Sanering terrein v.m. lasfabrielc Oiricsland Jcost enorme Idap geld Hoe zakelijk bentu? Politieberichten Van 19 te bouwen premie woningen al 15 verkocht! Oliebollenaktie Hervormingsavond te Nieuwe Tonge ZENDINGSAVOND Harmonie Apollo tweede prijs op concours IVI. H. ilrsijer, oud-lioofd Openbarii School overleden Adrie.... geen André Raad Dirksland benoemt donderdagavond nieuwe secretaris Goedereede Middelhamis Nieuwe Tonge: Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Reformatieherdenking donderdag 30 oktober 1986 te Middelhamis Uitslag dijkwedstrijd „HV Krammer" 59e Jaargang POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sornmelsdijlc Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 INSDAG 28 OKTOBER 1986 No. 5543 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief De gemeenteraad van Dirksland heeft in zgn vergadering van j.l. donderdagavond kennis genomen van de miet geringe conse quenties van sanering van liet terrein van de voormalige gas fabriek te Dirksland. De kosten daarvan, waarvan 10% voor rekening van de gemeente komt, worden geraamd op plm. 1,2 mi^oen, maar er volgt méér....! De 1,2 miljoen zijn nodig voor de sanering (verwijdering van de vervuilde grond) en de grondwaterverwerking. Het bij het afgraven vrijkomende grondwater zal n.l. dienen te worden afgevoerd. Wanneer dat is gepleegd zal voor een reeks vanjaren een grondwatersanering plaats dienen te vinden met behulp van een permanente installatie die het grondwater steeds afvoert totdat er van geen enkele vervuiling meer sprake zal zijn. De kosten daarvan worden voor de eerste 5 jaar op 48.000,- per jaar geraamd (waarvan 10% ten laste van de gemeente). Na ongeveer 5 jaar zullen de jaarlijkse kosten afnemen. Af hankelijk van de nog aanwezige verontreiniging zal de installatie 15 a 20 jaar in werking moeten blijven. De raad bleek over deze consequenties wel wat onthutst Dhr. van Nieuwen- huyzen (WD) stelde voorop nauwelijks enige kijk te hebben op de onder havige materie, wél begreep hij dat er verontreinigd water afgevoerd zal worden en dat zag hij liever niet gedaan via de riolering omdat dan de kans zou bestaan dat het via de afvoer van de waterzuiveringsinstallatie toch weer in het milieu terecht zou komen, o.a. in de poldersloten en daardoor in de gewassen. Weth. Kalle kon die zorg overigens goeddeels wegnemen en de raadsvoorz. viel dhr. Kalle daarin bij: „Alleen in gedachten al is het volstrekt uitgesloten dat de Provincie ons rioolwater zou gaan vervuilen'stelde dhr. Oversier vast. Het grondwater zo wist weth. Kalle wordt uit ee-i diepte van 7.50 tot 20 mtr. verwijderd en zal wellicht worden afgevoerd. Voordat het in het milieu komt dient het grondig gefilterd te worden. NIEUWE TONGE Volgende week dinsdagavond, 4 novem ber, zal een zendingsavond worden be legd, 's avonds half 8 in de Ned. Herv. Kerk. Spreker is dhr. J. D. Heikamp uit Nieuwleusen. Een en ander gaat uit van de „Eben Haëzer" zending. OUDE TONGE Vrijdag 31 oktober zullen er weer olie bollen worden verkocht tb.v. het plaatse lijk jeugdwerk van de Herv. Kerk. Vanaf 9 uur kunnen deze worden gekocht in de garage van Fa. Soeteman aan de Kerk straat, terwijl ze vanaf 15.30 uur aan de deur aangeboden zullen worden. Steun dit belangrijke werk, en koop ze. NIEUWE TONGE Op de zaterdag 25 oktober