Is het „broodje paling straks uitverkocht? [SM MODE VERKOPING Fotozaak Arjo v. d. Graaffvergroot Tweeërlei dienst VERKOPING Diabetes en dieet ROSSÜM „Sempre" houdt generale repetitie ans Groenendijk Eerste verlies Heren 3 Start bouw eerste fase 40 premie A en B woningen in plan „de Haogte" te Nieuwe Tonge Zangavond t.b.v. Bartimeüs a.s. vrijdag in Herv. Kerl( Bladz. 2 .EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 21 OKTOBER 1986 Quizenden glasaaltjes bij elkaar een paar kilo in het net van een glas-aalvisser. De Nederlander eet steeds meer vis. Per hoofd van de bevolking verorberen wij nu jaarlijlcs zo'n 14 kilo. Voor het grootste deel is dit zeevis zoals haring, schol en kabel jauw. Naast deze zeevissen kennen wü nog een nationale visdelicatesse: gerookte aal, die goudbruin gerookt het eindprodukt is van de visser^ op een heel bijzondere vis, de aal of paling. Als zeer smakelijke en bo vendien fascinerende vis mag deze aal zich „verheugen" in een grote belangstelling. Helaas is de berichtgeving rondom de aal momenteel verre van rooskleurig. Beroeps vissers en wetenschappers be ginnen zich steeds meer zorgen te maken over de toekomst van de aal. De laatste jaren is er namelijk een sterke daling opgetreden in de hoeveelheid jonge aal die vanuit zee het zoete water opzwemt En weinig kleine aal nu, is weinig grote aal straks! Verdwijnt het „broodje paling" daardoor van de toonbank? Wat is er met de aal aan de hand? Mysterieuze vis Sinds mensenheugenis bereiken elk voor jaar enorme aantallen aaltjes van zo'n 6 a 7 cm lengte de Europese kusten. Deze kleine doorzichtige aaltjes worden ook wel glasaaltjes genoemd. Hoe kwetsbaar die glasaaltjes er ook uitzien, op het moment dat ze hier aan komen hebben ze waarschijnlijk al een reis van zo'n 6.000 km achter de rug. Men vermoedt namelijk dat deze jonge aaltjes worden geboren in de Sargassozee, nabij de Bermuda-eilanden in het westen van de Atlantische Oceaan. Beroepsvissers Van oudsher trekken de glasaaltjes de Nederlandse rivieren op, om van daaruit allerlei wateren te bevolken en op te groeien. Omdat in de biimenwateren de meeste beroepsvissers op aal vissen, zijn zij voor hun vangsten sterk afhankelijk van deze glasaalintrek. Meer door de aanleg van dammen, slui zen en stuwen werd het voor de glasaal steeds moeilijker om die wateren te be reiken. Maar misschien zijn er wel geheel andere oorzaken verantwoordelijk voor de sterke vermindering van het aantal glasalen. Doordat we echter nog zo weinig over de levensloop van de aal weten, kunnen we daarnaar alleen maar raden.... Internationaal onderzoek De werkelijke oorzaak van de sterk ge daalde intrek van glasaal is alleen door diepgaand onderzoek te achterhalen. Der gelijk „aalonderzoek" is zo kostbaar en tijdrovend, dat de benodigde financiën alleen door de gezamenlijke aanpak van een aantal geïnteresseerde landen te ver krijgen zijn. Van zo'n gezamenlijke aan pak is momenteel nauwelijks sprake. In dat opzicht is er dus weinig reden tot optimisme. Toch lijken directe maatregelen gewenst. De vraag is daarom aan de orde, of het consumeren van glasaal niet spoedig aan banden moet worden gelegd. Het ant woord daarop kan echter alleen door over leg binnen de EEG worden gegeven. Het „broodje paling" is voorlopig nog niet van de toonbank verdwenen. Maar of het bij het uitblijven van passende maat regelen niet een keer echt uitverkocht raakt? De toekomst zal het uitwijzen. Met bovenstaande