Uit de Historie Middelharnis i (XVIII) Aktie Zuinig Stoken: MEDISCHE DIENSTEN Foto Blankers Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRIJDAG 14 NOVEMBER 1986 Het maatschappelük leven Bij het maatschappelijk leven van Middel harnis zal het eerst aandacht geschonken moeten worden aan de visser^, lange tijd de voornaamste bron van bestaan. Na al wat daar over geschreven is door anderen, zal ik er slechts kort over zijn. Ik geef eerst door een stuk van dhr. K. Broen: Opkomst en verval der beug- vissërij te Middelharnis. De beugvisserij was reeds omstreeks 400 jaar geleden een belangrijke bron van be staan voor veel inwoners van ons dorp. Deze visserij werd uitgeoefend, in de eerste jaren van opkomst, met zgn. hoe kers, schepen met een grote mast met razeil. Er was een bun om de vis levend te houden. Later omstreeks 1829 werden deze vaartuigen vervangen door sloepen, de eerste in gebruik genomen in 1817. Deze sloepen waren beter geschikt door hun scherpe bouw en gemakkelijker te reven zeilen. Ze hadden de eerste jaren, tot plm. 1850, maar één mast, en daarna werden er grotere in de vaart gebracht met twee masten, een lange voormast en een kortere achtermast. Later ook met schoe- nertuig met 2 lange masten. De schepen waren toen van hout, 20 a 22 m lang en plm. 5 m breed. Na 1886 is de eerste stalen sloep gebouwd zijnde 25 m lange en ruim 6 m breed. In Middelharnis bestond de vloot uit 22 sloepen. De eerste jaren werd de gevangen vis in Middelharnis aangevoerd en ver kocht en door Belgische zgn. ventjagers opgekocht en naar Antwerpen vervoerd. Deze visafslag werd in 1857 opgeheven, en sedertdien kwam de visserij te zoute meer in zwang. Na lange jaren van voorspoed begon na 1900 de teruggang van deze eertijds bloe iende visserij. Alles benoemen gaat niet in dit korte stukje, maar in 1920 is de laatste sloep, de „Oranje Nassau", verkocht naar België, vanwaar ze nog enige jaren de visserij heeft uitgeoefend. Nu nog iets over de manier van vissen met de beug. Dit was een lange lijn, die verdeeld was in lijnen van ongeveer 50 meter, met zijlijntjes of sneuen van i4 meter voorzien van vishaak of hoek. Aan die vishaak werd het aas bevestigd, dat bestond uit Noorse sardijn, gezouten geep of prikken. Deze beug bestond in de zomermaanden, als alleen gezouten vis werd aangevoerd, uit ongeveer 200 lijnen, en was in totaal 16 km lang. Dit is hemelsbreed van Middel harnis tot Ouddorp. DEze beug was nog verdeeld in zgn. bakken, een bakwant bestond uit 14 lijnen en tussen iedere bakwant, die uitgevierd werd, stond een wantton of joon als een grote dobber mét steel, waarop een vlag stond. Dus 12 jonen met op iedere joon een verschillende kleur vlag. Met de wintervaart die in november begon werd de vis vers aangevoerd, de levende vis werd in het bun gedaan en de dode vis werd in het ijs gelegd in het visruim dat verdeeld was in verschillende afdelingen. Men viste dan bijna dag en nacht, als het goed weer was met de korte beug, va riërend van 4 tot 8 bak al naar gelang de weersgesteldheid. Deze reizen duurden ongeveer 14 dagen, waarna koers gezet werd naar Umuiden om de vis te lossen aan de markt. Dan werd de volgende dag weer zee gekozen. Na 3 reizen ging de bemanning 6 dagen naar huis, om daarna weer terug te keren om opnieuw naar zee te gaan tot de wintervisserij ten einde was en men met de sloep naar de thuishaven voer om het schip weer klaar te maken voor de lange zomerreis die ruim 3 maanden duurde. Men was dan zowat 5 a 6 weken thuis, niet werkeloos, maar steeds in de weer om schip en inventaris weer reisvaardig te maken. De bemanning der sloepen bestond uit 13 personen, de schipper of baas zoals hij genoemd werd, de stuurman, 6 matrozen en 5 jongens: de oudste, die volgens rang volgde na de matrozen; de kok, die ook meehielp met de visserij; de inbakker; keteltapper; kofjekoker en manusje van alles. Er werd gevaren op deel: de besonmiing werd verdeeld, na