EIIIVI1DEn-l1IEUW5 Overdenking goed Verkoop in het Dienstencentrum uit de Heilige Schrift Een zieke thuis KIJKVENSTER „Ongebruikelijke daad" na opening Oosterscheldewerken Programma fotoclub De Rarekiek Oktober 1986 BINGO-MIDDAG HET Reg. samenwerkingverband Jeugdhulpverlening officieel van start Inlevering vakantiebonnen DE ZEE IS ONS LAND 2e Blad VRUDAG 10 OKTOBER 1986 No. 5538 Ingezonden: GIJ zegent zijn gewas" Nog wel op de voorpagina van onze krant van 3 oktober jl. las 'k met een zekere ontroering, dat de heer T. J. Visser van 's Rijks Water Staat, de Zeeuvi^se kerke raden verzocht in de kerkdiensten van zondag 5 oktober dank te zeggen „voor de zegen, die op de Oosterscheldewerken heeft gerust". Inderdaad een „ongebruikelijke daad" waarmede ik intussen van harte heb in gestemd, 'k Denk, dat er ook buiten Zee land is gedankt. Dankstond voor het gewas.... 'k Moest hierbij onwillekeurig denken aan onze oosterburen waar op dezelfde ZONdag in duizenden kerken een DANK- STONfD VOOR HET GEWAS werd gehouden. Ze noemen het daar zelfs een oogstdankFEEST. Dit feestelijke karak ter blijkt o. a. uit het feit, dat voor de kansel allerlei produkten van het land zijn uit gestald. Daarvan gaan het fruit en de bloemen na de dienst naar zieken en hoog bejaarden. Jong en oud staan dan klaar om deze „dienst" te verrichten. In de plattelandskerken staan hier en daar zelfs korenschoven, zoals deze vroe ger ook op ons land stonden. „Sikkels blinken, sikkels klinken, ruisend valt het graag" zongen we dan. Met recht 's lands wijs, 's lands eer. Waarom op een „doordeweekse" dag? In een aantal kerken van ons land zul je dit feestelijk karakter niet aantreffen. Vind dit persoonlijk bijzonder jammer. Ook dat er in kerken op een „doordeweekse" dag 's avonds een dankstond wordt gehouden in plaats van op ZONDAG, de dag des Heeren. Daar, waar we verzadigd worden met het goede van Gods huis, ps. 65! Dat in een groeiend aantal kerken deze dankdienst voor het gewas wèl op ZON DAG wordt gehouden op de wijze van onze oosterburen en ook in vele andere landen, stemt tot grote vreugde. „Ongebruikelijke daad", danken voor het gereedkomen van de Oosterschelde werken in onze kerken èn daarbuiten, ja! DEZE daden van dankbaarheid zou ons volk veel méér moeteh tonen. Televisie-beelden Heeft u óók zo genoten van de schit terende televisie-beelden in kleuren? We zaten terecht op de eerste rij. Je kon de Koninklijke families en hoogwaardig heidsbekleders bijna een hand geven. En wat een mensen waren er op de been! Historische dag van groot formaat Het was een historische dag, zoals we deze in geen jaren hebben mogen beleven! Onze eilanden juwelen Wat zijn onze Zuidhollandse- en Zeeuw se eilanden ook van de lucht uit gezien juwelen van grote waarde. Ben trots, dat de wieg van één van mijn grootmoeders op één daarvan heeft ge staan. Bram van Brienenoord Op woensdag 22 oktober, om 09.30- 12.00 uur vindt in het Dienstencentrum, Doetinchemsestraat 27 te Middelhamis een dames- herenkledingverkoop plaats. Er is een grote keuze uit japonnen, over- gooiers, bloesen, pantalons en colberts in verschillende maten en prijzen. De afdeling Welfare van het Rode Kruis zal een verkoop houden van handwerk- artikelen. Voor nadere informatie kan men bellen naar de Stichting Bejaardenwerk „Mid delhamis", tel. 01870- 3366: Vrijdag jl. sloot De Rarekiek een ge slaagde tentoonstelling in Galerie Manda- laei te Nieuwe Tonge af met een druk bezochte clubavond aldaar. De rest van de