EIIIVI1DEt1-niEUW5 INGSSPREKMET.... I I Bruidspaar op de grasmaaier naar 't gemeentehuis dhr. J. Huysen te Nieuwe Tonge „De tram staat stil", roman uit de tiid van de stoomtram Geslaagd onderling solistenconcours tussen „E.M.M." en „Vooruir Herfsttocht N.C.R.V. DE ZEE IS ONS LAND 2e Blad VRUDAG 24 OKTOBER 1986 No. 5542 drukkerij kranse bv Wie Nieuwe Tonge zegt, zegt Jan Huysen. Zijn ver knochtheid aan dit dorp wordt dik onderstreept door de vele funkties die hij bekleed heeft: 30 jaar lid van het bestuur van Ons Dorpshuis, 25 jaar voorzitter van de oudercommissie van de lagere school, 12 jaar lid van de gemeenteraad te Nieuwe Tonge, 25 jaar voorzitter van de Middenstandsvereniging. Als bekroning van dit werk is hij onderscheiden met een eremedaille (goud) verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. „Hoe heeft u hier de tijd voor kunnen vinden vraag ik hem, „want u had toch een druk gezin?" En eigenlijk is zijn antwoord geen verrassing: „voor mij was het een ontspanning, ik deed het graag en ik had het nodig; iedere keer weer werd ik herkozen. Voor b.v. de schoolreisjes vroegen ze me altijd mee, dan speelde ik mondharmonica in de bus en iedereen zong mee" en de daad bij het woord voegend geeft hij enthousiast een rideltje weg. Het is niet zo verwonderlijk dat hij erg meeleefde met het wel en wee van de school, want zijn moeder, juffrouw Meyer (ik heb nog bij haar in de eerste klas gezeten), was 27 jaar lang onderwijzeres in Nieuwe Tonge. Ze woont nu in een bejaardentehuis in Zevenaar en wordt over enkele maanden honderd jaar! „Mijn kinderen heb ik altijd gestimuleerd om te leren, datdoen veel ouders veel te weinig. Met een zes was ik niet tevreden als er een zeven in zat. Gelukkig konden al mijn kinderen goed studeren hetgeen ook wel blijkt uit de beroepen die ze hebben: huisarts, rector van een Lyceum, doctoranda in de psychologie enz. Ik ben erg trots op ze maar toch het meest nog op mijn jongste zoon Wim, die gehandicapt is en zó zijn best doet in alles", vertelt hij. Een opvolger voor zijn zaak heeft Huysen niet Hij vindt dat erg jammer, doch heeft er alle begrip voor als kinderen hun eigen vleugels uit willen slaan. De Horlo- gerie bestaat nu 50 jaar. Samen met broer Piet is hij begonnen. Na de oorlog ging hij alleen verder en heeft zich vooral in het repareren van antieke klokken ge specialiseerd. Vele klokken in de huiskamers van Nieu we Tonge heeft hij weer „aan gang" gebracht. Tijdens de watersnoodramp van 1953 zijn de technische *r vaardigheden van Huysen goed van pas gekomen. Hij bouwde een noodontvangapparatuur waarmee de radio berichten konden worden beluisterd, zodat wat van betekenis was voor Nieuwe Tonge aan de burgemeester kon worden gemeld. Samen met Wim trekt Jan Huysen er, als het maar even kan, op uit. In de weekends vaak naar een van de kinderen of de natuur in. Van de vakantie deze zomer hebben ze erg genoten en veel vrienden gemaakt met wie ze ook kontakt onderhouden. Maar.... ze gaan weer graag terug naar Nieuwe Tonge, want zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens! T. K. HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g De schrijver Pleun Troost uit Mijnshee- renland heeft zijn nieuwe roman „de Tram staat stil" j.I. vrijdagavond gepresenteerd tijdens de beurs „Consuwaard '86" in 's- Gravendeel. Het boek is een vervolg op „de Tram die rijdt op wielen". De auteur, die nu tien boeken op zijn naam heeft staan, schrijft zijn boeken vanuit een christelijke achter grond. In „de Tram staat stil" beschrijft Troost de geschiedenis van de stoomtram op een heel interessante manier. Hij kon