Politieberichten Volgend jaar wellicht Nieuwe Tongse deelname aan défilé voor Prinses en Prins Voor teruggetreden Gijs van Dongen blijft de koffiepot Iciaar staanI M^\~j~^^:^^. fioniiSemaH Muziekfestival 1986 te Middelharnis Verzoeke stilte tijdens het muziekfestival G!>edereede Euro Discount krijgt begeerde plek De sigarendozen 59e Jaargki DINSDAG 4 NOVEMBER 1986 No. 5545 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Even als voorgaande jaren zullen de muziekverenigingen van Goeree en Over- flakkee op zaterdag 8 november 1986 een muzikale avond brengen die er zijn mag. Uitgaande van het vorige jaar gehouden concert dat door alle muziekkorpsen werd gebracht, dit a. s. concert zal zeker nog met meer' bezieling en elan gebracht worden door deze flakkeese verenigingen. Optredende verenigingen: Muziekver eniging „ApoUo", Nieuwe Tonge; Mu ziekvereniging ,,Amicitia" Dirksland, Kon. Fanfare „Sempre Crescendo", Middelhamis; Muziekvereniging E.M.M., Den Bommel; Brassband „Concordia", Ouddorp; Kon. Fanfare „Apollo", Goe- dereede; Fanfare-orkest „De Hoop", Stellendam; Muziekvereniging „Vooruit", Oude Tonge. Aanvang 18.00 uur. Zaal open 17.30 uur. Toegangsprijse 2,50 per persoon. In de aula van de L.T.S., Schoolstraat 11 te Middelhamis. Ingezonden: Aanstaande zaterdag 8 november zal in de aula van de technische school te Mid delhamis weer het jaarlijkse muziekfesti val worden gehouden, een dag waarop de ware muziekliefhebber met volle teugen kan genieten. Alstermiinste niet een deel van het publiek zich achter de gor dijnen ophoudt en door luidrachtig praten anderen in de zaal afleidt en het mstig beluisteren van al die andere korpsen zowat onmogelijk maakt. Als muzikanten horen we toch ook graag onze zuster verenigingen bezig en het is toch heel ongemanierd om daar geen belangstelling voor te tonen want ook hun muziek is waar om beluisterd te worden!? Als mede-muzikant roep ik al m'n col lega's op rastig te blijven luisteren en zich pas te vertreden wanneer de pauzes wor den aangekondigd. Dan kan de festivaldag een fijne muziekdag zonder irritaties wor den. Ik hoop van harte dat ieder zich aan deze dringende oproep zal willen houden. De redïitie dank ik er vriendelijk voor aan deze oproep plaats te hebben willen geven. Een opmerker - Diefstal uit personenauto's In het weekend van 25 en 26 oktober 1986 werden er in Stellendam 4 personenauto's opengebroken. Uit de auto's werden steeds de radio-cassetterecorders ont vreemd. - Inbraak in woningen Op vrijdag 31 oktober werd er in de gemeente Goedereede maar liefst 5 maal ingebroken in een woning. In Goedereede werd een woning aan de Zuidzijde-haven en een woning aan de Groenmarkt door onbevoegden bezocht. Hierbij werd een hoeveelheid geld en een videorecorder ontvreemd. In Stellendam werd ingebroken in een woning aan de W. de Jagerstraat. Ook hier werd geld en een video-recorder ont vreemd. In Ouddorp werd een bezoek gebracht aan een woning aan de Broekweg en een woning aan het Hoge Pad. Voor zover kon worden nagegaan werd hier niets ont vreemd. Ook elders op het eiland en op Voome Putten en de Hoekse Waard werd er in woningen ingebroken. In totaal kwamen er 20 aangiftes bij de politie binnen. Gelet op de aangetroffen sporen bestaat het vermoeden, dat het hier om dezelfde per sonen gaat. - 3 personen .'langehouden terzake diefstal van auto's en fietsen In de nacht van zaterdag op zondag werd op de hoofdrijbaan van de Haringvliet- dam een onbeheerd achtergelaten per sonenauto aangetroffen. Bij onderzoek bleek dat deze auto op zaterdagavond in Rotterdam was ontvreemd. Enige tijd la ter ontving de rijkspolitie Goedereede een melding dat er te Ouddorp een personen auto was ontvreemd. Deze auto werd na enige tijd op de Provincialeweg tussen Ouddorp en Goedereede aangetroffen. Bij het zien van de politie gingen 2 van de 3 inzittenden er van door. Tijdens een ach