Visser Een letterlijke vrucht van ruilverkaveling „de Stelle i Burgemeester op vingers ge tikt Waterschap aarzelt met overname spuisluis Goedereede Garage KNÖPS B.V. flaniiSieinout Citroen-Hesselink ^)~J^P^ Vooruitzicht of gepasseerd station Video filmen is een peuleschil met htttbredïïUe Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee 99 Het Wereld Natuurfonds in „de Samaritaan" Onze SHOWROOM 59e Jaargang VRUDAG 31 OKTOBER 1986 No. 5544 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief De kleinste en lichtste camcoder iTiïinii^ii* RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 X C. Breen, 01878 Verkoop na 17.00 uur: 2496 Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 - 3094 MIDDELHARNIS De knoert van een voeder biet die dezer dagen gerooid werd door dhr. C. Tanis, wonend aan de Hazersweg 56 te Ouddorp, mag mis schien beschouwd worden als een letterlijke vrucht van de ruilverkaveling „de Stel le". De bieten groeiden op grond in de zg. „Kwade Hoek" die sinds mensenheugenis wei land was geweest en dit jaar voor het eerst in cultuur was gebracht, zoals dat in ruil- verkavelingsverband was ge regeld. Veel van de bieten waren wat buitenproportioneel maar die van 16,5 kg was wel een hele grote! W^anneer er de afgelopen zomer voldoende regen was gevallen, zou het gewicht wellicht nog indruk wekkender zijn geweest. Nu hebben twee kleinzoons, beiden Kees Tanis geheten, resp. 4 en 6 jaar, er tóch al een hele sjouw aan. De voederbiet woog trou wens precies zoveel als het linkse Keesje..! Plannen UW huis te verkopen? Bel 01877- 1309 MUS Onroerend Goed Autobedrijf A. J. van Rumpt Vei1.C. Bakker, tel. 01877-1589 Middelharnis - De burgemeester van een bekende gemeente op Flak- kee zat afgelopen zaterdagmiddag op een aardappelkistje z'n dienst auto bij te stippen. Met een uiterst fijn penseeltje vulde hij elk gaatje in de lak. Plotseling kwam de wethouder van sportzaken voorbij getrimd. „Wat doet u nou, dat kan toch helemaal niet, knutselen aan een dienstvoer tuig. Daar hoort u méér van!". En weg stoof de wethoudende trimmer. Een week later, tijdens de raadsvergade ring waar belangrijke zaken werden behandeld, kwam de kwestie aan de orde. „Ik heb maar 2 hobbies, ver dedigde de burgemeester zich ferm, en wel de puntjes op de i zetten en bezuinigen". Toch besloot de raad unaniem dat de lak van dienstauto's voortaan bij Karels Autoschade in Nieuwe Tonge dient te worden bijge werkt. Want Karels is niet duur en geeft spreekwoordelijke service. De burgervader komt er nu twee keer per weeK zo rond half elf, omdat hij intussen ook ontdekt heeft dat de koffie er zo steengoed is! KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30- Nieuwe Tonge Telefoon 01875-1396 is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Iedereen heeft wel eens de neiging om ergens over te mijmeren. Bijvoorbeeld hoe het was, hoe het is en hoe het zijn moet. Wij mensen beoordelen allerlei situaties aan de hand van een ideaalbeeld. Wij hebben een mening. Als datgene wat bekeken wordt niet aan die mening voldoet, dan „is het maar niks". Nee dan vroeger, toen.... Wij mensen vergeten soms snel. Gelukkig maar, dat we niet alles behoeven te onthouden. Wij willen wel eens wat expres vergeten. Daar zal de psychologie wel een term voor hebben, maar het komt er op neer dat we het niet willen weten. Omdat het een nare ervaring was, of pijn deed of.... Vandaar dat we nog wel eens willen praten over vroeger toen het veel beter was. En we peinzen zelfs niet meer over wat verkeerd was. Dat geldt voor hetmaatschappelijke, maar ook persoonlijk. Wie wordt er nu graag her innert aan „de zonden van zijn jonkheid?" (Ps. 25). Nee hoor, de tijd slijt. O, ja? Is er dan niets veranderd, zal er dan niets veranderen? En of! Maar daar hebben we allemaal aan mee gedaan. Want uit het boven staande blijkt dat er èn op het persoonlijke èn op het maatschappelijke vlak keuzen zijn gedaan. Het een werd onthouden, het ander weg gedacht. Overboord ermee; balast. Als nu een heleboel mensen gelijk over een probleem denken dan kan er zelfs in de gemeenschap iets veranderen. Meestal wordt die verandering ingebracht via de politiek. Of de politiek neemt de verandering over. Omdat „men" nu eenmaal zo denkt. Zo kun je lijnen trekken, uit het verleden naar het heden. Zo zijn hedendaagse ontwikkelingen te begrijpen. Het is dom te redeneren: wat kan de geschiedenis mij leren, ik leef toch nu! Wie -ik- denkt leeft op een eiland, een geestelijk eiland. Die raakt ontworteld. De lijn der ge