Agent veh dacht van inbraak. M Politie Nieuwe Tonge hield fietsenkeuring op de scholen Wat is de natuur ons waard? Getuigen gezocht 1899- Qarage KNÖPS B.V. Chauffeur onwel geworden en overleden Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee A. KOOL ZN. Citroen-Hesselink ImubreéhÈse Onze SHOWROOM rHonuSemoH „Over cholesterol en de gezondheid van hart en bloedvaten" Radio-Opname E.O. Oliebollenaktie Woord Daad bracht 6.341,50 op Zangavond tb.v. Gehandicaptenzorg CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Mij spreekt de blomme een tale, mij is het kruid beleefd, mij groet het altemale, dat God geschapen heeft. Natuurlijk kent u dit fijnzinnige gedichtje van de Vlaamse dichter Guide Gezelle. Alleen, beleven we het zo? Is dat niet wat achterhaald? Goed gezegd door die dich ter, maar wel in zijn tijd. De vorige eeuw. Vervlogen tijd. Wie zoiets anno 1986 nog zegt weet niet wat er aan de hand is. Die is soms verdacht. Een milieu-activist soms? Rare mensen. Wat doet dat er nu toe een vogel of een bloempje minder? Hoewel.... en nog een minder en nog een minder en. Wat hou je over? Een fijnzinnig gedichtje, van iemand die de natuur kende, liefhad. En wat je lief- hebt benader je met zorg. Dat kwets je niet. Zijn wij eigenlijk nog wel natuur liefhebbers? Dat moet wel! Gezelle heeft ons in een paar woorden gezegd waarom: dat God geschapen heeft Geen eigendom, geleend goed. Om er over te heersen als een onderkoning. De term is van Calvijn. Wie denkt dan niet aan Jozef? Zorgen voor de toekomst. De overvloed van het heden bewaren voor morgen. In hoge mate zelfstandig, maar verantwoording schuldig aan één, de Fa rao. Verantwoording schuldig aan Een, de Heere God. Bouwen en bewaren Hoe moet dat dan als je over de natuur nadenkt? De titel van een boek over deze problematiek luidt: bouwen en bewaren. Jawel, ik doe m'n best, als m'n buurman het nu ook maar deed. Het probleem van wat we noemen verantwoord omgaan met de natuur is inderdaad: het moet gebeuren op grote schaal. De keuzes worden niet gemaakt, hier in de straat, maar landelijk, in de grote politiek, op het niveau van direkties van multi nationals enzovoorts. Kollektieve verantwoordelijkheid is zo moeilijk. Wat kuimen wij nu doen? De moeilijkheid wordt erkend. Toch blijft gelden: mij spreekt de blomme een tale Dat God geschapen heeft. Daar ligt voor ons het begin, in de kleine dingen. Inder daad in die vogelsoort die voor uitsterven behoed wordt. Misschien wel door het ongemak dat de landbouwer accepteert als er nestbeschermers moeten worden geplaatst. Inderdaad in dat plantje waar van we dachten dat het er niet meer was en nu zeldzaam nog hier en daar voor komt In de schoonheid van een natuur gebied in.... Kruispunt Er is een spreekwoord dat zegt; wie het kleine niet eert is het grote niet weerd. Wie het kleine niet kent heeft geen begrip voor wat in het groot gebeurt. Wie via opvoeding en onderwijs de liefde tot de natuur niet bijbrengt moet niet verbaasd zijn dat de leerling van nu, de koele be slisser van dan wordt. Die in zijn afweging de natuur een rolletje laat spelen waar een rol op zijn plaats is. Natuurlijk voeren we geen pleidooi voor een totaal „groene" politiek. Wel brengen we en met grond de noodzaak van verantwoord bouwen en bewaren onder ogen. Een van de vervolgrapporten van de Club van Rome heette „De mensheid op een kruispunt". Als dat op het gebied van het milieu waar is moetje misschien wel gaan denken over „bewaren en bouwen". Een onderkoning, een rentmeester mag geen roofbouw plegen. De prys Gods schepping. Wij benaderen dat an ders en vragen: Wat is de natuur ons waard? Die vraag hebben we al ettelijke keren gesteld. Eerst was het: wat is ons leven ons menselijkerwijs gesproken waard? En we ontwierpen het Deltaplan. Maar