j.l. gehouden concertwedstrijd in de concertzaal te Middelburg, behaalde het Harmonie-orkest van muziekvereni ging Apollo uit Nieuwe Tonge een tweede prijs. Het orkest dat uitkwam in de tweede' afdeling, sectie Harmonie, had als in- speelwerk, de Rumischberger Marsch van de componist W. Joseph. Als verplicht werk werd Symphonia Italiano van de componist Willy Hautvast gespeeld, het geen beloond werd met 136,5 punt. Als vrij werk had men gekozen voor de Three Folk Sketches van Henk van Lijnschoten, waarmee 139 punten werd behaald. Der halve een totaal puntental van 275,5 met de daarbij behorende tweede prijs. Dit resultaat, wat veel beter had kunnen zijn is mede veroorzaakt door het aantal absenten van de laatste weken. Enkele leden moesten het repetitie-bezoek ver zuimen door ziekte en/of familie-omstan- digheden. Vanuit dat oogpunt bezien is het resultaat bevredigend. Desondanks neemt men de jury rapporten ter harte en werkt men vol enthousiasme naar het „festival concert" toe, wat plaats vindt op 8 novem ber a.s. in de aula van de technische school te Middelhamis, waar ApoUo, als eerste in de rij van acht, het concert zal openen. De aanvang is om zes uur na middag. Ook de majorettes en het tamboer en lyrakorps van Apollo namen op 11 ok tober deel aan het showfestival in Oud- dorp, welk georganiseerd werd door het majorettenkorps Jong Leven uit Stellen- dam. De majorettes veroverden daar een tweede plaats met een prachtig jury-rap port met zevens en achten. Het Tamboer en Lyrakorps bemachtigde een derde plaats in hun afdeling. De puntentelling bij een festival ligt duidelijk anders dan bij een concours, waar men als individuele groep om een eerste, tweede of derde prijs strijd. Bij een festival strijd men om de eerste, tweede of derde plaats in de betreffende afdeling. OOI TGENSPLAAT Op zaterdag '5 oktober 1986 is op de leeftijd van b sa 87 jaar overleden, de heer Marinu;. Henricus Meijer, echt genoot van me v'rouw D.C Meijer-Bos en wonende Sonnenberglaan 44, 6861 AN Oosterbeek. De heer Meijer was opgeno men in het Gemeente-ziekenhuis te Am- hem. De overledene, geboren 19 november 1899 en afkomstig uit Dirksland was ge durende de periode 1931 tot 1942 hoofd van de Openbare Lagere School te Oolt- gensplaat. Inl936washij mede-oprichter van de Oranjevereniging alhier, welke vereniging onlangs haar 50-jarig bestaan herdacht. Met de heer Meijer is de laatste van de oprichters heengegaan. Hij was gehuwd met mevrouw D. C. Meijer-Bos, destijds onderwijzeres aan genoemde school te Ooltgensplaat. Het echtpaar heeft een gehuwde dochter, wonende te Capelle a/d IJssel en een gehuwde zoon, wonende te Heerle (N.Br.). De crematie zal plaats hebben woensdag 29 oktober a.s. om 15.00 uur in het crematorium „Moscowa" te Amhem. De zoon en opvolger van transport ondernemer Gijs van Dongen te Dirks land heet, goed hollands, Adrie en niet André, zoals in een interview met vader Gijs van Dongen, elders in dit nummer, wordt gesuggereerd. De zetter pleegde die verschrijving die we bij dezen willen corri geren met een sorry aan Adrie! MIDDELHARNIS Voor beroep bedankt Ds. M. Mondria, predikant van de Ger. Gemeente te Waardenburg, heeft voor het op hem door de Ger. Gem. alhier uitge brachte beroep bedankt. De gemeenteraad van Dirksland, die pas j.l. donderdagavond zijn