Fam. Beijer zit er gratis warmpjes bij! B Gedep. Boone stelde energiebesparende voorzieningen in „de Viiedberg" in gebruii( Verlies Dames 1 Chinchilla's ans Groenendijk DE ZEE IS ONS LAND K.M.T.P. plantenruilbeurs „Jong-zijn en geloven in deze tijd'' Schaken in Stellendam Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 7 OKTOBER 1986 Ouddorp: Voor een mens-, en zéker als die mens dan nog Gedeputeerde is, valt er zoveel niet meer te lachen; zo ook voor dhr. drs. J. Boone, Zuid Hollands Gedeputeerde, belast met het bejaardenbeleid. „We moeten zoveel onplezierige boodschappen overbrengen", erkende dhr. Boone, vrijdag morgen op bezoek in het Ouddorpse verzorgingstehuis „de Vliedberg" naar aanleiding van de krappe Prov. begroting voor het bejaardenbeleid. Dhr. Boone was gevraagd de aangebrachte energiebesparende installaties in gebruik te stellen en dat deed hy zéér van harte....! Voor hem was dat nou eens een „zeer plezierige gebeurtenis", zo maakte hij het bestuur van „de Vliedberg" duidelyk. Het was ook niet niks wat er was ge beurd, zoals toegelicht door burg. van Velzen, de voorzitter van het bestuur. Er werd aan energiebeperkende maatregelen een investering gepleegd van 468.000,- waardoor een aanzienlijke jaarlijkse ener giebesparing ontstaat en dat maakte de investering interessant! Vijftien jaar gele den, toen „de Vliedberg" werd gebouwd, werd nog niet zo nauw naar het energie verbruik gekeken; zelfs was er nog geen aardgas, er werd op olie verwarmd, inclu sief de 39 aanleunwoningen. In 1981 werd de reeks energiebesparende maat regelen ingezet met het aanbrengen van dubbel glas en spouwmuurisolatie. In '85 werd energiezuinige verlichting aange bracht wat alleen al goed was voor een besparing van 20.000,- per jaar. De energierekening werd ook door de Prov. griffie „zeer hoog" bevonden en van die zijde werd dan ook op matiging aange drongen, hetgeen gebeurde door de instal latie van zgn. rookgas-condensors en een warmte-kracht unit met welke jaarlijks Het eerste Damesteam van Intermezzo is er niet in geslaagd de eerste (thuis)- wedstrijd tegen van van Santen/Haag in winst om te zetten. In de eerste set zag het er veelbelovend uit en deze set werd gewormen met 15-13. De samenwerking en het vertrouwen moe ten nog worden bijgeschaafd, omdat twee nieuwe speelsters zijn ingezet Door een blessure moest het karwei met zeven mensen en een invalster geklaard worden. Dat dit nogal wat problemen op leverde was in de volgende sets merkbaar. Het ritme was eruit en het geloof in eigen kunnen, waardoor er vaak ballen niet eens werden aangeraakt en de service vaak mislukte, wat resulteerde in 7-15, 14-16, 6-15 setverlies. Met nog 21 wedstrijden voor de boeg zijn er nog genoeg mogelijkheden voor een goed eindresultaat. Dit was tenslotte nog maar het begin. 96.000 kWh elektriciteit wordt opgewekt. Behalve die energie wordt nog warmte geproduceerd die ingepast wordt in het centrale verwarmingscircuit. Voorts wer den aan en in de aanleunwoningen een aantal voorzieningen getroffen, dat alles goed voor een besparing die in '85 zelfs een kleine anderhalve ton bleek te zijn! In ongeveer drie jaar tijds zal de investering zijn terugverdiend, aldus dhr. van Velzen, die niet verheelde dat de gepleegde kapi tale investering best hoofdbrekens heeft gekost. Van dhr. Boone kreeg het bestuur