EIÜVnDEH-tllEUWS INGeSPRSKMST... Een vijftal Ik geloof in God de Vader „Wat is kanker?" Jaap Verhage, Middelhamis Jeugd- hoekje Vlooienmarkt in Middelharnis Werkloosheid op Goeroe Overflakkee in september gedaaid JONGERIUS O.G. Veiling in Ooitgensplaat Winterprogramma afd. Rundveehouderij Ver. Bedrijfsvoorlichting Kijkdag gevonden fietsen/ Fietsen graveren W. van Welle algemeen l(ampioen HV Krammer OKTOBERRAADSEL 3 Vrijbaan-lcrant uit icritieic op regeringsbeleid voor werlclozen JONGERIUS O.G. EXTRA RAADSEL 3 JONGERIUS O.G. JONGERIUS O.G. 3e Blad VRUDAG 17 OKTOBER 1986 No. 5540 Op Goeree Overflakkee is de werkloos heid onder zowel mannen als vrouwen, in de maand september, gedaald, met 36 bij de mnl. werklozen en met 19 bij de vrouwelijke werklozen. Bij het Arbeidsbureau stonden begin oktober 630 werkloze mannen-, en 393 werkloze vrouwen/meisjes geregistreerd. Het totaal aantal werklozen op Goeree Overflakkee kwam daarmee op 1023, zijnde 7,7% van de beroepsbevolking. Eind augustus waren dat er 1078 of 8,1%. Uit de opgavestaat per beroep blijkt dat 17 bouwvakkers aan het werk konden terwijl aan de rubriek „chauffeurs" 23 werklozen moesten worden toegevoegd. Een huis moetu van binnen hebben gezien. Maak eens een afspraak; we hebben er ruim 160. Op zaterdag 25 oktober houdt het „Burg. W. M. V. d. Harst tamboer en trompetters- korps" in Ooitgensplaat een heuse veiling waaraan zelfs een professionele veiling meester te pas komt. Hem aan het werk te horen schijnt zelfs een aparte belevenis te zijn. Waimeer de veiling slaagt wil men die enkele malen per jaar herhalen. Bedoeling is dat men tevoren vrijdag avond 24 oktober spulletjes aanbiedt die toch niet meer worden gebruikt maar die te goed zijn om weg te gooien. Wanneer het artikel verkocht wordt ont vangt de verkoper daarvan het tevoren bepaalde bedrag minus 10%. Wordt het verlangde minimumbedrag door niemand geboden dan krijgt de aanbieder het artikel weer terug zonder dat kosten in rekening worden gebracht. Eind november, begin december voor- hchtingsbijeenkomst over de referentie hoeveelheden van organische mest Plaats en datum worden nog nader bepaald. Donderdag 15 januari, 20.00 uur in „de Schakel" te Dirksland: Mestopslag en -verwerking door H. T. de Jong, spe cialist bedrijfsuitrusting bij hetConsulent- schap te Gouda. Er zal worden ingegaan op de wetten, de technische kant van mestopslag, inves teringen, overpompen van mest, voer systemen en het verdelen van mest bij het uitrijden. Donderdag 12 februari, 9.30 uur in het Dorpshuis te Oudenhoom: Kijk- en Praat- bijeenkomst melkkwaliteit. Tijdens deze bijeenkomst kan met voorlichters en col lega's van gedachten worden gewisseld over melktechniek, celgetal e.d., boter- zuur en reinheid i.s.m. de Melkunie. Donderdag 12 maart, 20.00 uur in „de Schakel" te Dirksland: diapresentatie graslandgebruik. Op deze avond kan on derling en met bedrijfsvoorlichter S. Ben- se aan de hand van een diapresentatie van gedachten worden gewisseld over gras- landbeheer. Het Groene Kruis Goedereede organi seert een voorlichtingsavond met als on derwerp „Wat is kanker?" Naast een algemene inleiding zal tevens aan bod komen de waarschuwingstekens, de leefregels en o.a. het borstonderzoek. Mevr. de Boer van het Integraal kanker centrum Rotterdam houdt hierover een lezing met dia's waarbij u tevens vragen kunt stellen. U bent van harte welkom in het wijk- gebouw van het Groene Kruis, Charbon- straat 11 te Goedereede op woensdag 22 oktober om 8.00 uur 's avonds. De toegang, evenals de koffie tijdens de pauze, is gratis. Tot ziens op de 22e! „M'n leven leit op den Westdiek. Vanaf mijn tweede jaar heb ik hier gewoond en ik heb van alles gesjouwd. Je kunt het zo gek niet bedenken of ik heb het gedaan". Aan het woord is Jaap Verhage. (schrijf maar gewoon Jaap