I I I I I I Klompen in een dubbelrol Visser Premie voor inwoners van „tipgemeente Middelharnis bij verkoop industriegrond ^feria-(,(ïq Op Deltahoogte 2 cent per liter extra korting Garage Knöps b.v. Mobilstation De Ronde Boom VAN KABELSCHOENTJES TOT KOEVOETEN Forse inbraak in Middelharnis Oranjevereniging „Ooltgensplaaf^ i fiamiSseinAH Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Stelle de beste In „Nacht van Klundert" Citroen - Hesselink Video filmen is een peuleschil met hiubredïïtse ARENSMAN OPEN JEUGDWERK Expositie in Galerie „De Vloeiplanke" Cursus kustnavigatie in Ouddorp S9e Jaargang VRUDAG 3 OKTOBER 1986 No. 5536 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Zomaar een foto. Een gevel in Willem stad. De stormvloedstanden vanaf 1775 tot en met 19 5 3 zijn er op aangebracht D e laatste verreweg het hoogst. Commentaar overbodig. Wie het meemaakte weet wat deze kille getallen vertellen. Wie het over leefde. Het ene geslacht gaat, het vol gende komt. Met de tijd helen de wonden. Ongetwijfeld blijven er echter littekens. En die kunnen geducht schrijnen. Zo heeft elke medaille een keerzijde. Zo heeft elke gebeurtenis een aanleiding. Daar mogen we best rekening mee houden als morgen zaterdag 4 oktober de Oosterscheldewerken in gebruik worden genomen. Er is teveel gebeurd om uit bundig feest te vieren. Dat neemt niet weg dat er reden is om er bij stil te staan. Hoewel de Deltawerken nog niet voltooid zijn, is dit wel het laatste grote werk dat afgeleverd wordt. Ook het grootste. En dat is niet toevallig. De aard van deze werken bracht met zich mee dat men van klein tot groot werkte. Van be schermd gebied tot direct aan het zee waterfront. Al doende leerde men. Al doende paste men aan. De oorzaak is bekend: de grote water vloed van 1953, 1835 slachtoffers, 200.000 ha grond onder water, 35.000 stuks vee verloren gegaan, het land verzilt In die dagen werd de geest die door het Zeeuwse wapen wordt gesymboliseerd waardig over ons hele volk. Het wenste mee te worstelen, om boven te komen. Dat niet alleen, in de Deltawet werd een herstelprogramma opgezet dat er toe moest leiden dat het nu getroffen gebied in de toekomst een minimale kans heeft om weer onder water te lopen. Een al veel eerder voorgesteld plan (in 1929 door ir. J. van Veen gelanceerd) werd nu uit gevoerd. Door afsluiting van de zee armen is het aantal kilometers kust dat aan zee grenst sterk verkort. Op de Nieuwe Waterweg en de Westerschelde na zijn alle gaten gedicht, althans dat was de bedoeling. Toen men aan de Ooster- schelde toe was kreeg men te doen met een maatschappelijke tegenstroom die zich vanuit milieu-, maar ook vanuit beroeps belang tegen de afsluiting van deze zee arm keerde. De uitslag is bekend. Het kabinet Den Uyl dat de beslissing moest nemen was verdeeld. De toenmalige mi nister van Verkeer en Waterstaat ging op het laatste moment om en stelde een „open" dam voor. Daarmee was een crisis bezworen. In een onwaarschijnlijk korte tijd hebben de technici toen de haalbaarheid van de oplossing doorge rekend. Toen is het gigantische karwei gestart. Het kon niet anders dan met een flink open eind, qua constructie, maar ook voor wat betreft het geld. En morgen is die dam dan klaar. Het zal lang duren voor we de eindafrekening van het totaal kunnen opmaken. De veiligheid van de bewoners stond voorop. Maar daarnaast hebben deze werken natuurlijk meer effecten. De zoet-, zoutwaterbe- heersing van het achterliggende land is veel beter geregeld. Behalve zeewering zijn de Haringvlietschuiven ook een mach tig regelmechanisme om het rivierwater via de waterweg te leiden. De strijd tegen de verzilting had dan ook succes, de toestand werd minder slecht. De Rijn- Scheldeverbinding werd een feit. Via het Grevelingenmeer werd als extra hulp middel om het zoutgehalte van de Ooster- schelde op peil te houden gebruikt. In middels ontwikkelde zich daar zo' n prach tig biotoop dat voor permanent zout werd gekozen. De Deltawerken zijn de werken van voortdurend kiezen geworden. Ongetwijfeld zal ook het baanbrekende van het werk op de eindafrekening een flinke post leveren. Onze waterstaats mensen, onze waterbouwers hebben in de voorste linie gestaan. Van ervaring, naar goed voorbereid, geprognotiseerd werk. Nu in de laatste fasen wordt gebruik gemaakt