maand worden de clubavonden weer gehouden in het clubhuis aan de Kerk straat 7 te Sommelsdijk. De clubavonden zijn op: Vrgdag 10 oktoben Bespreking eigen foto- en diawerk. Vrüdag 24 oktober: Bespreking van een kollektie foto's en dia's van de fotobond en bespreking van eigen fotowerk. Vr^'dag 31 oktober: Bespreking eigen fotowerk. De avonden worden gehouden in het club huis. Kerkstraat 7, Sommelsdijk. Aan vang clubavonden 20.30 uur. Inlichtingen:01870-5515,2357en4591. DEN BOMMEL De Plaatselijke Commissie Welzijns werk voor Ouderen te Den Bommel orga niseert op woensdag 29 oktober a.s. een Bingo-middag m „Bommelstee", Schaaps weg 34 te Den Bommel. Aanvang 13.15 uur. Zaal open 13.15 uur. De kosten voor deze middag zijn gesteld op 2,50 per persoon, te betalen aan de zaal. U ontvangt gratis één consumptie bon. Aanmelding verwachten wij gaarne vóór 22 oktober a.s. bij onderstaande adressen: Nieuwe Tonge, dhr. Struik, Korteweegje 21, tel. 01875 -1398; Oude Tonge, mevr. Ole, Bemhardstraat 27, tel. 01874-1344; Ooltgensplaat, mevr. Huijer, Weesmolen straat 23, tel. 01873 - 1676; Achthuizen, mevr. Holtkamp, Past. van Luenenstraat 5, tel. 01873 - 1488; Stad aan 't Haring vliet, mevr. Arensman, Vrouwtjesweg 15, tel. 01871 - 1617; Den Bommel, mevr. Zoon, Schoolstraat 15,tel.01871 -1574. U bent van harte welkom! r^ blik op kerk -^? en samenleving L) - 4 oktober 1986 - Absolute veiligheid? - De voorbede Waarschijnlijk hebben de bewoners van de Delta en misschien wel de meeste Nederlanders op zaterdag 4 oktober minder aandacht gehad voor het dier, en des te meer voor de prestaties van de mens. Laten we eerlijk zijn, het is ook zonder meer indrukwekkend. Een tech nisch hoogstandje waarop we trots mogen zijn." Zoals H.M. de Koningin het uit drukte: „de zee bedwongen, maar niet af gesloten, en het milieu beheerst, maar niet beschadigd". De laatste fase van het Del taplan afgesloten met de ingebruikneming van de pijlerdam in de Oosterschelde. Velen zullen pijnlijk herinnerd zijn aan de letterlijke zee van ellende waarmee het allemaal begonnen is: de februariramp van 195 3, waarbij meer dan 1800 mensen het leven moesten laten. Ook al is de oudere generatie inmiddels weggevallen en is er een jonger geslacht opgestaan dat er niet van weet en zich ook niet kan voorstellen hoe erg het was, er zullen mensen zijn die zware verliezen hebben geleden en bij wie de wonden blijven schrijnen. Hoe ingrijpend die ramp was blijkt soms alleen al uit het spraakgebruik: op de eilanden worden gebeurtenissen geda teerd „voor of na de ramp". Dat zegt eigenlijk alles. Vrijwel terstond na die beruchte 1ste februari werden er plannen gemaakt om de zee te bedwingen. Niemand kon zich toen nog indenken hoe lang het allemaal zou gaan duren en wat het allemaal zou gaan kosten. De proef werd als het ware genomen met de verbinding tussen Noord en Zuid-Beveland (de Zandkreekdam) in 1960 en de afsluiting van het Veerse Gat in 1961. In 1965 en 1970 kwamen resp. de Grevelingendam en de Haringvlietdam gereed, terwijl eenjaar later hetBrouwers- havensegat werd afgesloten. Nu is dan de kroon op het werk gezet met de pijlerdam in de Oosterschelde. De kosten die aan vankelijk waren geraamd op bijna drie miljard zijn in werkelijkheid opgelopen tot vijf-en-een-half... Voor dat gigantische bedrag wordt de bewoners van de Delta absolute veiligheid gegarandeerd. Dat werd zaterdag ook één-en-andermaal benadrukt. Maar we moeten daar toch wel enige vraagtekens bij plaatsen. Wie de