EIUVtlDEn-tllEUWS iNGSSPRSKMET.... Uit de Historie Middelharnis Postduiven vlogen voor Hernesseroord Vlooienmarkt in Middelharnis dhr. J. Lugtenburg te Sommelsdijk Ford introduceert een exclusieve Scorpio (XVIII) 38e jaarverslag de Nederlandse Gideons Jaarvergadering Gehandicaptenzorg van de Ger. Gemeenten 3e Blad VRUDAG 7 NOVEMBER 1986 No. 5546 Flakkeese zaterdagvliegers op vrijdag 14 november 1986 wordt in de aula van de LTS te Middelharnis een feestavond gehouden. Op deze avond, die 20.00 uur begint, worden o.a. prijsuitrei kingen gehouden van het Samenspel Zuid-West en van de jubilerende vereni ging De Reisduif uit Middelhamis-Som- melsdijk. Alle liefhebbers zijn er van harte welkom. Ofik al iemand heb voorm'n volgende „In gesprek met?" „Nou, nee", antwoord ik, „eigenlijk niet, maar mis schien heb ik nü wel iemand" en ik kijk hem daarbij vragend aan, „hij staat namelijk aan het hoofd van de zetterij van drukkerij Gebr. de Waal waar ook Eilanden- Nieuws wordt gedrukt!" Twee zetters, die op de achter grond aan het werk zijn, horen dit gesprekje en barsten in lachen uit. Wat een mop, de baas in de krant! Het is dinsdagmiddag; de krant is uit „Dat moet u toch een gevoel van opluchting geven?", mezelf even in zijn persoon verplaatsend, „tja", geeft hij toe, ,Je moet altijd binnen een gestelde limiet werken, dat geeft een zekere spanning. Op een bepaalde tijd moet de krant klaar zijn. Een kwalitatief hoogstaand produkt is zo niet te ver wezenlijken. Tevreden ben ik nooit, ik heb altijd zelf kritiek en altijd zijn er fouten, dat is nu eenmaal zo bij een krant". Ik vraag hem of hij er tegen kan als er fouten zijn gemaakt: „Als ik ze zelf maak, ja, dat neem ik wel eens mee naar huis, dat zit me dwars. Maken anderen fouten, foeter ik eens flink en dan ben ik het kwijt Ik ben nogal een heet gebakerd mannetje, zie je, en kan me knap driftig maken". Hij steekt een sigaartje op en neemt even de tijd. „Hoe bent u vroeger begonnen?" en blijkbaar is deze vraag een schot in de roos, want een stortvloed aan informatie komt over me heen waarin de liefde voor het vak er duidelijk uit springt Op 15-jarige leeftijd werd ik aangenomen als handzetter; dat resulteerde in een op leiding van één dag in de week aan de Grafische School in Rotterdam, waar in mijn handzettersdiploma haalde. We gebruikten toen nog loden letters" en hij laat me de oude zetmachine zien die als getuigenis van vroegere, noeste arbeid in de zetterij staat „Inde avonduren doorliep ik de 3-jarige Handelsavond school Na een aantal jaren handzetten leerde ik machine zetten. Dat was mijn eerste bevordering", zegt hij lachend, „daarna leerde ik de opmaak van de krant, het gezicht ervan kun je wel zeggen. Dat is altijd een passen en meten, een lijntje hier en een lijntje daar; de vaste rubrieken en de grotere stukken neem ik eerst. Alles moet goed verdeeld worden, je kunt niet voor de vuist weg alles neerzetten, dat moet Je bekijken. Vaak krijg Je op het laatste moment nog kopy of een advertentie. Kijk, zou ik alles in één keer krijgen dan zou de krant er toch anders uitzien. Maar dat is natuurlijk niet mogelijk". Dat er heel wat voor komt kijken eer de krant bij de mensen door de brievenbus glijdt, besefik deze middag eens te meer. „In '81 zijn we over gegaan op Offset-druk, d.i. vlak druk", vertelt dhr. Lugtenburg en hij legt me verder nog een en ander uit over reproduceren, belichten, negatieven, positieven, spiegelbeeld, rasteren, duplicaten en printjes maken. Allemaal heel