er complimenten voor: „indrukwekkend, een goede en kreatieve zaak!" waardeerde de Gedeputeerde en hij deed er een boekje over open hoe moeilijk het is het bejaar denbeleid in de Provincie met een krapper wordende begroting nu 320 miljoen te sturen. „Te weinig om een nieuw beleid te voeren", stelde dhr. Boone vast; van daar ook de noodzaak „de Vliedberg" een structurele bezuiniging van 3% op te STELLENDAM Ophalen oud papier Op zaterdag 11 oktober a. s. wordt door de financiële commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opgehaald. Wij beginnen om 8.30 uur op Molenkade en om 9.00 uur zowel in de Nieuwe weg als Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig gebundeld gereed? ï>e overige uitslagen zijn: Meisjes B2 - HoUemare2-2 Meisjes Al - Ibis3-1 Jongens C - Ibis3-0 Jongens B - sv Kwiek3-0 Jongens A - Ibis0-3 Heren 3 - Ibis 43-0 Heren 2 - Ibis 22-2 Heren 1 - Ibis 33-0 Dames 2 - SVH1-3 Volgende week speelt Intermezzo alleen maar uitwedstrijden. Dhr. Boone met bestuurders en genodigden in de verwarmingsruimte. leggen. „Minister Brinkman zal moeten oppassen niet verder te gaan met diep ingrijpende maatregelen in het verzor- gingsbeleid", waarschuwde de Gedepu teerde, aantekenend dat de provincie Zuid Holland qua bezettingsgraad van verzor gingshuizen toch al duidelijk onder de landelijke norm zit. Het is daarom dat Zuid Holland als enige nog enkele nieuwe verzorgingstehuizen bij mag bouwen waar van een deel door de bestaande huizen betaald moet worden, soms door het in leveren van verzorgingsplaatsen en het plegen van bezuinigingen. Het deed dhr. Boone daarom bijzonder goed dat „de Vliedberg" zo'n besparing heeft weten te bereiken want het is afschuwelijk" zo betoogde hij, dat er in een Provincie als Utrecht zelfs 25 tehuizen zullen moeten worden gesloten. Toch nog in gunstiger omstandigheden verkerend verklaarde dhr. Boone zich gaarne bereid mee te denken over verdere kreatieve oplossin gen waar het het flankerend ouderenbeleid betreft. Wellicht zal dat beleid worden gedecentraliseerd van de Provincie naar de gmeenten waarbij zo zegde dhr. Boone gaarne toe de Provincie bereid is de gemeenten zoveel mogelijk steun te verlenen. „Hier hebt u in elk geval een zeer kreatief en goed beleid gevoerd!" zo waardeerde dhr. Boone „de Vliedberg" bestuurderen wie hij veel succes met de gepleegde voorzieningen toewenste. Fietsenspecialist Sommelsdijk Tel. 01870 - 2430 SINT ANNALAND Geslaagd Ella van 't Hof uit Sint Annaland slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht cum laude voor het doctoraal examen literatuurwetenschappen. Aardappelveiling van donderdag 2 oktober 1986 Bintjes gewone 0,12 - 0,17. Bintjes bonken 0,23 - 0,27. Bintjes drielingen 0,11. Bintjes kriel 0,58 - 0,60. Eigenheimers gewone 0,31 - 0,31. Irene gewone 0,28. Pilstar gewone 0,28. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: negen en zestig ton. Zaterdag 11 oktober van 's morgens 10 tot 12 uur zet de fam. Lagendijk, Marijke- weg 32 in Ouddorp het tuinhek wijd open. De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (K.M.T.P.), afd. Goeree- Overflakkee houdt dan n.l. weer haar inmiddels traditionele Groenruilbeurs. Zoals wellicht bekend is, kan men er alles op groengebied onderling ruilen, van tuin- en kamerplanten tot stekjes, bol letjes, zaden etc. U kunt er dan misschien net dat ene plantje, waar u al zo lang naar op zoek was, bemachtigen. In elk geval worden er veel groen-ervaringen in een gemoedelijke en leerzame sfeer uitge wisseld. De koffie staat ook weer klaar, er is voldoende parkeergelegenheid en de K.M.T.P.