van computerscenario's en de meest vooruitstrevende electronica. En laten we dan de verkorte verkeerslijnen tussen de eilanden en de „overkant"..niet vergeten. Het isolement werd opgeheven. De recreatie werd een veelbelovende tak van bestaan. Nee, de eindafrekening is nog niet te maken. Wellicht blijft er najaren een batig saldo over. De mens, wij Nederlanders hebben toch maar goed begrepen wat het betekent bouwen en bewaren. Jawel. Maar is het alles winst? Een klemmende vraag. Journalisten die over de dam schre ven hebben dat intiutief begrepen. Zij schreven op een bijtende wijze over hen die de waterramp als een waarschuwende vinger zagen. Over hen die horen bij de doemkerken, althans volgens hun zeggen. We laten de v^'tspraak voor hun rekening, maar voeren wel als post op dat er met „het op Deltahoogte brengen" ook schade aan de ziel is geleden. Collectief en per soonlijk. Nadenken over deze bijbelse notie die alles met het pelgrimschap van de mens te maken heeft doet in ingetogen heid feesten en relativeert knap mensen werk, zonder het overigens te kleineren. tijdens de verbouwing van ons tankstation ter compensatie van het ongemak. te Middelharnis Holland is misschien nog wel in naam-, maar al lang niet meer in daad het land waar iedereen niet anders dan op klompen loopt Een flakkeese klompendrager is nog nét geen bijzonderheid maar het geklepper van klompen wordt ook op Flakkee steeds minder gehoord. De Sommelsdijker H. Knape is een van de weinigen die van zijn houten schoeisel een uitstekend gebruik weet te maken; hij geeft ze zelfs een dubbelrol! Dagelijks doet hij zijn werk, bij de EMGO, „op het klompje", maar wan neer hij niet op de been hoeft te zijn doet hij ze uit, past ze op de kop in elkaar en construeert aldus een zitje ter grootte van het loopvlak van de bovenste, om gekeerd liggende klomp. De kleinste en lichtste camcoder volautom. Q Q Q Kompleet*t 9 9 w g RWS vraagt kerken dank te zeggen Rijkswaterstaat heeft bij schrijven van de voorzitter van de projektgroep „Storm vloedkering" T. J. Visser aan de Zeeuwse kerkeraden gevraagd in de kerkdiensten van 5 oktober dank te zeggen voor de zegen die op de Oosterscheldewerken heeft gerust. Zinvol aldus dit schrijven is het ook om de slachtoffers van de storm- ramp van 1 februari 1953 daarbij te ge denken, en de 6 doden die de bouw van de pijlerdam heeft geëist. Dit zeer ongebrui kelijke projekt die de dam is, wettigde mis schien een ongebruikelijke daad om deze dankzegging te vragen, aldus het schrijven. Autu^ëilrljf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 JJ^'I-I-II-**"*) RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 PEUGEOT TALBOT Autobedrijf Tel. 01870 ,3094 MIDDELHARNIS Arensman levert alle machines en gereedschappen voor hout- en metaalbewerking, weg- en waterbouw, woningbouw en de agrarische sector. en.„Arensman heefteen eigenservice-txfdeling Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 MIDDELHARNIS - Beroepen - Door de kerkeraad van de Ger. Gem. werd uit het gestelde tweetal ds. M. Mondria van Waar denburg en ds. JMijn- ders van Veenendaal, eerstgenoemde predi kant beroepen. Wanneer U over een poosje uw buren bruinverbrand terug ziet komen van een verre vakantie of u ziet uw buurman poetsen aan een nieuwe auto terwgl u moet veronderstellen dat de man daar toe de middelen écht ontbraken, verdenk hem er dan niet gelyk van iets illegaals te hebben ge daan. Hg kan gewoon hebben.... getipt tenminste, wanneer de gemeenteraad in zgn vergade ring van gisteravond heeft in gestemd met het voorstel van het College als gemeente Middel harnis toe te treden tot de „keten van landelijke tipgemeenten". Voor de inwoners is er dan een aardige zakcent te verdienen aan.... de verkoop van industrie- grond waarvan de gemeente Middelharnis nog een lap van plm. 18 ha., tot dusver onge bruikt, heeft liggen. En daar wil ze nu wel eens af. De inwoners van Middelhamis aan wie die bijverdienste wordt geboden hoeven een koper van Middelhamisse industriegrond niet tot en met de teke ning van de koopakte te vergezellen, ach nee. Ze hoeven alleen maar de gemeente te tippen wanneer ze met enige zekerheid vermoeden dat een bedrijf van elders best voor verplaat sing naar Middelhamis geporteerd zou kunnen zijn. De gemeente treedt ver volgens met de