maandelijkse raadsvergadering had, wordt tegen a.s. donderdagavond weer maar nu in spoed-eisende vergadering bijeen ge roepen. Het enige punt dat aan de orde komt is de benoeming van een nieuwe gemeentesecretaris in de secretaris-vaca ture die zal ontstaan wanneer per 1 de cember dhr. C. Noorthoek afscheid neemt i.v.m. zijn benoeming tot directeur van de Gem. Visafslag te Goedereede. Er dongen 18 kandidaten naar het secre tarisschap van Dirksland mee. Nummer 1 op de aanbeveling die B en W zullen doen staat dhr. K. Blijenberg te Melissant, hoofd Alg. Zaken ter secre tarie en wnd. gem. secretaris. Nummer 2 op de aanbeveling is dhr. H. Scholten te Goedereede. - Stormschade De storm die afgelopen week over ons land raasde, heeft in Ouddorp tot drie meldingen geleid. Op het Hoge Pad in Ouddorp hing een tak-, en op de Oost- dijkseweg lag er een boom over de weg. In Stellendam waren er platen van een dak gewaaid en op twee personenauto's te recht gekomen. De personenauto's liepen schade op. - Vernieling ruiten Door nog onbekenden werd voor on geveer 500,- schade aangericht aan de Visserijschool in Stellendam. In de avond of nacht van 20 op 21 oktober werden daar twee ruiten vernield. Ook werd er bij he' gebouwtje van de Ouddorpse Reddings brigade voor de zoveelste maal een mi* vemield. - Aanr^ding met gewonde Op 23 oktober vond op de kmising Pro- vincialeweg 47 Rijksweg 57 Ooster weg in Ouddorp een aanrijding plaats tussen een vrachtwagen en een personen- aiUo. De bestuurder van de personenauS,; üe Dö-jange C S. uit 'Goedereede, ver leende op de kmising geen voorrang aan de vrachtauto. De bestuurder van de per sonenauto werd per ambulance naar het ziekenhuis in Dirksland vervoerd. - Diefstal dieselolie Vanuit een tank op een bedrijf aan de Westerweg in Ouddorp werd ongeveer 800 a 1200 liter dieselolie ontvreemd. - Dierenmishandeling Door een inwoonster van Ouddorp werd aangifte gedaan van dierenmishandeling. Haar poes bleek aan het kopje gewond te zijn. Een dierenarts constateerde, dat het dier waarschijnlijk met een luchtbuks be schoten is. Een minderwaardige daad waarop de wetgever een maximum ge vangenisstraf van twee jaar heeft gesteld. - Inbraak in caravan Een inwoner uit Rotterdam deed aangifte van inbraak in zijn caravan, staande op een camping in buurtschap Battenoord te Nieuwe Tonge. Men had de deur van de caravan opengebroken en uit de caravan werden een kleuren tv en een wollen deken weggenomen. De diefstal moet zijn ge pleegd tussen 12 en 14 oktober j.l. - Diefstal van een grille Een inv/oner van Middelhamis deed aan gifte van diefstal van een grille van zijn personenauto. Zijn auto stond geparkeerd op het Soldatenplein te Middelhamis. De draden van de koplampen, die in de grille zaten werden doorgeknipt. De diefstal moet zijn gepleegd tussen 25 en 26 ok tober j.l. - Inbraak in garage In de nacht van 23 op 24 oktober j.l. werd er ingebroken in een garagebedrijf te Som- melsdijk. De dader(s) kwamen het bedrijf binnen door verbreking van een licht koepel in het dak van de zaak. De kan toren werden doorzocht. Er wordt slechts een klein bedrag aan geld vermist dat in een geldkistje aanwezig was. - Diefstal portemonnee Een inwoonster van Middelhamis deed op 24 oktober aangifte van diefstal van haar geldbuidel. Zij was aan het winkelen in een supermarkt