EHAI1DEf1-f1IEmi/5 Trio-concert te Sommelsdijk door 2 koren en orkest j Herfstglorie Kon. fanfare „Apollo" te Goedereede schaart zich onder de eeuwelingen Veel wetenswaardigheden op Femina Rotterdam Verantwoording Woord Daad' Streekvergadering mannenvereniging jimniiiiiiiiiiiiMiiiiiiiii MEDISCHE DIENSTEN idlUmiHiPMIM^MHiMi Herdenking op 10 en 11 oktober a.s. 3e Blad VRUDAG 3 OKTOBER 1986 No. 5536 Het mannenkoor „Ons Koor" geeft op 11 oktober een concert in de aula van de Technische School. Het zal een b^zonder afwisselend concert z^n, waar een drietal verenigingen aan deel nemen. Nu het koor ruim eenjaar onder leiding staat van Willem Chr. Meyboom geeft dat in een vereniging toch weer wat andere ideeën en uitgangspunten. Het Voome's Mannenkoor dat ook onder leiding staat van de heer Meyboom treedt voor het eerst op in Middelhamis. Het koor telt ruim veertig leden en heeft onder leiding van de heer Meyboom de laatste jaren een opgaande lijn gemaakt, waardoor het dan ook vorig jaar promoveerde tijdens het Nederlands Koorfestival. „Sempre Crescendo" staat onder leiding van Arie Stolk en was gaarne bereid mee te werken aan het concert. Doordat beide dirigenten elkaar goed liggen is er een mooi programma samengesteld. Op alle mogelijke manieren zal deze avond worden samengewerkt. Koren alleen, Koren samen met Blazers, Koren met Orkest en natuurlijk ook enkele muzikale spetters van het Orkest Dit concert is voor alle drie de verenigingen een mooie generale repetitie, daar zij allen naar concours gaan. De koren op 18 oktober naar het Nederlands Koorfestival in de Doelen, Sempre Crescendo naar Middelburg voor een concours. Gezamenlijk zullen dlie avond worden uitgevoerd Landerkenning van Grieg, Koor der gevangenen uit Nabucco, Die Twölf Rauber en tot slot Choeur des Soldats van Gounod. De baritonsolo in deze werken is van Lou Blind, zanger uit het Voome's Mannenkoor. De piano zal deze avond bespeeld worden door de vaste begeleidster van het Mannenkoor, Maq'an Timmer. Zij zal ook nog een solo ten gehore brengen op de piano. Ditzelfde concert wordt op 15 november in Brielle uitgevoerd. Voor de liefhebbers van zang en muziek is dit een unieke avond om bij te wonen. De toegangsprijs is slechts 5,- p.p. De aanvang van het concert is om acht uur. Kaarten zijn verkrijgbaar in de voorverkoop bij de Rabobank Middelhamis-Sommelsdijk en 's avonds aan de zaal. De Penningmeester van Woord Daad ontving tijdens het derde kwartaal 1986: Van Ned. Herv. Gem688,00 Van de Herv. Zendingscommissie39,80 Uit een kollekte van De Vliedberg200,00 Van de Prins Mauritsschool, Dirksland700,00 Uit de opbrengst van de Delta Flora5003,70 Rente van de bank19,52 Uit de verkoop van wenskaarten105,50 Totaal6756,52 Allen, die hiertoe hebben bijgedragen: HARTELUK DANK! Giften voor het werk van Lia Jongejan e.a. op Haïti kunnen worden overgemaakt op giro 5620184 ofbanknr. 3613.13.722 tn.v. Woord Daad Goeree Overflak- kee. Wie belangstelUng heeft voor een cas settebandje van de Korendag 1986 krijgt dat toegestuurd na overmaking van 12,50 1,50 verzendkosten (met duidelijke vermelding van naam en adres) op genoemde giro- of bankrekening. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 5 oktober 1986 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. M. A. Jansens, emeritus predikant te Tholen en, 18.00 uur eer waarde heer A. Key te Krimpen a.d. IJssel - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur lees dienst. Op D.V. donderdag 9 oktober 1986 zal de streekvergadering worden gehouden van de Ned. Herv. Mannenverenigingen op G. G. op Flakkee. De plaats van samen komst is het Hervormd Verenigingsge bouw „Elim" in Nieuwe Tonge. De aan vang is om half acht. Onze bondsvoorzitter, ds. G. H. van Kooten uit Delft, zal die avond spreken over: Onze plaats vandaag in de Kerk". Na het referaat is er gelegenheid tot het stellen van vragen. Gezien de actualiteit van het onderwerp rekenen wij op veler komst. Uiteraard zijn ook dames en niet-leden/ belangstellenden van harte welkom. Tot ziens in Elim! De vuurdoom gloeit, gloeit van het bessenvuur jij dat aangestoken door de zon wat koud is wil verwarmen. ilfj De vuurdoomstruik strekt wijd en zijd de armen I ze heeft zich vastgehecht aan onze buitenmuur. iji: Ik warm mij aan de glans van het oranje rood dat door de zon bestraald verrukking geeft, een feest is voor de ogen. ïij De herfsttuin ligt daar stil en nauw'lijks windbewogen IJ lli: Het is of zomerzon nog met het afscheid draalt. ijij iji: Waarom geeft scheiden van wat schoon is altijd weemoed Ji: en verdriet?.. •i; 'k Zie kleurige vlinders om de laatste zomerbloemen zweven Het zijn chrysanten en wat asters die de tuin nog kleur en aanzien geven. IJ: Toch wie gelooft die weet, dit is het einde niet. Ij Zoals de vuurdoom met haar glorieglans de weemoedssfeer Jii doorstraalt j^ iji laat zo de vlam van hoop doorstralen ons verwachten iij ^j De hoop op Hem die nooit beschaamt, vervullen de gedachten i;: |i De nieuwe aarde komt, de prijs is reeds betaald! iij 1 LANERTA van viljdag 3 oktober 1986 t/m zondag 5 oktober 1986 ARTSEN Middelharnis - Sommelsd^k: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Dogterom, tel. 01870 - 2121. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant: van vrijdagavond 19.00 uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter H. O. Zoon, tel. 01877 - 1262. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter P. J. Bulthuis, tel. 01879- 1367. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter M. de Jager, tel. 01875-1301. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter H. P. Maas, tel. 01871 - 1269. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefooimummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts van Overbeeke, tel. 01877 - 1457 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441; L. Tjebbes, Middelhamis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870 - 2897; G. J. C. Wennink, Oud- dorp, tel. 01878 - 1538. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 -1440 Den Bommel01871 - 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 -1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877-1234 Middelharnis/Sommelsdijk 01870-2300 Nieuwe Tonge01875 -1390 Ooltgensplaat01873 - 1310 Ouddorp01878 - 1321 Oude Tonge01874- 1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 -1296 STICHTING MAATSCHAPPELUK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870 - 5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00 13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883-10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. Stichting voor Gezinsverzorging op Goeree-Overflakkee Voor gezinsverzorging in: Nieuwe Tonge Stad aan het Haringvliet en in de Gemeente Oostflakkee spreekuur iedere werkdag van 8.30 tot 9.30 uur. Tel. 01874 - 1612, Julianastraat 9, Oude Tonge. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 OPVANG van SLACHTOFFERS BU MISDRUVEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel.01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlük Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. De mythologische god der „scho ne kunsten" heeft in Goerees' Koninklyke Fanfare „Apollo" al een eeuw lang een waardig naamgenoot. Van „Apollo's" muzikanten, die zich opmaken om op vrgdag en zaterdag 10 en 11 oktober het eeuwfeest van hun fanfare te vieren moge be kend zijn dat ze de muziekbe- oefening heel serieus betrachten terwijl hen anderzijds, als „'t blazen" is gedaan de jolijt niet vreemd is. In deze herdenkings dagen gaan veler gedachten te rug naar dirigent Vernooijs te Middelharnis die de fanfare der tigjaar dirigeerde en naar tal van muzikale hoogtepunten leidde. Ere-dirigent Vernooijs zal bij zonder welkom zijn op de re ceptie; „wat een vent was dat....!" mijmert de 70-jarige bassist Leen Roos over die tijd. Met hem en secretaris Theo Brugge- man, resp. 56 en 27 jaar lid, zagen we op een deel van „Apollo's" geschiede nis terug. „Vroeger lag het zo'n beetje voor de hand datje als jongeman naar de muziek ging, als je tenminste van muziekbeoefening hield en het vereni gingsverband je aantrok", zo zag dhr. Roos op zijn entree bij „ApoUo" anno 1930 terug. Werp hem niet tegen dat het toch niet altijd leuk geweest kan zijn elke Koninginnedag weer aan te moeten treden: „Dat was nou altijd een féést, verzekert hij; je voelt je op zo'n dag altijd als een prins!„Zolang wij er niet waren zag je op zo'n dag niemand op straat!" De echtgenotes...?, ja die waren dan veel alleen „maar daar gaven wij op dat moment niet om", bekent dhr. Roos en hij is het er helemaal mee eens dat t.g.v. het 100- jarig bestaan van „Apollo" de dames nu eens een welverdiend compliment krijgen voor de vele avonden (2 per week) en de meerdere dagen dat hun mannen in de meest letterlijke zin met de muziek mee waren tot in het Franse Vichy toe. „Wij horen bij Goerees' bevolking en Goerees' bevolking hoort bij ons", zo verwoordt dhr. Roos de onderlinge verbondenheid die tijdens de herden kingsdagen weer zal blijken wanneer de Stichting „100 jaar Apollo" alle muzikanten een nieuw uniform aan biedt, inclusief de leden van het in 1984 opgerichte Jeugdorkest 60 in getal. Nooit eerder is „Apollo" zo sterk bezet geweest terwijl het korps een aantal jaren geleden nog als een vlammetje uit dreigde te gaan toen het kerkevolk werd gemaand zich geheel van de muziek te distanciëren. „We hadden een hele leegloop", stelt dhr. Roos spijtig vast, maar gelukkig voor het voortbestaan van „ApoUo" is er nu weer voeding vanuit het Jeugdorkest. Wel betekende het dat uit de Vaandel- afdeling (30 jaar een Ie prijs, 8x naar het topconcours) een stap terug moest worden gedaan naar de klasse Uit muntendheid, waarin overigens een uitstekende partij wordt meegeblazen. Nog eens terug naar de lange tijd waarin dhr. Vernooijs de fanfare diri geerde. „In z'n jonge jaren stond'ie als een tijger te dirigeren!" herinnert zich dhr. Roos en hij verzekert dat dhr. Vernooijs ook als een topman afscheid nam toen verder dirigeren hem i.v.m. zijn leeftijd bezwaarlijk werd. De diri gent voelde best voor wat plezier en daarover kunnen kostelijke anekdotes worden verteld. Als er gemusiceerd moest worden verwachtte hij echter discipline en hij kon fel uitvaren als daar een loopje mee werd genomen. Dat probeerden eens de laatste drie muzikanten van het korps toen een mars door het stadje werd gemaakt. De drie waren zozeer toe aan een sanitaire stop dat ze op een scherpe straathoek achterbleven teneinde daar te doen wat nauwelijks meer uitstel dulden kon. Wat heeft'ie gebulderd, de dirigent toen hij al direct hun afwezigheid be merkte terwijl de kleine boodschap nog lange niet was gepleegd.... De twee met wie we spraken bekennen het eerlijk 't zou ook moeilijk "te ontkennen zijn dat „Apollo's leden een borteltje nooit hebben geschuwd maar Theo Bruggeman heeft daar een sluitende verklaring voor door vast te stellen „da'je mit een droage kele niet blaeze kan!" Meer nog dan van de neut en de leut houden ze van de muziek waarover ze met vervoering kunnen praten. Zeventig jaar is'ie nu, dhr. Roos en