-vlag wappert u tegemoet! Mocht u nog geen kennis met het werk van de Mij. gemaakt hebben, op deze morgen wordt alle informatie gegeven over onze aktiviteiten. Komt u eens langs, u zult er vast geen spijt van krijgen! Voor uw agenda: Zaterdag 11 oktober 10-12 uur, Marijkeweg 32, Ouddorp. PLANTENRUILEN. Op D.V. 11 oktober hopen we ds. Wes terhout in ons midden te hebben. We willen ons dan samen bezighouden met het thema: „Jong-zijn en geloven in deze tijd". De dominee zal een korte inleiding houden en daarna zullen er vragen worden gesteld aan een forum. We stellen het natuurlijk zéér op prijs, als jullie óók met vragen komen! Schroom niet om ze te stellen! Natuurlijk is onze zaal in „De Ark" weer om 19.30 uur open en zijn alle jongeren van 16 jaar en ouder weer van harte welkom! Groep la) Uitslagen 3e ronde: K. V. d. Nieuwendijk - A. Roon.O - 1 W. van Rossum - H. van Oostenbrugge0-1 C. van Ast - A. BoUeman0-1 L. Koese - K. Hameetemanafg. T. Draper - W. Breeuwer1-0 Nagekomen uitslagen: L. Koese - A. RoonVi-Vi W. Breeuwer - H. van Oostenbrugge.V1-V2 C. van Ast - T. Draperafg. Groep Ib) Uitslagen 3e ronde: R. Leydens - D. HameetemanO - 1 P. van Rhee - G. Sellathurai1-0 K. Tanis - W. van Huizen1-0 J. van Gosliga - H. van Meenenafg. J. Gottschal - G. J. Zonneveldafg. Uitslagen 4e ronde: W. van Huizen - R. Leydens1-0 H. van Meenen - P. van Rhee0-1 G. Sellathurai - K. Tanis0-1 D. Hameeteman - J. Gottschal 1 - O M. Leydens - J. van Gosligaafg. G. J. Zonneveld was vrij. Opgemerkt dient te worden dat in Groep Ib alle partijen tot nu toe beslist zijn (dit geldt ook voor de drie afgebroken partijen). Uitslag RSB competitie: SV Stellendam - De Penning2-6 Wat installateur Jaap Tieleman uit Middelhamis in augustus, t.g.v. zijn jaarlijkse verwarmingsshow beloofde is hij vrijdagavond nagekomen. Eén van de kopers van een nieuwe kachel zou het daaraan bestede bedrag terug ontvangen en het laat zich verstaan dat de ruim honderd kopers van een nieuwe haard verwachtingsvol het formulier hebben ingevuld. Uit die honderd inzendingen heeft notaris Schuring vrijdag de winnende naam getrokken; het bleek de fam. drs. Beijer r.a. (van register accountant) te Oude Tonge te zijn! Nog wonen zij in de Julianastraat maar in de Schoolstraat wordt een woning voor hen gereed gemaakt en daar is de BARBAS inzethaard die ze kochten voor bedoeld. Vrijdag mochten ze vernemen dat hen het aankoopbedrag zal worden geretourneerd en dat maakte het jonge stel extra gelukkig bij het geluk dat hen toch al ten deel valt maar wat door de pose van mevr. Beijer nog wordt verhuldHet prachtige».bloemstuk dat ze tevens kreeg zal zeker ook een plaats in de woning aan de Schoolstraat krijgen. Jaap Tieleman (op de foto rechts) feliciteerde hen hartelijk en toonde zich dik tevreden over de plaats waar de gratis kachel terecht is gekomen...! SINT ANNALAND Opbrengst koUekte De te Sint Annaland gehouden PIT-koUekte bracht 365,55 op. Dat was ruim tachtig gulden minder dan vorig jaar. Thema-avond tienerwerk 12 - 16 jaar Door de HGJB in Zuid Holland wordt op D.V. dinsdag 28 