aftrek van de onkosten, tussen de reder en de bemarming. Voor de bemanning 17 delen en 13 delen voor de reder. De schipper kreeg 1,4 deel, stuur man en matrozen 1 deel, bovenman 5/6 deel, kok 3/4 deel, inbakker 1/2 deel, keteltapper 1/4 deel en kofjekoker 1/5 deel. In Vlaardingen, waar ook beugers waren, was de verdeling anders nl. 3% van de besomming zonder aftrek van de on kosten. Verder was er ook nog wat verval, zoals kleine vis die verkocht werd aan een vishandelaar en waarvan de opbrengst verdeeld werd naar de rang aan boord. Het is in dit bestek niet mogelijk om alles te noemen wat er aan boord gebeurde en hoe de samenhang was aan boord. Dit is allemaal te vinden in het boek „Zee en eiland", geschreven door Arjanus Faasse die zelf in zijn jeugd ook op de sloepen heeft gevaren. Nu nog iets over hoe er gevist werd. 's Morgens om plm. 2 uur werd begonnen met de beug te schieten, die door de bemanning geaasd was en klaarstond in zgn. lege bakken verdeeld. Aan stuur boord of op het achterdek stond aan de reling de zgn. schietbenne waarop de bak met want werd geplaatst en de schetter, de man die de beug moest uitvieren, wierp met brede armzwaaien de lijnen met ha ken overboord, terwijl de schipper aan het roer de sloep juist genoeg vaart gaf als nodig was. Nadat de beug was uitge schoten laveerde men met ruime wind terug naar het beginpunt, waar men begon te halen. Dit gebeurde door 4 man die afwisselend een eind want optrokken en het opgehaalde lieten vallen dat door de inbakker werd opgeschoten, waarna de lijnen door een deel der bemanning weer in orde werd gemaakt om 's nachts weer in het aas te worden gezet voor het vol gende schot. Zo was het plm. 2 uur in de middag geworden, als alles goed ging. Dat was niet altijd het ge val. Het kon door bijv. verandering van wind wel eens avond worden voor de beug weer aan boord was. De gevangen kabeljauw werd onder het halen plat gesneden nadat ze van kop en graten was ontdaan en door de schipper werd ze in de tonnen gezouten. Na afloop werd er geschaft en de matrozen zochten voor een paar uur de kooi op, terwijl de twee kleinste jongens aan dek bleven om uit te kijken. Nadat er thee gedronken en gegeten was werd om een uur of zes de kooi weer op gezocht met één man aan dek en om 12 uur was het weer aantreden om de beug in het aas te zetten. Intussen werd er door de kleine jongens koffie gezet en op de beurt aardappels geschild en wat er meer te doen was, zoals het vooronder aanvegen, de koolkist vullen enz. Dat was het zomer seizoen, de lange reis van 3 maanden. Na 1900 kwam het verval in de beug visserij. Er werd in de zomer weinig ver diend; het gebeurde wel dat er met af rekenen een schuld was i.p.v. verdienste. Als regel ontvingen de gehuurde vissers, zolang de sloep op zee was, 3,- per week uitbetaald per gezin plus 20 gulden voor schot bij vertrek om aan te schaffen wat nodig was, zoals oliegoed, laarzen enz. Dan moest er bij de wintervaart, als de verdiensten redelijk waren, de schuld die nog openstond worden afgelost. Redenen waarom vele vissers monsteren op de haringloggers uit Vlaardingen en Maas sluis. Er vertrokken ook vissers naar Rotterdam om daar als havenarbeider de kost voor het gezin te verdienen. Zodoende lagen de sloepen aan de kant en ze werden na verloop van tijd verkocht. De visserij, die zovele jaren een bestaan had gegeven aan veel inwoners van ons dorp ging teniet. Niet alleen de vissers verdienden hun brood met de visserij, ook de winkeliers, de ambachtslieden en de touwslagers. Na 1920 was er niet één sloep meer in de haven. De fa. Poortman uit Maassluis heeft nog getracht met enige aangekochte sloepen uit Middelharnis en Pernis de beugvisserij in stand te houden, maar moest daar tenslotte ook mee stoppen door de zelfde oorzaken. Zo kwam het eind van een bedrijf dat veel vertier en gezelligheid in onze gemeente had gebracht, als de schepen binnen lagen aan de kaai en aan het