hij hoopt het nog enkele jaren vol te houden. Als zich een jongere bassist aandient zal hij gaan: ,Ja.... bevestigt hij op z'n Goerees, „dat zal me zeker piene doewe mar 'k doewe liever m'n eige-, dan m'n korps zeer...! Foto uit 1961 toen „Apollo" het 75-jarig bestaan vierde. Aan het woord is wijlen dhr. D. Bruggeman, vele jaren lang verdienstelijk voorzitter. Links de toenmalige Commissaris der Koningin Mr. Klaassen. Van 3 t/m 12 oktober wordt in Ahoy Rotterdam de 39e Femina familiebeurs gehouden. De deel name is zo groot dat de zes pavil joens van het Ahoygebouw ontoe reikend waren om alle stands een plaats te bieden zodat zelfs een tijdelijk paviljoen werd opgezet en ingericht. Uit de map met wetens waardigheden over wat er allemaal te zien is knipten we er een aantal: Wonderpleister: tweede huid Op de Universiteit van Pittsburgh USA is in samenwerking met het Amerikaanse farmaceutische bedrijf Squibb een nieuw soort verband ontwikkeld. Vroeger meen den artsen en verpleegkundigen dat ver band moest „ademen" als het bescher ming moest bieden voor oppervlakten met beschadigde of verdwenen opperhuid. Het nieuwe wondverband, dat in Neder land „Wonderpleister" heet, doet dat juist niet. Het laat lucht niet door en kleeft aan de wond, zowel op droge als op vochtige plekken van het huidoppervlak. Dat blijkt de genezing sterk te bevorderen: de wond droogt niet uit, er vormt zich geen korst, bacteriën van buitenaf kunnen niet door dringen. Het materiaal van de Wonder pleister gaat in het wondgebied over van vaste naar vloeibare vorm; er wordt dan een soort kunstblaar gecreëerd die ver zachtend werkt. Omdat het wondgebied niet uitdroogt kunnen nieuwe cellen zich snel vermeerderen en vindt spontane ge nezing in ongekend snel tempo plaats. In Nederland zijn met Wonderpleister proe ven genomen in o.m. het Brandwonden centrum in Beverwijk en tijdens de Nij meegse Vierdaagse. De resultaten waren frappant. Het Wonderpleister wordt op Femina gedemonstreerd door de Conva- Tec, een divisie van Squibb (stand 6074). Gezonder slapen Een matras/bed „op maat" naar me dische en/of persoonlijke gegevens, met zonodig alle bijzondere aanpassingen, dat is wat OBAS, een bedrijf uit Kerkrade, op Femina aanbiedt (stand 2035). OBAS staat voor: Orthopaedic Bedding Advisory Service. Bij het (met de hand maken) van de bedden gaat OBAS er van uit dat veel lichamelijke klachten en zeker slapeloosheid zijn terug te leiden tot een ondeugdelijk bed. Hoe ziet u er uit met „haartoevoeging?" Hairfusion is een (door o.a. oud-voet- baller Ruud Geels bekend geworden) me thode vanhaartoevoeging". Kale en ka lende mannen die, vóór zij er hun toe vlucht toe nemen, willen weten hoe zij er na de behandeling volgens die nieuwe methode uitzien, kurmen op Femina te recht Op de stand van Hairfusion Neder land BV (6041) komt een beeldscherm, waarop geïnteresseerden zichzelf kunnen zich met verschillende modellen haar toevoeging. Warmte uit een palqe Onder de naam Poco komt uit Japan een warm wintemieuwtje naar Femina. Het gaat om een klein pakketje 13x9 cm) dat zonder vuur of batterijen een aangename warmte uitstraalt. Als het pakje is geopend hoeft het alleen maar even te worden geschud en het fungeert 24 uur lang als privé-kacheltje bij werk en sport buitenshuis: vissen, schaat sen, skiën, kamperen, pech onderweg, op de fiets of brommer, in de bouw, bij hét wachtlopen enzovoort (stand 6055). De aardappel, onze gezonde „opschepper" De aardappel komt duidelijk in beeld op de Femina. Het Nederlands Voorlich tingsinstituut voor Aardappels (NIVAA) legt de consument uit wat er allemaal te koop is op aardappelgebied en ruimt tege lijkertijd een veelverbreid misverstand uit de weg. Veel