toen kwam de vraag: wat is de natuur ons waard. Nationaal is die vraag het nijpendst geweest met de beslissing over de afsluiting van de Oosterschelde. De belangen botsten. Men trachtte te bou wen, men wilde bewaren. De eindop lossing zal ergens tussen die polen liggen. Het was ons heel wat waard. Dichterbij huis hebben we te maken gehad met de Grevelingen: „zoet- of zout dat was de vraag". Natuur, een uniek landschap, tegen land bouw. Bewaren tegen bouwen. En weer is een prijs betaald. Hebben we dat mokkend gedaan, of zoals een onderkoning be taamt, loyaal. Waarschuwingen Mij spreekt de blomme een tale. En Tsjer- nobyl straalt. Wie zal de gevolgen echt meten? Mij is het kruid beleefd. En Bopal dan, en de zellingen van de Ussel? Mij groet het altemale. Ja wat, de rottende vis, die dood ging door alles wat in Basel in de Rijn kwam? Terwijl dan ook nog blijkt dat het allemaal nog veel erger had gekund? Wat is de natuur ons waard? Beheersen wij de krachten nog wel echt die wij uit de natuur vrijmaken. Of is de afgod geld ons te machtig? Want aan elke op lossing hangt een prijskaartje. Wat we De 54-jarige Simon de Graaff uit Oude Tonge, meer dan dertig jaar welbekend chauffeur op een van de tankwagens van Van Rijen uit Achthuizen is dinsdagavond in het Dijkzigtziekenhuis te Rotterdam overleden, 's Morgens was dhr. de Graafi' naar een raffinaderij in Pemis gereden om daar een lading gasolie in te nemen. Inplaats van geladen weer te vertrekken meldde hij zich bij de portier waar hij onwel werd. Hij leek als door een lichte beroerte te zijn getroffen. Zijn toestand het zich echter niet ernstig aanzien en 's avonds had hij goed kontakt met zijn vrouw en dochter die hem bezochten. Toch trad toen plotseling de dood in. RENAULT-deaier voor Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 MIDDELHARNIS Op 7 november 1986 om ongeveer 20.45 uur vond er een aanrijding plaats tussen een bromfietser en een voetgangster op de kruising Beneden Zandpad en het Burg. Boumanplein te Middelhamis. De brom fietser die het ongeval veroorzaakte reed na het ongeval door. De vrouw werd bij het ongeval behoorlijk gewond. Op het moment van de aanrijding stonden een aantal getuigen op het trottoir ter hoogte van de muziektent aan genoemd plein. De politie zou graag in kontakt komen met deze getuigen dan wel andere ge tuigen die iets over dit ongeval kunnen verklaren. KERSTPAKKETTEN EN RELATIEGESCHENKEN Groothandel Autobedrijf A. J. van Rumpt Ver1.C. Bakker, tel. 01877-1589 Plannen uw huis te verlcopen? Bel 01877-1309 MUS Onroerend Goed Dirksland, 01877 - 1357 willen is dat dat prijskaartje nauwkeurig bekeken wordt. Omdat we wel hard ge bouwd hebben, maar er valt ook zoveel te bewaren. Ten diepste gaat het dan niet om het economisch nut, om de winst om...., hoe begrijpelijk, hoe acceptabel de mo tieven ook zijn. Het gaat om, „dat God geschapen heeft". Tsjemobyl en Basel. Twee waarschu wingen in één jaar. Denk eens na over het onderkoningschap. TOPKWALITEIT VOORDELIG GEPRIJSD J*tiele 750 SW Middelhamis- Politieman KoSnel- lius is fervent liefliebber van het op- l<nappen van oude auto's. Kortgele- tenl<ansje op de kop tikl^en. Een ori ginele Volvo uit 1938, model „Katte- rug". De wagen was technisch oké, alleen de lak vertoonde slechte plek ken. „Ik ga na dienst eens kijken hoe ze zulke oude lak behandelen bij Karels Autoschade in Nieuwe Ton ge", overdacht de agent, „daar we ten ze er alles van". Aangekomen bij Karels had hij pech, de zaak bleek reeds gesloten. Plotseling zag Snel- liuseen deur openstaan, mompelde „slordig", en stapte de werkplaats binnen. „Wat moet dat daar", riep de werkplaatschef die z'n handen stond te wassen en aan een inbreker dacht „Ik kwam even kijken hoe geweldig mooi jullie oude auto's