Heemraad A. C. van Rossum sloot na bijna dertig jaar „eervolle waterschapsloopbaan" af f u 1 L I Hoed8nhuis„CARLA" I Halve eeuw Kip Caravans DENKT U NA OVER DE AANSCHAF VAN ROLLUIKEN? Zonweringsspecialist f I V „Majoor" A. M. Bosscbart in de Open Deur 100.000 caravans: Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 21 OKTOBER 1986 Waterschap Goeree-Overflakkee: Aan het eind van de vrijdag middag in „de Scliakel" te Dirks- land geliouden Verenigde Vergade ring van het Waterschap Goeree- Overflakkee is voor heemraad dhr. A. C. van Rossum het doek gevallen over wat d^'kgraaf van Kampen hout noemde „een eervolle water schapsloopbaan", die voor dhr. van Rossum in december 1957 was be gonnen. De verknochtheid aan het Waterschapswerk bleek een duide- lyke familietrek; vader H.-, en broer Ir. H. van Rossum hadden zich daarin evenzeer verdiensteiyk ge maakt „Van huis uit gestimuleerd!" zo onderstreepte de dijkgraaf dan ook de traditie waaraan heemraad van Rossum bijna dertig jaar lang had voortgebouwd. Een terugblik leerde dat dhr. van Ros sum op 10 december 1957 hoofdingeland werd van de Gemeene Uitwatering van Dirksland om daarna in het polder- en waterschapsgebeuren „nooit meer uit het zicht te verdwijnen". In mei 1958 deed hij zijn intrede in het met de dijkzorg belaste waterschap De Dijkring Flakkee om in 1969 tot dijkraad te worden gekozen. Aan het eind van de waterschapsloopbaan van dhr. van Rossum legde dhr, van Kampen hout graag de conclusie neer dat dhr. van Rossum een onafhankelijk bestuurder is geweest die zich niet van lippendienst bediende en zich slechts van het Opper wezen afhankelijk heeft geweten. Bladerend in de archieven en zich de bestuurdersmoraal van dhr. van Rossum realiserend stipte de dijkgraaf een aantal wapenfeiten van de scheidende heemraad aan; niet altijd opzienbarend, wel ge tuigend van de wil een goed en betrouw baar bestuurder te willen zijn. Enerzijds voorzichtiglijk handelend, anderzijds soms toch ook te optimistisch zoals in novem ber 1969 toen hij er begrip voor toonde dat de Geldersedijk en de Zuiddijk te Dirks land niet binnen twee jaar verbeterd zou den kunnen worden. Wel achtte dhr. van Rossum dat (anno 1969) binnen 4 jaar mogelijk. Anno 1986 zal het nóg geruime tijd op zich laten wachten. In de laatste vergadering van dijkgraaf en heemraden heeft dhr. van Rossum overigens nog gepleit voor de aanleg van een fietspad Dirksland-Herkingen, zodat het opti misme hem, alle teleurstellingen en weder waardigheden ten spijt, zéker nog niet bleek te zijn ontgaan.... Als blijk van hoge waardering voor het zo consciëntieus verrichte werk mocht dijk graaf van Kampenhout de scheidende heemraad de Penning van de Unie van Waterschappen uitreiken, samen met de traditionele kristallen karaf van het Water schap en een Oorkonde. Tegen het decor van de nieuwe Waterschapsvlag reikte dijkgraaf van Kampenhout aan de scheidende heemraad van Rossum de penning van de Unie van Waterschappen uit. In zijn dankwoord dacht dhr. van Ros sum terug aan het jaar 1957 waarin hij zijn waterschapsloopbaah was begonnen; „een periode", zo constateerde hij, „waarin Flakkee nog overal door de zee werd om spoeld en waarin de geheelde breuken in de dijken nog vers waren". Ook stipte dhr. van Rossum tal van gebeurtenissen aan, zoals de overname van het wegenbeheer in 1959 en in 1973 de opheffing van de polders, de overname van de waterzuive- ringstaak en het weer verliezen van die taak, waarbij dhr. van Rossum aante kende dat daarmee ook de zuiverings heffing omhoog was gegaan. Ook dacht hij terug aan het verscheiden van dijkgraaf Joh. Koert en tenslotte was het de ruil verkaveling die de waterschapsbestuur ders terdege bezighoudt. „Het is een inte ressante tijd geweest", stelde dhr. van Rossum vast, de Heere ervoor dankend kracht en gezondheid te hebben ontvan gen het werk zo lang te hebben mogen doen, waarbij spr, ook terugdacht aan het vele werk dat de samenvoeging van het Waterschap Flakkee en de Polder Goeree met zich had meegebracht. „Ons Water schap heeft nu een omvang die het moge lijk maakt de belangen van iedereen opti maal te behartigen", zo stelde dhr. van Rossum vast, afkerig als hij is van een nog verdere concentratie. „Moge het Water schap nog vele jaren, onder de zegen des Heeren, zijn diensten op ons mooie eiland vervullen", zo sloot dhr. van Rossum af Waterschappenconcentratie in Zeeland Tegen de zin van vijf