tervolging konden ook deze 2 personen, waarvan er 1 zelfs midden in een sloot sprong, word"j»'inffehouden Uit het verhoor bleek, dat deze 3 personen ook de eerder genoemde auto in Rotter dam hadden ontvreemd en dat zij tussen Ouddorp en Goedereede nog twee fietsen hadden ontvreemd. Tevens hebben zij geprobeerd om bij de Kreek te Ouddorp een bromfiets mee te nemen. Het betrof hier een 20-jarige inwoner van Rotterdam en een 16-jarige en 20-jarige inwoner van Barendrecht. OUDE TONGE Het bij de Raad van State aangespannen kort geding tegen het voornemen van de directie van Euro Discount de Oude Tong- se vestiging van het bedrijf te herbouwen aan de Dabbestraat heeft j.l. donderdag gediend. De ingediende bezwaren werden afgewezen en voor Euro Discount zijn daarmee alle beletsels voor een spoedige bouw aan de Dabbestraat weggenomen. fTTiT'"i*"* mn STELLENDAM Ophalen oud papier Op zaterdag 8 november a.s. wordt door de financiële commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier op gehaald. Wij beginnen om 830 uur op Molenkade en om 9.00 uur zowel in de Nieuweweg als Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig gebundeld gereed? De achterkanten van sigarendozen blijken dhr. van Dongen door de jaren heen tot notitieblok te hebben gediend. Opdrachten werden daar op genoteerd en ze werden stipt en zonder hapering uitgevoerd. ,,Met van Dongen, goede morgen; ja, daar kunnen we voorzorgen", moet door de jaren heen de stereotype toe zegging zijn geweest wanneer tele fonisch vracht werd gemeld. V an de z, iietsen is inmiddels i rieis lei ug gevonden. De andere fiets moet in de omgeving van Ouddorp zijn achtergelaten. Het betreft hier een groenkleurige heren- fiets, merk Raleigh en voorzien van 3 versnellingen. Tevens komt de rijkspolitie Goedereede graag in kontakt met de eige naar van de bromfiets waarvan bij De Kreek in Ouddorp getracht is het slot te forceren. Het is zeker niet onwaarschijnlük dat de Oranje vereniging „Nederland en Oranje" volgend jaar Koninginnedag een bydrage zal leveren aan het défilé dat die dag in de paleistuin aan Prinses Juliana en Prins Bernhard voorbij zal trekken t.g.v. hun 50-jarig huwelyksfeest dat die dag gevierd zal worden. De Nieuwe Tongse Oranjevereniging heeft gevolg gegeven aan de oproep van burg. van Welsenis een ontwerp te maken voor een praalwagen waarop een episode uit de langdurige regeerperiode van Koningin Juliana wordt uitgebeeld. Uit elke provincie zullen door een in het leven geroepen Werk groep een vijftal inzendingen worden geselecteerd waarvan er één voor een te maken praalwagen zal worden bestemd; de overige 4 per provincie zullen weliswaar niet aan het défilé-, maar wel aan andere aktiviteiten deelnemen. De oproep is ook gegaan aan de Antillen en Araba. Vrijdagmiddag leverde de Nieuwe Tongse Oranjevereniging zijn ontwerp af, gemaakt door kunstenaar Joep Luijkx. Het onderwerp is ontleend aan de watersnood van 1 februari 1953 bij welke gelegenheid Koningin Juliana een bezoek bracht aan het getroffen Nieuwe Tonge dat 90 slachtoffers te betreuren had. Het ontwerp is inclusief torenspits en top van de golf van 5 meter hoog, maar om het transport mogelijk te maken kunnen die hoogste toppen worden ingeklapt. Het huisje en de heftig door de wind bewogen boom ver beelden de situatie in de rampnacht. De kerk symboliseert het enige droge plekje in het dorp en het is daar vanwaar de Koningin (in oranje gekleed) een oranje gekleurde lijn werpt naar een man die zich op de top van de golf bevindt, als symbool van verbondenheid met de getroff'enen. Met de klok in de torenspits wordt de noodklok bedoeld. Op het ontwerp zal ook een bewegend jaartal 1986 te zien zijn ten teken dat dat het jaar is waarin door het gereed komen van de Deltawerken in de Oosterschelde de zee zijn dreiging definitief werd ontnomen. Het ontwerp werd nog niet tot in details uitgewerkt