opknappen", stamelde onze politieman. „Hé, jij bent toch Ko Snellius", zei de chef, „liefhebber van old-fimers. Ga zitten man en pak een kop koffie". Agent Ko en de chef hebben die avond nog uren gepraat over de beste lak- behandeling van de bejaarde Volvo. Want ook dat hoort bij de service van Karels Autoschade! KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30-Nieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 PEUGEOT TALBOT AUTOIV VISSER lOBIELBEDRIJF is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS De beide wachtmeesters Rooijers en van Groningen van de post Nieuwe Tonge van de Rijkspolitie hebben dinsdagmorgen op de twee basisscholen in het dorp een tevoren aangekondigde fietsencontrole uitgeoefend, bedoeld om de schooljeugd tot een veilige verkeersdeelname te bewegen. De aktie had dan ook alle steun en sympathie van de steeds aktieve plaatselijke afdeling van Veilig Verkeer Nederland. De fietsen werden gecontroleerd op de „inrichtingseisen", als een bel, goede verlichting, de aanwezigheid van een reflector een een gedeeltelijk wit achterspatbord. Aan de verlichting wilde nog wel eens wat mankeren in welke gevallen er een briel^e voor thuis werd meegegeven waarop het manco werd vermeld, samen met de goede raad er zorg voor te dragen dat het snel in orde kwam terwille van de veiligheid van het kind en van andere verkeersdeelnemers. De fietsen waarop niets aan te merken was kregen een sticker: „fiets O.K." Nieuwe brochure: Eén van de belangrijkste oorzaken van te vroeg overlijden door een ziekte aan hart en bloedvaten heeft te maken met de voe ding die wij gebruiken. Want te veel vet en vooral de verkeerde vetten kunnen het cholesterolgehalte in het bloed ver hogen en daardoor de kans op atheros- clerose (ook wel aderverkalking genoemd) onnodig groot maken. Over deze problematiek heeft Uitgeverij Medidact onlangs een brochure uitge geven. De inhoud hiervan werd samengesteld op basis van het in april jl. bekend ge maakte Advies van de Voedingsraad en met adviezen van de Nederlandse Hart stichting en het Voorlichtingsbureau voor de Voeding. Elk jaar overlijden meer dan 50.000 mensen in Nederland aan een ziekte van hart en bloedvaten en veel van die sterf gevallen komen op een te vroege leeftijd voor. Het is algemeen bekend dat roken en hoge bloeddruk belangrijke risicofaktoren zijn voor hart- en vaatziekten. Maar men realiseert zich nog te weinig dat bijna de helft van deze ziekten wordt veroorzaakt door atherosclerose. Aderverkalking ont staat voornamelijk door een te hoog cho lesterolgehalte in het bloed. En een te hoog cholesterolgehalte ont staat op zijn beurt weer vooral door ver keerde eetgewoonten. Men zou dus kun nen zeggen dat de strijd tegen ziekten van hart en bloedvaten zich voor een groot gedeelte afspeelt in de keuken. In de nieuwe brochure wordt daarom met name aandacht besteed aan een gezonder voedingspatroon: minder (verzadigd) vet, meer linolzuur en een beperking van voe- dingscholesterol. De brochure, die in een oplage van één miljoen werd verspreid, is (gratis) ver krijgbaar bij huis- en bedrijfsartsen, kruis verenigingen, diëtisten en specialisten (zo als cardiologen en internisten). V. d. VELDE SOMMELSDIJK De oliebollenaktie van afgelopen zater dag, 8 november mag als zeer geslaagd beschouwd worden. Er is vanaf vrijdagmiddag, 4 uur tot zaterdagmorgen, 9 uur zonder ophouden gebakken en nog kwamen we oliebollen tekort. Er zijn 3948 zakken verkocht en dat waren welgeteld 19.740 oliebollen. We danken ieder, die aan het slagen van deze aktie heeft meegewerkt. Het is onmogelijk iedere medewerker afzonderlijk te noemen. We willen echter een uitzondering maken voor de tien tallen kinderen, die zich weer zo ent housiast hebben ingezet. Geweldig! Ook u allen, die de