oktober 1986 een thema-avond georganiseerd. Op deze avond zal het thema: „Gevraagd om door te geven? Ja, maar hoe?" besproken worden. Enkele vragen waar we bij stil zullen staan zijn: Hoe geven wij op de tienerclub het Woord van God door? En wat geven wij door? De avond is bedoeld voor de leiding gevenden van clubs voor 12 - 16 jarigen. U bent hartelijk welkom. Plaats: Hervormd Centrum, Korte Dij 12, Schoonhoven. Aanvangstüd: 19.30 uur. Voor meer informatie en/of opgave: Reg. Centrum HGJB, 01823-3990. Contactavond voor ambtsdragers in Z. Holland Op D.V. woensdagavond 22 oktober 1986 om 19.30 uur, wordt er in de aula van de Willem de Zwijgerschool in Schoonhoven een contactavond voor ambtsdragers gehouden. Het thema van deze avond is: De kerk en de vrije groepen. Dit thema wordt ingeleid door ds. C. A. Korevaar uit Rotterdam' Predikanten, (jeugd-)ambtsdragers wor den opgewekt zich te bezinnen op allerlei vragen, die zich aan ons opdringen wan neer jongeren de kerk verlaten en zich aansluiten bij vrije groepen. Voor opgave en meer informatie: HGJB Zuid Holland (Schoonhoven) Tel. 01823-3990' TE KOOP Tel. 01820-18933 Kees Storm meteen: Bot de kuipersbaas. Men geeft hem gelijk. De grond Hoor ik het goed, Jan, goed zestig kantjes? hier is erdoor gewijd, zoals ze door de pekel is gedrenkt. Ja, goed zestig kantjes. Kees. Meteen maar verkopen? wordt gevraagd. VERVOLGVERHAAL Door Fenand van den Oever - 23 - G.F.CallenbachB.V.—Njjkerk Hè, haring, zoveel haring, nóu.... De veroordeling is er meteen. Nog voor er één ton op de wal is. Dat kan niks zijn. Mensen, natuurlijk stokken, vel over graat, wordt gemompeld. Die wil niemand eten. Ze maken vast. Het lossen begint meteen. Ze lossen even met de hand. 't Is de moeite niet om daarvoor stoom op de donkey te zetten. De schenkelhaken gaan om de tonnen, dan de lijnen strak, halen maar. De oude zangen galmen over de haven: 't Is er de breugom en de bruid. Ze motte er allebei nog uit. Hand-op, hijs-op en d'r uit.... 't Is er nog vijf, 't Is er nog vijf. Hou je touwen dan maar stijf Strakkiesgajenaarjewijf.... De vaten worden op de kant gerold. Een paar kuipers slaan ze open. Er is gedrang. De kuipersbazen der handelaren, voornaam, witte sloven voor, kousen tot over de knieën, stappen naar voren. Ze kijken, ze knijpen erin, halen het bovenste laagje weg, ze ruiken eens. Ze moeten erkeimen: mensen, dat is verrukkelijk mooi goed voor de tijd van het jaar, de zee ligt erop. 't Is of die dode winterse kant gaat juichen. Haring, zegen en bewaring voor Vlaring, zegt Aai Ja, meteen verkopen! Samen Albertien en hij gaan ze naar de afslag. De stemming is zenuwachtig. Wanneer werd hier om deze tijd van het jaar haring geveild? In zijn bank gezeten jaagt Arend-Michiel, de haring roemende, de kooplui op. Zijn vangsten verkopen kan hij hij weet hoe ervoor geploeterd is, duizenden keren heeft hijzelf in nacht en ontij aan de vleet gestaan. Zestig kantjes is een druppel op een gloeiende plaat. Albertien is in haar sas. Aan haar laat hij het beschrijven over. Ze wakkert ook, zodra hij ophoudt, aan en ze jaagt op. Heren, in geen weken is er een kantje te koop, sla je slag.... Ze doen het. Als ze haar afslagboek sluit, blijkt het minste kantje ruim honderd gulden te hebben opgebracht. Als blije kinderen hollen ze naar het kantoor terug. Een want- wagen, met