Even rusten na de gedane arbeid STEUN ONS WERK KNBTB-discussie over gezondheid in land- en tuinbouw Predikbeurten VERKOPING gehandicapten kunnen vaak méér dan velen denken Opsporingssimulator voor Visserijschooi Opening Bibliotlieelc Dirl(sland Raadsvergadering Oostflakkee: Zeeuwse landbouwers in moeilijkheden Resistente bietenplanten Op 22 november St. Nicolaas in Nieuwe Tonga OPBRENGST AKTIE Bladz. 2 „EILANDEN-NÏEUWS VRUDAG 14 NOVEMBER 1986 Oostflakkees' burgemeester de Vos die gisteravond de raadsvergadering presideerde zoals te doen ge bruikelijk trouvrens zal inmid dels gezien hebben dat zyn kop- suggestie boven dit stukje raads- verslag nauwkeurig gevolgd is. SGP raadslid dhr. C. Breeman zei het, als oud-Bommelaar, ook zo gevat toen het ging over de aankoop van het bouwvallige pand van dhr. P. Borgdorff op de hoek Voorstraat- Oostdijk: „verlos Den Bommel van die rommel....!" De raad nam die kreet, én het voorstel van het Col lege, ter harte en besloot met 9-2 tot aankoop van het krot a 25.000,- over te gaan. De heren Hokke en Barnhard ontbraken deze avond. De beslissing was voor Oostflakkee wat ongebruikelijk door een besloten zitting vooraf gegaan. Dat kwam omdat dhr. Borgdorff te kennen had gegeven niet akkoord te zullen gaan met een verkoop prijs van 15.000- die kennelijk zónder zijn medeweten door bemiddeling van de Rabobank tot stand was gekomen. Toen de voorz. de vergadering weer heropende bleek het gemeentelijk bod tot 25.000- te zijn verhoogd, een prijs die dhr. Borg dorff dit voorjaar nog was geweigerd. De raad voteerde overigens een krediet van 87.320 - inklusief de 62.320 - die nodig zullen zijn om het pand te slopen, de gevel van het belendend perceel én het vrij komende perceel af te werken met een verruiming van de bocht Voorstraat-Oost dijk. Met het bereiken van die verbetering van dat erkende knelpunt werd het hogere bod dat ook beargumenteerd. Het ging dhr. Bax (VVD) echter wat te ver en hij verklaarde zich dan ook tegen het voorstel, huiverig als hij ervoor was dat acceptatie van een dergelijk voorstel tot precedenten zou kunnen leiden. Dhr. Bax struikelde al over de prijs van het pand, vijfmaal de getaxeerde waarde waarbij hij zich zelfs afvroeg of aan het pand, zoals het er nu bijstaat, niet een negatieve waarde zou moeten worden toegekend. Hij wilde daarom kiezen voor de minder gewenste weg, dhr. Borgdorff zelf de situatie op te laten lossen en hem, met de Bouwverordening in de hand, sommeren het pand in zodanige conditie te brengen dat van een gevaarlijke situatie geen sprake meer zou zijn. „We kunnen ons als gemeenschap niet voor dit soort karretjes laten spannen", vond dhr. Bax. In de wetenschap dat het aankoopbesluit ook zonder zijn medewerking zou worden De Zeeuwse landbouw maakt moeilijke tijden door. 4000 agrariërs moeten in Zeeland nu al een beroep doen op de eenmalige uitkering voorde minima. Een zelfde aantal oefent nevenberoepen uit om het hoofd boven water te houden. Samen vormen ze de helft van de Zeeuwse agra rische bedrijven. De provincie Zeeland ziet geen mogelijkheid om de positie van de boeren te verlichten, men kan geen invloed uitoefenen op de lage prijzen van diverse produkten en geld voor een steun regeling is er niet, aldus drs. R. C. A. Barbé in zijn antwoord aan de Zeeuwse Statenleden. De monstrueuze bouwval die zo zei dhr. M. D. de Wit „het hele dorp naar beneden haalt". Oostflakkee en zeker voor Den Bommel!" legde hij de raad voor:iedere Bommelaar betreurt het dat het er zo bijstaat, het hele dorp wordt er door naar beneden ge haald!" genomen raadde dhr. Bax ten sterkste af ook nog eens 27.000,- aan de afwerking van het vrijkomende perceel te besteden: „wat grond en wat gras", zo suggereerde hij. Die afwerking zou ook voor zijn fraktie- genoot dhr. v. d. Ree het struikelblok worden. Toen het College die post niet wenste te separeren van de aankoop moest dhr. v. d. Ree tot zijn spijt besluiten tegen het voorstel te stemmen ook al was hij het met de aankoop van het pand geheel eens. Aldus moesten twee tegenstemmers