en geen mijnheer, verzoekt hij). Nog altijd woont hij op zijn geliefde Westdijk. Niet meer achter zijn winkel; die is vier weken geleden verkocht, maar in het vroegere pakhuis, dat een ware gedaanteverwisseling heeft ondergaan. Hoe hij dit alles ervaren heejï? „Het is of je in een diep gat valt Ineens is er niets meer.... De wetenschap dat het een goeie winkel was vult die leegte een beetje op" en hij vervolgt: „een man om thuis te zitten ben ik niet; ik heb meteen met mi/n vrouw afgesproken dat ik géén stofdoek vastpak. Wel doe ik overal de boodschappen want ik zie graag mensen om me heen". Het valt hem niet mee om niet meer te werken want was en is hij niet een handelsman in harten nieren? Jaren geleden trok hij het hele eiland over van Ouddorp tot de Plaete. Met zijn koffer vol handelswaar ging hij van „huusje tot deure". Hij verkocht elastiek, naaigaren, borstels, zeemlappen, hand doeken enz. Dat in die tijd een theedoek 75 cent kostte en een bezem -\- stok twee kwartjes, is bijna niet te geloven maar het was zo. Een tijdlang was zijn koffer niet van leer maar van hout, een kistje dus. Verhage bewaart mooie herirmeringen aan die tijd. „Ik ken zodoende veel mensen, óók omdat ik twintig jaar lang de Margriet en vier jaar lang brood bezorgd heb; ik weet bijna iedereen te wonen, je doet gemakkelijker een deur open". Als ik hem vertel van wie ik een dochter ben, weet hij meteen van welke tak ik een loot ben.... Het woord vrijbuiter valt Ik maak de opmerking dat hij zo uit het boek „Merijntje Gijzen" gelopen zou kunnen zijn. Zijn vrouw stemt daar mee in en Verhage kan zich met zo'n persoon wel vereenzelvigen. Er op uit trekken, overal heen gaan en onderweg wat handel drijven. Vaak ging hij 's morgens vroeg naar de veiling en ventte dan 's zaterdags met aardbeien of druiven. Dit alles was zijn lust en zijn leven. Zijn vrouw en dochters hebben altijd de winkel beheerd. Voor de ramp was het een soort winkel van Sinkel, daarna werd het een Dierenspeciaalzaak en of zijn assortiment nog niet groot genoeg was verkocht hij ook nog klompen! Jaap Verhage is nu 64jaar. „Vanaf mijn 60ste heb ik inde winkel gestaan, toen vond ik het welletjes op de pad. Het is een geluk dat ik nu toch nog op „d'n Diek" kon blijven wonen. En zo zachtjes an begin ik aan dit leven te wennen. Ik zoek een bezigheidje en ik heb zo mijn loopjes ergens heen of ik voeg me bij het groepje mannen bij de oude school of op de Kaai", zegt hij. En ik denk dat Jaap Verhage daar zeker wel veel mooie verhalen te vertellen heeft! T. K. Op zaterdag 18 oktober wordt op het politiebureau te Ouddorp van 09.00 tot 12.00 uur een kijkdag gehouden betref fende gevonden fietsen, die het afgelopen zomerseizoen in de gemeente Goede reede zijn gevonden. Tevens bestaat die morgen weer de gelegenheid om fietsen te laten graveren met de postcode. U denkt! dat zal wei te duur zijn voor ons. Kom zaterdag voor de zekerheid nog even bij: JONGERIUS langs! Vrijdagavond j.l. werden de prijzen uit gereikt van het visseizoen 1985/1986. Dit gebeuren vond plaats tijdens een gezellige gourmet-avond te Ooitgensplaat Eindstand witviswedstryden: 1A. van Dijk 2. J. Volwerk 3. W. van Welie Eindstand djjkwedstrijden: 1. W. van Welie 2. C. van der Jagt 3. T. van der Poel Er was dit jaar geen rondvis-kampioen. Als algemeen kampioen werd W. van Welie gehuldigd. A. Kromdijk en T. van der Poel werden respectievelijk tweede en derde. Ondanks dat het die avond zeer laat werd stonden bijna alle vissers zaterdags 's morgens weer aan de waterkant en werd de derde witviswedstrijd van dit seizoen gevist. Ie werd J. Volwerkmet 255 cm. 2e werd T. v. d. Poelmet 222 cm. 3e werd A. Kromdijk.met 148 cm. 4e werd W. Rietveldmet 77 cm. 5e werd A. Bruinsma met 70 cm. Aanstaande zaterdag 18 oktober wordt er weer een dijkwedstrijd te Oude