kracht van de elementen kent zal niet zo gemakkelijk zeggen dat zoiets als in 1953 uitgesloten is. Bovendien, er is een God Die regeert en Die de zee haar perk stelt, maar Die ook de wateren der zee uitgiet op de aardbodem. Daar kunnen de knapste ingenieurs van Waterstaat niet tegenop. Merkwaardig was het verzoek dat gericht werd tot de Zeeuwse kerken om zondag j1. in de voorbede aandacht te besteden aan het gereedkomen van de dam in de Ooster schelde. Op zichzelf verheugend dat offi ciële instanties daar in deze tijd nog aan denken. Wel vreemd dat er pas aan ge dacht wordt nu het karwei geklaard is. Een karwei waaraan zondag en werkdag is gewerkt, en waarvan het gereedkomen moest worden gevierd met een groot schalig kermisgebeuren. We kunnen dan ook de reserve van verschillende Zeeuwse kerken verstaan. Was die voorbede en dankzegging soms alleen nodig tot meer dere glorie van de mens? Gebed en dank zegging zijn uiteraard nooit af te keuren, maar zo de Heere de stad niet bewaart, tevergeefs waakt de wachter.... Waarnemer U leest dit zeker ook niet.... „En zullen hun gehoor van de waarheid afwenden.... (2. Tim. 4 4a) Overbodig Vindt u dit vrijdagse hoekje eigenlijk ook niet overbodig? Een krant is toch een krant. Geen kerk blad. Zo'n blad lees je snel even door. Bij de koffie. Of voor je de deur uit moet. Snel, snel. Zou er nog wat gebeurd zijn? Wie is er overleden? De koppen even overvliegen. Zo is voor velen de krant. Daar hoort toch eigenlijk geen meditatie in. Misschien sloeg u dit hoekje meestal toch over. Of dacht u: ja, vooral de ouderen, die de hele dag thuis zijn en de krant spellen, die kunnen dit lezen. Jawel, voor de ouderen, daar is het nog net goed genoeg voor. En dan is er niet zoveel verschil meer met dat wat ondergetekende, die vanuit Zwitser land deze regels schrijft, in zijn gemeente beleeft: het zijn toch vooral de ouderen die ter kerke komen. Die hebben tenminste de tijd ervoor, om over hun leven na te denken. Zo kunt u, als u jong bent, of jij als je nog tot de jeugd behoort, dit misschien nog wel accepteren. Dat zij er tenminste nog wat aan hebben. Maar u die midden in het leven staat? U hebt het druk. Vreselijk druk. Jazeker, we hoorden het goed. Met de kerk hebt u het druk. Winterwerk vraagt tijd. En trouwens, een geldig excuus, u hoort (en weet) al zo veel van de Bijbel. Daarom: de krant is toch de krant. Daar lezen we het nieuws. De rest is eigenlijk overbodig. Confectie Heeft het zin, zo'n woord in de krant? Nee, ik verbeter: zo'n Woord in de krant? Ach zegt de een, een vlag om de lading te dekken. Ze moeten christelijke lezers win nen. Ach zegt de ander, de meeste predi kanten die daarin schrijven denken me toch te zwaar. Een derde vindt net het tegenovergestelde.. Ja, we zijn er goed in ieder ons eigen gebied voor de waarheid te verdedigen. Confectie-christendom. Welke maat hebt u? We vinden zo gauw een uitweg om het woord (Jawel, expres met een kleine let ter) van de een of de ander af te wijzen. Nee, natuurlijk niet, hét Woord wijzen we niet af Daarvoor zijn we te zeer bij dit Woord opgevoed. Ieder in z'n eigen kring natuurlijk. En daarom, juist als we het zo serieus nemen, als we bij die trouwe kern horen of ons misschien niet direct overal voor inzetten, maar toch mee levend zijn kan het allemaal zo gewoon worden. We lezen onze Bijbel, zeker. Bij het eten, op de zondag. Ons dagboekje. Wat andere literatuur. Het Woord staat centraal. En toch.... Paulus zegt: En zullen hun gehoor van