titel als onderwerp, heeft het bestuur van de D.V.N. afd. Goeree-Overflakkee, op donderdag 30 oktober a.s. een informatie-avond georga niseerd. Gastspreekster is mevr. G. van Hoeven- Lensen. Zij is als diëtiste verbonden aan het Van Weel-Bethesda ziekenhuis te Dirksland. Zij zal alle mogelijke variaties en af wijkingen aan de orde brengen, en ver wacht bovendien veel vragen van u. De fa. Den Hertog heeft nog enkele suikervrije consumpties ter beschikking gesteld. Deze avond wordt gehouden in vereni- gmgsgebouw „Dorpstienden" te Ouddorp. De aanvang is 8 uur. r brengt een speciale kollektie DAMESKONFEKTIE Dit kan tijdens onze 2 dagen durende Verkoop Aktie Kom kijken 9 MODE CHARMANT EN BETAALBAAR ER IS VOLOP KEUZE EN U BENT SPECIAAL WELKOM OP WOENSDAG DONDERDAG 22 OKT. 23 OKT. SOMMELSDIJK De Ned. Herv. vrouwenvereniging „Liefde vindt werk" hoopt op D.V. woens dag 22 oktober haar jaarlijkse verkoopdag te houden in Vita Nova. De openingstijden zijn 's morgens van 10 tot 12 uur ens middags van 13 uur tot 19 uur. Er is weer van alles te koop: mooie handwerken e.d., oliebollen, droogbloe men en niet te vergeten de overbekende kruukplaetjes. Na dloop om ±19 uur wordt de uitslag van de verloting bekend gemaakt. U bent allen hartelijk welkom. De opbrengst is bestemd voor de restau ratie van het orgel. op 24 oktober 1986 zal officieel worden gestart met de uitvoering van de eerste fase van het plan de Haogte te Nieuwe Tonge. Het totale herinrichtingsplan om vat 40 premie A en B woningen. De eerste fase bestaat uit 19 woningen, te weten 15 premie A woningen en 4 premie B wo ningen. Op 24 oktober 1986 zal door wethouder J. Th. M. Jacobs om 15.30 uur de eerste paal worden geslagen. Dit in aanwezig heid van onder andere de aannemer, de kopers, notaris, makelaar, etc. Enige gegevens met betrekking tot de eerste fase: Van de 19 woningen zijn er inmiddels 15 verkocht. Beschikbaar zijn thans nog vier premie A woningen. Voor deze woningen geldt de subsidie-regeling van 1986. De maximaal te ontvangen subsidie voor de premie A woningen bedraagt 50.000,-. Voor de premie B woningen wordt ge durende 5 achtereenvolgende jaren een jaarlijkse bijdrage verstrekt ad 5.000,-. De koopsommen voor de premie A wo ningen zijn vanaf 119.950,- voor de premie B woningen vanaf 139.950,-. Door de forse subsidie en de huidige lage rente ontstaat een zeer aantrekkelijke lage woonlast. De woningen zullen worden gebouwd door aannemingsbedrijf van der Waal b.v. uit Vlaardingen. Het ontwerp is van ar- chitektenburo Vroegindeweij b.v. te Mid- delhamis. Verkoop van de woningen wordt verzorgd door makelaarskantoor Tam boer b.v. te Middelharnis. Fietsenspecia list Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 MIDDELHARNIS Wij herinneren nog aan de koor- en samenzangavond a.s. vrijdag in de Ned. Herv. Kerk te Middelharnis. Aan deze avond wordt medewerking verleend door het Herv. zangkoor „Jeduthun" en het Chr. Mannenkoor uit Aalten, dit mannen koor maakt voor de tweede maal een concertreis door Zuid-Holland en Zee land en trekt overal volle kerken. Ds. P. H. van Trigt, herv. predikant, spreekt het openingswoord. De avond begint om 20.00 uur. Ook staat er deze avond ook heel veel samen zang op het programma. Men verwacht heel veel belangstelling in Middelharnis. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling 01870-3477 m DD Heren 3 moest afgelopen zaterdag tegen Vovero uit Rozenburg spelen. Vovero bleek veel te sterk en won deze wedstrijd met 3-1. Dit was voor Heren 3 na een gelijkspel tegen Olympia en een overwinning op^ Ibis, dus de eerste nederlaag van het seizoen. In de eerste set trok Vovero hard van leer en daar hadden de Heren van Intermezzo, die totaal overbluft waren, op dat moment geen antwoord op en verloren deze setmet 15-7. In de tweede set werden de rollen omgedraaid en had Vovero geen antwoord op Intermezzo. Intermezzo won deze set met 15-5. In de derde en vierde set was het weer het knap spelende Vovero dat de toon aangaf en wonnen de beide sets met 15-3. De overige uitslagen zijn: Vovero - Jongens C2 - 2 Vovero - Jongens A1-3 Vovero - Meisjes C3-0 Vovero 2 - Meisjes A2-2 Vovero 2 - Dames 33-1 Be Fair - Dames 13-0 DIRKSLAND Arjo v. d. Graaf, fotograaf te Dirksland, heeft zijn fotozaak aan de Voorstraat, waarin hij zich twee jaar geleden vestigde, belangrijk vergroot. De studio is daardoor gemakkelijker toegankelijk en ruimer van opzet geworden, terwijl ook de winkelruimte kon worden uitgebreid; het assortiment kon daardoor veel ruimer worden opgesteld en dat maakt dat vooral de fraaie kollektie lijsten zich veel fraaier presenteert dan voorheen het geval kon zijn. Arjo V. d. Graaff voelt zich trouwens al helemaal thuis in Dirksland waarvan de bevolking graag van zijn diensten gebruik maakt o.a. voor het vervaardigen van portretten en bruidsreportages. Boekbespreking: Bedenk wel, dat de parels van Gods verbondsweldaden alleen opgediept worden in de zee van beproeving en strijd. Nee, als een kind de geheimen van geloofsstrijd en beproeving met de moedermelk heeft ingedronken, dan zal het nooit en nooit onvruchtbaar zijn als het van de baarmoeder af op God geworpen is. Maar vanuit die overdracht van Gods beloften, waarin Hij Zijn verbond bevestigt van kind tot kind, waarin Zyn verkiezende genade wordt verwezenlijkt en waarin de Heilige Geest in Zijn verborgen werking inwerkt op het verborgen zieleleven, zal het moeten komen tot de persoonlijke toeëigening van hetgeen wij in die beloften in Christus ontvangen. En dat gaat door de worsteling heen, opdat wij leren zullen deze God van mijn geboorte, die God die mij het leven gaf, de God van mijn doop Die mij van de baarmoeder af op Hem geworpen deed worden, aan te hangen en lief te hebben, opdat wij leren onze oude natuur te doden en in een nieuw godzalig leven te wandelen. De tweede preek waaruit ik aan het begin al iets aanhaalde, bepaalt bij de diens der ouders, en wel n.a.v. Psalm 22 11. Ze wijst heel nadrukkelijk op „het ambt van het ouderschap om kinderen in de weg des verbonds te leiden tot de schatkamers van Gods genade die in Christus ontsloten zijn. En hier verstaan wij de rijkdom, maar niet minder de ernst, de zwaarte, maar niet minder de troost om dit leven op God te werpen". Zoals David het belijdt: Op U ben ik geworpen van de baarmoeder af. Je kind op God te werpen! Hoe zal dat anders kunnen dan in de spankracht van het gebed, om je kind op God te leggen, opdat Hij het zal opvangen. En dat garan deert God ons nu in de doop, dat Hij onze kinderen aanneemt, dat Hij ze in Zijn handen opneemt en hen van alle goed wil verzorgen. Daar is een hand Gods die uitgestrekt is om op te vangen, om vast te houden, om te grijpen. Het geloof ziet wat een natuurlijk mens niet ziet. Het ziet waar God met hem begon en het leert verstaan dat het liggen aan de borst van een biddende moeder betekent het ge koesterd worden in de handen van de hemelse