en had haar porte- moimee opgeborgen in haar boodschap pentas die aan het winkelwagentje hing. Hoe de portemoimee uit de tas is ver dwenen is niet bekend. In de portemonnee zat een geldbedrag van raim 400 gulden. - Doorreden na aanryding In het afgelopen weekend werd er door twee inwoners van Middelhamis aangifte gedaan terzake het doorrijden na een aanrijding. In beide gevallen ontstond er schade aan de personenwagens. Eén van die gevallen kon worden opgelost. Degene die in dit geval de schade had veroorzaakt had niets van de aanrijding gemerkt en was direct bereid de schade te regelen. Het andere schadegeval heeft de politie nog in onderioek. Zvj die voor Nieuwe Tonge nauweiyks nog toekomst za gen en die meenden dat wo ningbouw er niet meer aan be steed zou zyn, hebben groot ongeiyk gekregen. Al vóór vr^- dagmiddag de eerste paal de grond inging voor een kom- plex van 19 premiewoningen had makelaarskantoor Tam boer te Middelhamis er al 15 van verkocht en dat is een score waarin byna niemand heeft kunnen geloven. Positie vere gedachten omtrent de woningbehoefte in Nieuwe Tonge waren óns althans niet bekend. Het leek vrijdagmiddag wel of de hele Nieuw^e Tongse ge meenschap zich bij het bouw- projekt betrokken voelde, ge zien de grote belangstelling die uit de burgerij werd getoond. Aan weth. J. Th. M. Jacobs was de eer de eerste paal voor het herinrichtingsplan „de Haogte" de Nieuwe Tongse grond in te drijven en dat lukte de wet houder uitstekend. Het projekt, getekend door architectenburo Vroegindeweij en gebouwd door aannemingsbedrijf v. d. Waal te Vlaardingen, bevat 8 premie A woningen aan de Prin- sessestraat-Pr. Bemhardstraat, 4 premie B woningen aan de 2e Westerstraat evenals, aan die straat, een 7-tal premie A wo ningen. Het bouwterrein maakte voor heen deel uit van het bedrijfs terrein van transportbedrijf Vis been. De eerste oplevering van de te bouwen woningen wordt over 8 maanden verwacht. SOMMELSDIJK - MIDDELHARNIS d.d. 27 oktober 1986 Afdeling I I. Koese- H. Koese2-0 A. Knape - P. Leroy1-1 K. Vis - A. Verolme1-1 C. Spee - B. Vis0-2 Afdeling II M. van Lente - C. v. d. Groef2 - O W. Vroegindeweij -A. Krijgsman2 - O C. Polder - J. Dekker1-1 M. Klink - S. Hoogzand1-1 Joh. van Hoom - H. Verolme0-2 Afdeling III J. Verbiest - J. Lodder1-1 N. Kievit - A. v. d. Sluijs1-1 H. Schellevis - J. Kamp0-2 Afdeling IV J. Holleman - J. v. d. Kooij1-1 H. Noordijk - G. Zaaijer2-0 J. Gebuis - J. de Bmin2-0 J. Groenendijk - R. Jacobs1-1 - Met alcohol achter het stuur In het afgelopen weekend werd tot drie maal toe geconstateerd dat er door be stuurders van personenwagens werd ge reden terwijl men alcohol had genuttigd. Van de drie bestuurders, alle bewoners van Goeree-Overflakkee, werd een bloed proef afgenomen. Tevens werd aan die bestuurders een tijdelijk rijverbod op gelegd. D.V. donderdag 30 oktober a.s. zal er in het kerkgebouw van de Hervormde Ge meente te Middelhamis een interkerke lijke herdenkingsdienst van de Reformatie worden gehouden. Deze samenkomst wordt ook dit jaar weer georganiseerd door het comité Goeree-Overflakkee van de Stichting „In de Rechte Straat" en zal beginnen om half acht In verband met de bij de ingang op gestelde boekentafel zal het kerkgebouw reeds om 7 uur geopend zijn. De opening zal worden verzorgd door ds. L. Kniijmer, Hervormd