de waarheid afwenden.... Dat is de tekst der overdenking. Jawel, dat weten we wel in te vullen. Er is zoveel afglijden. Zoveel vijandschap tegen de kerk. Hoevelen moe ten er niets meer van hebben. De span ningsvelden waarin christenen vandaag in Nederland leven zijn velen. Ieder kan er voorbeelden te over van noemen. Maar daar hebben we het niet over. Paulus zegt niet: ze hebben, maar ze zullen. Dat snijdt in eigen vlees. Het is nog niet zo ver. Maar we nemen het Woord toch nog ernstig. We waken er in de kerk angst vallig voor dat we niet afglijden. Dat de zucht naar vernieuwing de kerk niet van biimen uitholt. Levend Woord Mogen we doorvragen, doordenken over de tekst? Gold het opschrift ook u, dat meditaties op deze plaats eigenlijk over bodig zijn? was er toch al genoeg mee bezig. Of: de krant is er toch alleen maar om even snel bij te blijven? Dan komt de vraag: leeft het Woord werkelijk bij u? Ja, met stapels dagboeken en stichtelijke literatuur, met getrouwheid in de dienst des Heeren kan nog het Woord dood bij ons zijn. Van de waarheid afwenden.... Nee, het zit 'm er niet in dat u deze meditaties altijd leest. Het zit 'm er wel in of het Woord nog de waarheid over uw leven zeggen mag. Niet of u het Woord beheerst en daarom dan ook de mate van gebruik bepaalt, maar of het Woord u beheerst. Beter gezegd (want bij het woord „be heerst" zette menigeen z'n stekels reeds op, we laten ons niet beheersen) of u met de vezels van uw leven erdoor aange trokken wordt. Om de waarheid, over uzelf Uw leven, naar de buitenkant zo goed en zo'n voorbeeld, maar dat voor God in gruzelementen ligt. En om dé Waarheid, Jezus Christus, Gods Ge zalfde. Geschonken aan zondaren. Om dat intense heilgeheim dat daarin ligt. Dat we niet begrijpen en doorgronden kunnen. Met je werkkleren aan Nee, als dat zo is, dan ligt het Woord niet afgepast in ons leven. Nu wel, dan geen tijd. Dan is het er en hoort het er. Dan leggen we niet eerst de maatstaf van onze eigen confectiemaat aan om te zien of het wel past. Dan horen we en graven en zoeken we iets van deze Waarheid te mogen verstaan. Zeker, we zullen dan wel met onderscheid luisteren en lezen. Maar er is een dorst, die nooit gestild wordt. Dan moet het Woord er bij in je leven. Zo maar. Niet als het „tijd" is, om nog „even" aan tafel te lezen. Bij je werk. In je vrije tijd. Zomaar even op het aanrecht. Als het eten niet lukt, de kinderen huilen en die vlek er niet uit wil. Heere, wat is er weer een wrevel in mijn hart. Zomaar, met de kinderen bij het huiswerk. Tussen de hoofdsteden van Europa en de duitse woordjes in. Waarmede zal de jongeling zijn pad.... Zomaar, bij die vrijetijdsklus, die zo lek ker opschiet, en het huis zo doet op knappen, maar die je tegelijk doet vragen: Waarom mogen we zoveel zegen ont vangen? Het geheim Maar, zegt u, ik zou het soms wel willen, maar weet dan zo vaak niet waar ik in het Woord zal lezen. Is dat niet reeds een teken, dat het Woord niet meer leeft? Dat we er eigenlijk te weinig van afweten. Dat we de verborgenheden der Schrift (met diep ontzag te melden, die ons voorheen de vaderen vertelden) niet meer kennen? Gods beloften en ook de strijd van Gods Volk, als ze worstelden om het Licht op hun pad te mogen zien, niet meer weten te vinden? Zal Paulus in onze tijd en onze generatie dan tóch gelijk krijgen? En zul len hun gehoor van de waarheid af wenden.... Nee, niet één, twee, drie. Langzaam aan. U merkt er weinig van. Maar het gaat door. Rondom ons