van de zeven water schappen in Zeeland, die geen verdere concen tratie wensen ligt het ontwerp van Ged. Staten van Zeeland, voor het vormen van twee water schappen, een zuidelijk en een Noordelijk van de Westerschelde gereed. Was voorheen alleen G. de Jager, voorzitter van het waterschap de Brede Wetering voorstander, ook de voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond Baron Co- lot de Escury uit Zeeuws Vlaanderen, heeft zich nu onder de voorstanders geschaard. Als het ontwerp-voorstel van Ged. Staten wordt aangenomen betekent het lastenverlichting voor de waterschappen het Vrije van Sluis (1.63 miljoen). Noord en Zuid Beveland 1.44 mil joen), en Schouwen Duiveland (f 263.000,). Lastenverzwaring krijgen het Hulster Ambacht 545.000,-) de Drie Ambachten 1.09 miljoen), Walcheren {f 1.29 miljoen) en Tho- len (f 408.000,-). c P Zaterdagavond 25 oktober a. s. hopen wij deze markante vrouw in ons midden te hebben. Wie van ons kent haar niet? Hoewel zij al jaren de rang van Ltn. Kolonel heeft, kreeg zij landelijke bekend heid als Majoor binnen het Leger des Heils en ver daar buiten, door haar werk in Amsterdam. Kontakten onderhoudt zij trouwens binnen alle lagen van de bevol king, tot in de kringen van het Koninklijk Huis toe. Het bijzondere aan deze vrouw is in feite juist datgene dat ons allen beschaamd moet maken; Naastenliefde De wijze waarop Majoor Bosschart de naaste benadert wijst ons allen op de plicht die een Christen t.o.v. zijn/haar naaste behoort te hebben. Majoor Bosschart zal zaterdagavond op de haar zo eigen wijze spreken over haar arbeid in het harde, kille roze hart van Amsterdam. Er is een boekentafel aan wezig. Zoals gebruikelijk is onze zaal in ,,de Ark" te Goedereede geopend om 19.30 uur, terwijl wij verwachten dat iedereen om 20.00 uur binnen is. Jongeren van 16 jaar en ouder zijn van harte welkom! Bij het wisselen der seizoenen hoort ook het wisselen tj rfctf n f van uw tlvJCjUi IKom daarom ook eens langs bij de Hoedenspeciaalzaak in de buurt! I U bent van harte welkom bij: Dorpsweg 2, OUDDORP Telefoon 01878 - 1242 Kip Caravans B.V. te Hoogeveen, Nederlands grootste caravan-fabri kant, bestaat een halve eeuw. In die 50 jaar heeft het bedryf maar liefst zo'n 100.000 caravans met een ge middelde lengte van 5 meter gepro duceerd (achter elkaar gezet een file van Amsterdam naar Parijs). Omstreeks 1936 begon Jan Kip in Hoo geveen zijn carrosseriebedrijfje, dat later zou uitgroeien tot Nederlands grootste (marktaandeel thans 13%) en bekftidste caravan-producent en zeker ook toonaan gevend voor de Europese caravan-pro- duktie. Voor de Tweede Wereldoorlog construeerde Jan Kip vrachtwagen-car rosserieën „op maat" en op bestelling werden toen ook al de eerste kampeer wagens gemaakt. De echte produktie daarvan kwam ech ter pas na de oorlog op gang. In 1948 waren er in Nederland nog geen 500 kampeerwagens in gebruik (waarvan 20 van Jan Kip, aanvankelijk voor de ver huur). De grote „hausse" kwam echter begin zestiger jaren, mede als gevolg van de vrije zaterdag. In 1957 bestond ons caravan-park uit 3.332 stuks; in 1961 waren dat er al vier maal zoveel (12.500). Midden vijftiger jaren verschoof het ac cent bij Kip van verhuur naar verkoop en in 1961 had de N.V. Carrosseriefabriek Jan Kip in Hoogeveen al zo'n 5.000 caravans gefabriceerd. Die hadden toen de prozaïsche hoendemamen d\% Kuiken, Kemphaan, Krielkop, Leghorn en Wyan dotte. In 1962 werd een nieuwe fabriek geopend, het jaar daarop vond een uit breiding daarvan plaats en werd ook in het centraal gelegen Soesterberg een tweede vestiging geopend. Kip produceert dan al meer kampeerwagens dan enig andere fa brikant op het Europese vasteland. Ook in het buitenland krijgt Kip naambekend heid als leverancier van hoogkwalitatieve toercaravans: de export bedraagt daii 20% van de omzet Informeer dan eerst eens bij de Zonweringsspecialist te Dirksland U krijgt onder het genot van een kopje koffie, volledige informatie en documentatie over de diverse mogelijkheden ten opzichten van de constructie, kwaliteit, garantie enz. Want wij stellen zeer hoge eisen aan de inbraakbeveiliging, isolatie en afwerking en montage. Vandaar dat alle rolluiken door ons zelf gefabriceerd en gemonteerd en. Dus kom, kijk en verge lijk, want de verschillen zijn niet alleen in prijs maar vooral in kwaliteit te groot. Koop daarom rolluiken van Rolluikenfabriek De Zonweringsspecialist met