predikant te Som- melsdijk. Hij zal spreken over het thema: „De zekerheid des geloofs". Ds. J. H. Velema, Chr. Gereformeerd predikant te Nunspeet zal spreken over het thema: „Reformatie: armoede of rijk dom?" Medewerking wordt verleend door het gemengde koor „Sursum Corda" uit Dirksland onder leiding van J aap de Geus. Tijdens de samenkomst zal er één kol- lekte gehouden worden waarvan de op brengst ten goede komt van het werk van de Stichting. Hartelijk aanbevolen! U kunt uw steun ook verlenen door een bijdrage te storten of over te schrijven op bankrekening 3420.58.533 tn.v. „In de Rechte Straat" bij de Rabobank te Middelhamis. Giro van deze bank: 34.61.24. Bezinning op het wezenlijke van de Re formatie blijft nodig. Laten we dit ook gezameniyk als kerken van Gerefor meerde belijdenis mogen doen. Daarom hopen wij a.s. donderdag velen uit de diverse kerken en plaatsen van Goeree- Overflakkee te mogen ontmoeten. U/jij komt toch ook?!! Het regionale comité „In de Rechte Straat" Op D.V. vrijdag 31 oktober a.s. hoopt onze jeugdvereniging „Het Kompas" een avond te houden waarin wij de Hervor mingsdag willen gedenken. Deze avond zal plaats vinden in Her vormd Centmm „Èlim", Zuiddijk 19 te Nieuwe Tonge en om 20.00 uur aan vangen. De spreker voor deze avond uitgenodigd, is dhr. G. Slootweg uit Middelhamis die een lezing zal houden over het volgende onderwerp: „Luther, een apostel van Je zus Chrfistus, en de Luthery in de lage landen". Deze avond is voor iedereen vrij toe gankelijk en wij willen alle belangstel lenden dan ook hartelijk uitnodigen deze kerkgeschiedkundige dag op deze avond met ons te gedenken. Het geheel zal ook via het plaatselijk kerktelefooimet worden uitgezonden en er zal een kollekte worden gehouden voor de stichting „In de rechte straat". Wij hopen op een goede opkomst zodat we met elkaar een fijne, maar bovenal een leerzame avond mogen hebben. J.V. „HetKompas" 1. C. van Poortvliet139 cm. 2. T. v. d. Poel123 cm. 3. A. Kromdijk84 cm. 4. C. V. d. Jagt78 cm. 5. J. 't Maimetje73 cm. Zaterdag 1 november a.s. is er weer een dijkwedstrijd te Oude Tonge. Inschrijven kan men van 11.30 tot 12.00 uur en er wordt gevist van 13.00 tot 16.00 uur. Het inschrijven vindt plaats bij café de Geit te Oude Tonge. Inlichtingen verkrijgbaar bij de wedstrijd secretaris, telefoon 01857 - 1009. Wilt u als zelfstandige een eigen be drijf starten, overschakelen naar een andere branche of uw bestaande akti- viteiten uitbreiden? Denk dan eens aan een eigen autoverhuur-bedrijf. De Roadster-Groep is haar nationale ke ten op dit moment door geheel Neder land aan het uitbreiden. De Roadster- Groep verzorgt volledige investering in het benodigde wagenpark, voor hen die 25.000 gulden of meer als borg kunnen stellen. De Roadster-Groep zorgt tevens voor de benodigde ver gunningen, een eenvoudige opleiding en een goede begeleiding. Interesse? Bel voor info: Breda tel. 076-227.295 Voor topkwaliteit, goede i iioordelïge prijzen FOTO-FILM'REPORTAGE VIDEO - COMPUTER C3 C3 C3 C3 CJ Wesatraat 35 Molenweg 4 - Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 3120 Filiaal Renene Printshop Hogetoom 172 Telefoon 01116-2400 De jeugd van Nieuwe Tonge wachtte vooral op het traditionel aan het eind van het hei-karwei.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1