heen zien we het vaak: de kinderen gaan nog wel naar de kerk. Zeker. Maar het sprankelt niet meer van het leven, nee, van hét Leven. En: vaak merk je veel strijd om waarheid. Nee, niet om dé Waarheid. Vechten voor uw confectiepakje kan dan toch het aan zien van een meelevend christen geven. En Christus schrijft er de dood op. Maar dan dat Woord. Dat leeft. En leven brengt! Dan is er niets erbuiten! Dan willen we dat heilgeheim ontvouwen, ons verwonderen. Dat we een Heere hebben. Die lank moedig is. Geduld heeft. Genadig geduld. Hij zet me het kostelijk voedsel voor. Telkens weer. En, hongerend mag ik toe- tasten, 't Sterkt meer dan d'uitgezochtste spijze! Hongert u ook, steeds weer? Tot u uit eindelijk Hemzelf eens mag aanbidden in heerlijkheid? Hoe groot, als we zo af geleerd hebben met de eigen maatstaf te meten aan de lengte en hoogte en breedte van dit Woord. Maar als we inzien dat er niet te meten is. Maar dat die bron steeds maar weer en steeds maar weer opwelt! Van Hem! Onze Heere Jezus Christus! Thusis (CH) M. Aangeenbrug Het komt steeds meer voor dat zieken thuis verpleegd worden. Dit komt omdat de patiënt niet naar het ziekenhuis wil/kon of omdat het ziekenhuis vroegtijdig pa tiënten ontslaat. De verzorgers thuis krij gen dan een hele nieuwe taak met alle onzekerheid vandien. De verzorgers blij ven dan met een aantal vragen zitten zoals: „Hoe kan ik mijn man het beste en gemakkelijkst wassen? Wat kan de zieke het beste eten? Wat kan ik doen om door liggen te voorkomen? Bij wie kan ik te recht met mijn vragen? Mijn moeder is zo zwaar, ik kan haar niet tillen". Om op deze en andere vragen tegemoet te komen organiseert de Kruisvereniging een cursus „Zieken verzorgen thuis". In deze cursus maakt men kennis met de wereld van en rondom de zieke, en tevens leert men de basistechnieken van het verzorgen. De cursus bestaat uit 6 avon den waarvan de eerste avond op maandag 3 november. De kosten zijn 15,- voor de gehele cursus. Het geheel vindt plaats in het wijkgebouw te Middelhamis. Indien u graag wat meer over het onder werp wilt weten en u verzorgt op dit moment een zieke., of denkt het in de toekomst te doen dan kunt u zich bij onderstaande persoon aanmelden; J. van Eek, telefoon 01870 - 2300, tussen 13.00 en 14.00 uur. Het Regionaal Samenwerkingsverband Jeugdhulpverlening Zuid Hollandse Eilanden (RSJ-ZHE) zal met de officiële oprichtingsvergadering van 24 oktober a.s. een feit zijn. Dit overlegorgaan van instellingen op het gebied van Jeugdhulpverlening is onge veer 1 Vi jaar geleden van start gegaan. De aangesloten organisaties willen door middel van regelmatig overleg met elkaar de onderlinge samenwerking verbeteren en komen tot een betere planning en af stemming. De Rijksoverheid heeft, o.a. in het kader van bezumigingen, de instellingen geadvi seerd om netwerken van samenwerking te ontwikkelen. Dit sloot aan bij de behoefte van de instellingen zelf In de loop van de tijd is de kring van instellingen, werkzaam op de Zuid-Hollandse Eilanden, uitgebreid. 