boeiend maar niet één, twee, drie te leren! U bent dus behalve zetter ook reprograaf?", vraag ik, weifelend over deze benaming. „Nou, zeg maar Oudste", aldus één van de aanwezige zetters, „dat is een beter woord!" In zijn vrije tijd mag dhr. Lugtenburg graag „stoom" afblazen. Rijdend over Flakkees' wegen op zijn motor en denkend aan verre en vreemde landen, waar hij met vrouw en kinderen graag mag toeven tijdens welver diende vakanties, glijdt alle spanning van hem af om plaats te maken voor nieuwe energie. Een man om stil te zitten is Jaap Lugtenburg niet; als hij thuis is, kan hij zich behoorlijk inspannen met metselen, verven, timmeren enz. Doch, er is één manier om hem uren te doen stil zitten: sportvissen. Turend op zijn dobbertje vergeet hij de wereld om zich heen en de krant kan hij daarbij heel goed missen! T.K. Over het politieke leven Over het politieke leven vertelt F. den Eerzamen ons iets in z'n boek: „Het eiland Goeree en Overflakkee": „Grote beroering, vooral op het platte land, bracht de aanneming van de leer plichtwet niet het minst op Flakkee. Fel stonden de liberale „Vooruit" onder re dactie van de onderwijzer De Jong en de Anti-Revolutionaire „Maas- en Schelde- bode" onder redactie van het hoofd van de christelijke school in Middelharnis tegen over elkaar. ,,Zou een ouder zich moeten laten dwingen om zijn kinderen naar school te sturen, als hij ze in zijn bedrijf of huishouden nodig had. Ieder was toch baas over zijn eigen kinderen? Dat zou men de liberale heren wel inpeperen". Vóór de nieuwe kamerverkiezingen in 1901 werden in alle dorpen vergade ringen belegd, waren de heren De Jong en Van de Waal als spreker of debater als kemphanen tegenover elkaar stonden in de propvolle herbergkamers. Van beide zijden liet men zelfs kopstukken van de partijen komen als professor Freub van links en Talma van rechts. Voor de rech terzijde was Pompe van Meerdervoort de kandidaat. Op straat werden liederen gezongen als: 1. Owee, roept Pompe uit, de angst komt mij bekruipen. de Antjes Antirevolutionairen) roepen uit; 't Is Pompe of verzuipen. 2. Patijn (kandidaat voor de liberalen) is onze man, ons kranig kandidaatje, die machtig spreken kan. Hij geeft ze op hun baadje. De strijd werd beslist ten gunste van rechts, de Kamer ging om met 58 rechts tegen 42 links en het kabinet van Goe man Borgesius trad af'. Ook Arjanus vertelt ons van het politieke leven. Ik citeer: Ik herinner mij o.a. nog heel goed, dat op politiek gebied er verschillende mensen waren, die geen A.R. durfden stemmen, de partij, die toen als rechtse partij in opkomst was. Men was bang voor vergel dingsmaatregelen van de machtige libe rale partij. De koppen werden soms geteld en de uitslag overwogen of het winst of verlies was voor de een of andere partij, als een sloep vóór de verkiezing vertrok. Er was toen nog geen algemeen kiesrecht, bij het z.g. censusstelsel had maar een klein deel van de bevolking stemrecht, tot deze handeling waren alleen maar be voegd de burgers, die een zeker maximaal inkomen hadden. Pas in 1918 werd het kiesrecht algemeen, bij evenredige ver tegenwoordiging. De afbrokkeling van het liberalisme begon dus pas na 1918, maar voor die tijd werden er ook al sterke aanvallen op de liberale veste gedaan van A.R., maar ook van socialistische zijde. De schooljongens zongen bewust of on bewust van Patijn. „Patijn is onze man, Ons kranig kandidaatje. Die machtig spre ken kan. Hij geeft ze op hun baadje". Patijn was de A.R. kandidaat Middel