consumenten weten nog steeds niet dat er in ons land een heleboel verschil lende prima aardappelrassen te koop zijn. Niet dat alle 150 Nederlandse rassen bij de groenteman te koop zijn, maar naast de Bintje en de Eigenheimer zijn er heel wat andere zeer smakelijke rassen ver krijgbaar. Het NIVAA toont en vergelijkt in het Proeftheater zes verschillende aardappel soorten: Bintje, Eigenheimer, Irene, Doré, Eersteling en Alpha. Daarbij geeft men informatie over de eigenschappen van de diverse rassen: over smaak, kleur, bewaarbaarheid, kookkwa-' liteit en geschiktheid voor fritesbereiding. De NIVAA-presentatie van het uitge breide assortiment Nederlandse aard- appelenprodukten geeft een beeld van de laatste ontwikkelingen op dit gebied. Het is lang niet alleen meer voorgebakken frites wat de aardappelverwerkende in dustrie te bieden heeft. Naast aardappel- kroketten of pommes parisiennes komen er de laatste tijd zeer geraffineerde nieuwe produkten op de markt Het zijn kant en klare produkten, op smaak gebracht met uitgekiende kruiden melanges en soms gecombineerd met bij voorbeeld kip of vlees. SINT ANNALAND Uienveiiing van dinsdag 30 septem ber 1986 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 18,30 - 18,90. Uien drielingen, maat vijf en dertig/veer tig opwaarts, klasse twee N.L. 15,50. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: honderd en acht ton. Een nog steeds veel voorkomend mis verstand is, dat de aardappel een dik- niaker zou zijn. Op Femina maakt het NIVAA duidelijk dat de aardappel juist een gezonde opschepper is, onmiskenbaar in het dieet en goed voor de slanke lijn! Wijn wint aan populariteit Tot de geneugten van het leven kan zeker ook een verantwoord en veilig gebruik van alcohol worden gerekend. Namens het Bedrijfschap Slijters laat een slijtersinfor- matrice in het Proeftheater op Femina de bezoekers meegenieten van een heerlijk wijntje of een pittig Neerlands gedistil leerd drankje, al dan niet verwerkt in een cocktail. Met veel informatie begeleidt zij hen graag op een snelle reis door een aantal (wijn)landen. Wijn is een produkt dat nog immer aan populariteit wint; niet in het minst door de vakanties in tal van wijnlanden. In 1970 dronk de Nederlander nog 5 liter wijn per hoofd van de bevolking. In 19 85 was dit al ruim 16 liter. Bij wijn hoort echter deskundige voor- Uchting. Je koopt een fles niet zómaar tussen de wasmiddelen vandaan. De ad- viseur/vakspeciaUst bij uitstek is daarom de slijter-wijnhandelaar. Door de hoge accijnsdruk loopt het ge bruik van binnenlands gedistilleerd iets terug, mixdranken en likeuren zijn echter in opkomst. Ook in die assortimentsgroep bewijst de slijter opnieuw dat hij aan alle smaken tegemoet kan komen. Nederlander eet tien kilo kip per jaar De Nederlander eet steeds meer kip. De laatste consumptiecijfers tonen aan dat we per jaar per hoofd van de bevolking 9,9 kilo braadkuikens verschalken. De totale pluimveevleesconsumptie (dus inklusief soepkip, kalkoen, eend e.d.) is zelfs 11,9 kilo. Die sterk toegenomen trek-in-kip is vooral te danken aan het Produktschap voor Pluimvee en Eieren dat uit een blijkbaar onuitputtelijke bron recepten voor nieuwe pluimveevlees- en eierge- rechten put. Het produktschap draagt die recepten uit in inspirerende kookboekjes en recepten folders, op scholen en in de eigen voor lichtingskeuken in Zeist. In het Proeftheater wordt een reeks be kende en minder bekende gerechten met kip, kalkoen en eieren aan de bezoekers „voorgeschoteld". Wie trek heeft mag proeven: alles is kiplekker! 'it<5>^v^M^v5*^^<^t.^^c^^t.^(^'K^^t^^t^>^t^t^^t.^^^^^i^>^ï^>^^^>%t.,^i.<5?'i.^£::>^^,,i^L,^vS^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 9