18). Het RSJ-ZHE heeft o.a. tot taak om adviezen uit te brengen omtrent nieuwe initiatieven betreffende Jeugdhulpverle ning. In het nog korte bestaan van dit Samenwerkingsverband zijn er reeds ver schillende adviezen uitgebracht, die tot konkrete resultaten geleid hebben, (bv OUDE TONGE Maandagavond 13 oktober a.s. is er gelegenheid tot het inleveren van vakan- tieboimen voor de landbouw bij D. Knops, Julianastraat 8. TAXATIE NODIG? makelaar tamboer bellen DD enkele opnamemogelijkheden voor jeuga in deze regio). De aangesloten organisaties hopen in de toekomst te komen tot een nauwkeurige inventarisatie van behoeften en wensen. Dit is noodzakelijk teneinde een voorzie ningen-niveau te ontwikkelen dat parallel loopt met de bevolkingsontwikkeling op de Zuid-Hollandse Eilanden. Met de oprichtingsvergadering van 24 oktober a.s. krijgt het Samenwerkings verband een formele status. Hartewens van het Samenwerkingsver band Jeugdhulpverlening is dat de over heid de reeds lang toegezegde middelen ter beschikking stelt om de doelstellingen te kunnen realiseren. VERVOLGVERHAAL Door Fenand van den Oever - 24 - G.F.CallenbachB.V. NIjkerk Och, Wijnand begreep het allemaal wel, hij deed het ook wel goed, maar Wijnand geloofde er niet oprecht in. Wijnand zou het nooit zeggen, maar in zijn hart was soms de vrees, dat Arend-baas het, wat dit want betrof, meer van verstand dan van de zegen ging verwachten. Nou, en dat kon nooit goed gaan, hoe dwars Wijnand dan ook zelf van eigen aard was. Achteraf had Arend-Michiel liever niemand in dit onderzoek en zijn geheim gekend. Als het mislukte maar dat kon niet! zou er gelachen worden en gespot De gedachte aan een dergelijke vernedering stemde hem nu al minder zeker. Zodoende was hij vele avonden in zijn eentje op de schuur bezig. Dat was geen straf voor hem, een straf, hou op. Waar Wijnand overdag bleef, ging hijs avonds verder. De reep werd gemuisd, daarna plaatste hij de vloten op de speerreep, ook aan de seizings veranderde hij wat. Op die zolder alleen was hij weer helemaal wat hij wilde zijn en eigenlijk is: Visserman. De stilte sprak hem hier in haar eigen taal aan, hij vond het heerlijk ernaar te luisteren. Hier kwamen de zee en het schip op hem af, niet als belagers, maar als zijn vrienden. Hoe dikwijls moest hij op deze plaats denken aan zijn laatste reis met de Wil-Willem. Eeiï klein scheepje vis hadden ze. Hij moest naar huis, vanwege moeder. Een misse reis was het natuurlijk niet. Dat vond moeder niet en niemand niet. Die woorden zijn ook op niemands lippen ge weest Maar hemzelf stak het toch, die laatste reis niet vol en zoet te zijn binnengelopen. Opa Van der Velden maakte ook nooit een misse reis, dat is algemeen bekend. Hij recht de rug. Zo, weer een stuk gevorderd. Jongen, wat een vleetje krijgt die Jacob mee. Op een dier avonden hoort hij ineens gestommel beneden. Wat kan dat zijn? Hij schrikt ervan. Niemand mag hem hier verrassen. Hij roept, bijna angstig: Wie is daar? Een bekende stem antwoordt: ik. Zij moest even wat uitzoeken. O, jij, Albërtien. Ik kom naar beneden, hoor. Hij gooit zijn velletje af,' wast schielijk de handen en holt weg. Naar het trapgat roets, omlaag. Voor zij bij hem kan zijn, is hij bij haar. Ze mag niet zien wat hij doet Wat of hij deed? Hij jokt zo'n beetje, dat hij op de zolder even naar het want keek. Er is nog zoveel te doen voor hij overal helemaal inzit Ze doet alsof ze het gelooft Onder het naar huis gaan loopt hij zichzelf gek te verklaren. Als er nou een was die hij in vertrouwen kon nemen, dan was het Albërtien. Hij kan het haar toch gerust vertellen. Ja, natuurlijk. Maar hij doet het niet Ze praten die avond nog wel over de nieuwe teelt, waarvan het begin in zicht komt Dat is een onderwerp waarover ze graag spreken. Iedereen trouwens hier. De winter gaat afscheid nemen. Langzaam kruipt de lente aan. Nauwelijks is zij in de lucht of de schippers en stuurlui, voor zover ze op de schuur