harnis behoorde onder het district Zierik- zee. U merkt wel dat Arjanus Patijn de kandi daat der A.R. noemt. Wat het Socialisme betreft, dit schoot onder de orthodoxe bevolking weinig wor tel, omdat het anti-godsdienstige trekken vertoonde. De slechte sociale toestanden alléén doen 't socialisme niet opkomen. In de A.R. politiek was in die tijd de strijd voor de Chr. School centraal en dat bleef zo tot de gelijkstelling van Openbaar en Bijzonder Onderwijs in 1920. Zeker was het de bedoeling van Kuyper dat het héle Nederlandse Volk onder be slag van al Gods ordinantiën kwam, maar om de School met de Bijbel ging het toch allermeest. Dat de A.R.-partij tegen de leerplicht was, was heus niet toe te schrijven aan onverschilligheid voor onderwijs aan de kidneren. Dat het onderwijs hen wel ter harte ging, bewijst wel hun grote offer vaardigheid voor de Chr. school. 1986 is het jaar van de Scorpio. De verkoopcijfers bevestigen de keuze van de internationale jury, die de Ford Scorpio uitriep tot Auto van het Jaar 1986. Om dit succes te vieren heeft Ford besloten tot de uitgave van een exclusieve serie Scorpio's met de toevoeging „Limi ted Edition". Deze „Car of the Year" uitvoering van Fords topmodel is uitsluitend verkrijg baar in de maanden november en decem ber 1986. Uiterlijk is dit type Scorpio herkenbaar aan de unieke kleur Cassis Metallic, ge combineerd met een smalle bies over de flanken. De exclusiviteit van de Scorpio „Limi ted Edition" wordt nog benadrukt door de speciale metalen badge op het dashboard, waar het serienummer is ingegraveerd. De „Car of the Year" uitvoering is mogelijk op alle typen Scorpio en de prijs is gelijk aan de prijs van het gekozen type zonder de „Limited Edition" toevoeging. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Het A.R. standpunt was: de ouders zijn soeverein in eigen kring, en pas bij besliste verwaarlozing van het onderwijs mag de overheid optreden. Van verwaarlozing was echter geen spra ke als de ouders in slechte economische toestanden hun kinderen lieten mee werken in huis en bedrijf. J. L. Struik Op zaterdag 8 november a.s. wordt er in de aula van de L.T.S. aan de Schoolstraat 11 te Middelharnis een vlooienmarkt ge houden. Dat de vlooienmarkten, die overal in het land worden gehouden, in een behoefte voorzien, blijkt uit de overweldigende be langstelling voor dit soort evenementen. Vele tientallen standhouders zien hun overtollige spulletjes van eigenaar ver anderen. De vlooienmarkt is geen markt zoals een ieder welhaast kent, maar een markt waar alleen particulieren hun overbodige spul letjes aan de man kunnen brengen. Ook verenigingen maken veelvuldig gebruik van dit soort markten om b.v. de restanten van hun eigen rommelmarkten te slijten. Particulieren die vanuit hun hobby din gen vervaardigen of hun verzameling op ruimen kunnen ook inschrijven voor een plaats op de vlooienmarkt. Gegadigden voor een plaats op de vlooienmarkt kunnen zich opgeven bij Vestingstad Promotions, telefoon 01883- 13742. De kosten zijn 12,50 voor een tafel van 1.20 meter of 35,- voor een kraam van 3 meter. Voor de vlooienmarkt kunnen alleen particulieren geplaatst worden die hun eigen overtollige goederen verkopen. Bedrijfsmatig mogen er geen goederen te koop worden aangeboden. De vlooienmarkt in Middelharnis is voor het publiek geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur. De toegang bedraagt 1,- per persoon. Oud-bestuurders van opgeheven verenigingen Door het bestuur van het Streek