directie van bedoeld bedrijf in kontakt en wanneer dat leidt tot verkoop van industriegrond dan wordt de tipgever in 't bezit gesteld van een premie van 5% van het verkoop bedrag. De inwoners van Middelhar- nis worden in het bezit gesteld van een Tip-paspoort, een document waarmee u niet moet proberen de grens over te komen enbij de afd. bevolking kuntu er evenmin mee terecht. Het tip-paspoort is uitsluitend geldig als document van de aktie „Tipgever" en bevat enkele tipkaarten die, ingevuld met de sug gestie, aan de gemeente kunnen wor den gestuurd. Van de gemeente ont vangt men vervolgens bericht dat de tip in behandeling is genomen en men wordt van het verloop ervan op de hoogte gehouden. Wanneer het metter daad tussen Gemeente en het getipte bedrijf tot zaken komt dan wordt de tip gever gevraagd op welke wijze hij zijn tipgeld wenst te ontvangen. De hoogte daarvan kan aardig oplopen bij de ver koop van wat vierkante meters die per stuk zo'n vijftig gulden zullen kosten. De bedoeling van de keten van tip gemeenten is om samen met gemeen ten met vergelijkbare problemen (grote werkloosheid, beschikbaarheid van in dustriegrond e.d.) op gezamenlijke kos ten een aquisitiefonds te stichten én als een geheel naar buiten op te treden waarbij tips evt aan elkaar worden doorgegeven. Maximaal mogen er twaalf gemeenten in den lande aan de keten deelnemen. Het initiatief is van het gemeentebestuur van Steenwijk, overige deelnemers zijn de gemeenten Winschoten, Bome, Gendringen, Bor- sele, Schagen, Epe, Oostburg, Helden/ Paimingen en sinds gisteravond ook de gemeente Middelhamis. De gemeente Steenwijk keerde aan tips al 40.000,- uit, gevolgd door de gemeente Borsele met 18.000,-. De grootste uitgekeer de tip was er een van 9.000,-. In de gisteravond gehouden raadsver gadering heeft Middelhamis' College de raad een krediet van 25.000,- gevraagd, voor het laten vervaardigen van tip-paspoorten, de aanschaf van 'tip-borden die bij de invalswegen naar de gemeente worden geplaatst en tb. v. het fonds publiciteitszaken. Het be drag zowel als de uit te keren premies kunnen worden geput uit het gem. werkgelegenheiasïbnós. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Zaterdag 4 oktober is het weer zover dat de startavond zal worden gehouden in „de Hoeksteen". Veel tijd is er besteed om hier een on vergetelijke avond van te maken. Hoe de avond precies ingevuld gaat worden, is nog even een verrassing. Ben je nieuws gierig geworden? Kom dan met vriend of vriendin aanstaande zaterdag om half acht naar „de Hoeksteen". Je moet natuurlijk wel 15 jaar of ouder zijn. Als we terugzien op het vorige seizoen, dan verwachten wij er nu weer velen te ontmoeten. Graag tot ziens. Het team Van 8 oktober tot 2 november exposeert in „De Vloeiplanke" de Goereese kunste naar Harald Jean Jassoy. Kenners van werk van Jassoy weten dat hij niet bang is gebaande paden te ver laten. Op deze expositie is te zien dat hij zichzelf trouw blijft en een geheel eigen weg gaat. „Experimenteel" is de toe passelijke term. Er wordt nog meer ge bruik gemaakt van plastische vormen, maar het is wel de schilder die dat doet. De behandeling van het oppervlak is duidelijk schilderkunstig. Het resultaat is een zeer beweeglijk, levendig geheel. Dat vindt ook zijn oorzaak in het uitgebeelde onderwerp: De kunstenaar in zijn fiinktie als nar; vrijelijk kommentaar leverend op onze samenleving, letterlijk tonend hoe de kaarten geschud, dan wel gestoken zijn. De bootvisvereniging „Zuid West Ne derland" vermeldt in haar maandelijks periodiek „Deltavissers" de start van een cursus Kustnavigatie voor haar leden. De cursus omvat 5 woensdagavonden. Cursusleider is de zeeloods dhr. J. Soen- veld. De cursus wordt gehouden in Ver enigingsgebouw ,J)orps tienden". Minimaal dienen zich 25 cursisten aan te melden om de cursus doorgang te laten vinden. Niet-leden die toch interesse hebben in het volgen van de cursus zouden een lidmaatschap van de aktieve Vereniging kunnen overwegen. Secretaris is dhr. A. J. de Hanse te Zoutelande, tel. 01186 - 1233; penning meester M. Visser, Oudenhoom, tel. 01882-1905. Door het pand van het „Dumppaleis" op het Zandpad via de naastgelegen kappers zaak van de Jager te benaderen, zijn dieven erin geslaagd daamit een grote partij goederen te ontvreemden. Uit kap- salon