over uniek documentatie-materiaal be schikken uit het archief van de R.T.M. En als zoon van een stoomtrammachinist kon hij putten uit vele anekdotes tijdens zijn jeugd opgetekend. Een dramatische periode herleeft in de beschrijving van de staking op de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden in 191,9. Pleun Troost is pas rond zijn 60ste met schrijven begonnen. Hij schrijft heel ge makkelijk, de woorden vloeien als het ware vanzelf uit zijn pen. „De Tram staat stil" is uitgegeven door Uitgeverij J. Robbemond te 's-Graven- deel. Het boek kost 32,50. In eendrachtige samenwerking tussen Oude Tonge en Den Bommel werd zater dag j.I. het onderling solistenconcours gehouden van de beide plaatselijke mu ziekkorpsen „E.M.M." en „Vooruit". Evenals vorig jaar, was het een muzikale middag met vele hoogtepunten. A. V. d. Hoek won voor de derde keer de Mast-trofee en is nu zijn eigendom ge worden. Ron Braber won ook voor de derde keer de Johan van Zanten-trofee en is dus ook de eigenaar hiervan geworden. De jeugd troffee, beschikbaar gesteld door G. Zweerus, werd gewonnen door René v. d. Hoek van „E.M.M.". Joh. V. d. Berg fungeerde wederom als jury, W. Soeters begeleidde de solisten op de piano, als wedstrijdleider trad Ria v. d. Kroon op, terwijl Loes van Zanten lady speaker was. De uitslag: Jacco de Neef 46 pnt.; duo Hugo Floorijp/Patrick Zuidijk 43^2 pnt.; René v. d. Hoek 52!^ pnt.; Ineke de Blok 53 pnt.; duo P. Breeman/A. Breeman 45 pnt.; M. C. Zoon 45!^ pnt; trio M. de Bakker, P. Driesse en A. M. v. d. Hoek 52Vi pnt.; kwartet Lekkerkerk, Blok, Ver- weij en Verweij 54!^ pnt;D. Wolfert52W pnt.; B. Couwenberg 47 pnt.; duo René v. d. Hoek en Jan de Bakker 48Vi pnt.; Leonard Braber 51V4 pnt; Bemadette Braber 53W pnt.; kwartetP. Breeman, A. Breeman, J. v. d. Welle en R. v. d. Kroon 45 pnt; L. C. Verweij 52Vi pnt; trio L. Braber, BBraber en R. Braber 55 pnt.; A. V. d. Hoek54V4 pnt enRonBraber56 pnt Onze laatste tocht van dit reisseizoen zal worden gemaakt op zaterdag 1 novem ber a.s. en wel als HERFSTTOCHT. De reis gaat dit keer langs de grenzen van de provincie Zuid-HoUand., De route is voorlopig als volgt: Ouddorp, Middelhamis, Heinenoord, Rhoon, Kra- lingse Zoom, Dordrecht, Sliedrecht, Go- rinchem (koffie-stop). Vervolgens een deel van de Lek-Linge route met Leerdam, Asperen, Vianen. Dan naar Schoonhoven- sluizenbij Hage- stein (onderweg koffietafel), daarna naar de Gouwe en de Krommerijn. Via het watersportgebied van de Vinkenveense plassen, de Braassem naar de Haarlem mermeer, (onderweg theepauze). Nu gaan we via de Noordzeekust richting Noord- wijk naar Scheveningen-Den Haag (al waar het diner zal worden gebruikt). Na het diner terug naar Rotterdam - Hoek- sche Waard - Goeree. We vertrekken die dag om 7.30 uur uit Ouddorp. Opstapplaatsen onderweg. Omstreeks 21.30 uur hopen we weer in Ouddorp terug te zijn. De kosten voor deze dagtocht bedragen 60,- voor leden en 62,50 voorNIET- leden. Hierin is begrepen: de bustocht, koffie met traktatie, koffietafel, diner, ver zekering, adm.kosten en diensten reis leider. Deze tocht staat weer onder leiding van de heer A. Ratsma. U kunt zicht tot uiterlijk 25 oktober a.s. opgeven bij Reisbureau Buijsse, Middel hamis, tel. 01870 - 2853 en bij de secr. Mw. W. deBruijn, tel. 010-4209434. Na deze datum kunt u uitsluitend bij het secretariaat informeren of er nog plaatsen vrij zijn. Gaat u mee met deze laatste tocht van dit jaar? Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. PRUIM€N MCT SAP Je hoort altijd, dat roken zo slecht is voor de gezondheid, maar hoe staat het met 't pruimen van tabak? Is dat sap ook zo slecht? Antwoord: Er bestaat een duidelijk aan toonbaar verband tussen roken en long kanker. Tabaksrook bevat voorts koolmo- noxyde, teer en vaste deeltjes en dat alles komt in uw longen als u inhaleert. Prui men is onschadelijk als u het sap maar volledig uitspuwt. Ervaren pruimers doen dat voor en na het uitspreken van woor den. De bruine stralen werken dan als aanhalingstekens,... Maar de meeste prui mers slikken toch wel wat sap door. Dat is niet zo best voor de maag, want het bevat alkaloïden zoals nicotine. Verder worden tanden en kiezen er bruin van. Tandbederf wordt er enigszins door tegengegaan. Wilt u alle argumenten vóór en tégen afwegen, dan moet u ook bedenken dat rokers elk jaar voor enige honderden miljoenen gul dens schade veroorzaken door brand en dat daardoor jaarlijks circa tien mensen sneuvelen. Dat kan van het pruimen niet gezegd worden. Pruimen staat alleen niet zo deftig! '--^:^'^> SPUUGKRUID Hoe komt het toch, dat ik na het gebruik van sommige gekruide spijzen zo misse lijk word? Het is gelukkig niet alle keren, maar als ik nassi-goreng of dgl. bij anderen eet heel vaak wel. Antwoord: U doet er gelukkig een lijstje bij van de gebruikte ingrediënten en daar door kunnen wij de vermoedelijke oorzaak aanwijzen. In bepaalde kruidenbuiltjes wordt gebruik gemaakt van een smaak versterker. Dat is een glutaminaat dat ook wel monosodium wordt genoemd. We vinden het ook in het bekende ve-tsin, dat nogal eens in chinese en Indische ge rechten wordt toegepast Sommige men sen, en u blijkbaar ook, zijn daar over gevoelig voor en zij moeten wel eens over geven na het gebruik ervan. U doet er dus verstandig aan de op die manier samen gestelde kruidenbuiltjes niet meer te ge bruiken, en de adressen waar men ze wel in huis heeft, te mijden. Kies voor uw eigen recepten zélf uw kruiden uit, dan kan u niets meer gebeuren. PATENT Waar moet ik zijn als ik een patent wil aanvragen? Antwoord: Bij de Octrooiraad, Patent laan 2,2288 EE Rijswijk (Z.-H.). Maaru kunt 't beste telefonisch een afspraak maken (070 - 90 76 16) en eerst eens bespreken wat mogelijk is en wat het allemaal gaat kosten. Want er moet eerst een onderzoek worden ingesteld, of elders op de wereld al eerder zo'n idee is geoc trooieerd, en met zo'n onderzoek zijn enige duizenden guldens gemoeid. En bin nen eenjaar moet u een proto-type (laten) maken van uw vinding. HARO ROOSeÈROOD Als ik zelf roggebrood bak, krijg ik er steenharde korsten aan. Wat doe ik fout bij het ingesloten recept? Antwoord: U hebt de ongemalen rogge in een oude koffiemolen gemalen. Let er dan wel op, dat de korrels allemaal goed gebroken of gemalen zijn, want met hele korrels lukt het niet Verder hebt u donker roggebrood verkruimeld en door het maal sel heengewerkt en dan met water vochtig gemaakt, geen gist of zuurdeeg toege voegd en het deeg in het bakblik zo'n 2Vi uur in de matig warme oven laten staan. Dan komen er inderdaad harde korsten aan, maar die werden er vroeger altijd afgesneden, verkruimeld en weer door het deeg voor het volgende baksel verwerkt U kunt de korsten dus gewoon afsnijden. JAÜC OPDOFfCIt De jade steen in mijn ring is dof ge worden. Hoe krijg ik die weer glanzend? De poetsmiddeltjes die ik probeerde, hel pen niet. Antwoord: Nee, wonderolie en poets- middelen moet u er niet bij gebruiken. U kunt er maar het beste mee naar de juwelier stappen. Die maakt de steen even los, maakt hem schoon in een lauw sopje en zal met behulp van caborundum een vliesdun laagje van uw steen afslijpen en dan kan de jade weer jaren blinken als u deze ring ook zelf goed schoonhoudt SCHOENEN