museum te Sommelsdijk wordt mo- menteel aktie ondernomen om aller hande bescheiden van vroeger be staande-, maar inmiddels opgehe ven verenigingen in bezit te krijgen en voor de toekomst te bewaren. Aan oud-bestuurders die dergelijke bescheiden nog onder hun beheer hebben wordt gevraagd die t.b.v. het museum af te staan. Wie iets te bieden heeft, wordt vriendelijk gevraagd daarover kon-, takt op te nemen via tel.nr. 01870 - 3778 of 01877- 1219. Wij ontvingen het 38ste jaarverslag 1985-1986 van de Bijbelvereniging v/h De Nederlandse Gideons, Sportlaan 976 te 's-Gravenhage, postgironummer 53.98.98. De vereniging heeft tot doel de verspreiding van de bijbel in hotels, in ziekenhuizen, op schepen en in gevange nissen. Thans zijn in ruim 2.000 hotels/motels/ pensions, ziekenhuizen, gevangenissen en op schepen 95.726 bijbels of bijbel gedeelten aanwezig. Aan de controle van de bijbels wordt veel aandacht besteed. Beschikbaar zijn de bijbel (Nieuwe Tes tament en de Psalmen) in het Nederlands, het Nieuwe Testament in het Duits, En gels, Frans en Nederlands, en een Engelse uitgave van de gehele bijbel. De vereniging draagt er zorg voor de bijbel onder het bereik van velen te bren gen, zodat zij die op zakenreis of tijdens hun vakantie in een hotel of bungalow verblijven, of in een ziekenhuis worden verpleegd met het Evangelie in aanraking komen. Thans is begonnen met de be werking van bungalowparken, waar in middels duizenden bijbels zijn geplaatst. Heeft dit werk zin? Ongetwijfeld! Ruim 95.000 bijbels wachten elke dag op een lezer. En als de bijbel wordt opengeslagen zijn verrassende gevolgen mogelijk. Zoals in het jaarverslag aangegeven, zijn bij het Nederlands Bijbelgenootschap te Haarlem 40.000 bijbels besteld, te weten 20.000 Nieuwe Testamenten en de Psal men in het Nederlands en 20.000 Nieuwe Testamenten in het Duits, Engels, Frans en Nederlands. De bijbels zijn inmiddels ontvangen. Voor 1986 betekent dit een uitgave van circa 140.000,- (ca. 50% van de totale kosten). De bestaande re serve bedraagt circa 120.000,- zodat een bedrag van 20.000,- nog ontbreekt. Dit tekort is overbrug door een banklening welke zo spoedig mogelijk dient te worden afgelost. Dam- en Schaakver. „Dirksland" Uitslagen van maandag 3-11-1986 Dammen; afdeling 1: C. van WeUe - B. Roetmanafgebr. J. Stolk - K. de Jongafgebr. H. Grootenboer - K. de MunckO - 2 Afdeling 2: A. Stolk - W. Nieuwland1-1 P. V. d. Groef- H. de Munck1-1 C. V. d. Kroon - J. v. d. Bos0-2 J. V. d. Groef - J. Knops1-1 W. Stolk - F. van Ast0-1 A. v. d. Vliet - A. Tuinstra0-1 W. Zorge - D. WolfertO -1 D. Nooteboom - T. Wolfert0-1 L. V. d. Kroon - H. Bal1-0 H. Zorge - W. van Veen0-1 PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 9 november 1986 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur kandidaat D. Breure uit Heiningen en 18.00 uur ds. A. van Herk - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Op D.V. maandag 10 november 1986 hoopt de afdeling „Goeree-Overflakkee/ Schouwen-Duiveland" van de V.G.G.G. 