worden geteld. Ook Bommelaar M. D. de Wit had vóór de aankoop gepleit. Zoals het er nu bij staat is het een aanfluiting voor heel Ook de raadsvoorz. had zo zijn argu menten om de aankoop te bepleiten, zéker als hij ervan was dat het aanzien van het pand niet zou verbeteren waimeer dhr. Borgdorff zou voldoen aan de sommatie het aan de te stellen veiligheidsaspecten te laten voldoen. „De kans is dan groot dat die situatie, met dichtgespijkerde ramen, zal blijven voortbestaan!" zo legde de voorz' de raad voor en de raad leek dat geheel te begrijpen Weth. Poortvliet voerde vervolgens een antwoordnr.201 3800 VB Amersfoort Tel.:033-63 52 14 giro 625.000 Vraag inlichtingen pleit voor een all-in krediet, zoals trou wens door de commissie financiën was gevraagd. Hij maakte duidelijk dat er waar het een dijkpand betreft een zware fundering zal moeten worden weggehaald, dat het gat zal moeten worden volgestort en dat er ten behoeve van een verkeers- verbetering bestrating plaats zal moeten wndèn. Na de kreet van dhr. Breeman was het pleit gauw beslecht; het pand, althans de trieste resten daarvan, zijn nu voor de gemeente en de Rabobank zo werd op de publieke tribune gefluisterd zal daar best heel gelukkig mee zijn omdat de bouwval schril afstak tegen de vernieuw bouw die de Bank momenteel pleegt Sfeervolle plaatjes als dit zie je eigenlijk alleen nog maar terug in de boekjes vol oude ansichten die over heel Flakkee verschenen zijn. Misschien hebben wij die immers het landleven op afstand beschouwen het helemaal mis, maar 't leek ons een beetje uit de tijd te zijn dat arbeiders een gewas winterwortelen in dit geval nog met de hand rooien om vervolgens de meegebrachte boterham, de „stikken" te nuttigen met een slok koffie uit de thermosfles. Het tafereeltje zal best nog wel meer te zien zijn maar wij, die in de auto langssnelden, vonden het uniek genoeg om het op de plaat vast te leggen. De mannen vonden het prima en daar zitten ze dan, op de akker en op hun spreekwoordelijke akkertje, ergens tussen Nieuwe Tonge en Middelhamis. Het Instituut voor Rationele suikerpro- duktie in Bergen op Zoom en de Stichting voor Plantenveredeling in Wageningen zijn er met steun van de vakgroep Gene tica van de Landbouwuniversiteit in ge slaagd een bietenplant voor de suiker bietenteelt te ontwikkelen die een hoge graad van resistentie bezit tegen het bie- tencisten aaltje. Alleen al in Nederland bedraagt de schade van het aaltje als gevolg van verminderde opbrengsten jaar lijks tientallen miljoenen guldens. De onderzoekers zijn er in geslaagd de weerstand tegen het aaltje af te zonderen uit een wilde bietensoort en deze door overkruising als het ware over te brengen via bestuiving op de cultuursoort. De weerstand op de cultuursoort blijkt te vererven. Het nieuwe ras kan door de kweekbedrijven verder worden ontwik keld. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten GOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.3Ö uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. De Zeeuwse School voor de Zeevis- vaart (Maritiem Instituut De Ruijter afd. L.M.B.O.) in Vlissingen krijgt de primeur. In maart 1987 zal de school worden ver rijkt met een visopsporingssimulator, die vervolgens ook aan de overige vier visserij- scholen zal worden verstrekt. De kosten van een dergelijke simulator bedraagt 150.000,- waarvan 10.000,- zal worden betaald door het Visserijschap en de Ministeries van Onderwijs en Econo mische zaken de rest. De simulator van Engelse makelijk, wordt ingebouwd in een nagebootste scheepsbrug waar verder nog andere nau tische en radar-apparatuur staat. Met de opsporingsapparatuur worden de visscholen opgespoord. In het bijzonder voor de diep zwemmende koolvis, wordt de apparatuur met succes toegepast. Naast de leerlingen van de school zullen ook reeds in de praktijk werkende vissers, kennis van zaken kunnen opdoen om straks op de sonar aan boord, de kennis te kunnen toepassen. De Katholieke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond en de vier bij deze bond aangesloten