OP SAP Mijn man heeft kersensap op zijn leren schoenen gemorst. Ik heb geprobeerd die vlekken weg te krijgen met azijn, met terpetine en met wasbenzine, maar kreeg ze er niet uit Wat nu te beginnen? Antwoord: Het rode sap is blijkbaar in het leer getrokken en door het toepassen van al die middeltjes zal er wel een kale plek zijn ontstaan. U kunt nu het beste de vlekken met wat schuurpapier uitschuren. Zijn ze weg, dan gaat u de-kale plaatsen bijwerken. Uw schoenmaker kan u daar voor het juiste pigment leveren, bijvoor beeld zwart of bruin. Nadat dit opge droogd is, poetst u beide schoenen met goede schoencrême in de juiste kleur. GOEDEREEDE Ambtenaren van de gemeente Goedereede-, en speciaal die van de plantsoenendienst hebben vorige week vrijdagmiddag een bruid en bruidegom en hun gevolg versteld doen staan over de aanwezigheid van zóveel vindingrijkheid dat zelfs een onooglijk ding als een gemotoriseerde grasmaaier met aanhangertje tot een acceptabele bruidswagen kon worden getransformeerd. Die stond het echtpaar bij de nadering van Goerees' gemeentehuis te wachten en Adrie van Waarde met zijn bruid Pia Troost werden daar vriendelijk verzocht de comfortabele limousine waarin ze op hun grote dag werden vervoerd te verlaten om plaats te nemen temidden van het groen waarmee het wagentje was versierd. Bruidegom Adrie is medewerker van de gem. Plantsoenendienst en collegiaal genoeg om zijn collega's de pret te gunnen. De foto laat zien hoe het stel naar het gemeentehuis hobbelde, gereden door dhr. van Waarde's collega Both. VERVOLGVERHAAL Door Fenand van den Oever - 28 - G.F.CallenbacliB.V.—Nijkerk Er werd aan de afslag om die vijfentachtig kantjes gevochten, dat kun je begrijpen. Het kon nog dagen duren, voor er weer aanvoer was. Iedereen wilde er wat van hebben. Dan zijn vijfentachtig kantjes niet veel. De prijs liep op. Ze besomden er twaalfduizend voor. Dat was toch zeker een reis als een teelt. Hendrik van der Burg beet op zijn nagels van nijd, om jonge Jacob van Leeningen. Had hij zijn eigen dan zo vergist? Jacob ging weer naar zee. Arend-Michiel had nu helemaal geen rust meer. Ook de andere vleten, voor zover op de schuur, moesten worden veranderd. En gauw. Wie kon helpen? Wie kon hij in vertrouwen nemen? Hij sprak erover met Albertien. Ze zei: Niemand! Vlaring is zo praterig. Ze keek hem aan alsof ze zeggen wilde: maar ik laat je niet in de steek, samen zijn we sterk. Dat zei ze niet. In woorden school niet haar grootste kracht. Ze zei alleen: Er is hier wat te verdienen met de netten. Ik blijf en ik help ook mee. Zodoende kon er van haar reis naar Engeland nog niets komen. Arend-Michiel spartelde wat tegen. Dat is geen wérk voor jou. Maar ze was vastbesloten. Wat een boetster kon, kon zij. Niet praten. En 's avonds waren Albertien met Saars of Kaatjes witte schort voor Arend-Michiel en Wijnand Hoo- gendijk bezig. Zij legde uit, Arend-Michiel mat, Wij nand muisde en peesde in. Wijnand werkte zolang zij werkten. Hij had, na die prachtige reis, iedere twijfel laten varen. Soms staarde hij dromerig naar Arend- Michiel; die knul was niet te houden. Op de Zorg en Vlijt had hij het al geprobeerd èn verloren. Hier én weer verloren. Hij keek tegen hem op, blij, dankbaar. Er was weer zicht voor de visserij. Vaak waren ze tot diep in de nacht bezig. Tot ze doodop naar bed strompelden. Ze kregen dat jaar nog drie vleten klaar, de rest zou van de winter moeten. Want, dat op zee is, is nou eenmaal aan de wal niet te veranderen. Toen ze zover waren, was Albertien niet meer te houden. Ze wilde naar de overkant Arend-Michiel poogde haar van dat