echte garantie want wij zijn een erkend bedrijf, lid van Romazo (vereniging van rol luiken, zonwering en markiezen). VRIJDAG's en ZATERDAG's speciale showdagen (tevens zaterdag marktdag bij ons voor de deur). Openingstijden van dinsdag t/m zaterdag (vrijdagavond koopavond) zaterdags tot 17.00 uur. Of maak eens een vrijblijvende afspraak met de heer W. van der Weide voor prijsopgave bij u thuis. Voorstraat 52-54 - DIRKSLAND - 01877-3583 romazo Boven één van de eerste modellen Kip kampeerwagens. Daaronder een geavanceerd model anno 1987: de Kip Hy-Line, met op de voorgrond een zonnepaneel, waar mee de Hy-Line serie standaard wordt uitgevoerd. Links onder de oprichter van het bedrijf Jan Kip; rechts onder de huidige algemeen directeur drs. Bert de Winkel. In bovenstaand _pand startte Jan Kip een halve eeuw geleden zijn carrosseriefabriekje, dat later uitgroeide tot Nederlands grootste en bekendste caravan-produktiebedrijf (foto onder). Marktgericht beleid In 1966 trekt oprichter-eigenaar Jan Kip zich terug uit het bedrijf, dat na verkoop in Amerikaanse handen tot nog grotere bloei komt de produktie stijgt tot maar liefst 220 caravans per week 1971en het per soneelsbestand tot 450 mensen. Echter, de verkoop aan een Zweeds concern mag beschouwd worden als een zwarte blad zijde in de Kip-geschiedenis. Een ver anderde marktsituatie vraagt om een sterk marktgericht beleid, dat in Zweedse han den onvoldoende gerealiseerd wordt, het geen o.m. voor de werkgelegenheid in de regio pijnlijke gevolgen had. Vergaande reorganisatie bleek nodig en sinds 1982 is Kip Caravans weer 10096 Nederlands met als aandeelhouders de Noordelijke Ontwikkelingsmaatschappij N.V. (NOM) en de onroerend goed exploitatiemaat schappij Euro Commerce B.V. Als nieu we algemeen directeur werd bedrijfs econoom en marketingspecialist drs. Bert de Winkel aangetrokken, onder wiens slagvaardige, marktgerichte leiding Kip in de afgelopen vijfjaar weer uitgroeide tot een gezond bedrijf, dat zich thans weer marktleider in de branche mag noemen. De omzet is sindsdien meer dan ver dubbeld, het bedrijfsresultaat zeer be vredigend te noemen en het eigen ver mogen bedraagt ca. 30% van het balans totaal. De export bedraagt ca. een derde van de omzet en groeit naar verwachting sterk. In de komende vier jaar wordt een omzetgroei van nog eens 50% verwacht Dit succes mag beschouwd worden als het resultaat van marketing-gericht en produkt-innoverend denken met een com mercieel slagvaardig en goed sociaal be leid. Ongeveer 4% van de omzet wordt gespendeerd aan research en produkt- ontwikkeling. Voortdurend vindt uitwis seling van gegevens plaats tussen fabri kant en leveranciers om aan de wensen van de afnemers tegemoet te komen. Het leveren van kwaliteitsprodukten staat voorop: aan prijsgevechten ten koste daarvan doet Kip dan ook principieel niet mee. De fabrikant huldigt het principe van een seriematige bouw met aanpassings- mogelijkheden. Voor zover het technisch verantwoord is, wordt ingegaan op de spe cifieke wensen van de klant een soort „maatconfectie" op caravangebied dus. Industriële produkten Die flexibiliteit komt ook sterk tot uit drukking in de industriële produkten, die Kip voor opdrachtgevers ontwikkelt En kele voorbeelden daarvan zijn: mobiele of stationaire onderkomens voor grote bin nen- en buitenlandse projekten(b.v. bouw, wegenaanleg en off-shore industrie), tijde lijke behuizing bij woningrenovatie en calamiteiten etc. De fabrikant beschouwt het als een uitdaging om dergelijke aan passingen uit te denken en tegen een ver antwoorde prijs te kunnen produceren. Als voorbeeld van Kip's kunnen biedt het bedrijf op 23 oktober a.s. ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan aan mr. Pieter van Vollenhoven een zeer speciaal aangepaste caravan aan, die zal worden geschonken aan de Stichting Kinderonco- logische Zomerkampen, bedoeld voor kankerpatiëntjes o.m. van het Emma Kin derziekenhuis. Ondanks het steeds geavanceerder pro- diiktieproces betekent de vestiging van Kip na het debacle van de jaren zeventig thans weer een impuls voor de regionale werkgelegenheid. Het personeelsbestand groeit gestaag en bedraagt thans zo'n 150 mensen in vaste dienst, maar dat aantal ligt in het produktie-„hoogseizoen" door de noodzakelijke inschakeling van tijde lijke werkkrachten circa 50% hoger (50 manjaren). n «f a Q

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2