maar in de grote lijnen waarin het werd gepresenteerd is het al aan sprekend genoeg. Joep Luijkx heeft er in elk geval „laaiend enthousiast" aan gewerkt Een tekening van het ontwerp met toelichting is via burg. van Welsenis toegezonden aan de Commissaris der Koningin die bij de keuze van het winnende ontwerp betrokken is. Het origineel krijgt een afmeting van 8 meter lang, 2Vi meter breed en 5 meter hoog. De op enkele dagen na 75 jarige „Transportondernemer" Gijs van Dongen is zaterdagmid dag, op de toen gehouden receptie t.g.v. zyn aftreden als directeur van transportbedrijf G. van Dongen b.v. stellig heel trots geweest bij het zien van de professionele videofilm die over zijn bedrijf was gemaakt. Beeld en geluid moeten hem ogen en oren hebben gestreeld maar voor de „MENS", de man en vader Gijs van Dongen was er nog een ander geluid dat hem moet hebben be koord, toen een van zijn dochters het niet alleen bij een waarderende terugblik liet maar ook op leven, ontvangen genadetijd, vooruitzag. Dhr. van Dongen was voelbaar door veler sympathie en de hechte liefde van de zijnen omringd.... Dhr. von Eugen wist in zoon Adrie, die naar voren kwam naarmate zijn vader stappen terugdeed ook een voortreffelijk directeur; de scheidende directeur wenste hij na zoveel jaren een welverdiende rust; 60 jaar hard werken is wel genoeg; dank voor de jaren waarin je onze goeie vriend was!" zo besloot dhr. von Eugen, dhr. en mevr. van Dongen een afscheidsgeschenk aanbiedend. Het personeel Het personeel liet zich niet onbetuigd in het aanbieden van een ft-aai cadeau, ludiek ingeleid door de administratieve mede werkers Piet van Loo en Jan Lodder en aangeboden door Rien de Geus en Ton Melissant, twee oud-gedienden uit het personeel. Tinnen wandbord Namens het gemeentebestuur werd dhr. van Dongen vervolgens, door burg. Over- sier, het tinnen wandbord met het wapen van de gemeente Dirksland aangeboden, daarom uniek omdat dit eerbetoon niet eerder aan een burger is toegevallen; de ontvangers van het bord hadden zich tot dusver uitsluitend ambtelijk onderschei den. Burg. Oversier riep om de waar dering van Dirkslands gemeentebestuur te illustreren de rampdagen van februari 1953 in herinnering tijdens welke dhr. van Dongen de toenmalig burg. van Heijst bijzonder bijstond in het sparen van Dirks land. „Dat heeft het gemeentebestuur nooit vergeten; het was een gigantische nood operatie met een prima coördinatie en een aktie die een bijzonder licht heeft ge worpen op Gijs van Dongen" waardeerde dhr. Oversier. Zijn waardering gold ook het feit dat van Dongen het dorp Dirks land als plaats van vestiging is trouw ge bleven. Daarom van harte het tinnen wandbord dat nog geen ander buiten de ambtelijke sfeer ten deel is gevallen. Vijf jaar geleden al was dhr. van Dongen als blijk van Koninklijke waardering Gerid derd in de Orde van Oranje Nassau. Dochter Jaimy met twee vroegere kan toorbedienden kwam vervolgens aan het woord, gevolgd door Bas van Dongen, de tweelingbroer van Gijs. Hij had een be schrijving van het bedrijf bijna gereed ge kregen maar een heup-breuk was ertussen gekomen. Nu beloofde dhr. van Dongen hem bij de ingebruikname van de nieuwe garage aan te zullen bieden. be bijna 75-jarige tweelingbroers Bas (l) en Gijs van Dongen ontvingen uit handen van Adrie van Dongen elk een videofilm over het bedrijf. De muziekvereniging „Amicitia" en de Zangvereniging „Excelsior" musiceer den en speelden en traden gezamenlijk op. Kathy Wesdorp bood dhr. van Dongen een zgn. „vriendenboek" met ca. dertig bijdragen aan onder de titel: „Gijs van Dongen, wie kent hem niet?" Izak Kastelein trad aan met een cadeau voor „Gijs" en temidden van de ca. 600 gasten beleefde Ridder Gijs een prachtige middag, vooral.... toen de muziek enkele van z'n favoriete zeemansliedjes speelde die spontaan door de leden van „Excel sior" en alle genodigden werden mee