voornemen af te brengen, voor dit seizoen. Meid, Albertien, 't is toch al zo'n zware zomer geweest, blijf hier.... En niet alleen daarom wilde hij haar hier houden. Voelde hij zich minder zeker zonder haar, kon hij niet zonder haar? Sst, sst Hij wist wel waarom, maar erkeimen zou hij dat nooit. Albertien zette door. Misschien kon ze goedkoop haar slag slaan. Vele handelaren begreep ze niet. Die waren bang voor haring, zij was bang voor lege pakhuizen. Ze wou gauw naar Lowestoft. En niet alleen om haring, maar dat zou ze nooit erkennen. Ze ging weg. Men miste haar meteen aan de kant en in de afslag. Ze nam ook een volstrekt eigen plaats in. Waar was die meid? werd allerwegen gevraagd; Nie mand kon daar aanvankelijk achter komen. De concur renten gingen zich onzeker voelen. Voor Albertien die ze zagen, waren ze op hun hoede. Voor Albertien die ze niet zagen, waren ze bang. Wat kuurde die meid nou weer uit?.... 't Zou nog even duren, voor men dit vernam. En terwijl sloeg Albertien aan de overkant toe, fel, vlijmscherp was haar handel. Dagelijks spraken ze elkaar per telefoon. Ze kocht en verkocht Soms werd Arend-Michiel bevreesd voor de omvang der zaken die zij deed. Nou, en hij was van zichzelf niet bangig.. Er was ook geen reden voor vrees. Op Albertien kon hij dicht-zeilen. Dat deed hij ook. De Onbestendigheid werd aangewezen vracht te varen: Vlaardingen-Lowestoft. Met lege tonnen heen, met volle terug. Prachtige haring van de Engelse Wal stuurde ze mee. Iedereen loofde de kwaliteit, al ging het niet altijd van harte. Albertien regelde alles daar, hij hier. 't Ging haar echter nooit gauw genoeg. Die meid sjouwde van de vroege morgen tot de late avond. Geen vent zou het volhouden. Hij waarschuwde haar enkele keren nadrukkelijk. Dat ze om zichzelf moest denken. Hij hoorde haar lachen aan de andere kant. Dat moest hij zeggen. Op een morgen kwam ze niet aan de telefoon. Hij schrok ervan. Het verhaal dat ze deden, geloofde hij niet. Hem konden ze niet zo gemakkelijk misleiden. Albertien eiste veel te veel van zichzelf. De andere ochtend sprak hij haar weer, maar daarover wilde ze niet spreken, wèl over haring.... D'n heer, die natuurlijk van alles vernam, had een zwaar hoofd in die handel Hij zei er weinig over, maar zijn zwijgen vooral was veelzeggend. Toen de teelt er opzat, hadden zijn schepen die met veranderde vleten visten, twintig procent meer dan de rest gevangen. De overige schepen waren iets meer dan middelmatig. Dankbaar was Arend-Michiel wel, maar tevreden nog lang niet D it werd hem door velen kwalijk genomen. Jonge Jacob van Leeningen, wegens wanvangst door Hendrik van der Burg bedankt, werd de hoogste van Vlaardingen. Daar begreep niemand iets van. Door overmoedigen van Jacobs volk, die na het afrekenen wat te veel in „'t Paard z'n bek" gedronken hadden, werd op straat gezongen: Vaar van Van Roon, Steeds hoger loon! Dat stond Arend-Michiel helemaal niet aan. Hij was een Vlaardingen, een jongen van Willem van Roon en Neeltje van der Velden, hij was grootgebracht bij ootmoed en deemoed, hij werd een beetje bang van de zegen. Met één teeltje voor één rederij was het bedrijf nog niet gered. Die winter ging de Ongedurigheid naar de helling; er moest een stuk in en een sterke motor. Geen stoom meer, een motor. D'n heer vond. het een hele onder neming. Zich verzetten deed hij evenwel niet. (wordt vervolgd) voorstraat 13 3245 t>g sommelsdijk tel. 01870-2275 tt# l^^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.>^^.^.^.^.^.^.^.^.^.^■^■^■^.^■^■^■^■^■^■^■^■^■^■^.^■>^^■^■^■^■^■^■^■^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5