slachten, op hoeveel wijzen kunnen we daar geen profijt van trekken? Aan wijsheid, aan ervaring. Dat leert de Bijbel ons al. Daar wordt de geslachtslijn sterk benadrukt: ja wij en onze vaderen tevens. In verbond, belofte, maar ook in schuld en boete, in de vloek. Sommigen zijn zo oorspronkelijk of hebben zoveel gaven dat zij voorgaan in nieuwe wegen. Soms hebben zij zelfs de roeping dat te doen. Zoals de profeten. Het kan betekenen dat nieuwe vergezichten worden getekend. Het kan ook een terugroepen zijn, naar oude structuren, naar oude normen. Zij hebben dan een open oog voor wat misging en weten waar het wel naar toe moet. Soms blijven zij een roepende in de woestijn, soms weten zij resultaten te boeken. In wezen doet elk politicus dit: werken vanuit een visie. Lijnen doortrekken, of ombuigen. Soms radicaal verbreken, nieuwe contouren schetsen. Momenteel is de zogenaamde welzijnswet aan de orde in de Tweede Kamer. Als we welvaart typeren als een zekere levens standaard, dan is welzijn veel meer gericht op het zich wel bevinden van de burger in die welvaartsstaat. Natuurlijk is er een koppeling. Als we menen dat veel mensen tekortschieten dan is een van de positieve kanten dat welvaart geld met zich meebrengt om voor die personen opvang, be geleiding, een tehuis enz. te bereiden. Dat kan broodnodig zijn. In wezen neemt de staat dan een aantal zaken over van het particulier initia tief Wat vroeger „kerkewerk" was is nu ge regeld bij wet. Dat is niet van de ene op de andere dag gebeurd. Die ontwikkeling loopt parallel aan de deconfessionalisering en met de visie op de taak of mogelijkheden van de overheid. Zeker onder een socialistische regering is dat te merken. De waakbaarheid van de samenleving staat daarin hoog genoteerd. Wie het kwaad zoekt in structuren moet wel, structuren zijn te veranderen. Zo is het gegaan. Welzijn is een terrein voor beroepsarbeid geworden. En is de mens de Nederlandse burger nu gelukkiger? Is de ombuiging van de lijn uit het verleden terecht? Er is nog iets gebeurd. Met de professionele zorg is de zogenaamde vrijwillige hulp af gezwakt. Waar vroeger geholpen werd wordt dat nu overgelaten aan organisatie zus of zo. Het ik-denken bracht verkilling mee. Omdat het losgesneden is van de lijn der geslachten, van de intermenselijke relaties. Egocentrisch leven ontaardt (althans dat kan) al snel in egoïsme. Je zou zeggen het roer moet weer om. En dan genormeerd. We moeten weer oog krijgen voor elkaar. Is men darf vergeten dat het tweede volautom. Q Q Q Kompleetw w w j 3 JAAR volledige GARANTIE vooraBe zAerheid! VINGtRLING 3-MI0D€LHAfiNIS-TEL 01B70-2518 grote gebod luidt dat we de naaste lief moeten hebben als onszelf? Maar dan hoort daar de liefde tot God en zijn dienst aan vooraf en parallel te gaan. Daar ligt de normering. Dan zijn er lijnen te trekken vanuit het verleden, door het heden naar de toekomst. De toekomst Misschien niet zover, maar toch met grote politieke moed heeft minister Brinkman zijn visie end'.iv onderstreept door zijn partij op wel.Tij.. 2,-^ 'tl. En daarmee op de samen leving. Minder waakbaar, minder centraal, minder ik gericht, meer zorgzaam. Daar waar professie ophoudt, aanvulling van uit het vrijwilligerswerk. Meer persoonlijke aktiviteit, minder passief leven, alsmaar consu merend. Bezig zijn met de vraag wie is mijn naaste en het antwoord in pralctijk brengen. De keermiddelen van de historische spuisluis in het hartje van het stadje Goedereede kunnen niet ftmctioneren en zijn in slechte staat en absoluut aan renovatie/restauratie toe, zo heeft een onderzoek door het Waterschap Goeree Overflakkee uitgewezen. Aanleiding tot dat onderzoek was het overleg tussen Waterschap en Rijkswaterstaat over de overname, door het Waterschap, van Rijkswaterstaatswerken, waaronder ook vorenbedoelde spuisluis. Over andere ovemamepunten loopt het overleg voortvarend maar anders gaat het met betrekking tot de Goereese spuisluis. Dijkgraaf van Kampenhout lichtte de Ver. Vergadering daarover in en deed daarbij de mededeling dat het, wat het Waterschap betreft, niet tot ovemaöie van de sluis zal komen als er geen bevredigende oplossing m.b.t. een nodige restauratie zou kunnen worden bereikt. Geconstateerd is dat het houtwerk op meerdere plaatsen is verrot en dat het metselwerk gebreken vertoont. Het Waterschap heeft een algehele restauratie, zoals die gewenst is, op een bedrag tussen de honderdvijftig- en tweehonderdduizend gulden geraamd. „Ook het Waterschap is zich bewust van de waarde van de voor Nederland tmieke