's avonds om half acht de jaarvergadering te houden in het gebouw „Rehoboth" achter de kerk der Geref. Gemeente te Dirksland. Naast de huishoudelijke zaken zal ook een inleiding gehouden worden, getiteld: „Medemenselijkheid". De heer J. van Dijke uit Woerden, consulent van de V.G.G.G. hoopt dit onderwerp toe te lichten. Gelegenheid tot vragen stellen. Naast de belangstelling die gevraagd wordt voor deze avond, verzoekt het be stuur dringend aan de ouders en/of op voeders van geestelijk gehandicapten dins dag 11 november 1986 's avonds half acht ook aanwezig te willen zijn in gebouw „Rehoboth". In een besloten vergadering met uitsluitend ouders en/of opvoeders zal onder leiding van de heer J. M. van Es, maatschappijk-sociaal-cultureel mede werker bij de V.G.G.G. gesproken wor den over de zorgen, problemen enz. rond om de gehandicapten. Men hoopt dat door openhartige gesprekken en uitwisseling van ervaringen deze avond veel nut zal hebben. Links: mevr. Polderman, bestuurslid van de Stichting Kinderboerderij Hernesseroord. Rechts: de heer Velthuizen, de voorzitter van de stichting. Midden: de heer Peeman overhandigt de envelop met f 1225,- Op 20 september 1986 werden in Bourges (Midden-Frankrijk) duizenden postduiven gelost. Het was de laatste vlucht van het vliegseizoen. Direct na het openen van de manden, zetten de vogels de race tegen de klok in. Ongeveer 400 duiven zetten koers naar Middelhamis-Sommelsdijk. Zij waren op reis gestuurd door de leden van de drie plaatselijke verenigingen: De Seinpost, De Postduif en De Reisduif. Zo te zien was het een vlucht als alle andere, maar insideres wisten dat er iets bijzonders aan de hand was. De drie verenigingen hadden namelijk besloten deze wedvlucht gezamenlijk te organiseren. Niet alleen om onderling de sportieve prestaties te kunnen meten, maar vooral met het oog op de liefdadigheid. Hoofddoel was namelijk het bij elkaar brengen van een geldbedrag dat aan Hernesseroord geschonken zou worden. De eerste berekeningen leerden dat een bedrag van om en nabij 700,- haalbaar zou zijn. Dank zij de grote offervaardigheid van vele winkeliers uit Middelharnis en Sommelsdijk en dank zij de inbreng van vele duivenliefhebbers werd het streefbedrag ruimschoots overschreden. Het was met grote vreugde dat de heer W. Peeman op donderdag 30 oktober namens het comité Stedelijk Bourges aan de voorzitter van de Stichting Kinderboerderij Hernesser oord het prachtige bedrag van 1225,- kon overhandigen. De heer Peeman benadrukte in zijn speech de inzet van de middenstand. „Zonder al die bijdragen was het ons nooit gelukt", zei hij. De heer Velthuizen, voorzitter van de Stichting Kinderboerderij Hernesseroord, nam de envelop met de waardevolle inhoud aan en sprak woorden van dank. Hij zette uiteen, dat deze gift gebruikt zal worden voor de inrichting van een educatieve ruimte. „Er komt een leslokaal waar de (school)kinderen van het hele eiland naar toe kunnen komen om allerlei dingen te leren over de natuur. We hebben daarvoor natuurlijk meubilair nodig en allerlei lesmaterialen. Deze prachtige opbrengst van uw wedvlucht zal ervoor gebruikt worden", sprak de heer Velthuizen. De heer Velthuizen, die in zijn jeugd ook lichamelijk met de duivenbacil besmet is geweest, dankte tot slot alle duivenUefhebbers voor hun inzet en hun bijdrage aan de vlucht voor Hernesseroord. (De Seinpost was vertegenwoordigd door de heren Peeman en Groenendijk. Namens De Postduif waren aanwezig de heren Steketee en Bakker. De Reisduif had de heren Van den Boogert, Van Nimwegen en Van Alphen afgevaardigd. Deze 7 personen vormen samen het comité Stedelijk Bourges). Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. DS TINPfST Een tinnen theepot vertoont opeens korre lige grijze plekken, waar het metaal ge woon wegkniimelt. Wat is er gebeurd en hoe red ik die oude pot? Antwoord: Het tin is blijkbaar aangetast door de tinpest. Bij een dalende tempe ratuur van omstreeks 13,2 graden C. (afhankelijk van de legering en evt. veront reinigingen) gaat de structuur van tin ver anderen. Het metaal verkruimelt als 't ware indien het te koud is bewaard. Het begint als een donkere vlek. In zo'n begin stadium kunt u het tin borstelen met zeep sop, dan goed afspoelen en de pot in een oplossing leggen van 10% zoutzuur in lauw water. Na een uur of tien het tin afschuren met fijn staalwol, tot de pot helemaal blank is en daarna enkele uren onder stromend lauw water in douche- of badcel zetten. Tenslotte flink afdrogen en voortaan op een warme plek, bijv. in de zitkamer, bewaren. Anders invetten en daarmee van de- lucht afschermen, of inpakken in kranten. SHOeHENWAS Hoe maak ik een halssnoer van robijnen schoon? Antwoord: Zulke snoeren en losse edel stenen kunt u enkele minuten in een badje van pure alcohol (ca. 90%) leggen. Eau- de-cologne is ook goed. Het drogen gaat het gemakkelijkste met de föhn. QfVAAHfJM VO»eL¥OeJi We voeren vaak oud brood aan de vogels, maar nu hoorden we, dat beschimmeld brood ook voor dieren wel kwaad kan. Is dat waar? Antwoord: Ja, de licht giftige schimmels die op brood al spoedig kunnen ontstaan, zijn ook ongezond voor de vogels. U mag ze wel brood voeren, maar dat mag beslist niet beschimmeld zijn. PAPCGAAISBSKJe Een collega gaf mij een stekje van een leuk plantje met fel geel en rood ge kleurde bloemen met groenig randje aan de open zijde, die aan een lange groene draad aan een stengel hangen. Dat twijg je maakt een scherpe zwaai van 180 graden over de bloem heen. Daar boven groeit een bladerenkroon. Omdat geen bloemenkenner ons de Juiste naam kon vertellen, noemen wij hem „papegaaie bekje" want daar lijkt die open bloem op. Kunt u soms vertellen welke plant dit is? Antwoord: Het toegestuurde bloempje leek op dat van een rozijn, maar uw tekening is nog veel duidelijker dan die verdroogde bloemblaadjes, in de (door de post) platgestempelde envelop). Dit is die vrij nieuwe potplant Impatiens namen- siensis. Zoals deze latijnse naam aan geeft, een familielid van het „vlijtig liesje", maar deze nieuweling heeft voor zover ons bekend nog geen Nederlandse volksnaam. We vinden die bijnaam „pape gaaiebekje" er wel heel toepasselijk voor. Ze wordt onder meer in Aalsmeer geteeld en daar kunnen belangstellenden haar bestellen, als de plaatselijke bloemisten haar (nog) niet in voorraad hebben. RUIKSMÜS VISSSM Kunnen vissen eigenlijk ruiken? Antwoord: Jawel en heel goed ook. Ze bezitten daarvoor een speciaal reukor gaan, dat zich in een speciale groeve of kanaaltje bevindt, waar het water door heen kan stromen. De opperste laag van dat reukorgaan is sterk geplooid en als het water van de bovenzijde van de kop naar d de mondholte stroomt (of op een andere manier die plooien passeert), kan zo'n vis uit de geur van die vloeistof zijn conclu sies trekken. Bepaalde vissen kunnen er mee bepalen in welke richting naar (hun) voedsel gezocht moet worden, waar zich vijanden bevinden, waar zich ergens een mogelijke partner ophoudt, waar de gren zen van het jachtterrein liggen, enz. De Pacifische zalm, die in de bovenloop van een rivier geboren wordt, kan dank zij het reukorgaan na een verblijf van zeven jaar in de Stille Zuidzee, zonder moeite zijn geboorterivier terug vinden, teneinde daar te gaan paren.... VHOEO€ PASEN Wanneer beleven we weer een vroege Pasen? Antwoord: In het jaar 1989, want dan valt het paasfeest op 26 en 27 maart. 0^0^^*^^^^^^!^^ Scfaalcen:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9