neutr.). De opleiding in Delfzijl is gericht op het baggerbedrijf. Scholen en schepen worden beheerd door de Stichting Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart (het KOF). Het KOF verzorgt de hele vakopleiding voor de Rijn- en binnenvaart en het Bag gerbedrijf. In de Rijn- en binnenvaart kunnen jaar lijks ongeveer 300 leerlingen worden ge plaatst. Geïnteresseerden in de vakopleiding voor deze bedrijfstak kunnen dit speciaal gebouwde vaartuig bezichtigen op woens dagavond 26 november van 19.00 tot 21.00 uur. Aan boord kunnen alle gewenste inlich tingen over de opleidingen worden ver kregen. Op 6 januari 1987 geeft PTT een bij zondere postzegel uit ter gelegenheid van het 50-jarige huwelijksfeest van Hunne Koninklijke Hoogheden Prinses Juliana en Prins Bernhard der Nederlanden. Het ontwerp van de postzegel (75 cent) is van Pieter Brattinga uit Amsterdam. De postzegel is uitgevoerd in de kleuren zwart, goud en oranje. Voor de afl^eelding maakte Pieter Brattinga gebruik van een foto, gemaakt tijdens de verlovingstijd van de prinses en prins in de tuin van Paleis Soestdijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9