Vingerling. Zater dagavond zocht het jonge geslacht vertier op de Westdijk, waar vele banden gelegd zijn voor het leven. Alles was nu voorbij. Alleen het beeldje van het kofjekokertje, op de hoek van het Vingerling herinnert ons nog aan die vervlogen tijd. Moge het daar nog jaren staan als een symbool van hetgeen voor altijd voorbij is. Bij de herdenking van het 500-jarig be staan zei burg. Hordijk: „Van die oude visserij zijn er nog herken ningspunten; het uitkijktorentje aan de vissersdijk is er nog, de oude scheepshel ling en het Vingerling met artistieke huis jes is intakt gebleven; op het torentje van het raadhuis is de windwijzer gesierd met een gaffelschip, dat herinnert aan vergane glorie". (E.N. 22 juni 1965). Over het leven van de vissers-thuis schreef A. Boogerman in E.N. zo beel dend dat ik het niet laten kan a.s. week dit stukje op te nemen. Mogelijk hebben velen van nü 't nog nooit gelezen. En tevens neem ik dan een potloodtekening van hem op. (wordt vervolgd) J. L. Struik Geen enkel huis is luchtdicht. Ge lukkig maar, want anders zou het bin nenshuis al gauw bedompt zijn. Men sen hebben juist verse lucht nodig. Ze verbruiken zuurstof. Niet alleen mensen verbruiken zuur stof, ook gastoestellen zoals het gas- fomuis en de geiser doen dat. Ze zuigen zuurstof aan voor de verbran ding van aardgas. Bij die verbranding komen gassen vrij, die moeten kunnen wegstromen. Wanneer de brander van de geiser te weinig zuurstof kan aanzuigen, omdat hij bijvoorbeeld vuil is of omdat er niet voldoende zuurstof in de ruimte is, kan de verbranding onvolledig zijn. Daar bij kan het giftige reukloze gas kool monoxide (kolendamp) ontstaan. In de ruimten waar gastoestellen zijn, moet dus voldoende lucht aan- en afgevoerd worden: ventileren is dus ook daarom een noodzaak. Ook waterdamp, geurtjes en stofdeel tjes moeten worden afgevoerd. Waterdamp ontstaat bij koken, baden, douchen en ook als mensen uitademen. Wanneer in een ruimte verhoudings gewijs veel waterdamp is, beslaan de ramen (ook bij dubbele beglazing) en worden de muren vochtig. Op den duur kan dat zelfs leiden tot schimmel vorming op de muren. Redenen genoeg om goed te ventileren. Hoe ventileren? Hoe moet u nu zo ventileren dat er voldoende verse lucht is en toch niet een groot deel van de warmte naar buiten stroomt? Wat kunt u open laten en wat dicht? Wat u dicht kunt maken zijn kierende ramen en deuren, kieren tussen kozijnen en muren etc. Wat u vooral niet mag dichtmaken zijn de speciaal voor ventilatie aangebrachte voorzieningen als roosters en lucht- gaten. U merkt zelf wanneer u te weinig ventileert. Dan zijn uw ruiten meestal beslagen, is het benauwd in het vertrek waar u kookt of stookt. AKTIE ZUINIG STOKEN 151 m3 J^m3 M- -AA Ventilatie tips - Gebruik uw afzuigkap boven het fornuis alleen tijdens het koken. Een afzuigkap zuigt lucht weg uit het vertrek. Kookluchtjes en waterdamp verdwijnen op die manier, maar er moet net zoveel lucht in uw huis kurmen stromen als er uitgaat. In de winter betekent dat, dat koude bui tenlucht verwarmd moet worden. - Controleer uw schoorsteen en an dere afvoerkanalen regelmatig. Een schoorsteen kan namelijk verstopt raken en dan kunnen de afvoer- gassen de woning niet verlaten. - Draai de radiatorknop dicht wan neer uw raam openstaat. Wanneer u even grondig wilt ventileren, zet dan een halfuur van te voren de thermo staat lager, draai de radiatoren dicht en zet dan de ramen open. Een kwartier tot een half uur luchten is voldoende. Voor vragen over de aktie Zuinig Sto ken of over energie in het algemeen, kunt u terecht bij de afdeling voor lichting van de EMGO. van vr^dag 14 november 1986 t/m zondag 16 november 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdük: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter V. d. Peppel, tel. 01870-2117. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herltingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uurheeftdienstdokterH. O. Zoon, tel. 01877- 1262. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879 - 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter deJager, tel. 01875- 1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoormummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts du Toy van Hees, tel. 01870 - 3621 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud dorp, tel. 01878 - 1538. WUKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871 -1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 -1267 Herkingen01876 - 224 Melissant01877 - 1234 Middelharnis/Sommelsdük 01870-2300 Nieuwe Tonge01875-1390 Ooltgensplaat01873-1310 Ouddorp01878 -1321 Oude Tonge01874-1289 Stad a/h Haringvliet01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflalclcee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdyk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00/ 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder ■welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. Stichting voor Gezinsverzorging op Goeree-Overflakkee Voor gezinsverzorging in: Nieuwe Tonge Stad aan het Haringvliet en in de Gemeente Oostflakkee spreekuur iedere werkdag van 8.30 tot 9.30 uur. Tel. 01874 - 1044, Julianastraat 9, Oude Tonge. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentnma. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 OPVANG van SLACHTOFFERS BU MISDRUVEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlek Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. Het Heilige Land in vogelvlucht. Uitgeverij Kok te Kampen. Grootformaat: 26 x 33,5 cm. 64 pag. Prijs f 42-. Laten we begiimen met te stellen dat het zogenaamde Heilige Land geen heilig land is. Niets van wat aldaar valt waar te nemen is als zodanig heilig, althans niet in de zin van het bijbelse spraakgebruik. Slechts datgene wat vrucht is van het werk van de Heilige Geest, de Geest van Chris tus, kan en mag „heilig" genoemd wor den, afgezonderd tot, toegewijd aan de heilige God. Toch is het land Israël geen land als alle andere. Hier koos de Heer zich vaste voet, luidt de titel van een bekend boek. Is Israël dan geen heilig land het was wel het beloofde land. Vrijwel de hele heilshistorie vond hier plaats. Wie zijn ijijbel kent, weet veel van dit land en heeft er een speciale relatie mee. Het moderne massatoerisme heeft de grenzen van Israël wijd geopend. Vele duizenden per jaar bezoeken het land. En velen wellicht met zoiets als een (vaag) besef van pelgrimage. Hoe het zij ook het huidige Israël biedt nog steeds veel wat aan de bijbelse tijden herinnert. En wie geen gelegenheid heeft het land zelf te bezoeken, kan een keus maken uit de vele en fraaie boekwerken die Israël tot onder werp hebben. Het aantal is onlangs met een bijzondere uitgave vermeerderd. De uitgeverijen Kok te Kampen en Lan- noo te Tielt brachten in vruchtbare sa menwerking een schitterend boekwerk op de markt dat een serie unieke luchtfoto's van plaatsen in Israël bevat. Aangevuld met een beknopte toelichting per foto en enige bijbehorende Schriftplaatsen. De inleiding werd geschreven door de Ameri kaanse bijbelgeleerde/historicus prof. F. F. Bruce. Enkele van de dertig gefotogra feerde lokaties: Hebron, Nazaret, de berg Tabor, Bet-San, Massada, Megiddo, Je ruzalem, Qumran. De afbeeldingen wer den alle in meerkleurendruk weergegeven. Honderdvijftig jaar gereformeerde kerkbouw. Uitgeverij Kok te Kampen. Groot formaat: 20,5 x 30,5 cm. 238 pag. Prijs f 55,-. De Commissie Herdenkingen 1834 - 1886 - 1892 van de Gereformeerde Ker ken in Nederland heeft het plan opgevat rond de jubilea van Afscheiding, Do leantie en Vereniging (immers 150, 100 en 100 jaren her) mede aandacht te geven aan de kerkgebouwen. Dat plan is in middels tot uitvoering gebracht. Het boek waarvan de titel hierboven staat, is daar van de vrucht. Een twaalftal medewerkers stelde dit boek werk, bedoeld voor een breed publiek, samen. De