gezongen. Het slotwoord was aan zoon Adrie om dat vader Gijs zich tezeer geëmotioneerd wist over het vele wat hem deze middag was toegevoegd. Gode werd dank ge bracht voor de kracht en de gezondheid die vader Gijs had mogen ontvangen en voor het feit dat hij zo'n voortreffelijk vader en ondernemer is geweest. Ook alle sprekers werden dank gezegd voor hun bijdrage aan het voortreffelijk geslaagde afscheidsfeest' In de deze middag met een bloemen- weelde getooide sporthal „de Gooye" geen eerste plaats voor grommende mo toren en de zwaarte van het transport- ondernemerschap, maar ten besluite van die vele enerverende en inspannende jaren zo'n zestig moeten dat er zijn geweest een explosie van sympathie voor „Gijs" wiens naam de chauffeurs met ere op hun ruim veertig wagens mee zullen blijven voeren. Ze waren deze middag mede aanwezig, ere-gasten eigenlijk....! Beste vader.... „Beste vader", zo begroette zoon en opvolger Adrie van Dongen vader Gijs en ook Adrie gewaagde van zijn dankbaar heid in gezondheid samen te kunnen zijn. Van Dongen Jr. wist hoeveel tijd en energie zijn vader door de jaren heen in het bedrijf heeft gestopt zodat het onder zijn leiding groot is geworden. Zoon Adrie durfde niet te veronderstellen dat vader Gijs voortaan bij moeder thuis te vinden zal zijn, eerder wél op de Neeltje Jans of op het Spui waar het bedrijf gevestigd is. Het afscheidscadeau was er niettemin een voor de huiselijke kring, een door Delta video te Dirksland vervaardigde videofilm waarvan ook dhr. van Dongen's tweeling broer Bas een copy aangeboden kreeg, elk met bijbehorende video. 84 jaar transport De videofilm die gelijk in grootbeeld werd vertoond liet zien dat de vader van dhr. van Dongen al in 1902 met het verlenen van vervoersdiensten, met paard en wagen, was begonnen. In 1924 werd de eerste auto aangeschaft, een met een nut tiglaadvermogen van 1,5 ton(!)Nadathet bedrijf crisis- en oorlogstijd had overleefd werd het op 17 mei 1945 door Gijs van Dongen overgenomen en voortgezet met o.a. twee Chevrolets die in Ouddorp ond ergedoken waren geweest In 1955 werd hetbedrijf vanaf „de kattewacht" naar het Spui verplaatst en in 1973 werd de b.v. gesticht. Van de hoogtepunten uit de be drijfsgeschiedenis werden beelden ver toond, samen met een portret van „de grote motor achter het hele gebeuren", dhr. Gijs die aan het eind van de film met z'n onafscheidelijke sigaar in z'n Mer cedes stapt en huistoe rijdt ,,Dank voor uw inzet en persoonlijke interesse en.... in het Spui blijft de koffie pot klaar staan", was hem verzekerd. Over enkele jaren hoopt het bedrijf een nieuwe garage aan het Korteweegje in gebruik te nemen. Wanneer het op een betuiging van waar dering, sympathie eii vriendschap aan kwam wilde de directeur van DOS-bouw, dhr. von Eugen zelfs de eerste zijn om daar blijk van te geven. „Gijs daar zitje....", stelde dhr. von Eugen met wat verwonde ring vast toen hij dhr. van Dongen in een hem zo vreemde omgeving aantrof Spr. bezag hoezeer het vervoer van materialen onderdeel uitmaakt van hét bouwen van waterstaatkundige werken, wat impliceert dat de opdrachtgever moet aan kunnen op de transportondernemer, zijn materieel en zijn mensen; mensen die inspringen waar dat nodig is en op wie je steeds kunt rekenen. „Het Oosterscheldewerk is een fantastisch werk geworden, mede dankzij transportbedrijf Gijs van Dongen!" stelde dhr. von Eugen waarderend vast, contrac ten, stempels en de notaris waren niet eens nodig geweest om de gemaakte afspraken na te doen komen. Vanuit het personeel werd dhr. en mevr. van Dongen een in glas geëtst kunstwerk aangeboden. Voor topkwtlileit. go«da service FOTO FILM - REPORTAGE - •n voordelige priizen 'IDEO-COMPUTER C=3 £=3 C=3 CJ C3 C3 WesBtrtat 35 Molentv^g 4 Ouddorp Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hogeioom 172 Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1