twee dampende paarden ervoor, gaat voorbij. Direct naar de taanderij met de netten. Wat een vreemd gezicht om deze tijd van het jaar. Wat een heerlijk gezicht. D'n heer, die natuurlijk gewaarschuwd was, kwam ook. Hij liet zich met een vigilante naar de kant rijden. Dat moest hij zien. Met Arend-Michiel liep hij naar de Ongedurigheid, 't Schip lag er best bij, prees hij. Samen stonden ze bij de vaten. Aai Bot moest er één openslaan. D'n heer wou de haring zien. Hij nam er enkele in zijn hand. Wat een spulletje. Hij kon er geen geen genoeg van krijgen. Of ik een paar jaar jonger geworden ben, zei hij en er lag een glans van blijdschap op zijn gerimpelde gezicht Hoe had hij eens kuimen denken nooit meer naar de kant te zullen gaan. Arie Hoogendijk van de Dogger en Levy van Gelderen van de V.M. V. Visserijmaatschappij Vlaardingen twee zeer ondernemende reders, lieten gauw nauwe netjes klaarleggen om aan hun beugers mee te geven. Maar er mocht tegen de buitenwacht niet over ge sproken worden, waren de orders van 't kantoor voor de schuurbaas. Dat was de manier om het gauw over- breed te krijgen. Ze zeiden langs de kant van Arend-Michiel van Roon: maakt die vent nou haring of vangt-ie ze. Men schudde het hoofd. Als die man maar niet ging denken, dat hoogmoed niet voor de val kan kómen. En Arend-Michiel ging zijn gang, voor de mensen of het hem nauwelijks beroerde. Maar toen hij na het vertrek van de Ongedurigheid 's avonds thuiskwam na drie dagen vol barstende spaiming kon hij niet meer. En dit was nog maar het begin; hij wou meer, veel meer. Sommigen denken: we zijn er. Hij weet, dat ze er nog lang niet zijn, nog lang niet. Waar een wil is, is een weg, zei moeder altijd. Ze had wel gelijk. Maar hij ervaart nu, dat het zoeken van de goede weg zo moeilijk is.... Hij gaat, na het eten, niet naar kantoor, maar naar zijn kamertje boven. Zonder wat te zeggen. Als Albertien later een kop thee brengt, ziet ze hem zitten. De lamp is gedoofd, het hoofd rust in de handen, de ellebogen zijn op tafel gepoot. Hij staart maar naar buiten. Ze denkt even, dat hij huilt, maar ze twijfelt. Ze zet alleen het kopje neer en zacht sluipt ze weg. Op de trap mompelt ze tegen d'r eigen: beste jongen, rusteloze vechtersbaas. Ze denkt veel meer. Maar ze zegt veel minder. Ze zou wel even terug willen gaan en zo maar vertroostend de hand door zijn weerbarstige haar willen strijken. Maar ze doet het niet IX ij één reisje met de Ongedurigheid moest het voor Wijnand Hoogendijk blijven. Jan Zeven huizen en Wijnand hadden het best met elkaar kunnen vinden. Bij het azen, schieten en halen was Wijnand het eerste boven want voor spek en bonen mee-varen kon hij niet, maar hij voelde zelf wel, dat het werk buitengaats voor hem nu te veel was. Dit openlijk erkeimen zou hij echter nimmer. Daarom verbood Arend-Michiel het kortweg. Op zijn manier weliswaar. Hij zei alleen: Ik heb je hier te hard nodig, Wijnand. Nou, daarmede maakte hij het zo op het oog aannemelijk. Het was niet helemaal waar, want de vleet voor jonge Jacob van Leeningen maakte hij desnoods zelf wel gereed. Hij wilde niet, dat Wijnand iedere avond tot laat op de zodler bezig was, zei hij ook nog.... Eigenlijk vertrouwde hij dit karwei maar aan één man toe. Die ene was hij. (wordt vervolgd)

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 2