werken, worden onrustig. Da's van oudsher zo. Wie zal ze langer op de zolder tomen? Er wordt gevraagd: Zullen we maar niet aan boord gaan werken? Ze snakken naar buiten. Ze willen ontwaken uit die lange benauwde droom van een winter op de schuur. Arend-baas vindt het goed. Hij zal het niet goed vinden.... Ze springen aan boord. Het ene schip na het andere gaat op het droge. Trots sturen de schippers hun logger, nog onttuigd, door de oude haven. David, Leen, Aai, Gerrit jonge Jacob, allemaal. Iedereen kijkt ernaar, dat gaat de goede kant op. Nou voelt een mens z'n eigen tenminste weer schipper. De plaats herademt. Op de werf schip lekker onderop knippen en scheren, bilglad te water later voor de kant begint het eigenlijke klaarmaken: nieuwe lijnen, nieuwe tros sen, verf, onnoemelijk veel verf. Want heel hun ge negenheid voor schip, stiel en kantoor smeren ze met lange halen op die loggerlijven uit Er komt leven en spanning aan de haven. Het volk gaat graaien. De zeilen worden onder het gezang der matrozen aangeslagen. Wantwagens rollen aan. De zakkendragers van de bel zeulen zout aan. Vleet en lege tonnen gaan scheep. Vooruit, vooruit.... Een prikke lende zenuwachtigheid maakt zich meester van allen. Alles moet op tijd klaar. En het zal op tijd klaar. Want dit gaat allemaal naar vlaggetjesdag en buisjes- dag. Op de zondag voor het vertrek zal de vloot liggen pronken. De loggers met de neuzen tegen de kant de uitgestoken kluiverbomen er overheen.... Het volk, bij wassend tij, zal er, met vrouw en kroost, onderdoor wandelen. Aan iedere lijn klappert een vlag. En men zal komen en kijken en elkaar eindeloos vertellen over vroegere grote vangsten en grote teelten, wars van de spotters die uitkramen, dat de meeste haring weer aan de wal wordt gevangen. Men wil naar hen niet luisteren. Vandaag wil men niet omkijken, alleen vooruitzien.... 't Was al eeuwen zo geweest zaterdag schip klaar, zondagmorgen voor de kerk vlaggen opzetten door de stuurmansmaat. Dan bidstond in de Grote Kerk en dan.... naar de schepen. Men zou dit niet willen, niet kunnen missen. Het is de lentekreet van een bedrijf, dat 's winters tot werkloosheid was gedoemd. Duizenden kwamen van heinde en ver. Zelfs het volk, moedeloos van het teleurstellende verloop der laatste teelten, vatte weer moed. Sommigen namen op de fabriek toch maar ontslag. Nog een teeltje proberen. De zee bleef ommers de zee. Haar schoot verbergt vele wonderen. Wie weet. Hoopvol werd vooruitgekeken. De vleet voor jonge Jacob van Leeningen kwam op tijd aan boord. Op Wijnand en Jacob na wist niemand, dat er iets bijzonders aan was. Wat Arend-Michiel betrof, kon er wel meteen gevaren worden. Hij behoefde niet lang te wachten. Op vlaggetjesdag volgde meteen buisjesdag. Het volk was natuurlijk op tijd gekleed-aan-schip. Met de uit- zeilder, een lekker prakkie van moeder, tussen twee borden in een theedoek geknoopt. Zonder uitzeilder om zeevast te worden voer niemand uit. (wordt vervolgd) de heldere jongens van flakkee expresse met groot gemak dragen ze die zware wasautomaat naar buiten en tillen tiemin de verhuiswagen ze zetten hem in het nieuwe huis weer op zijn plaats sluiten hem even handig weer aan weten ook nog waar de vuile was was wijzen u nog even op het aangebroken pak met zeepmiddel zelf moet u de knop indrukken flakkee expresse 01870-2188 middelhamis 01883-20016 hellevoetsluis 01110-3163 zierikzee beëdigd taxateur 01870-3477 M

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 5