EIÜVüDEn-IIIEUWS Uitgaven van de Stichting In de Rechte Straat te Velp MILIEU: Zeevisserij iiad in 1985 goed jaar Albert Hei|n loste belofte van 1979 in; met filiaal terug in IVliddelharnis ABONNEIVIENT Rondje overslaan Open Jeugdwerk „Onder de Wiek" Radio-Opname EO in Ooltgensplaat Uitslag dijk-viswedstrijd 10 miljard flessen gerecycleerd in 1985 Concert op het uitgebreide orgel in de I^.H.KericteNumansdorp abonnementenbestand van Eilanden-Nieuws 4e Blad VRUDAG 7 NOVEMBER 1986 No. 5546 Christus is het levende Middelpunt van het ware christendom. Al de levende draden van het geloof dat de Heilige Geest in de harten van mensen verwekt, komen samen in Hem. Hij is de enige en rechtstreekse Middelaar tussen God en mensen (1 Tim. 25). Helaas hebben, de eeuwen door, kerkleiders steeds weer geprobeerd Christus van deze unieke plaats te verdringen. Ze hebben getracht Hem het heil dat Hij door Zyn verzoenend sterven voor de Zijnen heeft verworven, afhandig te maken om er zelf over te kunnen heersen. Ze hebben zichzelf als middelaars tussen God en de mensen opgeworpen. Aldus het begin van een van de acht foldertjes die onlangs door ds. H. J. Hegger, de directeur van de bekende Stichting In de Rechte Straat werden geschreven. Deze stichting heeft zich nu weer al enkele tientallen jaren tot doel gesteld: a) aan rooms-katholieken het evangelie bekend te maken, zoals dit door middel van de 16e-eeuwse reformatie werd herontdekt; b) priesters en kloosterlingen die in bin nen- en buitenland de rooms-katho- lieke kerk verlaten te steunen, zowel geestelijk en moreel als financieel; c) voorlichting te geven omtrent het rooms-katholicisme aan niet-roomsen, alsook mee te werken aan de ver dieping van het bijbelse en reformato rische besef van hen die binnen het protestantisme geboren zijn. Met name om aan dit derde doel inhoud te geven stelde ds. Hegger zelf ex-priester een aantal foldertjes en bijbehorende brochures samen. De folders noemde ik al. Ze hebben een pakkende titel en een bondige, aansprekende inhoud. De inhoud van de brochures, een elftal, sluit hierop aan. In deze boekjes wordt de officiële leer van de rooms-katholieke kerk althans een aantal aspekten daar van getoetst aan de openbaring der Schriften. Ik noem de titels: 1Rome - Reformatie. Een thematische behandeling van de leer van Rome.- 2. De biecht in bijbels licht. 3. Het pausdom in bijbels licht. 4. De r.k. heiligenverering in bijbels licht. 5. De wereldse macht van de paus. 6. De r.k. sakramenten in bijbels licht. 1Lourdes, Loreto, Fatima. 8. De brug naar de overkant. 9. Wil je eeuwig leven? 10, Rome en de bijbel. 11. /a maar, mijnheer pastoor.... En toch, Annie! Briefwisseling met een r.k. vrouw. Tot slot verscheen een kleinere brochure: „Rome - reformatie in kort bestek", waarin de leerverschillen worden be schreven in de vorm van een gesprek tussen een rooms-kathohek en een protes tant. Het schrijven van dergelijke geschrift- jes is aan ds. Hegger toevertrouwd als niemand anders. Van binnenuit kent hij de leer en de praktijk die binnen de Catholica heersend zijn. Van binnenuit kent hy de worsteling om aan de macht daarvan te ontkomen. Maar evenzo weet hü te spreken over de bevrijding uit de kluisters waarin hü zich bevond en over de almacht van Christus' Geest die hem heeft getrokken uit de duisternis tot Gods wonderbaar en reddend licht. Wie het maandblad van de gelijkna mige stichting kent, weet dat ds. Hegger op zeer betrokken en existentiële wijze weet te schrijven, niet alleen over zijn overgang naar het protestantisme nu weer al vele jaren geleden maar temeer over het leven in de omgang met de Heere waarvan hij de bron en oor sprong alleen bij God weet Welnu, in deze folders en brochures vin den we dan ook niet alleen een thetische, min of meer objectieve uiteenzetting van de leer, zowel bij Rome als Reformatie, maar vooral een hartstochtelijke oproep om de Heere te zoeken waar Hij Zich laat vinden, niet in de weg van allerlei mense lijke en wettische inzettingen, maar in en door Zijn Geest en Woord. Het leven van ds. Hegger zelf mag een voorbeeld zijn van de genade van God die Zich in ont ferming