redaktie wordt gevormd door dr. Regn. Steensma en dr. C. A. van Swighem. Laatstgenoemde werkte in 1984 ook mee aan een uitgave over het protestantse kerkinterieur, „Een huis voor het Woord". Na een algemeen gedeelte over de Gere formeerde Kerken, alsmede over de plaats van het kerkgebouw in het dorps- en stads beeld, volgt een chronologisch opgezet deel van de toegepaste kerkelijke bouw kunst. Tekst en foto's geven een interes sant beeld van de ontwikkelingen. Opval- Uit: Het Rode Kruis Kerstboek. lend zijn de verschillen tussen de eerste kerkjes van de Afgescheidenen en de ge bouwen van de Dolerenden uit de eerste tijd. Het onderlmg afwijkende kerkbegrip en de daarbij behorende pretenties weer spiegelen zich onmiskenbaar in de kerk bouw. Maar het is vooral na de eeuwwisseling, en met name tussen de beide wereld oorlogen, dat de emancipatie van de „kleine luyden" waarvan Abraham Kuy- per de klokkenist was zich manifesteert. Bijzondere aandacht in dit boek krijgt de bouwkunst vanaf 1945 tot heden. De veranderingen in de liturgische in zichten kregen uiteraard hun effekten in de bouw en inrichting van de kerkgebouwen. Daaraan is het laatste deel van dit boek gewijd. Aan de orde komen onder meer: liturgie, avondmaalsviering, orgels en ker kelijke kunst. De bijdrage over 150 jaar orgelbouw is van dr. A. J. Gierveld. Deze bundel biedt de in dit onderwerp geïnteresseerde bijzonder veel informatie. Een boek als dit bestond nog niet. Mogen de kerkgebouwen ook daadwerke lijk „een huis voor het Woord" zijn. Dan is het er goed toeven.... Het Rode Kruis Kerstboek. Uitgeverij la Rivière Voorhoeve te Kampen. Grootformaat: 22 x 28,5 cm. 126pag. Prijs f 27,50. Diverse verhalen, gedichten, tekeningen en versjes vormen samen dit Kerstboek voor het Rode Kruis. Een keur van be kende auteurs en illustratoren was bereid medewerking te verlenen. Enkele namen: Bertus Aafjes, Belcampo, Hans Bouma, Miep Diekman, Anton Pieck, Rien Poort- vliet, Jan Terlouw, Theun de Vries. Hare Koninklijke Hoo^eid Prinses Margriet schreef het voorwoord. Een prachtig uit gevoerd en afwisselend kijk- en leesboek! De netto-opbrengst van dit boek is ten behoeve van dakloze kinderen in de ste den van Colombia. Jammer dat de eigenlijke kerstboodschap in dit boek nauwelijks doorklinkt. J. K. GEEF IN DE FEESTMAAND EEN KADOPORTRET IETS OM JARENLANG OP TERUG TE ZIEN. BAAN Crfourt/lrfPhoto Verstandig ventileren D* tabel voor de week van: Normaal jaar- verbruik 500 m3 600 n<3 700 m3 600 mS 900 m3 1000 m3 tl00 m3 1200 m3 1300 m3 1«00 m3 1500 in3 1600 in3 17 00 m3 1800 m3 1900 m3 2000 m3 2200 m3 2A00 m3 2600 m3 2600 m3 3000 m3 3500 m3 «000 m3 «500 m3 5000 fn3 5500 fn3 6000 m3 Weekstreef. verbruik Vk. m3 _tó_ m3 A(t m3 ^13_IT,3 g< m3 2a m3 26 m3 2& m3 30 m3 33 m3 3? m3 Sf- m3 AO m3 _42- m3 _f44_ m3 JtJ m3 .'it m2 5^ m3 _él_ m3 f>ii m3 _2fl_ m3 ^m3 \0b m3 lll_ m3 ii5Q-m3 Totaal streef- verbruik m3 m3 6S m3 _72_m3 5Llm3 &S m3 $1 m3 J.fl5_m3 _LU—m3 422 m3 gg ma _L5i_m3 _US—n\3 iS5 m3 _t£a_m3 JI3J m3 -t94_m3 2<0 m3 _22é_m3 jAi m3 J2i5_m3 32A m3 Ji6S—m3 _4fl£_m3 -44^_m3 .4i£_m3 Weergegevens Valkenburg Z-H I berekeningsmodel GE Den Haag lE M.G O N.V, ENERGIE MAATSCHAPPIJ GOEREE - OVERFLAKKEE Postbus 5 3240 AA MIDDELHARNIS Hof laan 44 Tel 01870-2244 Nieuwe boeken ----- O ----- H Verras iemand met Sinterklaas eens met een andere surprise; leg met Kerst eens iets anders onder de boom; geef een portretfoto kado. H De Vakfotograaf verstaat de fotokunst als geen ander. Bij ons heeft u de zekerheid dat uw herinneringen extra glans krijgen. Wij gebruiken alleen de beste materialen en waarborgen een hoge kwaliteit door de afwerking op Kodak papier. Bij ons krijgt u foto's om trots op te zijn. Om zelf te bewaren of om kado te doen. VERSTAAT DE KUNST OM UW MOOISTE MOMENTEN NOG MOOIER TE MAKEN. (c) foto blonkers Beneden Zandpad 9A, Middelharnis Telefoon 01870 - 2461

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 10