oliebollen kocht, heel hartelijk dank, ook voor de vele giften en giftjes, die we daarbij mochten ontvangen. Vermeldenswaard hierbij is, dat Anne- marie van de Bos uit Sommelsdijk in haar spaarvarken 42,40 bij elkaar spaarde voor de kinderen in Haïti. Fantastisch Annemarie! Lia Jongejan, die op 18 november weer naar Haïti hoopt te vertrekken, heeft en kele weken geleden door middel van dia's iets laten zien van de schrijnende armoede in dit land. Ze heeft ook door deze aktie opnieuw kunnen zien, dat er op Goeree en Over- Thema-avond voor teams van kerkelijk open jeugdwerk en koffiebars in de regio Zuid-Holland Op D.V. woensdagavond 26 november 1986 wordt om half acht in de aula van de Willem de Zwijgerschool, Kamerlingh Onnesdreef te Schoonhoven een thema avond gehouden. Thema van de avond: Als één die dient.... Nagedacht zal worden over de verschil lende facetten van het leiding geven: Bij belse gegevens, motivatie, overbelasting, teamwork, taakverdeling, doorstroming in het team, enz. enz. Voor meer informatie èn opgave (vóór 24 november!): HGJB Zuid-Holland, tel. 01823-3990. Morgenavond, zaterdag 15 novemjber, wordt een zangavond gehouden in het kerkgebouw van de Geref Gemeente te Middelhamis. Aan deze avond zullen meewerken het gemengde koor „Canti- cum" en het „Dirkslands Mannenkoor", beiden van de Geref Gemeenten. De opbrengst van de koUekte, welke op deze avond gehouden wordt, is bestemd voor het werk van de „Gehandicapten zorg van de Geref Gemeenten". Het belooft een mooie avond te worden! Iedereen is van harte welkom. Breng ook uw vrienden en bekenden mee. Aanvang 19.30 uur; kerk open 19.00 uur. flakkee velen zijn, die haar werk een warm hart toedragen. Nogmaals, allen heel har telijk dank!!! Er zijn nog enkele cassettebandjes van de korendag te Stellendam over. U kunt ze bestellen door het overmaken van 12,50 1,50 voor portokosten op banknr. 3613.13.722 of gironr. 5620184 ten na me van Woord en Daad, Middelhamis. Schrijf daarbij wel heel duidelijk uw naam en adres. POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 m.^.^.^.^^.^.^.^.^^,^^^^^^^^^,^^^^,^^ Verkoop Service 01871 - 1662 l^l^J^l^l^>^l^l^l^.lm^.l^^.^.^.^.^.,f.^.^.4.^.^.^.l^. (met of zonder opdruk, ook zgn. strooi-artikelen) Bezoek onze showroom of bel voor informatie: Joos Jansestraat 35, Sommelsdijk (Goeree-Overflakkee). Tel. 01870 - 2690 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland Adviesprijs 2249,- VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2618 *-J<-vM \^'~^r^ '■o .-*^-'^ y^T^T*' ->.-\t'^< M PeugeotTa Kastanjela? Middelharn Ibot dealer n 41-43 is-tel. 01870-3094 o 'r lopkwBliteil. goede i I voortialige prijian FOTO FILM REPORTAGE VIDEO-COMPUTER Wettttnat 35 - Moien<Meg 4 - Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filisêl Renesse Printzhop Hogezoom 772 -. Telefoon 01716-2400 Voor wie samen graag wil zingen Volgen er nu belangrijke dingen. De E. O. komt op 26 november naar Dirksland. Neemt dus familie en vrienden bij de hand. In de Ned. Herv. Kerk aan de Voorstraat Woredt de avond gehouden, hoe laat? Om 8 uur, de toegang is vrij en U bent er toch ook bij? Muzikale medewerking wordt verleend door: De Herv. zangvereniging „Jeduthun", eenjijn koor Met orgelbegeleiding door Martin Mans en Ab Vroegindeweij als dirigent, samen heel wat mans. Reinata Heemskerk heeft ook haar medewerking toegezegd Deze alt kan heel mooi zingen, echt. Ds. Vermqat uit Maassluis houdt een meditatie Heleen van Dijk verzorgt de presentatie. De leiding van de samenzang heeft Ab Vroegindeweij Arie Pronk bespeelt het orgel, dan komt er nog bij Een E. O. informatie-stand met o.a. boeken en platen. Houdt 26 november goed in de gaten. DORPSWEG 28-34 -- TEL. 01870 - 4466

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1