Tonge gevist. Inschrijven kan men in café de Geit van 12.30 tot 13.00 uur. Gevist wordt er van 14.00 tot 17.00 uur. Inlichtingen: tel. 01857 - 1009. Beste meisjes en jongens, het is wel jammer om met zulk mooi weer binnen te zitten om een hoekje te maken. Het is al zo'n lange tijd mooi weer, en daar moet je, als het maar even kan, van profiteren. Maar het werk moet eerst ge beuren, of het nu mooi weer is, of niet. Want ik denk zo dat dat bij jullie ook het geval wel zal zijn. Ofschoon jullie deze week ook de bloemetjes buiten hebben kunnen zetten. Hoop voor jullie dat het nog maar een poosje van dat fraaie herfst weer blijven mag. Want o wee, als het weer gaat veranderen. Het is al over de helft van oktober, en dan kunnen we alles verwachten. De avonden zijn echter al wat langer geworden, d.w.z. het is al heel vroeg donker. De avonden zijn natuurlijk even lang, maar we zitten nu wat langer binnen. Dus wat meer tijd om te leren en te puzzelen. Het is nu meer een gedwongen binnenshuis blijven. Echt gezellig kan het al zijn. Daarom zullen we eerst maar eens wat werk opgeven. Oom Ko had al een opgave klaar gemaakt toen ik in een brieve las, dat sommige raadsels erg moei lijk waren. Heb maar een eenvoudiger gemaakt en nu houden we het „moei lijker" raadsel maar als EXTRA RAAD SEL:. Deze week dus twee Bijbelse raad sels. X 1godvrezenden koning van Juda (2 Kon. X 2. profeet die de Baaispriesters doodde X 3. bij deze plaats woonde Debora (Richt. 4) X 4. priester ten tijde van koning Achaz(2Kon. 16) X 5. knecht van het huis van Saul (2 Sam. 9) X 6. profetes, dochter van Fanuël (Luk. 2) X 7. stam, die geen erfdeel kreeg (Deut 10) X 8. put in het dal van Gerar (Gen. 26) X 9. heuvel bij de berg Gilboa (Richt 7) Het zijn allemaal namen van vier letters. De beginletters van boven naar beneden gelezen: een bekende stad in Judea! „Het voorgenomen regeringsbeleid ziet er magertjes uit voor de werÜozen. Zelfs voor mensen die zich willen laten (om)- scholen komt er niet veel meer". Een citaat uit een artikel in de nieuwe Vrij- baan-krant die onlangs verscheen. Be halve kritiek op het regeringsbeleid voor werklozen in deze krant een opvallend interview met Schelto Patijn, Commis saris der Koningin in Zuid-Holland: „De provincie kan de „gaten" in de vermin derde overheidssubsidies niet opvullen". Verder aandacht voor het provinciaal werkgelegenheidsplan, een meidenpro- jekt en de vrouwenvakschool, nieuws over kursussen en subsidies, en de donkere kanten van de Zweedse verzorgingsstaat Commissaris der Koningin de heer Pa tijn voorziet dat de harde kern van werk lozen in de grote steden in Zuid-Holland een sombere toekomst tegemoet gaan. „De maatregelen van deze regering zijn alleen gericht op hooggeschoolden die wat willen doen. De rest de ongeschoolden en minder opgeleiden, valt blijkbaar af Dan krijg je een maatschappij waar ik niet voor kies". Hij denkt niet dat de gemeenten de kosten op zich nemen van regelingen die door het rijk zijn wegbezuinigd. Hij hoopt dat uiteraard wel, maar weet tegelijk dat de gemeenten óók gekort zijn. Patijn ziet daarom veel werk voor Vrijbaan, ook op het terrein van de werkgelegenheid. De toekomst van Vrijbaan, zo blijkt in deze krant ligt behalve bij werklozen- projekten zeker ook bij startende onder nemers en vrouwenbedrijven, Terugploeg regelingen, het PvdA-plan Vermeend- Moor voor jongeren ouder dan 21 jaar en het Jeugdwerk Garantieplan voor jon geren jonger dan 21 jaar van minister De Koning. Vrijbaan gaat meer arbeids marktgericht bezig zijn. Bijvoorbeeld via bedrijfsverzamelgebouw De Broedplaats in Rotterdam. Met informatiebijeenkom sten en themadagen zal Vrijbaan zoveel mogelijk voorlichting blijven geven over de mogelijkheden voor werklozen om aan werk en een baan te komen. De Vrijbaan-krant van oktober, 6e