sluis, „maar" zo zei de dijkgraaf „of dat betekent dat wij ons grote bedragen, rechtstreeks ten laste van de omslag, kunnen getroosten is een tweede.... Ook het Waterschap heeft oog voor de decoratieve v/aarde van de sluis in het Goereese stadsbeeld, maar overname zal van de prijs (fangen.... Zomaar wat grepen. Gedwongen door de nood zaak ook op dit terrein te bezuinigen, heeft hij van deze nood een deugd gemaakt en een aanzet gegeven tot een fundamentele discussie. In die discussie zouden wij graag Gods Woord centraal hebben. Dat is uitgangspunt. Doen we dan ook aan die discussie mee? of laten we het maar zo? Hebben wij geen boodschap? Nee? Niet meer? Dat is niet zo best. Een politiek commentaar gaf een weergave van de rede van Brinkman. Terecht stelde hij dat daarin elementen zaten die de WD zich aan kan trekken. Het indivi dualiserende karakter is genoemd. Maar ook de PvdA kreeg wat te horen: de maatschappij is niet maakbaar, naar je hand te zetten. Verant woordelijkheid moet gebracht worden waar ze hoort. Medemens zijn. Zorg voor de ander. Je schrikt ervan als het commentaar dat uit speelt zo drijft het CDA de beide andere partijen naar elkaar en zichzelf langs de zijlijn. Omdat Brinkmans visie er een is die achter ons ligt en niet in het verschiet. Een dergelijke politisering van een aanzet tot discussie is niet zo fraai. Je schrikt ervan. Wie vindt het dan nog onnodig zich te verdiepen in de dingen van vandaag? Om ze te toetsen aan de lijn der historie. Om ze te toetsen aan de norm buiten ons. Om mee te sturen, in gebed en daad. Of zijn statenverkiezingen om maar wat te noemen onze inspanning niet waard. Voor topkwaliteit, goed» iervïce en voordelige prijzen FOTO-FILM-REPORTAGE VIDEO COMPUTER Wviatraal 35 - Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 filiaêl Renmse Printihop Hogezoam 172 -. Telefoon 01116-2400 $.^.i$.it.it.if4.i^ififi$.4.^.t^i^i^iftf.if.iflflf)fifi$.j^^. Kastanjelaan 41-43 t:^Tt^^;^>1.^^l^^<^V^V^>.^Tt^t^%V^^<^Tl^V^V^^<^T<^«^%<^TV^V^10^1.^V^1V^TC^W^^<^1<^^V^^»^TV^V^>t<?^^ Het Wereld Natuurfonds klinkt bij velen bekend in de oren maar wat dit fonds nu precies doet is vaak niet bekend. Vanaf woensdag 29 oktober kunt u nader kennis maken met het fonds. Vanaf deze datum start in het verpleeghuis „De Sa maritaan" te Sommelsdijk een aktie om dit wereld natuurfonds meer bekendheid te geven. Het wereld natuurfonds bestaat 25 jaar. Een goede reden om extra aandacht te besteden aan de aktiviteiten van dit natuur fonds. De welzijnszorgkommissie van het ver pleeghuis heeft in samenwerking met deze natuurorganisatie afd. Goeree-Overflak kee een aantal aktiviteiten georganiseerd. Woensdagmiddag 19 november om half drie in de relcreatiezaal Kulturele middag: poppenspel over het Wereld Natuurfonds. De mooie natuurfilm „De Panda". De mooie pandafilm laat u zien waar om juist dit dier zo populair is gewor den. Het leven van de panda wordt op indrukwekkende wijze en vertederend in beeld gebracht. Zoals men weet is het embleem van het wereld natuurfonds de panda en na het zien zult u de karaktertrekken van de panda en het wereld natuurfonds her kennen: zorgzaamheid. Vanaf heden tot 19 november zal er naast de bovenstaande aktiviteit nog meer informatie worden verstrekt In de vitrines staan diverse kado-arti- kelen van het wereld natuurfonds ten toon Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 gesteld. Door aankoop van deze artikelen kunt u dit wereldfonds ook daadwerkelijk steunen. In de verbindingsgangen en de hal kunt u zien wat het wereld natuurfonds doet. Tevens is er een mooie foto verzameling te zien. De bekende orchidee wordt op een mooie wijze in het zonnetje gezet. Ook de diverse afdelingen van ,JDe Sa maritaan" hebben diaseries en video- opnamen ter beschikking gekregen en de huisomroep van het verpleeghuis zal in speciale uitzendingen aandacht besteden aan deze themawerken. Van woensdag 29 oktober tot woens dag 19 november is er elke woensdag en zaterdagmiddag een doorlopende dia-voorstelling in de rekreatiezaal van liet verpleegliuis. In deze film krijgt u een indruk van de lioeveel- heid projekten die het wereld natuur fonds stimuleert. Aanvang: drie uur. Wilt u meer weten over het wereld natuurfonds en deze organisatie van dicht bij willen meemaken dan bent u van harte welkom bij de aktiviteiten die de welzijns zorgkommissie en het wereld natuurfonds in het verpleeghuis De Samaritaan heb ben georganiseerd. Alle aktiviteiten zijn vrij toegankelijk.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1