neerbuigt tot verloren zondaren en uit louter genade, zonder enige mense lijke verdienstelijke inbreng, gerechtig heid en zaligheid schenkt. De Stichting In de Rechte Straat ver zocht in deze krant aandacht aan haar recente uitgaven te wijden. Bij dezen en met genoegen! De folders en brochures kunnen worden besteld bij het stichtings bureau, postbus 131, 6880 AC Velp; telefoon 085 - 634959; postgiro 901000 tnv. IRS Velp. De kosten zijn als volgt: De elf brochures kosten 2,50 per stuk, plus de verzendkosten. Alle elf brochures samen kosten 23,50, eveneens excl. verzendkosten. De foldertjes kosten 0,06 per stuk. De brochure „Rome - reformatie in kort bestek" kost 1,25 per stuk, excl. kosten van verzending. Van harte aanbevolen. J. K. De Evangelische Omroep heeft woens dagavond 19 november in Ooltgensplaat een radio-opname van het programma „Laat ons de rustdag wijden". De avond vindt plaats in de Ned. Herv. Kerk aan de Voorstraat. De toegang is vrij. De avond begint om acht uur. Muzikale medewerking wordt verleend door de christelijke gemengde koren „Ju bilate", Soli Deo Gloria" (Stad aan 't Haringvliet), Middelhamis en „Soli Deo Gloria" (Stellendam). De vier koren staan onder leiding van C.C. van den Heuvel. J. B. van Broekhoven en C. van Eek be spelen het orgel. Ds. K. van Meijeren zal een meditatie houden. Een EO-informatiestand met onder meer boeken en platen is aanwezig. Zaterdag j.l. werd in Oude Tonge de derde dijkwedstrijd gevist. Ondanks de harde wind kon er toch nog goed gevist worden en werd er dan ook door een ieder vis gevangen. De uitslag: 1. T. V. d. Poel145 cm. 2. P. Belder136 cm. 3. A. Kromdijk103 cm. 4. A. Bruinsma103 cm. 5. C. van Poortvliet77 cm. Zaterdag 8 november a.s. wordt er weer een witviswedstrijd gehouden te Middel hamis. Inschrijven kan men van 07.30 tot 08.00 uur in café Zaaier te Middelhamis en gevist wordt er eveneens in Middel hamis van 09.00 tot 12.00 uur. Voor meer informatie: de wedstrijdsecretaris C. van Poortvliet, telefoon 01857 - 1009. „Rijden onder invloed wordt nu in hoge mate beschouwd als een privé-zaak, zo in de trant van: „Je moet het zelf weten''; men zegt er maar niets van als iemand zit te drinken terwijl hij nog moet rijden. D aar moet verandering in komen". „Steeds meer mensen zullen zich moeten gaan bemoeien en met het rij- en drink gedrag van mensen in hun eigen om geving. Ze zouden bijvoorbeeld vragen kunnen stellen als „Jij wilt zeker geen glaasje meer" of „Zou je nog wel gaan rijden". „Verder zal men ook de moed moeten opbrengen om op een famihefeestje of in de sportkantine eens „nee" te zeggen of eens een rondje over te slaan. Nog beter is het natuurlijk helemaal niet te drinken. Waar het steeds om draait", benadrukt Verbeek, „is: Alcohol en verkeer, dat kun je niet maken". (Veilig Verkeer Nederland) Zaterdagavond a.s. staat „de Wiek" voor jullie open. We hebben voor die avond puzzelaars nodig! Wat we precies allemaal gaan doen is nog een verrassing. Het belooft in ieder geval erg gezellig te worden. De week daarop, vrijdag 14 november, zal er een schaatsavond worden georgani seerd, we gaan daarvoor naar de Uithof in Den Haag. Daarvoor kun je je aanstaande zaterdag opgeven. Het zou fijn zijn als je dan gelijk die avond betaalt, de kosten zijn ƒ12,50. De quizavond zal om 8 uur van start gaan. Tot ziens! Het OJW-team Het Europese programma voor de recy clage van glas bestaat ondertussen al tien jaar en in die tijd zijn er werkelijk gigan tische hoeveelheden glas temggewonnén. Alleen al in 1985 was dat maar liefst drie miljoen ton glas hetgeen neerkomt op on geveer 10 miljard flessen of 100 flessen voor elk Europees gezin. Vorig jaar is meer dan een kwart van de in de Gemeen schap gebruikte hoeveelheid glas gerecy cleerd. Deze indrukwekkende cijfers werden on langs geciteerd door Stanley Clinton Da- vis, het Europese Commissielid verant woordelijk voor milieuzaken, ter gelegen heid van de tiende verjaardag van het Europese programma van glasrecyclage. Met dit programma is men er niet alleen op uit om het milieu te beschermen maar ook om grondstoffen en energie te sparen. Zoals Clinton Davis onderstreepte