jaar gang, nr. 19, is te bestellen voor 2,- per exemplaar bij Vrijbaan, Benoordenhoutse- weg 23,2596 BA DenHaag, telefoon 070 - 24.45.95. Van Ouddorp tot Ooitgensplaat hebben we leuke huizen. ca. 160 in de gratis foto-woningkrant. De zwaluw is een metselaar: Aan ramen of in schuren Bouwt hij van klei of leem zijn huis, Dat langen tijd kan duren. Een zanger is de nachtegaal; Gij hoort hem in de hoornen. Wanneer in 't lieve voorjaar weer De mooie dagen komen. De spreeuw mag heeten babbelaar; Hij is een eerste prater. Hoor maar dat volkje op het dak! Wat druk en luid gesnater! De haan is overal beroemd; Hij mag een wekker heeten. Hij wekt den landman 's morgens vroeg En zal dat nooit vergeten. De uil is jager van beroepe. Al heeft hij kruit noch kogels; Bij nacht snapt hij de muizen weg En rooft hij kleine vogels. Een jarige Chris Ras hoopt op 23 oktober zijn ge boortedag te herdenken. Van harte gefeliciteerd Chris, met deze gedenkwaardige dag. Wensen je een fijne, goede en gezellige verjaardag toe, en ho pen dat het je niet aan belangstelling mag ontbreken. Voor de raadselvrienden en vriendinnen, die Chris een kaart willen sturen: het adres is: Lelieplein 17, 4401 HK Yerseke. 1. grootvader van Abram (Gen. 11) 2. vader van Pashur (Jer. 20) 3. plaats waar een waarzegster woonde (1 Sam. 28) 4. niet vet 5. koninkrijk in Azië (Zach 10) 6. bijnaam van Simeon, leraar te Antiochië (Hand. 13) 7. liestelmeester van koning Salomo (1 Kon. 4) 8. bekend metaal (Gen. 4) 9. steekwapen (Joh. 19) 10. plaats in het erfdeel van Simeon (Joz. 19) 11. plunderaar, dief (2 Kon. 17) 12. koning van Eglon (Joz. 10) 13. zoon van Korah (Ex. 6) 14. dichterbij (Hand. 24) 15. elpenbeen (Openb. 18) 16. zoon van Ismaël (Gen. 25) Alle antwoorden bestaan uit vijf letters, met de wijzers van de klok m te vullen. Ze Ik geloof in God de Vader als een zwak afhank'lijk kind. Die ik diep ootmoedig nader waar ik troost en sterkte vind. 'k Mag Hem zeggen al mijn zorgen alles wat mijn hart bezwaart. Niets toch is er voor Hem verborgen. Hij is al mijn liefde waard. Want mijn schuld wil Hij bedekken doordat Christus gaf Zijn bloed. Vaders liefde blijft mij trekken dat is 't wat mij danken doet. Dank dat ik niet ga ten onder in een eindeloze nood. Dat Zijn liefde, eeuwig wonder heen wil dragen door de dood naar een onvergangk'lijk leven dat Hij schept en toebereidt aan Zijn kinderen wil geven Hem zij lof in eeuwigheid. Zondag 9 Heidelbergse Catechismus LANERTA Op zaterdag 18 oktober a.s. wordt er in de aula van de L.T.S. aan de Schoolstraat 11 te Middelhamis een vlooiermiarkt ge houden. De vlooienmarkt is geen markt zoals een ieder welhaast kent maar een marktwaar alleen particulieren hun overbodige spul letjes aan de man kuimen brengen. Ook verenigingen maken veelvuldig gebruik van dit soort markten om b.v. de res tanten van hun eigen rommelmarkten te slijten. Particulieren die vanuit hun hobby din gen vervaardigen of hun verzameling op ruimen kunnen ook inschrijven voor een plaats op de vlooienmarkt. Gegadigden voor een plaats op de vlooi ermiarkt kunnen zich opgeven bij Vesting stad Promotions, telefoon 01883-13742. De kosten zijn 12,50 voor een tafel van 1.20 meter of/ 35,- voor een kraam van 3 meter. Voor de vlooienmarkt kunnen alleen particulieren geplaatst worden die hun eigen overtollige goederen verkopen. Bedrijfsmatig mogen er geen goederen te koop worden aangeboden. De vlooienmarkt in Middelhamis is voor het publiek geopend van 10.00 uur tot 16.00 uur. De toegang bedraagt 1,- per persoon. De nieuwe foto-woningkrant is uiti Haal 'm zaterdag even op. De koffie staat klaar. SINT ANNALAND Najaarsverkoping De Ned. Her vormde Vrouwenvereniging „Tryfosa" te Sint Annaland houdt woensdag 23 ok tober a.s. haar najaarsverkoping. Ope ningstijden van 3 tot 5 uur en des avonds van