Vader. Kruis Zie hier een zeer fragmentarische weer gave van dit fijnzinnige en aangrijpende boekje. Het geeft geen doopbeschouwing, geen bespiegeling over het een en ander, maar het laat de rijke inhoud van Gods verbond voor ons en onze kinderen funk- tionéren. Waar en hoe? In onze verlorenheid en ontreddering. En het krijgt waarde in de worsteling van het geloof. Nergens wordt Het boekje waaruit ik deze regels neem, geschreven door ds. E. F. Vergunst, leent zich niet voor een bespreking in gebruike lijke zin. Al te zeer is de inhoud namelijk gestempeld door persoonlijke nood en uit- redding, ervaringen in de kolken der be proeving die leerden „dat Gods genade niet alleen nodig maar ook genoeg is als de enige krachtbron om staande te blijven". Dit geschriftje werd uitgegeven om te dienen als een vertroostende handreiking voor hen die evenzo in de onbegrepenheid van Gods weg worden geleid het kruis Hem na te dragen. Heel specifiek gaat het om het kruis dat ouders en grootouders van gehandicapte kinderen te dragen hebben. De schrijver hervormd predikant te Zoetermeer, voorheen te Middelharnis werd met dit verdriet heel nabij geconfronteerd. Het leidde tot het uitspreken en publiceren van de eerste in dit boekje opgenomen doop- preek. Daarnaast werd een tweede predi katie opgenomen, eveneens naar aanlei ding van een doopbediening. Om zo ook ouders van gezonde" kinderen te wijzen op de troost en de roeping van Gods verbond voor ons en onze kinderen. Engelen en ouders Voor „tweeërlei dienst" vraagt dit boekje aandacht. Daar is allereerst rfe dienst der engelen. Het zijn woorden van Christus Zelf toen Hij, op een kind wijzend, sprak: „Ziet toe, dat gij niet een van deze kleinen veracht; want lic zeg u dat hun engelen in de hemelen altijd zien het aangezicht van Mijn Vader, die in de hemelen is". God ziet niet aan wat hoog en verheven is, integendeel, maar Hij wendt Zijn hand tot de kleinen. Dat is het geheim van het Koninkrijk Gods. Kinderen die zalig worden, hebben hun engelen voor de troon van God, die letten op wat de wil van God is ten aanzien van hun hulpeloze leven. God heeft het zwak ke der wereld uitverkoren, opdat Hij het sterke beschamen zou, en wat voor de wereld onaanzienlijk en veracht is, heeft Hij uitverkoren om Zijn genade te ver heerlijken. Waar is nu de grond van deze neer buigende ontferming des Heeren over de kleinen? Ze is in Christus, die minder werd dan de engelen. De dienst der engelen aan al de kleinen die in Hem geloven in al hun hulpeloosheid en verlatenheid, is gewaarborgd in de dood van de Herder, die de lammeren in Z^n armen vergadert en in Zijn schoot draagt Die hemelse zorg garandeert God ons en onze kinderen in de heilige doop. Niet alleen om de zaligheid te beërven, maar ook op de weg door dit leven; het leven dat zij eenmaal in die Vaderlijke zorg, in de armen van de Herder en onder de hoede der heilige engelen getroost verlaten mogen. Donderdag 23 oktober is er de generale repetitie van de Koninklijke Fanfare „Sempre Crescendo" te Middelharnis. Het orkest zal dan de concourswerken ten gehore brengen waarmee zij op zaterdag 25 oktober hoopt deel te nemen aan de nationale K.N.F, muziekwedstrijden in de concertzaal te Middelburg. Het eerste werk is een inspeelwerk, The Boy From Menaem van de componist Gordon Langford. Vervolgens het vet- plichte werk Prometheus Ontboeid. Volgens de Griekse mythologie roofde Prometheus in een rietstengel het vuur uit de