zijn de bereikte resultaten te danken aan de medewerking van fabrikanten, winkeliers en consumenten. Maar het teragwinnen van glas wordt niet in alle lidstaten met evenveel enthousiasme gedaan. De mi lieubewuste Nederlanders spannen op dit punt de kroon met een recyclage in 1984 van 53% van het gebraikte glas. Daama komen de Duitsers en de Belgen met 30% maar de overige lidstaten blijven daar ver onder. Het netto-resultaat van de Neder landse zeevisserü is in 1985 ver beterd. In de grote zeevisserg bleef het weliswaar enigszins beneden de nuliyn, maar in de kottersector werd na een aantal jaren met negatieve cijfers in 1985 een klein positief resultaat geboekt. Ook in de mossel- cultuur herstelde de rentabiliteit zich in sterke mate na enkele min der bevredigende jaren. Dit meldt het Landbouw-Economische Insti tuut (LEI) bü het verschenen van het jaarlykse verslag over de be drijfsresultaten van de zeevisser^. Kottervloot verder uitgebreid De totale besomming van de kotter visserij steeg van 700 miljoen gulden in 1984 tot 800 miljoen in 1985, grotendeels door een gunstige ontwikkeling van de vis- prijzen. Hoewel ook de kosten toenamen, mede als gevolg van voortgaande inves teringen in de vloot, steeg het netto-resul taat van -34 tot -1-4 miljoen. Een en ander bracht ook een verbetering van het ge middelde deelloon per opvarende met zich mee: inclusief sociale lasten van 65.000 tot 75.000 gulden. De verbetering van de resultaten deed zich voor bij kotters uit praktisch alle pk- groepen. Ook de financiële positie van de bedrijven in deze sector verbeterde, zo wel wat betreft de verhouding tussen eigen en vreemd vermogen als wat betreft de mimte voor betaling van aflossing en rente. De totale kottervloot bleef zich uit breiden tot 619 schepen per eind 1985 (535 per eind 1980). Burg. van Welsenis (m) ontvangt een fles wijn met op het etiket het gemeentehuis van Middelhamis. Rechts dir. Beijers; links bedrijfsleider dhr. Zijlmans. Albert Heijn is terug in Middelhamis en wil van de Middelharnisse gemeenschap zo snel mogelijk een onlosmakelijk deel worden!, zo heeft dinsdagmiddag dir. Beijers bij de feestelijke opening van het nieuwe A.H. filiaal aan de W. Achterweg te kennen gegeven. In 1979 werd het toenmalige filiaal aan de Westdijk met grote tegenzin gesloten, „maar", zei dhr. Beijers: „we zijn Middelhamis nooit vergeten!" Het deed hem bijzonder deugd te hebben mogen ervaren dat de terugkomst zowel bij bestuurders als bij de consument „in goede aarde" bleek te vallen. Overigens herinnert niets meer aan de vorige Middelharnisse vestiging die te krap was behuisd en daarom maar een beperkt assortiment kon bieden. De nieuwe vestiging heeft daarentegen wel die benodigde ruimte en staat ook qua inrichting en techniek bovenaan, waarbij dhr. Beijers wees op het nieuwe kassa-systeem, het zgn. scannen waarbij de cassière niet meer de prijzen van de artikels aanslaat maar de op de verpakking voorkomende streepjescode over een leesvenstertje haalt. Wel wordt door de klant een via de computer volledig ingevulde kassabon ontvangen. Van de 490 AH filialen zijn er 25 met dit nieuwe kassasysteem uitgerust en Albert Heijn scoort er de flakkeese première mee. „We staan ook in onze sector op de drempel van een groot schalige toepassing van de elektronische hulpmiddelen", ver wacht dhr. Beijers waar hij ter gemststelling tegenover stelde dat de klanten nooit nummers zullen worden maar blijvend als „heel belangrijk" zullen worden gewaardeerd. „Dienst ver lenen aan-, en communiceren met de consument is een zaak tussen mensen en niet een van streepjescodes" stelde dhr. Beijers vast, daarmee de richting aangevend hoe het in het Middelharnisse filiaal zal gaan: „het gaat primair om de kwaliteit van de dienstverlening en het communiceren met de consument!" „We zijn blij aldus dhr. Beijers dat we U onze diensten kunnen bewijzen; de dienstverlening aan de consument in zo'n prachtige nieuwe zaak is een uitdagende klus", zo motiveerde hij ook de medewerkenden. Spr. had zeker niet vergeten een hartelijk woord van dank te spreken tot allen die aan de totstandkoming van de nieuwe vestiging hebben