gewestelijke land bouworganisaties zijn een breed op gezette discussieronde gestart over het thema „Ons bedrijf en onze gezond heid". Naar verwachting zullen in de komende maanden 10.000 leden van de organisatie deelnemen aan gesprek ken over de lichamelijke en geeste lijke gezondheid op en rond het agra risch bedrijf De KNBTB-organisaties. hebben al jaren en met succes een centraal dis cussiethema aan de orde gesteld tij dens de wintermaanden. Duizenden bedrijfsgenoten met hun gezinsleden bleven nauw betrokken bij actuele on derwerpen als energie, produktiemo- gelijkheden en grenzen. Ditmaal koos de KNBTB voor de ge zondheidszorg in de land- en tuin bouw. Hoewel de agrarische sector te boek staat als een bedrijfstak waar gezond wordt geleefd en gewerkt, neemt het aantal ziekten en ongevallen toe Om dan nog maar met te spreken van de geestelijke spanningen (stress). Agrarische ondernemers en hun ge zinsleden ervaren de groter wordende problemen in de land- en tuinbouw als een geestelijke druk. Het thema „gezondheid" is door de KNBTB gekozen om alle werkers in de land- en tuinbouw meer bewust te maken van het belang van een goede gezondheid (naar lichaam en geest). Via discussies wordt geprobeerd het werkklimaat op en rond de bedrijven zodanig te verbeteren dat spanningen, ziekten of ongevallen worden voor komen. De KNBTB heeft een discussiebro chure samengesteld en tracht na de discussies de meningen te peilen via een vragenformulier. De resultaten van deze centrale discussie worden in het voorjaar 1987 gepubliceerd. Zondag 16 november 1986 OUDDORP-Herv.Gem. 9.30 en 18.30 uur eerw. hr. G. Meuleman. Woens dag 19 november: 19.00 uur ds. W. J. op 'tHof-Ger. Gem. 9.30 en 16.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. Amesz en 17.00 uur ds. J. C. van Westenbrugge - Doopsgezinde Gem. 9.30 uur ds. Homan, Enkhuizen. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 en 18.30 uur ds. H. Westerhout; dankdag voor gewas en arbeid en vis serij. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Codée en 18.00 uur kand. W. Zuijderduijn; extra koUekte kerkvoogdij - Ger. Kerk 10.00 uur ds. JCvan Westen brugge en 17.00 uur ds. H. Vollmuller, Zuidland. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur eerw. hr. A. H. Veldhuizen; extra kollekte vrije zitplaatsen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk9.30en 17.00 uurds.D. Davids, Tints - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lezen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. van Vreeswijk, legerpredikant. Nieuw Lekkerland en 18.00 uur ds. I. Hoornaar; extra kollekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. C. de Jong, Zoetermeer en 18.00 uur kand. P. C. Zorge, Ouder kerk aan den IJssel; extra kollekte kerk - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur eerw. hr. K. Groenendijk en 18.00 uur ds. L. Kruijmer, voorbereiding Heilig Avondmaal; najaarszendings- kollekte GZB - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur mevr. ds. E. A. C. Went-v. d. Vring. LUKASKAPELHDG-10.15 uur ds. J. T. Cazander, voorbereiding Heilig Avondmaal. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. K. ten Klooster en 18.00 uur ds. P. H. van Trigt; extra kollekte kerk -Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. H. D. van Hoogstraten, Nijmegen - Chr. Ger. Kerk 10.00 en 18.00 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 10.00 uur ds. J. Kroeze en 17.00 uur ds. J. W. Bruning - Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 10.00 uur ds. J. M. A. Groeneveld en 16.30 uur lezen. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 uur ds. I. Hoornaar en 18.00 uur ds. J. Codée, voorbereiding Heilig Avond maal; Ie kollekte kerkvoogdij en 2e kollekte quotum- Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; na- jaarszendingskoUekte GZB - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. Joh. de Rijke; kollekte diakonie - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. v. d. Zwaagen 18.00 uur dhr. R. H. Horsting. DEN BOMMEL- Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur ds. H. J. Swierts en 18.00 uur drs. A. Alblas. GOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30 uur ds. K. van Meijeren, voor bereiding Heilig Avondmaal en 18.00 uur ds. C. van Duijn, Hei en Boeicop; extra kollekte verwarming- Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur dhr. K. Baas, voorber. H.A. en 18.00 uur kand. D. Beijersbergen. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. geen dienst. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur kand. Mr. J. P. de Man, Sprang Capelle. SINT MAARTENSDIJK - Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. J. G. van Loon- Ger. Gem. in Ned. 3x lezen - Oud Ger. Gem. 3x lezen. Woensdag 19 november, dankdag: Herv.Gem.9.30enl4.30uurds.J.G. van Loon - Oud Ger. Gem. 3x lezen - Ger. Gem. in Ned. 9.30 en 14.00 uur lezen en 18.30 uur ds. W. Verhoeks, Amemuiden. YERSEKE - Ned. Herv. Ger. Bond 14.30 en 18.30 uur ds. Groenenberg, Oud Beijerland. Om 2 uur 's middags start muziekvereni ging Apollo bij Ons Dorpshuis om de goed heiligman op te halen. Na een rondgang door het dorp zal de Sint verwelkomt worden in „Ons Dorpshuis" waar ApoUo een bazar organiseert. Men kan daar zijn of haar geluk beproe ven bij diverse attrakties. Zoals: Rad van avontuur, enveloppestand, naam raden, grabbelton, enz. enz. Op donderdag 20 november start men met een speculaasaktie. Vanaf 7 uur 's avonds komen de leden van de muziekver eniging aan de deur om deze overheerlijke speculaas aan te bieden. De netto-opbrengst van de bazar en de speculaasaktie komt ten bate van de ver eniging en zal aangewend worden voor het aanschaffen van instrumenten. Mogen wij ook dit jaar weer op uw mede werking rekenen? Wij danken u bij voor baat voor uw steun. GOEDEREEDE Op woensdag 19 november D.V. hoopt de Vrouwenvereniging „Bid en werk" haar jaarlijkse verkoping te houden in „de Ark". Mooie handwerken en advokaat zijn te koop. Ook is er een grabbelton voor de kinderen. Aanvang half 3 en 's avonds 7 uur. De aktie Zeeland voor Nepal heeft 661.766,- opgebracht, goed voor het stichten van zestig schooltjes. Oorspron kelijk had men (twee jaar geleden gedacht aan een miljioen). Grote'stimulator van de aktie was de Zeeuwse Commissaris der Koningin dr. C. Boertien. GOEDEREEDE Inleveren vakantiebonnen D.V. woensdag 19 november van 7.00 - 7.30 uur is er gelegenheid tot het in wisselen van vakantiebonnen van Hout en Bouwbond C.N.V. bij J. Goemaat, Jongkoenstraat 38. op 3 december a.s. zal de Stichting Chr. Openbare Bibliotheek „Dirksland" het verbouwde pand aan de Kapoenstraat 2 weer betrekken. DE officiële opening zal geschieden om plm. 15.45 uur, door ds. v. d. Linden, de oud-voorzitter van de Stichting. De bibliotheek heeft een algehele ge daante verwisseling ondergaan, dit betreft zowel het gebouw zelf als de inventaris. Een dergelijke verandering was al vele jaren noodzakelijk. De ruimte waar ge ruild werd, was te klein geworden en de inventaris sterk verouderd. Maar door gebrek aan financiën, waren wij niet in staat deze problemen op te lossen. Toen de gemeente Dirksland ons echter een renteloze lening ter beschikking stelde, konden wij onze plannen uitvoeren. Het is dan ook met trots dat wij 3 december van 18.30 tot 21.00 uur onze deuren voor het publiek kunnen openen om u met onze fraaie bibliotheek kennis te laten maken. U bent allen van harte welkom. Op 5 december zullen onze vrijwiUigers/ sters weer voor u klaar staan en kunt u weer van onze uiüeendienst gebruik ma ken, ledere vrijdag zijn wij weer geopend van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. De huur per week per boek bedraagt 0,30 en dergelijke prijs kan voor nie mand een belemmering zijn, om niet naar hartelust te gaan lezen. Er zijn boeken voor jong en eud, echt voor ieder wat wils en onze vrijwilligers/ sters staan altijd gereed om u bij het zoeken naar een geschikt boek behulp zaam te zijn. Tot ziens in onze mooie geheel ver nieuwde bibliotheek. Verlos Den Bommel van die rommel!

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2