hemel. Als straf werd hij door Zeus aan een rots geketend, waar een adelaar over dag aan zijn lever knaagde die 's nachts weer aangroeide. Tot dat Herakles met toestemming van Zeus de vogel doodde. Een mooi symphonisch werk van de componist Sir Granville Bantock. meerder genade genoten dan waar het kruis te zwaarder drukt, zo lezen we. Alle kastijding als die tegenwoordig is, schijnt geen zaak van vreugde maar van droefheid te zyn; doch daarna geeft zü van zich een vreedzame vrucht der gerechtigheid dengenen die door de zelve geoefend zyn. Ook dat leert de God des verbonds! Opdat in de beproeving van het geloof, in de geestelijke strijd, de vrucht van de doop rijpen en zichtbaar worden zal in de gemeenschap aan Chris tus om met Hem in Zijn dood begraven te worden en met Hem op te staan in een nieuw leven. Het taalgebruik in dit boekje is klassiek; het gehalte dat van het oude doopfor- mulier. De geladen inhoud herinnerde me aan de bekende dooppreek van de 19e- eeuv/erdr. H. F. Kohlbnigge over Col. 2 10-12. Daaruit tenslotte nog enkele ziimen. Daarom, gij volwassenen, laat het u tot een staf in de hand zijn en laat de duivel u deze troost niet ontroven: dat gij dus van moederslijf aan in de doop het teken en zegel van Godswege hebt ontvangen dat Hy' u een genadige God zijn en blijven wil. Hy spore u echter daartoe aan om toch aan elke heerschappij der zonde de dienst op te zeggen en u gans en al met lichaam en ziel te begeven onder de heerschappij dezer genade welke u riep tot de erve der heiligen in het licht, toen gy haar nog niet kende. Het wekke u op, gy ouders, om by de Heere aan te houden dat HiJ zodanige belofte waarvan gy teken en zegel aan uw kinderen ontvangt, bij uw kinderen moge waarmaken en vervullen. Gy kinderen die tot uw verstand zy't gekomen, weet het dat gy in uw doop het eigendom van God en Christus ge worden zy't, dat gij met de Geest der genade in deze doop verzegeld zyt Daarom, voor zovelen gij nog in de slaap uws dood ligt, zo waak op uit de strik des duivels, buigt uw knieën in het verborgene en bidt aldus: „Ach, myn Heere en Heiland, als ik zo blijf gelijk ik thans nog ben, zo ben ik verloren, want ik heb geen hart voor l/w genade, van welke ik verneem dat Gy die alreeds in myn jeugd aan mij hebt willen ver zegelen. Maar Gy my zo als ik zijn moet; bekeer Gy mij, zo zal ik bekeerd zijn, want Gy zyt mijn God". N.a.v. drs. E. F. Vergunst, Tweeërlei dienst. Uitgeverij De Banier, Utrecht. Paperback. 36 pag. Prijs f 9,75. Bij meerdere ex. 5 tot 25% korting. J. K. Het derde werk is Jodrell Bank van de Engelse componist P. Yorke. Een concert ouverture genoemd naar het radio-astronomisch waamemingsstation te Manchester. Duidelijk is in het muziek stuk de communicatie tussen de kunst matige satellieten te horen. De repetitie vindt plaats in „De Noten kraker". De aanvang is 19.30 uur. Verder is er nog de mogelijkheid de wedstrijden te Middelburg te bezoeken. Inlichtingen hierover bij de penningmees ter van „Sempre Crescendo". Tel. 01870-4887. MIDDELHARNIS De vrouwenvereniging van de Chr. Ge- ref. Kerk te Middelburg, hoopt haar jaar lijkse verkoopdag te houden op donder dag 23 oktober D.V. van 10.00 - 14.00 uur in de zaal achter de kerk aan de Hoflaan. (foto: C. Torenbeek, Harïingen) 1 l/T ^i -'■ "GROTE KEUZE' 'KWALITEIT' 'MODE' 'EXCLUSIEF' J OOK DE GROTE MATEN KUNNEN SLAGEN MODEHUIS van J Molendijk 34 Ooitgensplaat

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 6