bijgedragen: „Fogem Projektontwikkeling heeft zich ingespannen om het projekt perfekt te ontwikkelen", waardeerde de AH directeur, tevreden over het flakkeese werk en.... de flakkeese uien waarvan AH jaarlijks zo'n zesduizend ton koopt terwijl ook een groot deel van de flakkeese witlofoogst wordt gekocht. Bijzonder ingenomen met de komst van AH en het feit dat de ontwikkeling en de bouw ervan een flakkeese aangelegenheid kon zijn (arch.: mevr. den Hollander-Lagerwal, bouwkundige tekeningen arch, buro D. Vroegindeweij; hoofdaarmemer C. Boeter Zn. b.v.) toonde zich ook burg. van Welsenis. Dhr. van Welsenis begroette het nieuwe AH filiaal als de 101e winkel in Middelhamis' winkelcentrum, waarvoor hij best een plaats aanwezig zag, temeer omdat AH consumenten uit de wijdere regio trekt. Weer een aanvulling die het winkelcentram kompletteert en zal voorkomen dat de consument naar elders afvloeit. AH betekent zo besefte de burgemeester wel een toevoeging aan het al bestaande maar hij gelooft stellig dat er óók voor de kleinere ondernemer een markt blijft, zeker wanneer wordt uitgeblonken in het geven van persoonlijke aandacht aan de klant. De kleineren worden uitgedaagd hun beste beentje voor te zetten om niet te worden weggevaagd maar om elkaar te versterken. Met nog 4 te bouwen winkels op de hoek Kerkepad en nog enkele interne verplaatsingen leek dhr. van Welsenis het winkelcentram Middelhamis wel voltooid. „We zullen de 110 winkels niet halen", zei hij zonder spijt, „maar we zullen klaar zijn voor de wijdere regio". Spr. besloot met de wens dat AH aan de levendigheid van het winkelcentram van Middelhamis bij zal dragen. Het vooraanzicht van het nieuwe filiaal. Grote zeevissery: minder schepen De totale opbrengst van de grote zee visserij bestaat uit de eigenlijke visserij- besomming en uit opbrengsten van aan vullende aktiviteiten, voortvloeiend uit ontoereikende quota. Deze opbrengst steeg weliswaar van 203 tot 215 miljoen, maar hogere kosten leidden tot een daling van het netto-resultaat van -4 tot -6 miljoen gulden bij ongeveer gelijkblij vende inkomens van de opvarenden. De vloot van vrieshektrawlers kromp verder in tot 24 eenheden per eind 1985 (eind 1983 nog 28). Mosselcultuur: geleidelyke concentratie De aanzienlijk toegenomen mosselpro- duktie bij een nog enigszins hogere ge middelde prijs veroorzaakte een besom- mingsstijging van 34 tot 55 miljoen gul den. De netto-resultaten waren over de gehele lijn dan ook beter. In het bijzonder de kleine bedrijven konden na een aantal verliesgevende jaren weer tot een positief netto-resultaat komen. Door een geleide lijke concentratie nam het aantal bedrij ven de laatste jaren regelmatig af tot 72 per eind 1985 (eind 1980 nog 79). LEI Visserij in cjjfers 1985" is te bestellen door overschrijving van f 13,50 op postrekening 412235 van het LEI onder vermelding van: „PR 31-85". Op zaterdag 8 november a.s. geeft de organist Henk G. van Putten een concert ter gelegenheid van het gereedkomen van de uitbreiding van het orgel in de Ned. Herv. Kerk te Numansdorp. Het orgel, dat in 1967 door de Gebr. van Vulpen, orgelmakers te Utrecht, gebouwd is, was toen nog niet volledig. Nu, na 19 jaar, is het zover dat het orgel af is. Op het programma voor zaterdag staan werken van Joh. Kellner, J.S.B ach, Alex Guilmant, Ch. M. Widor e.a. Aanvang 19.30 uur, toegang is gratis. De huidige dispositie van het orgel is: Hoofdwerk: Bovenwerk Prestant 8 Prestant 8 Roerfluit 8 Holpijp 8 Octaaf 4 Roerfluit 4 Comet 4 st. Gemshoom 2 Octaaf 2 Sesquialter 2 Mixtuur 6-8 st. Nasard 3 Trompet 8 Dulciaan 8 Tremulant Pedaal Prestant 8 Subbas 16 Bazuin 16 Het zou een uitstekend voornemen zijn eraan mee te helpen het te laten groeien. Misschien zijn er onder Uw kennissen aan wie een best besteed zou zijn? DIRKSLAND Vereniging „de Cliristenvrouw" De Vereniging „de Christenvrouw", afd. Dirksland nodigt u weer hartelijk uit op D. V. dinsdag 11 november in Onder de Wiek. Deze avond is dhr. Metselaar uit Gouda in ons midden. Hij verzorgt een dia klankbeeld over de Goudse Glazen. Aanvang kwart voor acht.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 13