de Jager werd een videorecorder weggenomen. De inbraken werden pas dinsdagmorgen ontdekt toen beide be drijven na het weekend weer opengingen. In Middelharnis bijeenlcomst „In de Rechte Straaf' Op donderdag 3 O oktober belegt de inter kerkelijke stichting „In de Rechte Straat" een Reformatieherdenking in de Ned. Herv. Kerk te Middelhamis. Sprekers zijn ds. L. Kmijmer en ds. J. H. Velema. Aanvang 19.30 uur. Er is een uitgebreide boekentafel met zeer goede lektuur aanwezig. OOLTGENSPLAAT Het is inmiddels al weer enige weken geleden, dat het vijftigjarig bestaan van bovengenoemde vereniging werd her dacht en het nu goed leek de balans op te maken, zowel in financiële als in figuur lijke zin. Wat het eerste betreft is men er redelijk goed in geslaagd de eindjes aan elkaar te knopen en dat is gelukt dankzij leden/do nateurs, door giften van bedrijven, in stellingen, particulieren, 'n gemeentelijke subsidie en de verkoop van loten. Aangaande de aktiviteiten e.d. welke die dag, 13 september, werden gehouden, mag men constateren, dat ze ronduit ge slaagd zijn, al was de avond-regen wel 'n spelbreker, hetgeen niet verhinderde, dat het vreugdevuur goed brandde! Zeer erkentelijk is men het Gemeente bestuur van Oostflakkee, dat veel mede werking heeft verleend en 'n receptie aanbood, waarbij de vereniging uit handen van burgemeester C. M. de Vos de ge meentelegpenning in Zilver mocht ont vangen. Men is ieder zeer dankbaar voor de ver leende medewerking in welke vorm dan ook; waarbij men ook gaarne de redaktie van dit blad betrekt, die de jubileumdag hebben doen slagen; 'n dag die in de annalen van Ooltgensplaat met „gouden letters" mag worden vermeld. Al weer voor de zesde keer organiseerde 't Rooie Paerd uit Klundert haar jaarlijkse zwemnachtmarathon. Dit jaar stond deze marathon in het kader van de festiviteiten rond de opening van de sporthal, die aan het zwembad was gebouwd. Voorde Stelle was het de tweede keer dat ze aan de „Nacht van Klundert" deel namen. Vorig jaar bereikte ze een ver dienstelijke tweede plaats achter de Spar- telaars. Maar nu hadden de Stellen dammers meer ervaring en een sterkere ploeg, zodat een eerste plaats haalbaar was. De ploeg uit Stellendam bestond uit: Marleen Grootenboer, Paola Troost, Ja- net Tanis, Arja van Soest, Willeke Heer schap, Martin Troost, Kees Akershoek en Jan Snoey. Zij moesten het opnemen tegen 23 ploegen waaronder opnieuw de Spartelaars! Na een opwarmuurtje maakten de Spar telaars dankbaar gebmik van het feit dat ze in dezelfde baan lagen als de Stelle. Na verloop van tijd hadden de Spartelaars al mim 100 meter voorsprong. Toch gaven de Stellendammers de strijd niet op en vochten dapper terug. Ze kregen loon naar werken. Na het vierde uur stonden ze weer gelijk met de Spartelaars! Een uur daama ging de Stelle zelfs met 50 meter voor sprong aan kop. Maar de Spartelaars waren zomaar niet uit het veld geslagen en even later lagen beide ploegen weer naast elkaar. Toch was de inhaalrace de Spartelaars niet in de koude kleren gaan zitten, want in het daaropvolgende uur lagen ze weer 50 meter achter en om 4 uur (het 8e uur) stond de Stelle zelfs met 200 meter voor! Daama liepen de Stellendammers elk uur 50 meter uit. Met nog 2 uren te gaan stonden de Spartelaars al 300 meter achter. Ze per sten er nog een fiks slotoffensief uit, maar kwamen niet meer dichterbij. In het laat ste uur sloegen de Stellendammers ge nadeloos toe. De voorsprong op het totaal ontredderde de Spartelaars werd bijna verdubbeld! Uiteindelijk won de Stelle dan ook met 550 meter voorsprong. Toen het eind- schot klonk hadden de Stellendammers een afstand van 43.250 meter afgelegd. Dat betekende niet alleen een nieuw club- record, maar ook de grootste afstand ooit in een „Nacht van Klundert" afgelegd! Dirksland, 01877 - 1357 3 JAAR volledige GARANTIE vooraOe tdterhetdt VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Voor topkwtlneit. gotda i n voorOalige prijian: FOTO - FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER mtatrMtJS - Molenw^4 Ouddorp - Tslefoan 01873- !6}2 &n 2920 fili—IRenmse-PnnBfiop-Hoi/Bioom 172 T»l«faon Q1116-3400 Kastanjelaan 41-43 professional equipment Het bord zoals dat bij de ingangen van de gemeente komt.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1986 | | pagina 1