half 7 tot half 9. Zondag 19 oktober 1986 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk, v.m. bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur lees- dienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst Nieuwbouw Bestaande woningen Hypotheken v.a. 5,7% Kom zaterdag langs bij: Briefwisseling Martha Vroegindewey - Ochten: Het is inderdaad al een hele tijd geleden dat oom Ko een brieve heeft ontvangen. Erg jammer hoor, datje zo weinig schrijft Er zijn toch al niet zoveel deelnemers (sters) en je oom wil er niet graag één missen. Wat is de oorzaak dat je in de consistorie les krijgt? Een verbouwing misschien? Eens schrijven hoor! Graag een nadere uitleg over het Anker. Snap het niet zo goed. Niet vergeten hoor! Els Vroegindewey - Ochten: Dat is wel een enorm complex daar in Amersfoort, kan me voorstellen dat het de eerste tijd zoeken was. Nu ben je al een beetje wegwijs geworden Els. Wel fijn dat je drie vriendinnen in de klas hebt zitten. Is er iets vertrouwds hé. Het is wel een lange reis iedere dag; maar ook dat went. En ook een fijne vakantie gehad! Hartelijk dank voor de fijne brief Els. Hoop gauw weer iets van je te horen! (lezen)! Jan Murre - Goes: Dat is wel het mooiste van het „puzzel- oplossen", een prijs winnen! Zo zie je maar weer Jan, als je geen puzzels oplost ook geen prijs! En het is ook niet zoveel werk, is zo gebeurd. Het is nu veel pret tiger aan het strand dan in de zomer, want dan is het er veel te dmk. Leuk hé, in een vrachtwagen te rijden. Zie je veel meer eindigen alle op de letter R. De begin letters vormen een tekstgedeelte uit Jesaja 45. dan in een luxe auto, want je zit veel hoger. Alleen zitje niet zo lekker. Of heb jij daar geen last van? Ellij Loog - Nieuwe Tonge: Je briefes blijven maar erg kort hoor. Het is ook niet nodig om steeds lange brieven te schrijven, maar ze kuimen toch wel tekort zijn. Was het druk op de feestdag van opa en oma? Het is een hele tijd hoor, 40 jaar getrouwd. Met je oom gaat het gelukkig ook goed. Ja, die extra raadsels zijn weleens wat moeilijk, maar daar zijn het puzzels voor Ellij. Met een beetje goede wil zal het best lukken hoor. Maar er gaat wel wat tijd in zitten. Groetjes hoor! Annelies Kamp - Yerseke: Nog gefeliciteerd met de verjaardag van je papa, Annelies. Het is wel wat laat maar daar kan oom Ko ook niets aan doen. Had je even moeten bellen, hé! Maar het was al druk genoeg, oom Ko had er niet eens meer bij gekund. Het was wel wat laat eer je onder de „manufacturen" kroop, maar daar was het ook feest voor. Nathalie Kamp - Yerseke: Jammer dat je de laatste extra raadsels niet kon oplossen. De laatste was toch niet zo erg moeilijk, dacht ik. Oom Ko heeft ook die plaat, leuk hé. Nu nog een Zeeuw se Nathalie; maar die komt er misschien ook nog wel. Erg nuttig zo'n E.H.B.O. cursus, komt altijd van pas. Kan gezellig worden met het logeetje, of is het al verleden tijd? Mare Kamp - Yerseke: Wat een onderschrift Mare, maar het is niet ten onrechte. Het mag er staan: hé! Het is een heel lang epistel en nog erg moeilijk ook. Oom Ko zou het moeten bewaren, weet dan precies waar je mee bezig bent Het is wel een hele waslijst hoor. Maar goed je best doen Mare; de begincijfers zijn goed. ALLEMAAL Zo, oom Ko gaat er mee stoppen, want het is weer heel wat geworden. Het zou erg fijn zijn, als er eens wat nieuwe deelnemers bij zouden komen. Veel werk is er niet aan om de raadsels op te lossen, en er zijn veel prijzen mee te winnen. Ik weet zeker dat velen het hoekje lezen. Misschien ook de raadsels wel oplossen. Stuur ze gerast in. Kost niets dan één postzegel per maand. Allemaal de hartelijke groeten van oom Ko, en tot volgende keer! t^V^^t^^ï4^''^C^V^V^K^Mi^^<^^4^H/^t^V.^V.^V<^Mi^H^t^^^^^«^V<^H^K^^t^^4^H^KJ

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9